Jump to content

[ROM] CyanogenMod 10.1 / 10.2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, επιχειρησα να περασω την CyanogenMod 10 ενω ειχα την 2.3.6 GB, ακολουθησα τον οδηγο για την εγκατασταση και μολις εφτασα στο βημα 7 που κανεις install zip from sd card και αφου το εκανα σε 3 δευτερα μου εκανε επανεκκινηση και κολλησε στο logo samsung, προσπαθησα να το βαλω σε recovery πατωντας home+vol up+power για να ξανακανω την εγκατασταση και δεν μπαινει, το μονο που κανει ειναι να ξαναμενει στο Logo samsung και να κολλαει εκει. θα εκτιμουσα την οποιαδηποτε βοηθεια σας.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πέρνα πάλι ένα επίσημο Firmware με τρία αρχεία, re-partition και pit και ακολούθησε ξανά τον οδηγό.

Όπως φαίνεται ήσουν λίγο άτυχος και κάτι δεν πήγε καλά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

με τον χώρο για τις εφαρμογές έχουμε κάτι?

κάτι είχα διαβάσει πριν λίγο καιρό αλλά δεν θυμάμαι...

μου δείχνει συνολικό χώρο γύρω στα 400mb και έχω ήδη γεμίσει το μισό, και έχω βάλει μόλις γύρω στις 15 εφαρμογές

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και πολλα μπραβο για την βοηθεια που μας δινετε.

ειμαι ψιλοασχετος εκανα root - semaphore- superuser και εχω 2.3.3 XXJVO GINGERBREAD και θα θελα νε ρωτησω

τι μου προτεινετε για την αναβαθμιση του.

Και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και πολλα μπραβο για την βοηθεια που μας δινετε.

ειμαι ψιλοασχετος εκανα root - semaphore- superuser και εχω 2.3.3 XXJVO GINGERBREAD και θα θελα νε ρωτησω

τι μου προτεινετε για την αναβαθμιση του.

Και παλι ευχαριστω.

 

για αρχή θα σου πω ότι είσαι σε λάθος θέμα

ακολούθησε τον οδηγό και βάλε την jw6, βρίσκεται στο τέλος της σελίδας :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

με τον χώρο για τις εφαρμογές έχουμε κάτι?

κάτι είχα διαβάσει πριν λίγο καιρό αλλά δεν θυμάμαι...

μου δείχνει συνολικό χώρο γύρω στα 400mb και έχω ήδη γεμίσει το μισό, και έχω βάλει μόλις γύρω στις 15 εφαρμογές

 

Οσον αφορά τον χώρο κάντε το εξής.

Μπείτε στο root explorer πηγαίνετε στο /data και μετά στο /app.

Πατήστε το κουμπί του menu και στον διάλογο που θα ανοίξει πατήστε preferences-->sort order-->size.

Τώρα θα σας έχει κατανείμει τις εφαρμογές στο /data/app απο την μικρότερη (σε MB) στην μεγαλύτερη. Δείτε ποιες εφαρμογές πιάνουν πολύ χώρο (συνήθως κάποια παιχνίδια) και πηγαίνετε ρυθμίσεις (συσκευής)--> εφαρμογές-->στην κάρτα SD, βρείτε μερικές απο τις "βαριές" εφαρμογές που εντοπίσατε με την βοήθεια του root explorer και επιλέξτε "μετακίνηση στην SD".

 

Στέλνοντας στην SD κάποια παιχνίδια έχω γύρω στις 80 εφαρμογές εγκατεστημένες και 170 ΜΒ ελεύθερα στο data.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, επιχειρησα να περασω την CyanogenMod 10 ενω ειχα την 2.3.6 GB, ακολουθησα τον οδηγο για την εγκατασταση και μολις εφτασα στο βημα 7 που κανεις install zip from sd card και αφου το εκανα σε 3 δευτερα μου εκανε επανεκκινηση και κολλησε στο logo samsung, προσπαθησα να το βαλω σε recovery πατωντας home+vol up+power για να ξανακανω την εγκατασταση και δεν μπαινει, το μονο που κανει ειναι να ξαναμενει στο Logo samsung και να κολλαει εκει. θα εκτιμουσα την οποιαδηποτε βοηθεια σας.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

μολις τελειωσα την εγκατασταση της CyanogenMod 10 και των google apps και το galaxy δουλευε τελεια. Ειπα να περασω και το semaphore 2.0.3 και η συσκευη εχει κολλησει στην αρχικη οθονη στο powered by semaphore χωρις να κανει τπτ. Καμια προταση??

Edited by DimGalaxyS
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τον χώρο κάντε το εξής.

Μπείτε στο root explorer πηγαίνετε στο /data και μετά στο /app.

Πατήστε το κουμπί του menu και στον διάλογο που θα ανοίξει πατήστε preferences-->sort order-->size.

Τώρα θα σας έχει κατανείμει τις εφαρμογές στο /data/app απο την μικρότερη (σε MB) στην μεγαλύτερη. Δείτε ποιες εφαρμογές πιάνουν πολύ χώρο (συνήθως κάποια παιχνίδια) και πηγαίνετε ρυθμίσεις (συσκευής)--> εφαρμογές-->στην κάρτα SD, βρείτε μερικές απο τις "βαριές" εφαρμογές που εντοπίσατε με την βοήθεια του root explorer και επιλέξτε "μετακίνηση στην SD".

 

Στέλνοντας στην SD κάποια παιχνίδια έχω γύρω στις 80 εφαρμογές εγκατεστημένες και 170 ΜΒ ελεύθερα στο data.

Χρησιμοποιώ το astro manager και μέσα στο /data δεν υπάρχει τίποτα (Directory is empty)..!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να κοιτάς στον sdcard/data. Χρειάζεσαι έναν File Explorer με δικαιώματα root για να δεις το /data.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το astro manager και μέσα στο /data δεν υπάρχει τίποτα (Directory is empty)..!

 

με τον astro δεν τα δείχνει, με root explorer τα δείχνει κανονικά

να ρωτήσω όμως, δεν θα υπάρξει κάποια μείωση στις επιδόσεις όσων εφαρμογών περαστούν στην sd?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά, αν δεν μπορείτε να αγοράσετε τον root explorer, δοκιμάστε τον es explorer. Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε το root access απο τις ρυθμίσεις.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Tι γινεται με το download της 0830?Ολο σφαλμα σελιδα πεταει!!
Link to comment
Share on other sites

Tι γινεται με το download της 0830?Ολο σφαλμα σελιδα πεταει!!

 

Στην σελίδα 537 του θέματός της cm10 στο xda υπάρχει mirror. Επίσης δούλευει το link του torrent στο download site της cyanogenmod.

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα 537 του θέματός της cm10 στο xda υπάρχει mirror. Επίσης δούλευει το link του torrent στο download site της cyanogenmod.
Σε ευχαριστω. Με τον flash player τι γινεται? Υπαρχει καποια εναλακτικη εφαρμογη αντιστοιχη? Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω. Με τον flash player τι γινεται? Υπαρχει καποια εναλακτικη εφαρμογη αντιστοιχη?

 

O flash player με επαναφορα της εφαρμογης με το titanium μου λειτουργει κανονικα.

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

δεν λέω, μεγάλη έλλειψη ο fash αλλά παιδιά ο browser είναι στα καλύτερα του... :D
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Στον στοκ browser δουλεψε, σε opera και dolfin οχι.Παντως οπως ειπε και ο Βασιλης ο στοκ browser ειναι πολυ καλος Κατι αλλο, στην γκαλερι μου βγαζει τις εικονες σε καρρε, γιατι?

Παντως η ρομ παει πολυ καλα!!

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Στον στοκ browser δουλεψε, σε opera και dolfin οχι.Παντως οπως ειπε και ο Βασιλης ο στοκ browser ειναι πολυ καλος Κατι αλλο, στην γκαλερι μου βγαζει τις εικονες σε καρρε, γιατι?

Παντως η ρομ παει πολυ καλα!!

 

Τι εννοείς σε καρρε; Πολλαπλά αντίγραφά;

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σε καρρε; Πολλαπλά αντίγραφά;
Δες εδω https://www.dropbox.com/s/ut3f15g5sh8w48p/Screenshot_2012-09-01-20-08-33.png?m για να καταλαβεις τι γινεται.Τελικα εκανα αντιγραφη τον ιδιο φακελο στην εσωτερικη μνημη και δουλευει κανονικα.Το προβλημα απ οτι διαπιστωσα γινεται στους φακελους με τις φωτο που ειναι στην εξωτερικη καρτα
Link to comment
Share on other sites

Ούτε με διαγραφή των δεδομένων από το Gallery έφτιαξε;

Φαντάζομαι πως μόλις το πάρει χαμπάρι ο Pawitp θα το φτιάξει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με διαγραφή των δεδομένων από το Gallery έφτιαξε;

Φαντάζομαι πως μόλις το πάρει χαμπάρι ο Pawitp θα το φτιάξει.

Οχι Νικο,ουτε με αυτο,ηταν το πρωτο που εκανα.Ειναι ψιλοσπαστικο γιατι ολες τις φωτο και τα wallpapers τα εχουμε ολοι στην εξωτερικη.Τελος παντων,κανω οτι δεν το βλεπω γιατι αν εξαιρεσουμε κατι μικροπροβληματακια η ρομ ειναι πολυ καλη :) Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλή και ας μην ξεχνάμε ότι είναι σχετικά φρέσκια ακόμα.

Νομίζω ότι κερδίζει στα σημεία την CM9.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ενθουσιασμένος με την Jelly Bean και την CM10 so far!

 

Ένα θεματάκι (ψιλολόγια) που παρατήρησα είναι ότι όταν προσπάθησα στην lock screen να βάλω background δεν μου το κάνε (το δέχεται στα settings αλλά η lock screen παραμένει κενή). Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

 

Επίσης όταν του ζήτησα σε slide shortcut στην lockscreen να μου βάλει speed dial ενώ στα settings το δέχεται στην lock screen δεν μου το εμφανίζει. Το email πχ που το πρόσθεσα το δείχνει κανονικά. Μήπως έτυχε και σε κάποιον άλλο?

May the force be with us :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...