Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Coolpad F1 (8297W)

 

http://cdn.androidadvices.com/wp-content/uploads/2014/04/Coolpad-F1.jpg

 

Χαρακτηριστικά:

  • Dimensions: 71.5 x 141 x 9.3 mm
  • Weight: 151 g
  • SoC: MediaTek MT6592
  • CPU: ARM Cortex-A7, 1700 MHz, Cores: 8
  • GPU: ARM Mali-450 MP4, 700 MHz, Cores: 4
  • RAM: 2 GB
  • Storage: 8 GB
  • Memory cards: microSD, microSDHC, microSDXC
  • Display: 5 in, IPS LCD, 720 x 1280 pixels, 24 bit
  • Battery: 2500 mAh, Li-Ion
  • OS: Android 4.2 Jelly Bean
  • Camera: 4128 x 3096 pixels
  • SIM card: Micro-SIM
  • Wi-Fi: b, g, n, Wi-Fi Hotspot
  • USB: 2.0, Micro USB
  • Bluetooth: 4.0
  • Positioning: GPS, A-GPS

 

 

Ελληνικό hands-on video

 

Χρήσιμα:

Edited by navi55

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Screen Information: 5.0 inch IPS Multi Point touch Capacitive Screen
Resolution: 1280x720pixels
Band (Network): 2G: GSM 900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
OS: Android 4.2
CPU:	 MTK6592 Octa Core 1.7GHz
GPU: Mali-450MP
Ram: 2GB
ROM: 8GB
External memory: TF card up to 32GB (Not Included)
Sim Card: Dual SIM Card Dual Standby
Rear Camera: 13.0MP 
Front Camera: 5.0MP
Bluetooth: YES  
GPS: YES
FM Radio: YES
JAVA: N/A
WIFI	: Yes  
Data transfer: USB/Bluetooth
Mobile internet: WAP/WIFI
Picture format: JPEG, GIF, BMP, PNG
Video format: H.263, MPEG4, H.264
Music format: MP4/MOV/AVI/MKV/MP3/AAC/MIDI/WAV/AMR...
Connectivity: 2 x SIM Slot (Micro), TF card slot, Micro USB host, 3.5mm audio out port, Microphone, Speaker 
Message: SMS/MMS
Input: Handwrite/Keypad
Standby Time: About 4 hours
Dimensions: 141mm x 71.5mm x 9.3mm
Net Weight(Including battery): 151g
Package Contents: 1 x 2500mAh Battery, 1 x Micro-usb Cable, 1 x User Manual, 1 x Charger

Στα υπέρ τα 2 GB RAM, η σχετικά μεγάλη αποσπώμενη μπαταρία (2500mAh), η υποστήριξη (ήδη υπάρχουν 5 custom roms στο needrom) και η χαμηλή, δεδομένων των χαρακτηριστικών, τιμή ($190 στο Eternal Team). Επίσης νομίζω ότι η ποιότητα κατασκευής των Coolpad είναι αρκετά καλή.

 

Review από το gizchina: http://www.gizchina.com/2014/02/02/octacore-coolpad-halo-f1-review/

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Οντως εξαιρετικη προταση σε εξαιρετικη τιμη!Η Coolpad απ οτι ειχα διαβασει πριν λιγο καιρο ηταν στο ΤΟΡ5 των πωλησεων εντος Κινας.Απορω γιατι τα Κινεζομαγαζα (τουλαχιστον τα γνωστα του φορουμ) δεν την προωθουν.Με εξαιρεση το Merimobiles που εχει καποια μοντελα της.

Πριν καιρο οι τιμες της ηταν πολυ υψηλες συγκριτικα με τις αλλες μαρκες αλλα τωρα τελευταια βγαζει εξαιρετικες VFM συσκευες.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Το περιμενω αυτο το κινητακι πολυ καιρο, μολις βγει σε στοκ το χτυπησα. Μιλησα με ΕΤ στο αλι κ μου ειπαν οτι θα το ερθει 3-4 του μηνος κ θα κανουν για αποστολη καμια 5-7 μερες!! Δεν ξερω γιατι το αργουν τοσο αλλα μολις βρω κατι σε στοκ θα το χτυπησω χωρις κανενα ενδοιασμο!!
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα τα ίδια είπαν: να επικοινωνήσω την επόμενη εβδομάδα. Κι εγώ θα ήθελα να το αγοράσω, αλλά μετά την αποτυχημένη αγορά του Ζ5s mini (εξαιρετικά χαρακτηριστικά, αλλά πολλά προβλήματα) θα περιμένω να δοκιμασθεί λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ειδατε οτι ειναι μονο για Κινα ......μονο TD-SCDMA:mad:

Το ειχα παραγγειλει καθοτι υπηρχε σε stock αλλα ευτυχως το ειδα την αλλη μερα το πρωι και ακυρωσα!

http://www.fastcardtech.com/Coolpad-F1-8297-Smartphone.html

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ειδατε οτι ειναι μονο για Κινα ......μονο TD-SCDMA:mad:

Το ειχα παραγγειλει καθοτι υπηρχε σε stock αλλα ευτυχως το ειδα την αλλη μερα το πρωι και ακυρωσα!

http://www.fastcardtech.com/Coolpad-F1-8297-Smartphone.html

 

Στο Ali εχει την WCDMA εκδοση στα 190$ οπως γραφει ο ts.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Στο Ali εχει την WCDMA εκδοση στα 190$ οπως γραφει ο ts.

Ψωματα θα ειναι:)

Και στο Gizchina αμα διαβασεις παρα κατω το ιδιο γραφει με αυτο που λεω εγω!

http://www.gizchina.com/2014/02/02/octacore-coolpad-halo-f1-review/

 

Αναμεσα στις 2 φωτογραφιες με τις μπαταριες, αντιγραφω απο εκει>>>>>

With the rather generous 2500mAh battery removed we can see that this version of the F1 is designed to work on China Mobile’s TD-SCDMA 3G network, we can also make out that both SIM slots are for regular SIM sizes.

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Ψωματα θα ειναι:)

Και στο Gizchina αμα διαβασεις παρα κατω το ιδιο γραφει με αυτο που λεω εγω!

http://www.gizchina.com/2014/02/02/octacore-coolpad-halo-f1-review/

 

Αναμεσα στις 2 φωτογραφιες με τις μπαταριες, αντιγραφω απο εκει>>>>>

With the rather generous 2500mAh battery removed we can see that this version of the F1 is designed to work on China Mobile’s TD-SCDMA 3G network, we can also make out that both SIM slots are for regular SIM sizes.

 

Man το τηλεφωνο κυκλοφορησε στην WCDMA εκδοση κ κανει πλεον κ για Ευρωπη. Δεν ειναι ψεματα, ειναι η πικρη αληθεια..

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, εξαφανίστηκαν λίγο από το χάρτη τα redmi και 3C. Λίγο παραπάνω έμφαση στο design θα ήθελα την επόμενη φορά.
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! Ο σχεδιασμός θα μπορούσε να ήταν λίγο περισσότερο εμπνευσμένος. Από την άλλη, δε θα πρέπει να ξεχνάμε και το γεγονός ότι έχει αποσπώμενη μπαταρία 2500 mAh, που δε βοηθά και πολύ στο πάχος.
Link to comment
Share on other sites

Man το τηλεφωνο κυκλοφορησε στην WCDMA εκδοση κ κανει πλεον κ για Ευρωπη. Δεν ειναι ψεματα, ειναι η πικρη αληθεια..

Καποιο link απο κανενα σοβαρο Κινεζομαγαζο που να υπαρχει εχεις?

Χωρις πολλα λογια αλλα εμπρακτα?

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Σημερα κυκλοφορησε αλλα δεν το δινουν ακομη γιατι δεν εχει Multilanguage. Περιμενουν να κυκλοφορησει η πολυγλωσση ρομ κ θα αρχισουν να στελνουν. Αυτα τα νεα εχω απο αλιεξπρες. Βεβαια καλυτερα Κινεζομαγαζο με καλη προϊστορια αλλα δεν υπαρχει ακομη καποιο που να το δινει εστω κ προπαραγγελια.. Δυστυχως.
Link to comment
Share on other sites

http://www.gizchina.com/2014/04/03/wcdma-octacore-coolpad-f1-sale-229-99-internationally/

 

Εδω εχει κ λινκ απο Κινεζομαγαζο κ συγκεκριμενα απο Spemall αν κ δεν εχω αγορασει απο κει ουτε γνωριζω απο αξιοπιστια του συγκεκριμενου μαγαζιου!!

Απο οτι ειδα παλι στο αλι εχει εικονες απο πραγματικο WCDMA κ ειδα οτι ερχεται με ασπρο χρωμα πισω καπακι, χωρις pattern δηλαδη οχι σαν την Κινεζικη εκδοση αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα ριξω παραγγελια παιδες!! Αν κ δεν θελω να ειμαι το πειραματοζωο στην συγκεκριμενη περιπτωση εχω δει πολυ καλα λογια κ σε αυτη την τιμη δεν μπορει κανενας κ τιποτα να το ανταγωνιστει!! Ακουω γνωμες κ σχολια!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επεπιδη θελω να παραγγειλω αλλα προβληματιζομαι λιγο. Απο GPS τα οκταπυρηνα της Mediatek πως τα πανε?!

 

Ειχε κανεις coolpad κινητο στην ζωη του να μου πει για λιγο για την εταιρεια κ την υποστηριξη στα κινητα κ την εμπειρια του?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επεπιδη θελω να παραγγειλω αλλα προβληματιζομαι λιγο. Απο GPS τα οκταπυρηνα της Mediatek πως τα πανε?!

 

Ειχε κανεις coolpad κινητο στην ζωη του να μου πει για λιγο για την εταιρεια κ την υποστηριξη στα κινητα κ την εμπειρια του?

 

Η ποιοτητα του GPS στα κινέζικα εξαρτάται από το πόσο θα προσέξει ο κατασκευαστής την κεραια του GPS

Link to comment
Share on other sites

Καπου στο φορουμ διαβασα οτι εχει προβληματακια στο λογισμικο ισχυει κατι τετοιο και αν ναι τι ακριβως προβληματακια?? Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

 

Εξαιρετικα νεα!Μπραβο στο Geek που δεν εβαλε καπελο στην τιμη (τοσο κανει και στο Aliexpress που εχει πρωτοκυκλοφορησει)!Eιναι πιστευω μια απο τις κορυφαιες επιλογες.Με μεγαλητερη μπαταρια και καλυτερη καμερα θα χτυπησει στα ισια το Honor 3C.Ποιοτικοτατη η Coolpad και μεγαλη δυναμη στην Κινα απ οτι διαβαζω,αν και αγνωστη στη χωρα μας.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Hμουν ετοιμος να παρω το honor 3c αλλα μολις ειδα τα σπεκς του coolpad επαθα ενα ψιλοσοκ,αυριο κιόλας λεω να χτυπαω ενα γιατι με 145 ευρω πιστευω δεν υπαρχει κατι που να ειναι εστο και λιγο κοντα,βεβαια γουρουνι στο σακι θα παρω αλλα αν κρινω απο τα αλλα 3 κινεζικα που πηρα(haier w910,thl t5s,lenovo s650!) ολα ηταν αστερια τηλεφωνα και δεν πιστευω το coolpad που ειναι και αναγνωρισμενη μαρκα στην Κινα να πηγαινει πισω σε θεμα ποιοτητας,σημαντικο ρολο παιζει οτι βρηκα και lcd σε περιπτωση που σπασει η δικαι του αλλα και ανταλακτικο μπαταρια που καποτε θα χρειαστει,το μονο που με ξηνισε καπος ειναι σε αυτο το βιντεο που ειδα http://www.youtube.com/watch?v=-5ReWs3ltEY οτι σε σχεση με το red rice και το honor 3c η οθονη του coolpad φαινετε πολυ χειροτερη των αλλων 2!
Link to comment
Share on other sites

Ακου να σε πω τι παιζει! Το συγκεκριμενο κινητο το ζαχαρωνω απο την στιγμη που το ειδα στο gizchina. Απο τοτε πριν 2 μηνες, περιμενω να βγει σε WCDMA. Τωρα που βγηκε θελω να το χτυπησω αλλα εχω καποια θεματακια. Πρωτον η official rom δεν εχει Ελληνικα αλλα ειναι μονο Κινεζικη-Αγγλικη. Δευτερον η εκδοση που δινει στο αλι που ειναι multilanguage κ εχει Ελληνικα ειναι custom rom που εχουν κανει κ δεν θα την υποστηριξουν παραπανω (ετσι μου ειπε το παιδι που το πουλαει) επειδη λεει οτι ειναι σταθερη κ την δοκιμαζουν μια εβδομαδα. Απο κει κ περα η οθονη του εμενα μου φανηκε καλη (καπου αναμεσα σε αυτα τα κινητα που ειδες στο review).

 

Απο θεμα τιμης εχει 199 στο αλι (με την Multilanguage), 199 στο geekbuying (με την Αγγλο-Κινεζικη) κ 179 στο jd.com αλλα εκει δεν ξερω πως παραγγελνεις κ αμα στελνουν με Singapost (εστειλα email να ρωτησω).

 

Απο κει κ περα, οντως λιγο γουρουνι στο σακι, θα ηθελα να ειναι δοκιμασμενο πριν το παρω ποτε ακομη ειμαι σε αναμονη κ δεν ξερω τι να κανω, αλλα ειμαι πολυ ψημενος γιατι το review στο gizchina λεει τα καλυτερα κ τα specs του ειναι ΚΟΡΥΦΗ!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...