Jump to content

Rooting στην έκδοση 4.0.3 ICS


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την αξία του root την έχουμε συζητήσει άπειρες φορές στο παρόν forum. Ας δούμε πως μπορούμε να κάνουμε root την έκδοση 4.0 του Andoid.

 

Πρίν ξεκινήσουμε βεβαιωθείτε ότι έχετε:

1) Stock ICS firmware 4.1.A.0.562

 

2) ADB drivers εγκατεστημένους. Αν δεν τους έχετε εγκαταστήστε, τότε εγκαταστήστε αυτό (Εναλλακτικό link)

 

3) Ενεργοποιήστε το Εντοπισμός σφαλμ. USB (Ρυθμίσεις-->Επιλογές για προγραμματιστές)

 

4) Ενεργοποιήστε τις Άγνωστες πηγές (Ρυθμίσεις-->Ασφάλεια)

 

5) Αλλάξτε τη Λειτουργία σύνδεσης USB. Πηγαίνουμε στο μενού Ρυθμίσεις --> Xperia --> Συνδεσιμότητα --> Λειτουργ. σύνδεσης USB και επιλέγουμε Λειτουργία μαζικής αποθήκευσης (MSC)

 

6) Συνδέστε το κινητό με τον υπoλογιστή

 

7) Kατεβάστε από εδώ (Εναλλακτικό link) το αρχείο, το αποθηκεύετε στο C:\ και το αποσυμπιέζετε στο ίδιο σημείο (στο C:\ δηλαδή)

 

8) Μετά το extract θα πρέπει να υπάρχει ένας φάκελος με όνομα "files" και ένα αρχείο με όνομα runme.bat. Τρέξτε το αρχείο runme.bat

 

9) Είστε root! Το επιβεβαιώνετε βλέποντας στο app drawer (εκεί δηλαδή που φαίνονται όλες οι εφαρμογές σας πατώντας το εικονίδιο με τα τετραγωνάκια) το εικονίδιο του SuperUser.

 

credits to DeJaVu

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το εκανα...πως καταλαβαινω αν εγινε?πρωτη φορα κανω ροοτ.το ακολουθησα κατα γραμμα
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με το που τρέχω το Root.bat, μου κάνει reboot το κινητό

 

Το εκανα...πως καταλαβαινω αν εγινε?πρωτη φορα κανω ροοτ.το ακολουθησα κατα γραμμα

Θα δεις ένα εικονίδιο superuser στα Apps. Για να είσαι ακόμα πιο σίγουρος κατέβασε το Root Check από το market

Edited by piggosa
Link to comment
Share on other sites

Λεει οτι δεν ειμαι.τα ξανακανα και μου βγαζει κινεζικα στο cmd.λεει να πατησω πληκτρο παταω και μετα κλεινει και ξανανοιγει το κινητο
Link to comment
Share on other sites

Λεει οτι δεν ειμαι.τα ξανακανα και μου βγαζει κινεζικα στο cmd.λεει να πατησω πληκτρο παταω και μετα κλεινει και ξανανοιγει το κινητο

Το αυτό κάνει και σε μένα (NEO V Official ICS)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα Root με αυτό:

http://eddy.uni-duisburg.de/bin4ry/Root_Exploit_OneClick.zip

 

Το βρήκα από εδώ (ARC S thread):

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1598072

 

Δείχνει να δουλέυει κανονικά (πέρασα και Titanium Backup PRO). Τώρα ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει...

Link to comment
Share on other sites

Έχει ως έξεις

 

ανίγουμε το αρχείο 一键ROOT.bat

 

πατάμε πλήκτρο 1 στον υπολογιστή

 

η συσκευή σβήνω και ξανά ανάγει, μόλις ανοιξει (δεν χρειάζεται εισαγωγή pin code) πατάμε οποιοδήποτε πλήκτρο στον υπολογιστή, ξανά κάνει επανεκκίνηση η συσκευή, περιμένουμε ώσπου να ξανανοίξει.

 

Πατάμε όπιο πλήκτρο στον υπολογιστή

 

Η συσκευή σβήνω και ξανά ανάγει και το root ολοκληρώθηκε.

 

Aπό το επίσημο του Neo V..

Link to comment
Share on other sites

Καντε το ρουτ όπως λέει εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1601038

 

και προσοχή, οταν λεει να βαλετε το αρχείο zip στο c:/ και να το τρεξετε απο εκει, να κανετε ακριβως όπως το λέει. Αλλιώς θα βγαινουν ή κινέζικα, ή δεν θα μπορεί να διαβασει.

 

Καλό ρουταρισμα.

 

Υ.Γ Περιττό να πω οτι δεν πρεπει να τρεχει Pc companion ή seus ή ότι άλλο απο πίσω! Απλά δεν θα ρουταρει. Κλείστε τα, απενεργοποιήστε τα, απεγκαταστήστε τα, αλλά να μην συνδεθούν στην διαδικασια του ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

τζιφος παλι.παντως αν πατησεις παλι κουμπι μετα απο ολα αυτα τα βγαζει ολα.μου παει και κανονικα τωρα οποτε μου εφυγε το αγχος για το αν το μπρικαρα :P

 

edit:το δοκιμαζω τωρα οπως λεει το λινκ.πειραματοζωο με κανατε!

 

Με το λινκ ολα κομπλε!μου βγαζει και η εφαρμογη οτι ειμαι.απλα ακολουθηστε οτι λεει το λινκ και τα αρχεια unzip χυμα στον c

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ένα κι εγώ και έπαιξε (το link που έβαλα παραπάνω)! Το link που δίνει ο TS είναι άλλο και βγάζει προβλήματα ;)

 

Καλύτερα να το διορθώσει

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το θέμα είναι: Ποιές εφαρμογές μπορούμε να σουτάρουμε χωρίς κίνδυνο;:what:

Μπαίνω στον πειρασμό να διώξω πολύ πράγμα...:p

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το θέμα είναι: Ποιές εφαρμογές μπορούμε να σουτάρουμε χωρίς κίνδυνο;:what:

Μπαίνω στον πειρασμό να διώξω πολύ πράγμα...:p

 

Δες τον οδηγό του zxr!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το θέμα είναι: Ποιές εφαρμογές μπορούμε να σουτάρουμε χωρίς κίνδυνο;:what:

Μπαίνω στον πειρασμό να διώξω πολύ πράγμα...:p

παρε πρωτα ενα backup τα apk για να μπορεις να επαναφερεις σε περιπτωση προβληματος.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Από το "Flashtool Drivers" επιλέγουμε μόνο το "Arc-Play-Neo-Acro ADB Drivers" ή και "Flashmode" και "Fastboot" drivers?

 

Επίσης σε ποιά λειτουργία σύνδεσης έχουμε το τηλέφωνο; MSC ή MTP?

Edited by alex_1982
Link to comment
Share on other sites

Από το "Flashtool Drivers" επιλέγουμε μόνο το "Arc-Play-Neo-Acro ADB Drivers" ή και "Flashmode" και "Fastboot" drivers?

 

Επίσης σε ποιά λειτουργία σύνδεσης έχουμε το τηλέφωνο; MSC ή MTP?

 

 

Εγώ επέλεξα μονο το "Arc-Play-Neo-Acro ADB Drivers". Δούλεψε κανονικά και περασα ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

Καντε το ρουτ όπως λέει εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1601038

 

και προσοχή, οταν λεει να βαλετε το αρχείο zip στο c:/ και να το τρεξετε απο εκει, να κανετε ακριβως όπως το λέει. Αλλιώς θα βγαινουν ή κινέζικα, ή δεν θα μπορεί να διαβασει.

 

Καλό ρουταρισμα.

 

Υ.Γ Περιττό να πω οτι δεν πρεπει να τρεχει Pc companion ή seus ή ότι άλλο απο πίσω! Απλά δεν θα ρουταρει. Κλείστε τα, απενεργοποιήστε τα, απεγκαταστήστε τα, αλλά να μην συνδεθούν στην διαδικασια του ρουτ.

 

 

Αυτο το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την παραπανω εκδοση.Κατεβασα τους οδηγους και επελεξα αυτους για το neo και μετεφερα το αρχειο zip στο c του υπολογιστη μου.Εκει εκανα unzip τον φακελο μεσα στο c και τον ανοιξα και ετρεξα το root..μου εβγαλε κινεζικα και εκανε restart το κινητο αλλα δεν πηρε το root.Να πω οτι και το usb debug αλλα και αυτο για τις εφαρμογες ειναι επιλεγμενα!!

 

Καμια ιδεα?

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την παραπανω εκδοση.Κατεβασα τους οδηγους και επελεξα αυτους για το neo και μετεφερα το αρχειο zip στο c του υπολογιστη μου.Εκει εκανα unzip τον φακελο μεσα στο c και τον ανοιξα και ετρεξα το root..μου εβγαλε κινεζικα και εκανε restart το κινητο αλλα δεν πηρε το root.Να πω οτι και το usb debug αλλα και αυτο για τις εφαρμογες ειναι επιλεγμενα!!

 

Καμια ιδεα?

 

 

Μετεφερες όλο τον φάκελο απο τις λήψεις;

Θα μεταφέρεις ολόκληρο τον φάκελο που έχει όνομα: DooMLoRD_v1_Xperia-2011-ICS-ROOT-emu-busybox-su.zip

στο c: και θα ξεζιπάρεις εκει.Μετά θα πατήσεις το "runme.bat"

Πρεπει να έχεις ήδη κάνει install το flashtool στην επιλογη με Arc-neo κλπ.

 

Οταν τελειώσει θα σου βγάλει ALL DONE. Εκει πλέον εισαι ρουτ

Link to comment
Share on other sites

Μετεφερες όλο τον φάκελο απο τις λήψεις;

Θα μεταφέρεις ολόκληρο τον φάκελο που έχει όνομα: DooMLoRD_v1_Xperia-2011-ICS-ROOT-emu-busybox-su.zip

στο c: και θα ξεζιπάρεις εκει.Μετά θα πατήσεις το "runme.bat"

Πρεπει να έχεις ήδη κάνει install το flashtool στην επιλογη με Arc-neo κλπ.

 

Οταν τελειώσει θα σου βγάλει ALL DONE. Εκει πλέον εισαι ρουτ

 

φιλε μου δεν υπαρχει τετοιο αρχειο η φακελος στις σελιδες πριν.μονο ενα zip rootv5 κατι τετοιο...με αυτο κανω....Εχω χασει κατι?

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Καντε το ρουτ όπως λέει εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1601038

 

και προσοχή, οταν λεει να βαλετε το αρχείο zip στο c:/ και να το τρεξετε απο εκει, να κανετε ακριβως όπως το λέει. Αλλιώς θα βγαινουν ή κινέζικα, ή δεν θα μπορεί να διαβασει.

 

Καλό ρουταρισμα.

 

Υ.Γ Περιττό να πω οτι δεν πρεπει να τρεχει Pc companion ή seus ή ότι άλλο απο πίσω! Απλά δεν θα ρουταρει. Κλείστε τα, απενεργοποιήστε τα, απεγκαταστήστε τα, αλλά να μην συνδεθούν στην διαδικασια του ρουτ.

 

Ο πρώτος οδηγός δεν πέτυχε , αλλά αυτός δούλεψε. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν υπαρχει τετοιο αρχειο η φακελος στις σελιδες πριν.μονο ενα zip rootv5 κατι τετοιο...με αυτο κανω....Εχω χασει κατι?

 

Ναι, για αυτο ειπα πριν προσοχή στο c:

 

Εσυ έκανες εξαγωγή στο c: απο το zipaρισμενο αρχείο. Επρεπε να βάλεις όμως το αρχειο στο c: και να κάνεις εκεί εξαγωγή.

Ξαναδοκίμασε το όπως στο λέω. Κατεβασε το αρχειο. Πήγαινε στις λήψεις και θα δεις το ονομα που εβαλα παραπανω σε έναν φάκελο. Κάνε αποκοπη τον φάκελο και επικόλληση στο c: και μετά κάνε εξαγωγή απο το c:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...