Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οδηγός εγκατάστασης CyanogenMod 9

 

 

Εγκατάσταση από Stock RΟΜ Gingerbread:

 

 

  1. Κατέβασε την τελευταία έκδοση της CM9 (cm-9-xxxxxxxx-NIGHTLY-galaxysmtd.zip) καθώς και τα Google Apps (gapps-ics-xxxxxxxx-signed.zip) και βάλε τα αρχεία στην εσωτερική SDCard.
  2. Πέρασε CF-Root ή Semaphore ώστε να αποκτήσεις CWM Recovery.
  3. Κάνε Backup τον φάκελο efs. H CM9 κάνει αυτόματα backup τον φάκελο efs κατά την εγκατάσταση αλλά συνιστώ να κάνεις και εσύ ένα backup.
  4. Μπες στο CWM Recovery με τα τρία κουμπιά (Home - Volume Up - Power).
  5. Κάνε ένα Nandroid Backup (προαιρετικό αλλά συνιστάται).
  6. Κάνε Wipe (data/factory reset + cache partition + dalvik cache).
  7. Κάνε εγκατάσταση της CM9 (install zip from sdcard> choose zip from sdcard) από το αντίστοιχο αρχείο που κατέβασες. Το κινητό θα επανεκκινήσει.
    Αν η εγκατάσταση κρατήσει λιγότερο από πέντε δευτερόλεπτα και το κινητό επανεκκινήσει στο νέο CWM Recovery τότε εγκατέστησε και πάλι την CM9.
  8. Εγκατέστησε τα Google Apps με τον ίδιο τρόπο όπως στο βήμα 7 (προαιρετικό).
  9. Κάνε πάλι Wipe (data/factory reset + cache partition + dalvik cache).
  10. Κάνε επανεκκίνηση του κινητού σου.

 

 

Αναβάθμιση CyanogenMod 9:

 

 

  1. Κατέβασε την τελευταία έκδοση της CM9 (cm-9-xxxxxxxx-NIGHTLY-galaxysmtd.zip) καθώς και τα Google Apps (gapps-ics-xxxxxxxx-signed.zip) και βάλε τα αρχεία στην εσωτερική SDCard.
  2. Μπες στο CWM Recovery με τα τρία κουμπιά (Home - Volume Up - Power).
  3. Κάνε ένα Nandroid Backup (προαιρετικό αλλά συνιστάται).
  4. Κάνε Wipe (cache partition + dalvik cache). Αν αναβαθμίζεις από CM7 τότε κάνε και data/factory reset.
  5. Κάνε εγκατάσταση της CM9 (install zip from sdcard> choose zip from sdcard) από το αντίστοιχο αρχείο που κατέβασες.
  6. Εγκατέστησε τα Google Apps με τον ίδιο τρόπο όπως στο βήμα 5 (προαιρετικό).
  7. Κάνε πάλι Wipe (cache partition + dalvik cache).
  8. Κάνε επανεκκίνηση του κινητού σου.

 

CyanogenMod 9 Changelog.

 

 

Σημείωση: Αν μετά το τέλος της εγκατάστασης ή της αναβάθμισης το κινητό σου κάνει bootloops ακολούθησε τα παρακάτω βήματα:

  1. Αφαίρεσε την μπαταρία.
  2. Βγάλε την κάρτα SIM και την εξωτερική SDCard.
  3. Τοποθέτησε την μπαταρία.
  4. Μπες στο CWM Recovery με τα τρία κουμπιά (Home - Volume Up - Power).
  5. Ακολούθησε πάλι την διαδικασία εγκατάστασης από το βήμα 7 ή αναβάθμισης από το βήμα 5.

 

 

Αν θέλεις να αλλάξεις kernel τότε κατεβάζεις τον συμβατό kernel που επιθυμείς και τον περνάς από το CWM Recovery (install zip from sdcard> choose zip from sdcard).

Μία πρόταση είναι ο Semaphore ICS του δικού μας Στράτου (stratosk) τον οποίο και ευχαριστούμε ιδιαίτερα.

 

 

Προσοχή: Για να επιστρέψεις σε επίσημη Gingerbread πρέπει να την περάσεις με Odin χρησιμοποιώντας re-partition, pit και μία rom με τρία αρχεία.

Αναλυτικός οδηγός υπάρχει εδώ.

 

 

Tips και mods για την CyanogenMod 9

 

  • Ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τον χώρο εγκατάστασης των εφαρμογών και την διαφοροποίηση του συστήματος της CM9 από αυτό των Samsung Based Roms. Ευχαριστούμε τον Μάκη (Lakerdas) για την επεξήγηση.
     
     
  • Swype για την CM9.
     
     
  • Τροποποιημένη stock εφαρμογή SMS για αποστολή μηνυμάτων με 160 Ελληνικούς χαρακτήρες.
    Ευχαριστούμε τον Κώστα (kostis132) για την εφαρμογή.
     
     
  • Nova Launcher: μία πολύ καλή εναλλακτική λύση Launcher για την CM9.
     
     
  • Τροποποιημένες εφαρμογές με μαύρο background.
     
     
  • Modems για την CM9.
     
     
  • Custom Boot Animation.
     
     
  • Flash Player
    Ευχαριστούμε τον Κώστα (mindfield).
     
     
  • Αν μετά το πέρασμα της CM9 οι εφαρμογές σου δεν μπορούν να διαβάσουν τα αρχεία πολυμέσων τότε ρίξε μια ματιά εδώ για τη λύση.
    Ευχαριστούμε τον Ηρακλή (hraklhs57) που βρήκε τη λύση.

 

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δε φέρω καμία ευθύνη αν συμβεί κάτι στη συσκευή σας για τον οποιοδήποτε λόγο κατά την εγκατάσταση της RΟΜ ή του Kernel.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είδες semaphore και σε τρώει ...το odin σου ε?:lol:

Να σε ξενερώσω? Παίζει να μην βάλει voodoo colours ο Στράτος :cry:

 

Αντε καλά φλασαρίσματα σε όλους μας! :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Για να περάσω το κερνελ του Στράτου, μπορώ να το φλασάρω μέσω CMW ;

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ενα μινι review...

 

2 μερες τωρα ειμαι με teamhacksung build 14.

Κανενα προβλημα για μενα μεχρι στιγμης με την χρηση που του κανω

Δεν εχω external sd οποτε δεν εχω το προβλημα με τα duplicates

Την πρωτη φορα που πηγα να καλεσω νουμερο πατωντας καποιο αριθμο χειροκινητα, μου εβγαλε το παραθυρακι για αναγκαστικο κλεισιμο.Του ειπα ομως να περιμενει και τελικα γλιτωσα το FC.

 

Οσο αφορα την ταχυτητα δεν μπορω να δω καποια διαφορα.Το κινητο ηταν ηδη γρηγορο με την CM7

Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια βεβαια ειναι οτι το κινητο ειναι πιο smooth απο ποτε.

 

Τις εφαρμογες μου τις εκανα επαναφορα με το titanium backup.

56 εφαρμογες(χωρις τα data τους,για να γλιτωσω τυχον ασυμβατοτητες Gingerbread-ICS)

2 εφαρμογες(με τα data τους)(Ηταν παιχνιδια που βαριομουν να ξαναπερασω...Και ευτυχως δουλεψαν μια χαρα)

 

Απο αυτονομια ,παρολο που δεν εκανα ακομα 2-3 κυκλους φορτισης μου φαινεται υπερβολικα καλη.

 

Αυτα μεχρι στιγμης

 

:)

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσω το κερνελ του Στράτου, μπορώ να το φλασάρω μέσω CMW ;

 

Μονο μεσω CWM μπορεις...Οχι με ODIN

 

Κρατα πρωτα ενα backup ομως καθως καποιοι αναφερουν bootloops

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρια η 15 πιστευω θα βγει αρκετα καλη.

45λεπτα προβολη+wifi, 16 ωρες λειτουργιας και ειναι στο 88%, + οτι δεν εχω κανει ουτε 1 κυκλο φορτισης ακομα!

 

ας μετονομασει καποιος mod το αλλο θεμα σε [ROM] ICS by onecosmic (ας διαγραψει και τα πρώτα 45 ποστ να το καθαρισει :P)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρια η 15 πιστευω θα βγει αρκετα καλη.

45λεπτα προβολη+wifi, 16 ωρες λειτουργιας και ειναι στο 88%, + οτι δεν εχω κανει ουτε 1 κυκλο φορτισης ακομα!

 

ας μετονομασει καποιος mod το αλλο θεμα σε [ROM] ICS by onecosmic (ας διαγραψει και τα πρώτα 45 ποστ να το καθαρισει :P)

 

Ούτε η στοκ δεν μου βγάζει τέτοια μπαταρία...

:shock:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρια η 15 πιστευω θα βγει αρκετα καλη.

45λεπτα προβολη+wifi, 16 ωρες λειτουργιας και ειναι στο 88%, + οτι δεν εχω κανει ουτε 1 κυκλο φορτισης ακομα!

 

Το έχεις στο αυτόματο το 3G; Φοβερή αυτονομία φαίνεται να έχει!

Λοιπόν..., φορτίζω το κινητό και ξεκινάω φλασάρισμα ώστε να αρχίσω να μπαίνω στο κλίμα. Αρκετά έκατσα με την JVU!:p

Μέχρι αύριο θα πω και εγώ τις εντυπώσεις μου και θα κοιτάξω να φτιάξω και έναν οδηγό για φλασάρισμα ώστε να τον βάλω στο πρώτο post (αν και λίγο πολύ το ίδιο είναι με την CM7).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ουαου! Και το android system το χαβά του... 28% :p

 

Είναι λανθασμένη η ένδειξη. Ετσι τουλάχιστον λένε στην Cyanogen.

 

Νίκο523 απο performance πως την κρίνεις σε σχέση με την RC1 που είχες τόσο καιρό? Γρήγορη, αργή, η ram παει περίπατο?

Επίσης το θέμα slow usb transfer speeds έχει λυθεί?

 

Η εγκατάσταση ήταν απροβλημάτιστη ή σου έκανε τίποτα νάζια?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

ουαου! Και το android system το χαβά του... 28% :p

 

οτι και να εγραφε το system δεν με ενδιεφερε ποτε.

στην rc1 μου εβγαζε κατι 35-40% το system και ειχα 6 ωρες προβολης με την νορμαλ-πανομοιοτυπη χρηση που κανω παντα. 6-7 ωρες ειναι το max που βγαζω με οποιδηποτε ρομ.

 

Νίκο523 απο performance πως την κρίνεις σε σχέση με την RC1 που είχες τόσο καιρό? Γρήγορη, αργή, η ram παει περίπατο?

Επίσης το θέμα slow usb transfer speeds έχει λυθεί?

 

πιο γρηγορη-smooth-στεθερη χωρις κανενα προβλημα ως τωρα. την περασα με την μια και δεν ειχα κανενα κουλο

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Είδες semaphore και σε τρώει ...το odin σου ε?:lol:

Να σε ξενερώσω? Παίζει να μην βάλει voodoo colours ο Στράτος :cry:

 

Αντε καλά φλασαρίσματα σε όλους μας! :)

 

Εννοείται αυτό!

Ναι, το είδα για το Voodoo Color αλλά λέει ο Στράτος ότι οι ρυθμίσεις που έχουν γίνει στα χρώματα από τον pawitp είναι πολύ καλές. Μόλις περάσω την ICS και τον Semaphore θα δω και θα σου πω.

 

Επίσης το θέμα slow usb transfer speeds έχει λυθεί?

 

Στο θέμα για τον Semaphore στο xda δοκίμασε ένας (ο malcho) μεταφορά αρχείων στο PC και έπιασε 12MB/s. Μια χαρά το βρίσκω αν ισχύει!

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα για τον Semaphore στο xda δοκίμασε ένας (ο malcho) μεταφορά αρχείων στο PC και έπιασε 12MB/s. Μια χαρά το βρίσκω αν ισχύει!

 

καποια αναφερουν transfer 2-3mb/s με default kernel.

Προσωπικα μια φορα που περασα τα αρχεια του titanium backup ειχα transfer 8-9mb/s

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα του giosky με το power button το έχει κανείς;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

με στοκ κερνελ και μοντ για την μπαταρια δεν εχω προβλημα

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

με στοκ κερνελkai μοντ για την μπαταρια δεν εχω προβλημα

 

με semaphore το έχει. το ανεφερε στο αλλο θρεαντ και στο xda

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνει σε όλους αλλά σίγουρα είναι ένα θέμα που θέλει ψάξιμο. Ας μην ξεχνάμε ότι είναι ακόμα στην αρχή ο Semaphore για την CM9. Λίγη υπομονή και θα το κάνει το θαύμα του ο Στράτος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε ότι είναι ακόμα στην αρχή ο Semaphore για την CM9. Λίγη υπομονή και θα το κάνει το θαύμα του ο Στράτος.

 

Δεν ξέρω αν είναι μόνο η δική μου άποψη αλλά πραγματικά πιστεύω ότι o Στρατός "δένει" καλύτερα με την ιδέα και τον τρόπο λειτουργίας της cyanogen team. Μπορεί να είμαι υπερβολικά αισιόδοξος αλλά μυρίζομαι σπουδαία πράγματα από αυτόν. Φαίνεται από τώρα ότι γουστάρει πολύ την όλη φάση.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα ξανα με καθαρή εγκατάσταση της 15 και χωρίς να βάλω τίποτα άλλο ούτε κάν gapps φλας άρα απευθείας semaphore 0.5.1 και η κατάσταση ήταν χάλια. Συνέχεια επανεκκινησεις. Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Τσεκάρα ότι έχω τα σωστά αρχεία και είναι όλα οκ. Με το στοκ kernel η 15 είναι παρα πολυ καλή και ιδιαίτερα απο μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

εχετε καταφερει με τον στοκ κερνελ στην build 15 να κανετε overclocking?κατεβασα και το ns tools αλλα και παλι μεγιστο 1000 εχει.οχι πως χρειαζεται βεβαια ειναι αρκετα smooth και ετσι.και χωρις προβληματα για την ωρα.

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

εχετε καταφερει με τον στοκ κερνελ στην build 15 να κανετε overclocking?κατεβασα και το ns tools αλλα και παλι μεγιστο 1000 εχει.οχι πως χρειαζεται βεβαια ειναι αρκετα smooth και ετσι.και χωρις προβληματα για την ωρα.

 

Δεν υποστηρίζει άλλες συχνότητες. Με το cpu spy μπορείς να δεις ποιες συχνότητες υποστηρίζει ακόμα και αν δεν έχεις κάνει oc κάτω στο πεδίο "unused".

Link to comment
Share on other sites

με την νεα semaphore 0.6.3 και live oc στα 1100 μεσω ns tools ολα δουλευουν τελεια.

αν και θα χρειαστει και αλλο overclocking για να δουλεψει καπως καλα ο broswer

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,εχθες περασα την build 15 και ηθελα να πω και εγω τα συμπερασματα μου.εγω αφου την περασα δεν ετρεχε το super user και μερικα προγραματα που το χρειαζονταν.το απεγκατεστισα απο το titanium και το κατεβασα απο το market και δουλεψαν ολα.επισης δεν ειχε file manager το οποιο κατεβασα το oifile παλι απο το μαρκετ.καταταλλα ολα τα βλεπω να ειναι ιδια οπως στην 14.Oi διαφορες ειναι πως παιζουν τα αστεια πρωσοπα στην καμερα οπου και γελασα πολυ και μερικα καινουργια εικονιδια στο μενου που δεν καταλαβενω τι κανουν.οπως το terminal emulator,cm stats.το rom manager Που προστεθηκε μου αρεσε.ολα παιζουν οπως πριν και οι χαρτες,samsung app τα παντα.τελος απο οτι ειδα μπηκαν και καποιες καινουργιες επιλογες στις ρυθμισεις οι οποιες ομως ειναι ανενεργες.αυτα τα λιγα.Θα θελα παντως να δω κανονικο official filemanager μεταφρασμενω στα ελληνικα,καλητερη app για μουσικη που να σου δινει την δινατοτητα να βαλεις τον ηχο ως ηχο κλησεις επαφης,ραδιο,και βιντεοκληση για να πω οτι δεν εχουμε να ζηλεψουμε σε τιποτα μια official ics rom.α και επισης να διορθωθει και η ληψη με την καμερα στα 720p που ειναι χαλια.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...