Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι απλώς τα πεδία "ημερομηνία" "Γενέθλια" ΔΕΝ εμφανίζονται καθόλου !!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό εννοώ. Γιάννη προσωπικά για δικούς μου λόγους δεν θέλω να γίνω ρουτ. Υποθέτω ότι για αυτό που ζητάω θα πρέπει να βρω εφαρμογή μέσα από το playstore,

 

Το greenify δουλεύει και χωρίς root, κατέβασε από playstore και δες "Πειραματικά χαρακτηριστικά".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό εννοώ. Γιάννη προσωπικά για δικούς μου λόγους δεν θέλω να γίνω ρουτ. Υποθέτω ότι για αυτό που ζητάω θα πρέπει να βρω εφαρμογή μέσα από το playstore,

 

Το greenify δουλεύει και χωρίς root όπως λέει και ο φίλος παρακάτω απλά όταν θα επιλέξεις τις εφαρμογές που θες να κάνεις αδρανοποίηση θα πρέπει με το χέρι να πατάς εσύ επιβολή διακοπής κάπως έτσι το λέει αν θυμάμαι καλά!

 

Όχι απλώς τα πεδία "ημερομηνία" "Γενέθλια" ΔΕΝ εμφανίζονται καθόλου !!!

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Το greenify δουλεύει και χωρίς root, κατέβασε από playstore και δες "Πειραματικά χαρακτηριστικά".

 

Περίεργα πράγματα σε εμένα το βγάζει κανονικά πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για οσους εχετε προβλημα με το proximity sensor και δονησεις κατα τις κλησεις βρηκα τη λυση!!

Ειτε πληκτρολογοντας *#*#3646633#*#* ειτε κατεβαζοντας την εφαρμογη "engineer mode mtk" απο google play πηγαινετε στο τριτο slide menu "hardware testing" προτελευταια επιλογη "sensor" τριτη επιλογη "light/proximity sensor" επιλογη "ps calibration" και "calibration" εκει εμενα τουλαχιστον ακομα και χωρις εμποδιο πανω απο το ακουστικο πηγαινε σαν τρελο. καλιμπαρισμα λοιπον!

κινητο ξαπλωτο

"clear calibration"

χωρις εμποδιο στο ακουστικο πατησα "calculate min value" τρεις συνεχομενες φορες

μετα βαζοντας την παλαμη σε ενα υψος περιπου δεκα εκατοστων πιο ψηλα απο το ακουστικο επιλογη "calculate max value" αλλες τρεις φορες τραβαμε την παλαμη και μετα επιλογη "do calibration"

με το κινητο πλεον καλιμπραρισμενο μια φορα back στο μενου και επιλογη "change threshold".εκει εδωσα για νουμερα threshold high 100 και threshold low 500. Aυτα!!

Σε εμενα τουλαχιστον δουλευει πλεον αψογα με την οθονη να σβηνει οταν κανω κληση απο το ακουστικο και κυριως μενει κλειστη και αναβοντας η οθονη οταν απομακρυνομαι απο το ακουστικο ενω ακομα ειμαι σε κληση για να γραψω π.χ. ενα τηλεφωνο 'η μια σημειωση . κατι που μεχρι τωρα πολλες φορες δεν..

Αυτα και ελπιζω να βοηθησα οσους αντιμετωπιζαν προβλημα αλλα και οσους ηθελαν να νομιζουν οτι δεν αντιμετωπιζαν κανενα προβλημα......

sorry για το μακροσκελες!

Edited by nimrond
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για οσους εχετε προβλημα με το proximity sensor και δονησεις κατα τις κλησεις βρηκα τη λυση!!

Ειτε πληκτρολογοντας *#*#3646633#*#* ειτε κατεβαζοντας την εφαρμογη "engineer mode mtk" απο google play πηγαινετε στο τριτο slide menu "hardware testing" προτελευταια επιλογη "sensor" τριτη επιλογη "light/proximity sensor" επιλογη "ps calibration" και "calibration" εκει εμενα τουλαχιστον ακομα και χωρις εμποδιο πανω απο το ακουστικο πηγαινε σαν τρελο. καλιμπαρισμα λοιπον!

κινητο ξαπλωτο

"clear calibration"

χωρις εμποδιο στο ακουστικο πατησα "calculate min value" τρεις συνεχομενες φορες

μετα βαζοντας την παλαμη σε ενα υψος περιπου δεκα εκατοστων πιο ψηλα απο το ακουστικο επιλογη "calculate max value" αλλες τρεις φορες και μετα επιλογη "do calibration"

με το κινητο πλεον καλιμπραρισμενο μια φορα back στο μενου και επιλογη "change threshold".εκει εδωσα για νουμερα threshold high 100 και threshold low 500. Aυτα!!

Σε εμενα τουλαχιστον δουλευει πλεον αψογα με την οθονη να σβηνει οταν κανω κληση απο το ακουστικο και κυριως μενει κλειστη και αναβοντας η οθονη οταν απομακρυνομαι απο το ακουστικο ενω ακομα ειμαι σε κληση για να γραψω π.χ. ενα τηλεφωνο 'η μια σημειωση . κατι που μεχρι τωρα πολλες φορες δεν..

Αυτα και ελπιζω να βοηθησα οσους αντιμετωπιζαν προβλημα αλλα και οσους ηθελαν να νομιζουν οτι δεν αντιμετωπιζαν κανενα προβλημα......

sorry για το μακροσκελες!

Αρα αφου εστρωσε ετσι ειναι καθαρα θεμα software-rom,και οχι hardware.Και οχι σε ολες τις συσκευες απο οτι καταλαβα.

Πολυ καλος φιλε μου.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φίλε nimrond με αυτό σταματάνε και οι άσχετες δονήσεις κατά την διάρκεια των κλήσεων? Γιατί εγώ θέμα με το σβήσιμο της οθόνης δεν έχω κανένα, αλλά οι δονήσεις κατά την διάρκεια κλήσεων αν δεν φοράω ακουστικά ακόμα και μετά τις ρυθμίσεις που έχουν αναφερθεί εδώ στο νήμα δεν σταμάτησαν.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φίλε nimrond με αυτό σταματάνε και οι άσχετες δονήσεις κατά την διάρκεια των κλήσεων? Γιατί εγώ θέμα με το σβήσιμο της οθόνης δεν έχω κανένα, αλλά οι δονήσεις κατά την διάρκεια κλήσεων αν δεν φοράω ακουστικά ακόμα και μετά τις ρυθμίσεις που έχουν αναφερθεί εδώ στο νήμα δεν σταμάτησαν.

οπως τουλαχιστον εχω εγω καταλαβει οι δονησεις προκαλουνταν απο το γεγονος οτι η οθονη παρολο που το ακουστικο ηταν κολλημενο στο αυτι αναβε και το κινητο αντιλαμβανονταν πατημα πληκτρων απο την επαφη με το δερμα. (και εννοειται πως δεν εχω επιλεγμενη τη δονηση καθολου σε πληκτρα) τουλαχιστον σε εμενα οπως εγραψα και πιο πριν εβαζε σε αναμονη τον συνομιλητη καποιες φορες εκλεινε και πολυ συχνα εκανε εγγραφη συνομιλιας! οτι επιλογες σου δινει δηλαδη η οθονη οταν εισαι σε κληση! και καθε φορα αυτο συνεπαγονταν ...δονηση! τουλαχιστον σε μενα οι δονησεις και οι λαθος εντολες κοπηκαν μαχαιρι!

Link to comment
Share on other sites

οπως τουλαχιστον εχω εγω καταλαβει οι δονησεις προκαλουνταν απο το γεγονος οτι η οθονη παρολο που το ακουστικο ηταν κολλημενο στο αυτι αναβε και το κινητο αντιλαμβανονταν πατημα πληκτρων απο την επαφη με το δερμα. (και εννοειται πως δεν εχω επιλεγμενη τη δονηση καθολου σε πληκτρα) τουλαχιστον σε εμενα οπως εγραψα και πιο πριν εβαζε σε αναμονη τον συνομιλητη καποιες φορες εκλεινε και πολυ συχνα εκανε εγγραφη συνομιλιας! οτι επιλογες σου δινει δηλαδη η οθονη οταν εισαι σε κληση! και καθε φορα αυτο συνεπαγονταν ...δονηση! τουλαχιστον σε μενα οι δονησεις και οι λαθος εντολες κοπηκαν μαχαιρι!

 

Το δοκίμασα μόλις το fix που έδωσες έκανα μια κλήση δυο λεπτά περίπου και πέρα από την δόνηση όταν απάντησαν στην κλήση δεν έγινε καμία άλλη δόνηση. Θα δείξει αν και προς το παρόν δείχνει να δουλεύει σωστά! Ευχαριστούμε! :D

Link to comment
Share on other sites

Η δόνηση κατά την απάντηση της κλήσης απενεργοποιείται απο το mtk menu -->telephony-->misc feature config-->Vibrate on outgoing call connected
Link to comment
Share on other sites

Aπενεργοποίηση της δόνησης κατά την διάρκεια σύνδεσης της κλήσης

Γράφουμε στον dialer *#*#3646633#*#* για να μπούμε στο engineering mode και απο εκει επιλέγουμε telephony-->misc feature config και ξετσεκάρουμε το vibrate on outgoing call connected

και επανεκκινηση μετα θα προσθεσω εγω!

σορρυ bbb με προλαβες και δεν το ειχα δει

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση και έβαλα την R12 και παρατήρησα 2 αλλαγές η πρώτη είναι αυτό το σύμβολο πάνω δεξιά δίπλα στο σήμα: https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160125/ab42bc2ef3f27dc9dae36b8f1e781469.jpg

 

Και το 2ο ότι το μπαρμπαδελι με το φόντο του στην κλήση είναι άσπρο:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160125/e8fae2da8bcbac4f0d1007fbc1eb8891.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το εικονίδιο έχω την εντύπωση πως είναι για την επιλογή sim για την σύνδεση δεδομένων.Απο twrp η R12 παίζει με αυτό της R11;
Link to comment
Share on other sites

Το εικονίδιο έχω την εντύπωση πως είναι για την επιλογή sim για την σύνδεση δεδομένων.Απο twrp η R12 παίζει με αυτό της R11;

Οι ρυθμίσεις μου είναι ότι και στην R09 δηλαδή δεδομένα πρώτη σιμ και κλήσεις / μηνύματα ερώτηση πάντα. Ναι δουλεύει κανονικά το twrp της R11 στην R12.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή ότι αρκετοί χρήστες δεν γνωρίζουν και για να λέμε και του στραβού το δίκιο οι οδηγίες που υπάρχουν αυτή την στιγμή για root, twrp, xposed και clean install stock rom δεν είναι και στην καλύτερη σειρά(αν και με αυτές πορευτήκαμε μέχρι τώρα) και έχουν μπερδευτεί αρκετά τα πράγματα. Παρακάτω θα προσπαθήσω

να κάνω το καλύτερο δυνατό να βάλω στην σειρά τις οδηγίες και βήμα βήμα την κάθε ενέργεια.

 

Πριν την οποιαδήποτε ενέργεια στην συσκευή εγώ για προληπτικούς λόγους κρατάω backup της συσκευής μου! Δεν φέρω καμία ευθύνη σε περίπτωση που κάποιος χρήστης από την ακολουθία των παρακάτω ενεργειών χάσει δεδομένα από τον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής του!

 

Εγκατάσταση driver της συσκευής.

Windows 7: Κατεβάζουμε το αρχείο εγκατάστασης από εδώ και κάνουμε την εγκατάσταση.

Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση κάνουμε επανεκκίνηση του υπολογιστή μας.

 

Windows 10: Λόγο έλλειψης χρόνου δεν μεταφράζω τον οδηγό και παραθέτω το link όπου έχει αναλυτικά και φωτογραφίες και είναι κατανοητά τα βήματα. Εδώ.

 

Κατεβάζουμε το SP Flash Tools από εδώ.

 

1. Καθαρή εγκατάσταση της stock rom.

Κατεβάζουμε την τελευταία έκδοση της stock rom , την R14 από εδώ.

Κλείνουμε την συσκευή μας και βγάζουμε την μπαταρία.

Ανοίγουμε το sp flash tool πατάμε το Donwload Agent και στον φάκελο του SP flash tool βρήσκουμε το MTK_AllInOneDA.bin και πατάμε οκ έπειτα πατάμε το Scatter-loading και βρήσκουμε το scatter αρχείο που βρίσκεται στον φάκελο R14 και πατάμε οκ. Προσέχουμε να είναι στην επιλογή Download Only και πατάμε το κουμπί download.

Τοποθετούμε την μπαταρία στην συσκευή και την συνδέουμε στον υπολογιστή και περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία.

Μόλις τελειώσει η διαδικασία αποσυνδέουμε την συσκευή και την ανοίγουμε.

Η συσκευή μας είναι έτοιμη με καθαρή εγκατάσταση του εργοστασιακού επίσημου λογισμικού.

 

Σημείωση: Στο needrom υπάρχει μία έκδοση της R14 στην οποία έχουν γίνει κάποιες αλλαγές οπότε έχουμε μια custom rom. Οι αλλαγές οι οποίες έχει υποστεί η rom είναι οι εξής: Minimal Gapps, MiraVision, ραδιόφωνο χωρίς ακουστικά, 360 μοίρες περιστροφή, εγγραφή video σε mp4. Για την εγκατάσταση της δεν απαιτείται το TWRP για R14, μπορούμε να κάνουμε κανονικά εγκατάσταση της Custom R14 έχοντας εγκατεστημένο το TWRP για R11 και R12. Κατεβάζουμε την rom από εδώ. Στην συνέχεια την περνάμε στην συσκευή μας και κάνουμε boot σε recovery mode πατώντας volume up+power μέχρι να δονήσει η συσκευή και για λίγο ακόμη, πηγαίνουμε με το vol up στην επιλογή recovery και πατάμε το vol down για επιβεβαίωση επιλογής. Αφού μπούμε στο twrp έχουμε δύο επιλογές:

1)Εγκατάσταση σαν αναβάθμιση της προηγούμενης έκδοσης πηγαίνοντας Install->επιλέγουμε το αρχείο της rom->κάνουμε εγκατάσταση και αφού τελειώσει, reboot και περιμένουμε να ανοίξει η συσκευή μας. Δεν κάνουμε wipe τίποτε και έτσι δεν χάνουμε ούτε τα αρχεία που είναι αποθηκευμένα στην συσκευή αλλά ούτε στην κάρτα μνήμης φυσικά. Αν ακολουθήσουμε αυτόν τον τρόπο έχουμε να κάνουμε κάτι ακόμα ώστε να μπορέσει το xposed να δουλέψει ξανά. Κλείνουμε την συσκευή και μπαίνουμε πάλι σε recovery mode και κάνουμε εγκατάσταση το xposed-v84-sdk22-arm.zip που βρίσκουμε για download παρακάτω, κάνουμε και ένα wipe dalvik και cache και reboot. Σε μένα χάθηκε και το root της συσκευής οπότε προχώρησα σε λήψη του super su από το Play store και κανονική εγκατάσταση μέσα από την εφαρμογή του su binary.

2)Καθαρή εγκατάσταση της custom rom όπου όταν μπούμε στο twrp πηγαίνουμε wipe->factory reset έπειτα wipe->Advanced Wipe->τσεκάρουμε Dalvik Cache, System, Data, Cache και κάνουμε wipe. Στην συνέχεια πηγαίνουμε Install->επιλέγουμε το αρχείο της rom->κάνουμε εγκατάσταση και μόλις τελειώσει κάνουμε reboot.

 

Σημείωση 2:Στο needrom έχει βγει και μια custom έκδοση της 6 για την συσκευή μας. Υπάρχουν δυο εκδόσεις η x32 bit και η x64.

Ο dev στο θέμα της rom προτείνει την x32 bit και αν θέλουμε την x64 καλό είναι να εγκαταστήσουμε πρώτα την x32(εγώ εγκατέστησα απευθείας την x64 χωρίς κανένα πρόβλημα). Πριν προχωρήσετε σε εγκατάσταση της παραπάνω rom πρέπει να γνωρίζετε ότι αυτή η έκδοση δεν είναι η official από την εταιρία και είναι τροποποιημένη. Η official δεν έχει βγει ακόμα και δεν υπάρχει κάποιο νεότερο για την ημερομηνία κυκλοφορίας μόνο οτι κάποια στιγμή θα βγει ξέρουμε. Η 6άρα rom έχει σαν έξτρα: ClearMotion και MiraVision δεν έχω ξανά δει 6άρα rom οπότε δεν γνωρίζω αν κάποια από τις επιλογές στις ρυθμίσεις είναι έξτρα και αναφέρω μόνο αυτές που ξέρω σίγουρα πως είναι έξτρα. Σαν μειονέκτημα αναφαίρετε η κακή ποιότητα ήχου όπου λύνεται πηγαίνοντας στης ρυθμίσεις->ήχος και ειδοποίηση->βελτίωση ήχου-> και απενεργοποίηση όλων των βελτιώσεων. Πιο σοβαρό όμως είναι η κάμερα όπου λειτουργεί σε λιγότερα mp με αποτέλεσμα να είναι ακόμη χειρότερη η ανάλυση από ότι ήδη εργοστασιακά και για αυτό μπορείτε να δοκιμάσετε μια διαφορετική εφαρμογή κάμερας την Vignette όπου αναγνωρίζει όλα τα mp της κάμερας.

Κατεβάζουμε την x32 bit από εδώ ή την x64 bit από εδώ.

Κλείνουμε την συσκευή μας και βγάζουμε την μπαταρία.

Ανοίγουμε το sp flash tool πατάμε το Donwload Agent και στον φάκελο του SP flash tool βρήσκουμε το MTK_AllInOneDA.bin και πατάμε οκ έπειτα πατάμε το Scatter-loading και βρήσκουμε το scatter αρχείο που βρίσκεται στον φάκελο της rom και πατάμε οκ.

Για την x64: Στην επιλογή recovery πηγαίνουμε στην κατηγορία Location και κάνουμε κλικ πάνω στο μονοπάτι που υπάρχει μέσα στο πεδίο και δίνουμε το μονοπάτι του twrp recovery και το επιλέγουμε το recovery-TWRP-x64.img αντί του recovery.img που είναι η προεπιλογή.

Προσέχουμε να είναι στην επιλογή Download Only και πατάμε το κουμπί download.

Τοποθετούμε την μπαταρία στην συσκευή και την συνδέουμε στον υπολογιστή και περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία.

Μόλις τελειώσει η διαδικασία αποσυνδέουμε την συσκευή και την ανοίγουμε.

 

!!Γνωρίζεται ότι μετά την εγκατάσταση η συσκευή θα κάνει πάνω από 10 λεπτά σίγουρα να ανοίξει! Δεν είναι ο προληπτικός χρόνος για να δούμε αν έχουμε πέσει σε bootloop, τόσο χρειάζεται για το πρώτο boot όπως και μετά από κάθε wipe ο χρόνος εκκίνησης είναι πάνω από 10 λεπτά γιαυτό μην τρομοκρατηθείτε ότι κάτι πήγε στραβά!!

 

2. Εγκατάστση TWRP recovery για R11 και R12 + για R14 + Update για R14 και Android 6 x32.

Κατεβάζουμε το TWRP για R11 και R12 από εδώ. Για την R14 από εδώ.Με εγκατάσταση του TWRP για R11 και R12 μπορούμε να κάνουμε κανονικά εγκατάσταση της Custom R14. Και για R14 + Android 6 x32 Rom από εδώ. Για εγκατάσταση του twrp R14 + Android 6 x32 ακολουθάμε το παρακάτω ή αν έχουμε ήδη εγκατεστημένο το twrp είτε για R11+R12 είτε για R14 ακολουθάμε τα βήματα στην σημείωση.

 

Κλείνουμε την συσκεύή και βγάζουμε την μπαταρία.

Ανοίγουμε το sp flash tool.

Για R11+R12: Πατάμε το κουμπί Scatter-loading και επιλέγουμε το scatter από τον φάκελο του twrp που κατεβάσαμε πριν και πατάμε οκ.

Για R14: Kοιτάμε στα κουτάκια να είναι τσεκαρισμένο μόνο το recovery και έπειτα πάμε πααραδίπλα και κάνουμε κλικ στο κουτάκι στην κατηγορία Location και δίνουμε το μονοπάτι του twrp αρχείου για την R14.

Για R14 + Android 6: Πατάμε το κουμπί Scatter-loading και επιλέγουμε το scatter από τον φάκελο του twrp που κατεβάσαμε και πατάμε οκ.

Προσέχουμε να είναι στην επιλογή download only και τσεκαρισμένη μόνο η επιλογή recovery και πατάμε το κουμπί download.

Τοποθετούμε την μπαταρία και συνδέουμε την συσκευή στον υπολογιστή.

Μόλις τελειώσει η διαδικασία αποσυνδέουμε την συσκευή και ανοίγουμε σε recovery mode να δούμε αν είναι εντάξει πατώντας το volume up + power μέχρι να δονήσει η συσκευή και για λίγο ακόμη και μόλις βγούνε οι επιλογές με το vol up πηγαίνουμε στην επιλογή recovery και πατάμε το vol down για επιβεβαίωση της επιλογής. Αν η συσκευή μας μπει στο twrp recovery όλα έχουν γίνει σωστά.

 

Σημείωση: Έχοντας εγκατεστημένο το twrp και την R11+R12 ή R14 μπορούμε εύκολα να κάνουμε αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση του twrp 3.0.2-0 με τον εξής τρόπο.

Περνάμε στην συσκευή μας το αρχείο του twrp που κατεβάσαμε πριν, αποσυμπιεσμένο.

Πηγαίνουμε στο playstore και κατεβάζουμε την εφαρμογή Rashr. Ανοίγουμε το Rashr και επιλέγουμε Recovery, δίνουμε το μονοπάτι του αρχείου και το επιλέγουμε. Κάνουμε εγκατάσταση και reboot recovery. Αν μπει σωστά στο recovery είμαστε έτοιμοι.

 

3. Root της συσκευής μας.

Τρόπος α)

R11-12-14.Κατεβάζουμε το super su από εδώ. και το τοποθετούμε στην συσκευή μας.

Android 6 x32+x64: Κατεβάζουμε το τελευταίο super su από εδώ.

Κλείνουμε την συσκευή και την ανοίγουμε σε recovery πατώντας το volume up + power μέχρι να δονήσει η συσκευή και για λίγο ακόμη και μόλις βγούνε οι επιλογές με το vol up πηγαίνουμε στην επιλογή recovery και πατάμε το vol down για επιβεβαίωση.

Στην κατηγορία install βρίσκουμε το αρχείο του super su για την έκδοση της rom που έχουμε και κάνουμε εγκατάσταση.

Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση κάνουμε wipe dalvik/cache και reboot.

Μόλις ανοίξει η συσκευή μας θα δούμε την εφαρογμή του super su στο συρτάρι εφαρμογών μας.

 

Τρόπος β για R11-12-14.

Κατεβάζουμε το super su από εδώ. και το τοποθετούμε στην συσκευή μας.

Πηγαίνουμε στις Ρυθμίσεις->Σχετικά με το τηλέφωνο->Ενημερώσεις συστήματος->Επιλογές(3 τελείτσες πάνω αριστερά)->Τοπικές ενημερώσεις->

και βρίσκουμε το αρχείο του super su που κατεβάσαμε και περάσαμε στην συσκευή. Το επιλέγουμε και πατάμε Ενημέρωση τώρα.

Η συσκευή μας θα κάνει επανεκκίνηση και μόλις ανοίξει θα είναι root.

 

Σημείωση: Τον 2ο τρόπο δεν κατάφερα να τον κάνω να δουλέψει στην δική μου συσκευή έχοντας εγκατεστημένη την R11 και μετά την R12. Με R14 και Android 6 δεν το δοκίμασα καν. ο 1ος είναι ο σίγουρος και ο 2ος σε περίπτωση που κάποιος δεν θέλει να περάσει custom recovery ακολουθεί τον 2ο τρόπο χωρίς να είμαι σίγουρος ότι θα πετύχει!

 

4. Εγκατάσταση Xposed Framework.

1)R11-12-14:Κατεβάζουμε από εδώ το αρχείο XposedInstaller_3.0_alpha4.apk, από εδώ το xposed-v84-sdk22-arm.zip και από εδώ το xposed-uninstaller-20150831-arm.zip.

Τα περνάμε στην συσκευή μας και κάνουμε εγκατάσταση το XposedInstaller_3.0_alpha4.apk.

2)Android 6 x32 bit: Κατεβάζουμε από εδώ το αρχείο XposedInstaller_3.0_alpha4.apk, από εδώ το xposed-v84-sdk23-arm.zip και από εδώ το xposed-uninstaller-20150831-arm.zip.

3)Android 6 x64 bit: Κατεβάζουμε από εδώ το αρχείο XposedInstaller_3.0_alpha4.apk, από εδώ το xposed-v84-sdk23-arm64.zip και από εδώ το xposed-uninstaller-20150831-arm64.zip.

Κλείνουμε την συσκευή μας και την ανοίγουμε σε recovery mode πατώντας το volume up + power μέχρι να δονήσει η συσκευή και για λίγο ακόμη και μόλις βγούνε οι επιλογές με το vol up πηγαίνουμε στην επιλογή recovery και πατάμε το vol down για επιβεβαίωση της επιλογής.

Στην κατηγορία install βρίσκουμε το αρχείο του xposed αντιστοιχεί στην έκδοση της rom που έχουμε και κατεβάσαμε από παραπάνω και κάνουμε εγκατάσταση, μόλις τελειώσει η εγκατάσταση κάνουμε wipe dalvik/cache και επιλέγουμε reboot.

Μόλις ανοίξει η συσκευή μπαίνουμε στο xposed και στην καρτέλα Framework βλέπουμε πως μας λέει με πράσινα γράμματα ..is active.

Είμαστε έτοιμοι να βάλουμε τα module μας.

 

Σημείωση:Το 3ο αρχείο που κατεβάσαμε είναι σε περίπτωση που κάτι πάει λάθος κατά το άνοιγμα της συσκευής μετά την εγκατάσταση του xposed και πέσουμε σε bootloop(βλέπουμε για πάνω από 10-15 λεπτά το λογότυπο της Doogee χωρίς αποτέλεσμα) τότε βγάζουμε την μπαταρία και μπαίνουμε σε recovery πάμε στην κατηγορία install και επιλέγουμε το αρχείο xposed-uninstaller για την έκδοση που δοκιμάσαμε να εγκαταστήσουμε και πέσαμε σε bootloop και κάνουμε εγκατάσταση μόλις τελειώσει wipe dalvik/cache και reboot.

 

Επίσης αν και χωρίς να μου έχει τύχει ποτέ κάποιο παρόμοιο πρόβλημα καλό θα ήταν το xposed να εγκαθίσταται μετά από καθαρή εγκατάσταση της rom για μεγαλύτερη σιγουριά αποφυγής bootloop.

 

Μερικά χρήσιμα ακόμα.

Ρυθμίσεις για χαμηλό ήχο ακουστικού-μικροφώνου εδώ.

Απενεργοποίηση δονήσεων κατά την διάρκεια κλήσης εδώ. + Απενεργοποίηση όλων των gesture της συσκευής. Ακόμη και χωρίς την διαδικασία που περιγράφετε στον σύνδεσμο που παραθέτω, με την απενεργοποίηση των gestrue ενδέχεται οι δονήσεις κατά την διάρκεια των κλήσεων να σταματάνε. Οπότε για κάποιον που δεν είναι root και δεν μπορεί να κάνει χρήση του MTK Engineering δοκιμάζει να απενεργοποιήσει όλα τα gestures και πιθανό να σταματήσουν και οι δονήσεις.

Απενεργοποίηση δόνησης κατά την απάντηση κλήσης εδώ.

Ενεργοποίηση ποσοστού μπαταρίας εδώ.

 

Credits:

FlickAir (Needrom.com)

megthebest (Needrom.com)

SoCr@Te (Needrom.com)

pandi1673 (Needrom.com)

snowcatPDA (Needrom.com)

rovo89 (Xda-developers.com)

bbbb (Myphone.gr)

aiakos (Myphone.gr)

nimrond (Myphone.gr)

 

ΥΓ: Αν έχω ξεχάσει να αναφέρω κάτι, βρείτε λάθος ή διαφωνείτε σε κάτι παρακαλώ ενημερώστε με ώστε να το διορθώσω μόλις έχω χρόνο! Στο επόμενο update θα αναφέρω οδηγίες μόνο για τα τελευταία αρχεία και update που υπάρχουν για την συσκευή και όχι για προηγούμενες εκδόσεις!

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

@GiannisSma

Αψογος.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία φίλε.Μια διόρθωση-προσθήκη μόνο.Εφοσον πέρα απο root έχουμε σκοπό να βάλουμε και xposed το εγκαθιστούμε σε καθαρή ρομ χωρίς δικές μας εφαρμογές για να μειωθεί η πιθανότητα να πέσουμε σε bootloop.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία φίλε.Μια διόρθωση-προσθήκη μόνο.Εφοσον πέρα απο root έχουμε σκοπό να βάλουμε και xposed το εγκαθιστούμε σε καθαρή ρομ χωρίς δικές μας εφαρμογές για να μειωθεί η πιθανότητα να πέσουμε σε bootloop.

Επειδή δεν είναι απαραίτητο κάποιος να έχει κάνει clean install και μετά το πρώτο που θα βάλει να είναι το xposed και από προσωπική εμπειρία αν δεν βάλεις λάθος έκδοση xposed δεν θα πέσει σε bootloop λόγο εφαρμογών γιατί είναι το ίδιο με το να μπαίνεις εσύ στο recovery και να κάνεις wipe dalvik/cache το πολύ πολύ να αργήσει να ανοίξει η συσκευή λίγο παραπάνω. Σε bootloop θα πέσεις λόγο ασυμβατότητας έκδοσης xposed οπότε βγάζεις την έκδοση που έβαλες και δοκιμάζεις άλλη δεν χρειάζεται clean install. Προσωπικά δεν το έχω πάθει και ούτε έχω τύχει κάποια τέτοια περίπτωση γιαυτό δεν έγραψα κάτι τέτοιο θα το προσθέσω όμως καθώς για να το λες ίσως το έχεις πάθει τόσα και τόσα κουφά γίνονται! :D

 

Edit: Προστέθηκε στο ποστ με τις οδηγίες σαν σημείωση στο 4.

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάποια καλή θήκη; Αγόρασα αυτήν http://www.ebay.com/itm/391313332378 Αλλά δε μ' άρεσε καθόλου, δε κλείνει καλά, το παραθυράκι είναι ψιλοάχρηστο και ακόμα η οθόνη "πιάνει" το άγγιγμα πάνω από την θήκη. Αμέσως επόμενη που έχω στο μάτι είναι αυτή εδώ: http://www.ebay.com/itm/Magnetic-Phone-Case-PU-Leather-Book-Flip-Cover-Stand-Wallet-for-Doogee-X5-X5-Pro-/141876154172
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Διάβασα στα γρήγορα το topic, αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο...

Το πήρε ο κουνιάδος μου, γρήγορο κομπλέ, αλλά σε κάποιες κλήσεις δεν τον άκουγαν όταν μιλούσε, και χρειάστηκε restart.

Έχει παρουσιαστεί σε κανέναν;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Διάβασα στα γρήγορα το topic, αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο...

Το πήρε ο κουνιάδος μου, γρήγορο κομπλέ, αλλά σε κάποιες κλήσεις δεν τον άκουγαν όταν μιλούσε, και χρειάστηκε restart.

Έχει παρουσιαστεί σε κανέναν;

 

6 post πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

6 post πιο πάνω...

Καλημέρα!

Εννοείς αυτό;

Μερικά χρήσιμα ακόμα.

Ρυθμίσεις για χαμηλό ήχο ακουστικού-μικροφώνου εδώ.

 

Ή κάποιο άλλο;...μα, δεν είναι ότι ακουγότανε σιγανά...κοβόταν ο ήχος και δεν ακουγόταν καθόλου...με επανεκκίνηση, έστρωνε.

Μην είναι κανένα hardware θέμα;...Είναι από Ελλάδα αγορασμένο, επίσημης αντιπροσωπείας, το πολύ πολύ αν συνεχίσει και το κάνει να το στείλει στο Service.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μέχρι στιγμής είμαι με την R09. Αξίζει ο κόπος να πάω στην R12; έχει διαφορές μεγάλες προσφέρει κάτι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι απαραίτητο κάποιος να έχει κάνει clean install και μετά το πρώτο που θα βάλει να είναι το xposed και από προσωπική εμπειρία αν δεν βάλεις λάθος έκδοση xposed δεν θα πέσει σε bootloop λόγο εφαρμογών γιατί είναι το ίδιο με το να μπαίνεις εσύ στο recovery και να κάνεις wipe dalvik/cache το πολύ πολύ να αργήσει να ανοίξει η συσκευή λίγο παραπάνω. Σε bootloop θα πέσεις λόγο ασυμβατότητας έκδοσης xposed οπότε βγάζεις την έκδοση που έβαλες και δοκιμάζεις άλλη δεν χρειάζεται clean install. Προσωπικά δεν το έχω πάθει και ούτε έχω τύχει κάποια τέτοια περίπτωση γιαυτό δεν έγραψα κάτι τέτοιο θα το προσθέσω όμως καθώς για να το λες ίσως το έχεις πάθει τόσα και τόσα κουφά γίνονται! :D

 

Edit: Προστέθηκε στο ποστ με τις οδηγίες σαν σημείωση στο 4.

Ωραίος.Επειδή την έχω πατήσει έτσι γιαυτό το ανέφερα.Και μάλλον όταν το πρωτοβάλει και έλεγα ότι είναι οκ ενώ άλλα μέλη έπεφταν σε bootloop,99,9% ήταν γιαυτό τον λόγο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εννοείς αυτό;

 

 

Ή κάποιο άλλο;...μα, δεν είναι ότι ακουγότανε σιγανά...κοβόταν ο ήχος και δεν ακουγόταν καθόλου...με επανεκκίνηση, έστρωνε.

Μην είναι κανένα hardware θέμα;...Είναι από Ελλάδα αγορασμένο, επίσημης αντιπροσωπείας, το πολύ πολύ αν συνεχίσει και το κάνει να το στείλει στο Service.

Εφόσον είναι από Ελλάδα επικοινωνείς μαζί τους από το κατάστημα που έγινε η αγορά του κινητού και βλέπεις.

Καλημέρα.

Μέχρι στιγμής είμαι με την R09. Αξίζει ο κόπος να πάω στην R12; έχει διαφορές μεγάλες προσφέρει κάτι καλύτερο;

Οι μόνες διαφορές που έχω δει είναι στο #1144. Όσο αφορά σταθερότητα είναι εντάξει από μπαταρία κλπ καταναλώσεις δεν έχω καταλάβει ούτε βελτιώσω ούτε κάποιο πρόβλημα.

Ωραίος.Επειδή την έχω πατήσει έτσι γιαυτό το ανέφερα.Και μάλλον όταν το πρωτοβάλει και έλεγα ότι είναι οκ ενώ άλλα μέλη έπεφταν σε bootloop,99,9% ήταν γιαυτό τον λόγο

Εφόσον το έχεις συναντήσει και το αναφέρεις το πρόσθεσα για καλό και για κακό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...