Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι τίποτε.Και απο την στιγμή που το κινητό δεν έχει και την επιλογή για wifi display ώστε με ένα wifi display dongle των 10€ να έκανες την δουλειά σου, μόνη λύση για να βλέπεις σε μεγαλύτερη οθόνη ότι δείχνει το κινητό είναι μέσω κάποιου προγράμματος όπως το mirrorop sender-receiver.Αλλά εδώ θα χρειαστείς ένα pc για να παίξει ο receiver και απο στην έξοδο vga του pc να συνδέσεις τον προτζέκτορα

Εκτος και αν θέλεις να στέλνεις μόνο βίντεο που έχεις αποθηκευμένα στην συσκευή και όχι ολόκληρη την οθόνη του κινητού οπότε εκεί με ένα τέτοιο hdmi dongle σε σύνδεση μέσω dlna θα κάνεις δουλειά αλλά και εδώ απο την στιγμή που ο προτζέκτορας έχει μόνο vga θα χρειαστείς και ένα αντάπτορα απο hdmi σε vga

 

Καλησπέρα, ποια νομίζεις οτι ειναι η καλύτερη και ποιό όμορφη ρομ για το κινητό αυτο?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχουν custom rom για το κινητό.Αναγκαστικά μένεις με την επίσημη και η οποία δεν έχει κάποιο σοβαρό bug οπότε είσαι μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν custom rom για το κινητό.Αναγκαστικά μένεις με την επίσημη και η οποία δεν έχει κάποιο σοβαρό bug οπότε είσαι μια χαρά.

 

H 12 πότε βγήκε? Ειναι πρόσφατη?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που μπορώ να μειώσω το θόρυβο στις φωτογραφίες που δημιουργειται από την καμερα? Edited by telmakris
Link to comment
Share on other sites

Οποιος είναι root,ξέρει να πειράζει το αρχείο build.prop στο /system και θέλει να έχει ξεχωριστό ήχο κλήσης σε κάθε σιμ μπορεί να δοκιμάσει να βάλει στο build.prop την εντολή

ro.mtk_multisim_ringtone=1

αν λειτουργήσει σωστά στο ρυθμίσεις-->ήχος και ειδοποίηση-->προφιλ-->γενικές-->ήχος κλήσης θα εμφανιστεί το μενού sim1 και sim2 για επιλογή ήχου

Link to comment
Share on other sites

Οποιος είναι root,ξέρει να πειράζει το αρχείο build.prop στο /system και θέλει να έχει ξεχωριστό ήχο κλήσης σε κάθε σιμ μπορεί να δοκιμάσει να βάλει στο build.prop την εντολή

ro.mtk_multisim_ringtone=1

αν λειτουργήσει σωστά στο ρυθμίσεις-->ήχος και ειδοποίηση-->προφιλ-->γενικές-->ήχος κλήσης θα εμφανιστεί το μενού sim1 και sim2 για επιλογή ήχου

Το δοκίμασα από περιέργεια και δουλεύει κανονικά! https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160201/c30cdde33f5e51f3266cd052ec9977e9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή ότι αρκετοί χρήστες δεν γνωρίζουν και για να λέμε και του στραβού το δίκιο οι οδηγίες που υπάρχουν αυτή την στιγμή για root, twrp, xposed και clean install stock rom δεν είναι και στην καλύτερη σειρά(αν και με αυτές πορευτήκαμε μέχρι τώρα) και έχουν μπερδευτεί αρκετά τα πράγματα. Παρακάτω θα προσπαθήσω

να κάνω το καλύτερο δυνατό να βάλω στην σειρά τις οδηγίες και βήμα βήμα την κάθε ενέργεια.

 

Εγκατάσταση driver της συσκευής.

Κατεβάζουμε το αρχείο εγκατάστασης από εδώ και κάνουμε την εγκατάσταση.

Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση κάνουμε επανεκκίνηση του υπολογιστή μας.

 

Κατεβάζουμε το SP Flash Tools από εδώ.

 

1. Καθαρή εγκατάσταση της stock rom.

Κατεβάζουμε την τελευταία έκδοση της stock rom που υπάρχει στο ίντερνετ την R12 από εδώ.

Κλείνουμε την συσκευή μας και βγάζουμε την μπαταρία.

Ανοίγουμε το sp flash tool πατάμε το Donwload Agent και στον φάκελο του SP flash tool βρήσκουμε το MTK_AllInOneDA.bin και πατάμε οκ έπειτα πατάμε το Scatter-loading και βρήσκουμε το scatter αρχείο που βρίσκεται στον φάκελο R12 και πατάμε οκ. Προσέχουμε να είναι στην επιλογή Download Only και πατάμε το κουμπί download.

Τοποθετούμε την μπαταρία στην συσκευή και την συνδέουμε στον υπολογιστή και περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία.

Μόλις τελειώσει η διαδικασία αποσυνδέουμε την συσκευή και την ανοίγουμε.

Η συσκευή μας είναι έτοιμη με καθαρή εγκατάστση του εργοστασιακού επίσημου λογισμικού.

 

2. Εγκατάστση TWRP recovery για R11 και πάνω έκδοση.

Κατεβάζουμε το TWRP από εδώ.

Κλείνουμε την συσκεύή και βγάζουμε την μπαταρία.

Ανοίγουμε το sp flash tool.

Πατάμε το κουμπί Scatter-loading και επιλέγουμε το scatter από τον φάκελο του twrp

που κατεβάσαμε πριν και πατάμε οκ.

Προσέχουμε να είναι στην επιλογή download only και πατάμε το κουμπί download.

Τοποθετούμε την μπαταρία και συνδέουμε την συσκευή στον υπολογιστή.

Μόλις τελειώσει η διαδικασία αποσυνδέουμε την συσκευή και ανοίγουμε σε recovery mode να δούμε αν είναι εντάξει πατώντας το volume up + power μέχρι να δονήσει η συσκευή και μόλις βγούνε οι επιλογές με το vol up πηγαίνουμε στην επιλογή recovery και πατάμε το vol down για επιβεβαίωση της επιλογής. Αν η συσκευή μας μπει στο twrp recovery όλα έχουν γίνει σωστά.

 

3. Root της συσκευής μας.

Τρόπος α)

Κατεβάζουμε το super su από εδώ. και το τοποθετούμε στην συσκευή μας.

Κλείνουμε την συσκευή και την ανοίγουμε σε recovery πατώντας το volume up + power μέχρι να δονήσει η συσκευή και μόλις βγούνε οι επιλογές με το vol up πηγαίνουμε στην επιλογή recovery και πατάμε το vol down για επιβεβαίωση.

Στην κατηγορία install βρίσκουμε το αρχείο του super su που περάσαμε πριν και κάνουμε εγκατάσταση.

Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση κάνουμε wipe dalvik/cache και reboot.

Μόλις ανοίξει η συσκευή μας θα δούμε την εφαρογμή του super su στο συρτάρι εφαρμογών μας.

 

Τρόπος β)

Κατεβάζουμε το super su από εδώ. και το τοποθετούμε στην συσκευή μας.

Πηγαίνουμε στις Ρυθμίσεις->Σχετικά με το τηλέφωνο->Ενημερώσεις συστήματος->Επιλογές(3 τελείτσες πάνω αριστερά)->Τοπικές ενημερώσεις->

και βρίσκουμε το αρχείο του super su που κατεβάσαμε και περάσαμε στην συσκευή. Το επιλέγουμε και πατάμε Ενημέρωση τώρα.

Η συσκευή μας θα κάνει επανεκκίνηση και μόλις ανοίξει θα είναι root.

 

Σημείωση: Τον 2ο τρόπο δεν κατάφερα να τον κάνω να δουλέψει στην δική μου συσκευή, ο 1ος είναι ο σίγουρος και ο 2ος σε περίπτωση

που κάποιος δεν θέλει να περάσει custom recovery ακολουθεί τον 2ο τρόπο.

 

4. Εγκατάσταση Xposed Framework.

Κατεβάζουμε από εδώ τα αρχεία. XposedInstaller_3.0_alpha4.apk, xposed-v79-sdk22-arm.zip και xposed-uninstaller-20150831-arm.zip.

Τα περνάμε στην συσκευή μας και κάνουμε εγκατάσταση το XposedInstaller_3.0_alpha4.apk.

Κλείνουμε την συσκευή μας και την ανοίγουμε σε recovery mode πατώντας το volume up + power μέχρι να δονήσει η συσκευή και μόλις βγούνε οι επιλογές με το vol up πηγαίνουμε στην επιλογή recovery και πατάμε το vol down για επιβεβαίωση της επιλογής.

Στην κατηγορία install βρίσκουμε το αρχείο xposed-v79-sdk22-arm.zip και κάνουμε εγκατάσταση, μόλις τελειώσει η εγκατάσταση κάνουμε wipe dalvik/cache και επιλέγουμε reboot.

Μόλις ανοίξει η συσκευή μπαίνουμε στο xposed και στην καρτέλα Framework βλέπουμε πως μας λέει με πράσινα γράμματα ..is active.

Είμαστε έτοιμοι να βάλουμε τα module μας.

 

Σημείωση:Το 3ο αρχείο που κατεβάσαμε είναι σε περίπτωση που κάτι πάει λάθος κατά το άνοιγμα της συσκευής μετά την εγκατάσταση του xposed και πέσουμε σε bootloop(βλέπουμε για πάνω από 10 λεπτά το λογότυπο της Doogee χωρίς αποτέλεσμα) τότε βγάζουμε την μπαταρία και

μπαίνουμε σε recovery πάμε στην κατηγορία install και επιλέγουμε το αρχείο xposed-uninstaller-20150831-arm.zip και κάνουμε εγκατάσταση μόλις τελειώσει wipe dalvik/cache και reboot.

 

Επίσης αν και χωρίς να μου έχει τύχει ποτέ κάποιο παρόμοιο πρόβλημα καλό θα ήταν το xposed να εγκαθίσταται μετά από καθαρή εγκατάσταση για μεγαλύτερη σιγουριά αποφυγής bootloop.

 

Μερικά χρήσιμα ακόμα.

Ρυθμίσεις για χαμηλό ήχο ακουστικού-μικροφώνου εδώ.

Απενεργοποίηση δονήσεων κατά την διάρκεια κλήσης εδώ.

Απενεργοποίηση δόνησης κατά την απάντηση κλήσης εδώ.

Ενεργοποίηση ποσοστού μπαταρίας εδώ.

 

Credits:

megthebest (Needrom.com)

SoCr@Te (Needrom.com)

rovo89 (Xda-developers.com)

bbbb (Myphone.gr)

aiakos (Myphone.gr)

nimrond (Myphone.gr)

 

ΥΓ: Αν έχω ξεχάσει να αναφέρω κάτι, βρείτε λάθος ή διαφωνείτε σε κάτι παρακαλώ ενημερώστε με ώστε να το διορθώσω άμεσα!

 

ακολουθω τα βήματα για την καθαρή εγκατάσταση της ρομ και δεν γινεται, μπορεί να βοηθήσει κανεις?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Στο απλό X5 (μιας και η μοίρα δεν θέλησε να πάρω τελικά το Pro που είχα παραγγείλει... :lol: ) που λογικά δεν έχει καμία διαφορά, πραγματοποιώντας διάφορες δοκιμές κατέληξα πως (για τα γούστα μου πάντα) για καλύτερο αποτέλεσμα όταν έχει αρκετό φως θέτω τις ρυθμίσεις ως εξής : Eυκρίνεια υψηλή, απόχρωση μέτριο, κοροσμός υψηλή,φωτεινότειτα υψηλή, και αντίθεση χαμηλή. Για μένα, το κύριο πρόβλημα όπως τραβάει με τις στοκ ρυθμίσεις είναι πως τα χρώματα βγαίνουν πολύ άτονα,σαν ξεπλυμένα θα έλεγα. Έτσι μου φαίνεται πως διορθώνεται κάπως η κατάσταση. Σε χαμηλό φωτισμό βοηθάει να επιλέξουμε κάτι σχετικό στη λειτουργία σκηνής. Επίσης με ηλιοφάνεια νομίζω πως κάτι καλύτερο γίνεται όταν επιλέξουμε "παραλία".

Όπως είπα πριν, με όλα αυτά νομίζω πως έχουμε ένα πιο αποδεκτό αποτέλεσμα όταν το δούμε στην οθόνη της συσκευής ή σε υπολογιστή σε παράθυρο. Σε full screen ότι και να κάνουμε γίνονται αρκετά πιο έντονες οι αδυναμίες του φακού.

οι ρυθμησεις αυτες που ειναι? δεν τις βλέπω...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

οι ρυθμησεις αυτες που ειναι? δεν τις βλέπω...

Το είδα και εγώ λίγο τώρα που το είπες και έχει άλλες επιλογές η κάμερα.

ακολουθω τα βήματα για την καθαρή εγκατάσταση της ρομ και δεν γινεται, μπορεί να βοηθήσει κανεις?

Που ακριβώς έχεις πρόβλημα? Αν δεν στο αναγνωρίζει όταν το συνδέεις στον υπολογιστή κράτα πατημένο το κουμπί της έντασης προς τα πάνω και σύνδεσε το usb και κράτα το μέχρι να ξεκινήσει η κίτρινη γραμμή στο sp flash.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ λίγο τώρα που το είπες και έχει άλλες επιλογές η κάμερα.

 

Που ακριβώς έχεις πρόβλημα? Αν δεν στο αναγνωρίζει όταν το συνδέεις στον υπολογιστή κράτα πατημένο το κουμπί της έντασης προς τα πάνω και σύνδεσε το usb και κράτα το μέχρι να ξεκινήσει η κίτρινη γραμμή στο sp flash.

 

Το κανω αυτό και η μπάρα ειναι κόκκινη βεβαια λέει Download DA 100% και ότι το USB com3 και μετά τίποτα

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Το κανω αυτό και η μπάρα ειναι κόκκινη βεβαια λέει Download DA 100% και ότι το USB com3 και μετά τίποτα

 

Ειδα ένα video και κάνει το flashing με την μπαταρία βγαλμένη, "παιζει" αυτό?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται και χωρίς μπαταρία.Κάποιες φορές για την σωστή αναγνώριση απο το sp flash tools θέλει αφού πατήσεις download στο sp flash tools,να συνδέσεις το κινητό χωρίς μπαταρία και μετά απο 1-2" να κουμπώσεις την μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται και χωρίς μπαταρία.Κάποιες φορές για την σωστή αναγνώριση απο το sp flash tools θέλει αφού πατήσεις download στο sp flash tools,να συνδέσεις το κινητό χωρίς μπαταρία και μετά απο 1-2" να κουμπώσεις την μπαταρία

 

To θέμα ειναι ότι δεν μου το κάνει με τίποτα... Να ρωτήσω κάτι? on the air δεν γίνεται αναβάθμιση γιατί εχω την Ρ09-2015.12.01 και όταν κάνω έλεγχο για ενημέρωση μου λέει ότι εχω την πιο πρόσφατη, ειναι σωστό αυτό?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ναι για κάποιο λόγο απο την R09 δε θα πάει στην R11 και μετά στην R12

 

Το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να βάλω την 12, καμια ιδέα?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Πατάς download στο sp flash tools. Τοποθετείς την μπαταρία και κρατάς το volume up και συνδέεις το καλώδιο. Συνεχίζεις να κρατάς το volume up μέχρι να περάσει και η κόκκινη μπάρα και να αλλάξει χρώμα. Τότε μπορείς να αφήσεις το volume up. Πρόσεχε αν έχεις τίποτα μεγάλα δάχτυλα και πατιέται και το volume down επειδή πολλές φορές λειτουργούμε άτσαλα σε τέτοιες καταστάσεις λόγο μικρό πανικού ότι το χαλάσαμε κλπ κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Πατάς download στο sp flash tools. Τοποθετείς την μπαταρία και κρατάς το volume up και συνδέεις το καλώδιο. Συνεχίζεις να κρατάς το volume up μέχρι να περάσει και η κόκκινη μπάρα και να αλλάξει χρώμα. Τότε μπορείς να αφήσεις το volume up. Πρόσεχε αν έχεις τίποτα μεγάλα δάχτυλα και πατιέται και το volume down επειδή πολλές φορές λειτουργούμε άτσαλα σε τέτοιες καταστάσεις λόγο μικρό πανικού ότι το χαλάσαμε κλπ κλπ.

Τελικά την πέρασα την 12 φαίνεται ότι φταίγανε τα windows 10, σε xp έγινε η εγκατάσταση κανονικά. Αλήθεια η Doogee γιατί μου λέει ότι η τελευταία έκδοση είναι η 15-10-20 _DOOGEE-X5pro-Android5.1-R07?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την πέρασα την 12 φαίνεται ότι φταίγανε τα windows 10, σε xp έγινε η εγκατάσταση κανονικά. Αλήθεια η Doogee γιατί μου λέει ότι η τελευταία έκδοση είναι η 15-10-20 _DOOGEE-X5pro-Android5.1-R07?

Και πραγματικά ήταν το πρώτο που σκέφτηκα, πως έχεις 8 ή 10 αλλά είπα μήνες στις προσπάθειες μπρίκαρες το κινητό. Που στο λέει η doogee? Τα update μέχρι την τώρα έκδοση έρχονται κανονικά απο την εταιρία. Αν το είδες σε κάποιο site πιθανόν να μην είναι ενημερωμένο ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Και πραγματικά ήταν το πρώτο που σκέφτηκα, πως έχεις 8 ή 10 αλλά είπα μήνες στις προσπάθειες μπρίκαρες το κινητό. Που στο λέει η doogee? Τα update μέχρι την τώρα έκδοση έρχονται κανονικά απο την εταιρία. Αν το είδες σε κάποιο site πιθανόν να μην είναι ενημερωμένο ακόμη.

Μου το έστειλαν με email να το κατεβάσω...

Εμένα πάντως στην online αναβάθμιση μου έβγαζε ότι είναι ενημερωμένο ενώ είχα την R09

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μου το έστειλαν με email να το κατεβάσω...

Εμένα πάντως στην online αναβάθμιση μου έβγαζε ότι είναι ενημερωμένο ενώ είχα την R09

Και σε email που έστειλε o bbbb του έστειλαν την R11 ως τελευταία και μετά από μερικές μέρες βγήκε η R12 αν νομίζεις ότι δεν είναι official κλπ κλπ πέρασε αυτή που σου έστειλαν.

Link to comment
Share on other sites

Και σε email που έστειλε o bbbb του έστειλαν την R11 ως τελευταία και μετά από μερικές μέρες βγήκε η R12 αν νομίζεις ότι δεν είναι official κλπ κλπ πέρασε αυτή που σου έστειλαν.

 

Οχι δεν εχω πρόβλημα, απλά σαν απορία το ρώτησα. Αλήθεια ποιος νομιζεις ότι ειναι ο καλύτερος launcher?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

ποια πιστεύεται είναι η καλύτερη version official rom για το κιν?

ευχαριστώ.

Εγώ με καμιά δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα και τώρα είμαι με την τελευταία την R12.

Οχι δεν εχω πρόβλημα, απλά σαν απορία το ρώτησα. Αλήθεια ποιος νομιζεις ότι ειναι ο καλύτερος launcher?

Χρόνια χρησιμοποιώ Nova Launcher. Κανένα κόλλημα και έχει ακριβώς ότι ζητάω από έναν launcher. Δοκίμασε τον αν θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...