Jump to content

Galaxy Ace, Y και Mini : Εγκατάσταση rom


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Κατεβάζουμε odin .OPS file και firmware από εδώ βρίσκουμε το κινητό μας και κατεβάζουμε την αντίστοιχη rom που θέλουμε.

2. Παίρνουμε backup ότι θέλουμε από το κινητό μας και στην συνέχεια κάνουμε ένα factory reset (Ρυθμίσεις->Ρυθμίσεις απορρήτου-> Επαναφορά εργοστασιακών).

3. Κλείνουμε το τηλέφωνο βγάζουμε sim και sdcard καλού κακού.

4. Ανοίγουμε το odin.

5. Πατάμε το κουμπί ops και επιλέγουμε το αρχείο .ops που έχουμε κατεβάσει.

6. Τικάρουμε τα one package, auto reboot και Protect OPS και φροντίζουμε να έχουμε αποεπιλεγμένο το reset time(sec) αν αποσυμπιέζοντας το αρχείο της rom έχει περισσότερα από ένα αρχεία μέσα δεν τικάρουμε το one package. Σε κάποιες συσκευές που φλασάρονται με το νέο Odin όπως του Υ δεν έχει καν την επιλογή One Package.

7. Πατάμε το One Package κουμπί και επιλέγουμε το firmware που έχουμε κατεβάσει αφού πρώτα το έχουμε αποσυμπιέσει. Ο κωδικός που ζητάει αναφέρετε στο sammobile, αν το αρχείο που κατεβάσαμε περιέχει μέσα πολλά αρχεία πατάμε τα κουμπιά bootloader, PDA, PHONE, CSC διαδοχικά και τους δίνουμε τον φάκελο που έχουν αποθηκευτεί τα αρχεία.

8. Συνδέουμε μέσω usb το κινητό με τον υπολογιστή.

9. Με κλειστό το κινητό πατάμε ταυτόχρονα τα κουμπιά "Μείωση ήχου", "Κεντρικό Πλήκτρο" (το τετράγωνο) και "Power". Τηλέφωνο θα μπει σε download mode και θα αναγνωριστεί από το odin.

10. Πατάμε το κουμπάκι stat και περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

11. Όταν το κινητό κάνει επανεκκίνηση και ανοίξει η γνωστή κεντρική οθόνη είμαστε έτοιμοι.

12. Καλό είναι μέσα από το μενού να κάνουμε ένα factory reset και μετά την εγκατάσταση.

 

TONIZΩ ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΕΥΘΥΝΗ ΑΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΥΧΟΝ ΛΑΘΗ ΣΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΩΝ ΟΔΗΓΙΩΝ

 

Λίστα αρχείων:

 

Samsung Galaxy ACE (S5830):

Firmwares

Odin & Ops

 

Samsung Galaxy Y (S5360):

Firmwares

Odin & Ops

 

Samsung Galaxy Y Pro (B5510):

Firmware

Odin & Ops

 

Samsung Galaxy Y Duos (S6102)

Firmware

Odin & Ops

 

Samsung Galaxy Y Duos Pro (B5512)

Firmware

Odin

 

Προσοχή Για τα Υ Pro και Υ Pro DUOS αν δεν βρείτε ελληνική rom δεν προτείνω να περάσετε κάτι άλλο μιας και το hardware πληκτρολόγιο δεν θα γράφει ελληνικά.

 

Samsung Galaxy Mini (S5570)

Firmware

Odin και ops

 

Κωδικοί για τα rar

## = samfirmware.com

# = samsung-firmwares.com

 

Λόγω των διαφορών μεταξύ ACE με τα υπόλοιπα παραθέτω βοηθητικά δύο βιντεάκια για το πως φλασάρουμε, για ACE εδώ, και για το Y

 

:!: Ο οδηγός αναφέρεται σε 5 διαφορετικά μοντέλα, από αυτά έχω δουλέψει προσωπικά τα δύο και έχω συμπληρώσει οδηγίες για τα άλλα δύο. Κανένα από αυτά τα κινητά δεν είναι πλέων στα χέρια μου και τα προγράμματα αλλάζουν συνεχώς το αν λείπε από το πρόγραμμα το One pakage ή αν το κουμπάκι είναι το + ή το - είναι λεπτομέρειες που μπορεί να ξεφύγουν ή μπορεί να αλλάξουν μετά από κάποια αλλαγή στις rom. Αν κάτι δεν είναι σύμφωνα με τον οδηγό γράψτε το για να διορθωθεί αν και είναι λεπτομέρειες καμιά φορά κάνουν την διαφορά.

 

Οι roms που έχουνε δεξιά το σηματάκι του KIES υποστηρίζουν αναβάθμιση μέσω του KIES είναι δηλαδή επίσημες, ενώ οι άλλες είναι unofficial.

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ας πω τον πονο μου και εδω... ουφφφφ

δεν μπορεσα να βρω εκει μεσα το odin .. και το .ops (ή μπερδευομαι)

στο firmware http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-S5830i&r=1#regiona

εχει μονο τα 3 τελευταια!! κατι σε vodafone..?? σε greece ...? ή δεν μας νοιαζει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί κοιτάς το 5830i ενώ το δικό μας είναι το 5830. Ψάξτε και λίγο το site τα odin και ops για το 5830 είναι εδώ

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα σε μενα 5830i εγραφε !! ισως γι αυτο να εχουν παει ολα στραβα.

 

και απ οτι ειδα με το ψαξιμο ολη μερα...καπου πηρε το ματι μου... S5830I Galaxy Ace Plus !! αυτο το plus τωρα το εβγαλε για να μας μπερδεχει..? γμτ

 

 

εδιτ

το ops τι ειναι...?

edit2.

πολυ σωστη η ενημερωση στην αρχικη σελιδα.

Edited by mourgakos2007
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα σε μενα 5830i εγραφε !! ισως γι αυτο να εχουν παει ολα στραβα.

 

και απ οτι ειδα με το ψαξιμο ολη μερα...καπου πηρε το ματι μου... S5830I Galaxy Ace Plus !! αυτο το plus τωρα το εβγαλε για να μας μπερδεχει..? γμτ

 

 

εδιτ

το ops τι ειναι...?

 

Galaxy ACE Galaxy ACE PLUS.

 

Αν βγάλεις την μπαταρία από το κινητό σου θα δεις ποιο έχεις το γράφει πάνω στο ταμπελάκι. Αν τελικά έχεις το i εδώ είναι το αρχείο για το root

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Galaxy ACE Galaxy ACE PLUS.

 

Αν βγάλεις την μπαταρία από το κινητό σου θα δεις ποιο έχεις το γράφει πάνω στο ταμπελάκι. Αν τελικά έχεις το i εδώ είναι το αρχείο για το root

 

εδω ειδα το s5830i ace plus

http://www.tsar3000.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=115:samsung-flashes&catid=55:samsung&Itemid=82

μεσα απο την μπαταρια γραφει 5830ι σκετο.

στο λινκ που μου στελνεις ειναι το 5830C . το root τι να το κανω? δεν εχει ξεκινησει ακομα το τηλεφωνο

χρειαζετε μια ρομ για να δουλεψει.

προσπαθω να κανω αυτο με το odin ...αλλα οταν βαζω το πακετο απο μια ρομ που κατεβασα κρασαρει και κλεινει (το odin)... :confused:

 

 

εβαλα αυτο ClockWorkRec5830C-i-M

failed και aborted δεν ειδα. και ρομ εβαλε. παλι ομως δεν ξεκιναει.

τουλαχιστον..υπαρχει προοδος. :)

 

 

βρηκα αυτον τον οδηγο.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1552792

αλλα εχω θεμα με το odin δεν μπορω να βαλω μια (οποιαδηποτε) ρομ μεσα. ουφφ

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by mourgakos2007
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
1. Κατεβάζουμε odin .OPS file και firmware από εδώ βρίσκουμε το κινητό μας και κατεβάζουμε την αντίστοιχη rom που θέλουμε.

2. Παίρνουμε backup ότι θέλουμε από το κινητό μας και στην συνέχεια κάνουμε ένα factory reset (Ρυθμίσεις->Ρυθμίσεις απορρήτου-> Επαναφορά εργοστασιακών).

3. Κλείνουμε το τηλέφωνο βγάζουμε sim και sdcard καλού κακού.

4. Ανοίγουμε το odin.

5. Πατάμε το κουμπί ops και επιλέγουμε το αρχείο .ops που έχουμε κατεβάσει.

6. Τικάρουμε τα one package, auto reboot και Protect OPS και φροντίζουμε να έχουμε αποεπιλεγμένο το reset time(sec)

7. Πατάμε το One Package κουμπί και επιλέγουμε το firmware που έχουμε κατεβάσει αφού πρώτα το έχουμε αποσυμπιέσει. Ο κωδικός που ζητάει αναφέρετε στο sammobile

8. Συνδέουμε μέσω usb το κινητό με τον υπολογιστή.

9. Με κλειστό το κινητό πατάμε ταυτόχρονα τα κουμπιά "Μείωση ήχου", "Κεντρικό Πλήκτρο" (το τετράγωνο) και "Power". Τηλέφωνο θα μπει σε download mode και θα αναγνωριστεί από το odin.

10. Πατάμε το κουμπάκι stat και περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

11. Όταν το κινητό κάνει επανεκκίνηση και ανοίξει η γνωστή κεντρική οθόνη είμαστε έτοιμοι.

12. Καλό είναι μέσα από το μενού να κάνουμε ένα factory reset και μετά την εγκατάσταση.

 

TONIZΩ ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΕΥΘΥΝΗ ΑΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΥΧΟΝ ΛΑΘΗ ΣΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΩΝ ΟΔΗΓΙΩΝ

 

Λίστα αρχείων:

 

Samsung Galaxy ACE (S5830):

Firmwares

Odin & Ops

 

Samsung Galaxy Y (S5360):

Firmwares

 

Samsung Galaxy Y Pro (B5510):

Firmware

 

Samsung Galaxy Y Duos (S6102)

Firmware

 

Samsung Galaxy Y Duos Pro (B5512)

Firmware

 

Για τα Υ το odin το κατεβάζουμε από εδώ

Προσοχή Για τα Υ Pro και Υ Pro DUOS αν δεν βρείτε ελληνική rom δεν προτείνω να περάσετε κάτι άλλο μιας και το hardware πληκτρολόγιο δεν θα γράφει ελληνικά.

 

Samsung Galaxy Mini (S5570)

Firmware

Odin και ops

 

Κωδικοί για τα rar

## = samfirmware.com

# = samsung-firmwares.com

 

Οι roms που έχουνε δεξιά το σηματάκι του KIES υποστηρίζουν αναβάθμιση μέσω του KIES είναι δηλαδή επίσημες, ενώ οι άλλες είναι unofficial.

 

Φίλε μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος για τα password γιατί κανένα δε δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος για τα password γιατί κανένα δε δουλεύει...

 

samfirmware.com

ή

samsung-firmwares.com

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
το οdin που μας εδωσες για το samsung galaxy y δεν εχει τις επιλογες και τα κουμπια που μας αναφερες στις οδηγιες... υπαρχει καποια λυση?
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει..., να ξανακοιτάξεις το Odin καλύτερα!:p

Μόλις το κατέβασα για να το ελέγξω και είναι αυτό που πρέπει και περιέχει όλες τις επιλογές και τα κουμπιά που περιγράφονται στον οδηγό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ναι.. στο odin υπαρχουν οι εξης επιλογες : Re-partition , auto reboot , F.reset time :

PIT , BOOTLOADER , PDA , PHONE , CSC ... πια απο ολα ειναι αυτα που αναφερονται στον οδηγο ? :p

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό... κατέβασες το Odin που υπάρχει σε αυτόν τον οδηγό;

Αν έχεις κατεβάσει το Odin από άλλον οδηγό (π.χ. του Galaxy S) δεν είναι το ίδιο.

Κατέβασε το Odin του οδηγού και υπάρχουν όλες οι επιλογές που περιγράφονται!

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το Οdin που δινεις κατω απο τις οδιγιες .. που λεει : για τα Υ το odin απο εδω και μου εχει αυτες τις επιλογες που εγραψα πριν ..

 

μπορεις μηπως να μου δωσεις το link για να κατεβασω το σωστο odin?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται πως έχεις δίκιο. Έλεγξα ξανά όλα τα αρχεία και τις διαδικασίες του οδηγού και φαίνεται πως το Galaxy Y έχει διαφορετικό τρόπο φλασαρίσματος από αυτόν που περιγράφεται στον οδηγό.

Με μια γρήγορη ματιά βρήκα Firmwares, οδηγό εγκατάστασης και FAQ. Ορίστε και το σωστό Odin.

Πιστεύω πως αυτή είναι η σωστή διαδικασία που περιγράφεται αλλά δεν έχω Galaxy Y για να το επιβεβαιώσω.

Πάντως ο οδηγός αυτός είναι για να αναβαθμίσεις από ένα επίσημο Firmware σε κάποιο άλλο επίσημο και όχι για να περάσεις κάποιο επίσημο αν έχεις custom ROM στο κινητό σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε δίκιο, άλλαξε ο τρόπος φλασαρίσματος σε μερικά μοντέλα σε σχέση με τότε που είχα φτιάξει τον οδηγό, τα διόρθωσα μόλις. Απλά τραβιόμουν όλη μέρα με άλλο οδηγό και δεν πρόλαβα να τα δω νωρίτερα.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια.. τα έχω κάνει όλα και είμαι έτοιμος με odin αναμμένο με όλα τα αρχεία που πρέπει αλλά όταν πάω να ανάψω το κινητό με το πλήκτρο μείωσης ήχο το κεντρικό και το power μου κάνει boot και δεν μου πάει σε dload mode... Είναι κινητό συναδέλφου που κάτι έχει το σύστημα και προσπαθώ να του κάνω καθαρή εγκατάσταση... έχω σχέση με updates κλπ όντας κάτοχος GS2 ...

 

Ήταν Βελάκι πάνω και όχι κάτω...

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται απλά έχω την εντύπωση πως για κάτι τέτοιο θα χρειαστείς re-partition μαζί με pit και bootloader.

Θα το ψάξω λίγο ακόμα και μόλις βρω περισσότερες πληροφορίες θα ανανεώσω το μήνυμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

αχα.. οκ! δηλαδη μια custom rom δεν γινεται να αλλαχτει σε official ελληνικη ετσι ?? :/

 

Αν έχεις την επίσημη ελληνική την φλασάρεις κανονικά και το κινητό έρχεται στην αρχική του κατάσταση.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την επίσημη ελληνική την φλασάρεις κανονικά και το κινητό έρχεται στην αρχική του κατάσταση.

δηλαδη να την βαλω στην sd και να την τρεξω απο το recovery?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα δεις πως φλασάρεις stock ROM στο Galaxy Y το οποίο έχει μία Custom Rom πάνω του:

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=6BZXdzIjen4]Flash Stock Rom On Galaxy Y[/ame]

 

Τονίζω ότι δεν έχω το κινητό και δεν έχω δοκιμάσει την πιο πάνω διαδικασία επομένως δεν ευθύνομαι αν συμβεί κάτι στην συσκευή σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...