Jump to content

Xperia Neo V : .62 root, OEM .42 restore, CWM install


lousou76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!!!

Μετα απο restore στην 0.42 δεν λειτουργει πια το mtp στα windows....

Δεν δεχεται κανεναν driver......

Ξερει καποιος κατι???

Ευχαριστω!

 

Μου φενετε οτι η 0.42 εχει καποιο bug σχετικα με το mtp......

Το αναφερει και το xda-developers....

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικά έφτασα έως το βήμα 8 αφαίρεση περιτών πακέτων. Το τηλέφωνο δούλευε καλά απλά ήθελα καποια προγράμματα που δεν μπόρεσα να τα βρω μετά έτσι ξαναέτρεξα το βήμα 4. Τώρα προσπαθώ να ξαναβάλω το notification bar βήμα 5 και δεν μπορώ. Μου βγάζει κάποια σφάλματα και δεν κάνει reboot. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις πηρα το neo v. Γιατι σε μερικες εφαρμογές δε μου δινει τη δυνατότητα να τις μεταφερω στην sd? Πχ advance task killer
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ απλά ορισμένες εφαρμογές δεν υποστηρίζουν την μεταφορά τους στην SDCard.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σε ροοτ υπαρχει εφαρμογη που να μεταφερει τις εφαρμογες του τηλεφωνου στην καρτα?

 

Ναι. Link2sd.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω root το κινητό, δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το SuperOneClick 1.5.1? Με αυτό είχα κάνει root το x10 mini μου και μου φάνηκε πολύ εύκολο.
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Link2sd.

Πηγα να μεταφερω την εφαρμογη του youtube αλλα δε μπορουσα.....(δεν εχω κανει το βημα 9 εαν το κανω γινετε?)αν σβησω την εφαρμογη απο το system και τη κατεβασω απο το market δεν ειναι το ιδιο..? Επισης το officesuite χρησιμευει πουθενα?

Edited by devill0
Link to comment
Share on other sites

Πηγα να μεταφερω την εφαρμογη του youtube αλλα δε μπορουσα.....(δεν εχω κανει το βημα 9 εαν το κανω γινετε?)αν σβησω την εφαρμογη απο το system και τη κατεβασω απο το market δεν ειναι το ιδιο..? Επισης το officesuite χρησιμευει πουθενα?

πρεπει να χωρισεις την sd σε 2 partition ενα ext3 και ενα fat32(βημα 9)για να μεταφερεις εφαρμογες απο εσωτερικη σε sd...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να χωρισεις την sd σε 2 partition ενα ext3 και ενα fat32(βημα 9)για να μεταφερεις εφαρμογες απο εσωτερικη σε sd...

ok

 

Θα πρέπει να εισάγετε τουλάχιστον 10 χαρακτήρες

 

Edit:τελιωσα το σεταρισμα στο κινητο και πεταει κυριολεκτικα

Edited by devill0
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Όλα μια χαρά με τον οδηγό, πανεύκολος και κατατοπιστικότατος! Έχω όμως μια απορία.

Μπορώ να επαναφέρω τη stock sms εφαρμογή, με την επιλογή για 160 χαρακτήρες; Το λέω γιατί την προτιμώ από την Cyanogen εφαρμογή.

Έχω περάσει στο /system/apps το Conversations.apk από το generic62.zip και έχω βάλει τα σωστά permissions, λειτουργεί κανονικά η εφαρμογή Μηνύματα, αλλά δεν έχει πουθενά επιλογή για Εξοικονόμηση Κόστους!

Ξέρετε αν πρέπει να "επαναφέρω" κανένα apk από το generic62.zip ώστε να μου βγάζει αυτήν την επιλογή;

Δεν είμαι σίγουρος αν η εφαρμογή της 62 έχει αυτή την επιλογή.

EDIT: Όντως η ρύθμιση είναι αλλού για την εξοικονόμηση κόστους. Βρήκα τη μαμα εφαρμογή αλλά δεν υπάρχει η επιλογή μέσα. Μήπως ήταν εξτρά επιλογή του πληκτρολογίου και όχι της εφαρμογής μηνυμάτων?

 

Καλησπερα!!!

Μετα απο restore στην 0.42 δεν λειτουργει πια το mtp στα windows....

Δεν δεχεται κανεναν driver......

Ξερει καποιος κατι???

Ευχαριστω!

 

Μου φενετε οτι η 0.42 εχει καποιο bug σχετικα με το mtp......

Το αναφερει και το xda-developers....

Το mtp δουλεέυει μια χα΄ρα τουλάχιστον με την flashable tft 42 που δίνω στον οδηγό.

Εάν πιστεύεις ότι φταίει το τηλέφωνο ξαναφλασάρισέ το. Ειδάλλως φταίει σίγουρα το Pc και πρέπει να το δοκιμάσεις σε άλλο pc.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν η εφαρμογή της 62 έχει αυτή την επιλογή.

EDIT: Όντως η ρύθμιση είναι αλλού για την εξοικονόμηση κόστους. Βρήκα τη μαμα εφαρμογή αλλά δεν υπάρχει η επιλογή μέσα. Μήπως ήταν εξτρά επιλογή του πληκτρολογίου και όχι της εφαρμογής μηνυμάτων?

 

Τι να σου πω... Το ψάχνω εδώ και μέρες! Γιατί η εφαρμογή της Cyanogen δε με βολεύει ιδιαίτερα! Γιατί δε μπορεί να στείλει κενό SMS, και στη Vodafone το χρειάζομαι για να μαθαίνω τα υπολειπόμενα MB μου και δε με τρελαίνει η αναφορά παράδοσης στη Status Bar!

Έχω δοκιμάσει restore σε κάποια apk σχετικά με regionalization, τίποτα!

Έχω δοκιμάσει restore το Conversations.apk της .42, πάλι τίποτα!

Έχω ανοίξει και thread στο forum της Sony Mobile και στο XDA μήπως ξέρουνε με ποιο apk συνδέεται η "Εξοικον. Κόστους" και περιμένω!

Βέβαια, τώρα που το λες, δεν είχα σκεφτεί πως η "Εξοικον. Κόστους" ίσως είναι θέμα πληκτρολογίου!

Θα το δοκιμάσω κι αυτό!

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... Το ψάχνω εδώ και μέρες! Γιατί η εφαρμογή της Cyanogen δε με βολεύει ιδιαίτερα! Γιατί δε μπορεί να στείλει κενό SMS, και στη Vodafone το χρειάζομαι για να μαθαίνω τα υπολειπόμενα MB μου και δε με τρελαίνει η αναφορά παράδοσης στη Status Bar!

Έχω δοκιμάσει restore σε κάποια apk σχετικά με regionalization, τίποτα!

Έχω δοκιμάσει restore το Conversations.apk της .42, πάλι τίποτα!

Έχω ανοίξει και thread στο forum της Sony Mobile και στο XDA μήπως ξέρουνε με ποιο apk συνδέεται η "Εξοικον. Κόστους" και περιμένω!

Βέβαια, τώρα που το λες, δεν είχα σκεφτεί πως η "Εξοικον. Κόστους" ίσως είναι θέμα πληκτρολογίου!

Θα το δοκιμάσω κι αυτό!

 

Πατέντα της Sony Ελλάδας θα ναι.

Αμα βρείς το system.img από ένα CWM backup της original θα το βρούμε.

Ή δε ξέρω αν κάνεις SEUS Update αν περνάει την ίδια έκδοση.

 

Πατέντα της Sony Ελλάδας θα ναι.

Αμα βρείς το system.img από ένα CWM backup της original θα το βρούμε.

Ή δε ξέρω αν κάνεις SEUS Update αν περνάει την ίδια έκδοση.

 

Η ρύθμιση που ψάχνεις είναι στο Μενού του τηλεφώνου Ρυθμίσεις->Sony Ericsson->Εξοικονόμηση Κόστους, όχι στις ρυθμίσεις μηνυμάτων. Εκεί κοίταξες?

Ουσιαστικά δηλ είναι κάποιο απ τα SEMC*.apk

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση που ψάχνεις είναι στο Μενού του τηλεφώνου Ρυθμίσεις->Sony Ericsson->Εξοικονόμηση Κόστους, όχι στις ρυθμίσεις μηνυμάτων. Εκεί κοίταξες?

Ουσιαστικά δηλ είναι κάποιο απ τα SEMC*.apk

 

σε μενα δεν υπαρχει ουτε εκει...

Link to comment
Share on other sites

σε μενα δεν υπαρχει ουτε εκει...

 

Εγώ βλέπω ότι στην αναβάθμιση 62 δεν υπάρχει, ούτε στη 42άρα την ftf που έχουμε.

Άρα είναι ένα semc*apk πακέτο που υπήρχε μέσα στη μαμά rom κατά την αγορά.

Αν κάποιος έχει πάρει backup εκείνη τη ROM θα το βρούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι στην αναβάθμιση 62 δεν υπάρχει, ούτε στη 42άρα την ftf που έχουμε.

Άρα είναι ένα semc*apk πακέτο που υπήρχε μέσα στη μαμά rom κατά την αγορά.

Αν κάποιος έχει πάρει backup εκείνη τη ROM θα το βρούμε.

 

αμα φλασαρω με seus θα μου μπει η 62 ε?οποτε οχι ροοτ οχι cwm και οχι semc ετσι>?πρεπει να βρουμε καποιον που εχει την 42 μαμα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

αμα φλασαρω με seus θα μου μπει η 62 ε?οποτε οχι ροοτ οχι cwm και οχι semc ετσι>?πρεπει να βρουμε καποιον που εχει την 42 μαμα σωστα?

 

Ναι ντε, αλλά πρέπει να τρέξει κ έναν root explorer και να μας δώσει το φάκελο /system/app

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ευχαριστώ aDo αλλά παρόλο που τα πέρασα όλα δε βλέπω τη ρύθμιση αυτή πουθενά.

Μπορείς να μας πείς εσύ σε πιο ακριβώς υπομενού υπάρχει και να δούμε μετά μήπως είναι στο /data/app?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... Το ψάχνω εδώ και μέρες! Γιατί η εφαρμογή της Cyanogen δε με βολεύει ιδιαίτερα! Γιατί δε μπορεί να στείλει κενό SMS, και στη Vodafone το χρειάζομαι για να μαθαίνω τα υπολειπόμενα MB μου

Πάτησε το κενό διάστημα η βάλε την τελεία(.) και στείλε το μήνυμα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ευχαριστώ aDo αλλά παρόλο που τα πέρασα όλα δε βλέπω τη ρύθμιση αυτή πουθενά.

Μπορείς να μας πείς εσύ σε πιο ακριβώς υπομενού υπάρχει και να δούμε μετά μήπως είναι στο /data/app?

 

Για την εξοικον.κοστους ετσι?

Μυνηματα>δεξι πληκτρο,ρυθμησεις

Link to comment
Share on other sites

Για την εξοικον.κοστους ετσι?

Μυνηματα>δεξι πληκτρο,ρυθμησεις

 

χμμ, η ρύθμιση υπάρχει αλλα δεν εμφανίζεται. θα χρειαστω σίγουρα ένα cwm backup από την ΟΕΜ. Τουλάχιστον το system.yaffs2.img μέσα από το Backup.

 

Η ρύθμιση σώζεται όπως και πολλές άλλες στο /data/data/com.sonyericsson.conversations από την πρώτη φορά που θα ανοίξετε τα μυνήματα.

 

(aDo αν βορείς ανέβασε plz και αυτό το φάκελο να δούμε τι έχει μέσα στο δικό σου).

 

Σε εκείνο το φάκελο και μέσα στον υποφάκελο shared_prefs στο αρχείο preferences.xml υπάρχει κάπου η σειρά

<boolean name="semc_pref_key_character_conversion" value="false" />

 

Αν το ανοίξετε αυτό με έναν Editor πχ μέσα από το root explorer και κάνετε το false true και επανεκκίνηση τότε η ρύθμιση έχει ενεργοποιηθεί. Γι ανα την τσεκάρετε μπορείτε να στείλετε ένα μύνημα με ελληνικά μικρά γράμματα στον εαυτό σας και θα δείτε ότι έρχεται με κεφαλαία, πράγμα που σημαίνει ότι τα αλλάζει στο GSM αλφάβητο για να φτάοσυν 160.

 

Έχει κ άλλες ωραίες ρυθμίσεις εκεί μέσα που μπορείτε να πειράξετε. Καλό θα ήταν να κάνω ένα σκριπτάκι αν είναι να κάνει restore μόνο το Messaging μαζί με τη ρύθμιση αυτήνα ώστε όποιος κάνει wipe data/factory reset να μη χρειάζεται να το ξαναρυθμίσει.

Εκτός κ αν βγάλουμε άκρη γιατί το Conversations.apk δεν εμφανίζει τη σωστή οθόνη με τις ρυθμίσεις. υποπτεύομαι κάποια βιβλιοθήκη εξτρά που λείπει από το update. Μόνο αν μου βρείτε CWM backup από OEM τηλέφωνο θα βγάλω άκρη μια και το δικό μου το backup δε το χω πλέον.

 

Έχετε επίσης υπόψην ότι ενώ εσείς γράφετε μήνυμα με μικρά τονισμένα ελληνικά γράμματα στον παραλήπτη θα πάει μήνυμα με κεφαλαία. Αυτό δε το δείχνει το πρόγραμμα εκτός αν πειράξετε και τη γραμμή

<boolean name="semc_pref_key_character_conversion_visibility" value="false" />

σε true όπου δείχνει δεύτερο μήνυμα από κάτω με το τι πραγματικά πήγε στον παραλήπτη.

 

ΚΛΑΙΝ Messaging.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, σορρυ καταρχήν αν βγαίνω οφφ τοπικ αλλά το πρόβλημά μου που με οδήγησε εδώ, είναι ότι θέλω με χρήση του xperia mini μου (st15i), έκδοση .62 σε android 2.3.4, μέσω wifi, να συνδεθώ σε vpn δίκτυο απο το οποίο να έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω proxy. Εκεί που κολλάω είναι ότι η συγκεκριμμένη συσκευή/λογισμικό κτλ δεν έχει ρύθμιση για proxy. Οποιοδήποτε app απο android market (μέχρι στιγμής) δεν έχει βοηθήσει. Γνωρίζει κανείς αν το ρουτάρισμα και η είσοδος σαν su μπορεί να ανοίξει στον σούπερ χρήστη μια τέτοια ρύθμιση; Ή μπορεί κανείς να με οδηγήσει σε άλλο τόπικ που να δίνει λύση; Παρακαλώ απαντήστε μου, ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, σορρυ καταρχήν αν βγαίνω οφφ τοπικ αλλά το πρόβλημά μου που με οδήγησε εδώ, είναι ότι θέλω με χρήση του xperia mini μου (st15i), έκδοση .62 σε android 2.3.4, μέσω wifi, να συνδεθώ σε vpn δίκτυο απο το οποίο να έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω proxy. Εκεί που κολλάω είναι ότι η συγκεκριμμένη συσκευή/λογισμικό κτλ δεν έχει ρύθμιση για proxy. Οποιοδήποτε app απο android market (μέχρι στιγμής) δεν έχει βοηθήσει. Γνωρίζει κανείς αν το ρουτάρισμα και η είσοδος σαν su μπορεί να ανοίξει στον σούπερ χρήστη μια τέτοια ρύθμιση; Ή μπορεί κανείς να με οδηγήσει σε άλλο τόπικ που να δίνει λύση; Παρακαλώ απαντήστε μου, ευχαριστώ πολύ.

 

Μιλάς μόνο για http proxy browsing έτσι? ή θες όλο το routing να πηγαίνει απ το vpn?

 

Για δες λίγο ΕΔΩ

 

αν θές μόνο http proxy μπορείς με adb αν είσαι root

   adb shell
   su    
 # sqlite3 /data/data/com.google.android.providers.settings/databases/settings.db
   sqlite> INSERT INTO system VALUES(99,’http_proxy', 'proxy:port');
   sqlite>.exit

 

Επίσης η cyanogen έχει πλήρη υποστήριξη για VPN!

Δε ξέρω αν υπάρχει για το τηλ σου όμως κ αν δουλεέυει σωστά σε όλα, θα πρέπει να το ξεκλειδώσεις, να το rootareis να ξεκλειδώσεις το bootloader και να τη φλασαρεις.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...