Jump to content

Xperia Αrc S, Ray, Neo V: Αναβάθμιση στην έκδοση 4.0 ICS


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνήθως στους οδηγούς γράφω έναν μικρό πρόλογο αλλά τα πράγματα εδώ είναι διαφορετικά. Πάμε να δούμε κατευθείαν τις επιλογές που έχουμε έτσι ώστε να αναβαθμιστούμε στην πολυαναμενόμενη έκδοση 4.0 του Android.

 

Αν ακολουθήσετε τις επιλογές 2 ή 3 κάντε backup τα πάντα (επαφές, μηνύματα, εφαρμογές) γιατί θα χαθούν όλα. (να δώσω περισσότερες λεπτομέρειες για το πως κάνουμε backup και επαναφορά αυτού)

 

Επιλογή 1

Περιμένετε να κυκλοφορήσει η επίσημη Ελληνική έκδοση της ICS. Θα νομίζετε ότι σας κάνω πλάκα αλλά αν δεν νιώθετε άνετα με τις παρακάτω διαδικασίες τότε είναι καλύτερα να περιμένετε. Σύντομα θα μπορείτε να κάνετε αναβάθμιση με το συμβατό τρόπο (μέσω PC Companion) χωρίς ιδιαίτερο κόπο.

 

Επιλογή 2

Μικρή επισήμανση προτού ξεκινήσουμε: Οι rom που θα εγκαταστήσετε δεν προορίζονται για την Ελληνική αγορά. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχουν την υποστήριξη για εξοικονόμηση κόστους. Το πρόβλημα λύνεται είτε πειράζοντας σχετικά αρχεία είτε χρησιμοποιώντας άλλη εφαρμογή αποστολής sms. (credits to lousou76)

 

Φάση προετοιμασίας τηλεφώνου

1) Backup

 

2) Κάντε format στην κάρτα μνήμης ώστε να είναι καθαρή από οποιοδήποτε αρχείο.

 

3) Αφαιρέστε την κάρτα sim και την κάρτα μνήμης από το κινητό.

 

Φάση προετοιμασίας flashtool

4) Κατεβάστε το Flashtool (καρτέλα Installation) και εγκαταστήστε το (πατάτε Next, next χωρίς να αλλάξετε τίποτα) -- (Εναλλακτικό link)

 

5) Αναβαθμίστε το Flashtool κατεβάζοντας αρχικά αυτό το update (Εναλλακτικό link). Στη συνέχεια ξε-ζιπάρετε το update.zip που κατεβάσατε σε έναν φάκελο ώστε να βρείτε εύκολα τα αρχεία, τα αντιγράφετε και τα κάνετε επικόλληση στο C:\flashtool. Θα σας ρωτήσει αν θέλετε να εγκαταστήσετε τα αρχεία. Απαντάτε ναι!

 

6) Τρέχουμε το flashtool.exe και πηγαίνουμε στο Ηelp-->Αbout ώστε να βεβαιωθούμε ότι έχουμε την έκδοση 0.7.0.0. Αν ναι, τότε είμαστε ΟΚ! Κλείνουμε το flashtool

 

7) Πηγαίνουμε στο C:\flashtool\firmwares και σβήνουμε τα πάντα εκεί μέσα. Κλείνουμε το παράθυρο.

 

Φάση κατεβάσματος αρχείων

8a) Rom για το Arc S (Εναλλακτικό link)

8b) Rom για το Ray (Εναλλακτικό link)

8c) Rom για το Neo V

8d) Να βάλω τα link της prerooted rom.

 

Φάση φλασαρίσματος

9) Πέρασμα των roms στο Flashtool

Μην τρομάζετε. Ένα απλό copy paste είναι.

Αν κατεβάσετε τα αρχεία από τα εναλλακτικά link τότε κάνετε extract τα .rar που κατεβάσατε στο βήμα 8 ανάλογα το κινητό σας. Από το extract θα προκύψει ένα αρχείο με κατάληξη .ftf. Αν κατεβάσετε από τα κανονικά τότε θα πάρετε απευθείας τo .ftf αρχείο.

 

Copy το αρχείο και paste στο path C:\flashtool\firmwares

 

10) Φλασάρισμα

 

Τρέχουμε το flashtool.exe και κάνουμε κλικ στο εικονίδιο του flashing.

Επιλέγουμε Flashmode και πατάμε ΟΚ.

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/thumbs/FlashTool1.JPG

Θα πρέπει να βλέπετε πλέον κάτι τέτοιο (ανάλογα πάντα με το μοντέλο του κινητού σας):

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/thumbs/FlashTool2.JPG

Τσεκάρουμε αυτά που φαίνονται στην εικόνα και πατάμε ΟΚ.

 

Το αφήνουμε να κάνει αυτά που πρέπει και όταν μας το ζητήσει ακολουθούμε τα βήματα προσεκτικά και συνδέουμε το κινητό.

 

Όταν τελειώσει η διαδικασία θα μας ζητηθεί να αποσυνδέσουμε το κινητό και να κάνουμε restart.

 

Είμαστε έτοιμοι! Έχουμε ICS

 

11) Συνίσταται, ακόμα κι αν δεν διαπίστωσετε lags, να κάνετε ένα repair το κινητό με το SEUS

 

 

Επιλογή 3

Όπως ξέρουμε μέχρι τώρα επίσημο update λαμβάνουν αυτή τη στιγμή οι Σκανδιναβικές χώρες. Μπορούμε να κοροϊδέψουμε το SEUS ώστε να νομίζει ότι το κινητό μας ανήκει σε Σκανδιναβική χώρα και να προχωρήσουμε σε επίσημη αναβάθμιση πειράζοντας το build.prop.

 

Για να το κάνουμε αυτό θα πρέπει, ανεξάρτητα από την έκδοση που φοράμε, να είμαστε root και να έχουμε τον Root Explorer ή τον Yaffs.

Ανοίγουμε με τον Root Explorer (προσοχή να είμαστε σε R/W mode) το build.prop (το βρίσκουμε στο path /system/build.prop) και εντοπίζουμε τις γραμμές

 

ro.product.name=

ro.build.fingerprint=

ro.semc.version.cust=

 

Στις τρεις αυτές γραμμές θα πρέπει να βλέπετε έναν αριθμό του στυλ 1254-5797.

Αλλάζετε αυτόν τον αριθμό σε 1255-1755

 

Τέλος βρίσκετε την γραμμή ro.semc.version.cust_revision=

και την αλλάζετε σε

 

ro.semc.version.cust_revision=R6D.

Συνδέεστε με το SEUS και είστε έτοιμοι!

 

Οτιδήποτε κάνετε το κάνετε με δική σας ευθύνη και δεν ευθύνομαι για πιθανά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν.

 

Σχετικά θέματα:

Έχω την Nordic έκδοση και θέλω να μπορώ να γράφω με 160 χαρακτήρες στα sms μου. Πως το κάνω;

Έχω την nordic έκδοση της ICS και θέλω να περάσω την Ελληνική. Πως το κάνω;

Θέλω να κάνω root στην έκδοση 4.0 του Android. Πως το κάνω;

 

Υ.Γ.: Για μας τους φανατικούς Ericsson-άκηδες η αναβάθμιση αυτή ήταν το μαχαίρι στην καρδιά. Ανοίγοντας το κινητό θα δείτε πλέον σκέτο SONY κι όχι Sony Ericsson... :(

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που περαστει η 4(τροπος 3) χανεται το ροοτ..υπαρχει καποιο λινκ να την ρουταρει?

Sony Ericsson Xperia Neo V black rooted/unlock bootloader via TP/CWM Recovery/4.1.c.0.7 Baseband/1.8Ghz Supercharged/16GB-C4 Kingston microSD/Link2SD @ 1GB sd-ext3

 

Πωλειται bluetooth headset Sony Ericsson MW600 λευκο αγρατσουνιστο!

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που περαστει η 4(τροπος 3) χανεται το ροοτ..υπαρχει καποιο λινκ να την ρουταρει?

 

Εδώ είσαι.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

έβαλα το ics με τον τρίτο τρόπο το θέμα είναι ότι άμα θέλω να γυρίσω στην .62 τι κάνω???? Edited by ValentinosGr
greeklish

Nexus 4 16GB

Rom: Stock 5.0.1 (LRX22C)

Kernel: Stock

Recovery: CWM Recovey 6.0.4.7 Touch

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ζήτημα του παρόντος οδηγού ωστόσο επειδή βλέπω ότι αρκετός κόσμος το ζητά θα το κοιτάξω κι αν υπάρξει κάτι θα φτιάξω οδηγό. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα zxr, πέρασα την ICS ROM του Arc S στο Arc μου, ακολούθησα και τις οδηγίες του lousou76 πειράζοντας το .xml αλλά και πάλι 70 ελληνικούς πεζούς χαρακτήρες στέλνει η εφαρμογή SMS. Μήπως χρειάζεται και κάτι άλλο? Δεν θέλω να βάλω κι άλλη εφαρμογή ξεχωριστή για SMS, όπως το Handcent.

 

Κατά τα άλλα, υπεραναλυτικός ο Οδηγός σου, ότι πρέπει για όσους βιάζονται απεγνωσμένα για "Παγωτάκι"..! :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα zxr, πέρασα την ICS ROM του Arc S στο Arc μου, ακολούθησα και τις οδηγίες του lousou76 πειράζοντας το .xml αλλά και πάλι 70 ελληνικούς πεζούς χαρακτήρες στέλνει η εφαρμογή SMS. Μήπως χρειάζεται και κάτι άλλο? Δεν θέλω να βάλω κι άλλη εφαρμογή ξεχωριστή για SMS, όπως το Handcent.

 

Κατά τα άλλα, υπεραναλυτικός ο Οδηγός σου, ότι πρέπει για όσους βιάζονται απεγνωσμένα για "Παγωτάκι"..! :)

 

Ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα στο neoV και ενας φιλος εκει μου ειπε μετα τις αλλαγες στο αρχειο να διαγραψω το αρχειο bak που δημιουργει το κινητο. Δες κι εδω πριν το κανεις!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314057&page=608

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που λεει ο MonDeChristo. Το έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν αυτό και με άλλα παιδιά. Προσωπικά ποτέ δεν σβήνω το .bak αρχείο και δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα. Μου κάνει εντύπωση που δουλεύει το πράμα σβήνοντάς το. Και το λέω αυτό γιατί το σύστημα ψάχνει να διαβάσει ρυθμίσεις από ένα αρχείο το οποίο λέγεται όνομα.xml. Όταν υπάρχει ένα αρχείο της μορφής όνομα.xml.bak δεν θα έπρεπε να λαμβάνεται υπόψη.

 

Όπως και να έχει, φιλολογική συζήτηση άνοιξα όπως καταλαβαίνεις, κάνε το παράπανω και πες μας αν δούλεψε. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, δοκίμασα αλλά και πάλι δεν δούλεψε. :(

Και το περίεργο είναι πως όταν ξαναπηγαίνω στο αρχείο μετά από επανεκκίνηση, το έχει διορθωμένο (false) σαν να μην το πείραξα ποτέ..

(Προφανώς έχω πατήσει save στο αρχείο μετά την επεξεργασία..) Άβυσσος η ψυχή του Android 4..! :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Α, ΟΚ! Όταν κάνεις την επεξεργασία είσαι R/W mode; Αν δεν κάνεις restart, επεξεργαστείς το αρχείο, το κλείσεις και το ξανά ανοίξεις οι αλλαγές διατηρούνται;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια χαζή ερώτηση..γω που χω το neo v rooted με GB και με recovery mode του ρομ μάνατζερ όχι το FTM, μπορώ να κάνω στεγνά την αναβάθμιση επίσημα από companion γιατί βαριέμαι να κατεβάζω και να ράνω;
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να περιμένεις. Η ICS είναι διαθέσιμη για τα κινητά του τίτλου και μέσω PC Companio ή SEUS. Σύνδεσε το κινητό σου και προχώρα!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει το PC Companion και όταν συνδέω το κινητό και το βάζω να ψάξει για update μου λέει πως έχω την τελευταία έκδοση. Εντομεταξύ έχω την 2.3.4...

 

edit: Δοκίμασα και το SEUS και μου λέει πως έχω την πιο πρόσφατη έκδοση πάλι....Τι τρέχει εδώ?

Edited by mastertsif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω την 2.3 με root. μπορω να κανω αμεσως το update απο το pc companion?

 

Edit: Ενταξει την εκανα :p

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...