Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά με το που ήρθε το κινητό φλάσαρα την ρομ του maucat...

Δεν δουλεύει η 2η σιμ... βγάζει πιν μόνο για την πρώτη και η 2η είναι κλειδωμένη.

Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις, φαίνεται κλειδωμένη, πατώντας πάνω στην σιμ βγάζει ένα μήνυμα ότι πρέπει να την ξεκλειδώσετε και βγάζει ένα error ότι το "KeyguardΤestΑctivity" κράσαρε και τέλος...

 

Το έχει συναντήσει κανείς;

 

πρετει να το απενεργοποιησεις απο αλλη rom πριν φλασαρεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλημέρα, παρέλαβα πριν λίγες μέρες την συσκευή αλλά δεν μπήκα σε διαδικασία να αλλάξω rom γιατί είμαι λίγο άσχετος. Αυτό που δεν μπορώ να καταφέρω είναι να περάσω ελληνικό λεξικό. Γίνεται ή πρέπει να αλλάξω rom?

Αν τυχόν μπω σε διακικασία να αλλάξω ποιά προτείνετε και ποιά είναι η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, παρέλαβα πριν λίγες μέρες την συσκευή αλλά δεν μπήκα σε διαδικασία να αλλάξω rom γιατί είμαι λίγο άσχετος. Αυτό που δεν μπορώ να καταφέρω είναι να περάσω ελληνικό λεξικό. Γίνεται ή πρέπει να αλλάξω rom?

Αν τυχόν μπω σε διακικασία να αλλάξω ποιά προτείνετε και ποιά είναι η διαδικασία?

 

Αν θες μόνο το λεξικό κατέβασε το SwiftKey και είσαι εντάξει.

Για αλλαγή recovery και rom υπάρχει αναλυτικός οδηγός στο thread.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5391391

Rom σου προτείνω την aosp maucat, νομίζω είναι ότι πιο σταθερό έχουμε μέχρι στιγμής.

https://yadi.sk/d/lyakJ_MFd7TTo από εδώ την κατεβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, παρέλαβα πριν λίγες μέρες την συσκευή αλλά δεν μπήκα σε διαδικασία να αλλάξω rom γιατί είμαι λίγο άσχετος. Αυτό που δεν μπορώ να καταφέρω είναι να περάσω ελληνικό λεξικό. Γίνεται ή πρέπει να αλλάξω rom?

Αν τυχόν μπω σε διακικασία να αλλάξω ποιά προτείνετε και ποιά είναι η διαδικασία?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.touchtype.swiftkey&hl=en

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδες δοκιμασα για 2 μερες την 8297W EMUI 3.0 Build.255 Multilanguage http://www.needrom.com/download/8297w-emui-3-0-build-255-multilanguage/

ομολογω οτι ειναι πολυ καλη ρομ,δεν με παρουσιασε κανενα προβλημα, και την συνιστω για οποιον παιρνει μανισιο το κινητο και θελει να αλλαξει ρομ.

εχει

ελληνικα πληρες+ελλην. πληκτρ.

συνδεεται αμεσως στο δικτυο χωρις νεα apn

ειναι root ,εχει playstore

πολυ καλο σημα (την βαζω μαζι με algo και mlais)

ηχο πολυ καλο και χρωματα..

επαφες ok (δεν χρειαζεται +30)

πολυ καλη μπαταρια (εχει δικο της app για εξοικονομηση)

 

ξαναεβαλα ομως algorom, γιατι οπως ξερετε δεν ειναι παραμετροποιησημη οπως οι aosp (που θελω εγω)

οσοι παντως θελουν να μεινουν σε μια την συνιστω!

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μόλις φλάσαρα την maucat κι εγώ και έχω το ίδιο πρόβλημα που αναφέρθηκε για την μη αναγνώριση της sim1.

Υπάρχει κάποιο fix?

Το πρόβλημα βρίσκεται στο sim slot 1.

Aυτή η θέση δεν "βλέπει" καμία sim.

 

Γενικά, υπάρχει κάποια rom 4.4 που να είναι εντελώς stable?

Δεν με ενδιαφέρουν πολλά φρου φρου γιατί το κινητό είναι για αρχάριο χρήστη.

Απλά να δέχεται Playstore και να είναι root.

 

Η EMUI 3.0 που αναφέρθηκε είναι πλήρως stable?

Η Algorom?

 

Σόρρυ για τη βιασύνη αλλά δεν μπορώ να τις τεστάρω όλες διότι δεν είναι δικό μου.

Αλλιώς, θα έβρισκα τη χαρά μου.

Χρειάζομαι κάτι stable, smooth, Kitkat και πλήρως λειτουργικό.

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

...μόλις φλάσαρα την maucat...

...έχω το ίδιο πρόβλημα που αναφέρθηκε για την μη αναγνώριση της sim1...

...πρόβλημα βρίσκεται στο sim slot 1.

Aυτή η θέση δεν "βλέπει" καμία sim...

...Χρειάζομαι κάτι stable, smooth, Kitkat και πλήρως λειτουργικό.

Αν "δεν βλέπει τη SIM", τότε υπάρχει πρόβλημα με το hardware του κινητού ή με την κάρτα SIM.

Αλλά καλού κακού απενεργοποίησε το PIN της SIM (χρησιμοποιώντας κάποιο άλλο τηλέφωνο, ας πούμε) και ξαναδοκίμασε.

Αν δεν σου κάθεται η maucat, βάλε την Α310v3, που όμως δεν έχει ελληνικά (στα μενού ρυθμίσεων).

Link to comment
Share on other sites

Αν "δεν βλέπει τη SIM", τότε υπάρχει πρόβλημα με το hardware του κινητού ή με την κάρτα SIM.

Αλλά καλού κακού απενεργοποίησε το PIN της SIM (χρησιμοποιώντας κάποιο άλλο τηλέφωνο, ας πούμε) και ξαναδοκίμασε.

Αν δεν σου κάθεται η maucat, βάλε την Α310v3, που όμως δεν έχει ελληνικά (στα μενού ρυθμίσεων).

 

Σε ευχαριστώ.

Η Α310v που προτείνεις έχει τις προύποθέσεις που ζήτησα?

Επίσης, μπορείς να δώσεις κάποιο λινκ? Γίνεται ένα μπάχαλο εκεί στο needrom.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, υπάρχει κάποια rom 4.4 που να είναι εντελώς stable?

Δεν με ενδιαφέρουν πολλά φρου φρου γιατί το κινητό είναι για αρχάριο χρήστη.

Απλά να δέχεται Playstore και να είναι root.

Η EMUI 3.0 που αναφέρθηκε είναι πλήρως stable?

Η Algorom?

Χρειάζομαι κάτι stable, smooth, Kitkat και πλήρως λειτουργικό.

 

και οι δυο που ανεφερες ειναι πολυ σταθερες, εχουν πληρως ελληνικα+ελλην.πληκ.

η algo ειναι 4.4.3 και η emui 4.4.2

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

Η Α310v που προτείνεις έχει τις προύποθέσεις που ζήτησα?

Επίσης, μπορείς να δώσεις κάποιο λινκ? Γίνεται ένα μπάχαλο εκεί στο needrom.

 

http://www.modaco.com/topic/374249-rom-442-aosp-nitro-a310-v3-repack/

 

Πατας το download . Την φλασαρεις, αλλαζεις launcher και freeze τον παλιο με titanium . Βαζεις και ''a more locale'' απο playstore για ελληνικα https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.co.c_lis.ccl.morelocale&hl=el . Σταθεροτατη, κανενα bug η lag και πολυ καλη μπαταρια. Οτι χρειαστεις ρωτας

Edited by devilgene
Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.

Θα τις κατεβάσω και τις 3 και βλέπουμε.:lol:

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω τη rom του algo v1 και οταν βαζω τη λειτουργια 2g/3g μου ερχονται μηνυματα οτι ειχα κλησεις στην αλλη καρτα.σαν να απενεργοποιειται η αλλη καρτα.καμια ιδεα κανεις?

 

Καμιά απάντηση κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έβαλα την Algov2 και ενώ σε όλους σας, παίζει δεν παίζει το WiFi και βάζετε ή όχι κάποιο Fix, σε κανέναν δεν είδα να μην παίζει το Internet (χρήση δεδομένων). Μου έχει ξεφύγει κάτι που πρέπει να ορίσω ??? (είμαι με vodafon) - (σε όλες τις άλλες ROMs δουλεύει κανονικά !!!)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έβαλα την Algov2 και ενώ σε όλους σας, παίζει δεν παίζει το WiFi και βάζετε ή όχι κάποιο Fix, σε κανέναν δεν είδα να μην παίζει το Internet (χρήση δεδομένων). Μου έχει ξεφύγει κάτι που πρέπει να ορίσω ??? (είμαι με vodafon) - (σε όλες τις άλλες ROMs δουλεύει κανονικά !!!)

 

Μπορει να χρειαζεται να βαλεις apn του παροχου σου χειροκινητα. Εχει ξαναναφερθει σαν προβλημα και παλαιοτερα (σε αλλες rom νομιζω).

Googl-αρε το ή κανε μια αναζητηση στο παρον νημα και θα βρεις απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να χρειαζεται να βαλεις apn του παροχου σου χειροκινητα. Εχει ξαναναφερθει σαν προβλημα και παλαιοτερα (σε αλλες rom νομιζω).

Googl-αρε το ή κανε μια αναζητηση στο παρον νημα και θα βρεις απαντηση.

OK. thnx Το βρήκα τα άλλαξα και δούλεψε !!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει ζητηθεί πολλακις (κυρίως λόγω Α310 ν1,2,3), θα μπορούσε να μπει και στην κεντρική:

 

Ρυθμίσεις APN Ελληνικών παρόχων κινητής (Cosmote,Vodafone,Wind,Q)

 

 

COSMOTE

GPRS APN: - internet

Username: - {κενό}

Password: - {κενό}

MCC=202

MNC=01

APN type=default

DNS: - 195.167.065.194

 

 

VODAFONE

GPRS APN: - internet.vodafone.gr ή webonly.vodafone.gr

Username: - {κενό}

Password: - {κενό}

MCC=202

MNC=05

APN type=default

DNS: - 213.249.17.10, 213.249.17.11

 

 

WIND

GPRS APN: - gnet.b-online.gr ή gint.b-online.gr

Username: - {κενό}

Password: - {κενό}

MCC=202

MNC=10

APN type=default

DNS: - 212.152.79.19, 212.152.79.20

 

Q

Όνομα Προφίλ: Q Internet

Σημείο πρόσβασης: myq

Διακομιστής μεσολάβησης: {κενό}

Πόρτα: {κενό}

Αρχική σελίδα: {κενό}

Όνομα χρήστη: {κενό}

Κωδικός πρόσβασης: {κενό}

 

υ.γ. η vodafone μπορει και τα στελνει και με sms δωρεαν το οποιο περιέχει συνημμένο ένα αρχειο που τα εγκαθιστά αυτόματα

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια rom προτείνεται για το τηλέφωνο; Να ειναι android 4.4 αν γίνεται.
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

@jpower73, περί APN

 

Το DNS γιατί δεν βρίσκω που μπαίνει;;

 

-------------

@geokostas

 

Ξεκίνα από το post #10685 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5917444#post5917444 στη σελίδα 713 και λίγο μετά και νομίζω ότι θα ενημερωθείς επαρκώς!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

@jpower73, περί APN

 

Το DNS γιατί δεν βρίσκω που μπαίνει;;

 

-------------

@geokostas

 

Ξεκίνα από το post #10685 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5917444#post5917444 στη σελίδα 713 και λίγο μετά και νομίζω ότι θα ενημερωθείς επαρκώς!

 

Αγνόησε το...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω τη rom του algo v1 και οταν βαζω τη λειτουργια 2g/3g μου ερχονται μηνυματα οτι ειχα κλησεις στην αλλη καρτα.σαν να απενεργοποιειται η αλλη καρτα.καμια ιδεα κανεις? Edited by zoze22
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδή έχει ζητηθεί πολλακις (κυρίως λόγω Α310 ν1,2,3), θα μπορούσε να μπει και στην κεντρική:

 

Ρυθμίσεις APN Ελληνικών παρόχων κινητής (Cosmote,Vodafone,Wind,Q)

 

 

Αν και δεν αφορά τη συγκεκριμένη συσκευή μόνο... μπήκε και αυτό στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εφυγε και απο εμενα η παραγγελια για ενα coolpad !!

Μια ερωτηση μονο επειδη εχω διαβασει αρκετες απο τις σελιδες του τοπικ

Καποιο παλικαρι συστηνει να περασουμε την emui οσοι το πηραμε τωρα και ειμαστε newbies με το κινητο εως ωτου το μαθουμε

Η multilanguage με την οποια ερχεται τι θεματα εχει ?

Μια βασικη χρηση δηλαδη τηλεφωνα με καλη ποιοτητα συνομιλιας , ιντερνετ με 3g και wifi , viber δεν την "εχει" η ρομ με την οποια ερχεται ?

Πρεπει υποχρεωτικα να αλλαξει ρομ οποιος το παρει ?

Edited by kritikos4
Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

Αν "δεν βλέπει τη SIM", τότε υπάρχει πρόβλημα με το hardware του κινητού ή με την κάρτα SIM.

Αλλά καλού κακού απενεργοποίησε το PIN της SIM (χρησιμοποιώντας κάποιο άλλο τηλέφωνο, ας πούμε) και ξαναδοκίμασε.

Αν δεν σου κάθεται η maucat, βάλε την Α310v3, που όμως δεν έχει ελληνικά (στα μενού ρυθμίσεων).

 

Η απενεργοποίηση του ΡΙΝ στην SIM2 δούλεψε, ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εφυγε και απο εμενα η παραγγελια για ενα coolpad !!

Μια ερωτηση μονο επειδη εχω διαβασει αρκετες απο τις σελιδες του τοπικ

Καποιο παλικαρι συστηνει να περασουμε την emui οσοι το πηραμε τωρα και ειμαστε newbies με το κινητο εως ωτου το μαθουμε

Η multilanguage με την οποια ερχεται τι θεματα εχει ?

Μια βασικη χρηση δηλαδη τηλεφωνα με καλη ποιοτητα συνομιλιας , ιντερνετ με 3g και wifi , viber δεν την "εχει" η ρομ με την οποια ερχεται ?

Πρεπει υποχρεωτικα να αλλαξει ρομ οποιος το παρει ?

 

 

μην αλλαζεις τιποτα.

μονο καμια 20αρια κινεζιες μπορει να εχει που θα τις βγαλεις και τελος.

για μενα το τηλεφωνο δεν εγινε καλυτερο.

αντι να ειναι official, ειναι custom. ε και? χ####ε η φοραδα μεσ' τ' αλωνι..... aka σιγα τα ωα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...