Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

75-80€ το έχουν οι κινέζοι, περίπου 100€ τα μαγαζιά στο σκρούτζ, και 118€ όπως σου είπε από τον επίσημο διανομέα. Δεν υπάρχει κάποιο ενδιάμεσο κανάλι διανομής για να ψάξεις για καλύτερη τιμή. Αν θέλεις λιγότερα από 100€ να διαθέσεις μόνο αν το πάρεις απ'έξω.

 

edit: για το τελευταίο σου ερώτημα, τα σκρουτζομάγαζα τα κάνουν παραεισαγωγή. Τα παίρνουν από Κίνα και όχι από τον ΟΕΒΕ.

Και αυτό είναι κακό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τότε γτ στα σκρουτζομαγαζα το έχει 100€ ;

 

Γιατί είναι παραεισαγωγής, άρα απλά σαν να το παραγγέλνεις απο ευρωπαική αποθήκη ενος κινεζομάγαζου.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό είναι κακό;

 

κοίτα,

βάλτα κάτω και ζύγισε τα.

θες να το πάρεις φτηνά? Κίνα

Θες εγγύηση? ΟΕΒΕ (αν και αυτό είναι με επιφύλαξη)

θες φτηνά από ελλάδα? skroutz/bestprice με ότι συνεπάγεται (ίσως αν σου χαλάει θα ψάχνεσαι με την εγγύηση, αλλά τουλάχιστον σε καλύπτει το ΙΝΚΑ για τα RMA, χρόνους επισκευής και τα λοιπά)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι παραεισαγωγής, άρα απλά σαν να το παραγγέλνεις απο ευρωπαική αποθήκη ενος κινεζομάγαζου.

 

Δηλαδή το μόνο που αλλάζει είναι ότι έρχεται από το εξωτερικό και όχι από τον ΟΕΒΕ.. Ή μήπως αλλά ζει και τίποτα άλλο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κοίτα,

βάλτα κάτω και ζύγισε τα.

θες να το πάρεις φτηνά? Κίνα

Θες εγγύηση? ΟΕΒΕ (αν και αυτό είναι με επιφύλαξη)

θες φτηνά από ελλάδα? skroutz/bestprice με ότι συνεπάγεται (ίσως αν σου χαλάει θα ψάχνεσαι με την εγγύηση, αλλά τουλάχιστον σε καλύπτει το ΙΝΚΑ για τα RMA, χρόνους επισκευής και τα λοιπά)

Θα προτίμηση το φτηνά από Ελλάδα γιατί αν πάθει κάτι το κινητό , 70% να μη το καλύπτει ή εγγύηση!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το μόνο που αλλάζει είναι ότι έρχεται από το εξωτερικό και όχι από τον ΟΕΒΕ.. Ή μήπως αλλά ζει και τίποτα άλλο;

Αλλάζει η εγγύηση, που δεν έχει καμία σχέση με τα σκρουτζομάγαζα κατά τη δική μου γνώμη πάντα που έχω χρειαστεί 2 φορές την εγγύηση απο τα σκρουτζομάγαζα και 1 φορά απο την OEBE.

Προσωπικά αν έδινα περισσότερα λεφτά απο αυτά που ζητάνε στην Κίνα, θα ήθελα να με καλύπτει το μαγαζί τουλάχιστον κι όχι να μου λένε να το στείλω μόνος μου στην Κίνα σα να το αγόρασα απο εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει η εγγύηση, που δεν έχει καμία σχέση με τα σκρουτζομάγαζα κατά τη δική μου γνώμη πάντα που έχω χρειαστεί 2 φορές την εγγύηση απο τα σκρουτζομάγαζα και 1 φορά απο την OEBE.

Προσωπικά αν έδινα περισσότερα λεφτά απο αυτά που ζητάνε στην Κίνα, θα ήθελα να με καλύπτει το μαγαζί τουλάχιστον κι όχι να μου λένε να το στείλω μόνος μου στην Κίνα σα να το αγόρασα απο εκεί..

 

Aααααααα οκ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλομιλητα,τι ακριβως εχουν τα υλικα κατασκευης του?

Οχι για το 1ο,και οχι(για το 2ο) δεν ειναι αναγκη σε καμια περιπτωση να γινει root,αψογα δουλευει.

Κωστα εννοω οτι ειναι φτιαγμενο ωστε με το που το δεις απεξω απεξω να πεις οτι ειναι κινεζικη πλαστικουρα. Σαν κινητο παντως οσο το δοκιμασα μου εχει αφησει αριστες εντυπωσεις. Κριμα αν δεν παρει την 6 εκδοση του android. Κατι αλλο που δεν βρηκα ειναι πως θα εμφανιζεται παντοτε σε αριθμο το υπολοιπο της μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθεί ότι γίνεται με το battery percent enabler αλλά δεν το έχω δοκιμάσει γιατι ειμαι root και το εμφανίζω μέσω gravitybox

Για την ποιότητα κατασκευής ξενίζουν κάπως τα πλαστικά κουμπιά και ισως το πλαστικό καπάκι που "αγκαλιάζει" ολο το κινητό πλην της οθόνης..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κακή εμπειρία με την tomtop.com αφου λόγω χαμηλης τιμής, παράγγειλα, πληρωσα και...περίμενα... Αλλά αδίκως, αφού μετά με ειδοποίησαν για έλλειψη!!! Πέρασαν 3 εβδομάδες, μεχρι κάποιος ν΄ασχοληθεί και τώρα περιμένω επιστροφή χρημάτων. Ξαναγόρασα απο banggood αλλά θα μου το στείλουν (ελπίζω) απο Αγγλία...

Εξαιρετικά χρήσιμες οι πληροφορίες που δίνετε εδω μέσα, για την συσκευή αυτή! Πάντα έτσι ! :)

{{αν η ανάρτηση κριθεί ωςμη σχετική, ας διαγραφεί}}

Επίσης, προτεινόμενο λογισμικό (εφαρμογές) για την συσκευή αυτή, υπάρχουν ; και δεν εννοώ παιγνίδια :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθεί ότι γίνεται με το battery percent enabler αλλά δεν το έχω δοκιμάσει γιατι ειμαι root και το εμφανίζω μέσω gravitybox

Για την ποιότητα κατασκευής ξενίζουν κάπως τα πλαστικά κουμπιά και ισως το πλαστικό καπάκι που "αγκαλιάζει" ολο το κινητό πλην της οθόνης..

Τη δοκίμασα την εφαρμογή που προτείνεις;) Όσον αφορά για την κατασκευή δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τα λεγόμενα σου. Εδώ και μέρες ψάχνω και θήκη, όχι σε στυλ flip case, αλλά πλην eBay δεν έχω βρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω αυτή την πλαστική θήκη πλάτης.

Σε ότι αφορά το κινητό θεωρώ ότι το μεγαλύτερο μειονέκτημά του δεν ειναι το πλαστικό καπάκι αλλά η ποιότητα της κάμερας.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα το αγόρασα κι εγώ από skroutz και φαίνεται καλό.

Να ανησυχώ που το εγχειρίδιο χρήσης εκεί που λέει GR, είχε νομίζω κάποια σλάβικη γλώσσα; Επίσης βάζοντας τα 2 IMEI στο IMEI.INFO μου βγάζει σαν αποτέλεσμα το DOOGEE Turbo mini F1. Στο link http://www.doogee.cc/support.php?type=3 βάζουμε τον κωδικό που βρίσκουμε αφού ξύσουμε στο πλάι του κουτιού;

 

Σχετικά με tempered glass τι προτείνετε; Βρίσκω μόνο κάποια φθηνά στο ebay, αλλά δεν είμαι σίγουρος για την ποιότητα τους.

Αυτό σαν αυτοκόλλητο που έχει επάνω είναι screen protector; Ο συνδυασμός θήκης και απλού screen protector θεωρείτε ότι αρκεί;

Edited by GEEDOO
Link to comment
Share on other sites

πέρασα μερικά apk αρχεία στην συσκευή μου και δεν με αφήνει να τα εγκαταστήσω, πριν μερικές μέρες είχα περάσει και άλλα χωρίς κάποιο πρόβλημα. Γιατί γίνεται αυτό? Πατάω εγκατάσταση αλλά "δεν ακούει".
Link to comment
Share on other sites

πέρασα μερικά apk αρχεία στην συσκευή μου και δεν με αφήνει να τα εγκαταστήσω, πριν μερικές μέρες είχα περάσει και άλλα χωρίς κάποιο πρόβλημα. Γιατί γίνεται αυτό? Πατάω εγκατάσταση αλλά "δεν ακούει".

 

Θες να πεις πως δεν ανοιγει το προγραμμα εγκαταστασης;

Link to comment
Share on other sites

Για να αποκλείσουμε το πιο απλό, στο ρυθμίσεις=>ασφάλεια το άγνωστες πηγές είναι τσεκαρισμένο;
Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις πως δεν ανοιγει το προγραμμα εγκαταστασης;

ανοίγει αλλά στο σημείο που πρέπει να πατήσω εγκατάσταση δεν το κάνει.

Για να αποκλείσουμε το πιο απλό, στο ρυθμίσεις=>ασφάλεια το άγνωστες πηγές είναι τσεκαρισμένο;

ναι ασφαλώς, έτσι και αλλιώς έχω περάσει και άλλα apks έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θυμίζει η περίπτωσή σου είναι το εξής.

Είχα ένα κινέζικο (κλώνο iphone 5s) για δοκιμή από ένα φίλο. Πήγαινα να εγκαταστήσω την εφαρμογή My Vodafone και στο play store έλεγε πως δεν είναι συμβατή με τη συσκευή. Δοκίμασα να πάρω το apk αρχείο από άλλη συσκευή να το εγκαταστήσω χειροκίνητα και στο τέλος μου έβγαζε "Δεν εγκαταστάθηκε" αν θυμάμαι καλά. Κάποιος μου είπε πως είναι συνηθισμένο αυτό στα κινέζικα με Mediatek επεξεργαστή. Αργότερα αλλάζοντας rom, ξεπεράστηκε το πρόβλημα.

 

Στη συνέχεια το ίδιο έγινε όταν πήρα το (απλό) Χ5. Ακριβώς ίδια συμπεριφορά. Μετά από λίγο ήρθε αναβάθμιση λογισμικού και με την τελευταία έκδοση διορθώθηκε και εγκαθιστά τα πάντα.

 

Φοράει την τελευταία έκδοση το τηλέφωνό σου; Αν δεν κάνω λάθος πριν λίγες μέρες πρέπει να βγήκε στο pro.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θυμίζει η περίπτωσή σου είναι το εξής.

Είχα ένα κινέζικο (κλώνο iphone 5s) για δοκιμή από ένα φίλο. Πήγαινα να εγκαταστήσω την εφαρμογή My Vodafone και στο play store έλεγε πως δεν είναι συμβατή με τη συσκευή. Δοκίμασα να πάρω το apk αρχείο από άλλη συσκευή να το εγκαταστήσω χειροκίνητα και στο τέλος μου έβγαζε "Δεν εγκαταστάθηκε" αν θυμάμαι καλά. Κάποιος μου είπε πως είναι συνηθισμένο αυτό στα κινέζικα με Mediatek επεξεργαστή. Αργότερα αλλάζοντας rom, ξεπεράστηκε το πρόβλημα.

 

Στη συνέχεια το ίδιο έγινε όταν πήρα το (απλό) Χ5. Ακριβώς ίδια συμπεριφορά. Μετά από λίγο ήρθε αναβάθμιση λογισμικού και με την τελευταία έκδοση διορθώθηκε και εγκαθιστά τα πάντα.

 

Φοράει την τελευταία έκδοση το τηλέφωνό σου; Αν δεν κάνω λάθος πριν λίγες μέρες πρέπει να βγήκε στο pro.

την R09 φοράει το δικό μου και νομίζω ότι είναι η τελευταία.

Θα τσεκάρω αν έχω θέμα με το play αν και δεν νομίζω.

Εμένα συμπεριφέρεται διαφορετικά όπως είπα παραπάνω, βρίσκω το apk αρχείο που έχω περάσει στο τηλέφωνο, πάω να το εκταταστήσω και όταν με ρωτάει αν θέλω να την εγκαταστήσω και μου δίνει τις επιλογές "Ακύρωση" και "Εγκατάσταση",

η δεύτερη δεν ακούει στο πάτημα.. δεν μου έχει τύχει ξανά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις ένα wipe dalvik cache; το συγκεκριμένο το βλέπω συχνά σε πολλές συσκευές με mediatek και πολλές φορές φταίνε διάφορες corrupt εφαρμογές

 

edit: τσέκαρε μια να απενεργοποιήσεις καμία πρόσφατη εφαρμογή που χεις εγκαταστήσει μπας και φταίει αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις ένα wipe dalvik cache; το συγκεκριμένο το βλέπω συχνά σε πολλές συσκευές με mediatek και πολλές φορές φταίνε διάφορες corrupt εφαρμογές

 

edit: τσέκαρε μια να απενεργοποιήσεις καμία πρόσφατη εφαρμογή που χεις εγκαταστήσει μπας και φταίει αυτή.

 

Μπηκα recovery και εκανα wipe cache partition αν θυμαμαι καλα. Το ιδιο ειναι?/

Δεν αλλαξε κατι παντως.

Link to comment
Share on other sites

Moυ είχε τύχει αυτό που λες πριν αρκετό καιρό με ένα module του xposed framework αλλά δε θυμάμαι ποιο ακριβώς

Δες και εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2353190 υπάρχουν και κάποιες εφαρμογές που το προκαλούν αυτό.Μια που θυμήθηκα και εγώ τώρα ειναι το screen filter.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Moυ είχε τύχει αυτό που λες πριν αρκετό καιρό με ένα module του xposed framework αλλά δε θυμάμαι ποιο ακριβώς

Δες και εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2353190 υπάρχουν και κάποιες εφαρμογές που το προκαλούν αυτό.Μια που θυμήθηκα και εγώ τώρα ειναι το screen filter.

 

Ειχα ανοιχτο το twilight και μολις διαβασα στο xda για παρομιες εφαρμογες, το εκλεισα και ολα οκ! Ακου εκει...

 

Ευχαριστω για την βοηθεια παιδια!

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις ακόμα παρακαλώ.

πρώτον έχει δοκιμάσει κανείς 64gb SD κάρτα?

και δεύτερον έχω περάσει τον chrome όπου σε αντίθεση με την άλλη μου MIUI συσκευή δεν αλλάζει σελίδες με "σούρσιμο" δεξιά-αριστερά στο adress bar. γιατί συμβαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις ακόμα παρακαλώ.

πρώτον έχει δοκιμάσει κανείς 64gb SD κάρτα?

και δεύτερον έχω περάσει τον chrome όπου σε αντίθεση με την άλλη μου MIUI συσκευή δεν αλλάζει σελίδες με "σούρσιμο" δεξιά-αριστερά στο adress bar. γιατί συμβαίνει αυτό?

 

settings - merge tabs and apps - off

Link to comment
Share on other sites

settings - merge tabs and apps - off

 

το έχω κάνει αυτό φίλε μου, εννοώ να πηγαίνω από ανοιχτή καρτέλα σε άλλη ανοιχτή με σούρσιμο δεξιά αριστερά.

δεν μου το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...