Jump to content

Galaxy Ace : Root - Unroot


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το S5830 κατεβάζουμε το αρχείο αυτό (Πάνω αριστερά έχει ένα κουμπί file το πατάμε και επιλέγουμε download από κει)

Το περνάμε στην κάρτα sd του κινητού μας χύμα ή το βάζουμε σε έναν φάκελο με το όνομα που θέλουμε για να το έχουμε (πχ root).

Με κλειστό το κινητό πατάμε ταυτόχρονα το home (κεντρικό κουμπί) και το Power δεξιά για να μας βάλει στο system recovery.

Από το μενού που μας βγάζει επιλέγουμε apply update from sdcard (η πλοήγηση στο μενού γίνεται με τα κουμπιά αύξησης και μείωσης του ήχου και η επιλογή με το κουμπί home) και επιλέγουμε το Update.zip που έχουμε περάσει στην κάρτα ή στον φάκελο. Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία κάνουμε επανεκκίνηση και είμαστε έτοιμοι. Αν τα έχουμε κάνει όλα σωστά στο μενού του κινητού θα μας βγάλει ένα νέο εικονίδιο που θα λέει super user.

 

Για unroot ακολουθούμε την ίδια διαδικασία με αυτό το αρχείο.

 

 

Για το S5830i (είναι το νέο μοντέλο που έρχεται με 2.3.6) ακολουθούμε την παραπάνω διαδικασία αλλά για root κατεβάζουμε το αρχείο root.zip και για unroot το αρχείο unroot.zip.

 

Για το S5839i κατεβάζουμε αυτό το αρχείο και ακολουθούμε την ίδια διαδικασία όπως και παραπάνω για να κάνουμε Root το κινητό.

Για Unroot κοιτάμε εδώ.

Edited by Superuser

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 123
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει ένα λάθος ο οδηγός το Recovery Mode στο συγκεκριμένο κινητό είναι με το το home (κεντρικό κουμπί) και το Power. Όχι με το " το κουμπί αύξησης της έντασης (vol up) το home (κεντρικό κουμπί) και το Power"

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια να ρωτησω κατι, εχω το κινητο και την εκδοση 2.2.1 Android.. To αρχειακι κανει και για αυτη την εκδοση? Ή πρεπει να το κανω αναβαθμιση πρωτα? Το θελω για να χρησιμοποιησω μερος της καρτας σαν εσωτερικη μνημη ωστε να μην εχω προβλημα με το χωρο. Μπορει να με βοηθησει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι, εχω το κινητο και την εκδοση 2.2.1 Android.. To αρχειακι κανει και για αυτη την εκδοση? Ή πρεπει να το κανω αναβαθμιση πρωτα? Το θελω για να χρησιμοποιησω μερος της καρτας σαν εσωτερικη μνημη ωστε να μην εχω προβλημα με το χωρο. Μπορει να με βοηθησει καποιος?

 

νομίζω πως δεν γίνετε με αυτό το αρχειακή ! περίμενε μια πιο σίγουρη απάντηση .. από όσο θυμάμαι με το super oneclick το είχα κάνει όταν είχα 2.2.1

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια, καποιο Link για το oneclick ή καποιον οδηγο? Επισης κατι που να λεει πως μπορω να βαλω τμημα της card σαν εσωτερικη μνημη υπαρχει?
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια, καποιο Link για το oneclick ή καποιον οδηγο? Επισης κατι που να λεει πως μπορω να βαλω τμημα της card σαν εσωτερικη μνημη υπαρχει?

 

Αυτά στο επίσημο θέμα του τηλεφώνου θα τα βρεις, και κάνε εκεί και τις ερωτήσεις σου.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζουμε το αρχείο αυτό (Πάνω αριστερά έχει ένα κουμπί file το πατάμε και επιλέγουμε download από κει)

Το περνάμε στην κάρτα sd του κινητού μας χύμα ή το βάζουμε σε έναν φάκελο με το όνομα που θέλουμε για να το έχουμε (πχ root).

Με κλειστό το κινητό πατάμε ταυτόχρονα το home (κεντρικό κουμπί) και το Power δεξιά για να μας βάλει στο system recovery.

Από το μενού που μας βγάζει επιλέγουμε apply update from sdcard (η πλοήγηση στο μενού γίνεται με τα κουμπιά αύξησης και μείωσης του ήχου και η επιλογή με το κουμπί home) και επιλέγουμε το Update.zip που έχουμε περάσει στην κάρτα ή στον φάκελο. Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία κάνουμε επανεκκίνηση και είμαστε έτοιμοι. Αν τα έχουμε κάνει όλα σωστά στο μενού του κινητού θα μας βγάλει ένα νέο εικονίδιο που θα λέει super user.

 

Για unroot ακολουθούμε την ίδια διαδικασία με αυτό το αρχείο.

 

εκτος απο το κεντρικο κουμπι και το power θελει και την ενταση+ .

(μονο ετσι ανοιξε το δικο μου)

επισης...ακολουθω τα βηματα..αλλα δεν το ολοκληρωνει.

βγαζει e:error in /tmp/sideload/package.zip

(status 7)

installation aborted.

 

τι δεν κανω σωστα ??? :)

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο το κεντρικο κουμπι και το power θελει και την ενταση+ .

(μονο ετσι ανοιξε το δικο μου)

επισης...ακολουθω τα βηματα..αλλα δεν το ολοκληρωνει.

βγαζει e:error in /tmp/sideload/package.zip

(status 7)

installation aborted.

 

τι δεν κανω σωστα ??? :)

 

Είσαι σίγουρος ότι έχεις το ACE; Μήπως είναι 2.2 ή 2.1 το android που φοράς;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

2.3.6; Από που την πέρασες;

 

Μανισια ειναι. Χτες πηρα το τηλεφωνο απο vodafone.

Ειναι πολυ περιεργο. Προχτες εκανα αναβαθμιση το ace της γυναικας...κ εβαλε την τελευταια 2.3.5

Link to comment
Share on other sites

Μανισια ειναι. Χτες πηρα το τηλεφωνο απο vodafone.

Ειναι πολυ περιεργο. Προχτες εκανα αναβαθμιση το ace της γυναικας...κ εβαλε την τελευταια 2.3.5

 

Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα ότι η 2.3.6 δεν ρουτάρετε με τον ίδιο τρόπο. Προς το παρόν η μόνη λύση είναι αλλαγή κέρνελ.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα ότι η 2.3.6 δεν ρουτάρετε με τον ίδιο τρόπο. Προς το παρόν η μόνη λύση είναι αλλαγή κέρνελ.

 

Αξιζει να αλλαξω κερνελ? Ειναι και πιο πολυπλοκο :-) bug εχει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ρώτα τα στο επίσημο του ACE

 

Οκ. Ευχαριστω.

 

Να φανταστω οτι στην πρωτη ευκαιρια θα βαλεις οδηγιες για root και για την 2.3.6?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το πρώτο μήνυμα ενημερώθηκε με τον τρόπο για root σε εκδόσεις Gingerbread 2.3.x.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι γίνεται με το Samsung Galaxy Ace GT-S5839i με Android 2.3.6??????? Δεν μπορώ να βρω πουθενά πως να κάνω root.

Είχα βρει τρόπο να το κάνω root αλλά το κινητό είχε προβλήματα... Μέχρι να φορτώσει το κινητό έκανε 4-5 επανεκκινήσεις και έβγαζε ένα κάρο κολλήματα... ΔΕΝ τολμούσα να το σβήσω γιατί μετά ήθελε κανένα μισάωρο για να στρώσει...

Επίσης όταν το έκανα root δεν μου έβγαλε το app Superuser αλλά το SuperSU. Ήταν και αυτό κάτι που με προβλημάτισε...

Βοηθήστε αν μπορείτε να κάνω τη συσκευή μου root με έναν ασφαλή τρόπο.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι γίνεται με το Samsung Galaxy Ace GT-S5839i με Android 2.3.6??????? Δεν μπορώ να βρω πουθενά πως να κάνω root.

Είχα βρει τρόπο να το κάνω root αλλά το κινητό είχε προβλήματα... Μέχρι να φορτώσει το κινητό έκανε 4-5 επανεκκινήσεις και έβγαζε ένα κάρο κολλήματα... ΔΕΝ τολμούσα να το σβήσω γιατί μετά ήθελε κανένα μισάωρο για να στρώσει...

Επίσης όταν το έκανα root δεν μου έβγαλε το app Superuser αλλά το SuperSU. Ήταν και αυτό κάτι που με προβλημάτισε...

Βοηθήστε αν μπορείτε να κάνω τη συσκευή μου root με έναν ασφαλή τρόπο.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!!

 

Σύμφωνα με αυτό, με την ίδια διαδικασία απλά κατεβάζεις αυτό το αρχείο. Δοκίμασε το να μας πεις αν δουλεύει για να το βάλουμε στον οδηγό.

 

Το πρώτο μήνυμα ενημερώθηκε με τον τρόπο για root σε εκδόσεις Gingerbread 2.3.x.

 

Αυτό δεν είναι για 2.3.x αλλά για το 5830i.

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

DeathAngel δυστυχώς δε δουλεύει αυτό που έγραψες. Κάνει root αλλά μετά μέχρι να φορτώσει το κινητό κάνει 4-5 επανεκκινήσεις, κολλάει και γενικά δεν παλεύεται... Ευχαριστώ για την ενασχόληση.

 

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! Κατάφερα να κάνω το Samsung Galaxy Ace GT-S5839i με Android 2.3.6 ROOT!!! Στη σελίδα:

http://androidforums.com/galaxy-mini-s5570-all-things-root/493793-universal-gingerbread-root-unroot-2-3-3-2-3-7-a.html

θα βρείτε ότι χρειάζεστε...

Κατεβάζουμε το http://www.mediafire.com/?9289l58i746zuy4, το βάζουμε στην SC και τα υπόλοιπα είναι γνωστά...

Βάλτε το στον οδηγό.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό, με την ίδια διαδικασία απλά κατεβάζεις αυτό το αρχείο. Δοκίμασε το να μας πεις αν δουλεύει για να το βάλουμε στον οδηγό.

 

Αυτό το αρχείο έδωσα πιο παλιά σε ένα μέλος και έκανε root το S5839i οπότε πιστεύω ότι μπορεί να μπει στον οδηγό.

 

Αυτό δεν είναι για 2.3.x αλλά για το 5830i.

 

Σύμφωνα με αυτό το thread του xda είναι για 2.3.x εκδόσεις του S5830 αλλά δεν έχω το κινητό για να το επιβεβαιώσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αρχείο έδωσα πιο παλιά σε ένα μέλος και έκανε root το S5839i οπότε πιστεύω ότι μπορεί να μπει στον οδηγό.

 

Ας περιμένουμε να πάρουμε δυο feedback ακόμα ;) Μάλλον ο φίλος μας με τις προσπάθειες έχει κάνει κάτι στο δικό του και γι αυτό δεν του δουλεύει σωστά.

 

Σύμφωνα με αυτό το thread του xda είναι για 2.3.x εκδόσεις του S5830 αλλά δεν έχω το κινητό για να το επιβεβαιώσω.

 

Εγώ μέχρι και 2.3.5 που είχα φλασάρει στο δικό μου το root το έκανα με το άλλο αρχείο.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αυτό το αρχείο έδωσα πιο παλιά σε ένα μέλος και έκανε root το S5839i οπότε πιστεύω ότι μπορεί να μπει στον οδηγό.

 

 

 

Σύμφωνα με αυτό το thread του xda είναι για 2.3.x εκδόσεις του S5830 αλλά δεν έχω το κινητό για να το επιβεβαιώσω.

 

 

Το δοκιμασα και λειτουργει στο S5839i

Unroot με ποιο αρχειο κανω? just in case.... :)

Link to comment
Share on other sites

Σου ετοίμασα ένα .zip αρχείο για Unroot αλλά το περνάς με δική σου ευθύνη (δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα αλλά λέμε τώρα).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...