Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει δυνατοτητα να εχουμε τον kernel του pawtip χωρις αλλο πειραγμα περαν της μεγαλυτερης μνημης;

 

Ο kernel του pawtip έχει 320MB μνήμης (αν θυμάμαι καλά) και δεν μπορείς να το αλλάξεις αυτό αν δεν βάλεις άλλον kernel.

 

Όσοι έχετε τις τελευταίες nightly μπορεί κάποιος να μου πει αν έχουν βάλει επιλογή για τις επιπλέον lockscreen, εμφάνιση για την μπαταρία, επιλογή themes κλπ και αν λειτουργούν;

 

Μόνο το ποσοστό μπαταρίας έχει μπει προς το παρόν και δουλεύει. Τα υπόλοιπα φαντάζομαι θα μπουν σιγά-σιγά στο μέλλον.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια. Θελω να σας κανω μερικες ερωτησουλες. Ειμαι με cm7 και θελω να βαλω cm9. Γινεται, η πρεπει να βαλω καποια stock πρωτα? Αν γινεται, ποια διαδικασια του οδηγου(αυτη για stock η για την αναβαθμιση) ακολουθω? Ποιο modem και ποιο kernel μου προτεινετε να βαλω? Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να περάσεις την CM9 από CM7. Κάνε την διαδικασία της αναβάθμισης αλλά στο βήμα 4 κάνε factory reset αντί για τα wipes.

Modem άσε αυτό που έχει. Αν θες kernel με περισσότερα MB τότε βάλε τον Semaphore.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Θελω να σας κανω μερικες ερωτησουλες. Ειμαι με cm7 και θελω να βαλω cm9. Γινεται, η πρεπει να βαλω καποια stock πρωτα? Αν γινεται, ποια διαδικασια του οδηγου(αυτη για stock η για την αναβαθμιση) ακολουθω? Ποιο modem και ποιο kernel μου προτεινετε να βαλω? Ευχαριστω πολυ!

 

Στην θεση σου θα εβαζα πρωτα μεσω odin καποια stock 2.3.6 gingerbread π.χ την jw4 με ολα τα απαραιτητα wipes πριν και μετα την εγκατασταση, μετα custom kernel π.χ cf root για να αποκτησω cwm recovery ωσπου μεσω αυτου θα εβαζα την cm9 με ολα τα wipes παλι εννοειται...επισης θα εβαζα και το jvu modem για καλυτερη μπαταρια ( thanks Alex:) ) και για κερνελ θα προτιμουσα τον semaphore 1.0.0s που προσφερει απλοχερα 387mb ram :)

Ελπιζω να σε βοηθησα ..

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ο kernel του pawtip έχει 320MB μνήμης (αν θυμάμαι καλά) και δεν μπορείς να το αλλάξεις αυτό αν δεν βάλεις άλλον kernel.

 

Χμμ, θα ηθελα τον kernel του pawtip για να μην μπλεκω σε πολλα μερη για τις ρυθμισεις (governor, bln κλπ). Απλως να εχει την μεγαλη μνημη και τον smartass. Ισως κατσω να διαβασω και το κανω. Λογικα δεν πρεπει να ναι δυσκολο αν ξερεις 5 πραματα απο linux.

Link to comment
Share on other sites

Στην θεση σου θα εβαζα πρωτα μεσω odin καποια stock 2.3.6 gingerbread π.χ την jw4 με ολα τα απαραιτητα wipes πριν και μετα την εγκατασταση, μετα custom kernel π.χ cf root για να αποκτησω cwm recovery ωσπου μεσω αυτου θα εβαζα την cm9 με ολα τα wipes παλι εννοειται...επισης θα εβαζα και το jvu modem για καλυτερη μπαταρια ( thanks Alex:) ) και για κερνελ θα προτιμουσα τον semaphore 1.0.0s που προσφερει απλοχερα 387mb ram :)

Ελπιζω να σε βοηθησα ..

 

Ακριβώς ότι είπε ο Ηρακλής. Την έχω πατήσει ουκ ολίγες φορές με το πέρασμα από cm7 στην cm9 και έπεφτα σε loop και ξαναστησίματα από την αρχή.

 

P.S. Χρόνια πολλά και καλή Ανάσταση σε όλους!

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω αρκετές αλλαγές. Ώρα για δοκιμή!

 

 

 

Δεν βρίσκω το λόγο ώστε να μη γίνεται. Μόλις βρω λίγο χρόνο θα το κοιτάξω... σε 3-4 μέρες δηλαδή.

 

Μήπως είχες χρόνο να το κοιτάξεις; :)

Σόρρυ που σε ζαλίζω! :/

Link to comment
Share on other sites

Στην θεση σου θα εβαζα πρωτα μεσω odin καποια stock 2.3.6 gingerbread π.χ την jw4 με ολα τα απαραιτητα wipes πριν και μετα την εγκατασταση, μετα custom kernel π.χ cf root για να αποκτησω cwm recovery ωσπου μεσω αυτου θα εβαζα την cm9 με ολα τα wipes παλι εννοειται...επισης θα εβαζα και το jvu modem για καλυτερη μπαταρια ( thanks Alex:) ) και για κερνελ θα προτιμουσα τον semaphore 1.0.0s που προσφερει απλοχερα 387mb ram :)

Ελπιζω να σε βοηθησα ..

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Ετσι το εκανα και μεχρι στιγμης δεν μου εχει βγαλει καποιο εμφανες προβλημα. Δεν εχω προλαβει να το ψαχουλεψω, οποτε προς το παρον ουδεν αποριες. Καλη Ανασταση και καλο Πασχα.

 

Υ.Γ. Κουλο το οτι δεν εχει file explorer/manager και πρεπει να κατεβασεις εσυ...

Link to comment
Share on other sites

Στην θεση σου θα εβαζα πρωτα μεσω odin καποια stock 2.3.6 gingerbread π.χ την jw4 με ολα τα απαραιτητα wipes πριν και μετα την εγκατασταση, μετα custom kernel π.χ cf root για να αποκτησω cwm recovery ωσπου μεσω αυτου θα εβαζα την cm9 με ολα τα wipes παλι εννοειται...επισης θα εβαζα και το jvu modem για καλυτερη μπαταρια ( thanks Alex:) ) και για κερνελ θα προτιμουσα τον semaphore 1.0.0s που προσφερει απλοχερα 387mb ram :)

Ελπιζω να σε βοηθησα ..

Ηρακλη εχω την εντυπωση οτι τα προβληματα που ειχες με την cm9 ηταν λογω του sema 1.0.0s,τον οποιο ο Στρατος προτεινει για την slim,με τον 1.0.0 που εχω εγω στην cm9,δεν δημιουργειται το παραμικρο προβλημα (φυσικα,μακρια απο το oc στα 1200 :lol:).

 

Καλη ανασταση σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλη εχω την εντυπωση οτι τα προβληματα που ειχες με την cm9 ηταν λογω του sema 1.0.0s,τον οποιο ο Στρατος προτεινει για την slim,με τον 1.0.0 που εχω εγω στην cm9,δεν δημιουργειται το παραμικρο προβλημα (φυσικα,μακρια απο το oc στα 1200 :lol:).

 

Καλη ανασταση σε ολους

 

Παρη, φιλε μου μπορει να ειναι κι ετσι οπως λες, υποτιθεται ομως οτι απο την στιγμη που ειχα βαλει το patch, δεν θα επρεπε να υπαρχουν δυσλειτουργειες ;)

Την παραπανω ραμ την χρειαζομαι καθως σε αυτο τον τομεα υστερει ο γαλαξιας μας :)

ps Καλο Πασχα σε ολους :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Νέα nightly (15/04/2012) για όποιον ενδιαφέρεται.

Changelog (Stock kernel 369MB)

 

Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλους!:)

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που η παραπανω ραμ στον στοκ κερνελ της νεας nightly οφειλεται στην δημοσιευση των source codes απο την samsung, αραγε εαν τις ενσωματωσει ο κορυφαιος Στρατος :thumbup: στον κερνελ του, λετε να μας προσφερει ακομη παραπανω ραμ..;:rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Νέα nightly (15/04/2012) για όποιον ενδιαφέρεται.

Changelog (Stock kernel 369MB)

 

Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλους!:)

 

Στα 369ΜΒ πλέον δεν συμπεριλαμβάνεται καμία πατέντα? (patch κλπ δηλαδή.) Γιατί αν ναι, φανταζομαι πως αν κόψουν κάτι από κωδικοποίηση βίντεο κλπ με κάποιο patch πάλι θα δούμε τρελά νούμερα σε ΜΒ πάλι! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προλάβει ακόμα να την περάσω αλλά λογικά δεν περιλαμβάνει patch γιατί ο pawitp ενώ είχε βγάλει και πριν μερικές nightly kernel με 370MB μνήμη τον πήγε πάλι πίσω στα 320MB επειδή κάποια βίντεο δεν παίζανε σωστά.

Φαντάζομαι λοιπόν ότι για να πήγε πάλι τον kernel στα 370MB έλυσε το θέμα με τα βίντεο και αυτό έγινε πιθανότατα στην δημοσίευση των source codes από την Samsung όπως είπε και ο Ηρακλής.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Με την προτελευταία nightly με semaphore 1.0s και jvu έχω 2 θέματα. Η μπαταρία τελειώνει πολύ γρήγορα και κάτι περίεργο παίζει όταν το φορτίζω κλειστό. Αρχικά δείχνει την πράσινη μπαταρία άλλα μετά από λίγο κλείνουν τα πάντα και δεν ανταποκρίνεται ούτε ανοίγει έκτος αν το βγάλω πρώτα απ τη φόρτιση.
Link to comment
Share on other sites

Με την προτελευταία nightly με semaphore 1.0s και jvu έχω 2 θέματα. Η μπαταρία τελειώνει πολύ γρήγορα και κάτι περίεργο παίζει όταν το φορτίζω κλειστό. Αρχικά δείχνει την πράσινη μπαταρία άλλα μετά από λίγο κλείνουν τα πάντα και δεν ανταποκρίνεται ούτε ανοίγει έκτος αν το βγάλω πρώτα απ τη φόρτιση.

 

Παραξενο...με το ιδιο setup σε εμενα δεν το εκανε.

Κανε κανενα wipe μεσω cwm αλλιως μαλλον πως πρεπει να την ξαναφλασαρεις.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη η εφαρμογή SMS (ICS) με μαύρο background η οποία προσφέρει:

  • Αποστολή μηνυμάτων με 160 Ελληνικούς χαρακτήρες.
  • Textbox με πέντε γραμμές ώστε να είναι πιο εύκολα να κάνουμε scroll και να διαβάζουμε τι γράφουμε.
  • Αφαίρεση των smiley από το stock ICS keyboard ώστε να κερδίσουμε άλλη μία γραμμή.

 

Την εφαρμογή SMS (CM7/CM9/CM10) με το λευκό background αλλά με όλες τις παραπάνω αλλαγές την βρίσκουμε εδώ.

 

 

Φυσικά για όλα τα παραπάνω πρέπει να ευχαριστήσουμε τον kostis132 (a.k.a. theos0o στο xda).

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην ζηταω πολλα αλλα λογω των nightlies που φλασαρουμε συνεχεια ισως θα ηταν πιο χρησιμο να ειναι σε zip αρχειο για φλασαρισμα μεσω recovery.εκτος και αν κανω λαθος και δεν χανεται η εφαρμογη σε καθε update στην ρομ που κανουμε

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην ζηταω πολλα αλλα λογω των nightlies που φλασαρουμε συνεχεια ισως θα ηταν πιο χρησιμο να ειναι σε zip αρχειο για φλασαρισμα μεσω recovery.εκτος και αν κανω λαθος και δεν χανεται η εφαρμογη σε καθε update στην ρομ που κανουμε

 

Έχεις δίκιο, θα φτιάξω ένα μόλις βρω λίγο χρόνο, μάλλον το σαβ/κο, αν δε με προλάβει κάνεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τα .zip αρχεία είναι έτοιμα και προστέθηκαν στο πιο πάνω post.

Enjoy!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, θα φτιάξω ένα μόλις βρω λίγο χρόνο, μάλλον το σαβ/κο, αν δε με προλάβει κάνεις.

 

σε ευχαριστω προκαταβολικα παντως.το μαυρο στυλ ταιριαζει απολυτα με ics

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλα τα παιδιά που ασχολούνται και τρώνε μέρες και πολύ πολύ χρόνο για να παίρνουμε εμείς έτοιμα πράγματα και να πειραματιζόμαστε στα κινητά μας. Είμαι καινούργιος στα φλασαρίσματα και την πάτησα.

Πέρασα την τελευταία cm9 και μετά πήγα να περάσω semaphore 2.4.0. To κινητό όμως μετά δεν ανοίγει καθόλου! Μπαίνει σε clockworkmod recovery αλλά μου λέει ότι δεν κάνει mount στην cache/recovery του Ε κτλ. ώστε να μπορέσω να περάσω ξανά την cm9. Δεν τη βλέπει στην ουσία. Δε με νοιάζουν καθόλου τα αρχεία που υπάρχουν μέσα. Μόνο με ποιον τρόπο θα ανοίξει ήθελα να μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!

Ο Semaphore 2.4.0 είναι για Gingerbread και όχι για ICS!

Πας για φλασάρισμα μίας επίσημης Gingerbread με τρία αρχεία, re-partition και pit μέσω Odin σύμφωνα με τον οδηγό και μετά περνάς και πάλι την CM9. Βεβαιώσου την επόμενη φορά ότι θα βάλεις τον Semaphore ICS!

Ότι έχεις στην SDCard (εσωτερική ή εξωτερική) δεν χάνονται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη η εφαρμογή SMS με μαύρο background η οποία προσφέρει:

  • Αποστολή μηνυμάτων με 160 Ελληνικούς χαρακτήρες.
  • Textbox με πέντε γραμμές ώστε να είναι πιο εύκολα να κάνουμε scroll και να διαβάζουμε τι γράφουμε.
  • Αφαίρεση των smiley από το stock ICS keyboard ώστε να κερδίσουμε άλλη μία γραμμή.

 

Την εφαρμογή SMS με το λευκό background αλλά με όλες τις παραπάνω αλλαγές την βρίσκουμε εδώ.

 

Οδηγίες εγκατάστασης:

 

 

  1. Κάνε πρώτα ένα backup το αρχικό Mms.apk.
  2. Χρησιμοποίησε ένα file manager (με δικαιώματα root) και αντικατέστησε το αρχικό Mms.apk με το τροποποιημένο στο /system/app.
  3. Άλλαξε τα permissions του Mms.apk σε rw-r--r--.
  4. Άλλαξε το ownership σε root:root.

 

Για όσους θέλουν να φλασάρουν μέσω CWM Recovery (install zip from sdcard> choose zip from sdcard) ετοίμασα .zip αρχεία: Mms.apk (White) και Mms.apk (Black)

 

 

Φυσικά για όλα τα παραπάνω πρέπει να ευχαριστήσουμε τον kostis132 (a.k.a. theos0o στο xda).

 

καλησπέρα και χρόνια πολλά...μπορείτε να μου πείτε πως με το ES File Manager, κάνω το 4ο βήμα...

Όταν πατάω στο mms.apk δεν την εγκαθιστα... τα permisions τα άλλαξα... αλλά το ownership σε root:root πώς;

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τον ES File Manager οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά.

Γιατί δεν κατεβάζεις το .zip που έφτιαξα να το φλασάρεις μέσω CWM Recovery για να τελειώνεις γρήγορα και εύκολα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...