Jump to content

Galaxy ACE : Εγκατάσταση GingerReal-2


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

!!! Προσοχή η rom είναι μόνο για το 5830 !!!

 

1. Κατεβάζουμε τα αρχεία που είναι απαραίτητα για την εγκατάσταση από εδώ και την rom από εδώ και στην συνέχεια τα περνάμε στην εξωτερική SD καρτ του κινητού μας. Την rom την περνάμε χωρίς να κάνουμε unzip ενώ τα απαραίτητα αρχεία (ACE_kernel_fix_cwm_root_TWapps) θέλουν αποσυμπίεση και μετά πέρασμα του φακέλου στην κάρτα.

 

2. Με αυτή την ROM δεν έχουμε συμβατότητα με το KIES όποτε προτείνω buckup με κάποιον εναλλακτικό τρόπο. Υπάρχουν πολλοί εγώ προτείνω το myphone explorer από εδώ που δουλεύει και με wifi αν και για πλήρες backup για λόγους ταχύτητας προτείνω το καλώδιο. Αν το επιλέξετε μην ξεχάσετε να περάσετε και το aplication από το playstore.

 

3. Μπαίνουμε σε recovery ή cwm αν υπάρχει (με κλειστό το κινητό home + power) και κάνουμε wipe data/wipe cache/advanced-wipe dalvik. Σβήνονται τα πάντα εννοείται (αν δεν έχουμε βάλει cwm δεν θα υπάρχει η επιλογή για wipe dalvik. Μην σας αγχώνει :) )

 

4. Περνάμε μια στοκ gingerbread με το odin, εκτός αν βρισκόμαστε ήδη σε στοκ 2.3.x

 

5. Περνάμε cwm (αν δεν έχουμε) με το κλασσικό update.zip μπαίνοντας σε recovery όπως είπαμε παραπάνω, πατάμε apply update.zip και εντοπίζουμε το αρχείο ώστε να το φλασάρουμε είναι στον φάκελο CWM4 από τα απαραίτητα για εγκατάσταση αρχεία (ACE_kernel_fix_cwm_root_TWapps).

 

6. Ξανακάνουμε τα wipes οπως στο βήμα 3 και φλασάρουμε την ρομ μπαίνοντας στο cwm-instal zip from sd card-choose zip from sdcard και επιλέγουμε την ρομ (SGA-GR-2.0-XWKT7) . Μόλις τελειώσει η διαδικασία, πατάμε πίσω και reboot system now.

 

Εδώ τελειώνει η εγκατάσταση της ρομ και αρχίζουμε τα υπόλοιπα fixes/updates.

 

7. Κλείνουμε το κινητό και μπαίνουμε μπαίνουμε σε cwm με την διαδικασία που περιγράφετε στο βήμα 3. Επιλέγουμε mounts & storage -> mount system, στην συνέχεια πηγαίνουμε πίσω και φλασάρουμε τα tw apps όπως φλασάραμε την ρομ (instal zip from sd card). Μπορούμε να διαγράψουμε ότι app απο αυτά θέλουμε μετά, αλλά πρέπει να περαστούν για να δουλεύει σωστά το κινητό. Τα app βρίσκονται στον φάκελο TWapps for GR-2.

 

8. Φλασάρουμε τον κέρνελ cfroot b84 από cwm (instal zip from sd card) που βρίσκεται μέσα στον φάκελο kernel b84.

 

9. Κάνουμε επανεκκίνηση του κινητού.

 

10. Φλασάρουμε το αρχείο b84-fix από cwm manager (το cwm manager θα εμφανιστεί σαν εφαρμογή στο κινητό μετά το φλασάρισμα του b84. Ξαναλέω, το b84-fix φλασάρεται με cwm manager που είναι εφαρμογή στο κινητό μετά το πέρασμα του kernel b84 και όχι απο cwm. Μπαίνουμε λοιπόν στο cwm manager και κάνουμε flash kernel (το αρχείο b84-fix πάντα)

 

11. Εnjoy :) την συστήνω ανεπιφύλαχτα

 

Όλα τα αρχεία που θα χρειαστείτε τα έχω ετοιμάσει παρακάτω και τα έχω βάλει σε φακέλους για να μπορούν όλοι να καταλάβουν τι είναι το καθένα.

 

το thread της ρομ

το thread του κερνελ

 

Αν κάποιο λινκ δεν δουλεύει, στείλτε μου ένα pm για να το ανανεώσω.

 

Εννοείται πως δεν φέρω καμία ευθύνη για οτιδήποτε. Αν κάτι πάει στραβά, είναι από δικό σας λάθος και μόνο

 

Ο οδηγός είναι από το μέλος Nikos523

 

info

Η rom έχει πλήρη υποστήριξη Ελληνικών τόσο στο μενού όσο και στο πληκτρολόγιο, σαν εμφάνιση δεν έχει διαφορά από την μαμήσια rom κι αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει είναι η φοβερή διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας σε σχέση με ότι άλλο κυκλοφορεί.

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 90
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν θα πω πολλά για την ROM αυτή. 5 + ώρες προβολής οθόνης, με νορμάλ χρήση το κινητό βγάζει 2-3 μέρες.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω πολλά για την ROM αυτή. 5 + ώρες προβολής οθόνης, με νορμάλ χρήση το κινητό βγάζει 2-3 μέρες.

 

την cpu ποσο την έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ πάντως την cpu την έχω στα 844 max 122min και governor smartassv2 (χρησιμοποιώ setcpu).

Ακόμα καλύτερη μπαταρία :D

edit:

τελικα δεν δουλευει σωστα με 122min σε μενα, οποτε το γυρισα σε 240κατι που ειναι το στοκ.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

 

5. Περνάμε cwm (αν δεν έχουμε) με το κλασσικό update.zip μπαίνοντας σε recovery όπως είπαμε παραπάνω, πατάμε apply update.zip και εντοπίζουμε το αρχείο ώστε να το φλασάρουμε είναι στον φάκελο CWM4 από τα απαραίτητα για εγκατάσταση αρχεία (ACE_kernel_fix_cwm_root_TWapps).

 

.

 

 

Καλησπέρα παιδιά! Μια ερώτηση έχω .... μπορεί να είναι και χαζή... αυτό το update.zip δεν το βρίσκω μέσα στο φάκελο CWM4..

 

τα μόνα αρχεία που έχει αυτός ο φάκελος είναι τα εξής: 2 φάκελοι META-INF και tmp

 

μου λείπει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στον φάκελο CWM4 βρίσκεται το ClockWorkModAce.zip. Αυτό περνάς χωρίς να το αποσυμπιέσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Την rom την περνάμε χωρίς να κάνουμε unzip ενώ τα απαραίτητα αρχεία (ACE_kernel_fix_cwm_root_TWapps) θέλουν αποσυμπίεση και μετά πέρασμα του φακέλου στην κάρτα.

.

 

Μέσα στον φάκελο CWM4 βρίσκεται το ClockWorkModAce.zip. Αυτό περνάς χωρίς να το αποσυμπιέσεις.

 

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... μπερδεύτηκα επειδή ο φίλος λέει ότι κάνουμε αποσυμπίεση και μετά τα κάνουμε αντιγραφή στην κάρτα!

 

:)

 

4. Περνάμε μια στοκ gingerbread με το odin, εκτός αν βρισκόμαστε ήδη σε στοκ 2.3.x

 

 

6. Ξανακάνουμε τα wipes οπως στο βήμα 3 και φλασάρουμε την ρομ μπαίνοντας στο cwm-instal zip from sd card-choose zip from sdcard και επιλέγουμε την ρομ (SGA-GR-2.0-XWKT7) . Μόλις τελειώσει η διαδικασία, πατάμε πίσω και reboot system now.

 

 

 

Παιδιά...δεν ξέρω γιατί μπερδεύτηκα .ετσι... έχω κάνει τα πρώτα βήματα... Εφόσον είχα την 2.3.3 δεν χρειάζεται να περάσω κάποια έτσι?

 

και κολλάω στο παραπάνω ... που να βρω αυτήν την επιλογή?

 

Πως μπαίνω σε cwm-instal zip from sd card-choose zip from sdcard? μέσα στο download mode θα το βρω και θα το κάνω? η χρειάζεται να κάνω ρεβοοτ?

 

μήπως βάζω αυτό SGA-GR-2.0-XWKT7.zip?

 

edit

 

Μου έβγαλε κάποια errors και Can't open κτλ. και τώρα έχει παγώσει στην αρχικη οθόνη εκκίνησης που γράφει GALAXY Ace GT-S5830

 

έγινε Μπρίκι??????????????????

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έγινε μπρίκι. Βγάλε την μπαταρία, πάτα το κεντρικό και το Power να μπεις σε cwm mode και κάνε τα βήματα που λέει μετά το 4

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα...

 

Δεν μπαίνει πουθενά... έχει κολλήσει στην αρχικη μαύρη οθόνη με το λογότυπο του Ace

 

GALAXY Ace

GT-S5830

 

:confused:

 

εγώ έχω τώρα μέσα κάποια έκδοση android ή όχι? πρέπει οποιοσδήποτε να περάσω με odin κάποια ρομ?

 

 

edit...

 

άνοιξε και βρισκομαι στο βήμα 5.... ΟΥΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ αναμένω...! ξε-Ιδρωσα!

 

 

edit

 

τα κατάφερα τελικά...και διαπίστωσα και πόσο απλό ήταν! αλλά πάντα η πρώτη φορά...:X

κωδικός μοντέλου GT-S5830

εκδοση Android 2.3.6

εκδοση Βασικού φάσματος S5830XWKP8

εκδοση kernel 2.6.35.7-perf-CL807529 ketut@A0A110#1

αριθμός κατασκευής GingerReal-2.0.0-XWKT7

 

 

:cool:

Edited by melanouri
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά :) Όταν το κινητό γίνεται μπρίκι δεν ανοίγει καθόλου από την στιγμή που ανοίγει τα πάντα φτιάχνονται. Ευχαριστήσου την νέα σου rom. Θα χαρείς το ACE 100% με αυτήν :)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα έχω κάνει όλα όπως λέει αλλα δεν μπορώ να στείλω μηνύματα sms όμως μηνύματα περνώ κανονικά . Είμαι με vodafone.

 

Δεν είναι θέμα της ρομ.

Κάτι συμβαίνει με το κινητό σου η την βοντα.

Αν δεν έχεις κάποια μηνύματα που σε ενδιαφέρουν (γιατί θα σβηστούν) πάνε εφαρμογές-διαχείριση-όλα-βρες την εφαρμογή μηνυμάτων και πατα διακοπή και διαγραφή δεδομένων

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον είναι τις rom δεν στέλνει πάνω απο 160 χαρακτήρες

 

έχω την εντύπωση πως φταίει το πληκτρολόγιο και όχι ο rom :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον είναι τις rom δεν στέλνει πάνω απο 160 χαρακτήρες

 

Άλλο δεν στέλνω μήνυμα, άλλο δεν έχω 160 χαρακτήρες.

Βάλε το go sms και έχει ρύθμιση για 160 χαρακτήρες στα ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια μικρη υπονοια οτι η μπαταρια κραταει λιγοτερο απο την stock rom... θα ελεχθει λιγο καλυτερα η διαρκεια της και θα επανελθω...

 

Are you tapatalking to me?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια μικρη υπονοια οτι η μπαταρια κραταει λιγοτερο απο την stock rom... θα ελεχθει λιγο καλυτερα η διαρκεια της και θα επανελθω...

 

Are you tapatalking to me?

 

επίσης.... Με αυτήν την έκδοση το κινητό κολλάει περισσότερο από πριν....

 

Προσωπικά δεν την προτιμώ... Δεν με έχει κερδίσει αρκετά.

 

Πως μπορώ να επιστρέψω σε κάποια στοκ. Και ποια μου προτινεται;

 

Επίσης εάν κάνω επαναφορά Εργοστάσιακων ρυθμίσεων... Σε ποια έκδοση επιστρέφει το κινητό μου;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν κολλάει με gr2 και έχει διπλάσια αντοχή η μπαταρία.

 

Πιο σίγουρος δεν γίνεται να είμαι..

 

Η έχεις βάλει κάποιες κακογραμμένες/βαριές εφαρμογές και τρέχουν συνέχεια, η κάτι δεν έκανες σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν κολλάει με gr2 και έχει διπλάσια αντοχή η μπαταρία.

 

Πιο σίγουρος δεν γίνεται να είμαι..

 

Η έχεις βάλει κάποιες κακογραμμένες/βαριές εφαρμογές και τρέχουν συνέχεια, η κάτι δεν έκανες σωστά.

 

Δεν ξέρω γιατί... Αλλά μου κάνει περίεργα κολπάκια.. Πχ ανοίγω το opera mini και κλείνει η εφαρμογή από μόνη της.. Επίσης μου πετάει μήνυμα για αναγκαστικά κλείσιμο εφαρμογών

 

Τι θα μου πρότεινες ; να την ξαναβάλω ;

 

Are you tapatalking to me?

Link to comment
Share on other sites

παίζει ρόλο ποια στοκ 2.3 θα περάσω? έχεις κάποια να μου προτείνεις?

 

Όχι, οι gingerbread bootloaders είναι το θέμα.

Πέρνα την kt7 αν θέλεις (αυτήν πρέπει να είχα βάλει τότε πριν την gr2)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...