Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με την νεα semaphore 0.6.3 και live oc στα 1100 μεσω ns tools ολα δουλευουν τελεια.

αν και θα χρειαστει και αλλο overclocking για να δουλεψει καπως καλα ο broswer

 

Και στα @1800 να πας πάλι ο stock browser θα είναι χάλια. Χρησιμοποίησε opera mini να δεις πόσο γρήγορος είναι. Δεν έχει βέβαια flash αλλα εμένα μου είναι σχεδόν αχρηστο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και στα @1800 να πας πάλι ο stock browser θα είναι χάλια. Χρησιμοποίησε opera mini να δεις πόσο γρήγορος είναι. Δεν έχει βέβαια flash αλλα εμένα μου είναι σχεδόν αχρηστο

 

O opera mobile εχει φλας. :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα καλά λόγια όλων εδώ για την CM9 και μετά απο σχεδόν ένα μήνα στην JVU είπα να δοκιμάσω και εγώ το παγωτό μιας και βγήκε η b15 και έπιασε δουλειά και ο Στράτος με τον semaphore. Γενικά ευχαριστημένος είμαι αν και έχω κάποια θέματα:

1) αρχικά είχα το ίδιο πρόβλημα με τον magyver στο superuser το οποίο διόρθωσα με το fix στην αρχική σελίδα του επίσημου thread στο xda.

2) οι αισθητήρας του accelometer όπως και η πυξίδα δεν δουλευουν σωστά. Δοκίμασα διάφορες πυξίδες απο το market και όλες δείχνουν οτι ναναι.

Στο Ashpalt6 που δοκίμασα το accelometer επίσης δεν δουλεύει.. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό το πρόβλημα(πχ κάποιο πρόγραμμα για calibration);

3) H οθόνη κάποια στιγμή ενώ έχει χρονικό όριο 1min για να κλείνει παρέμεινε ανοιχτή συνεχώς, μετά απο reboot δούλεψε(έκλεινε).

4) τα samsung app τι περιλαμβάνουν και απο που τα βρίσκω?

έχω την b15 με τον δικό της stock kernel χωρίς καμία αλλαγή ( κάποια στιγμή θα βάλω λογικά semaphore)

 

Άλλαξε κανείς τον stock(trebuchet) launcher; Βλέπω ότι ο nova launcher είναι καλύτερος.

Επίσης όταν κάνω εγκατάσταση απο το Market μου πετάει πάντα και μια συντόμευση στην home screen, είναι φυσιολογικό αυτό; μπορώ κάπως να το απενεργοποιήσω αυτό;

Εκτός απο το android keyboard , μπορώ να βάλω και swype; και αν ναι, είναι το ίδιο που μπαίνει και στις stock gingerbread;

Edited by kosmas75
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα καλά λόγια όλων εδώ για την CM9 και μετά απο σχεδόν ένα μήνα στην JVU είπα να δοκιμάσω και εγώ το παγωτό μιας και βγήκε η b15 και έπιασε δουλειά και ο Στράτος με τον semaphore. Γενικά ευχαριστημένος είμαι αν και έχω κάποια θέματα:

1) αρχικά είχα το ίδιο πρόβλημα με τον magyver στο superuser το οποίο διόρθωσα με το fix στην αρχική σελίδα του επίσημου thread στο xda.

2) οι αισθητήρας του accelometer όπως και η πυξίδα δεν δουλευουν σωστά. Δοκίμασα διάφορες πυξίδες απο το market και όλες δείχνουν οτι ναναι.

Στο Ashpalt6 που δοκίμασα το accelometer επίσης δεν δουλεύει.. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό το πρόβλημα(πχ κάποιο πρόγραμμα για calibration);

3) H οθόνη κάποια στιγμή ενώ έχει χρονικό όριο 1min για να κλείνει παρέμεινε ανοιχτή συνεχώς, μετά απο reboot δούλεψε(έκλεινε).

4) τα samsung app τι περιλαμβάνουν και απο που τα βρίσκω?

έχω την b15 με τον δικό της stock kernel χωρίς καμία αλλαγή ( κάποια στιγμή θα βάλω λογικά semaphore)

 

Άλλαξε κανείς τον stock(trebuchet) launcher; Βλέπω ότι ο nova launcher είναι καλύτερος.

Επίσης όταν κάνω εγκατάσταση απο το Market μου πετάει πάντα και μια συντόμευση στην home screen, είναι φυσιολογικό αυτό; μπορώ κάπως να το απενεργοποιήσω αυτό;

Εκτός απο το android keyboard , μπορώ να βάλω και swype; και αν ναι, είναι το ίδιο που μπαίνει και στις stock gingerbread;

 

πρωτον το παρατσουκλι μου ειναι magiver:ολα τα υπολοιπα που ειπες δουλευουν.κανε ρεσταρτ με recovery mode κανε format wipe kai το partition.εγκατεστησε την beta 15 και τα τρια fix που εχει και πιστευω ολα θα πανε καλα.εμενα δουλευουν ολα.καλη τυχη:D

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα καλά λόγια όλων εδώ για την CM9 και μετά απο σχεδόν ένα μήνα στην JVU είπα να δοκιμάσω και εγώ το παγωτό μιας και βγήκε η b15 και έπιασε δουλειά και ο Στράτος με τον semaphore. Γενικά ευχαριστημένος είμαι αν και έχω κάποια θέματα:

1) αρχικά είχα το ίδιο πρόβλημα με τον magyver στο superuser το οποίο διόρθωσα με το fix στην αρχική σελίδα του επίσημου thread στο xda.

2) οι αισθητήρας του accelometer όπως και η πυξίδα δεν δουλευουν σωστά. Δοκίμασα διάφορες πυξίδες απο το market και όλες δείχνουν οτι ναναι.

Στο Ashpalt6 που δοκίμασα το accelometer επίσης δεν δουλεύει.. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό το πρόβλημα(πχ κάποιο πρόγραμμα για calibration);

3) H οθόνη κάποια στιγμή ενώ έχει χρονικό όριο 1min για να κλείνει παρέμεινε ανοιχτή συνεχώς, μετά απο reboot δούλεψε(έκλεινε).

4) τα samsung app τι περιλαμβάνουν και απο που τα βρίσκω?

έχω την b15 με τον δικό της stock kernel χωρίς καμία αλλαγή ( κάποια στιγμή θα βάλω λογικά semaphore)

 

Άλλαξε κανείς τον stock(trebuchet) launcher; Βλέπω ότι ο nova launcher είναι καλύτερος.

Επίσης όταν κάνω εγκατάσταση απο το Market μου πετάει πάντα και μια συντόμευση στην home screen, είναι φυσιολογικό αυτό; μπορώ κάπως να το απενεργοποιήσω αυτό;

Εκτός απο το android keyboard , μπορώ να βάλω και swype; και αν ναι, είναι το ίδιο που μπαίνει και στις stock gingerbread;

 

4) Είναι οι εφαρμογές της Google (gmail, talk κ.τ.λ.) και τις βρίσκεις εδώ.

 

Ναι, ο Nova Launcher είναι καλύτερος.

Άνοιξε το Market, πήγαινε στις ρυθμίσεις και απενεργοποίησε την "Αυτόματη προσθήκη widget".

Μπορείς να βάλεις αλλά δεν είναι το ίδιο με αυτό της Gingerbread. Το είχα δώσει ο Lakerdas για CM7 αλλά τα link δεν δουλεύουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στο 4 ο φίλος δεν αναφέρεται στα google apps :)

Υπάρχει η δυνατότητα να περάσεις την εφαρμογή samsung apps (αυτή που έχουμε στην GB) και στην ICS ώστε να επωφεληθείς απο τυχών προσφορές που μπορεί να περιλαμβάνονται σε αυτή (όπως το free tapatalk και κάποια παιχνίδια που δίνει η samsung δώρο κατα καιρούς).

 

Να αναφέρουμε ότι το πρώτο ποστ ενημερώθηκε με οδηγό εγκατάστασης της CM9 στα ελληνικά

Ευχαριστούμε Superuser :)

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδιά, για την βοηθεια.

@magiver, εννοεις να κάνω format KAI την sdcard?

H αληθεια ειναι οτι ολοι οι φακελοι που ειχα στην sdcard απο την jvu παρεμειναν αθικτοι και στην Cm9.. Φανταστηκα οτι αυτοι δεν επηρεαζουν τιποτα. Πρεπει λετε να σβηστουν και αυτοι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδιά, για την βοηθεια.

@magiver, εννοεις να κάνω format KAI την sdcard?

H αληθεια ειναι οτι ολοι οι φακελοι που ειχα στην sdcard απο την jvu παρεμειναν αθικτοι και στην Cm9.. Φανταστηκα οτι αυτοι δεν επηρεαζουν τιποτα. Πρεπει λετε να σβηστουν και αυτοι;

 

Δεν πρόκειται να σε βοηθήσει σε κάτι αν κάνεις φορμάτ την sd card.

Απλά θα χάσεις τα αρχεία σου. Το σύστημα δεν επηρεάζεται απο την ακαταστασία που επικρατεί στην sd card.

 

Τώρα τι σημαίνει "κανε format wipe kai το partition", ομολογώ δεν μπορώ να καταλαβω :)

 

Πάντως όταν έχεις προβλήματα είθισται να δοκιμάζεις wipe cache και wipe dalvick cache απο advanced στο recovery. Αν δεν έχεις στήσει ακόμα το κινητό και δεν σε νοιάζει μην χαθούν οι ρυθμίσεις, κάνε και ένα wipe data/factory reset.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Με τα wipe cache/ wipe dalvik, χανω τιποτα; μονο με το format χανω apps και ρυθμισεις, σωστα;

 

EDIT: το προβλημα με την πυξιδα φαινεται να διορθωθηκε απο μονο του.

 

Ps: κατι που μου αρεσε πολυ στο Ics ειναι οτι μου συχρονισε τα bookmarks στο κινητο με αυτα που εχω στον chrome(pc).

Edited by kosmas75
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με το wipe data/factory reset διαγράφονται οι εφαρμογές και οι ρυθμίσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Με τα wipe cache/ wipe dalvik, χανω τιποτα; μονο με το format χανω apps και ρυθμισεις, σωστα;

 

EDIT: το προβλημα με την πυξιδα φαινεται να διορθωθηκε απο μονο του.

 

Ps: κατι που μου αρεσε πολυ στο Ics ειναι οτι μου συχρονισε τα bookmarks στο κινητο με αυτα που εχω στον chrome(pc).

 

H πυξίδα χαλάει μετά απο κάθε εγκατάσταση ρομ, είτε custom είτε stock και στην συνέχεια επανέρχεται.

 

Με wipe dalvik cache και cache δεν χάνεις δεδομένα.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το swype για ics: Swype

Όπως ξαναείπαμε εγκαθίσταται σαν απλή εφαρμογή και περιέχει μόνο ελληνικά και αγγλικά (δημιουργός ο Tyxerakias).

 

Νίκο αν θες πρόσθεσε το στον οδηγό.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Οδηγός εγκατάστασης CyanogenMod 9.

....

- Κάνε ένα Backup τον efs φάκελο. Αντέγραψε τον στον υπολογιστή σου για παν ενδεχόμενο....

Ευχαριστούμε πολύ για τον οδηγό, κάποιες noob απορίες για το πιό πάνω:

1.Ο φάκελος efs τι περιέχει και γιατί είναι σημαντικός (έχει να κάνει με το ΙΜΕΙ;);

2. Σε ποιά περίπτωση μπορεί να βοηθήσει το backup;

3. Οταν λές backup εννοείς copy/paste έτσι?:O

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, περιέχει IMEI και άλλα χαρακτηριστικά της συσκευής.

2) Αν πάει κάτι στραβά και διαγραφεί.

3) Ναι, αυτό εννοώ.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για τον οδηγό, κάποιες noob απορίες για το πιό πάνω:

1.Ο φάκελος efs τι περιέχει και γιατί είναι σημαντικός (έχει να κάνει με το ΙΜΕΙ;);

2. Σε ποιά περίπτωση μπορεί να βοηθήσει το backup;

3. Οταν λές backup εννοείς copy/paste έτσι?:O

 

1. Ο φάκελος efs περιέχει τα αρχεία συστήματος που καθορίζουν το IMEI σου. Αν κατά οποιοδήποτε φλασάρισμα αυτά τα αρχεία καταστραφούν είναι πρακτικά αδύνατο να τα επαναφέρεις. Ούτε καν το service της samsung δεν μπορεί να το κάνει. Αποτέλεσμα, το imei σου έχει χαθεί για πάντα.

Τα άλλα δύο δεν κατάλαβα σε τι αναφέρονται :).

 

ΟΚ. Σου απάντησε ο Νίκος.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Νίκο και Μάκη για τις απαντήσεις σας.

Ο στράτος στο σαιτ του δίνει md5sum για τα αρχεία του. Διάβασα στο wiki, κατέβασα και εγκατέστησα απο Microsoft το ανάλογο utility για windows. δεν κατάφερα όμως να το τρέξω!

Υπάρχει κάτι πιό απλο σε περιβάλλον windows? οποιος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ να μου στείλει pm

 

Edit: Ευχαριστώ και πάλι Νίκο, πανεύκολο

Edited by mico

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

guys δεν μου δουλευουν τα meteo.gr και tvme.gr...μπορει καποιος να επαληθευσει?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

guys δεν μου δουλευουν τα meteo.gr και tvme.gr...μπορει καποιος να επαληθευσει?

 

Για το meteo μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Για το meteo μπορώ να το επιβεβαιώσω.

 

οποτε,μαλλον θα ειναι ασυμβατοτητα της εφαρμογης...

 

thx

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Κάποια νέα:

Συγχωνεύτηκαν στον κώδικα σήμερα μεταξύ άλλων

1. Επιδιόρθωση su.

2. Το data roaming δεν θα είναι προεπιλεγμένο.

3. Το πληκτρολόγιο android θα έχει πλέον εκτός από ελληνική γλώσσα και ελληνικό λεξικό (ένα ευχαριστώ στο μέλος του forum Πάρη Πανταζή aka L10nH34Rt).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Για την πυξίδα που αναφέρετε σε προηγούμενα ποστς, θέλει και αυτή calibration. Υπάρχουν μερικά προγράμματα που σου εξηγούν πως γίνεται, αλλά έχω βρει έναν τρόπο από ένα βίντεο που την φτιάχνει πάντα αμέσως. Απλά ανοίγεις κάποιο πρόγραμμα πυξίδας και κάνετε
μια δυο τρεις φορές. Όντως είναι πιο αποτελεσματικό από τα 8αράκια που προτείνουν τα προγράμματα για calibration!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...