Jump to content

Galaxy Y, Y Pro, Y Duos & Y Duos Pro : Πως να κάνετε Root


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Root

Κατεβάζουμε το αρχείο αυτό (Πάνω αριστερά έχει ένα κουμπί file το πατάμε και επιλέγουμε download από κει) (Εναλλακτικό link)

Το περνάμε στην κάρτα sd του κινητού μας χύμα.

Με κλειστό το κινητό πατάμε ταυτόχρονα το κουμπί αύξησης της έντασης (vol up) το home (κεντρικό κουμπί) και το Power δεξιά για να μας βάλει στο system recovery.

Από το μενού που μας βγάζει επιλέγουμε apply update from sdcart (η πλοήγηση στο μενού γίνεται με τα κουμπιά αύξησης και μείωσης του ήχου και η επιλογή με το κουμπί home) και επιλέγουμε το Update.zip που έχουμε περάσει στην κάρτα. Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία κάνουμε επανεκκίνηση και είμαστε έτοιμοι. Αν τα έχουμε κάνει όλα σωστά στο μενού του κινητού θα μας βγάλει ένα νέο εικονίδιο που θα λέει super user.

 

Για unroot για το Galaxy Υ DUOS κατεβάζουμε αυτό εδώ το αρχείο και κάνουμε την ίδια διαδικασία με το root μόνο που για αντί update.zip επιλέγουμε το unroot.zip.

 

Link2sd

 

Το Link2sd για μένα είναι το καλύτερο πρόγραμμα του είδους του, γιατί μεταφέρει τα πάντα σε ένα δεύτερο παρτίσιον στην sd με αποτέλεσμα να έχουμε όσο χώρο θέλουμε για εφαρμογές Προτείνω κάπου 500-700 MB ανάλογα με τις ανάγκες σας.

 

Οδηγίες εγκατάστασης.

Για να δουλέψει το Linkk2sd πλήρως πρέπει να έχουμε ένα δεύτερο Primary partition στην sd cart σε φορμάτ ext2 ή ext3.

Για να το κάνουμε αυτό θέλουμε ένα πρόγραμμα διαχείρισης παρτίσιον, υπάρχουν πολλά εγώ προτείνω το easeus partition master που έχει και δωρεάν έκδοση και μπορούμε να το κατεβάσουμε από εδώ και επιλέγουμε την home edition που είναι δωρεάν.

Στην συνέχεια βάζουμε την sd cart σε έναν reader και ανοίγουμε τον EASEUS

Βλέπουμε την παρακάτω οθόνη.

 

Επειδή σίγουρα έχουμε πράγματα μέσα στην κάρτα μας επιλέγουμε να κάνουμε resize το Partition αφήνοντας ελεύθερο χώρο για το νέο Partition που θα δημιουργήσουμε.

Οθόνη 2

Στην συνέχεια επιλέγουμε τον αδιαμόρφωτο τμήμα της κάρτας και πατάμε create, θα μας βγάλει ένα παράθυρο που λέει ότι τα windows αναγνωρίζουν μόνο ένα Primary partition πατάμε οκ και συνεχίζουμε.

Από το παράθυρο που μας βγάζει επιλέγουμε primary και ext2 ή ext3 ότι θέλουμε και πατάμε οκ.

Οθόνη 3

Αν έχουμε κάνει τα πάντα σωστά θα πρέπει να βλέπουμε περίπου αυτό.

Οθόνη 4

Πατάμε aply πάνω αριστερά και περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Στην συνέχεια βάζουμε την κάρτα στο κινητό το ανοίγουμε και περνάμε το Link2sd από το google play

 

Όταν το περάσει το τρέχουμε στο παράθυρο που βγάζει επιλέγουμε ext2 ή ext3 ανάλογα με το τι έχουμε επιλέξει στην διαμόρφωση, το πρόγραμμα ζητάει πρόσβαση root του την δίνουμε και όταν είναι έτοιμο μας ζητάει μια επανεκκίνηση την κάνουμε και είμαστε έτοιμοι. Από τις ρυθμίσεις του link2sd επιλέγουμε να κάνει Link αυτόματα τις εφαρμογές και πάμε και κάνουμε χειροκίνητα Link εμείς ότι είναι μέσα περασμένο ήδη. Κάνουμε μια επανεκκίνηση από τις ρυθμίσεις του link2sd (στο κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το αριστερό πλήκτρο επιλέγουμε περισσότερα και μετά σύντομη επανεκκίνηση).

Προσοχή προσοχή το Link2sd για να δουλέψει απαιτεί να είσαι root αλλιώς δεν δουλεύει.

 

Ad free

Μια καλή εφαρμογή για το κινητό μας είναι η ad free χάρη στην οποία ξεφορτωνόμαστε τις διαφημίσεις σε κάποιες δωρεάν εφαρμογές, απαιτεί κι αυτή να είσαι root αλλά δουλεύει άψογα

 

Η διαδικασία είναι ίδια και για τα Y και Y pro όπως και για το Y Duos Pro

Edited by zxr
Εικόνες

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 110
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα..

Ηθελα να ρωτησω,πως γινομαι root κ μου ζηταει να το ενεργοποιησω απο το superuser(κατι τετοιο).

Ισχυει οτι αν το πιραξω αυτο χανω την εγγυηση;;υπαρχει τροπος να γινω root προσωρινα,απλα να κανω τις αλλαγες μ κ να μην εχω θεμα μετα;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Ηθελα να ρωτησω,πως γινομαι root κ μου ζηταει να το ενεργοποιησω απο το superuser(κατι τετοιο).

Ισχυει οτι αν το πιραξω αυτο χανω την εγγυηση;;υπαρχει τροπος να γινω root προσωρινα,απλα να κανω τις αλλαγες μ κ να μην εχω θεμα μετα;;;

 

Μπορεις να το επαναφερεις το κινητο ανα πασα στιγμη.

 

Δεν χανεται η εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

έχω το xperia ray..Πέρασα ένα app το z4root όπου με κάνει προσορινά,αλλά και πάλι το link2sd μου λεει ¨δεν μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση root.εάν έχετε πρόσβαση,βεβαιωθείτε πως την επιτρέψατε στο superuser¨

Έχετε καμία ιδέα τι χρειάζετε να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ευχαριστούμε για τις οδηγίες.

------------------------------------------------------------------------

edit: Αν πιστεύετε οτι είμαι off-topic παρακαλώ απαντήστε μου με προσωπικό μήνυμα.

------------------------------------------------------------------------

Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο τηλέφωνο ως το πρώτο μου smartphone.

 

Πρακτικά, τι μπορώ άμεσα να κάνω ωστε να εκμεταλευτώ το οτι πλέον θα εχω root access στο τηλέφωνο ;

Η εγκατάσταση του adfree που κάνει modify το hosts/ipfilter? file είναι πολύ καλό πράδειγμα και λόγος.

Τι άλλο ; Για πείτε καμια ιδέα ωστε να με ψήσετε (και για την αγορα και για το rooting), χαχα.

Το έχει κάνει κανείς ; Μπορείς να κάνεις κάτι ωστε να 'ελαφρύνεις' το τηλέφωνο και να εχει ας πούμε πιο καλή απόκριση/ταχύτητα ;

 

Ευχαριστώ

Edited by papingos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ευχαριστούμε για τις οδηγίες.

------------------------------------------------------------------------

edit: Αν πιστεύετε οτι είμαι off-topic παρακαλώ απαντήστε μου με προσωπικό μήνυμα.

------------------------------------------------------------------------

Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο τηλέφωνο ως το πρώτο μου smartphone.

 

Πρακτικά, τι μπορώ άμεσα να κάνω ωστε να εκμεταλευτώ το οτι πλέον θα εχω root access στο τηλέφωνο ;

Η εγκατάσταση του adfree που κάνει modify το hosts/ipfilter? file είναι πολύ καλό πράδειγμα και λόγος.

Τι άλλο ; Για πείτε καμια ιδέα ωστε να με ψήσετε (και για την αγορα και για το rooting), χαχα.

Το έχει κάνει κανείς ; Μπορείς να κάνεις κάτι ωστε να 'ελαφρύνεις' το τηλέφωνο και να εχει ας πούμε πιο καλή απόκριση/ταχύτητα ;

 

Ευχαριστώ

 

 

Είσαι εκτός θέματος αυτά τα ρωτάς στα φόρουμ του κινητού

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πρακτικά, τι μπορώ άμεσα να κάνω ωστε να εκμεταλευτώ το οτι πλέον θα εχω root access στο τηλέφωνο ;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146#post3645021

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για ocing ποιο πρόγραμμα και τι ρυθμίσεις προτείνετε;

 

Μου πήρε πόση ώρα και 3 browsers για να καταφέρω μέσω κινητού να κατεβάσω το αρχείο του root.

Το δίνω σε άλλο link για να βοηθήσω τα αλλά μέλη.

http://db.tt/Mxd53npz

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Link2sd

 

Το Link2sd για μένα είναι το καλύτερο πρόγραμμα του είδους του, γιατί μεταφέρει τα πάντα σε ένα δεύτερο παρτίσιον στην sd με αποτέλεσμα να έχουμε όσο χώρο θέλουμε για εφαρμογές Προτείνω κάπου 500-700 MB ανάλογα με τις ανάγκες σας.

 

Οδηγίες εγκατάστασης.

Για να δουλέψει το Linkk2sd πλήρως πρέπει να έχουμε ένα δεύτερο Primary partition στην sd cart σε φορμάτ ext2 ή ext3.

Για να το κάνουμε αυτό θέλουμε ένα πρόγραμμα διαχείρισης παρτίσιον, υπάρχουν πολλά εγώ προτείνω το easeus partition master που έχει και δωρεάν έκδοση και μπορούμε να το κατεβάσουμε από εδώ και επιλέγουμε την home edition που είναι δωρεάν.

Στην συνέχεια βάζουμε την sd cart σε έναν reader και ανοίγουμε τον EASEUS

Βλέπουμε την παρακάτω οθόνη.

 

Επειδή σίγουρα έχουμε πράγματα μέσα στην κάρτα μας επιλέγουμε να κάνουμε resize το Partition αφήνοντας ελεύθερο χώρο για το νέο Partition που θα δημιουργήσουμε.

Οθόνη 2

Στην συνέχεια επιλέγουμε τον αδιαμόρφωτο τμήμα της κάρτας και πατάμε create, θα μας βγάλει ένα παράθυρο που λέει ότι τα windows αναγνωρίζουν μόνο ένα Primary partition πατάμε οκ και συνεχίζουμε.

Από το παράθυρο που μας βγάζει επιλέγουμε primary και ext2 ή ext3 ότι θέλουμε και πατάμε οκ.

Οθόνη 3

Αν έχουμε κάνει τα πάντα σωστά θα πρέπει να βλέπουμε περίπου αυτό.

Οθόνη 4

Πατάμε aply πάνω αριστερά και περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Στην συνέχεια βάζουμε την κάρτα στο κινητό το ανοίγουμε και περνάμε το Link2sd από το google play

 

Όταν το περάσει το τρέχουμε στο παράθυρο που βγάζει επιλέγουμε ext2 ή ext3 ανάλογα με το τι έχουμε επιλέξει στην διαμόρφωση, το πρόγραμμα ζητάει πρόσβαση root του την δίνουμε και όταν είναι έτοιμο μας ζητάει μια επανεκκίνηση την κάνουμε και είμαστε έτοιμοι. Από τις ρυθμίσεις του link2sd επιλέγουμε να κάνει Link αυτόματα τις εφαρμογές και πάμε και κάνουμε χειροκίνητα Link εμείς ότι είναι μέσα περασμένο ήδη. Κάνουμε μια επανεκκίνηση από τις ρυθμίσεις του link2sd (στο κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το αριστερό πλήκτρο επιλέγουμε περισσότερα και μετά σύντομη επανεκκίνηση).

Προσοχή προσοχή το Link2sd για να δουλέψει απαιτεί να είσαι root αλλιώς δεν δουλεύει.

 

Ad free

Μια καλή εφαρμογή για το κινητό μας είναι η ad free χάρη στην οποία ξεφορτωνόμαστε τις διαφημίσεις σε κάποιες δωρεάν εφαρμογές, απαιτεί κι αυτή να είσαι root αλλά δουλεύει άψογα

 

Η διαδικασία είναι ίδια και για τα Y και Y pro όπως και για το Y Duos Pro

 

μια απορια για το link2sd...

το εγκατεστησα...ολα καλα.

ομως ...πως ξεχωριζουμε την SD που εχουμε με το ext2 απο την την SD την ''κανονικη'' ???

στον αποθηκευτικο χωρο εχει καρτα SD και καρτα SD δευτερο διαμερισμα...ομως οι εφαρμογες πανε πότε στην μια και πότε στην άλλη.

δεν πανε ολες στο ext2.

πχ εχω βαλει 2οο Mb τα μισα ειναι στην SD και τα υπολοιπα ειναι μοιρασμενα στην εσωτερικη και στο ext2.

μου φαινετε λιγο παραξενο .

Link to comment
Share on other sites

μια απορια για το link2sd...

το εγκατεστησα...ολα καλα.

ομως ...πως ξεχωριζουμε την SD που εχουμε με το ext2 απο την την SD την ''κανονικη'' ???

στον αποθηκευτικο χωρο εχει καρτα SD και καρτα SD δευτερο διαμερισμα...ομως οι εφαρμογες πανε πότε στην μια και πότε στην άλλη.

δεν πανε ολες στο ext2.

πχ εχω βαλει 2οο Mb τα μισα ειναι στην SD και τα υπολοιπα ειναι μοιρασμενα στην εσωτερικη και στο ext2.

μου φαινετε λιγο παραξενο .

 

Παίξε λίγο με τα μενού του link2sd και θα καταλάβεις.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...!

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να κάνω για είναι το κινητό μου unroot. Δηλαδή πως μπορώ να το

επαναφέρω? Μπορώ να το κάνω απλά μέσω της επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων?

Το έκανα root με την παραπάνω διαδικασία...

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...!

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να κάνω για είναι το κινητό μου unroot. Δηλαδή πως μπορώ να το

επαναφέρω? Μπορώ να το κάνω απλά μέσω της επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων?

Το έκανα root με την παραπάνω διαδικασία...

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Για ποιο τηλέφωνο ρωτάς;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Για το Samsung Galaxy Y Duos. Το έκανα root με τον τρόπο που περιέγραψες παραπάνω :)

αν υπαρχει απαντηση ας γινει ποστ εδω να βλεπουμε και εμεισ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για unroot, πάτε εδώ και κατεβάζετε το αντίστοιχο αρχείο.

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1611830

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αντε εκανα root , και μετα?

Πως το χρησιμοποιω? Τι και τι πρεπει να κανω?

Εγω παντως δεν μπορω να κανω κατι , , η μαλλον δεν ξερω να κανω κατι , περα απο το ανοιγμα του εικονιδιου super user.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αντε εκανα root , και μετα?

Πως το χρησιμοποιω? Τι και τι πρεπει να κανω?

Εγω παντως δεν μπορω να κανω κατι , , η μαλλον δεν ξερω να κανω κατι , περα απο το ανοιγμα του εικονιδιου super user.

 

Εδώ δεν είναι o χώρος για να αναλύσουμε τα πλεονεκτήματα του root, καθώς είναι πολλά αφού πλέον περνάς στο κινητό o,τι θες, κανείς backup στα πάντα και αφαιρείς o,τι θες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αντε εκανα root , και μετα?

Πως το χρησιμοποιω? Τι και τι πρεπει να κανω?

Εγω παντως δεν μπορω να κανω κατι , , η μαλλον δεν ξερω να κανω κατι , περα απο το ανοιγμα του εικονιδιου super user.

 

Ορολογία του Android

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην βαρατε , χωρις να απαντατε.

Το ξερω οτι εδω δεν ειναι ο χωρος κ.λ.π. κ.λ.π , και επισης ξερω πολυ καλα την ορολογια , αλλα μονο μεχρι εκει.

Ρωτησα κατι πολυ απλο που αν δινοταν μια απαντηση , δεν θα υπηρχαν και τοσα ποσταρισματα.

Ρωτησα ΤΙ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΩ , ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΣ Κ.Λ.Π.

Ειναι τοσο κακια και δυσκολη αυτη η ερμη απαντηση δηλαδη , αφου πουθενα δεν λεει τι και πως βημα βημα?

Ευχαριστω.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να σου απαντήσει κάποιος σε αυτό.

Το root σου δίνει δικαιώματα superuser (administrator).

Μπορείς να κάνεις κάτι χιλιάδες πράγματα. Να τα απαριθμήσουμε?

 

Έχεις κάποιο λόγο που έκανες root το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην βαρατε , χωρις να απαντατε.

Το ξερω οτι εδω δεν ειναι ο χωρος κ.λ.π. κ.λ.π , και επισης ξερω πολυ καλα την ορολογια , αλλα μονο μεχρι εκει.

Ρωτησα κατι πολυ απλο που αν δινοταν μια απαντηση , δεν θα υπηρχαν και τοσα ποσταρισματα.

Ρωτησα ΤΙ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΩ , ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΣ Κ.Λ.Π.

Ειναι τοσο κακια και δυσκολη αυτη η ερμη απαντηση δηλαδη , αφου πουθενα δεν λεει τι και πως βημα βημα?

Ευχαριστω.:)

Λες ότι ξέρεις την ορολογία, αλλά πώς γίνεται να μην ξέρεις τι κάνεις με το root?

Παρόλαυτά, διάβασε εδώ για να σου λυθούν οι απορίες για το τι μπορείς να κάνεις.

[Δημοσκόπηση] Θα κάνατε Root το κινητό σας ή όχι;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια αλλα δεν ξερω !!! Οταν λεμε <<Από τις ρυθμίσεις του link2sd επιλέγουμε να κάνει Link αυτόματα τις εφαρμογές και πάμε και κάνουμε χειροκίνητα Link εμείς ότι είναι μέσα περασμένο ήδη>> Πως ακριβως γινεται το link k πως θα τις κανω να πηγαινουν στην καρτα αυτοματα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...