Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Thank's για άλλη μια φορα jpower73 !

Και ένα τελευταιο πριν κανω το dirty flash μου,ο ηχος είναι υπερβολικα δυνατος (με τα πατσακια και δεν θυμαμαι και'γω τι περασα)στο εξωτερικο ηχειο και επειδή το σκαλιζει η μικρη μου και ανεβαζει κατά λαθος την ενταση παραμορωνρι το ηχειο,με το dirty flash θα ξαναγινει νορμαλ η ενταση η όχι?

Αν όχι τι να κανω για να χαμηλωσει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Με dirty flash εκατσε απιστευτα! Πολυ γρηγορη, με οντως καλυτερη διαχειριση μνημης!!! Go jpower73!!!!
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σε όσους χρησιμοποιούν τη miui, παρατηρεί κάποιος lag στο σερφάρισμα με 3g; Σε μένα το εμφανίζει σε σχέση με άλλες rom, δηλαδή αργεί να φορτώσει - ανοίξει τις σελίδες, όχι ότι σέρνεται, απλά έχει χάσει τη σβελτάδα.

 

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

 

όχι, κανένα θέμα με lag στο φούλ 12ωρο που την χρησιμοποιώ. κάτι άλλο θα είναι, μήπως κάνει συγχρονισμό το account miui?

Link to comment
Share on other sites

jpower την περασα κι εγω με καθαρη εγκαταταση...οντως πολυ γρηγορη..ειδικα με nova και τους επιταχυντες οπως δειχνεις παει σφαιρα..στα αρνητικα...

1)δε μου αλλαζει με τιποτα εικονα κλειδωματος οθονης..οποια εικονα και να επιλεξω μου λεει αδυναμια φορτωσης εικονας...υπαρχει καμια λυση??

2)επισης το προγραμμα κλησεων ειναι λιγο αργο οταν παιρνεις τηλ..δλδ εχει μια χρονοκαθυστερηση 3 με 4 δευτερολεπτα απ τη στιγμη που θα πατησεις κληση μεχρι να την πραγματοποιησει..

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

όχι, κανένα θέμα με lag στο φούλ 12ωρο που την χρησιμοποιώ. κάτι άλλο θα είναι, μήπως κάνει συγχρονισμό το account miui?

 

Όχι, όλα κλειστά. Απλά σε σχέση με άλλες rom το browsing είναι αργό. Το παρατήρησα σε όλες τις εκδόσεις που φλάσαρα εδώ και μια εβδομάδα. Είχα την προηγούμενη rom κοντά δύο χρόνια και το lag μου φάνηκε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

jpower την περασα κι εγω με καθαρη εγκαταταση...οντως πολυ γρηγορη..ειδικα με nova και τους επιταχυντες οπως δειχνεις παει σφαιρα..στα αρνητικα...

1)δε μου αλλαζει με τιποτα εικονα κλειδωματος οθονης..οποια εικονα και να επιλεξω μου λεει αδυναμια φορτωσης εικονας...υπαρχει καμια λυση??

Στις προεπιλεγμένες εφαρμογές, γύρνα την επιφάνεια εργασίας σε Mi Home, άλλαξε wallpaper και μετά γύρνα πίσω στον launcher.

Link to comment
Share on other sites

Στις προεπιλεγμένες εφαρμογές, γύρνα την επιφάνεια εργασίας σε Mi Home, άλλαξε wallpaper και μετά γύρνα πίσω στον launcher.

 

ελα ρε...μια χαρα...οντως επιασε..απλο αλλα που το σκεφτηκες??χαχα..ευχαριστω πολυ...συλλεγω κι αλλες εντυπωσεις και θα γραψω αργοτερα παλι αν βρω κανα περιεργο...παντως γενικα καλες εντυπωσεις...ελπιζω να μη μπουκωσει σαν ρομ γρηγορα γιατι μ αρεσει...

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Thank's για άλλη μια φορα jpower73 !

Και ένα τελευταιο πριν κανω το dirty flash μου,ο ηχος είναι υπερβολικα δυνατος (με τα πατσακια και δεν θυμαμαι και'γω τι περασα)στο εξωτερικο ηχειο και επειδή το σκαλιζει η μικρη μου και ανεβαζει κατά λαθος την ενταση παραμορωνρι το ηχειο,με το dirty flash θα ξαναγινει νορμαλ η ενταση η όχι?

Αν όχι τι να κανω για να χαμηλωσει?

 

Κλείσε το dolby atmos. (κουμπάκι πάνω δεξιά).

Αν δε μείνεις ευχαριστημένος, πες..

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ελα ρε...μια χαρα...οντως επιασε..απλο αλλα που το σκεφτηκες??χαχα..ευχαριστω πολυ...συλλεγω κι αλλες εντυπωσεις και θα γραψω αργοτερα παλι αν βρω κανα περιεργο...παντως γενικα καλες εντυπωσεις...ελπιζω να μη μπουκωσει σαν ρομ γρηγορα γιατι μ αρεσει...

 

Δεν θα μπουκωσει.... :p:D

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε...μια χαρα...οντως επιασε..απλο αλλα που το σκεφτηκες??χαχα..ευχαριστω πολυ...συλλεγω κι αλλες εντυπωσεις και θα γραψω αργοτερα παλι αν βρω κανα περιεργο...παντως γενικα καλες εντυπωσεις...ελπιζω να μη μπουκωσει σαν ρομ γρηγορα γιατι μ αρεσει...

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα όταν πρωτοέβαλα Miui 8 και το βρήκα στο google. :)

Link to comment
Share on other sites

jpower την περασα κι εγω με καθαρη εγκαταταση...οντως πολυ γρηγορη..ειδικα με nova και τους επιταχυντες οπως δειχνεις παει σφαιρα..στα αρνητικα...

1)δε μου αλλαζει με τιποτα εικονα κλειδωματος οθονης..οποια εικονα και να επιλεξω μου λεει αδυναμια φορτωσης εικονας...υπαρχει καμια λυση??

2)επισης το προγραμμα κλησεων ειναι λιγο αργο οταν παιρνεις τηλ..δλδ εχει μια χρονοκαθυστερηση 3 με 4 δευτερολεπτα απ τη στιγμη που θα πατησεις κληση μεχρι να την πραγματοποιησει..

 

Η λύση που προτείνει η Καλλιόπη, είναι σωστή.. Αν και δεν τσεκαρα lockscreen καθώς δεν χρησιμοποιώ ποτέ αφενός διότι το έχω σε θηκη και αφετέρου σε armband για τρέξιμο. Οπότε δεν θέλω περιττές κινήσεις.

Για το 2, σε δικαρτο, έχει countdown 5" από την πρόσφατη συσχετιζομενη κάρτα με τον αριθμό που καλεις.

Δεν έχω παρατήσει κάποια άλλη καθυστέρηση στην κλήση.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζοντας τα πειραγματα παρατηρω ακομα..

1) δεν παιρνει καμια ρυθμιση του gravity (ισως να θελει αλλη εκδοση απο αυτη που εχω περασει).αν και ειναι τοσο παραμετροποιησημη ρομ που πραγματικα μαλλον δε χρειαζεται gravity.

2)θα προτιμουσα να ειχε κι αλλες χειρονομιες ξεκλειδωματος οθονης μιας και ειχα συνηθισει τραβηγμα δεξια (οπως και απαντηση κλησης).

3) μπροστα στην ταχυτητα της ολα τα αλλα ειναι πραγματικα περιττα..αυτο που θα ηθελα ειναι να ανοιγε πιο γρηγορα στο power on γιατι βαριεμαι να το περιμενω να ανοιξει

 

Υ.Γ. jpower κανε μια λιστα με απαγορευμενες για παγωματα εφαρμογες γτ καταφερα (δε ξερω τι παγωσα) να μη μου δειχνει τις προσφατες εφαρμογες..χαχα..ευτυχως κραταω σε καθε βημα backup μιας και εχει καει η γουνα μου πολλες φορες.

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στη ομάδα...μετά απο αρκετές rom και σε miui απο kouskous και στην τελευταία του jpower έχω θέμα...αρκετές φορές σβήνει το κινιτό μόνο του και μετα δεν αναβει...ενω έχει μπαταρια πάνω απο 20%. σε κάποιες περιπτώσεις ανάβει μόνο αν βγαλο την μπαταρια για λίγο και σε άλλες μόνο όταν το βάλω στην φορτιση... και έχω παρατιρίσει ότι σβήνει και καμιά φορά όταν πάω να βγάλω φωτογραφια...τι λέτε να είναι??? και όταν σβησει βγάζει αυτό και δεν ανάβει

https://postimg.org/image/y22usbcfh/

20161112_103618.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζοντας τα πειραγματα παρατηρω ακομα..

1) δεν παιρνει καμια ρυθμιση του gravity (ισως να θελει αλλη εκδοση απο αυτη που εχω περασει).αν και ειναι τοσο παραμετροποιησημη ρομ που πραγματικα μαλλον δε χρειαζεται gravity.

2)θα προτιμουσα να ειχε κι αλλες χειρονομιες ξεκλειδωματος οθονης μιας και ειχα συνηθισει τραβηγμα δεξια (οπως και απαντηση κλησης).

3) μπροστα στην ταχυτητα της ολα τα αλλα ειναι πραγματικα περιττα..αυτο που θα ηθελα ειναι να ανοιγε πιο γρηγορα στο power on γιατι βαριεμαι να το περιμενω να ανοιξει

 

Υ.Γ. jpower κανε μια λιστα με απαγορευμενες για παγωματα εφαρμογες γτ καταφερα (δε ξερω τι παγωσα) να μη μου δειχνει τις προσφατες εφαρμογες..χαχα..ευτυχως κραταω σε καθε βημα backup μιας και εχει καει η γουνα μου πολλες φορες.

 

1. Εκτός από το xmiui, μπορείς να κατεβάσεις miui 8 tweaks από το μαγαζί. Τα 2 αυτά μπορούν να συνεργαστούν αρκεί οι ρυθμίσεις του ενός να μην επικαλυπτουν του άλλου. Εγώ έτσι τα εχω και όλα καλά. Gravity box και miui, δεν τα πάνε καλά... :)

 

2. Υπάρχουν εφαρμογές στο μαγαζί για διαφορετικά ξεκλείδωματα. Νομίζω, στην περίπτωση αυτή, ακυρώνεις την μανισια και χρησιμοποιείς την κατεβασμενη. (γενικά, δε μ ενδιαφέρει το θέμα λοκσκριν. Δεν χρησιμοποιώ. :) )

 

3. Δε νομίζω ότι αργεί να μπουταρει..

 

Στην επόμενη έκδοση, θα δουλέψω κι άλλο την ταχύτητα της.

Σαν ρομ, είναι υπερπληρης

 

Οι πρόσφατες εφαρμογές βγαίνουν με παρατεταμένο πάτημα του Home button

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

1. Εκτός από το xmiui, μπορείς να κατεβάσεις miui 8 tweaks από το μαγαζί. Τα 2 αυτά μπορούν να συνεργαστούν αρκεί οι ρυθμίσεις του ενός να μην επικαλυπτουν του άλλου. Εγώ έτσι τα εχω και όλα καλά. Gravity box και miui, δεν τα πάνε καλά... :)

 

2. Υπάρχουν εφαρμογές στο μαγαζί για διαφορετικά ξεκλείδωματα. Νομίζω, στην περίπτωση αυτή, ακυρώνεις την μανισια και χρησιμοποιείς την κατεβασμενη. (γενικά, δε μ ενδιαφέρει το θέμα λοκσκριν. Δεν χρησιμοποιώ. :) )

 

3. Δε νομίζω ότι αργεί να μπουταρει..

 

Στην επόμενη έκδοση, θα δουλέψω κι άλλο την ταχύτητα της.

Σαν ρομ, είναι υπερπληρης

 

Οι πρόσφατες εφαρμογές βγαίνουν με παρατεταμένο πάτημα του Home button

 

 

 

1) οντως πολυ καλο το miui 8 tweaks..ειναι απο τις πιο παραμετροποιησημες ρομς που εχω δοκιμασει..

 

2)θα το προσαρμωσω (δε με αγχωνει βεβαια και ετσι να μεινει)

 

3) ρε συ εμενα σε κανονικο ανοιγμα κανει γυρω στα 80 με 90 δευτερολεπτα..ακομα απ το miui 8 tweaks που εκανα και καλα fast reboot το ιδιο κανει..γενικα δεν το κλεινω συχνα απλα τωρα στο στησιμο που κανω καθε τρεις και λιγο ριμπουτ ειναι λιγο χρονοβορο

 

ΥΓ αν ξερει καποιος ας προτεινει κανενα εντελως dark θεμα...

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για χιλιοστη φορα μολις εβαλα την 6.11.3 advanced χρειαζεται να αφαιρεσω ις 2 εφαρμογες που εγραψε ο jdpower73 στο #23587 ποστ του η εχουν αφαιρεθεί στην advanced εκδοση?

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kαι κατι ακομη που μπορω να βρω την εφαρμογή lg camera του jpower73(16mpix) γιατι αυτή που εχω δεν κραταει τις ρυθμισεις που της οριζω,δηλ. θελω να τραβηξω βιντεο στα 720p και βαζω στις ρυθμισεις 720p και 30 καρε και μολις βγω από την εφαρμογή και ξαναμπω η ρυθμιση πηγαινει ξανα στα 1080p και 25 καρε,η μηπως δεν φταιει η εφαρμογή και κανω εγω καποιο λαθος,η μου ξεφευγει καποιος τροπος αποθηκευσης των αλλαγων?

Link to comment
Share on other sites

Και να μην τις αφαιρέσεις, δεν πειράζει. Αφορά μια μελλοντική εφαρμογή που θα περαστεί στις miui.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1)

 

ΥΓ αν ξερει καποιος ας προτεινει κανενα εντελως dark θεμα...

 

https://mega.nz/#!hJwxmYIZ!1bKesY-9pAoPe1QKikZ5gG42Dctr5FA8ASPZrka1eTo

 

Τσέκαρε αυτό

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

οι εντυπωσεις μου απο την νεα miui ειναι αριστες, πραγματι ειναι απο τις γρηγορες που δοκιμασα και στον καθαρισμο μνημης σ'αφηνει παντα 1.2gb!!

το προβληματακι με το MEGA εξακολουθει να υπαρχει και σε καθε ριμπουτ θελει ενεργοποιηση το ντοκουμεντς μεσα απο το τιτανιουμ για να λειτουργησει.

στην προηγουμενη 6.10.20 του jp μου εβγαζε μονο το ντοκουμεντς για ενεργοποιηση, στην τελευταια 6.11.13 μου βγαζει κι'αλλα....

jpower τα αλλα τι τα κανουμε??

παντως η ρομ πεταει!!!:)

 

Screenshot_2016_11_12_23_01_19_255_com_keramidas.pngupload images free

xi0yvi1vz

Edited by foxkel
enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ MIUI 8 - 6.11.10 (Advanced Edition)

 

http://s22.postimg.org/6h59pi6gx/Screenshot_2016_11_12_22_45_08_435_com_android_s.png http://s22.postimg.org/gd6cp5c8x/Screenshot_2016_11_12_22_45_23_457_com_android_s.png

 

http://s22.postimg.org/ag2h8bv41/Screenshot_2016_11_12_22_49_15_579_com_mfashiong.png http://s22.postimg.org/9cicwdagx/Screenshot_2016_11_12_23_50_34_136_com_miui_play.png

 

Έτοιμη και η νέα έκδοση.

 

Με νέο music player (με floating window...!!!)

Mε νεο themenanager με ενσωματωμένο font manager

Με εχτραδακια στα Settings

Με την σωστή lockscreen Manager όπου υπάρχει και η επιλογή χρονοδιακοπτη, όπως το είχε ζητήσει κάποιος φίλος εδω μέσα... :) όπως επίσης και επιλογή για favorites ,

 

 

Miui's changelog

 

Highlights

 

Phone

Fix - Modem crashes in LTE networks (11-10)

 

New - The alarm is saved automatically after Home button is tapped (11-08)

New - Turn off alarm notifications in the Clock settings (11-08)

New - Pre-install Mi Live Application (11-10) (India only)( Εμείς το έχουμε από πριν :))

 

Messaging

New - Messages sent in the background are attributed to the apps that send them (11-08)

Optimization - Notification sound algorithm for conversation view in Messaging (11-08)

Optimization - Faster swipe for service numbers (11-08)

 

Clock / Calculator

New - The alarm is saved automatically after Home button is tapped (11-08)

New - Turn off alarm notifications in the Clock settings (11-08)

 

Mi Live

New - Pre-install Mi Live Application (11-10) (India only) (Εμείς το έχουμε από την προηγούμενη ρομ :p)

 

Weather

Optimization - Algorithms for pushing and deleting alerts (11-07)

Optimization - UI and animation adjustments (11-07)

Fix - DNS issues, increased update rate (11-07)

Fix - Weather info wasn't updated on time (11-07)

 

Rom link:

https://mega.nz/#!hNRAAZZZ!e7Njy-BHTjNW33gJqa1Gvh5wGFSc42HawfLSAiDEUV0

 

Μπορείτε να την περάσετε είτε καθαρή είτε dirty flash

 

1. Για καθαρή εγκατάσταση, ακολουθείτε τις οδηγίες του ποστ #23587

Όπου αντί για το λινκ της ρομ που δίνω εκεί, θα φλασάρετε το ανωτέρω.

Τα υπόλοιπα βήματα, ως έχει.

 

2. Για dirty flashing, την φλασάρετε στην ψύχρα. (Δεν χρειάζεται να κάνετε wipe cache / wipe dalvik. Το εκανα εγω για σας :) )

 

Για ακόμη περισσοτερη σβελτάδα, βάλτε τους επιταχυντες στο χ0,5.

 

Η συγκεκριμένη έκδοση είναι επίσης βελτιωμένη

 

Πρώτα απ όλα πάρτε nandroid, σε περίπτωση που θελήσετε να επιστρέψετε

 

Κάτι που θα ήθελα να τονίσω..

Η εταιρεία έχει σταματήσει τις εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις σε 4.4. Το συγκεκριμένο πορτ προέκυψε από την κινεζική έκδοση (China developers), η οποία μου έβγαλε τα μάτια για να την καθαρίσω. Επίσης, είχε μερικές διαφορές σε σχέση με την global που μου έριξε αρκετές φορές το τηλέφωνο σε fc.

Ολα τα θέματα διορθωθηκαν..

Και η ρομ είναι εξίσου γρήγορη με την 6.11.3

 

http://s17.postimg.org/tyu79cqz3/Screenshot_2016_11_13_00_56_29_038_com_miui_home.png http://s17.postimg.org/xtxlbxa4v/Screenshot_2016_11_13_14_08_02_178_com_miui_home.png

 

 

Καλά φλασαρίσματα... :)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμη περισσοτερη σβελτάδα, βάλτε τους επιταχυντες στο χ0,5.
Σόρι για την άσχετη ερώτηση: μπορεί κάποιος να μου πει από που το ρυθμίζουμε αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Σόρι για την άσχετη ερώτηση: μπορεί κάποιος να μου πει από που το ρυθμίζουμε αυτό;

 

Ρυθμίσεις, Σχετικά με το τηλέφωνο και μετά πατάς καμιά δεκαριά φορές πάνω στην Έκδοση Miui! Θα σου πει ότι είστε πλέον προγραμματιστής! Γυρνάς πίσω! Έπειτα Ρυθμίσεις, Πρόσθετες ρυθμίσεις, Επιλογές για προγραμματιστές και εκεί βρίσκεις Διαβάθμιση παραθύρου, Κλίμακα μετάβασης animation και Κλίμακα διάρκειας animator και τα ρυθμίζεις όλα στο 0,5x!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω και γω την 6.10.20 και όντως πάει μέχρι στιγμής πολύ καλά (και πάλι μπράβο jpower73!).

Ερώτηξη! ό,τι αρχείο pdf και να κατεβάσω δεν ανοίγει με καμία εφαρμογή (π.χ. acrobat reader ή pdf reader) και μου βγάζει συνέχεια το μήνυμα: The document cannot be opened because it is not a valid pdf document. Με καμία άλλη rom δεν είχα τέτοιο θέμα.

 

Any ideas???!!

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις, Σχετικά με το τηλέφωνο και μετά πατάς καμιά δεκαριά φορές πάνω στην Έκδοση Miui! Θα σου πει ότι είστε πλέον προγραμματιστής! Γυρνάς πίσω! Έπειτα Ρυθμίσεις, Πρόσθετες ρυθμίσεις, Επιλογές για προγραμματιστές και εκεί βρίσκεις Διαβάθμιση παραθύρου, Κλίμακα μετάβασης animation και Κλίμακα διάρκειας animator και τα ρυθμίζεις όλα στο 0,5x!

Και τα 3 τα βάζουμε στο 0.5 ή μόνο αυτό που έδειξε ο jpower?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...