Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Ευχαριστώ πολύ τον grgz και τα άλλα παιδιά. Αυτό το recovery περάστηκε μία χαρά μέσω mobileuncle και τώρα από cwm 6.0.5 έχω την philz recovery.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δες τη σελίδα του μπαταριολόγου-φορτισολόγου και διάλεξε κάτι αξιόπιστο από τη λίστα του

Index of all tested USB power supplies/chargers

Πολύ χρήσιμο λινκ

έβαλα την τελευταία MIUI του jpower. Εξαιρετική παρεμπιπτόντως και πολύ όμορφη. Όλα καλά λοιπον μέχρι σήμερα που χρειαστηκα το GPS το οποίο φαίνεται σαν να μην υπάρχει! Συγκεκριμένα ενώ είναι ενεργοποιημένο ούτε βρίσκει δορυφόρους ουτε κλειδώνει. Άνοιξα και το GPS test ζήτησα clear and update του agps αλλά τίποτα. Ούτε φαίνονται δορυφόροι ουτε κλειδωνουν. Έχει κανείς λύση σε αυτό;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Βάλε μια παλιότερη και μετά φλασαρε την καινούργια με dirty

Nεα miui8 7.1.4 (4 Ιαν 2017) απο Xs

Εγω εχω ακομα την Χs του Νοεμβριου πανω η οποια ειχε μηδεν bugs (γι αυτο και την κρατησα βεβαια)

 

Απορώ πως αντέχεις με την κινέζικη ρομ που μπορεί και κρατάει μόνο 2 εφαρμογές στη μνήμη (βαθμός για Multitasking, επιεικώς 0), είναι αργή και ουσιαστικά δεν κάνει για το τηλέφωνό μας! Έχει τόνους miui-κινεζο-σαβούρα (εδώ παίρνει άριστα 10) που δεν μπορούν να φύγουν και καταναλώνουν άσκοπα μπαταρία,μνήμη κλπ.

το λειτoυργικό είναι για να υποστηρίζει το τηλέφωνο και όχι το τηλέφωνο το λειτουργικό! Υπάρχουν και άλλες ρομ χωρίς bugs και με πολύ λιγότερες απαιτήσεις, πολύ καλύτερη λειτουργία και χωρίς κινεζοεπιδρομή εφαρμογών!

 

Μάλλον είσαι με καμιά αοσπ και μας κάνεις πλάκα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερώτηση, είμαι με τη HiVE S041 και ακούγονται σιγά τα ringtomes και ειδοποιήσεις. Δοκίμασα με Mobile Uncle αλλα τα βλέπω στο τέρμα οπότε τζίφος. Ενεργοποιώ το "BesLoudness" στο "audio profiles" και όντως δυναμώνει το ηχείο παρότι θα ήθελα παραπάνω.

Το θέμα είναι οτι σε ριμπουτ απενεργοποιείται, υπάρχει τρόπος να κρατήσει τη ρύθμιση; Τρόπος να δυναμώσω ringtomes και ειδοποιήσεις;

Εννοείται οτι το widget το βλέπω στον ύπνο μου να με κοροιδεύει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερώτηση, είμαι με τη HiVE S041 και ακούγονται σιγά τα ringtomes και ειδοποιήσεις. Δοκίμασα με Mobile Uncle αλλα τα βλέπω στο τέρμα οπότε τζίφος. Ενεργοποιώ το "BesLoudness" στο "audio profiles" και όντως δυναμώνει το ηχείο παρότι θα ήθελα παραπάνω.

Το θέμα είναι οτι σε ριμπουτ απενεργοποιείται, υπάρχει τρόπος να κρατήσει τη ρύθμιση; Τρόπος να δυναμώσω ringtomes και ειδοποιήσεις;

Εννοείται οτι το widget το βλέπω στον ύπνο μου να με κοροιδεύει...

 

Υπήρχαν κάτι soundpatch, ξέρει ο jpower73, στείλε του κάνα μήνυμα να σου δώσει link.

 

Εγώ θα ξαναπώ ότι η HIvE UI από το Needrom λειτουργεί υποδειγματικά, το δε widget το έχω γραμμένο τελείως, το βλέπω σαν πίνακα ανακοινώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως αντέχεις με την κινέζικη ρομ που μπορεί και κρατάει μόνο 2 εφαρμογές στη μνήμη (βαθμός για Multitasking, επιεικώς 0), είναι αργή και ουσιαστικά δεν κάνει για το τηλέφωνό μας! Έχει τόνους miui-κινεζο-σαβούρα (εδώ παίρνει άριστα 10) που δεν μπορούν να φύγουν και καταναλώνουν άσκοπα μπαταρία,μνήμη κλπ.

το λειτoυργικό είναι για να υποστηρίζει το τηλέφωνο και όχι το τηλέφωνο το λειτουργικό! Υπάρχουν και άλλες ρομ χωρίς bugs και με πολύ λιγότερες απαιτήσεις, πολύ καλύτερη λειτουργία και χωρίς κινεζοεπιδρομή εφαρμογών!

 

Μάλλον είσαι με καμιά αοσπ και μας κάνεις πλάκα

 

δε μπορω να πω οτι εχεις αδικο..!Αλλα μετα απο μαραθωνιο φλασαρισματων τοσους μηνες με το που βρηκα μια χωρις bugs αραξα.Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει το UI της MIUI και οι native εφαρμογες της.Επισης οτι η rom ειναι σχεδιασμου 2016 (17 πλεον) και εχει features lollipop και mm λογω της τακτικης της xiaomi να βγαζει την ιδια rom ανεξαρτητου της version android που τρεχουν τα τηλ της,κατι που δεν υπαρχει στις αλλες kitkat που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε.Τις κινεζικες τις παγωνω και δεν ξαναεμφανιζονται,ετσι κι αλλιως αυτες που ειναι system και δεν βγαινουν ειναι ελαχιστες.

 

Σε aosp kitkat δε μπορω να ξαναπαω,εβαλα πριν 2 μηνες και το UI μου φανηκε αλλων εποχων.EMUI οποτε ειχα βαλει στο παρελθον δεν μου ειχε αρεσει σαν UI αλλα ισως την δοκιμασω αλλη μια πριν βαλω την νεα του Xs,ισως δοκιμασω και καποια απο αυτες που εγινε συζητηση εδω τις τελευταιες μερες.

 

Γενικα δεν ειμαι πλεον για πολλα φλασαρισματα,τα βαρεθηκα

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να πω οτι εχεις αδικο..!Αλλα μετα απο μαραθωνιο φλασαρισματων τοσους μηνες με το που βρηκα μια χωρις bugs αραξα.Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει το UI της MIUI και οι native εφαρμογες της.Επισης οτι η rom ειναι σχεδιασμου 2016 (17 πλεον) και εχει features lollipop και mm λογω της τακτικης της xiaomi να βγαζει την ιδια rom ανεξαρτητου της version android που τρεχουν τα τηλ της,κατι που δεν υπαρχει στις αλλες kitkat που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε.Τις κινεζικες τις παγωνω και δεν ξαναεμφανιζονται,ετσι κι αλλιως αυτες που ειναι system και δεν βγαινουν ειναι ελαχιστες.

 

Σε aosp kitkat δε μπορω να ξαναπαω,εβαλα πριν 2 μηνες και το UI μου φανηκε αλλων εποχων.EMUI οποτε ειχα βαλει στο παρελθον δεν μου ειχε αρεσει σαν UI αλλα ισως την δοκιμασω αλλη μια πριν βαλω την νεα του Xs,ισως δοκιμασω και καποια απο αυτες που εγινε συζητηση εδω τις τελευταιες μερες.

 

Γενικα δεν ειμαι πλεον για πολλα φλασαρισματα,τα βαρεθηκα

 

έμενα η αδερφή μου έχει την lg ρομ πολύ καλή αλλά όταν έχεις airplane mode δεν έχεις wifi την είχες τεστάρει?τι δεν σου άρεσε?δεν σου λέω να πας σε αυτην απλά θα ήθελα να ξέρω την γνώμη σου αν την είχες δοκιμάσει!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς, έχουμε βάλει αρκετά boot logo για φλασάρισμα. Επίσης αλλάζει με διάφορες rom. Μπορείς για παράδειγμα να φλασάρεις μία AOSP MM και μετά αμέσως να επαναφέρεις ένα nandroid backup σου με όλα επιλεγμένα εκτός από το logo. Θα έχεις την Ρομ σου με το logo της Google στην αρχή.
Link to comment
Share on other sites

έμενα η αδερφή μου έχει την lg ρομ πολύ καλή αλλά όταν έχεις airplane mode δεν έχεις wifi την είχες τεστάρει?τι δεν σου άρεσε?δεν σου λέω να πας σε αυτην απλά θα ήθελα να ξέρω την γνώμη σου αν την είχες δοκιμάσει!

 

οχι δεν την ειχα βαλει γιατι λογω του δικου της ui δεν μπορουσα να βαλω τα πραγματα εκει που θελω μεσω xposed.H MIUI εχει τα xMiui και Miui8 tweaks γι αυτο,αλλα οι υπολοιπες ''themed'' roms σε αφηνουν μονο με οτι υπαρχει διαθεσιμο μεσα στα settings τους που συνηθως ειναι λιγα πραγματα..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερώτηση, είμαι με τη HiVE S041 και ακούγονται σιγά τα ringtomes και ειδοποιήσεις. Δοκίμασα με Mobile Uncle αλλα τα βλέπω στο τέρμα οπότε τζίφος. Ενεργοποιώ το "BesLoudness" στο "audio profiles" και όντως δυναμώνει το ηχείο παρότι θα ήθελα παραπάνω.

Το θέμα είναι οτι σε ριμπουτ απενεργοποιείται, υπάρχει τρόπος να κρατήσει τη ρύθμιση; Τρόπος να δυναμώσω ringtomes και ειδοποιήσεις;

Εννοείται οτι το widget το βλέπω στον ύπνο μου να με κοροιδεύει...

 

έχει μέσα το dolby. από εκεί θα ρυθμίσεις τον ήχο και παραγίνεται δυνατός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση... Έχω βάλει την miui του jpower την 6.11.10 την advanced και η κάμερα μου η στοκ τραβάει φωτογραφίες γυρισμένες. Δηλαδή εκεί που το έχω όρθιο αυτό αναγνωρίζει ότι το έχω στο πλάι. Μπορώ να το λύσω κάπως;
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια παλιότερη και μετά φλασαρε την καινούργια με dirty

 

Εφαγα 2 μερες να σεταρω τις εφαρμογες. Δεν υπαρχει αλλος τροπος που να μην ξεκιναω παλι απο το 0;

 

Φανταζομαι οτι δεν φλασαρεται με ντερτι η παλιοτερη...

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό το πρώτο πράγμα που κάνουμε με καινούργια ρομ είναι να κατεβάσουμε το faster GPS και το GPS test να δούμε ότι δουλεύει. Δύσκολα τώρα να σου δουλέψει, δοκίμασε τα γνωστά GPS fix και αν δεν δουλέψουν πάρε Titanium και άλλαξε ρομ.

 

Ναι ξέρω ότι μπορείς.

Στείλτε μου ένα boot logo

 

Άνοιξε αυτό το ζιπ και τον φάκελο που είναι μέσα βάλτον εκεί που είναι τα backup σου του twrp. Είναι το logo της Google. Κανείς ένα restore και ελπίζω να δουλεύει.

 

https://mega.nz/#!VdYlVLbK!jZ-b-Qyv_JEAK8qOiAF-Wf1fN6JmbLwxq07h56n-GEo

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Εφαγα 2 μερες να σεταρω τις εφαρμογες. Δεν υπαρχει αλλος τροπος που να μην ξεκιναω παλι απο το 0;

 

Φανταζομαι οτι δεν φλασαρεται με ντερτι η παλιοτερη...

 

Μπαίνει...

 

Βαλε μια παλιά. 6.10.20

Σεταρε την

Πάρε νανροιδ για ασφάλεια

Βαλε αυτήν που θα δώσω

.

 

Ετοίμασα την νέα μιυι 17.1.5. Καθαρή. Γρήγορη εγκατάσταση κάτω του λεπτού. Πλήρης

Παίζουν ολα...

Παιρνιεται με ντέρτι....

Θα την λάβετε με πμ

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει...

 

Βαλε μια παλιά. 6.10.20

Σεταρε την

Πάρε νανροιδ για ασφάλεια

Βαλε αυτήν που θα δώσω

.

 

Ετοίμασα την νέα μιυι 17.1.5. Καθαρή. Γρήγορη εγκατάσταση κάτω του λεπτού. Πλήρης

Παίζουν ολα...

Παιρνιεται με ντέρτι....

Θα την λάβετε με πμ

 

Πολυ καλος!

Link to comment
Share on other sites

MIUI 8 China Developer ROM 7.1.5

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ MIUI 8 - 17.1.5 ΣΕ COOLPAD F1 by Jpower73

 

ROM LINK

https://mega.nz/#!UYQFDKxQ!wYrPEpmBVvYDd3bkBQkdQdqsM52TfEPep4Wr5aN6NLc

 

Μπορείτε να την περάσετε με ειτε καθαρη ειτε dirty flash

 

1. Για καθαρή εγκατάσταση, ακολουθείτε τις οδηγίες του ποστ #23587

Όπου αντί για το λινκ της ρομ που δίνω εκεί, θα φλασάρετε το ανωτέρω.

Τα υπόλοιπα βήματα, ως έχει.

 

2. Για dirty flashing, την φλασάρετε στην ψύχρα.

 

 

Συστήνω dirty flash.

 

Αν δεν έχετε μιυι, καλύτερα να περάσετε μιά παλιά π.χ. την 6.10.20. Επανεκκίνηση. Reboot to recovery και μετά στην ψύχρα την νέα ρομ. Σίγουρα πράγματα

 

Για περισσότερη σβελτάδα βάλτε τους επιταχυντές: τον 1ο στο off, τον 2ο στο χ0,5 και τον 3ο στο off.

 

links απο xposed και τα ρεστα, στο #23587.

Οδηγίες εγκατάστασης τους, επίσης από κει.

 

Η συγκεκριμένη ρομ είναι prerooted. To root δεν χρειάζεται ξεχωριστό φλας. Το πέρασα με σκριπτ

Έχει ενσωματωμενα τα αυθεντικά αρχείο ήχου, ενσωματωμένο το Dolby Atmos, και ενσωματωμένη την

 

εφαρμογή hand cent sms , μετονομασμενη (decomplile + rename) messaging, μιάς καί έτσι τήν έχουμε συνηθίσει, με δυνατότητα αποστολής 160 χαρακτήρων με μικρά ή κεφαλαία.....

Και χωρίς διαφημίσεις. Αρκεί, να πάτε Settings>permissions>permissions, να βρείτε την εφαρμογή Messaging με το μπλε εικονίδιο και να της δώσετε άδεια για:

Write and delete SMS messages

και

Service SMS

(τα κοκκινα ¨Χ¨ να γίνουν πράσινα ¨ν¨)

Έχω περάσει τα Gapps με σκριπτ και όχι μεσα στην ρομ. (είναι αντάξιο του να τα κάνετε εσείς, χειροκίνητα).

 

Οι εφαρμογές miuivideo και music έχουν αφαιρεθεί διότι εγραφαν τρελά wakelocks στην προσπάθεια τους να συνδεθούν στο ιντερνετ για να κατεβαζουν κινεζιές. Αντικαταστάθηκαν με vlc και pulsar+.

 

 

Έχω κρατήσει το κινέζικο localization διότι έχει πολύ μεγαλύτερη γκαμα θεμάτων και επίσης η

 

μηχανή θεμάτων του, είναι .... με όλα της τα καλούδια δωρεαν

Ολα τα θέματα εγκαθίστανται δωρεάν και δεν αλλάζουν (μέχρι στιγμής). Ακόμη και τα επί πληρωμή

(καταλάβατε. νομίζω..)

 

Η εφαρμογή καιρού έχει εγκατασταθεί απο την weather m8. Είναι η ίδια η εργοστασιακή στην αναβαθμισμένη της μορφή. Άλλωστε η Μ8, είναι πιο ομορφη και με περισσότερες δυνατοτητες και επίσης, την συνηστά και το xposed miui 8 tweaks

 

Η ρομ έχει Ελληνικά. Ακόμη επίσημα, δεν υπάρχει ελληνική έκδοση της εν λόγω έκδοσης σε κκ

 

Κάτι που θα ήθελα να τονίσω..

Η εταιρεία έχει σταματήσει τις εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις σε 4.4. Το συγκεκριμένο πορτ προέκυψε από την κινεζική έκδοση (China developers), η οποία μου έβγαλε τα μάτια για να την καθαρίσω.

 

Επίσης, είχε μερικές διαφορές σε σχέση με την global που μου έριξε αρκετές φορές το τηλέφωνο σε fc.

Ολα τα θέματα διορθωθηκαν.

 

Ο,τι προβλήματα/απορίες/σχόλια κλπ, έχετε, για την συγκεκριμένη ρομ, μπορείτε να τα συζητάτε ελεύθερα στο νήμα. Με βολεύει κι εμένα διοτι έτσι τα βλέπω συγκεντρωμένα. Δεν έχω πισι και η περισσότερη δουλειά γίνεται στο τηλέφωνο επιτόπου. Έχω δαπανήσει πολλές ώρες για να την φτιάξω για το τηλέφωνο μας και αμέτρητα φλασαρίσματα.

Επίσης, όποιος θέλει, μπορεί να ανεβάσει την παρουσίαση αυτή, στο νήμα. Δεν έχω πρόβλημα.

 

*...Σε περίπτωση που βρείτε ένα εικονίδιο με το ονομα kuipan (νoμίζω μεσα σε folder) (ή κάτι τέτοιο στα κινέζικα) σβήστε το. Δεν ειναι τίποτα. Είναι κατάλοιπο από κινεζιά.

 

Σχετικά με τις αλλαγές της νέας έκδοσης, δείτε εδω...

http://en.miui.com/thread-464165-1-1.html

 

 

Καλή συνέχεια...

...και Καλή Χρονιά..

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Εφαγα 2 μερες να σεταρω τις εφαρμογες. Δεν υπαρχει αλλος τροπος που να μην ξεκιναω παλι απο το 0;

 

Φανταζομαι οτι δεν φλασαρεται με ντερτι η παλιοτερη...

Υπάρχει

Φλάσαρε την παλιά πάνω στην καινούργια με dirty.

Τσεκάρεις το gps, αν είσαι ΟΚ, ξαναφλασάρεις τη σημερινή του jpower από πάνω με dirty

(εννοείται ότι αυτά που γράφω τα έχω δοκιμάσει παλιότερα)

EDIT

αν θυμάστε και στη miui του kouskous, χρειάζονταν να περαστεί η πρώτη και μετά η νέα.

όποιος περνούσε τη νέα κατευθείαν είχε προβλήματα

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

MIUI 8 China Developer ROM 7.1.5

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ MIUI 8 - 17.1.5 ΣΕ COOLPAD F1 by Jpower73

 

 

Ένα ακομη ευχαριστώ στο jpower που συνεχίζει να μας αναβαθμίζει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέρω ότι μπορείς.

Στείλτε μου ένα boot logo

 

http://www.mediafire.com/file/ixrrlfascox5c5r/mindtrapper_logo_KK.zip

 

http://www.mediafire.com/file/d31va1and1ch5a6/Replace_KK_libshowlogo.zip

 

Το πρώτο είναι το boot logo, το δεύτερο είναι το αιωρούμενο εικονίδιο της μπαταρίας όταν το φορτίζεις σβηστό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσον αφορά τους φορτιστές το είχα γράψει (πολύ) παλαιότερα, εγώ φορτίζω τα πάντα με τον LG STA-U17ER, είναι απίστευτος, γρήγορος, δεν έχει κάνει κιχ, φορτίζει μέχρι και tablet παρότι θεωρητικά είναι μόνο 0.7Α.

 

Τον ανακάλυψα χάρη σε μια συσκευή της δουλειάς, αγόρασα κι άλλον ένα και εδώ και τρία χρόνια χρησιμοποιώ αποκλειστικά αυτόν. Έχω αγοράσει διάφορους από eBay και Aliexpress, οι μισοί κάηκαν κι ας ήταν 2Α, αυτός δεν καταλαβαίνει τίποτα και είναι πολύ γρήγορος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Στη νέα miui του jpower, δεν ανοίγει ο Browser. Προσπάθησα να βάλω και παλιότερη έκδοση, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Τα υπόλοιπα λειτουργούν μια χαρά. :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν ανεβάσει ο θεός jpower την νέα miui (θα την δοκιμάσω όταν έχω χρόνο) έβαλα την hive ui από needrom η οποία επίσης φαίνεται πολύ καλή.

 

Μόνο ένα θεματάκι που αφορά το γνωστό widget. Αυτό μένει έτσι παγωμένο στο βελάκι χωρίς να δείχνει καν τον καιρό;

Edited by BurningSkies
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Στη νέα miui του jpower, δεν ανοίγει ο Browser. Προσπάθησα να βάλω και παλιότερη έκδοση, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Τα υπόλοιπα λειτουργούν μια χαρά. :)

Απλη εγκατασταση

https://mega.nz/#!BNAWAISR!b28BLCEIZ5zrHgmfdImvxm9SERzCrmJz-nifxFNNVnw

 

Αν οχι, τότε:

https://play.google.com/store/apps/details?id=mark.via.gp

Που είναι και πολύ γρηγορότερος και καθαρότερος

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...