Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν έτοιμη η νέα ρομ! Την κατεβάζετε από το Google Drive link:

https://drive.google.com/file/d/0Bz8fBvFJSBpPaENyZTV4RlJWUWM/view?usp=sharing

 

Φυσικά και είναι φλασαρίσιμο ζιπάκι και γι αυτό το google drive εμφανίζει τα περιεχόμενα.

Κάνετε κλικ στο κεντρικό-πάνω εικονιδιο που έχει σχήμα βελάκι-κάτω για κατέβασμα.

 

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ πριν την εγκατάσταση: wipe cache, wipe dalvik cache, format system, format internal sd ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ απο recovery.

 

Έχουμε και λέμε:

 

- Ονομασία: mlais_Aosp4.4.3_Coolpad_20141225_Lbxb_Alg0r1thm.zip

 

- Ξηλώθηκαν όλες οι κινεζιές. Βασικά "εγδυσα" τη ρομ:lol:

 

- Αφαιρέθηκαν ύποπτα services - μέχρι και decompile τα έκανα για να δω τι παίζει. ΟΛΑ κανανε monitor τα states του κινητού. Τα warnings στο logcat ελαττώθηκαν τουλάχιστον κατά 80% μετα την αποψίλωση.

 

- Εννοείται ρουταρισμένη με ενσωματωμένο το τελευταίο supersu.

 

- Full Ελληνικά. Ελληνικές μεταφράσεις παντού.

 

- Ενσωματώθηκαν τα minimal modular 4.4.x Google Apps:

pa_gapps-modular-mini-4.4.4-20141214-signed.zip τα οποία περιέχουν:

 

Google system base, off-line speech files, Google Play Store, FaceUnlock, Google Bookmarks Sync,

 

καθώς και τις εφαρμογές: Google+ | Google Calendar (αντικαθιστά το stock/AOSP Calendar) | Google Now Launcher | Google Play services | Google Search | Google Text-to-Speech | Gmail | Hangouts | Maps | Street View on Google Maps | YouTube

 

- Ενσωματωμένο το fix με τα 7 χρώματα στο led

 

- Ενσωματωμένο το fix ώστε να μπορεί να γράφει και να διαβάζει σε sd cards. (Αν θέλετε να το επιβεβαιώσετε κατεβάζετε το sd kitkat fixer απο play store το τρεχετε και θα σας τυπώσει απλά: FIXED :))

 

- Ένα κάρο έξτρα αναλύσεις στην φωτογραφική μηχανή: 4:3 και 16:9 πολλοί συνδυασμοι μέχρι και τα 13.3 megapixels πίσω και 8 μπροστά κάμερα. ΔΕΝ ενσωμάτωσα το fix για τα 30 fps 1080p video καθώς η aosp camera ΚΑΙ η lenovo σκάνε - μόνο η google camera η better camera και μερικές άλλες μερακλίδικες το υποστηρίζουν.

 

- Ενσωματωμένο fix για τα corrupted graphics όταν φόρτιζε το κινητό σβηστό - ευχαριστώ φίλε Mindtrapper! Επιπλέον το υπέροχο boot logo επίσης είναι από τον Mindtrapper.

 

- Boot animation το κλασσικό του android L και όχι το κιτσαριό mlais.

 

- Φτιαγμένη οθόνη κλειδώματος (προσφορά του φίλου mezger - έκανα έξτρα ένα sign_zipalign):

aosp keyguard με κλασσικό εικονίδιο και όχι το αποκρουστικο mlais. ΕΝΝΟΕΪΤΑΙ ότι το wallpaper σας τωρα πιά είναι και wallpaper κλειδώματος όπως σε κάθε παράδεισο aosp. (αντίο βρωμερο agoldwallpaper.apk)

 

- Φτιαγμένο build.prop με το locale μας: Το κινητό κανει boot και σας λέει να διαλέξετε γλώσσα και google account για το play store. Μετά εισέρχεται στον google now launcher από τα ενσωματωμένα gapps.

 

- Default διαλεγμένο-ενσωματωμένο υπέροχο πληκτρολόγιο της Google με άπειρα λεξικά και L theme (αν το διαλέξετε). Όχι άλλο κινέζικο κάρβουνο. Φωνητική πληκτρολόγηση και με ελληνική φωνή!

 

- Για τους μερακλήδες: FULL λειτουργικό τελευταίο busybox με όλα τα σωστά symlinks. Επιπλέον επισκεύασα βλαμμένα links στο toolbox και προσθεσα sqlite3, zip και zipalign στο /system/xbin.

 

 

Antutu Bug: Το antutu από version 5 και πάνω σκάει όταν πάει να κάνει το 2d test με τα ιπτάμενα ανθρωπακια - συμβαίνει σε πολλές ρομ-συσκευές και είναι μακακί@ της antutu. Το 4.5.3 δουλεύει μία χαρά και βγάζει σκόρ 28000. ΑΛΛΑ ΤΟ antutu είναι σκουπίδι.

 

To Geekbench που είναι σοβαρότατο μου βγάζει 446 single core και 2415 multi-core!!!. Το epic citadel benchmark (high quality) βγάζει 62fps. WOW τελικά το κινητο είναι σφαίρα...

 

Macaddress bug: Όπως και το 99% των ρομ και αυτή αλλάζει τη wifi macaddress σε μια συγκεκριμένη-default. Συνεπώς αν έχετε δύο και παραπάνω F1 στον ίδιο ρουτερ(σπίτι) θα κάνει κουλά το δίκτυο. Υπάρχει μερικές σελιδες πιο πρίν mac address fix που το φλασάρει μόνο ένας χρήστης ώστε ο ρούτερ να βλέπει διαφορετικές macaddress.

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ: η ρομ τα σπάει. Είναι σταθερότατη βρίσκει μόνη της sim numbers, smsc settings καθώς και apn settings για cosmote και vodafone υποθέτω και για πολλούς άλλους παρόχους. Μπαταρία πολύ καλή με τουλάχιστον 4h30min sot με λιώσιμο. Κάμερα άψογη. ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ δουλεύουν. Xposed Gravitybox εννοείται τέλεια.

Έχει μερικές ξέμπαρκες μενού ρυθμίσεις για fingerprint unlock (αχρηστο στο F1) - μη σας απασχολεί, βαριόμουνα και δεν προλάβαινα να τις ξηλώσω.

 

Η εμπειρία σας μπορεί να είναι διαφορετική φυσικά - όλα τα coolpad f1 είναι διαφορετικα με ξεχωριστές προσωπικότητες. Πείτε μου γνώμες για τη ρομ όσοι τη βάλετε (ευγενικά please:lol:)

 

Δεν είμαι υπεύθυνος για οτιδήποτε συμβεί: απαγωγή γάτου από εξωγήινους, βούλωμα λεκάνης καθώς και απόλυση επειδή πέθανε το κινητό-ξυπνητήρι (παντα και δευτερο ξυπνητήρι κανονικό παιδιά...)

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

http://i.imgur.com/3w1ej.gif http://i2.kym-cdn.com/photos/images/original/000/614/729/e62.gif

 

Κάνω ποδαρικό λοιπόν! :up::up::up:

Link to comment
Share on other sites

Υπερ-ευχαριστουμε. Κατεβαινει!

 

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ πριν την εγκατάσταση: wipe cache, wipe dalvik cache, format system, format internal sd ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ απο recovery.

Αυτο με το format internal sd το κανουμε σε περιπτωση

που το zipακι μας το εχουμε σε εξωτερικη καρτουλα sd.

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου, μπραβο για τον χρονο που αφιερωσες..

 

Κατεβαίνει ασυζητητί κ παλι μπράβο!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζω να την περασω με TWRP 2.7.0 και μου βγαζει failed. Θελει αναγκαστικα CWM? Αν ναι, μπορει καποιος να μου δωσει link απ' την τελευταια CWM να την περασω? Ανυπομονω να δοκιμασω την νεα rom..! Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολύ για την πολύ καλη δουλεια!

Την δοκιμαζω ηδη... Στο σημείο που εμφανίζει τα διαθέσιμα δίκτυα wifi εμφανίζει nvram warning... Και απο κάτω τα υπολοιπα διαθεσιμα δικτυα...

Είναι bug?

Επίσης , υπάρχει δυνατότητα να ενσωματωθεί το fix για τους ελληνικούς χαρακτήρες στην εφαρμογή για τα μυνήματα?

Edited by dkmatsar
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζω να την περασω με TWRP 2.7.0 και μου βγαζει failed. Θελει αναγκαστικα CWM?

 

Ξεζιπάρισε την, διέγραψε τα αρχεία CERT.RSA CERT.SF MANIFEST.MF ξαναζιπάρισε και δες αν δουλεύει. Θα το τσεκάρω αυριο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστουμε πολύ για την πολύ καλη δουλεια!

Την δοκιμαζω ηδη... Στο σημείο που εμφανίζει τα διαθέσιμα δίκτυα wifi εμφανίζει nvram warning... Και απο κάτω τα υπολοιπα διαθεσιμα δικτυα...

Είναι bug?

 

Το κλασσικό wifi warning bug (δουλευει κaνονικaτο wifi αλλα είναι σπαστικό όντως) το οποίο κατα πάσα πιθανότητα είναι feature-bug του twrp. παιδιά κάποιος να βρεί το link με το φλασαρίσιμο macaddress fix γιατι δεν το έχω πρόχειρο. Από αύριο θα φτιάξω μερικά με διάφορες macaddresses να υπάρχουν.

 

Ένα tutorial πως φτιάχνεται με το χέρι: http://www.gizbeat.com/2446/fix-nvram-err-0x10-and-random-mac-address/

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Εύγε για την δουλειά και τον κόπο σου!!!

Πάμε να φάμε Κινέζους, Ισπανούς και Ρώσους:devil:

:X
Link to comment
Share on other sites

Υπερ-ευχαριστουμε. Κατεβαινει!

 

 

Αυτο με το format internal sd το κανουμε σε περιπτωση

που το zipακι μας το εχουμε σε εξωτερικη καρτουλα sd.

Σωστος!!!!

 

 

Δοκιμαζω να την περασω με TWRP 2.7.0 και μου βγαζει failed. Θελει αναγκαστικα CWM? Αν ναι, μπορει καποιος να μου δωσει link απ' την τελευταια CWM να την περασω? Ανυπομονω να δοκιμασω την νεα rom..!

Η τελευταία cwm:https://www.sendspace.com/file/1nlj0m

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστουμε πολύ για την πολύ καλη δουλεια!

 

Επίσης , υπάρχει δυνατότητα να ενσωματωθεί το fix για τους ελληνικούς χαρακτήρες στην εφαρμογή για τα μυνήματα?

 

1) Xposed+gravitybox -> strip all unicode characters. 160 χαρακτήρες σε sms χωρίς εξτρα keyboard.

2) Χωρίς xposed: greek keyboard από play store. Το επιλέγεις μονο όταν είναι να γράψεις sms.

3) Go sms pro γκουχου γκουχου βερσιον. Το μόνο που υποστηρίζει δίκαρτα και 160 χαρακτήρες ανα ελληνικό sms. Και το free δουλεύεi αλλά έχει πιο πολλές διαφημίσεις και από ταινία του star.

 

Τετοιου είδους fix είναι πάντα θέμα χρήστη και ειμαι ιδεολογικά εναντια στην ενσωμάτωση τους by default όταν υπάρχουν αξιολογότατες εναλλακτικές. :)

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία cwm:https://www.sendspace.com/file/1nlj0m

 

Thanks once again! Tην φλασαρω μεσω Mobile Uncle σωστα?

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Thanks once again! Tην φλασαρω μεσω Mobile Uncle σωστα?

 

Ναι φίλε μου! Και γω αύριο θα βάλω το twrp με τον ίδιο τρόπο:)

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Φλασαρεται αμεσα . Good job Algo :dance::thanks: (Δοκιμαζω και εγω με TWRP) Edited by devilgene
Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικη δουλεια!

 

Φλασαριστικε με TWRP 2.4.4 χωρις κανενα θεμα!

 

Ολα δουλευουν πολυ καλα μεχρι στιγμης ,μονο ενα προβλημα εχω :τα capasitive buttons δεν εχουν δονηση!

 

Το αντιμετωπιζει κανεις αλλος?

Edited by ane1989
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικη δουλεια!

 

Φλασαριστικε με TWRP 2.4.4 χωρις κανενα θεμα!

 

Ολα δουλευουν πολυ καλα μεχρι στιγμης ,μονο ενα προβλημα εχω :τα capasitive buttons δεν εχουν δονηση!

 

Το αντιμετωπιζει κανεις αλλος?

 

Φαντάζομαι θα μου επιτρέψει ο Algo να αναλάβω λίγο το μεταμεσονύχτιο support. :)

 

Πάρε αυτό: https://www.dropbox.com/s/x3p8g7bzvpl51da/Generic.kl?dl=0

 

και βάλτο στο system/usr/keylayout

 

Αντικαθιστάς το αρχείο με το ίδιο όνομα που έχει εκεί μέσα. Αν χρησιμοποιείς ES File Explorer φρόντισε να φαίνονται έτσι τα permissions μετά:

 

https://www.dropbox.com/s/mf6uoja9ufpdw3p/Screenshot_2014-12-27-04-32-58.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/ngnsknimlqfho93/Screenshot_2014-12-27-04-33-30.png?dl=0

 

Reboot και έτοιμο.

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι θα μου επιτρέψει ο Algo να αναλάβω λίγο το μεταμεσονύχτιο support. :)

 

Πάρε αυτό: https://www.dropbox.com/s/x3p8g7bzvpl51da/Generic.kl?dl=0

 

και βάλτο στο system/usr/keylayout

 

Αντικαθιστάς το αρχείο με το ίδιο όνομα που έχει εκεί μέσα. Αν χρησιμοποιείς ES File Explorer φρόντισε να φαίνονται έτσι τα permissions μετά:

 

https://www.dropbox.com/s/mf6uoja9ufpdw3p/Screenshot_2014-12-27-04-32-58.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/ngnsknimlqfho93/Screenshot_2014-12-27-04-33-30.png?dl=0

 

Reboot και έτοιμο.

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

 

Μου βγαζει μηνυμα οτι απετυχε η αντικατασταση!

Link to comment
Share on other sites

Στον ES File Explorer πας στις ρυθμίσεις, Tools, βρίσκεις που λέει Root Explorer και κοιτάς να λέει "ΟΝ" και μετα πατάς πάνω στο κείμενο "Root Explorer", μετά Mount R/W και τέλος το / και το /system να είναι RW.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι δε φλασαρεται με TWRP 2.7.0

 

edit : Εγινε επιτυχως απλα επιμενοντας με την 5η προσπαθεια

Edited by devilgene
Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Στον ES File Explorer πας στις ρυθμίσεις, Tools, βρίσκεις που λέει Root Explorer και κοιτάς να λέει "ΟΝ" και μετα πατάς πάνω στο κείμενο "Root Explorer", μετά Mount R/W και τέλος το / και το /system να είναι RW.

 

Ευχαριστω μαστορα να σαι καλα!τωρα τα capasitive buttons εχουν δονηση!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω μαστορα να σαι καλα!τωρα τα capasitive buttons εχουν δονηση!

 

Να ξέρεις μπορείς να ρυθμίσεις την ένταση από το Gravity Box. Στο Navigation Key Actions κάτω κάτω λέει Virtual key vibration pattern. Εγώ το έχω 1,100 . Το δεύτερο νούμερο αλλάζεις και αυξομειώνεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταφερε κανεις να τρεξει μεχρι τελους το Antutu εμενα μου κλεινει βγαζει καποιο error

και λεει να το ξανατρεξω ωστε να βγει το τελικο σκορ... αλλα καθε φορα τα ιδια :/

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταφερε κανεις να τρεξει μεχρι τελους το Antutu εμενα μου κλεινει βγαζει καποιο error

και λεει να το ξανατρεξω ωστε να βγει το τελικο σκορ... αλλα καθε φορα τα ιδια :/

 

@Algorithm

 

Antutu Bug: Το antutu από version 5 και πάνω σκάει όταν πάει να κάνει το 2d test με τα ιπτάμενα ανθρωπακια - συμβαίνει σε πολλές ρομ-συσκευές και είναι μακακί@ της antutu. Το 4.5.3 δουλεύει μία χαρά και βγάζει σκόρ 28000. ΑΛΛΑ ΤΟ antutu είναι σκουπίδι.

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

 

Το κλασσικό wifi warning bug (δουλευει κaνονικaτο wifi αλλα είναι σπαστικό όντως) το οποίο κατα πάσα πιθανότητα είναι feature-bug του twrp. παιδιά κάποιος να βρεί το link με το φλασαρίσιμο macaddress fix γιατι δεν το έχω πρόχειρο. Από αύριο θα φτιάξω μερικά με διάφορες macaddresses να υπάρχουν.

 

ωραιος,θα την περασω συντομα για crash test..!

To fix για το wifi --> https://www.sendspace.com/file/dzw5oa

Συνισταται και για να φυγει το NVRAM απο τα διαθεσιμα δικτυα αλλα και για να μην αποσυνδεεται μονο του απο το δικτυο (οσες rom ειχαν το nvram bug ειχαν παντα και θεμα με αποσυνδεσεις)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.πως κατεβαζουμε την ρομ του algorithm στο κινητο?εκει που ανοιγει το λινκ δεν μου βγαζει το βελακι που πρεπει να πατησω για να κανει το download
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αλγοριθμε,

Συγχαρητήρια για την δουλεία σου (και κυριως για την υπομονή σου)

Θα την τεστάρω με την 1η ευκαιρία, περισσότερο για crash test με την Α310ν2.

 

(διαβάζω το ξηλωμα που έριξες στην ρομ, καθώς και πόσο πολύ "εξαλειψες" τα περιττά και ενεργοβόρα services κτλ... Μα τι στην ευχη εχουν κάνει στην ν2 και βγάζει παραπανω sot)?

 

Και πάλι, συγχαρητήρια bro.. :D

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...