Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή έχω καιρό καιρό να ασχοληθώ με την συγκεκριμένη συσκευή υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Ποια rom να ζητήσω;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Είναι απίστευτα αυτα που γράφονται περί καταστροφής μπαταριών από ρομ....

Η μπαταρία θα σβήσει στα 3,4 λογω παραμετρου του συστήματος...

Αν κάποιος βρει τροπο να αλλάξει αυτή την παράμετρο, ας μου την πει και δεχομαι να υποβαλω την μπαταρια μου σε αυτη τη δοκιμασία. ..

Δεν σχολιάζω αλλο...

Eιπαμε και αλλη φορα ,καλυτερα μια φόρτιση παραπανω,παρα να κάψεις μπαταρία.Εχει αναφερθεί σε πολλά φορά οτι αρκετές rom όντως δημιουργούν θέμα.Μην σου κανει εντύπωση αυτό βρε.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα εδώ <<Πως βάζουμε δεύτερο λογαριασμο google στην emui 2.3_10.13>> και πήρα την απάντηση ότι <<Αν βάλεις το xposed framework, τη version 2.4.1, οι άλλες δεν δουλεύουν, έχει σχετικό module>>. Έβαλα το xposed, παω στα moduls και λέει ότι <<δεν βρέθηκαν xposed moduls>>. Κάποια βοήθεια;

Εγώ πάντως κατάφερα τελικά να προσθέσω επιπλέον λογαριασμό Google μέσα από την εφαρμογή GOOGLE+, δοκίμασε το ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!! εχω το κινητο εδω και εναν(1) μηνα. ειναι ρουτ και εχω περασει μεσα την v4 laek. δουλευε ρολοι ωσπου ενας φιλος μ σημερα το πρωι ηθελε να κανει update to recovery. μπηκε λοιπον sto mobileuncle πατησε update recovery εκανε search αυτο μονο του. επειτα πατησε μια επιλογη και μετα το εκλεισε. απο τοτε το κινητο δεν ανοιγει. μαλλον ανοιγει και κολλαει στο λογοτυπο της coolpad στην αρχη. εχω ξενερωσει και δεν ξερω τι να κανω. ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ????????????????????????????
Link to comment
Share on other sites

Πριν από αρκετές σελίδες που είχα ακόμα την a310 το είχα αφήσει και είχε σβήσει μια φορά μόνο του. Μετά έβαλα την μπαταρία και την μέτρησα με πολύμετρο και όντως πρέπει να ήταν στα 3.3. Για να δίνει η μαμά ρομ τιμή σβησίματος στα 3.6 κάτι παραπάνω θα ξέρει. Να ξεζουμίζεις την μπαταρία ως τα 3.3v σίγουρα δεν είναι καλό για την μακροζωία της μπαταρίας.

 

Για τον φίλο που το παλεύει με ρουτ, μπορεί να δοκιμάσει να βάλει κάποια official ρομ με ygpd tools ή όπως λέγεται και να περάσει ότι recovery θέλει πριν περάσει την ρομ. Έτσι μετά θα μπορεί να κάνει ρουτ το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σε ένα θέμα με ένα ελαττωματικό COOLPAD F1 που έλαβα από MINIDEAL. Μου προτείνουν να το στείλω πίσω και αυτοί θα μου στείλουν ένα άλλο τηλέφωνο γιατί τους είπα οτι δεν το θέλω αυτό το τηλέφωνο ακόμα και αν επισκευάζεται. Πως το χειρίζομαι? Ανοίγω dispute στο PayPal και το στέλνω πίσω, μένοντας 2 μήνες χωρίς τηλέφωνο? Θα μου στείλουν άλλο πίσω? Ζητάω full refund? Ειλικρινά πρώτη φορά μου τυχαίνει. (Μήπως γράφω σε λάθος topic?)
Link to comment
Share on other sites

Μεθοδος Root για εκδοση "OFFICIAL 036" :

 

Τελικα παιδια, μετα απο αρκετο ψαξιμο στις παρα πολλες σελιδες της συσκευης,

διαβασα ενα comment οτι με την 1.7.9 εκδοση του VRoot γινεται η δουλεια σωστα.

 

Καλο θα ηταν να μπει και αυτο ως sticky στην αρχικη σελιδα διοτι κι' αλλα

παιδια ειχαν το ιδιο θεμα (παρελαβαν αrootαριστη συσκευη) και ενδεχομενως στο μελλον να υπαρξουν κι' αλλα.

 

Εδω λοιπον το link για την 1.7.9 εκδοση του Vroot που δουλεψε στην Official 036: http://d-h.st/8gB

 

Χρειαζεται απλη εγκατασταση του .exe στον υπολογιστη μας και τρεξιμο της εφαρμογης.

Στη συνεχεια αφου τελειωσουν ολες οι αυτοματες διεργασιες, συνδεουμε τη συσκευη με το USB Cable και την αναγνωριζει.

Εν τελη παταμε "Root" και ολα τα υπολοιπα γινονται απο μονα τους.

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Eιπαμε και αλλη φορα ,καλυτερα μια φόρτιση παραπανω,παρα να κάψεις μπαταρία.Εχει αναφερθεί σε πολλά φορά οτι αρκετές rom όντως δημιουργούν θέμα.Μην σου κανει εντύπωση αυτό βρε.

 

Κώστα, η μπαταρίες ειναι τεχνολογίας που επιτρεπουν τη επαναφόρτιση σε οποιαδήποτε σημειο της κατάστασης τους. Οποις θέλει, μπορει να φορτίσει το κινητο του π. χ. Καθε βραδυ, οπότε δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Αυτό, ομως, που θελω εγώ είναι η μέγιστη δυνατή αυτονομία που μπορω να εχω, ας πουμε σε μια περίπτωση ανάγκης. Γι αυτο και το πουσαρω το μηχανημα. Για να ξερω..

Αν δεν δοκιμάσω, δεν θα ξέρω....

 

Μεχρι στιγμής, η 310, τα σπάει. Φυσικά, δεν θα την στραγγίζω συνέχεια.

Αλλά, για το καλό όλων οσων την χρησιμοποιούν μαζί και εγω, κάποιος πρέπει να... δοκιμάσει :happy:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!! εχω το κινητο εδω και εναν(1) μηνα. ειναι ρουτ και εχω περασει μεσα την v4 laek. δουλευε ρολοι ωσπου ενας φιλος μ σημερα το πρωι ηθελε να κανει update to recovery. μπηκε λοιπον sto mobileuncle πατησε update recovery εκανε search αυτο μονο του. επειτα πατησε μια επιλογη και μετα το εκλεισε. απο τοτε το κινητο δεν ανοιγει. μαλλον ανοιγει και κολλαει στο λογοτυπο της coolpad στην αρχη. εχω ξενερωσει και δεν ξερω τι να κανω. ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ????????????????????????????

 

Πάτα το power Μαζί με vol up. Αν το κινητό μπαίνει στο recovery δεν έχεις προβλημα. Κάνεις πάλι τα wipes και περνάς εκ νέου όποια rom θέλεις. Αν δεν μπαίνει recovery τότε μοναδικές επιλογές σου είναι το SPFT η ακομα καλύτερα το ygdp tools. Για το τελευταίο βρές μια official rom σε cpb και φλασαρε την. Υπάρχει οδηγός στο modaco. Αν περάσεις καλά τους drivers ολα τα άλλα είναι εύκολα.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την rom PURE AOSP του Jolvano δεν μου βρίσκει καθόλου σήμα gps. Φταίει η rom λέτε;;
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Μεθοδος Root για εκδοση "OFFICIAL 036" :

 

Τελικα παιδια, μετα απο αρκετο ψαξιμο στις παρα πολλες σελιδες της συσκευης,

διαβασα ενα comment οτι με την 1.7.9 εκδοση του VRoot γινεται η δουλεια σωστα.

 

Καλο θα ηταν να μπει και αυτο ως sticky στην αρχικη σελιδα διοτι κι' αλλα

παιδια ειχαν το ιδιο θεμα (παρελαβαν αrootαριστη συσκευη) και ενδεχομενως στο μελλον να υπαρξουν κι' αλλα.

 

Εδω λοιπον το link για την 1.7.9 εκδοση του Vroot που δουλεψε στην Official 036: http://d-h.st/8gB

Αυτό που λέω εδώ, το είχες δοκιμάσει;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5712651#post5712651

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Γενικα παρα πολυ καλη ρομ η emui Unicom αλλα εχω ενα προβλημα. Οταν με καλουν αλλα και οταν καλω καποιον μου δειχνει μονο τα πρωτα 6 γραμματα της επαφης. Τη φλασαρα ξανα και ξανα κανοντας ολα τα wipe αλλα το προβλημα παραμενει. Εχει συμβει και σε κανεναν αλλο?

Σε μένα με Emui unicom δουλεύει μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα εδώ <<Πως βάζουμε δεύτερο λογαριασμο google στην emui 2.3_10.13>> και πήρα την απάντηση ότι <<Αν βάλεις το xposed framework, τη version 2.4.1, οι άλλες δεν δουλεύουν, έχει σχετικό module>>. Έβαλα το xposed, παω στα moduls και λέει ότι <<δεν βρέθηκαν xposed moduls>>. Κάποια βοήθεια;

 

Έβαλες το xposed, εγκατέστησες το framework; Αφού εγκαταστήσεις το framework (γιατί εσύ έχεις βάλει μόνο τον εγκαταστάτη) κάνεις επανεκκίνηση για να δουλέψει και μετά υπάρχει επιλογή να κατεβάσεις modules, μέσα δεν έχει κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω εδώ, το είχες δοκιμάσει;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5712651#post5712651

Δεν το ειχα δει το συγκεκριμενο, ισως να λειτουργει και αυτο, απλα πιστευω καλο θα ηταν να μπει κατι σχετικα με το root της συσκευης σε sticky

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Γενικα παρα πολυ καλη ρομ η emui Unicom αλλα εχω ενα προβλημα. Οταν με καλουν αλλα και οταν καλω καποιον μου δειχνει μονο τα πρωτα 6 γραμματα της επαφης. Τη φλασαρα ξανα και ξανα κανοντας ολα τα wipe αλλα το προβλημα παραμενει. Εχει συμβει και σε κανεναν αλλο?

 

Κάνε αυτό εδώ:

 

Κατέβασε από το Playstore το Twitch! Contacts Formatter και τρέξε το, μόνο από τα settings του πήγαινε πρώτα εκεί που λέει Phone type και επέλεξε Check and Update Phone types.

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε κράτα ένα backup των επαφών σου στην sd card. Μετά τρέχεις το πρόγραμμα, κάνεις save selected και είσαι έτοιμος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν το ειχα δει το συγκεκριμενο, ισως να λειτουργει και αυτο, απλα πιστευω καλο θα ηταν να μπει κατι σχετικα με το root της συσκευης σε sticky

 

Στον οδηγό για το unbrick εξηγώ και το πως rootάρεται.

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό για το unbrick εξηγώ και το πως rootάρεται.

 

Λογικο μου φαινεται εφοσον δεν εχω bricked device να μην ασχοληθω με τον unbrick οδηγο! :lol:

Τουλαχιστον ας αναφερθει οτι υπαρχει εκει καποια βοηθεια σχετικα με το rootαρισμα :cool:

 

Edit: Επισης ισως να ηταν καλο να ανανεωσεις στον οδηγο το Link του VRoot

καθως πχ στην δικη μου εκδοση (ΟFFICIAL036) η 1.7.3 που παραθετεις δεν θα εκανε τιποτα. :worry:

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Λογικο μου φαινεται εφοσον δεν εχω bricked device να μην ασχοληθω με τον unbrick οδηγο! :lol:

Τουλαχιστον ας αναφερθει οτι υπαρχει εκει καποια βοηθεια σχετικα με το rootαρισμα :cool:

 

Edit: Επισης ισως να ηταν καλο να ανανεωσεις στον οδηγο το Link του VRoot

καθως πχ στην δικη μου εκδοση (ΟFFICIAL036) η 1.7.3 που παραθετεις δεν θα εκανε τιποτα. :worry:

 

Αφ' ενός δεν μπορώ να επεξεργαστώ πια το post, μόνο μέσω ενός moderator, αφ' ετέρου αν το διαβάσεις ολόκληρο θα δεις ότι γράφω "βάλτε το Αγγλικό VRoot 1.7.3 από το link που δίνω και μετά ρίχτε από πάνω το τελευταίο Κινέζικο (το οποίο όταν έγραψα τον οδηγό ήταν το 1.7.8) ώστε να αναβαθμιστεί αλλά να σας μείνει η Αγγλική γλώσσα". ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, απλα καποιος που απλα θελει να κανει root δεν εχει προφανη λογο να επισκεφτει τον unbrick guide (εκτος κι αν καπου επισημανθει πως εκει θα βρει βοηθεια και για το root), that's all. Στον οδηγο εκανα skim through, δεν τον διαβασα αναλυτικα! Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

μ@λ@κια αν εχει οντως προβλημα η a310 με την μπαταρια γιατι σαν βαση ειναι πολυ καλη ρομ και ειδικα απο camera η ποιοτητα ειναι η καλυτερη.

 

Εκανα καλιμπραρισμα την μπαταρια και θα το αφησω να αδειασει εντελως να δω τι θα γινει.Ελπιζω να στρωσει.

 

η aosp του laek ποια rom εχει σαν βαση?Port ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετη ερώτηση αλλά το Google Fit από το Google Play σας δουλεύει? Με laek.17 v3 μου crashaρει

Σήμερα το δοκίμασα κρασαρει και μένα με laek v4

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετη ερώτηση αλλά το Google Fit από το Google Play σας δουλεύει? Με laek.17 v3 μου crashaρει

 

παιζει να θελει pedometer η καποιον αλλο σενσορα που δεν εχουμε

Link to comment
Share on other sites

Μεθοδος Root για εκδοση "OFFICIAL 036" :

 

Τελικα παιδια, μετα απο αρκετο ψαξιμο στις παρα πολλες σελιδες της συσκευης,

διαβασα ενα comment οτι με την 1.7.9 εκδοση του VRoot γινεται η δουλεια σωστα.

 

Καλο θα ηταν να μπει και αυτο ως sticky στην αρχικη σελιδα διοτι κι' αλλα

παιδια ειχαν το ιδιο θεμα (παρελαβαν αrootαριστη συσκευη) και ενδεχομενως στο μελλον να υπαρξουν κι' αλλα.

 

Εδω λοιπον το link για την 1.7.9 εκδοση του Vroot που δουλεψε στην Official 036: http://d-h.st/8gB

 

Χρειαζεται απλη εγκατασταση του .exe στον υπολογιστη μας και τρεξιμο της εφαρμογης.

Στη συνεχεια αφου τελειωσουν ολες οι αυτοματες διεργασιες, συνδεουμε τη συσκευη με το USB Cable και την αναγνωριζει.

Εν τελη παταμε "Root" και ολα τα υπολοιπα γινονται απο μονα τους.

 

Δεν μου αναγνωρίζει την συσκευή καν...

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες το xposed, εγκατέστησες το framework; Αφού εγκαταστήσεις το framework (γιατί εσύ έχεις βάλει μόνο τον εγκαταστάτη) κάνεις επανεκκίνηση για να δουλέψει και μετά υπάρχει επιλογή να κατεβάσεις modules, μέσα δεν έχει κανένα.

 

Δεν κατάφερα τίποτε. Τα κατάφερα όμως με το google+ που μου πρότεινε κάποιος πιο πάνω. Ευχαριστώ πάντως για την πολύτιμη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αναγνωρίζει την συσκευή καν...

Εχεις ενεργοποιησει usb debugging κτλ? Τα windows το βλεπουν κανονικα κατα τ'αλλα? Δεν πιστευω να χρησιμοποιεις usb 3.0 θυρα? Αν εισαι οκ με ολα τα παραπανω δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο προς το παρον.. Και εσενα αrootαριστο σου 'ρθε στην Official 036?

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...