Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χρησιμοποιησε το autostarts για αρχη ετσι ωστε να σταματησεις εφαρμογες που τρεχουν οποτε θελουν απο μονες τους.

βαλε εναν task killer (ΜΗΝ βαλεις auto kill) για να κλεινεις εφαρμογες που μενουν στο background χωρις λογο ενω εσυ θελεις να τις κλεισεις (fb,twitter,skype πχ)

 

αυτο "με την ρομ" δεν το καταλαβαινω :p

 

κατεβασα το autostarts ..........τωρα τι κανω?

ουτε εικονιδιο δεν βλεπω παρα μονο μεσω ενως αλλου προγραμματος που μου δειχνει τι ''τρεχει '' και τι οχι..........βλεπω ενα εικονιδιο ''Β''

 

το titanium μου δεχνει

ROM 218 MB (ΕΛΕΥΘΕΡΑ 1,16 ΜΒ) μπορω να την αδειασω? και αν ναι πως?

βασικα αν την αδειασω θα αλλαξει κατι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η κάθε custom rom έχει το δικό της τρόπο (σχεδόν ποτέ, αλλά ποτέ δεν ξέρεις) και στο thread του δημιουργού της υπάρχει οδηγός.

 

Για να επιστρέψεις στην τωρινή κατάσταση κάνεις τα εξής.

Περνας cwm

Από cwm-backup & restore-backup (το backup της ρομ θα το βρεις στο φάκελο clockworkmod στην κάρτα μνήμης)

 

Για να επιστρέψεις:

Φλασαρισμα μιας 2.3.x (οδηγός 1η σελίδα)

Περνάς cwm

Απο cwm-wipe data,wipe cache,advanced-wipe dalvik cache,mounts & storage- format system (για να σβηστούν όλα) και backup & restore-restore

Reboot to recovery-wipe cache,wipe dalvik cache

 

Έτοιμος.

 

πως φλασαρω το κινητο ;

που μπορω να βρω εναν ωραιο για να περαω το cwm ;

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

πως φλασαρω το κινητο ;

που μπορω να βρω εναν ωραιο για να περαω το cwm ;

 

Στην πρώτη σελίδα έχει έναν οδηγό για εγκατάσταση gr2 κατέβασε τα απαραίτητα αρχεία που λέει, κάντα unzip πέρασε τα στην sd του κινητού σου και κάνε ότι λέει στο βήμα 5.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα έχει έναν οδηγό για εγκατάσταση gr2 κατέβασε τα απαραίτητα αρχεία που λέει, κάντα unzip πέρασε τα στην sd του κινητού σου και κάνε ότι λέει στο βήμα 5.

 

ΟΚ ευχαριστω αλλα που θα βρω εναν πληρη οδηγο για να περασω το cwm ;

 

edit: τελεικα περασα το cwm recovery την εκδοση 5.0.2.6

ξερει κανεις αν ειναι η τελευτεα ;

Edited by dimitrisOS
Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστω αλλα που θα βρω εναν πληρη οδηγο για να περασω το cwm ;

 

edit: τελεικα περασα το cwm recovery την εκδοση 5.0.2.6

ξερει κανεις αν ειναι η τελευτεα ;

Μια χαρά είναι. Βάλε τώρα την gr2 και θα είσαι άρχοντας ;)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι. Βάλε τώρα την gr2 και θα είσαι άρχοντας ;)

 

ωραια θα την δοκιμασω karnel δεν εχω αλλαξη εχω την 2.6.35.........

πιραζει ή να φορτοσω την gr2 κατευθειαν ;

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

ωραια θα την δοκιμασω karnel δεν εχω αλλαξη εχω την 2.6.35.........

πιραζει ή να φορτοσω την gr2 κατευθειαν ;

θα αλλάξεις μετά kernel. Αν ακολουθήσεις τα βήματα δε θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να κάνεις την εγκατάσταση της gr2. Εμένα βγάζει πλέον το κινητό δύο (2) ημέρες καθαρές με ομιλία, ίντερνετ, sms, viber (λίγο βέβαια). Θα ανεβάσω φωτογραφία μόλις έχω λίγο χρόνο :)

 

ΥΓ: και δεν έχω βρει bug ακόμη!

Edited by mclound
περί bug ο λόγος...
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

θα αλλάξεις μετά kernel. Αν ακολουθήσεις τα βήματα δε θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να κάνεις την εγκατάσταση της gr2. Εμένα βγάζει πλέον το κινητό δύο (2) ημέρες καθαρές με ομιλία, ίντερνετ, sms, viber (λίγο βέβαια). Θα ανεβάσω φωτογραφία μόλις έχω λίγο χρόνο :)

 

ΥΓ: και δεν έχω βρει bug ακόμη!

 

την εγκατεστησα παταω για reboot δειχνη την εικονα samsung galaxy ace και μετα μια μαυρη οθονη και τιποτα αλλο .

γιατι το κανει αυτο ;

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

την εγκατεστησα παταω για reboot δειχνη την εικονα samsung galaxy ace και μετα μια μαυρη οθονη και τιποτα αλλο .

γιατι το κανει αυτο ;

περιμένεις... αρκετά λεπτά. Μην κάνεις κάτι άλλο.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

περιμένεις... αρκετά λεπτά. Μην κάνεις κάτι άλλο.

 

μολις ξεκολλησε :)

 

edit: Τωρα μπορω να βαλω οποια αλλη εκδοση βρω ;

το κερνελ πρεπει να το αλλαξω και τι κανει αυτο ;

 

Σας ευχαριστω και παλι ολους σας για την βοηθεια σας !!!

 

edit2: Εβαλα αυτην την ρομ και μια χαρα φαινεται και ωραια !!!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1516309

Edited by dimitrisOS
Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την gingereal-2 συμφωνα με την πρωτη σελιδα.............ολα καλα

 

εκανα συνχρονισμο απο το back up που ειχα κανει πριν .......και ενω δειχνει να φορτωνει τις επαφες οταν παταω το εικονιδιο μου πεταει μαυρη οθονη και μετα ενα μηνυμα ,,,,,,

 

Η διαδικασια android.process.acore τερματιστηκε με μη αναμενομενο τροπο.Προσπαθηστε ξανα.

 

τι να κανω? ρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την gingereal-2 συμφωνα με την πρωτη σελιδα.............ολα καλα

 

εκανα συνχρονισμο απο το back up που ειχα κανει πριν .......και ενω δειχνει να φορτωνει τις επαφες οταν παταω το εικονιδιο μου πεταει μαυρη οθονη και μετα ενα μηνυμα ,,,,,,

 

Η διαδικασια android.process.acore τερματιστηκε με μη αναμενομενο τροπο.Προσπαθηστε ξανα.

 

τι να κανω? ρε παιδια

 

τι εικονιδιο πατας ;

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

το εικονιδιο των επαφων στην αρχικη οθονη ..διπλα στου τηλεφωνου

 

Το backup πως ακριβως το κρατησες τι διαδικασια εκανες ;

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Το backup πως ακριβως το κρατησες τι διαδικασια εκανες ;

 

με το my phone explorer εκανα ενα αρχειο και μετα το φλασαρισμα το συνχρονιζω και δειχνει οτι συνχρονιζεται αλλα τελικα δεν δειχνει τιποτα

 

 

επισης αυτο που παρατηρησα ειναι οτι μολις με παρει καποιος που εχω σαν επαφη μου τον εμφανιζει..........και οταν ξεκινησω να πληκτρολογω καποιο νουμερο παλι εμφανιζει τις επαφες που ξενινανε απο το ιδιο...............οποτε υπαρχουν μεσα στο τηλ αλλα δεν τις βλεπω.......

 

λοιπον τα ξανακανα ολα απο την αρχη ..................

το προβλημα εντοπιζεται στον συνχρονισμο.....δηλαδη

πατοντας το εικονιδιο των επαφων μου εμφανιζει τις επαφες που εχω στην sim..........

μολις κανω συνχρονισμο με το αρχειο του myphonexplorer που ειχα κατεβασει στον υπολογιστη πριν κανω ολα αυτα τοτε χανονται οι επαφες και βγαινει το μηνυμα που λεω παραπανω..........

 

δωστε μια βοηθεια ρε παιδια

Edited by pharao
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά πήραμε σήμερα απο την cosmote το GT-S5839i (832MHz , 2.3.6 Android , S5839iBOLC4 , GINGERBREAD.BOLC5) είναι το ίδιο με το S5830 ?

Εάν ναι είναι η ίδια διαδικασία για να το κάνουμε root και να αλλάξουμε το ROM ?

 

Ευχαριστώ

 

υ.γ. Flash player δέν με κάνει εγκατάσταση απο το Google Play Θέλει κανένα κόλπο?

Link to comment
Share on other sites

εχω γίνει root

 

έβλα και το link2sd, όλα καλά...

 

θα μου πει κάποιος πως γίνεται να μην έχω διαφημίσεις? έβαλα το adfree αλλα δεν το βλέπω να λειτουργει...

 

καμία πρόταση?

 

στο froyo μονο με root δεν είχε ξανά διαφημίσεις

Link to comment
Share on other sites

εχω γίνει root

 

έβλα και το link2sd, όλα καλά...

 

θα μου πει κάποιος πως γίνεται να μην έχω διαφημίσεις? έβαλα το adfree αλλα δεν το βλέπω να λειτουργει...

 

καμία πρόταση?

 

στο froyo μονο με root δεν είχε ξανά διαφημίσεις

 

στο adfree πατας απλα download host και τιποτε αλλο.

reboot και ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

στο adfree πατας απλα download host και τιποτε αλλο.

reboot και ετοιμος

 

ωραίος!το είδα και στο βίντεο από το market :)

 

και μία ερώτηση ακόμα.

 

τι γίνεται με το link2sd?

κατεβάζω εφαρμογες και συνεχίζει να γεμίζει η εσωτερική μου μνήμη...μήπως έχω κάνει κάτι λάθος στις ρυθμίσεις?

το έχω δώσει ένα partition ext2 830 MB και δεν το βλέπω να κάνει εκεί τις καταχωρήσεις...σε κάποιες εφαρμογές γράφει στην κάρτα sd λλά αυτό το έκανε και το app2sd χωρίς τo partition κτλ και σε κάποιες γράφει Συνδεμένο->κάρτα sd.

τις εφαρμογές συστήματος μπορώ τις μεταφέρω στην sd γιατί δεν βλέπω να έχω αυτή τη δυνατότητα?

 

καμία έμπειρη βοήθεια?

 

αυτόν το οδηγό ακολούθησα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330722 μήπως δεν έπρεπε?

 

α και κάτι ακόμα. μπορώ να βγάλω το Samsung Apps γιατι μου φαίνεται λίγο περιττή βλακεία?

Edited by sol_3
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τον πολύ καλό οδηγό για την GR2 (από stock Vodafone 2.3.5), και όλα πήγαν καλά χωρίς προβλήματα. Όντως η μπαταρία κρατάει περισσότερο από ότι με την stock και το κινητό αποκρίνεται καλύτερα.

 

Μετά κατέβασα τον πειραγμένο για ARMV6 Flash Player (σε APK) από την Maixin (http://www.maixin-china.com/). Ο player είναι ο MX71G_flash_player 10.3 και έχει γίνει για ένα ARMv6 tablet της Maixin.

To link για το κατέβασμα είναι (http://index.maixin-china.com/download/software/), το αρχείο (MX71G_flash_player 10.3) υπάρχει και σε πολλά άλλα sites.

Μετά την εγκατάσταση (το αρχείο unzipped στην SD, επιλογή μέσα από κάποιον File explorer) δεν χρειάστηκε reboot.

 

Ο player παίζει στον stock browser του ACE, και σε άλλους browsers βασισμένους στον stock (dolphin, skyfire) αλλά όχι στο Opera Mobile που είναι ο default μου. Με την 2.3.5 της Vodafone δεν έπαιζε ούτε με τον stock.

Με την link2sd μεταφέρεται στην SD και χωρίς partitioning (είναι 12.7ΜΒ μετά την εγκατάσταση άρα καλό είναι να μεταφερθεί).

 

enjoy

Edited by kosab39
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αντιμετωπίζω ενα προβληματάκι απο τότε που πήρα galaxy ace .. δεν κανει εγγραφή φωνης... προφανως εχω κανει κατι λαθος στις ρυθμισεις ασυνείδητα..μήπως μπορει καποιος να με βοηθήσει?? παταω το rec και δεν ανταποκρίνεται καν. δεν ξεκιναει δηλαδη ο χρονος να τρεχει και να κανει εγγραφη! ελπιζω να ξερει καποιος τι λαθος εχω κανει για να το φτιαξω!

 

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

έβαλα το 14 toggles mod και δούλεψε :)

φαίνεται αρκετά ωραίο !! έχει πολλές επιλογές και είναι πολύ βολικό , το μονο που δεν δουλεύει είναι το led (ανάβει για 3 δευτερόλεπτα και μετά σβήνει)

 

*δοκιμάστηκε σε GingerReal-2

 

Εικόνες :

  1. http://desmond.imageshack.us/Himg11/scaled.php?server=11&filename=sc20120508152530.png&res=landing
  2. http://desmond.imageshack.us/Himg32/scaled.php?server=32&filename=sc20120508152549.png&res=landing
  3. http://desmond.imageshack.us/Himg585/scaled.php?server=585&filename=sc20120508152556.png&res=landing
  4. http://desmond.imageshack.us/Himg855/scaled.php?server=855&filename=sc20120508152604.png&res=landing

 

το κατέβασα από εδώ http://www.mediafire.com/?hzl22sooukprqjo

και η διαδικασία που ακολούθησα ήταν η εξής :

  1. το πέρασα στην SD
  2. μετά μπήκα στο CWM
  3. μετά επέλεξα "flash update" και επέλεξα το αρχείο zip (ace_14_toggles_DDKQ8)!

επανεκκίνηση και έτοιμο!

 

Δεν φέρω καμία ευθύνη για οτιδήποτε πάει στραβά.

Edited by ns11
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...