[Επίσημο] Samsung Galaxy Ace (S5830)

Απάντηση

sakarkas1

sakarkas1's Avatar: Samsung GT-I9250 Galaxy Nexus
GPRS Member
Περιοχή: Ξανθη-Ηρακλειο
Παράθεση από sotiris_sa >
καλησπερα σας. εχω το κινητο εδω και 5 μερες και η μπαταρια του δν κραταει πολυ αφου οπως εχετε πει πρεπει πρωτα να "στρωσει"...το προβλημα ειναι οτι οταν πηγα στισ ρυθμισεισ να δω που καταναλωνετε η μπαταρια εγραφε 49% σε αναμονη... οταν το ανοιξα ειδα οτι μου λεει : καταναλωση μπαταριας απο το ραδιοφωνο του κινητου ενω το εχω κλειστο... γνωριζετε κατι πανω σε αυτο?? επισης πωσ μπορω να ξερω σε ποιο δικτυο βρισκεται το κινητο μου ( 2g, 3g) ??? ευχαριστω!
Για το ραδιοφωνο δεν γνωριζω να σου πω,για τα δικτυα πας,Menou/Ρυθμισεις/Ασυρματη Επικοινωνια και Δικτυα/Δικτυα κινητης Τηλεφωνιας/Χρηση μονο Δικτυων 2G.....εαν τσεκαρουμε το κουτακι εχουμε μονο 2G και οικονομια στη μπαταρια.

Επισης,για οσους δοκιμασουν και κανουν εγκατασταση το προγραμμα "TekTrak" μεσω SamsungApp(ειναι προγραμμα που το χρησιμοποιουμε αν μας κλεψουν το κινητο για να το βρουμε)να ξερουν οτι για λογους ασφαλειας δεν μπορουμε να το απεγκαταστησουμε με το συνηθη τροπο.
Εγω το εκανα εγκατασταση και στη συνεχεια εστειλα email στην εταιρεια για να μου πουν πως θα το απεγκαταστησω.Οποτε οποιος αντιμετωπισει προβλημα ας μου πει.

Παρακαλω καποιον απο την O.Δ επειδη απο κεκτημενη ταχυτητα τριπλοποσταρα να σβησει τα δυο ιδια post.Συγγνωμη.
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Τελευταία τροποποίηση από sakarkas1: 15 Μάι. 2011, 08:57.

Mythos

Mythos's Avatar: Samsung GT-I9195 Galaxy S4 mini LTE
GPRS Member
Περιοχή: Athens
καλησπερα σας. εχω το κινητο εδω και 5 μερες και η μπαταρια του δν κραταει πολυ αφου οπως εχετε πει πρεπει πρωτα να "στρωσει"...το προβλημα ειναι οτι οταν πηγα στισ ρυθμισεισ να δω που καταναλωνετε η μπαταρια εγραφε 49% σε αναμονη... οταν το ανοιξα ειδα οτι μου λεει : καταναλωση μπαταριας απο το ραδιοφωνο του κινητου ενω το εχω κλειστο... γνωριζετε κατι πανω σε αυτο?? επισης πωσ μπορω να ξερω σε ποιο δικτυο βρισκεται το κινητο μου ( 2g, 3g) ??? ευχαριστω!
[/QUOTE]

Στα αγγλικα θα το γραφει ως Radio, αλλα δεν εννοει το ραδιοφωνο.
Radio λενε τις λειτουργιες του κινητου που σχετιζονται με το δικτυο κινητης (αν δεν κανω λαθος).
Παντως σιγουρα δεν ειναι το ραδιοφωνο
Samsung Galaxy S4 Mini LTE (White)

alexandrak

alexandrak's Avatar: Lenovo S820
Mobile Member
Περιοχή: Άγνωστη
Γειά σας,

Προσπαθώ να εγκαταστήσω τις ρυθμίσεις που λέει για να έχω πρόσβαση στο internet όχι μέσω wifi και μου λέει το εξής:
(ακολουθώ όλες τις ρυθμίσεις που μου έστειλε η Vodafone)
δεν υπάρχιε σύνδεση δικτύου, δεν είναι δυνα΄τη η σύνδεση στο ιντερνετ.

Ευχαριστώ!

spyros88

spyros88's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
GSM Phase 2 Member

Μπαταρια...

..Εχοντας μόνο 2g

..Μαύρο wallpaper

..Κλειστός ο συγχρονισμός γενικά με gmail

..Χωρίς χρήση email

..Χρήση gps γύρω στο 5λεπτο

..Bluetooth ούτε 5λεπτο

..Αρκετό wifi
..Αρκετό mobile data connection
..Αρκετό market χωρίς ιδιαίτερες εγκαταστάσεις εφαρμογών

..Νορμαλ χρήση για συνομιλία και sms

..Το βράδυ το κλείνω

..Το φορτίζω όταν κλείνει μόνο του

Εχοντας την gingerbread XPE η μπαταρία κρατάει περίπου 50 ώρες.

Στo galaxy 3, με τα ίδια δεδομένα, η μπαταρία κράταγε 1,5+ φορά περισσότερο.....
Τελευταία τροποποίηση από spyros88: 15 Μάι. 2011, 11:33.

alexandrak

alexandrak's Avatar: Lenovo S820
Mobile Member
Γεια σας,
θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιου είδους εφαρμογή που όταν γυρνάς ανάποδα το κινητό να σταματάει ο ήχος κλήσης όπως σε άλλα κινητα΄που υπάρχουν...
ευχαριστώ!

alfa

alfa's Avatar: Siemens SL45i
HSDPA Member
Περιοχή: Αν. Τουμπα
Παράθεση από aby >
Δυστηχως δεν θα παιξει ποτε πληρες flash, και αυτο εχει να κανει με τον επεξεργαστη του κινητου που ΔΕΝ τον υποστηριζει.

Τοτε το Legend που εχει τον ιδιο επεξεργαστη και μαλιστα χρονισμενο στα 600 Mhz πως παιζει full flash?

Αληθεια, proximity sensor εχει?
Αν θέλεις DropBox Account με free 2gb + πρόσθετα 500MB κάνε κλικ εδω
Για το Νο 1 Anti-virus εδώ http://www.avast.com/en-eu/get/RSZAKsjg

spyros88

spyros88's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
GSM Phase 2 Member
Σχετικά με το flash, απ ό,τι κατάλαβα διαβάζοντας διάφορα, δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα αλλά με τον τύπο του επεξεργαστή. Οπότε είναι αστοχο να το συγκρίνουμε με άλλα παλαιοτερα ή νεότερα κινητά. Το galaxy 3 π.χ. παίζει άψογα flash γιατί είναι διαφορετική η τεχνολογία του επεξεργαστή του..

^Deadly_Sin^

^Deadly_Sin^'s Avatar: Sharp SoftBank 302SH
3G Member
Περιοχή: Κατερίνη
Κι εγω απ'οτι εχω διαβασει καταλαβα οτι δεν παιζει ρολο η ταχυτητα του επεξεργαστη, ειναι θεμα τεχνολογιας του επεξεργαστη. Ενταξει, κι εγω ξενερωνω λιγο με την απουσια flash αλλά δεν ειναι τοσο τραγικο πια. Αλλωστε στις περισσοτερες σελιδες σερφαρεις μια χαρα και βιντεακια στο youtube βλεπεις κυριλε.
Το μονο θεμα που εχω ειναι με τη μπαταρια αλλά ειναι πρωτες φορτισεις ακομα και ο αρχικος μου ενθουσιασμος δεν μου επιτρεπει να αφησω το ace σε ησυχια

Μια απορια που εχω με βαση τα οσα ειπωθηκαν πριν:

To market enabler μηπως πραγματικα ειναι αχρειαστο? Eχουμε κανονικα εφαρμογες επι πληρωμη και οσες δεν εμφανιζει μπορουμε ανετα να τις βρουμε με το appbrain που εχει μεχρι και επιλογη "popular apps in United states, brazil, uk, οποια χωρα θες σχεδον. Αν βαλω και το market enabler θα εχω κατι παραπανω?
Σκότωσα κάθε μου ευαισθησία έτσι για να βγάλω το άχτι μου να αναδυθώ ξανά μέσα απ`τη στάχτη μου σαν ξεπεσμένος πρίγκηπας στης τρέλας το παλάτι μου
M17x R3 - ST Nebula Red| 2720QM | HD 6970M | 8GB Ram | 320GB 7200 | WLED 1920x1080 |
My Android Homescreens

dimitris6935

no avatar
Mobile Newbie
[/QUOTE]
Το ραδιόφωνο παιζει και οταν φαινετε οτι δεν το εχει ανοιχτο. Εχει επιλογή για να το απενεργοποιήσεις. Για να το απενεργοποιήσεις πασ στο ραδιο - πατας μενου- ρυθμίσεις και ξετσεκαρεις την επιλογη αναπαραγωγη στο παρασκηνιο!

sakarkas1

sakarkas1's Avatar: Samsung GT-I9250 Galaxy Nexus
GPRS Member
Περιοχή: Ξανθη-Ηρακλειο
Παράθεση από alexandrak >
Γεια σας,
θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιου είδους εφαρμογή που όταν γυρνάς ανάποδα το κινητό να σταματάει ο ήχος κλήσης όπως σε άλλα κινητα΄που υπάρχουν...
ευχαριστώ!
Το Flip-Silent απο Market :https://market.android.com...nt&so=1&c=apps
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6

alfa

alfa's Avatar: Siemens SL45i
HSDPA Member
Περιοχή: Αν. Τουμπα
Κανείς λάθος φίλε μου το legend και το ace έχουν ακριβώς τον ίδιο επεξεργαστή. Ο ίδιος τύπος και η ίδια σειρά. Διαφέρουν στον χρονισμο τους.
Αν θέλεις DropBox Account με free 2gb + πρόσθετα 500MB κάνε κλικ εδω
Για το Νο 1 Anti-virus εδώ http://www.avast.com/en-eu/get/RSZAKsjg

^Deadly_Sin^

3G Member
Παράθεση από alfa >
Τοτε το Legend που εχει τον ιδιο επεξεργαστη και μαλιστα χρονισμενο στα 600 Mhz πως παιζει full flash?

Αληθεια, proximity sensor εχει?
Δεν νομιζω οτι εχει full flash το Legend. Αν δεν κανω λαθος εχει flash lite
Σκότωσα κάθε μου ευαισθησία έτσι για να βγάλω το άχτι μου να αναδυθώ ξανά μέσα απ`τη στάχτη μου σαν ξεπεσμένος πρίγκηπας στης τρέλας το παλάτι μου
M17x R3 - ST Nebula Red| 2720QM | HD 6970M | 8GB Ram | 320GB 7200 | WLED 1920x1080 |
My Android Homescreens

sotiris_sa

no avatar
Mobile Newbie
υπαρχει επισησ καποιοσ τροπος να φαινεται το ποσοστο % της μπαταριας στην αρχικη οθονη???
Τελευταία τροποποίηση από sotiris_sa: 15 Μάι. 2011, 22:09.

Royal21

Royal21's Avatar: Vertu Signature White Gold
Mobile Newbie
Περιοχή: Αθηνα
παιδια μια βοηθεια γιατί το πρόβλημα με το kies συνεχίζει..δεν μπορω να περασω drivers στο pc με τίποτα!! Το θέμα ειναι οτι σήμερα εκανα την εγκατασταση σε λαπτοπ που εχω με vista να δω μήπως και εκει μου κανει τα ίδια..καιιιιι ώς εκ του θαύματος πέρασαν μια χαρα οι drivers και μόλις ανοιξα το kies το έδειξε μια χαρα (lEnglish, Vista 32bit). Το Pc ειναι Win 7,32bit Ελληνικα...τι λέτε να φταίει κάποιο πρόγραμμα που είναι εγκατεστήμενο ή που δεν είναι εγκατεστημένο? να φταέι που παλια είχα nokia προγραμματα-σουιτες για το παλιο κινητο μου και να εμποδίζει την εγκατασταση drivers για το Samsung?(εκτος απο την απεγκατασταση των προγραμματων της Νόκια,πηγα και χειροκινητα παντου στο Pc να σβήσω ότι υπήρχε..αφου ειχα δοκιμάσει πριν πολλές φορές). Να φταίει που έχω Ελληνικα Windows? Η μητρικη δεχεται και Usb3 δεν νομιζω να είναι πρόβλημα για σύνδεση με κινητο..!
Κάποια πρόταση τι να κάνω...θα τρελαθώ σε λίγο!!!

^Deadly_Sin^

3G Member
υπαρχει επισησ καποιοσ τροπος να φαινεται το ποσοστο % της μπαταριας στην αρχικη οθονη???
Εγω εχω βαλει το battery widget απο το μαρκετ. Μικρο, ευχρηστο και με ακριβεια στο ποσοστο που δειχνει. Οταν το κατεβασεις το προσθετεις στην αρχικη οθονη και εισαι κομπλε
My Android Homescreens
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης