Jump to content

[S60 3rd Edition] Εφαρμογές Symbian OS v9.1-v9.2


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγκατάσταση εφαρμογών σε κινητά Symbian OS 9.1 (S60 3rd edition)

 

Γι' αυτούς που έχουν για πρώτη φορά κινητό Symbian, η μετάβαση από ένα άλλο λειτουργικό ή από ένα κινητό με κλειστό λειτουργικό φαντάζει κομματάκι δύσκολη. Γι' αυτό το λόγο γράφτηκε το παρόν μήνυμα, για να λύσει κάποιες απορίες αλλά και να περιορίσει την επανάληψη των ίδιων ερωτήσεων κάθε φορά για πράγματα που για τους "παλιούς" στο Symbian θεωρούνται αυτονόητα.

 

Τι είναι το Symbian 9.1;

Ό,τι είναι τα Windows για τον υπολογιστή. Ένα λειτουργικό σύστημα ειδικό για κινητά, με αρκετές έτοιμες εφαρμογές, πάνω στο οποίο όμως μπορούμε να εγκαταστήσουμε και διάφορες δικές μας επιπλέον εφαρμογές.

 

Γενικά για τις εφαρμογές.

Οι εφαρμογές στα Symbian είναι (βασικά) 2 ειδών: Αυτές που είναι μόνο για Symbian και έχουν κατάληξη *.sis ή *.sisx και οι εφαρμογές java με κατάληξη *.jar. Εδώ πρέπει να πούμε ότι οι εφαρμογές που κατεβάζουμε πρέπει να είναι ειδικά για Symbian OS 9.1 (S60 3rd edition). Εφαρμογές που είναι για το S60 2nd edition δεν τρέχουν στην 3rd. Δηλ. μια εφαρμογή για το Ν70 (Symbian 8.0, 2nd edition) δεν πρόκειται να τρέξει στο Ν73 (Symbian 9.1 3rd edition).

Όλες οι εφαρμογές που είναι για Symbian 9.Χ είναι συμβατές. (9.1 ή 9.2 κτλ.)

 

Πού μπορώ να βρω εφαρμογές για το κινητό μου;

Στο δίκτυο βέβαια. Κοστίζουν φτηνά (από 5 ως 30 ευρώ). Επίσης αρκετές free εφαρμογές μπορείτε να βρείτε και στα 2 πιο γνωστά forum (που πολλοί αποκαλούμε τα "γνωστά μαγαζάκια") στο xxxxxxx και στο xxxxxxxxx. Η υποενότητα για τα Symbian OS 9.1 (S60 3rd edition) στο πρώτο xxxxxxx βρίσκεται εδώ:

xxxxxxxxxx

στο δεύτερο xxxxxxxxx εδώ:

xxxxxxxxx

 

Βρήκα την εφαρμογή μου και;

Πριν την κατεβάσετε, διαβάστε προσεκτικά όλα τα μηνύματα, όχι μόνο αυτουνού που ανέβασε την εφαρμογή αλλά και τα υπόλοιπα. Έτσι μπορείτε να δείτε τι δυσκολίες αντιμετώπισαν άλλοι και πώς λύθηκαν. Στη συνέχεια κατεβάστε το αρχείο το οποίο βρίσκεται συνημμένο στο 1ο μήνυμα της κάθε εφαρμογής (συνήθως είναι συμπιεσμένο σε zip ή rar) και αποσυμπιέστε το στο δίσκο σας σε έναν φάκελο.

 

ΟΚ το κατέβασα και το αποσυμπίεσα, τώρα τι κάνω;

Πρώτα πρώτα διαβάστε τις πληροφορίες που περιέχονται στα αρχείο με κατάληξη *.nfo. Τα αρχείο αυτά δεν ανοίγουν με διπλό κλικ, για να τα διαβάσετε, ανοίξτε το σημειωματάριο και "πετάξτε τα" μέσα. Εκεί υπάρχουν οδηγίες για την εγκατάσταση της εφαρμογής αλλά και συμβουλές και πρακτικές για την άρση τυχόν περιορισμών όπου υπάρχουν. Μερικοί ίσως σκαλώσουν σ' αυτό το σημείο γιατί το αρχείο *.nfo του φακέλου που κατεβάσατε, συνήθως λέει απλά "εγκαταστήστε την εφαρμογή στο κινητό σας ως συνήθως" και μετά προχωράει σε πιο ουσιώδεις πληροφορίες. Πώς γίνεται λοιπόν η εγκατάσταση;

 

Προετοιμασία για εγκατάσταση της εφαρμογής στο κινητό:

Πρώτα πρώτα συνδέστε το κινητό με τον υπολογιστή (με καλώδιο USB ή bluetooth). Υποτίθεται ότι έχετε ήδη εγκαταστημένο το Nokia PC Suite. Αν όχι κάντε το, υπάρχει στο CD που ήταν στη συσκευασία της συσκευή σας. Αν δεν έχετε το CD, κατεβάστε το από το site της Nokia εδώ: http://www.nokia.com.gr/nokia/0,,72026,00.html και εγκαταστήστε το, θα είναι και η τελευταία έκδοση.

Μετά πηγαίνετε στο κινητό σας στο Μενού > Εργαλεία > Διαχείριση εφαρμογών > Επιλογές > Ρυθμίσεις και βάλε στο "Εγκατάσταση λογιμικού" = "Όλα" και στο "Έλεγχος πιστοποιητικών" = "Απενεργοποιημένη", για να εγκαθίστανται και οι εφαρμογές που δεν έχουν την επίσημη πιστοποίηση της Nokia (οι περισσότερες).

 

Εγκατάσταση της εφαρμογής:

Από τη στιγμή που έχετε εγκαταστημένο στο PC σας το Nokia PC Suite, τα πράγματα είναι πολύ εύκολα:

Για τα αρχεία sis και sisx είναι πολύ απλό: Βρίσκετε το αρχείο στο φάκελο που αποσυμπιέσατε στον υπολογιστή σας και κάνετε διπλό κλικ πάνω του. Θα ενεργοποιηθεί το PC Suite, και θα αρχίσει η εγκατάσταση ή (σε παλιότερες εκδόσεις) θα ανοίξει ένα παράθυρο που θα σας ρωτάει αν θέλετε να εγκαταστήσετε την εφαρμογή στο κινητό σας. Απαντήστε ναι, και κοιτάξτε την οθόνη του κινητού σας απαντώντας καταφατικά σε όλες τις ερωτήσεις που γίνονται πιέζοντας το ΟΚ του κινητού. Προσέξτε στο σημείο που θα σας ρωτήσει αν θέλετε να εγκαταστήσετε την εφαρμογή στη μνήμη του κινητού ή στην κάρτα μνήμης. Προτιμήστε το δεύτερο γιατί η μνήμη του κινητού δεν είναι απεριόριστη και θα γεμίσει γρήγορα, μερικές εφαρμογές μάλιστα δε χωράνε καν εκεί.

Για τις java εφαρμογές (*.jar) κάντε δεξί κλικ στο εικονίδιο του κινητού "Nokia PC Suite", κάτω δεξιά στην μπάρα εργασιών των Windows και επιλέξτε "Εγκατάσταση εφαρμογών". Επιλέξτε τώρα πάνω δεξιά το πού θέλετε να εγκαταστήσετε την εφαρμογή σας: "Μνήμη τηλεφώνου" ή "Κάρτα μνήμης". Στη συνέχεια, στο αριστερό μέρος του παραθύρου που έχει τον τίτλο "Ο υπολογιστής μου" βρείτε την εφαρμογή που θέλετε να εγκαταστήσετε και κάντε διπλό κλικ πάνω της. Αν ερωτηθείτε εάν θέλετε να εγκαταστήσετε την εφαρμογή στο τηλέφωνο, απαντήστε ναι. Κοιτάξτε τώρα την οθόνη του κινητού σας και απαντήστε καταφατικά στις ερωτήσεις της εγκατάστασης πιέζοντας ΟΚ. Προσέξτε μήπως ερωτηθείτε πάλι αν θέλετε να εγκαταστήσετε την εφαρμογή στη μνήμη του κινητού ή στην κάρτα μνήμης και απαντήστε ανάλογα.

Σημ.: Η διαδικασία για τα αρχεία jar μπορεί να ακολουθηθεί και στα sis και sisx, απλώς αναφέρθηκε ο απλούστερος τρόπος πρώτα.

 

Εγκαταστάθηκε. Πού βρίσκεται να την ανοίξω;

Πηγαίνετε: Μενού > Εφαρμογές, κάπου εκεί βρίσκεται. Αν κάτι δε λειτουργεί όπως αναμενόταν ή υπάρχουν περιορισμοί, ρίξτε πάλι ένα διάβασμα στο αρχείο *.nfo (ή readme) που ήταν στο φάκελο που αποσυμπιέσατε. Με λίγο παίδεμα, θα τη βρείτε την άκρη. Αν όχι, πηγαίνετε πάλι πίσω στο μήνυμα του φόρουμ από όπου την κατεβάσατε και δείτε τι έγραψαν άλλοι χρήστες, ίσως αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα με εσάς και βρήκαν τη λύση. Αν τελικά πάλι δε βγάζετε άκρη, εδώ είμαστε.

 

Καλή επιτυχία.

 

Λεπτομέρειες:

Μερικές εφαρμογές (στο φόρουμ από όπου τις κατεβάσατε) έχουν την επισήμανση unsigned στον τίτλο τους. Τι σημαίνει αυτό;

Για το τι σημαίνει unsigned εφαρμογή διαβάστε εδώ

και για το πώς θα κάνετε μια εφαρμογή sign διαβάστε εδώ.

 

Και πάλι καλή επιτυχία.

 

 

Πιστεύω να έφτιαξα έναν χρήσιμο οδηγό για αρχάριους.

Αν κριθεί ότι είναι καλό να μπει αντίγραφό του στην αρχή του θέματος (για εύκολη εύρεση) θα πρότεινα να μπει πριν από το υπάρχον μήνυμα για sisned και unsigned εφαρμογές γιατί τώρα όποιος διαβάζει το πρώτο μήνυμα και είναι αρχάριος, έχει την εντύπωση ότι η διαδικασία του sign είναι η κύρια διδικασία εγκατάστασης εφαρμογών στα symbian και... τρομοκρατείται.

Αν υπήρξε κάποια παραβατικότητα κάπου, ελπίζω ο διαχειριστής να μη σβήσει όλο το μήνυμα. Μπορεί να τη διορθώσει κατά το δοκούν.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε leftezi[/member],

αψογος για μια ακομα φορα ! :up:

Ευχαριστουμε !

(το ανεβασα στην 1η σελιδα :) )

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, nervous :) :) Χαίρομαι που το εγκρίνεις. :happy:

Τώρα που το έβαλες μπροστά, είναι καλύτερη η αρχή του παρόντος θέματος για τις εφαρμογές γιατί πριν όποιος έβλεπε το μήνυμα για τα sign, τον έλουζε κρύος ιδρώτας.

Ένας λόγος που το έφτιαξα είναι για να μην απαντάμε πάντα στις ίδιες ερωτήσεις, τώρα, οι γνωρίζοντες μπορούν να πουν απλά "διάβασε το πρώτο μήνυμα του παρόντος θέματος και αν υπάρχουν απορίες, επανέρχεσαι". :cool:

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Mia erwtisi.... Yparxei kapoios xartis ths athinas san efarmogh gia 3rd edition tilefwna..Prosoxi oxi san route 66 k.t.l.San enas google map pou apla na mporeis na psaxneis monos sou xwris na xreiazesai gps...

 

Βέβαια και είναι και τσάμπα. Διάβασε εδώ στο αντίστοιχο θέμα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=164791

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

gia sas den ksero an eiani to kaalilo thema pou rotao alla den iksera pou na rotiso kai to exete ksanapei sigoura pos kano format sto kinito oxi stin karta sto kinito!

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

gia sas den ksero an eiani to kaalilo thema pou rotao alla den iksera pou na rotiso kai to exete ksanapei sigoura pos kano format sto kinito oxi stin karta sto kinito!

 

*#7370# :) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

oxi thelo to hard format pou tha ta svisei ola san na to anigo gia proti fora!

Nokia Series 60 FAQ: Διαβάστε το... πριν ρωτήσετε! :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια την τελευταια εκδοση του sky caller την δοκιμασε κανενας...??

στο N73 δουλευει ρολοι εκτος απο τα μηνύματα...(εκει δεν βγαινει "φατσα")....

το ιδιο προβλημα ειχα και με την πρωτη εκδοση την οποια την ειχα αγορασει κιολας......

σε σας...??? στο n95 το δοκιμασε κανεις...?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν υπαρχει ελληνικη μεταφραση, οπότε..

 

[url]http://rapidshare.com/files/28268845/Lonely.Cat.Games.X-plore.v1.00.S60v3.SymbianOS9.1.-BiNPDA_El_trslted.zip.html[/url]

 

Η μετάφραση ειναι λιγο πρόχειρη.. συστάσεις και διορθωσεις δεκτες..

thanks φιλε μου αλλη μια φορα αλλα βγαζει σφαλμα πιστοποιητικου :O

Link to comment
Share on other sites

thanks φιλε μου αλλη μια φορα αλλα βγαζει σφαλμα πιστοποιητικου :O

 

Πρέπει να κάνεις sign..

Δεν το εγραψα ξεκαθαρα.. :O Ηταν γραμμένο στο θεμα..

 

Εκανα edit το ποστ και πρόσθεσα και την 1.01 που δεν ειναι ομως σπασμενη..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1872962#post1872962

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα απάντηση. Πως μπορώ να περάσω τις εφαρμογές στο 6290 ανευ pc suite, καθώς έχω mac και όχι pc?

 

Περνα 'τες πρωτα στην καρτα σου με card-reader, η στειλτα μεσω bt

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις sign..

Δεν το εγραψα ξεκαθαρα.. :O Ηταν γραμμένο στο θεμα..

 

Εκανα edit το ποστ και πρόσθεσα και την 1.01 που δεν ειναι ομως σπασμενη..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1872962#post1872962

ναι φιλε μου, τωρα δουλευει :grin:

 

http://img411.imageshack.us/img411/6068/screenshot0011wi5.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου, τωρα δουλευει :grin:

 

http://img411.imageshack.us/img411/6068/screenshot0011wi5.jpg

Nikoskat βλέπω εκεί 3,7 gb και ζηλευω..:p

 

 

Εχω κατεβάσει μια εφαρμογη απο το vodafone live,αλλα επειδη σκέφτομαι να κάνω format πως γίνεται να την κρατήσω?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις εγκαταστημένο το PC Suite, όταν κάνεις διπλό κλικ σε ένα αρχείο sis ή sisx, εγκαθίσταται κανονικά στο τηλέφωνο. (Δεν μεταφέρεται απλώς). Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο. Απλά πάτα ΟΚ κτλ.

Λεπτομέρεια: Πήγαινε Διαχείριση Εφαρμογών > Επιλογές > Ρυθμίσεις και βάλε στο "Εγκατάσταση λογιμικού" = "Όλα" και στο "Έλεγχος πιστοποιητικών" = "Απενεργοποιημένη" για να εγκαθίστανται και οι εφαρμογές που δεν έχουν την επίσημη πιστοποίηση της Nokia (οι περισσότερες).

 

Στο UltimateVoiceRecorder ακολουθείς την παραπάνω διαδικασία.

Στο λεξικό του Porfyras πρέπει επιπλέον να μεταφέρεις και χειροκίνητα κάποια αρχεία. Διάβασε τις οδηγίες του.

Το rotateme είναι unsigned. Διάβασε εδώ και εδώ για περισσότερα.

Με το MobiSystems officeSuite δεν έχω ασχοληθεί.

Επίσης μιας και από ό,τι φαίνεται πρωτοασχολείσαι με το θέμα, διάβασε κι αυτό.

Για το Anti Virus δεν ασχολήθηκα γιατί μέχρι τώρα δεν είχαμε ιούς στο N73 και γενικά στα S60 3rd (OS 9.1).

Ελπίσω να βοήθησα.

 

leftezi σ' ευχαριστώ ακόμη μια φορά για την ανταπόκριση, όπως επίσης και τον impreza_sti. Πιστεύω πως ο οδηγός που ετοίμασε ο leftezi θα είναι πολύ χρήσιμος σε όλους αυτούς που κάνουν τα πρώτα τους βήματα στον κόσμο του Symbian.

Ευχαριστώ για τα links σχετικά με το sign των unsigned εφαρμογών, τα είχα υπόψη μου και θα προσπαθήσω (κι ο θεός βοηθός...) να τα αξιοποιήσω.

Όσον αφορά το officeSuite της MobiSystems , μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος που το έχει δουλέψει ή ο φίλος cooajami που μου το είχε προτείνει?

Όσο για το anti-virus, εννοείς ότι ένας ιός που μπορεί να περιέχεται σε ένα e-mail και δημιουργεί προβλήματα όταν το λαμβάνεις στον υπολογιστή δεν επηρεάζει το κινητό όταν το λάβεις σ' αυτό? (μήπως επειδή το λειτουργικό είναι Symbian και όχι Windows?)

Link to comment
Share on other sites

leftezi

Όσο για το anti-virus, εννοείς ότι ένας ιός που μπορεί να περιέχεται σε ένα e-mail και δημιουργεί προβλήματα όταν το λαμβάνεις στον υπολογιστή δεν επηρεάζει το κινητό όταν το λάβεις σ' αυτό? (μήπως επειδή το λειτουργικό είναι Symbian και όχι Windows?)

 

Ακριβώς, Όπως θα 'λεγε κι ο Καφετζόπουλος σε παράφραση: "κάθε λειτουργικό θέλει και τον ιό του".

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα απάντηση. Πως μπορώ να περάσω τις εφαρμογές στο 6290 ανευ pc suite, καθώς έχω mac και όχι pc?

 

Δεν ξέρω αν επιλέγοντας στο κινητό Εργαλεία > Καλώδιο δεδομένων > Μαζική αποθήκευση, αναγνωρίζεται αυτόματα από το mac σαν αφαιρούμενος δίσκος. Αλλιώς μόνο με card reader όπως είπε κι ο φίλος veteran2004.

Ρίξε το sis ή sisx της εφαρμογής σου στην στην κάρτα (μέσω card reader, π.χ. χύμα στο Ε:/) μετά βάλ'την πάλι στο κινητό, βρες την με τη διαχείριση αρχείων και κάνε "κλικ" πάνω της να ανοίξει. Δεν το έχω κάνει ποτέ αλλά έτσι πρέπει να λειτουργεί. Μόλις γίνει η εγκατάσταση μπορείς να τη σβήσεις.

Ας το επιβεβαιώσει κάποιος που ο έχει κάνει, ότι γίνεται έτσι. Αν όχι, κάν' το και πες μου αν λειτούργησε.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν επιλέγοντας στο κινητό Εργαλεία > Καλώδιο δεδομένων > Μαζική αποθήκευση, αναγνωρίζεται αυτόματα από το mac σαν αφαιρούμενος δίσκος. Αλλιώς μόνο με card reader όπως είπε κι ο φίλος veteran2004.

 

Ευχαριστώ θα το προσπαθήσω αν υπάρχει και καμία άλλη πρόταση... να τη δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν επιλέγοντας στο κινητό Εργαλεία > Καλώδιο δεδομένων > Μαζική αποθήκευση, αναγνωρίζεται αυτόματα από το mac σαν αφαιρούμενος δίσκος. Αλλιώς μόνο με card reader όπως είπε κι ο φίλος veteran2004.

Ρίξε το sis ή sisx της εφαρμογής σου στην στην κάρτα (μέσω card reader, π.χ. χύμα στο Ε:/) μετά βάλ'την πάλι στο κινητό, βρες την με τη διαχείριση αρχείων και κάνε "κλικ" πάνω της να ανοίξει. Δεν το έχω κάνει ποτέ αλλά έτσι πρέπει να λειτουργεί. Μόλις γίνει η εγκατάσταση μπορείς να τη σβήσεις.

Ας το επιβεβαιώσει κάποιος που ο έχει κάνει, ότι γίνεται έτσι. Αν όχι, κάν' το και πες μου αν λειτούργησε.

 

Ακριβώς όπως το λες γίνεται. Μεταφέρεις το αρχείο στην κάρτα μνήμης με card reader, βρίσκεις την εφαρμογή μέσω της διαχείρισης αρχείων και κάνεις κλικ για να ξεκινήσει η εγκατάσταση. Μετά το αρχείο μπορείς να το σβήσεις από την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το αρχείο μπορείς να το σβήσεις από την κάρτα.

Mπορεις να το σβησεις εκτος αν το κρατισεις στο κινητο σου για να το στελνεις και σε αλλα κινητα! :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...