Jump to content

[HowTo] Increase Speaker and Mic Volume


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[HOW TO]Increase Speaker and Mic Volume

 

 

Θα χρειαστείτε:

  • rooted κινητό
  • MobileUncle MTK Tools (από google play)

 

Κάποιοι κάτοχοι κινητών βασισμένα σε Mediatek επεξεργαστές έχουν αναφέρει χαμηλή ή μη ικανοποιητική στάθμη έντασης ηχείου ή/και μικροφώνου. Παρακάτω θα δείτε πως μπορείτε να τα προσαρμόσετε στις δικές ανάγκες.

 

 

1. Ένταση μικροφώνου

 

Ανοίγετε το MobileUncle και επιλέγεte διαδοχικά:

  • engineer mode
  • engineer mode (mtk) (εάν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή τότε κλείστε το mobileuncle και στον dialer του κινητού σας πληκτρολογήστε *#*#3646633#*#*)
  • πάτε στην καρτέλα Hardware Testing (η τρίτη προς τα δεξιά)
  • Audio
  • Normal Mode
  • αλλάζετε στο type από Sip σε Mic
  • αλλάζετε τα value προσθέτοντας κάτι ψιλά (μην το παρακάνετε... το πολύ 10+) και πατάτε Set (αυτό το κάνετε για κάθε level)
  • δοκιμάζετε αφού κάνετε restart και πράττετε ανάλογα

 

 

2. Ένταση μεγαφώνου (για ringtone)

 

Ανοίγετε το MobileUncle και επιλέγεte διαδοχικά:

  • Το ίδιο με την παραπάνω περίπτωση…
  • LoudSpeaker Mode
  • αλλάζετε στο type σε ring
  • Στα level 0-6 αλλάζετε τα values (στο max) και πατάτε set κάθε φορά.
  • δοκιμάζετε αφού κάνετε restart και πράττετε ανάλογα

 

 

3. Ένταση ηχείου στις κλήσεις

 

  • Το ίδιο με την παραπάνω περίπτωση…
  • Στο Normal Mode επιλέγετε type: Sph και ανεβάζετε τις τιμές αναλόγως για κάθε level
  • Έπειτα επιστρέφετε πίσω στο βασικό μενου του audio και επιλέγετε Speech Enhancement
  • Αλλάζετε το Common Parametre σε Normal Mode
  • Αλλάζετε το parametre0 σε parametre7 και δίνετε μία τιμή ανάμεσα σε 96-128
  • Εάν θέλετε να προσθέσετε και λίγα μπάσα στον ήχο (αυτό ίσως μειώσει την τελική ένταση αλλά θα δώσει καλύτερο ποιοτικά ήχο) επιλέγετε parametre0 και μειώνετε λίγο την τιμή (προτιμότερο να μειώνετε ανά 30-50 ώστε να ελέγχετε το αποτέλεσμα... εάν δεν έχετε καθόλου μπάσα πχ. doogee dg100 τότε μειώστε περισσότερο ακόμα και 200)

 

4. Διάφορες Σημειώσεις

 

Γενικά για να πειράξετε τις ρυθμίσεις θα πρέπει πρώτα να διαλέξετε την συσκευή εξόδου/εισόδου και να μπείτε σε εκείνο το μενού (πχ. Μεγάφωνο = loudspeaker / με χρήση ακουστικών = headset mode) και έπειτα επιλέγετε τον τύπο που θέλετε να αλλάξετε όπως στα παραπάνω παραδείγματα. Ένα ακόμα παράδειγμα είναι…. Δεν ακούγονται καλά τα mp3 όταν έχετε ακουστικά. Πάτε στο headset Mode και στο type επιλέγετε media.

 

Όσες αντιστοιχίσεις από τα διάφορα type μπόρεσα να βρω τις παραθέτω παρακάτω (ελπίζω να ανανεώσω σύντομα με περισσότερα).

 

FRM = fm radio

Media = αναπαραγωγή τραγουδιών και ταινιών

Ring = ringtone

Sph = έξοδος ακουστικου

Sip = Vοip (πολύ πιθανών χωρίς να είμαι σίγουρος)

 

Πριν κάνετε κάποια αλλαγή καλό θα ήταν να σημειώσετε τις default τιμές σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Οι αλλαγές πραγματοποιούνται μετά από επανεκκίνηση του τηλεφώνου.

Edited by aiakos
Update for speaker during calls
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Updated

προστέθηκε συνδυασμός πλήκτρων στον dialer για την περίπτωση που στο MobileUncle Tools δεν υπάρχει επιλογή Engineer Mode (MTK)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ρύθμιση που να αντιστοιχεί στην ένταση του ακουστικού κατά τη διάρκεια κλήσης; Παρατηρώ στο δικό μου ότι γενικά είναι αρκετά χαμηλά...
"It is not the spoon that bends, it is only yourself."
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ρύθμιση που να αντιστοιχεί στην ένταση του ακουστικού κατά τη διάρκεια κλήσης; Παρατηρώ στο δικό μου ότι γενικά είναι αρκετά χαμηλά...

 

  1. στο normal mode και type sph +sph2 αυξάνεις τα value σε κάθε level
  2. στο speech enchancement: με normal mode και parameter 6 - μειώνεις το value (αυτό θα σου ανεβάσει τα μπάσα οπότε η αλλαγή σου να είναι μικρή)
  3. στο speech enchancement: με normal mode και parameter 7 - βάζεις μία τιμή ανάμεσα σε 96 και 128

 

-update- σε πρώτο ποστ σχετικά

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το παρακάτω post που λέει αναλυτικά τι κάνει η κάθε επιλογή και προτεινόμενες ρυθμίσεις:

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=41145394&postcount=138

"It is not the spoon that bends, it is only yourself."
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πολύ καλός οδηγός. Το ακουστικο μου ανεβάζοντας τα νούμερα έγινε πολύ δυνατό σαν ηχείο αν και δεν ειχε προβλημα εξ'αρχής.

Ερ. Το sip τι κανει?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[HOW TO]Increase Speaker and Mic Volume

 

 

Θα χρειαστείτε:

  • rooted κινητό
  • MobileUncle MTK Tools (από google play)

 

Κάποιοι κάτοχοι κινητών βασισμένα σε Mediatek επεξεργαστές έχουν αναφέρει χαμηλή ή μη ικανοποιητική στάθμη έντασης ηχείου ή/και μικροφώνου. Παρακάτω θα δείτε πως μπορείτε να τα προσαρμόσετε στις δικές ανάγκες.

 

 

1. Ένταση μικροφώνου

 

Ανοίγετε το MobileUncle και επιλέγεte διαδοχικά:

  • engineer mode
  • engineer mode (mtk) (εάν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή τότε κλείστε το mobileuncle και στον dialer του κινητού σας πληκτρολογήστε *#*#3646633#*#*)
  • πάτε στην καρτέλα Hardware Testing (η τρίτη προς τα δεξιά)
  • Audio
  • Normal Mode
  • αλλάζετε στο type από Sip σε Mic
  • αλλάζετε τα value προσθέτοντας κάτι ψιλά (μην το παρακάνετε... το πολύ 10+) και πατάτε Set (αυτό το κάνετε για κάθε level)
  • δοκιμάζετε αφού κάνετε restart και πράττετε ανάλογα

 

 

2. Ένταση μεγαφώνου (για ringtone)

 

Ανοίγετε το MobileUncle και επιλέγεte διαδοχικά:

  • Το ίδιο με την παραπάνω περίπτωση…
  • LoudSpeaker Mode
  • αλλάζετε στο type σε ring
  • Στα level 0-6 αλλάζετε τα values (στο max) και πατάτε set κάθε φορά.
  • δοκιμάζετε αφού κάνετε restart και πράττετε ανάλογα

 

 

3. Ένταση ηχείου στις κλήσεις

 

  • Το ίδιο με την παραπάνω περίπτωση…
  • Στο Normal Mode επιλέγετε type: Sph και ανεβάζετε τις τιμές αναλόγως για κάθε level
  • Έπειτα επιστρέφετε πίσω στο βασικό μενου του audio και επιλέγετε Speech Enhancement
  • Αλλάζετε το Common Parametre σε Normal Mode
  • Αλλάζετε το parametre0 σε parametre7 και δίνετε μία τιμή ανάμεσα σε 96-128
  • Εάν θέλετε να προσθέσετε και λίγα μπάσα στον ήχο (αυτό ίσως μειώσει την τελική ένταση αλλά θα δώσει καλύτερο ποιοτικά ήχο) επιλέγετε parametre0 και μειώνετε λίγο την τιμή (προτιμότερο να μειώνετε ανά 30-50 ώστε να ελέγχετε το αποτέλεσμα... εάν δεν έχετε καθόλου μπάσα πχ. doogee dg100 τότε μειώστε περισσότερο ακόμα και 200)

 

4. Διάφορες Σημειώσεις

 

Γενικά για να πειράξετε τις ρυθμίσεις θα πρέπει πρώτα να διαλέξετε την συσκευή εξόδου/εισόδου και να μπείτε σε εκείνο το μενού (πχ. Μεγάφωνο = loudspeaker / με χρήση ακουστικών = headset mode) και έπειτα επιλέγετε τον τύπο που θέλετε να αλλάξετε όπως στα παραπάνω παραδείγματα. Ένα ακόμα παράδειγμα είναι…. Δεν ακούγονται καλά τα mp3 όταν έχετε ακουστικά. Πάτε στο headset Mode και στο type επιλέγετε media.

 

Όσες αντιστοιχίσεις από τα διάφορα type μπόρεσα να βρω τις παραθέτω παρακάτω (ελπίζω να ανανεώσω σύντομα με περισσότερα).

 

 

 

Πριν κάνετε κάποια αλλαγή καλό θα ήταν να σημειώσετε τις default τιμές σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Οι αλλαγές πραγματοποιούνται μετά από επανεκκίνηση του τηλεφώνου.

 

Καλησπέρα. Εγώ θέλω να χτυπά πιο δυνατα κατά τις εισερχόμενες κλήσεις. θα πρέπει να κανω πρώτα τα βήματα 1 & 2 και μετά το βήμα 3 ..... ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ θέλω να χτυπά πιο δυνατα κατά τις εισερχόμενες κλήσεις. θα πρέπει να κανω πρώτα τα βήματα 1 & 2 και μετά το βήμα 3 ..... ??

 

Μονο το βήμα 2.

 

Επίσης έκανα το βημα 3 και όντως δυνάμωσε το ακουστικό στο να ακουω τον συνομιλητη καλυτερα αλλά χάθηκε η ρύθμιση και έιναι μόνιμα δυνατό.Μπορέι να μ ου δώσει κάποιος τις εργοστασιακές ρυθμίσεις να έχω την ρύθμιση ξανά?

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν αποθηκευει τις αλλαγες.

Το εχω προσπαθησει καμποσες φορες αλλα δεν κραταει τις τιμες που αλλαζω, επανερχεται στις προηγουμενες.

Το προσπαθω με "MTK Engineering" https://play.google.com/store/apps/details?id=com.themonsterit.EngineerStarter

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μονο το βήμα 2.

 

Επίσης έκανα το βημα 3 και όντως δυνάμωσε το ακουστικό στο να ακουω τον συνομιλητη καλυτερα αλλά χάθηκε η ρύθμιση και έιναι μόνιμα δυνατό.Μπορέι να μ ου δώσει κάποιος τις εργοστασιακές ρυθμίσεις να έχω την ρύθμιση ξανά?

 

Μπορεί κάποιος να μου δώσει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις η έστω αν εχει λύσει το πρόβλημα της ρύθμισης να μου πεί πώς το έκανε?

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εγω οσες φορες το προσπαθησα δεν κραταει τις αλλαγες στις τιμες.

Εχω το Thl w100s, το εκανα και με Μοbileuncle Tools και με MTK Engineering :(

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με το ηχείο σε ένα τηλέφωνο. Στις κλείσεις ο ήχος ακούγεται με ένα σαν τσίρισμα. Στα ακουστικά και στο μεγάφωνο ακούγεται κανονικά. Λέτε να μπορεί να διορθωθεί κάπως με το MTK Engineering Mode ή είναι καθαρά πρόβλημα hardware και θέλει καινούριο ηχείο.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βημα 3ο: Ένταση ηχείου στις κλήσεις οι αρχικες ρυθμισεις ειναι:

audio normal mode

sph

level 0 76

level 1 96

level 2 104

level 3 116

level 4 124

level 5 132

level 6 144

 

 

εγω τα ανεβασα πολυ λιγο και ειναι κομπλε πιστευω και εχει κ λιγο περιθωριο να ανεβασεις αμα θες.

level 0 80

level 1 100

level 2 110

level 3 120

level 4 130

level 5 140

level 6 150

 

και speech normal mode εβαλα parameter0 90 και parameter7 115 καπου εκει κοντα ειναι και τα αρχικα τα ψιλοεχασα αυτα χαχα

 

βημα 2ο: ψιλομουφα το ηχειο Loudspeaker δεν βλεπω διαφορα με ολα 255 επισης ετσι χαλαει και δεν χαμηλωνει/ανεβαζει την ενταση σταδιακα.

βημα 1ο: αν ειναι για το πως σε ακουνε οι αλλοι τα ανεβασα λιγο 10 το πολυ και λενε οτι με ακουνε καλα.

Edited by SpyrosMP
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
στο βήμα 1 μήπως έχει κάποιος τις standard τιμές γιατί μάλλον έκανα makakia; :wacko:
Link to comment
Share on other sites

στο βήμα 1 μήπως έχει κάποιος τις standard τιμές γιατί μάλλον έκανα makakia; :wacko:

βαλε αυτα στο audio normal mic

level 0 74

level 1 255

level 2 255

level 3 174

level 4 255

level 5 255

level 6 170

 

Το αλλο θεμα με την ενταση μεγαφωνου στο loudspeaker mode ring παρατηρησα οτι μονο αν αλλαξεις το Max Volume που ειναι 128.. μονο τοτε βλεπεις διαφορα στην ενταση του ηχειου πισω. Το βαζω 150 λοιπον! Δεν ξερω γιατι δεν το λεει κανεις εδω ευτυχως το βρηκα..

Edited by SpyrosMP
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπαρχουν καποιες standard τιμες (ακριβη νουμερα) που μπορω να βαλω ωστε να αυξησω την ενταση κατα τη διαρκεια της κλησης (να ακουω και να ακουγομαι δυνατα και καθαρα) χωρις να κινδυνευω να χαλασω το ηχειο σε ολα τα smartphones?

Τις εχει καποιος σημειωσει?Μπορει να τις γραψει εδω?

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπαρχουν καποιες standard τιμες (ακριβη νουμερα) που μπορω να βαλω ωστε να αυξησω την ενταση κατα τη διαρκεια της κλησης (να ακουω και να ακουγομαι δυνατα και καθαρα) χωρις να κινδυνευω να χαλασω το ηχειο σε ολα τα smartphones?

Τις εχει καποιος σημειωσει?Μπορει να τις γραψει εδω?

 

 

Εγω αυτες τις τιμες εχω δοκιμασε αυτες ειναι μια χαρα. Με ακουνε κομπλε απο το mic και στην ενταση ηχειου στις κλησεις το εχω καλα να ανεβασεις λιγο.

Συνηθως το εχω 2-3 κλικ παρακατω και αν θελω δυναμωνω.

 

hardware testing>audio>normal>mic>

Level 0 74

Level 1 255

Level 2 255

Level 3 174

Level 4 255

Level 5 255

Level 6 170

 

hardware testing>audio>normal> sph>

Level 0 80

Level 1 100

Level 2 110

Level 3 120

Level 4 130

Level 5 140

Level 6 150

 

audio> speech enhancement> normal mode - parameter7 => 115

parameter0 => 90

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς γιατί μετά από επανεκκίνηση δεν κρατάει τις αλλαγές η εφαρμογή? Προσπαθώ να αυξήσω την ένταση του ηχείου για να ακούω τον συνομιλητή πιο δυνατά, αλλά τίποτα.

Σημείωση, το κινητό δεν ειναι rooted.

Edited by vagosofron
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γνωρίζει κανείς γιατί μετά από επανεκκίνηση δεν κρατάει τις αλλαγές η εφαρμογή? Προσπαθώ να αυξήσω την ένταση του ηχείου για να ακούω τον συνομιλητή πιο δυνατά, αλλά τίποτα.

Σημείωση, το κινητό δεν ειναι rooted.

 

θα πρεπει να εχεις ρουτ πιστευω.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενδιαφερομαι για αυξημενη ενταση στον ηχο στα βιντεο...μπορει καποιος να μου πει τα ακριβη βηματα/ρυθμισεις που πρεπει να ακολουθησω; Αν καταλαβα καλα επιλεγω "Media". Στην συνεχεια;

 

Υ.Γ Αξιολογο νημα...με βοηθησε πολυ να αυξησω την ενταση στα ringtones και στην ενταση του mic. :thanks: στον aiakos!

Edited by Ulysse
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...