Jump to content

Galaxy Ace 2 : Εγκατάσταση CyanogenMod


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

CyanogenMod για Galaxy Ace 2

 

http://www.dailymobile.net/wp-content/uploads/2012/08/CyanogenMod-logo1.jpg

 

 

Τι είναι; => http://www.cyanogenmod.org/about

 

 

Σχετικά με την εγκατάσταση της CyanogenMod:

  • Χρειάζεται να έχετε 4.1.2 (Jelly Bean) λογισμικό στο κινητό σας [Προτείνεται η XXMG2].
  • Δεν χρειάζεται να είναι rootαρισμένο το τηλέφωνο.
  • Θα χάσετε όλα τα δεδομένα σας εκτός από τα αρχεία στην κάρτα sd και τις επαφές στη sim.
  • Μπορείτε να κάνετε backup πριν την εγκατάσταση της CM. Εφαρμογές για Backup: SMS Backup & Restore (για sms μόνο), Titanium Backup (για όλα, θέλει root).

 

 

Εκδόσεις CM (του Rox) για το Galaxy Ace 2, ποιά να διαλέξετε:

  • CM10.1 (Android 4.2.2 JB), χωρίς bugs/issues.
  • CM10.2 (Android 4.3.1 JB), χωρίς bugs/issues, καλύτερη από την CM10.1.
  • CM11.0 (Android 4.4.4 KK), χωρίς bugs/issues. <-- Προτείνεται

 

 

 

Εγκατάσταση CyanogenMod

  1. Αρχικά, κατεβάζετε όποια από τις παραπάνω εκδόσεις θέλετε από εδώ (κατεβάστε την τελευταία έκδοση βάση ημερομηνίας).
  2. Στη συνέχεια, κατεβάζετε τα κατάλληλα Google Apps. Για CM10.1 αυτά , για CM10.2 αυτά και για CM11.0 αυτά.
  3. Αφού έχετε κατεβάσει την CM της επιλογής σας μαζί με τα gapps, κατεβάζετε το προσωρινό CWM Recovery, με το οποίο θα γίνει η εγκατάσταση.
  4. [Προαιρετικό] Εγώ προτιμώ το SuperSU για εφαρμογή root, απότι την default που έρχετε ενσωματωμένη στην CM. Αν προτιμάτε και εσείς το SuperSU κατεβάστε το.
  5. Περνάτε και τα 3 ή 4 παραπάνω αρχεία (cm, gapps, cwm, supersu) στην εξωτερική κάρτα μνήμης όλα μαζί χύμα ή σε ένα φάκελο.
  6. Απενεργοποιείτε το τηλέφωνο και πατάτε ταυτόχρονα τα κουμπιά volume up + home + power για ~3 δευτερόλεπτα. Σας εμφανίζει το recovery mode. Αν όχι, κλείστε το τηλέφωνο και προσπαθήστε ξανά.
  7. Αφού είστε στο recovery mode, επιλέγετε install zip from sdcard και χρησιμοποιώντας τα κουμπιά του ήχου και το μεσαίο κουμπί, πλοηγείστε μέχρι να βρείτε και να κάνετε install το CWM Recovery από το βήμα (3).
  8. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα, θα σαε εμφανίσει ένα νεο recovery, το cwm. Επιλέξτε install zip from sdcard και εγκαταστήστε την CyanogenMod και τα Google Apps που κατεβάσατε στα βήματα (1) και (2). Αν έχετε κάνει και το προαιρετικό βήμα (4), τότε μετά από αυτά, εγκαταστήστε και το SuperSU.
  9. Τέλος, ενώ είστε ακόμα στο CWM Recovery, επιλέξτε wipe data/factory reset, και στη συνέχεια reboot now. (Σε περιπτωση που σας ρωτήσει κάτι για fix root επιλέξτε ναι, αν σας ρωτήσει κάτι για disable recovery flash επιλέξτε όχι.)
  10. Έτοιμοι, τελείωσε η εγκατάσταση της CM και τώρα μπορείτε να δείτε την διαφορά της από την στοκ της Samsung.

 

 

 

Ενημέρωση CyanogenMod

  1. Μόλις βγει νέο update για CyanogenMod, το περνάτε εύκολα χωρίς να χάσετε τα δεδομένα σας. Κατεβάζετε το update.
  2. Μπαίνετε στο CWM Recovery, είτε μέσω του συνδιασμού πληκτρων είτε μέσω του Advanced Power Menu.
  3. Επιλέγετε install zip from sdcard και εγκαταστείτε την καινούρια CyanogenMod και μόλις τελειώσει επιλέγετε reboot now.
  4. Δεν χρειάζεται να ξανα-εγκαταστήσετε τα Google Apps και το SuperSU σε κάθε update, μπαίνουν αυτόματα.
  5. Αν αλλάξετε έκδοση CM (εννοώντας να πάτε από CM10.1 σε CM10.2 ή κάτι τέτοιο), χρειάζεται να εγκαταστήσετε και τα κατάλληλα gapps.

 

 

 

Ρυθμίσεις/Βελτιστοποίηση CyanogenMod

 

  • Για να ενεργοποιήσετε τα παρακάτω μενού: Ρυθμίσεις => About Phone => πατηστε 7 φορες συνεχομενα εκει που λέει "Build Number".
  • Ρυθμίσεις => Επιδόσεις => Επεξεργαστής => CPU governor ( => Abyssplug) και τικάρετε το "Εφαρμογή κατά την εκκίνηση".
  • Ρυθμίσεις => Επιδόσεις => I/O Scheduler => I/O Scheduler (=> Sioplus) και τικάρετε το "Εφαρμογή κατά την εκκίνηση".
  • Ρυθμίσεις => Επιλογές για προγραμματιστές (Ενεργοποίηση) => Προηγμένη επανεκκινηση (τικ) [Έτσι μπορείτε να κάνετε επανεκκίνηση και σε recovery/download mode κατευθίαν]
  • Εφαρμογή: Nova Launcher, πολύ πιο γρήγορος και με περισσότερες επιλογές από τον default της Samsung ή της CM!
  • Εφαρμογή: Greenify (απαιτεί και την εγκατάσταση του Xposed), βελτιώνει την μπαταρία και το multitasking, και μειώνει το lag.
  • Εφαρμογή: BootManager (απαιτεί και την εγκατάσταση του Xposed), σταματάει όσες εφαρμογές θέλετε από το να αρχίζουν κατά την εκκίνηση!
  • Για FM Radio: Spirit FM Unlocked (Ρυθμίσεις: εδώ)

 

 

 

 

Απεγκατάσταση CyanogenMod - Επιστροφή στην στοκ

 

A) Κάνετε backup μέσω CWM πριν περάσετε την CyanogenMod και εάν θέλετε να γυρίσετε σε stock κάνετε restore.

B) Φλασάρετε την στοκ μέσω Odin. Θα το αναπτύξω αργότερα.

 

 

 

 

 

 

 

***Ότι άλλη απορία έχετε ή κάτι σχετικό με την CM, εκφραστείτε ελεύθερα***

Edited by kyrillos13
Ενημερώθηκε 02/07/2014
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχάς ευχαριστούμε για όλα αυτά που έχεις κάνει.

 

Πως μπορούμε να έχουμε μόνιμο CWM recovery; Ή μήπως δεν το προτείνεις για μόνιμα;

Τι διαφορές έχει το SuperSU με το προεγκατεστημένο;

android: 2.3.6 GingerBread ---> 4.4.4 KitKat

firmware: XXLD8 ---> XXNB1

kernel: stock ---> A2N Kernel

launcher: TouchWiz v4.0 U ---> NovaLauncher

recovery: stock ---> CWM

Link to comment
Share on other sites

Kyrillos ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ rom ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η V8 ΜΕ XXMF1 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΛΕΣ ΑΥΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ???ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ stock rom ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΕ superuser ΚΛΠ??ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ Η CM10.2 ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΣΕ ad hoc ΔΙΚΤΥΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΣΑΦΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑΤΙ ΚΟΛΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΦΡΕΣΚΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΡΟΜ ΣΟΥ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΦΤΑΑΙΕΙ ΑΥΤΗ.ΠΧ ΕΝΑ ΚΟΛΗΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΟΠΩΣ ΤΩΡΑ....ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΜΕ ΠΕΖΑ..ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ...ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΛΔ.ΓΕΝΙΚΑ ΣΕΡΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ.
Link to comment
Share on other sites

Kyrillos ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ rom ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η V8 ΜΕ XXMF1 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΛΕΣ ΑΥΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ???ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ stock rom ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΕ superuser ΚΛΠ??ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ Η CM10.2 ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΣΕ ad hoc ΔΙΚΤΥΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΣΑΦΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑΤΙ ΚΟΛΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΦΡΕΣΚΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΡΟΜ ΣΟΥ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΦΤΑΑΙΕΙ ΑΥΤΗ.ΠΧ ΕΝΑ ΚΟΛΗΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΟΠΩΣ ΤΩΡΑ....ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΜΕ ΠΕΖΑ..ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ...ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΛΔ.ΓΕΝΙΚΑ ΣΕΡΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ.

 

Καλησπερα φιλε, ακολουθα τον οδηγο κανονικα. Ad hoc νομιζω δεν υποστηριζει ακομα αλλα θα ψησω τον developer της CM να το προσθεσει.

Link to comment
Share on other sites

σε ζαλιζω....αλλα επειδη εχω την δικη σου rom V8...θα περασω πάλι την mg2 και θα κατεβασω παλι superuser ...CWM recovery..και θα κανω ολη αυτη τη διαδικασια.?επειδη τα έχει η δική σου εκδοση μηπως μπορουσα να τα αποφυγω....(τελευταια εχω περασει την MF1 πριν φλασαρω τη δικη σου romV8)...Αν τα καταφερεις με ad hoc...θα ναι τελεια...χιλια ευχαριστω εκ των προτερων....

 

Τελος αν χρειαστει να περασω τελικα MG2 που θα την βρω...και τι θα βαλω στο Odin?ποια αρχεια δλδ....και που?θθυμαμαι τοτε ειχα μπερδευτει τι βαζω και τι τσεκαρω...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλος οδηγος!Μπραβο!

 

Σε περιπτωση που θελουμε να κανουμε downgrade αλλα στην ιδια εκδοση(δλδ την CM 10.2 αλλα πιο παλιο update), τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

σε ζαλιζω....αλλα επειδη εχω την δικη σου rom V8...θα περασω πάλι την mg2 και θα κατεβασω παλι superuser ...CWM recovery..και θα κανω ολη αυτη τη διαδικασια.?επειδη τα έχει η δική σου εκδοση μηπως μπορουσα να τα αποφυγω....(τελευταια εχω περασει την MF1 πριν φλασαρω τη δικη σου romV8)...Αν τα καταφερεις με ad hoc...θα ναι τελεια...χιλια ευχαριστω εκ των προτερων....

 

Τελος αν χρειαστει να περασω τελικα MG2 που θα την βρω...και τι θα βαλω στο Odin?ποια αρχεια δλδ....και που?θθυμαμαι τοτε ειχα μπερδευτει τι βαζω και τι τσεκαρω...

 

Περνα την cm κατευθιαν απο την ρομ μου δεν υπαρχει θεμα.

 

 

 

 

 

Πολυ καλος οδηγος!Μπραβο!

 

Σε περιπτωση που θελουμε να κανουμε downgrade αλλα στην ιδια εκδοση(δλδ την CM 10.2 αλλα πιο παλιο update), τι κανουμε?

 

Οπως κανεις και το update. Απλα την περνας, δεν εχει σημασια πια εκδοση -οποια θες- και μετα κανεις reboot.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλος οδηγος!Μπραβο!

 

Σε περιπτωση που θελουμε να κανουμε downgrade αλλα στην ιδια εκδοση(δλδ την CM 10.2 αλλα πιο παλιο update), τι κανουμε?

 

 

 

Οπως κανεις και το update. Απλα την περνας, δεν εχει σημασια πια εκδοση -οποια θες- και μετα κανεις reboot.

 

Ωραιος!Ευχαριστω πολυ και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστούμε για όλα αυτά που έχεις κάνει.

 

Πως μπορούμε να έχουμε μόνιμο CWM recovery; Ή μήπως δεν το προτείνεις για μόνιμα;

Τι διαφορές έχει το SuperSU με το προεγκατεστημένο;

 

Μονιμο recovery θα εχεις οταν περασεις την CM. Για οσο καιρο θα εχεις CM, θα εχεις και recovery. Απλα για στοκ ρομ δεν υπαρχει καποια μονιμη καλη λυση. Το SuperSU μου φαινεται καλυτερο, απο διαφορες αποψεις. Μου φαινεται εχει καπως καλυτερη υποστηριξη και γινεται συχνα update. δεν ξερω δοκιμασε τα και πες μου :p

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλος και αναλυτικος οδηγος χιλια ευχαριστουμε!

να δηλωσω την απορια μου εγω τωρα...

δηλαδη οσοι εχουμε τη cm 1x.xx δεν ειναι root το κινητο μας;αν οχι τοτε πως μπορουμε και διαγραφουμε οτι αρχειο θελουμε

ας ειναι και του κινητου λειτουργικο;

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ Kyrillos...αν καταφερεις να κανεις αυτο με ad hoc που ελεγες εισαι φοβερος...(καποια στιγμη θελω να δοκιμασω την ανανεωμενη rom σου V9)
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλος και αναλυτικος οδηγος χιλια ευχαριστουμε!

να δηλωσω την απορια μου εγω τωρα...

δηλαδη οσοι εχουμε τη cm 1x.xx δεν ειναι root το κινητο μας;αν οχι τοτε πως μπορουμε και διαγραφουμε οτι αρχειο θελουμε

ας ειναι και του κινητου λειτουργικο;

 

Ειναι ροοτ οταν εχεις CM!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

8 euros??????amaaannn.....αρκετα τσιμπημενο.....χιλια ευχαριστω για την απαντηση...

 

 

Εμαθες κατι για ad hoc που λεγαμε;;;να το βλεπει κ να συνδεεται το CM 10.2??? Μακαρι κα γινει αυτο....Με σωζεις απο πολλες χρεωσεις βασικα...

Link to comment
Share on other sites

8 euros??????amaaannn.....αρκετα τσιμπημενο.....χιλια ευχαριστω για την απαντηση...

 

 

Εμαθες κατι για ad hoc που λεγαμε;;;να το βλεπει κ να συνδεεται το CM 10.2??? Μακαρι κα γινει αυτο....Με σωζεις απο πολλες χρεωσεις βασικα...

 

Γενικα η CM δεν υποστηριζει. Τωρα θα προσπαθησω μπας και κανω κατι αυτες τις μερες.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το δοκιμάσω στις συζύγου μου , αλλά τώρα έχει επάνω την 2.3 , πως βάζω την 4.. όταν στις ρυθμίσεις του κινητού για ενημέρωση μου λέει ότι έχει την τελευταία ?
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το δοκιμάσω στις συζύγου μου , αλλά τώρα έχει επάνω την 2.3 , πως βάζω την 4.. όταν στις ρυθμίσεις του κινητού για ενημέρωση μου λέει ότι έχει την τελευταία ?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2118119 Δες εκεί που λέει Instructions (Jelly Bean), και φλάσαρε αυτό http://d-h.st/rGZ

Link to comment
Share on other sites

και φλάσαρε αυτό http://d-h.st/rGZ

 

Να παρακάμψω δηλαδή το βήμα 2 , βάζοντας το παραπάνω αρχείο ?

Link to comment
Share on other sites

Να παρακάμψω δηλαδή το βήμα 2 , βάζοντας το παραπάνω αρχείο ?

 

Ναι .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Νοέμβριο πήρα το galaxy ace 2 είναι το πρώτο μου smartphone και με έχει τρελάνει με τα κολλήματα και τις καθυστερησεις. Έπειτα από διάβασμα και ψάξιμο τριών ημερών στο φόρουμ πήρα την απόφαση να βαλω την cyanogen 10.2 γιατί απ' ότι κατάλαβα είναι η πιο σταθερή. Να ξεκαθαρισω οτι δεν έχω καμία εμπειρία με ρουταρισματα και όλα τα συναφή, ότι θα κάνω είναι βασισμένο σε αυτά που διάβασα εδώ. Η ερώτησή μου είναι αν περάσω την 10.2 το κινητό θα είναι ρουτ? Γιατί στην αρχή του οδηγού γράφει οτι δεν είναι απαραίτητο. Επισης χανω την εγγυηση? Στη συνέχεια για να επαναφέρω τις επαφές μου μπορώ να το κάνω μέσω kies ή χρειάζεται κάτι άλλο?

Συγγνώμη αν κούρασα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Επανέρχομαι, έκανα ότι ακριβώς γράφει ο οδηγός (κατέβασα τα 3 αρχεία και τα πέρασα στην κάρτα όλα μαζί σε έναν φάκελο) αλλά στο recovery δε μου βγάζει install zip from sdcard τι έχω κάνει λάθος? Μήπως τελικά χρειάζεται να το ρουτάρω πρώτα?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται η cyanogen έβαλα 10.2 και μετά καπάκι 11, τα προβλήματα που έχω είναι τα εξής, δεν κατεβάζει τίποτε από play store, ούτε κάνει αναβαθμίσεις, [error 403], το bluetooth δεν ενεργοποιείται και η μνήμη του τηλεφώνου παραμένει στα 468mb.

Καμιά ιδέα για διορθώσεις;

Το google play διορθώθηκε βγάζοντας το λογαριασμό google από το τηλέφωνο και ξεκινώντας το google play χωρίς λογαριασμό. Τον ζήτησε, τον έδωσα, δεν διορθώθηκε άμεσα, μετά από λίγο όμως ήρθε στα ίσια και κάνει και update και απ'όλα.

Bluetooth δεν βλέπω να υπάρχει κάτι, με τη μνήμη να δω τι θα κάνω.

Edited by DrVasilis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...