Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γιατι δεν μου κατεβαινει η ρομ?

λεει οτι απομενενει αγνωστος χρονος στο ζιπ αρχειο

 

edit:ok το κατεβασε.

πολυ καλη ρομ!

να σαι καλα φιλε αλγοριθμε,ευχαριστουμε

Edited by gp_r5gt
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Έτοιμη η algorom v2

 

Λοιπόν παιδιά

 

  1. άλλαξα την baseband για να μην κάνει disconnect
  2. έφτιαξα τη δόνηση στα capacitive και επιπλέον
  3. έβαλα aosp dialer από τη ρομ του laek ο οποίος έχει μηδενικά προβλήματα με μαύρες οθόνες περίεργα proximity κτλ.

Οπωσδήποτε βαλτε το WIFI fix που επισυνάπτω εφόσον έχετε error wifi 0x0.

Τα link:

 

Algorom v2:https://drive.google.com/file/d/0Bz8fBvFJSBpPaENyZTV4RlJWUWM/view?usp=sharing

wifi fix: https://drive.google.com/open?id=0Bz8fBvFJSBpPLUcyQk9BYUFWTHc&authuser=0

 

Επιπλέον έχει γίνει update το αρχικό link της πρώτης ρομ ώστε να είναι αδύνατο να κατεβάσει κάποιος την παλιά version από το αρχικό ποστ.

 

Ευχαριστούμε πολύ Algorithm,μας βρήκες δουλεια για σβκ να είσαι καλά.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε βαλτε το WIFI fix που επισυνάπτω εφόσον έχετε error wifi 0x0.

Τα link:

 

Ευχαριστουμε Αλγοριθμε!!:):):up::up:Να ρωτησω,,,το wifi Fix..πωs το περναμε??Με το που περασουμε την ρομ και ανοιξει το τηλ,,και ολα οκ,,καπακι φλασαρουμε το wifi zip απο Recovery οπωs την rom η με τον explorer περναμε το αρχειο σε καποιο φακελο του λογισμικου?

 

Φλασάρεις τη ρομ, ανοίγει το τηλέφωνο, το δουλευεις και αν δεν σου βγάζει το error στο wifi, απλά δεν κάνεις τίποτα.

Αν σου βγάζει το error, μόνο τότε φλασάρεις από recovery το ζιπ, χωρίς wipes κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Φλασάρεις τη ρομ, ανοίγει το τηλέφωνο, το δουλευεις και αν δεν σου βγάζει το error στο wifi, απλά δεν κάνεις τίποτα.

Αν σου βγάζει το error, μόνο τότε φλασάρεις από recovery το ζιπ, χωρίς wipes κλπ.

 

:bow::bow::bow::bow::bow::bow::dance::dance::

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν άλλαξες ρομ ακόμη δοκίμασε αυτό fix

https://www.sendspace.com/file/w8xmil

να το φλασάρεις από recovery

 

Mε αυτό δούλεψε μηχανικέ μου.......να είσαι καλά.

Τώρα βέβαια είδα την ρομ του algo που περιμέναμε αρκετοί.

Οπότε θα την δοκιμάσω.....βλέπω ότι και ο algo δίνει fix για το wifi.

Εγω προσωπικά έχω 3 φιξάκια πλέον για τυχόν προβλήματα στο wifi.

Οποιο και να τρέξεις το ίδιο είναι ?.....ή κάποια ρομ μπορεί να θέλει ένα συγκεκριμένο ?

Link to comment
Share on other sites

Mε αυτό δούλεψε μηχανικέ μου.......να είσαι καλά.

Τώρα βέβαια είδα την ρομ του algo που περιμέναμε αρκετοί.

Οπότε θα την δοκιμάσω.....βλέπω ότι και ο algo δίνει fix για το wifi.

Εγω προσωπικά έχω 3 φιξάκια πλέον για τυχόν προβλήματα στο wifi.

Οποιο και να τρέξεις το ίδιο είναι ?.....ή κάποια ρομ μπορεί να θέλει ένα συγκεκριμένο ?

 

Ένα ήταν το wifi fix (αυτό που είχες και αυτό που έδωσε μαζί με τη ρομ ο Algorithm, είναι το ίδιο).

 

Αυτό που σου έδωσα (wifi_fix_2), το τροποποίησα εγώ, είναι διαφορετικό από το πρώτο.

Είναι μόνο για κάποιους που έχουν δύο F1, στο πρώτο θα πέρασουν το ένα φιξ και στο δευτερο τηλεφωνο το 2ο φιξ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

 

Η συσκευή δεν μπορεί να τροφοδοτήσει με ρεύμα τα αποθηκευτικά μέσα, κοινώς θέμα hardware.

 

Ευχαριστω φιλε μου..

Link to comment
Share on other sites

Περαστηκε με πληρεs Επιτυχια(Algo V2)...και συνδεθηκα στα μπαμ στο wifi μου..ουτε fix ουτε τιποτα..αντε να το ξαναστησουμε απο την αρχη τωρα..αχχ ρε Algoρυθμε τι μαs κανειS...!:lol: Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον έχει γίνει update το αρχικό link της πρώτης ρομ ώστε να είναι αδύνατο να κατεβάσει κάποιος την παλιά version από το αρχικό ποστ.

 

Ευτυχώς που την έχω κρατήσει δηλαδή !!! :lol:

Στο δικό μου η πρώτη version δουλεύει ρολόι και όπως λες και εσύ... if it ain't broke, don' fix it !!! :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που την έχω κρατήσει δηλαδή !!! :lol:

Στο δικό μου η πρώτη version δουλεύει ρολόι και όπως λες και εσύ... if it ain't broke, don' fix it !!! :)

 

Και σε μενα το ιδιο... οσο δουλευει δεν την πειραζω

Link to comment
Share on other sites

Ένα ήταν το wifi fix (αυτό που είχες και αυτό που έδωσε μαζί με τη ρομ ο Algorithm, είναι το ίδιο).

 

Αυτό που σου έδωσα (wifi_fix_2), το τροποποίησα εγώ, είναι διαφορετικό από το πρώτο.

Είναι μόνο για κάποιους που έχουν δύο F1, στο πρώτο θα πέρασουν το ένα φιξ και στο δευτερο τηλεφωνο το 2ο φιξ.

 

Και πάλι σε ευχαριστώ μηχανικέ εκ μέρους πολλών ανθρώπων εδώ....για τις ΛΥΣΕΙΣ που δίνεις......και εσύ ΚΑΙ τα άλλα παιδιά.

Να το κάνουμε λίγο πιο συγκεκριμένο γιατί είναι σοβαρό θέμα και ΣΤΑΝΤΑΡ πρόβλημα όπου υπάρχουν 2 Coolpad.......και επειδή όλοι μας πήραμε και 2ο και 3ο ή φέραμε για φίλους-γνωστούς-συγγενείς.......ας το ξεκαθαρίσουμε.

 

Λες πιο πάνω......"στο πρώτο θα πέρασουν το ένα φιξ και στο δευτερο τηλεφωνο το 2ο φιξ.".....εννοείς .....

στο 1ο Coolpad θα περαστεί το γνωστό το κλασσικό φιξάκι που γνωρίζουν όλοι και στο 2ο Coolpad θα τρέξουμε το δικό σου το τροποποιημένο?το (wifi_fix_2)??..και επίσης...έτσι όπως το λες καταλαβαίνω ότι θα πρέπει ΚΑΙ ΣΤΑ 2 Coolpad να τρέξει το αντίστοιχο φιξάκι...δεν αρκεί μόνο στο ένα.....σωστά ?.....γιατί έτσι όπως πάμε (με τις πωλήσεις των coolpad) δεν θα είναι πλέον το πρόβλημα ΜΟΝΟ στα σπίτια μας .....αλλά και στα καφέ - εστιατόρια κτλ.....δηλαδή άν σε μία καφετέρια είμαστε 3-4 άτομα με coolpad .....τι θα γίνει ?

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή άν σε μία καφετέρια είμαστε 3-4 άτομα με coolpad .....τι θα γίνει ?

 

ε..θα είναι ευκαιρία να κουβεντιάσετε :lol:

:X
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε επανω algo v2!

Είχα ενα δυο θεματακια στην αρχή που όμως ξεπεράστηκαν.

Δεν μου άνοιγε στην αρχή τα data αν και μπήκα στις ρυθμίσεις και αλλαξα σε vf internet δεν ήθελε να μπει με τίποτα,μετα απο ενα reboot όμως έστρωσε και τώρα μέχρι στιγμής δουλεύει.

Το δεύτερο είναι οτι χάθηκε το root και ξαναπέρασα με φλασαρισμα πρωτα την 2.40 χωρίς αποτέλεσμα και μετα την 2.0.2 επίσης χωρίς αποτελεσμα, ώσπου άνοιξα το λαπτοπ ετρεξα το kingo root και μετα απο κάνα δυο προσπαθειες έγινα παλι root :p

Τώρα όλα δουλεύουν τελεια αλλά είμαι σε κατασταση δοκιμών ακόμα,wifi και σήμα κινητής καλύτερα απο maucat aosp!

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα των wifi fix: κάποια στιγμουλα πολυ σύντομα θα σας φτιαξω κάμποσα wifi fix με διαφορετική macadress το καθένα να έχετε. Επιπλέον θα είναι ολα yulong macadresses δηλ θα ξεκινανε με 18dc56.

 

Μετά από αυτό τέρμα τα προβλήματα με τα πολλά f1 που έχουν ίδια macadress στον ίδιο ρουτερ.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Algorithm για αυτά που μας έχει χαρίσει. Όπως λένε και τα παιδιά πιο πάνω αφού έχω την Algorom v1 και δουλεύει κομπλέ δεν πειράζω τίποτα. Τώρα που κοντεύει να μου έρθει το δεύτερο f1 θα περάσω την algorom v2.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα για μηνες την Unicom χωρις κανενα προβλημα αλλα ηθελα μια αλλαγη.Και περασα απο εχθες την Algorom.Ετσι για να εχω μια ελληνικη ρομ.Ολα δουλεουν αψογα και χωρις προβληματα.Ευχαριστουμε Αλγοριθμε για τον κοπο σου.
Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα των wifi fix: κάποια στιγμουλα πολυ σύντομα θα σας φτιαξω κάμποσα wifi fix με διαφορετική macadress το καθένα να έχετε. Επιπλέον θα είναι ολα yulong macadresses δηλ θα ξεκινανε με 18dc56.

 

Μετά από αυτό τέρμα τα προβλήματα με τα πολλά f1 που έχουν ίδια macadress στον ίδιο ρουτερ.

 

Με την σειρά μου να σε ευχαριστήσω και εγω Αλγόρυθμε αλλα να πω και ενα πρόβλημα μήπως με αντίστοιχο Fix σταματήσει, δεν μπορώ να μεταφέρω τις εφαρμογες στην κάρτα αλλα να εκτελούνται και απο εκει

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Mia χαζή ερώτηση.

Αν είμαι περίεργος και θέλω να βάλω ROM , αλλα χωρις να επιρρεαστουν οι εφαρμογές μου τι πρεπει να μην διαγράψω. Φυσικά πάντα με τον κίνδυνο να τρώει κολίματα η συσκευή.

Θέλω να κάνω μια δοκιμή.

2. Αλγοριθμε , θέλουμε ΟΤΑ πλέον ....... χαχαχαχαχαχα πήγαινε 1 βήμα πιο μπροστά από τον ανταγωνισμό!!!

Link to comment
Share on other sites

Περάστηκε και η algo v2.Όλα ένταξει ,είμαστε ακόμα στη διαμόρφωση της rom αλλά όλα δουλέυουν άψογα.Έυχαριστούμε για τη δουλειά που έκανες φίλε.:)
Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα των wifi fix: κάποια στιγμουλα πολυ σύντομα θα σας φτιαξω κάμποσα wifi fix με διαφορετική macadress το καθένα να έχετε. Επιπλέον θα είναι ολα yulong macadresses δηλ θα ξεκινανε με 18dc56.

 

Μετά από αυτό τέρμα τα προβλήματα με τα πολλά f1 που έχουν ίδια macadress στον ίδιο ρουτερ.

 

Λέω να γραψω σε 5 σειρές πως αλλάζει και να βάζει ο καθένας το δικό του. Πιστευω έτσι δεν θα πέφτουμε σε ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Το fix αλλάζει τη διευθυνση mac σε κάποια τυχαία που θα ορίσουμε εμείς.

(Το χρησιμοποιούμε αν:

- έχουμε χάσει την αρχική διευθυνση mac του τηλεφώνου μας και θέλουμε να κάνουμε μία καινούργια,

- έχουμε ίδια διευθυνση mac με πολλά άλλα coolpad f1 , με συνέπεια να συνδέονται στο ίδιο ρουτερ αλλά να μην κατεβάζουν τίποτα

- ή απλά έχουμε βάλει κάποια ρομ που μας βγάζει error στο wifi και θέλουμε να το διορθώσουμε [εδώ θα χρησιμοποιήσουμε το βήμα 2 κατεβάζοντας το original wifi fix.zip και φλασάροντάς το από recovery χωρίς wipes),

 

Βήματα:

1. Εγκατάσταση στο pc του hex editor

http://mh-nexus.de/downloads/HxDSetupELL.zip

( το κατέβάζουμε, αποσυμπιέζουμε το zip και το εγκαθιστούμε)

 

2. Κατεβάζουμε το original wifi fix zip

https://www.sendspace.com/file/cerdvb ή

https://docs.google.com/file/d/0Bz8fBvFJSBpPLUcyQk9BYUFWTHc/edit?pli=1

 

3. Αντιγράφουμε το fix πχ στην επιφάνεια εργασίας.

 

4. Ανοίγουμε το zip πχ με winrar ( ή το 7zip) και βρίσκουμε το αρχείο WIFI, ...data\nvram\APCFG\APRDEB

όπως στη φώτο

 

http://i58.tinypic.com/oiy8h4.png

 

(Πρέπει να έχουμε ρυθμίσει από πριν το winrar να έχει προεπιλογή συμπίεσης το store, γιατί αλλιώς θα μας χαλάσει το αρχείο, δείτε και τη σημείωση στο τέλος)

και το ''σέρνουμε'' - αποσυμπιέζουμε- στην επιφάνεια εργασίας.

 

5. Ανοίγουμε το hex editor και βρίσκουμε το αρχείο WIFI (ή το ''σέρνουμε'' πάνω του) και διαβάζει το αρχείο.

Θα βλέπουμε αυτό όπως στη φώτο

 

http://i58.tinypic.com/aloy8n.jpg

 

6. Η mac address είναι στην 1η γραμμή, οι στήλες 4 έως και 9 (αυτές που έχω μαρκαρισμένες)

Όσοι έχουν περάσει το φιξ, έχουν λογικά αυτή τη διευθυνση.

Τα 6 πρώτα είναι ο κατασκευαστής και τα υπόλοιπα κάτι σαν σειριακός αριθμός.

Για τη yulong τα 6 πρώτα είναι: 18 DC 56

 

7.Με το ποντίκι πηγαίνουμε σε κάθε στήλη και πληκτρολογούμε τις αλλαγές που θέλουμε και το αποθηκευουμε.

Να υπενθυμίσω ότι επιτρεπτοί χαρακτήρες είναι οι: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, A, B, C, D, E, F

Το πρόγραμμα hex editor σας προστατευει και δεν σας αφήνει να γράψετε χαρακτήρα που δεν επιτρέπεται πχ Z, Κ, L κλπ

 

Όμως για πιο εύκολα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο εργαλείο για τη δημιουργία σωστής macaddress, όπως το παρακάτω:

http://www.miniwebtool.com/mac-address-generator/

Γράφουμε στο Prefix, αυτό που αντιστοιχεί στη yulong: 18 DC 56 , κλικάρουμε στο generate, και μας δίνει ένα τυχαίο σωστό macaddress.

Δες φώτο

http://i57.tinypic.com/24evtj7.png

 

Αυτό και θα γράψουμε στις στήλες.

 

(Με κάθε επιφύλαξη: έχω διαβάσει ότι κάποια ρούτερ θέλουν πραγματικό-καταχωρημένο κατασκευαστή (που έχει και συγκεκριμένους χαρακτήρες, μπορείτε να τα βρείτε ευκολα στο νετ). Να μην βάζουμε μηδενικά και η κάθε στήλη να τελειώνει σε 2 4 6 8 A C E. )

 

8. Το ''σερνουμε'' μέσα στο φάκελο του ζιπ της πρώτης εικόνας (του winrar), γίνεται αντικατάσταση και αποθηκευουμε το αρχείο σαν wifi_zip_2.

 

9. Το αντιγραφουμε στην κάρτα SD και το φλασάρουμε από recovery.

 

10. Όταν ανοίξουμε το τηλέφωνο τσεκάρουμε αν έχει αλλάξει η mac address στο menu about phone.

 

 

Σημείωση:

winrar ρύθμιση επιλογής store

Πηγαίνουμε στο μενού, options -> settings -> compression -> create default

και το βάζουμε όπως στη φώτο εδώ

http://i57.tinypic.com/246q96t.jpg

 

Ευχαριστώ τον Algorithm για τις διορθώσεις του.

Edited by athanaso77
Ενημέρωση οδηγού
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...