Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, ετοιμάζομαι να αλλάξω την ρομ και δεν ξέρω ποια να βάλω;

Είμαι ανάμεσα σ' αυτές τις δύο...

 

AOSP 4.4.2 V4 MULTILANGUAGE laek.17

AOSP V4 laek.17 KitKat REPACK (v3 kernel)

 

Ποια προτείνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δεν έχει διαφορές, το θέμα με τη δεύτερη κάρτα (αν είναι Cosmote) δεν θα διορθωθεί, περισσότερο θέμα της Cosmote είναι, και επίσης μόνο η UNICOM έχει καλό ήχο. Όλες οι άλλες παραμορφώνουν.

 

Το wifi fix τι ειναι και πότε το τρεχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Το wifi fix τι ειναι και πότε το τρεχουμε?

Δεν χρειαζεται να το βαλεις.Δεν εχει θεμα το wifi.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, ετοιμάζομαι να αλλάξω την ρομ και δεν ξέρω ποια να βάλω;

Είμαι ανάμεσα σ' αυτές τις δύο...

 

AOSP 4.4.2 V4 MULTILANGUAGE laek.17

AOSP V4 laek.17 KitKat REPACK (v3 kernel)

 

Ποια προτείνεται;

 

Βάλε τη repack για καλύτερη μπαταρία!

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για τη σιλικονάτη θήκη από το Vickmall προτείνω τις παρακάτω πατέντες που δοκίμασα και κρίνω απόλυτα πετυχημένες:

 

1. Αφαίρεση του ενδιάμεσου τμήματος μεταξύ κάμερας και φλάς. Το φως από το φλάς λόγω σκέδασης θάμπωνε το αριστερό μέρος της φωτογραφίας και χάλαγε την υπόλοιπη.

2. Το γνωστό πρόβλημα χαμηλής έντασης ήχου όταν το τηλέφωνο είναι «ανάσκελα». Με το κομμάτι που αφαίρεσα γίνεται και λίγο πιο «τσιριχτό» με αποτέλεσμα να ακούγεται και λίγο πιο δυνατά.

[ATTACH]52266[/ATTACH]

 

Επίσης, ξέρει κανείς που μπορώ να βρω μια όμοια θήκη;

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με το φλας και τη φωτογραφία με την σιλικονατη(ίσως επειδή είναι η σκούρη δεν ξέρω)!

Link to comment
Share on other sites

Έχω να αλλάξω ROM ένα μήνα. Έχω βολευτεί με τη NEXUS5 από το needrom και μου τρώγεται το χέρι τελευταία. Να δοκιμάσω τη νέα micromax μήπως; Φλασάρεται ή θέλει εκείνα τα YMCA tools??? Δεν ξέρω τι φάση είναι εκείνα :(

 

Φίλε μου, YGDP tools είναι το λογισμικό της yulong για φλασαρισμα επίσημης ρομ: Yulong Generic Download Platform. Δεν το χρειάζεσαι εκτός και αν φλασαρεις επίσημες ρομ.

 

Βάλε τη micromax decrappified από modaco https://mega.co.nz/#!j1EQCZSK!kMvppQl-rKn9DkTymfxiIouaAP9FrKULv4sDs07UYtk, λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν έχει Ελληνικά και ότι συνιστάται να μην την αφήνεις να πέφτει κάτω από 10% μπαταρία. Κατευθείαν τη φλασαρεις απο recovery. Πολύ καλή ρομ και επίσημα φτιαγμένη για το κινητό.

 

YMCA είναι το τραγουδάκι που κάνουν χειρονομίες:p:p:p(φυσικά και ξέρω ότι το ξέρεις αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ:lol:)

http://www.fwymca.org/images/history_pic01.jpg

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω πάρει εδώ και μια εβδομαδα το f1 . έχω πρόβλημα απο την εγκατεστημένη εφαρμογή video. Δεν έχω καταφέρει να την κάνω να ανοίξει ποτε. Μόλις παταω το εικονίδιο μου εμφανίζει "Η εφαρμογή έχει σταματήσει". Δεν με αφήνει και να την σβήσω. Τα φώτα σας παρακαλώ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω πάρει εδώ και μια εβδομαδα το f1 . έχω πρόβλημα απο την εγκατεστημένη εφαρμογή video. Δεν έχω καταφέρει να την κάνω να ανοίξει ποτε. Μόλις παταω το εικονίδιο μου εμφανίζει "Η εφαρμογή έχει σταματήσει". Δεν με αφήνει και να την σβήσω. Τα φώτα σας παρακαλώ...

 

Με Titanium Backup την σβήνεις ή την παγώνεις και mx player όπως είπε και ο Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τη micromax decrappified από modaco https://mega.co.nz/#!j1EQCZSK!kMvppQl-rKn9DkTymfxiIouaAP9FrKULv4sDs07UYtk, λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν έχει Ελληνικά και ότι συνιστάται να μην την αφήνεις να πέφτει κάτω από 10% μπαταρία. Κατευθείαν τη φλασαρεις απο recovery. Πολύ καλή ρομ και επίσημα φτιαγμένη για το κινητό.
Γιατί άραγε το Chrome αναφέρει το αρχείο ως κακόβουλο λογισμικό που μπορεί να βλάψει τον υπολογιστή μας;
Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε σωστός τρόπος να δουλεύουν 7 χρώματα στο notification led.

 

Είναι από κινητό τώρα για να γράψω περισσότερα, αν θέλετε δείτε εδώ.

 

http://telchina.pl/coolpad-f1-root-rom-recovery-eng-t9577-96.html#p129941

 

Αλλιώς υπομονή ως το βράδυ να γράψω οδηγό. Σε mlais 4.4.3 1028 δουλεύει μια χαρά. Για laek ή για custom android δεν εγγυώμαι ότι θα δουλέψει, αλλά φαντάζομαι σίγουρα θα δουλεύει και σε a310(επίσης aosp rom).

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε σωστός τρόπος να δουλεύουν 7 χρώματα στο notification led.

 

Είναι από κινητό τώρα για να γράψω περισσότερα, αν θέλετε δείτε εδώ.

 

http://telchina.pl/coolpad-f1-root-rom-recovery-eng-t9577-96.html#p129941

 

Αλλιώς υπομονή ως το βράδυ να γράψω οδηγό. Σε mlais 4.4.3 1028 δουλεύει μια χαρά. Για laek ή για custom android δεν εγγυώμαι ότι θα δουλέψει, αλλά φαντάζομαι σίγουρα θα δουλεύει και σε a310(επίσης aosp rom).

 

το δοκιμασα σε a310,δουλευουν μονο κοκκινο,πρασινο και κιτρινο τα αλλα οχι.Δεν χρειαζεται adb γινεται πολυ πιο ευκολα με αντικατασταση του αρχειου με root explorer (και αλλαγη permissions βεβαια)

Τα δοκιμασα με την εφαρμογη led blinker pro,δεν ξερω αν με αλλη εφαρμογη εχει διαφορετικα αποτελεσματα

 

edit:και με light flow το ιδιο

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε σωστός τρόπος να δουλεύουν 7 χρώματα στο notification led.

 

Είναι από κινητό τώρα για να γράψω περισσότερα, αν θέλετε δείτε εδώ.

 

http://telchina.pl/coolpad-f1-root-rom-recovery-eng-t9577-96.html#p129941

 

Αλλιώς υπομονή ως το βράδυ να γράψω οδηγό. Σε mlais 4.4.3 1028 δουλεύει μια χαρά. Για laek ή για custom android δεν εγγυώμαι ότι θα δουλέψει, αλλά φαντάζομαι σίγουρα θα δουλεύει και σε a310(επίσης aosp rom).

 

Λοιπόν το δοκίμασα σε laek v4-v3 kernel και δουλευει! Την δοκιμή την έκανα με το chompsms που έχω για τα μηνύματα που έχει την δυνατότητα αλλαγής led όταν έρχεται μήνυμα. Δυστυχώς δεν έχω gravitybox unlocker για να το δοκιμάσω και απο εκεί.

Edited by vasilis91
Link to comment
Share on other sites

Σωστό notification led και χρώματα

 

Προϋποθέτει να είμαστε root.

 

1) Κατεβάζουμε και ξεζιπάρουμε αυτό το αρχείο: https://copy.com/46Z4ZKISKXMuOPQW

2) Με κάποιο καλό file manager(πχ es file explorer) και αφού δώσουμε δικαιώματα root παίρνουμε το αρχείο lights.default.so που ξεζιπάραμε και το κάνουμε copy.

3) Πάμε στο /system/lib/hw/ και βρίσκουμε το υπάρχον αρχείο lights.default.so και το μετονομάζουμε(πχ σε lights.default.so.bak)

4) Κάνουμε επικόλληση το αρχείο που είχαμε κάνει αντιγραφή πριν.

5) Πατάμε στις ιδιότητες και βάζουμε δικαιώματα -rw-r--r-- (αυτό σημαίνει owner ανάγνωση και εγγραφή, ομάδα μόνο ανάγνωση, άλλο μόνο ανάγνωση).

 

Αυτό ήταν. Πλέον μπορείτε από κατάλληλα προγράμματα να ορίσετε ότι χρώμα θέλετε σε notification.

 

Extra info

 

Τα χρώματα και οι κωδικοί τους είναι:

#ffff0000 κόκκινο

#ff00ff00 πράσινο

#ff0000ff μπλε

#ffffffff άσπρο

#ffffff00 κίτρινο

#ffff00ff μωβ

#ff00ffff γαλάζιο

 

Αν στο πρόγραμμα που έχετε έχει τα χρώματα με 6 χαρακτήρες(δεν ξέρω μην υπάρχει και κάποιο τέτοιο), απλά αγνοείτε τα 2 πρώτα f, πχ το πράσινο είναι #00ff00.

 

EDIT: Κάθε φορά που κάνουμε αλλαγές στο σύστημα καλό είναι να έχουμε κρατήσει nandroid backup πρώτα, ώστε αν κάτι δεν πάει καλά να το επαναφέρουμε το κινητό εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση.

 

EDIT 2: Επειδή υπάρχει φίλτρο για το url που κάνει host το αρχείο, το έβαλα στο cloud μου. Πιστεύω το link θα δουλεύει.

Edited by BrocasHelm
Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια και μόνο, έχεις δοκιμάσει να βάλεις κάποιον άλλο dialer από το Playstore να δεις τι γίνεται;

 

Έχεις να πρωτινεις κανε dialer που να ιποστιριζει δυο sim;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να πρωτινεις κανε dialer που να ιποστιριζει δυο sim;

 

DW contacts & dialer, DualSim Dialer. Υπάρχουν κι άλλοι, θέλει λίγο ψάξιμο γιατί στην ουσία αν χειρίζεται και τις επαφές, που αυτό χρειαζόμαστε για να ξεπεράσουμε το πρόβλημα με τις sim της Cosmote, ίσως χρειαστεί να "παγώσεις" μέσω Titanium Backup την stock εφαρμογή contacts, ώστε να δεις αν λύνεται το πρόβλημα, χωρίς να δημιουργείται κάποιο άλλο βέβαια.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

https://yadi.sk/d/EuxM_nz0caJpP

Micromax_A310_SW_4.4.023_RU

με ρωσσικη παρεμβαση. Λεω να δω τι εχουν πειραξει.

Παντως το αρχειο του ζιπ ειναι μικροτερο απο αυτο που εχω

 

Την ξεζιπαρισα γιατί και γω ήθελα να δω τι κάνανε. Η rom έχει γίνει deodex από την original καθώς είναι απαραίτητο για την προσθήκη γλώσσας (όλα τα .odex αρχεία λείπουν από το system/app). Έτσι εξηγείται το κάπως μικρότερο μέγεθος.

 

Επιπλέον έχουν προσθέσει ρώσικα: όπως φαίνεται κάνοντας decompile με apktool το (deodexed) framework.apk. Δεν κοίταξα το Settings.apk dialer.apk κτλ ακόμα .

 

Από αύριο καθώς θέλω να δω μήπως καταφέρω να φυτέψω τα ελληνικά resources από την τελευταία του laek.

 

Ερώτηση προς κατέχοντες: ποιο είναι το καλύτερο tool για deodex σε kitkat ρομ και ποια apk είναι ΟΛΑ ΟΣΑ χρειάζεται να μεταφράσω?

 

Θέλω να προσπαθήσω να ξεκινήσω από την αρχική Micromax και όχι των Ρώσων για να είμαι 100% σίγουρος.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Σωστό notification led και χρώματα

 

Προϋποθέτει να είμαστε root.

 

1) Κατεβάζουμε και ξεζιπάρουμε αυτό το αρχείο: https://copy.com/46Z4ZKISKXMuOPQW

2) Με κάποιο καλό file manager(πχ es file explorer) και αφού δώσουμε δικαιώματα root παίρνουμε το αρχείο lights.default.so που ξεζιπάραμε και το κάνουμε copy.

3) Πάμε στο /system/lib/hw/ και βρίσκουμε το υπάρχον αρχείο lights.default.so και το μετονομάζουμε(πχ σε lights.default.so.bak)

4) Κάνουμε επικόλληση το αρχείο που είχαμε κάνει αντιγραφή πριν.

5) Πατάμε στις ιδιότητες και βάζουμε δικαιώματα -rw-r--r-- (αυτό σημαίνει owner ανάγνωση και εγγραφή, ομάδα μόνο ανάγνωση, άλλο μόνο ανάγνωση).

 

Αυτό ήταν. Πλέον μπορείτε από κατάλληλα προγράμματα να ορίσετε ότι χρώμα θέλετε σε notification.

 

Extra info

 

Τα χρώματα και οι κωδικοί τους είναι:

#ffff0000 κόκκινο

#ff00ff00 πράσινο

#ff0000ff μπλε

#ffffffff άσπρο

#ffffff00 κίτρινο

#ffff00ff μωβ

#ff00ffff γαλάζιο

 

Αν στο πρόγραμμα που έχετε έχει τα χρώματα με 6 χαρακτήρες(δεν ξέρω μην υπάρχει και κάποιο τέτοιο), απλά αγνοείτε τα 2 πρώτα f, πχ το πράσινο είναι #00ff00.

 

EDIT: Κάθε φορά που κάνουμε αλλαγές στο σύστημα καλό είναι να έχουμε κρατήσει nandroid backup πρώτα, ώστε αν κάτι δεν πάει καλά να το επαναφέρουμε το κινητό εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση.

 

EDIT 2: Επειδή υπάρχει φίλτρο για το url που κάνει host το αρχείο, το έβαλα στο cloud μου. Πιστεύω το link θα δουλεύει.

 

Το 5ο δεν το καταλαβα. Ποιες ιδιότητες; Εχω κανει τα προηγουμενα βηματα.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Το 5ο δεν το καταλαβα. Ποιες ιδιότητες; Εχω κανει τα προηγουμενα βηματα.

 

Ποιον file manager εχεις??

Απλα για να παρεις μια ιδεα περι ιδιότητων,στο 1.44 και μετα.Με τον es file explorer το παρακατω---->

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ποιον file manager εχεις??

Απλα για να παρεις μια ιδεα περι ιδιότητων,στο 1.44 και μετα.Με τον es file explorer το παρακατω---->

 

Τον Root Explorer εχω που υπαρχει στανταρ σε πολλες ROM. Δε βλεπω τετοια επιλογη παντως :wacko:

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Την ξεζιπαρισα γιατί και γω ήθελα να δω τι κάνανε. Η rom έχει γίνει deodex από την original καθώς είναι απαραίτητο για την προσθήκη γλώσσας (όλα τα .odex αρχεία λείπουν από το system/app). Έτσι εξηγείται το κάπως μικρότερο μέγεθος.

 

Επιπλέον έχουν προσθέσει ρώσικα: όπως φαίνεται κάνοντας decompile με apktool το (deodexed) framework.apk. Δεν κοίταξα το Settings.apk dialer.apk κτλ ακόμα .

 

Από αύριο καθώς θέλω να δω μήπως καταφέρω να φυτέψω τα ελληνικά resources από την τελευταία του laek.

 

Ερώτηση προς κατέχοντες: ποιο είναι το καλύτερο tool για deodex σε kitkat ρομ και ποια apk είναι ΟΛΑ ΟΣΑ χρειάζεται να μεταφράσω?

 

Θέλω να προσπαθήσω να ξεκινήσω από την αρχική Micromax και όχι των Ρώσων για να είμαι 100% σίγουρος.

 

Το έψαχνα και εγώ αυτό που λές για άλλο κινητό όμως. Βρήκα την διαδικασία στο xda και συγκεκριμένα εδώ :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2725930

Δεν την έχω κάνει όμως προσωπικά οπότε να μην σε παρω στο λαιμό μου (οι οδηγίες αναφέρουν για stock kitkat roms). Αν κάνεις τίποτα πόσταρε το εδώ να δούμε αν θα έχει επιτυχία.

Edited by apollon1984
Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Την ξεζιπαρισα γιατί και γω ήθελα να δω τι κάνανε. Η rom έχει γίνει deodex από την original καθώς είναι απαραίτητο για την προσθήκη γλώσσας (όλα τα .odex αρχεία λείπουν από το system/app). Έτσι εξηγείται το κάπως μικρότερο μέγεθος.

 

Επιπλέον έχουν προσθέσει ρώσικα: όπως φαίνεται κάνοντας decompile με apktool το (deodexed) framework.apk. Δεν κοίταξα το Settings.apk dialer.apk κτλ ακόμα .

 

Από αύριο καθώς θέλω να δω μήπως καταφέρω να φυτέψω τα ελληνικά resources από την τελευταία του laek.

 

Ερώτηση προς κατέχοντες: ποιο είναι το καλύτερο tool για deodex σε kitkat ρομ και ποια apk είναι ΟΛΑ ΟΣΑ χρειάζεται να μεταφράσω?

 

Θέλω να προσπαθήσω να ξεκινήσω από την αρχική Micromax και όχι των Ρώσων για να είμαι 100% σίγουρος.

 

Διαφορά απο αυτην που εχω (decrappified) δεν ειδα. Οπότε την εστειλσ, καθώς κραταω ναντροιντ.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Τον Root Explorer εχω που υπαρχει στανταρ σε πολλες ROM. Δε βλεπω τετοια επιλογη παντως :wacko:

 

Δεν κανει αυτος,περνα τον es file explorer και δωσε δικαιωματα root.

Eδω----->

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.pop

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...