Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκκκκ...με έπεισες! Θα γίνει λίαν συντόμως η κηδεία της unicom!:p

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

ειναι καλυτερα οι system apps που δεν χρειαζονται να μην αφαιρεθουν απο το zip της rom γιατι γινεται ελεγχος απο την rom στο boot και αν καποιο apk θελει η xiaomi να μην το σβησεις θα σου δημιουργησει θεμα.

 

Γενικά βλέπω θέλει αρκετή δουλειά (updater script, απκς κλπ) στο ζιπ, για να φτάσει σε επίπεδο φλασαρίσματος, δεν προλαβαίνω τώρα για κάτι τέτοιο. Τέτοιο καθάρισμα θέλουν και οι ρομ του λιουτάο που ακόμη ανεβάζει. Αν κάποιος μπορέσει και το κάνει, μετά να τη βάλουμε και να δούμε τις λεπτομέρειες σε πιθανά fc κλπ. Γιαυτό είπα αν κάνεις εσύ από το δικό σου ζιπ της ρομ μιας και την έχεις επάνω και τα έχεις έτοιμα.

 

Η UNICOM αν δεν είχε αυτό το (τεράστιο) πρόβλημα είναι η τέλεια rom. Φαντάσου ότι την κρατήσαμε δυο χρόνια παρόλο το πρόβλημα. :lol:

Για την άλλη έχε υπ' όψιν σου αυτά:

Αυτός που την ανέβασε είχε ανεβάσει και μια 8297W-EMUI3.0_B262_KTISLJAR που δεν υπάρχει πια το link της, την έχω να τη δώσω σε όποιον θέλει, δεν την έχω δοκιμάσει, η Coolpad_8297W_EMUI3.0_B262_7TO_KitKat4.4 που είναι μάλλον αυτή που είχε ασχοληθεί ο jpower73 δεν έχει δόνηση στα capacitive και μόλις τη φτιάξω μου κρασάρουν τα gapps, βαρέθηκα ν' ασχοληθώ και την ξήλωσα.

 

Αυτήν από 7ΤΟ την είχαμε πολλοί εδώ μέσα και δουλευει αρκετά καλά (θέλει ένα μικρό καθαρισματάκι, δεν θυμάμαι τι θέλει σβήσιμο, θέλει να ψάξει κάποιος στα παλιά ποστ), θυμάμαι που το δικό σου και κάποιο ακόμη δεν δέχοταν χειροκίνητα την αλλαγή του αρχείου για generic keyboard για τη δόνηση και το έπαιρνε μόνο με φλασαριστό ζιπ. Ο Ktisljar έβγαλε και την 268 αλλά δε νομίζω να την δοκίμασε κάποιος εδώ, είχαμε βάλει την 262.

 

η Β 268 είναι μια χαρά, βάλε τη και θα με θυμηθείς. Εγώ δεν είχα πάει σε emui 3 γιατί με ψιλοενοχλούσε η μικρή γραμματοσειρά, κάτι που αν τη μεγαλώσεις μία σκάλα από τις ρυθμίσεις είναι μια χαρά.

 

Πολύ καλύτερη διαχείριση μπαταρίας, πιο γρήγορο boot και γενικά θα σου φανεί πιο εξελιγμένη από τη UNICOM. Απλά εμείς μετά από δύο χρόνια χρήσης είχαμε εθιστεί σ' αυτή, σε δυο τρεις μέρες δε θα θέλεις να ξαναγυρίσεις, χώρια που θα ξεχάσεις το θέμα με το σήμα.

Και οι άλλες 3αρες είναι πιο προχωρημένες από τη Unicom.

Η 268 θέματα παίρνει κανονικά από το σαιτ που σου έδωσα?

να εγκαταστήσεις μπορείς από την εφαρμογή θέματα Online?

Βρήκες τίποτα μπαγκ μέχρι τώρα?

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν από 7ΤΟ την είχαμε πολλοί εδώ μέσα και δουλευει αρκετά καλά (θέλει ένα μικρό καθαρισματάκι, δεν θυμάμαι τι θέλει σβήσιμο, θέλει να ψάξει κάποιος στα παλιά ποστ), θυμάμαι που το δικό σου και κάποιο ακόμη δεν δέχοταν χειροκίνητα την αλλαγή του αρχείου για generic keyboard για τη δόνηση και το έπαιρνε μόνο με φλασαριστό ζιπ. Ο Ktisljar έβγαλε και την 268 αλλά δε νομίζω να την δοκίμασε κάποιος εδώ, είχαμε βάλει την 262.

 

Έχω φτιάξει τη δεύτερη συσκευή που έχω, η πρώτη έχει μείνει με τη UNICOM, μόλις πειράξω το αρχείο Generic.kl για να έχουν δόνηση τα capacitive μου κάνουν κόλπα οι υπηρεσίες Google play. Το δοκίμασα δύο φορές, μετά βαρέθηκα, θέλει μάλλον πρώτα καθαρή εγκατάσταση, μετά πείραγμα στο αρχείο, και μετά να φλασάρω gapps, ακριβώς με αυτή τη σειρά. Δεν την ξαναβάζω και ποιος ψάχνει τόσα παλιά post, δεν υπάρχει περίπτωση.

 

 

Και οι άλλες 3αρες είναι πιο προχωρημένες από τη Unicom.

Η 268 θέματα παίρνει κανονικά από το σαιτ που σου έδωσα?

να εγκαταστήσεις μπορείς από την εφαρμογή θέματα Online?

Βρήκες τίποτα μπαγκ μέχρι τώρα?

 

Τα θέματα τα παίρνει κανονικά, online μέσω theme manager δεν γίνεται, η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη για την Ελλάδα, προσοχή όμως:

 

Να πω δυο λόγια σε όποιον αποφασίσει να τη βάλει. Για κανένα λόγο μην κάνετε Huawei ID. Εγώ έφτιαξα account για να μπορώ να κατεβάσω θέματα μέσω του theme manager και δεν με αφήνει αφού βλέπει ότι είμαι στην Ελλάδα. Το θέμα όμως είναι ότι ο λογαριασμός που δημιουργήθηκε δεν φαίνεται κάπου για να τον διαγράψω και το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να συνδεθεί στο internet και να κάνει τα δικά του κόλπα, δηλαδή όσα θέματα δοκίμασα βρίσκοντάς τα στο internet τα κρατάει στο Cloud και ακόμα και αν επαναφέρω το backup που είχα κρατήσει, επειδή είχα δοκιμάσει να συνδεθώ υπάρχει μέσα ο λογαριασμός μου και ξανακατεβάζει με τη μία τα θέματα, ακόμα κι αν εγώ τα διαγράφω συνέχεια, αυτά εξακολουθούν να ξανακατεβαίνουν.

 

Μου πήρε μέρες να καταλάβω τι γίνεται, είχα αρχίσει να πιστεύω στα φαντάσματα πια :lol:.

 

Αν διαγράψω τα πάντα και έχω δεδομένα και wifi κλειστά με το που κάνει εκκίνηση εμφανίζει ένα μήνυμα ότι δεν υπάρχει σύνδεση και δεν μπορεί να κατέβει το αρχείο (ποιο άραγε; ). :mad:

 

Επίσης κάτι έχει κρατήσει και από το Gmail και μου χαλάει κάποιες ρυθμίσεις αφού τις αλλάζει συνέχεια.

 

Συχνά πυκνά εμφανίζεται ένα μήνυμα ότι η τοποθεσία δεν βρέθηκε, στην emui UNICOM αυτό εξαφανιζόταν μόλις από τις ρυθμίσεις απενεργοποιούσες το Desktop News, εδώ δεν υπάρχει τέτοια επιλογή.

 

Προς Θεού λοιπόν μη βάλετε λογαριασμό Huawei, θέματα υπάρχουν άπειρα με μια αναζήτηση, κατά τ' άλλα η rom είναι άψογη, μόλις βρω χρόνο θα τη στήσω από την αρχή με καθαρή εγκατάσταση.

 

Επίσης αν κάνεις swipe με το δάχτυλό σου κάτω ακριβώς από την ένδειξη της μπαταρίας και προς τα κάτω εμφανίζεται η αναζήτηση αρχείων.

 

Αυτό είναι το μόνο ψιλοbug που βρήκα, με το Huawei ID, επίσης και το μήνυμα ότι "Η τοποθεσία δεν βρέθηκε", η UNICOM είχε στις ρυθμίσεις μια επιλογή Desktop News που την απενεργοποιούσες και δεν το ξαναεμφάνιζε, εδώ δεν το βρίσκω.

 

Κατά τ' άλλα πάει σφαίρα, πολύ καλή μπαταρία και 3g internet, ήχος μια χαρά, κανένα πρόβλημα.

 

Θα τη στήσω από την αρχή στην κύρια συσκευή, η δεύτερη είχε αγορασθεί από συμφορουμίτη με χαλασμένη οθόνη η οποία αλλάχθηκε, με γνήσια παρακαλώ από Aliexpress, η οποία όμως αν και έχει καλύτερα και ζωντανότερα (αισθητά) χρώματα από την άλλη της πρώτης συσκευής, ανταποκρίνεται κάπως περίεργα στο touch, θέλει δύναμη και έχει μια απειροελάχιστη καθυστέρηση κάποιες φορές που μου τη σπάει, οπότε θα φτιάξω το πρώτο από την αρχή και θα μείνει ως έχει.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά βλέπω θέλει αρκετή δουλειά (updater script, απκς κλπ) στο ζιπ, για να φτάσει σε επίπεδο φλασαρίσματος, δεν προλαβαίνω τώρα για κάτι τέτοιο. Τέτοιο καθάρισμα θέλουν και οι ρομ του λιουτάο που ακόμη ανεβάζει. Αν κάποιος μπορέσει και το κάνει, μετά να τη βάλουμε και να δούμε τις λεπτομέρειες σε πιθανά fc κλπ. Γιαυτό είπα αν κάνεις εσύ από το δικό σου ζιπ της ρομ μιας και την έχεις επάνω και τα έχεις έτοιμα.

 

 

 

 

Ισα ισα,τα μονα που εκανα ηταν αυτα που εγραψα στο ποστ με τις εφαρμογες που μπορουν να παγωσουν,δηλαδη απλο uninstall των 6-7 κινεζικων και παγωμα με titanium των αλλων.Η αλλαγη του launcher προαιρετικη,κι αυτος που εχει μια χαρα ειναι απλα δεν μου αρεσε το εξτρα feature που εχει με τον assistant στην τερμα αριστερη σελιδα.

 

Δηλαδη δεν υπαρχει λογος να κατσει καποιος να φτιαξει την rom και να την ξαναζιπαρει,ειναι ετοιμη,οτι χρειαστει μπορει να γινει μετα το φλασαρισμα.

 

Μετα η rom ειναι ετοιμη,κινεζικα δεν ξαναβλεπεις και λειτουργουν ολα χωρις fc.Tην εχω κρατησει μονιμα επανω,θα δοκιμαζα και την emui με ολα τα καλα λογια που διαβαζω αλλα εχω βολευτει με την miui λογω διαφορων features που εχει που μου γλυτωνουν αρκετα 3rd party apps.

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει τη δεύτερη συσκευή που έχω, η πρώτη έχει μείνει με τη UNICOM, μόλις πειράξω το αρχείο Generic.kl για να έχουν δόνηση τα capacitive μου κάνουν κόλπα οι υπηρεσίες Google play. Το δοκίμασα δύο φορές, μετά βαρέθηκα, θέλει μάλλον πρώτα καθαρή εγκατάσταση, μετά πείραγμα στο αρχείο, και μετά να φλασάρω gapps, ακριβώς με αυτή τη σειρά. Δεν την ξαναβάζω και ποιος ψάχνει τόσα παλιά post, δεν υπάρχει περίπτωση.

Τα θέματα τα παίρνει κανονικά, online μέσω theme manager δεν γίνεται, η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη για την Ελλάδα, προσοχή όμως:

Αυτό είναι το μόνο ψιλοbug που βρήκα, με το Huawei ID, επίσης και το μήνυμα ότι "Η τοποθεσία δεν βρέθηκε", η UNICOM είχε στις ρυθμίσεις μια επιλογή Desktop News που την απενεργοποιούσες και δεν το ξαναεμφάνιζε, εδώ δεν το βρίσκω.

Κατά τ' άλλα πάει σφαίρα, πολύ καλή μπαταρία και 3g internet, ήχος μια χαρά, κανένα πρόβλημα.

 

Εγώ δεν είχα καταλάβει ότι δεν δουλευει η δόνηση στα πλήκτρα γιατί την έχω απενεργοποιημένη πάντα. Το άλλαξα και γω μετά, οταν αναφέρθηκε το πρόβλημα και είχα ανεβάσει και διορθωμένο αρχείο, δεν μου έβγαλε όμως προβληματάκια τέτοια. Θυμάμαι ότι είχαμε κάνει και φλασαριστό ζιπ και δούλευε σε όλους μετά.

Μπαίνει στη λίστα και η 268, που την ανέβασε αθόρυβα

 

Ισα ισα,τα μονα που εκανα ηταν αυτα που εγραψα στο ποστ με τις εφαρμογες που μπορουν να παγωσουν,δηλαδη απλο uninstall των 6-7 κινεζικων και παγωμα με titanium των αλλων.Η αλλαγη του launcher προαιρετικη,κι αυτος που εχει μια χαρα ειναι απλα δεν μου αρεσε το εξτρα feature που εχει με τον assistant στην τερμα αριστερη σελιδα.

 

Δηλαδη δεν υπαρχει λογος να κατσει καποιος να φτιαξει την rom και να την ξαναζιπαρει,ειναι ετοιμη,οτι χρειαστει μπορει να γινει μετα το φλασαρισμα.

 

Μετα η rom ειναι ετοιμη,κινεζικα δεν ξαναβλεπεις και λειτουργουν ολα χωρις fc.Tην εχω κρατησει μονιμα επανω,θα δοκιμαζα και την emui με ολα τα καλα λογια που διαβαζω αλλα εχω βολευτει με την miui λογω διαφορων features που εχει που μου γλυτωνουν αρκετα 3rd party apps.

 

Οκ τότε μπαίνει στη λίστα. Πάντως οι τελευταίες γενιές miui δεν μου αρέσουν τόσο, γιατί έχουν φορτωθεί με πολλά (μάλλον για να έχουν ένα πλήρες λειτουργικό χωρίς να χρειάζεσαι έξτρα εφαρμογές) αλλά άχρηστα όταν δεν τα θέλεις ( τις πιο πολλές εφαρμογές Miui τις έχω παγωμένες). Τσάμπα ο χρόνος που χάλασα τότε για να μάθω να πειράζω τα θέματα, lockscreen, framework κλπ γιατί μου άρεσε στην έκδοση 4

 

Οι emui της huawei, είναι πιο σταθερές και πιο λιτές. Τις προτιμώ, και ας είναι πιο παλιά έκδοση. Με βλέπω μετά από λίγο να πάω στη 268 ως βάση

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι τελευταίες γενιές miui δεν μου αρέσουν τόσο, γιατί έχουν φορτωθεί με πολλά (μάλλον για να έχουν ένα πλήρες λειτουργικό χωρίς να χρειάζεσαι έξτρα εφαρμογές) αλλά άχρηστα όταν δεν τα θέλεις ( τις πιο πολλές εφαρμογές Miui τις έχω παγωμένες). Τσάμπα ο χρόνος που χάλασα τότε για να μάθω να πειράζω τα θέματα, lockscreen, framework κλπ γιατί μου άρεσε στην έκδοση 4

 

Οι emui της huawei, είναι πιο σταθερές και πιο λιτές. Τις προτιμώ, και ας είναι πιο παλιά έκδοση. Με βλέπω μετά από λίγο να πάω στη 268 ως βάση

 

Συμφωνώ απόλυτα, η emui δουλεύει πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι και εγώ ότι παρόλο που άλλαζα rom στο coolpad σαν τα πουκάμισα , πάντα στην emui γύρναγα.....

Νομίζω βέβαια ότι είχα αυτήν από needrom η οποία δεν υπάρχει πια.

Όμως θυμάμαι ότι την έβγαζα (μέχρι να την ξαναβάλω) επειδή είχε θέμα με notifications.

Έπρεπε πχ να ανοίξω το Viber για να δω αν μου έχουν στείλει.

Η 268 έχει τέτοια θέματα?

Κάτι ρυθμίσεις να μην κλείνει η εφαρμογή όταν κλείνει η οθόνη η κάτι τέτοιο το είχα κάνει.

Το κινητό το έχει η γυναίκα και κλασικά είναι όλο facebook, Viber κτλ κτλ οπότε έχει notifications κάθε 5 λεπτά.

Θέλω να βγάλω την miui που φοράει τώρα το κινητό επειδή τρώει κάτι κολλήματα στα καλά καθούμενα , χάνει το σήμα και δεν συνέρχεται παρά μόνο με κάμποσα reboot !

Edited by kritikos4
Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

η miui 6.10.20 που είχε ανεβάσει ο jpower δεν έχει κανένα απολύτως θέμα με ειδοποιήσεις,data,gps κτλ..την έχω αρκετές μέρες χωρίς πρόβλημα!
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι και εγώ ότι παρόλο που άλλαζα rom στο coolpad σαν τα πουκάμισα , πάντα στην emui γύρναγα.....

Νομίζω βέβαια ότι είχα αυτήν από needrom η οποία δεν υπάρχει πια.

Όμως θυμάμαι ότι την έβγαζα (μέχρι να την ξαναβάλω) επειδή είχε θέμα με notifications.

Έπρεπε πχ να ανοίξω το Viber για να δω αν μου έχουν στείλει.

Η 268 έχει τέτοια θέματα?

Κάτι ρυθμίσεις να μην κλείνει η εφαρμογή όταν κλείνει η οθόνη η κάτι τέτοιο το είχα κάνει.

Το κινητό το έχει η γυναίκα και κλασικά είναι όλο facebook, Viber κτλ κτλ οπότε έχει notifications κάθε 5 λεπτά.

Θέλω να βγάλω την miui που φοράει τώρα το κινητό επειδή τρώει κάτι κολλήματα στα καλά καθούμενα , χάνει το σήμα και δεν συνέρχεται παρά μόνο με κάμποσα reboot !

 

Όλα δουλεύουν άψογα, τουλάχιστον σε μένα χωρίς να πειράξω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

μια γνωμη....για ακουστικα??

αυτα τα πηρε κανεις?

http://www.gearbest.com/earbud-headphones/pp_261864.html

αυτα η τα piston3 ??

κανουν για το κινητο μας??

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

μια γνωμη....για ακουστικα??

αυτα τα πηρε κανεις?

http://www.gearbest.com/earbud-headphones/pp_261864.html

αυτα η τα piston3 ??

κανουν για το κινητο μας??

 

και τα 2 ειναι σουπερ,εχουν διαφορετικο ηχο ομως,τα hybrid εχουν πιο πολυ μπασο,τα 3 πιο καλη ευκρινεια στα μεσαια.

Και προσοχη,παιζουν μαιμουδες..!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ήρθε η ώρα του αποχωρισμου για εμενα και το άπαιχτο ακομα και σήμερα coolpad μας. Το θέμα είναι όμως που παμε? Έχει κανείς να προτείνει τον διάδοχο με χαρακτηριστικά καλύτερα και τιμή κοντά στα 250€? Ή να περιμένω τπτ νέο με την καινούρια χρονιά?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε να μου προτείνετε καμιά καλή θήκη με παράθυρο; Κάτι σαν αυτήν δηλαδή.

(Θα προτιμούσα να έχει κι αυτό το "κλείδωμα" στο πλάι, όπως η παραπάνω θήκη, για λόγους ασφάλειας προφανώς.)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ήρθε η ώρα του αποχωρισμου για εμενα και το άπαιχτο ακομα και σήμερα coolpad μας. Το θέμα είναι όμως που παμε? Έχει κανείς να προτείνει τον διάδοχο με χαρακτηριστικά καλύτερα και τιμή κοντά στα 250€? Ή να περιμένω τπτ νέο με την καινούρια χρονιά?

 

Εγώ κλείνω προς το Mi5

http://www.geekbuying.com/item/Official-Gloabl-Rom-Xiaomi-Mi5-5-15inch-3GB-32GB-Smartphone---White-374529.html

 

Αλλά δεν βιάζομαι όμως αφού το κουλπαντάκι μου ακόμα καλά κρατεί

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ήρθε η ώρα του αποχωρισμου για εμενα και το άπαιχτο ακομα και σήμερα coolpad μας. Το θέμα είναι όμως που παμε? Έχει κανείς να προτείνει τον διάδοχο με χαρακτηριστικά καλύτερα και τιμή κοντά στα 250€? Ή να περιμένω τπτ νέο με την καινούρια χρονιά?

 

Εγώ πήγα σε Lenovo Vibe P1. Είναι πιο μεγάλο στις 5,5" αλλά για μένα είναι άψογο. Δίκαρτο με ξεχωριστή θέση για micro SD και όχι Hybrid όπως είναι πολλά (βλέπε Xiaomi). Πολύ καλή κάμερα, δακτυλικό αποτύπωμα που δουλεύει άψογα και σφαίρα, μπαταρία τέρας 5.000mAh που κρατάει άνετα 2 μέρες με φουλ χρήση 4G, και βέβαια σε τιμή που δεν υπάρχει..... στα 128 ευρώ!

Και μην ξεχάσω Android 6.0 out of the box με περασμένη από το κατάστημα International Rom με όλα ελληνικά και ΟΤΑ Updates χωρίς να κάνεις ούτε root ούτε τίποτα. Ησύχασα από τις αλλεπάλληλες αλλαγές Rom του Coolpad F1.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη τόσο καλή προσφορά! Άσε που σου κάνουν και δωράκια από το κατάστημα.

Υπάρχουν 2 εκδόσεις. Εγώ πήρα την 2GB RAM/16GB ROM :

http://www.vickmall.com/lenovo-vibe-p1-2gb-16gb-android-5-1-smartphone-64bit-qualcomm-snapdragon-615-octa-core-13-0mp-5-5inch-fhd-screen-5000mah.html

 

Υπάρχει και η έκδοση 3GB RAM/16GB ROM στα 150 ευρώ (το είχαν 170 ευρώ και το κατέβασαν κι άλλο....) :

http://www.vickmall.com/lenovo-vibe-p1-pro-3gb-16gb-android-5-1-smartphone-64bit-qualcomm-snapdragon-615-octa-core-13-0mp-5-5inch-fhd-screen-5000mah.html

Link to comment
Share on other sites

η miui 6.10.20 που είχε ανεβάσει ο jpower δεν έχει κανένα απολύτως θέμα με ειδοποιήσεις,data,gps κτλ..την έχω αρκετές μέρες χωρίς πρόβλημα!

 

Στην 6.10.20 του Jpower όλα λειτουργούν τέλεια εκτός από το led των ειδοποιήσεων, το οποίο ανάβει στο χρώμα που έχεις επιλέξει στις ρυθμίσεις και αγνοεί τις ρυθμίσεις των εφαρμογών! (Ήταν γενικότερο bug της Xiaomi στις συγκεκριμένες εκδόσεις!) Εγώ χρησιμοποιούσα την 6.11.10, αλλά παρατήρησα ότι έβγαζε πρόβλημα στη σύνδεση με το Bluetooth hands-free μου! Μετά την επανεκκίνηση δε συνδεόταν! Οπότε έκανα καθαρό install στην 6.10.20, συνέδεσα τις συσκευές που θέλω μέσω Bluetooth και έκανα dirty flash την 6.11.10! Οπότε, έχω και τις συσκευές μου συνδεδεμένες και όλα τα χρώματα στο led!!

 

Καλο;;

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Δωράκι από τον jpower73:

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ MIUI 8 - 6.11.24 ΣΕ COOLPAD F1 by Jpower73

 

ROM LINK

https://mega.nz/#!wMwV0J7C!tVC1ccSxPK07BEDgEoDL2CBFw5pgrteQ7yM7kGUVeKg

 

Μπορείτε να την περάσετε είτε καθαρή είτε dirty flash

 

1. Για καθαρή εγκατάσταση, ακολουθείτε τις οδηγίες του ποστ #23587

Όπου αντί για το λινκ της ρομ που δίνω εκεί, θα φλασάρετε το ανωτέρω.

Τα υπόλοιπα βήματα, ως έχει.

 

2. Για dirty flashing, την φλασάρετε στην ψύχρα. Μετά το φλασαρισμα κάνετε ένα wipe cache και ένα

 

wipe dalvik cache.

 

Για περισσότερη σβελτάδα βάλτε τους επιταχυντές: τον 1ο στο off, τον 2ο στο χ0,5 και τον 3ο στο

 

off.

 

links απο xposed και τα ρεστα, στο #23587.

Οδηγίες εγκατάστασης τους, επίσης από κει.

 

Η συγκεκριμένη ρομ είναι prerooted. To root δεν χρειάζεται ξεχωριστό φλας. Το πέρασα με σκριπτ

Έχει ενσωματωμενα τα αυθεντικά αρχείο ήχου, ενσωματωμένο το Dolby Atmos, και ενσωματωμένη την

 

εφαρμογή hand cent sms , μετονομασμενη (decomplile + rename) messaging, μιάς καί έτσι τήν έχουμε συνηθίσει, με

 

δυνατότητα αποστολής 160 χαρακτήρων με μικρά ή κεφαλαία.....

Και χωρίς διαφημίσεις. Αρκεί, να πάτε Settings>permissions>permissions, να βρείτε την εφαρμογή

 

Messaging με το μπλε εικονίδιο και να της δώσετε άδεια για:

Write and delete SMS messages

και

Service SMS

(τα κοκκινα ¨Χ¨ να γίνουν πράσινα ¨ν¨)

Έχω περάσει τα Gapps με σκριπτ και όχι μεσα στην ρομ. (είναι αντάξιο του να τα κάνετε εσείς,

 

χειροκίνητα).

 

Οι εφαρμογές miuivideo και music έχουν αφαιρεθεί διότι εγραφαν τρελά wakelocks στην προσπάθεια

 

τους να συνδεθούν στο ιντερνετ για να κατεβαζουν κινεζιές. Αντικαταστάθηκαν με vlc και pulsar+.

 

Υπάρχει μέσα και η κλασική SMS-ιέρα .

 

Έχω κρατήσει το κινέζικο localization διότι έχει πολύ μεγαλύτερη γκαμα θεμάτων και επίσης η

 

μηχανή θεμάτων του, είναι ....

Ολα τα θέματα εγκαθίστανται δωρεάν και δεν αλλάζουν (μέχρι στιγμής). Ακόμη και τα επί πληρωμή

(καταλάβατε. νομίζω..)

 

Η εφαρμογή καιρού έχει εγκατασταθεί απο την weather m8. Είναι η ίδια η εργοστασιακή στην αναβαθμισμένη της μορφή. Λένε ότι στην έκδοση αυτή, την διορθώσανε. Δεν μπήκα στον κόπο να το επαληθέυσω. Άλλωστε η Μ8, είναι πιο ομορφη και με περισσότερες δυνατοτητες και επίσης, την συνηστά και το xposed miui 8 tweaks

 

Η ρομ δεν έχει Ελληνικά.

 

Κάτι που θα ήθελα να τονίσω..

Η εταιρεία έχει σταματήσει τις εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις σε 4.4. Το συγκεκριμένο πορτ προέκυψε

 

από την κινεζική έκδοση (China developers), η οποία μου έβγαλε τα μάτια για να την καθαρίσω.

 

Επίσης, είχε μερικές διαφορές σε σχέση με την global που μου έριξε αρκετές φορές το τηλέφωνο σε

 

fc.

Ολα τα θέματα διορθωθηκαν.

 

Ο,τι προβλήματα/απορίες/σχόλια κλπ, έχετε, για την συγκεκριμένη ρομ, μπορείτε να τα συζητάτε

 

ελεύθερα στο νήμα. Με βολεύει κι εμένα διοτι έτσι τα βλέπω συγκεντρωμένα. Δεν έχω πισι και η

 

περισσότερη δουλέιά γίνεται στο τηλέφωνο επιτόπου. Έχω δαπανήσει πολλές ώρες για να την φτιάξω για το τηλέφωνο μας και αμέτρητα φλασαρίσματα.

Επίσης, όποιος θέλει, μπορεί να ανεβάσει την παρουσίαση αυτή, στο νήμα. Δεν έχω πρόβλημα.

 

*...Σε περίπτωση που βρείτε ένα εικονίδιο με το ονομα kuipan (νoμίζω μεσα σε folder) (ή κάτι τέτοιο στα κινέζικα) σβήστε το. Δεν ειναι τίποτα. Είναι κατάλοιπο από κινεζιά.

 

 

Καλή συνέχεια...

 

(..ΤΟ μηνυμα αυτό, είναι παρόμοιο με αυτό της προηγούμενης ρομ. Sorry αν γραφω τα ίδια και τα ίδια αλλά μου είναι απίστευτα δύσκολο να γράφω κατεβατά στο τηλέφωνο μιάς και όλη η δουλειά γίνεται πάνω σε μία οθόνη 5". Συνεπώς είμαι αναγκασμένος να δουλεύω με έτοιμες φόρμες κειμένου, που έχω δουλέψει πριν.)

Edited by grgz
Url
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για το δώρο εσένα και βέβαια τον jpower. Η Coolpadάρα δεν πάει πουθενά. πολύ καλές εντυπώσεις η νέα ρομ στις 3 πρώτες ώρες. ΥΓ.Βαλτε το στην πρώτη σελίδα παιδιά, να το μαθει ο κόσμος, όσοι δεν έφυγαν τέλοσπάντων από την ξερολίαση ορισμένων Edited by koraki3gr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα σε Lenovo Vibe P1. Είναι πιο μεγάλο στις 5,5" αλλά για μένα είναι άψογο. Δίκαρτο με ξεχωριστή θέση για micro SD και όχι Hybrid όπως είναι πολλά (βλέπε Xiaomi). Πολύ καλή κάμερα, δακτυλικό αποτύπωμα που δουλεύει άψογα και σφαίρα, μπαταρία τέρας 5.000mAh που κρατάει άνετα 2 μέρες με φουλ χρήση 4G, και βέβαια σε τιμή που δεν υπάρχει..... στα 128 ευρώ!

Και μην ξεχάσω Android 6.0 out of the box με περασμένη από το κατάστημα International Rom με όλα ελληνικά και ΟΤΑ Updates χωρίς να κάνεις ούτε root ούτε τίποτα. Ησύχασα από τις αλλεπάλληλες αλλαγές Rom του Coolpad F1.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη τόσο καλή προσφορά! Άσε που σου κάνουν και δωράκια από το κατάστημα.

Υπάρχουν 2 εκδόσεις. Εγώ πήρα την 2GB RAM/16GB ROM :

http://www.vickmall.com/lenovo-vibe-p1-2gb-16gb-android-5-1-smartphone-64bit-qualcomm-snapdragon-615-octa-core-13-0mp-5-5inch-fhd-screen-5000mah.html

 

Υπάρχει και η έκδοση 3GB RAM/16GB ROM στα 150 ευρώ (το είχαν 170 ευρώ και το κατέβασαν κι άλλο....) :

http://www.vickmall.com/lenovo-vibe-p1-pro-3gb-16gb-android-5-1-smartphone-64bit-qualcomm-snapdragon-615-octa-core-13-0mp-5-5inch-fhd-screen-5000mah.html

 

Ωραίο, αλλά δεν έχει την Β20 για 4G. Πρόβλημα κυρίως για Wind και για Wind/Voda στην επαρχία. Βέβαια το Coolpad δεν έχει καν 4G, but still...

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις θεμα με την φωτογραφικη στην miui του jpower?

εχω θεματα με mirroring στην μπριοστινη καμερα...ειτε βγαζω φωτο ετσι στο χυμα ειτε στελνω φωτο μεσω καποιου app...εχω κανει ολες τις ρυθμισεις κανονικα αλλα συνεχιζει το ιδιο...επισης το ιδιο κ με τη σναπ καμερα κανεις καμια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη ειδηση για τους απανταχου φλασακιδες απο την openGapps!Eβγαλαν εφαρμογη η οποια σου κατεβαζει και σου περναει τα σωστα gapps για την συσκευη σου κατευθειαν μεσα απο την νεα rom που εβαλες,καθως και δυνατοτητα να κανεις update στα υπαρχοντα gapps σου παλι μεσα απο την rom.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.opengapps.app

 

Πρακτικα αυτο σημαινει οτι το κατεβασμα gapps zip/ενσωματωση των gapps στο zip της rom περασε στο παρελθον.

Ακομα πιο πρακτικα αυτο σημαινει οτι roms οπως η miui του Xs που υποστηριζουν ota (βασικα μονο αυτη υποστηριζει ota ετσι κι αλλιως) θεωρητικα θα μπορουν να λειτουργουν σωστα μετα το ota αφου μεσω της εφαρμογης ξαναπερασεις/αποκαταστησεις τα gapps.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...