Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Για όποιον δεν μπορεί να κάνει root ,όπως εγώ που έκανα update τη μανίσια rom, να κατεβάσει το vroot 1.7.7 , μέσω PC το έκανα εύκολα.

Μετά με τον οδηγό της σελ. 12 κάνεις CWM και περνάς custom rom. Η μανίσια έχει πολλές κινεζιές, για μένα ήταν δύσκολο να το αντέξω!

Πέρασα την AOSP V2.0 και αφού άλλαξα τη γλώσσα από ισπανικά σε ελληνικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος (προς το παρόν). Είχε και πρόβλημα με το wifi και ξενέρωσα στην αρχή, αλλά διορθώθηκε μόνο του αμέσως.

 

Έχω βάλει 200+ εφαρμογές και 1000's widgets και κανένα κόλλημα (αναμενόμενο).

Έβαλα το τελευταίο Sygic με βοήθεια στις ρυθμίσεις του gps από τον οδηγό του forum και κλειδώνει σε κάτω απο 10'' με ακρίβεια 10 feet και αυτά από το μπαλκόνι μου, φαντάζομαι στην ανοιχτωσιά θα είναι πιο καλά.

 

Μπαταρία φοβερή κατά τη γνώμη μου, (έχοντας σαν γνώμονα το Thl W100s δέν ξέρω άν μετράει!).

 

Η μία θέση sim υποστηρίζει 3G, αριθμείται σαν πρώτη από τη συσκευή. Εκεί έχω ένα ασήμαντο αλλά ενοχλητικό θεματάκι, όταν πάω να εισάγω αριθμό τηλεφώνου στiς πληροφορίες sim μου εμφανίζει ''ανεπιτυχής''. Στη δεύτερη sim που έχω μόνο για ομιλία δέν έχει θέμα. Αν γνωρίζει κάτι κανείς , του είμαι υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει 200+ εφαρμογές και 1000's widgets και κανένα κόλλημα (αναμενόμενο).

Έβαλα το τελευταίο Sygic με βοήθεια στις ρυθμίσεις του gps από τον οδηγό του forum και κλειδώνει σε κάτω απο 10'' με ακρίβεια 10 feet και αυτά από το μπαλκόνι μου, φαντάζομαι στην ανοιχτωσιά θα είναι πιο καλά.

Κάποιο λινκ για τον οδηγό που αναφέρεσαι; Επίσης όλα αυτά είναι πολύ αισιόδοξα! Το περιμένω πως και πως

Link to comment
Share on other sites

Ποιο Λίνκ; δες στους οδηγούς του φόρουμ έχει έναν για GPS . Αν θες και απαισιοδοξία, η κάμερα δεν πιάνει μία ακόμα με ότι κι αν δοκίμασα!
Link to comment
Share on other sites

Ποιο Λίνκ; δες στους οδηγούς του φόρουμ έχει έναν για GPS . Αν θες και απαισιοδοξία, η κάμερα δεν πιάνει μία ακόμα με ότι κι αν δοκίμασα!

Για δοκίμασε και την Lenovo Super camera και πες μας πως την βλέπεις.

Εγω αυτή εχω και είμαι αρκετά ικανοποιημενος.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε και την Lenovo Super camera και πες μας πως την βλέπεις.

Εγω αυτή εχω και είμαι αρκετά ικανοποιημενος.

 

Την MIUI του emjot φοράς ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο Λίνκ; δες στους οδηγούς του φόρουμ έχει έναν για GPS . Αν θες και απαισιοδοξία, η κάμερα δεν πιάνει μία ακόμα με ότι κι αν δοκίμασα!

 

Αυτόν λες;

Link to comment
Share on other sites

Την MIUI του emjot φοράς ακόμα?

Ναι αυτη. Έχεις να προτείνεις καμιά καλύτερη εκτός από την AOSP?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτη. Έχεις να προτείνεις καμιά καλύτερη εκτός από την AOSP?

 

Οχι, και εγω ψαχνομαι με την καμερα.Αλήθεια που θα βρω Lenovo Super camera..δεν υπάρχει στο play store

Link to comment
Share on other sites

Οχι, και εγω ψαχνομαι με την καμερα.Αλήθεια που θα βρω Lenovo Super camera..δεν υπάρχει στο play store

 

Google it. 3.5.6 έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω περάσει την τελευταία aosp,σε γενικές γραμμές καλη είναι είναι αλλά έχω θέμα με ήχο.μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να βρω άκρη με το xpesed ώστε να βρω το mod όπως το παρουσιάζει μέσα στις ρυθμίσεις. Έχω κάνει όλες πιστεύω τις ενέργειες αλλά Τζιφός απο ήχο. Οποίος μπορεί ας προτείνει λύση αλλιώς βλέπω να επιστρέφω σε προηγούμενη.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν μπορείς να το συνδέσεις με τον υπολογιστή; τι θες να κάνεις; να μεταφέρεις το αρχείο του cwm και την rom στην κάρτα sd; δοκίμασε με es file explorer πχ να την μεταφέρεις μέσω τοπικού δικτύου ενώ είναι το κινητό συνδεμένο στο ρούτερ. Δεν είναι ανάγκη να κάνεις κοινόχρηστο κάποιο φάκελο, μπορείς μέσω των κοινόχρηστων εγγράφων.

ευχαριστω για την απαντηση. ναι θελω να να μεταφέρω το αρχείο του cwm και την rom στην κάρτα sd. θα δοκιμασω με τον τροπο που λες αν και δεν τον καταλαβα πολυ καλα. απο την αλλη παλι αν αργότερα θελω να μεταφερω παλι κατι στην καρτα θα πρεπει να ξανακανω την ιδια διαδικασια? δεν υπαρχει καποιος τροπος να μου εμφανιζει την καρτα μολις το συνδεω στον υπολογιστη οπως γίνεται με ολα τα κινητα?

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε ρε παιδια δοκιμασε κανεις την AOSP-V2.0 -by-jonzalvo?

Η καμερα τι λεει,εχει αισθητη διαφορα προς το καλυτερο απο ολες τις αλλες ρομ?

Και σε σχεση με την miui 5 ποια απο τις 2 κατα την γνωμη σας ειναι καλυτερη(μπαταρια,γρηγοραδα,bugs κτλ.)?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποιος τροπος να μου εμφανιζει την καρτα μολις το συνδεω στον υπολογιστη οπως γίνεται με ολα τα κινητα?

Με τον κλασικό τρόπο, δοκίμασες?

Πηγαίνεις στα Settings (ρυθμίσεις) και πατάς στο About Phone. Εκεί θα πρέπει να πατήσεις 7-8 φορές πάνω στο Build Number. Μόλις το κάνεις θα δείς μήνυμα ότι έχεις ξεκλειδώσει το Developer Menu. Επιστρέφεις μία φορά πίσω και βρίσκεις το menu Developer Options και από εκεί τσεκάρεις το USB debugging.

 

Τώρα συνδέεις το κινητό με τον υπολογιστή σου.

(Copy/paste από εδώ).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω περάσει την τελευταία aosp,σε γενικές γραμμές καλη είναι είναι αλλά έχω θέμα με ήχο.μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να βρω άκρη με το xpesed ώστε να βρω το mod όπως το παρουσιάζει μέσα στις ρυθμίσεις. Έχω κάνει όλες πιστεύω τις ενέργειες αλλά Τζιφός απο ήχο. Οποίος μπορεί ας προτείνει λύση αλλιώς βλέπω να επιστρέφω σε προηγούμενη.

 

μπες μεσα απο το mobile uncle στο engineer mode και αυξησε την ενταση ως εξης

 

mobileuncletools/engineer mode/engineer mode (MTK)

 

1. Επιλεγεις την καρτελα HARDWARE TESTING

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=47152&stc=1&d=1404902487

 

2. Επιλεγεις την καρτελα AUDIO/LOUDSPEAKER MODE

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=47153&stc=1&d=1404902561

 

3. Επιλεγεις RING για την ενταση που αφορα τους ηχους κλισης και MEDIA για οτι αφορα Μουσικη/Ταινιες κτλ

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=47154&stc=1&d=1404902809

 

Για το επιπεδο εντασης σε μια κλιμακα απο 7 (min) - 14 (max), η αντιστοιχια με τις τιμες που βλεπουμε μεσα στο engineer mode ειναι περιπου ως εξης

 

14 - 250

13-230

12-200

11-190

10-180

09 - 168

08 - 160

07 - 152

 

Αντιστοιχες επιλογες εντασης υπαρχουν και για αλλα επιμερους υποσυστηματα, οπως για παραδειγμα για τα ακουστικα (Audio/Headset_LoudSpeaker Mode) ή στην διαδρομη Audio/Loudspeaker Mode/

 

Mic= ενταση μικροφωνου (μεσα στο normal mode για αυξησουμε την ενταση του μικροφωνου στις κλησεις, ποσο δυνατα μας ακουνε οι αλλοι δλδ)

Ring=ενταση μεγαφωνου (για ringtone)

FRM = fm radio

Media = αναπαραγωγή τραγουδιών και ταινιών

Ring = ringtone

Sph = έξοδος ακουστικου

Sip = Vοip

 

Μπορουμε και αυτα με τον ιδιο τροπο να τα αλλαξουμε μεχρι να επιτυχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα

 

Μετα απο καθε μεταβολη θα πρεπει να πατησεις SET για να αποθηκευτει η επιλογη σου

Κανε αλλαγες σε μικρα βηματα (με βαση την κλιμακα που εχω δωσει παραπανω σαν μπουσουλα),επανεκκινηση και τσεκαρεις την ενταση για να δεις αν σε ικανοποιει

 

Σημειωση:

Μεσα σε καθε καρτελα στα επιμερους υπομενου, υπαρχουν διαφορα levels τα οποια μπορουν επισης να παραμετροποιηθουν και να μεταβαλλουμε τις αντιστοιχες τιμες

Θα συμβουλευα πριν επιχειρησετε οποιαδηποτε αλλαγη, να σημειωσετε τις default τιμες, ετσι ωστε να μπορειτε να επαναφερετε οτιδηποτε σας χαλαει την ποιοτητα του ηχου ή δεν σας κανει σαν ρυθμιση

 

Υπαρχει και ενας πολυ καλος οδηγος εδω στο φορουμ απο τον @aiakos που μπορειτε να ριξετε και εκει μια ματια

Edited by CrazyAnt
Link to comment
Share on other sites

1000 ευχαριστώ!!!

Όλες οι οδηγίες σου είναι πολύ κατατοπιστικες κ σίγουρα θα βρω άκρη.

Κάτι τελευταίο, γιατί κάθε φορά.που κάνω επανεκκίνηση μου λέει οτι ισως θα χαθούν απο το τηλ οι προσωρινές πληροφορίες μνημης που υπαρχουν εκείνη τη στιγμη;;είναι κάτι σοβαρό γιατί με άλλες rom aosp δεν το είχα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

σε μενα δεν εμφανιζει κατι τετοιο

 

μπορεις να τραβηξεις ενα screenshot με το μηνυμα?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να ρωτήσω κάποιον από τους κατόχους του κινητού πώς είναι χωρισμένη η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου; Πόσα εκ των 8GB είναι διαθέσιμα για εγκατάσταση εφαρμογών; Επίσης υπάρχει κανένα νέο για android kit kat στο Coolpad; H απουσία όλων αυτών των αισθητήρων (και κυρίως gyroscope) γίνεται αντιληπτή στην πράξη; Και μία τελευταία ερώτηση: έχει notification leds; Ευχαριστώ πολύ! Edited by kxanthop
Link to comment
Share on other sites

σε μενα δεν εμφανιζει κατι τετοιο

 

μπορεις να τραβηξεις ενα screenshot με το μηνυμα?

Θα το περάσω σε λίγο για να δεν δείτε κ σεις τι μπορεί να είναι,πιο πολύ για πληροφόρηση.

Πιστεύω καμιά βλακια έχω κανει κ γίνετε αυτό,λέω μετα να το στησω παλι απο αρχή....

Link to comment
Share on other sites

Valsam η AOSP V2.0 είναι πολύ καλή, χωρίς να έχω δει τη MIUI, η κάμερα δεν παλεύεται αλλά αρκετοί χρήστες έχουν δει καλά αποτελέσματα με την εφαρμογή Lenovo Super camera και με το λίγο που ασχολήθηκα τείνω να συμφωνήσω μαζί τους.

 

Kxanthop, 5.7 gb περίπου ελεύθερα.

Και έχει Leds.

Link to comment
Share on other sites

Valsam η AOSP V2.0 είναι πολύ καλή, χωρίς να έχω δει τη MIUI, η κάμερα δεν παλεύεται αλλά αρκετοί χρήστες έχουν δει καλά αποτελέσματα με την εφαρμογή Lenovo Super camera και με το λίγο που ασχολήθηκα τείνω να συμφωνήσω μαζί τους.

 

Kxanthop, 5.7 gb περίπου ελεύθερα.

Και έχει Leds.

 

Ευχαριστώ πολύ! Τα 5.7 Gb είναι για εφαρμογές ή για λοιπά αρχεία; Να επαναφέρω και το ερώτημα για τους αισθητήρες;

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς την 034 να τσεκάρει πως δουλεύει η κάμερα κτλ; Σύντομα θα βγει και 035.

 

http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/20155

 

Αγγλοκινέζικα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς την 034 να τσεκάρει πως δουλεύει η κάμερα κτλ; Σύντομα θα βγει και 035.

 

http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/20155

 

Αγγλοκινέζικα μόνο.

 

Πριν λίγο την πέρασα. Μια χαρά είναι η κάμερα, δεν έχω παράπονο αλλά δεν είμαι ψείρας σε αυτό το θέμα. Έσβησα και μερικές κινεζιές με το root browser. Καλύτερη από την 029 σίγουρα. Δεν έχει τα γνωστά προβλήματα των Miui.

Εγώ θα μείνω στην official έκδοση γιατί όσες custom και να πέρασα είχαν κάποιο πρόβλημα που κατέστρεφε την εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...