Jump to content

Nokia Series 60 FAQ: Διαβάστε το... πριν ρωτήσετε!


nikoskat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.myphone.gr/gallery/data/3288/Series_60_old_logo.PNG

 

 

  • Τι είναι το series60 (s60);
     
    Απλοϊκά, είναι η πλατφόρμα που στηρίζεται στο λειτουργικό symbian OS διαφόρων εκδόσεων και μας επιτρέπει να εγκαθιστούμε εφαρμογές και παιχνίδια διαφορετικά και περισσότερων δυνατοτήτων απο αυτά που ξερουμε όπως για παράδειγμα τα java.
     
     
  • Τι έκδοση Symbian OS είναι το κινητό μου;
     
    Symbian OS:
    • 6.1: 3650, 3660, 7650, N-gage, N-gage QD.
    • 7.0: 3230, 6600, 6260, 6670, 7610.
    • 8.0: 6630, 6680, 6681.
    • 8.1: N70, N90, N72.
    • 9.1: 3250, N71, N73, N80, N91, N92, N93, E60, E61, E70 και πιθανόν περισσότερα στο μέλλον.

     

    NOTE: Πρέπει να ξέρουμε οτι πολλές απορίες μας μπορούν να λυθούν δαβάζοντας τις οδηγίες χρήσης του κινητού μας. Τόσες δεκάδες σελίδες δε γράφτηκαν άδικα....

    Επίσης υπάρχει το θέμα «*** Περιεχόμενα ***» στο φορουμ των s60 απ’όπου θα βρούμε τα κυριότερα θέματα που αφορούν το κινητό μας.

     

     

    [*] Μου έστειλαν ενα αρχείο *.thm, *.nth κλπ. στο κινητο μου. Γιατί δεν αναγνωρίζεται;

     

    Τα s60 αναγνωρίζουν ως αρχεία εγκατάστασης, μονο τα *.sis(για s60) και τα *.jar(java) από τα οποία java, κάποια πιθανόν να μην είναι συμβατά.

     

     

    [*] Πως εγκαθιστώ μια εφαρμογή, ένα παιχνίδι ή ένα θέμα στο κινητό μου;

     

    Καταρχήν θέματα παίρνουν μόνο τα κινητα που είναι Symbian OS 7.0 και νεότερα. Αφού κατεβάσουμε αυτό που θέλουμε, ξεζιπάρουμε αν είναι συμπιεσμένο το αρχειο και θα βρούμε μέσα ένα αρχείο sis ή ένα αρχειο jar. Αυτό είτε το στέλνουμε στο κινητό μέσω Bluetooth (BT) και υπερύθρων (IrDA) και έρχεται σαν απλό μήνυμα στο κινητο, είτε το εγκαθιστούμε μέσω του προγράμματος NOKIA PC Suite που πιθανόν υπήρχε σε CD μέσα στη συσκευασία του κινητού (αν όχι μπορούμε να το κατεβάσουμε απο το site της ΝΟΚΙΑ).

    Αν το στείλουμε σαν απλό μήνυμα, ανοίγουμε κανονικά το μήνυμα όπως τα SMS και θα ξεκινήσει η εγκατάσταση. τα βήματα είναι απλά απο εκεί και πέρα.

     

     

    [*] Τι εφαρμογές να βάλω;

     

    Αυτή η ερώτηση είναι σαν να ρωτάμε τι προγράμματα να βάλω στον Η/Υ. Είναι καθαρά υποκειμενικό. Υπάρχει ωστόσο σχετικό θέμα στο φορουμ για να πάρουμε μια ιδέα. Το μόνο σίγουρο οτι θα χρειαστείτε είναι ενας File Manager για να βλέπετε όλα τα αρχεία του κινητού αλλά με προσοχή γιατι μπορεί να αλλάξουμε/σβήσουμε κάτι που δεν πρέπει.

    Πληροφοριακά, στον File Manager, τα roots που βλέπουμε έχουν ως εξής

    C:\ - μνήμη τηλεφώνου

    D:\ - μνήμη RAM

    Ε:\ - κάρτα μνήμης

    Ζ:\ - μνήμη ROM, εκεί βρίσκεται το λειτουργικό και δεν μπορεί να πειραχτεί.

     

     

    [*] Έβαλα την εφαρμογη, θέμα ή παιχνίδι. Μπορώ να σβήσω το αρχείο από τα μηνύματα τώρα;

     

    Φυσικά μπορείτε, ότι αρχεία χρειάζονταν για να εγκατασταθεί η εφαρμογή μας, αποθηκεύτηκαν στο σύστημα. Ο μόνος λόγος για να κρατήσετε το αρχείο είναι αν θέλετε να το έχετε πρόχειρο για σας ή για να το στείλετε σε κάποιον.

     

     

    [*] Έστειλα εναν ήχο, μια φωτογραφία ή οτιδήποτε στα μηνύματα. Πως θα το βάλω στο φάκελο που θέλω;

     

    Αν πρόκειται για ήχο ή φωτογραφια, αν το ανοίξετε και καθώς βλέπετε τη φωτό ή ενώ είναι «ανοιχτο» το τραγούδι, μπορείτε να πάτε στις επιλογές και να επιλέξετε «αποθήκευση» για να αποθηκευτεί στην έκθεση. Για οτιδήποτε άλλο, θα ανοίξουμε τον File Manager και θα παμε στο φακελο Χ:\system\mail\00001001_S\ και εκεί θα βρούμε καποιους φακελους (από 0 ως 9 και από a ως f) στους οποίους θα ψάξουμε και θα βρούμε το αρχείο που θέλουμε. Όταν το βρούμε θα επιλέξουμε από τις επιλογές copy/cut και θα το βάλουμε όπου θέλουμε με paste φυσικά.

    Όπου Χ ο χώρος που έχουμε επιλέξει να αποθηκεύονται τα μηνύματα.(μνήμη τηλεφώνου C: ή κάρτα μνήμης E: ).

     

     

    [*] Όταν μου στελνουν ένα μήνυμα μου εμφανίζει ότι δε χωράει στη μνήμη μου αλλά εγώ έχω περισσότερο χώρο στην κάρτα μνήμης.

     

    Τα μηνύματα μπορούν να αποθηκευτουν είτε στη μνήμη τηλεφώνου, είτε στην κάρτα μνήμης. Θα πάτε στα Μηνύματα>Επιλογές>Ρυθμίσεις>Άλλο>Μνήμη σε χρήση... και θα επιλέξετε που θέλετε να αποθηκεύονται. Δυστυχώς όμως, κάποια κινητά δεν έχουν αυτή την επιλογή, όπως το 3230 και το 6260 που αποθηκεύουν τα μηνύματα αναγκαστικά στη μνήμη τηλεφώνου, αλλά υπάρχει λύση και γι’αυτο, αρκει να βάλετε μια ειδική εφαρμογή, το MsvDriveE. Αν δεν το βρείτε μορείτε να το ζητήσετε στα ανάλογα θέματα του κινητού σας ή στων εφαρμογών μαζί βέβαια με τις οδηγίες εγκατάστασης.

     

     

    [*] Εγκατέστησα αυτό που ήθελα, τώρα πως θα το σβήσω;

     

    Στο φάκελο εργαλεία υπάρχει το εικονίδιο «Διαχείρηση εφαρμογών» που αν το επιλέξετε θα δείτε όσα έχετε εγκαταστήσει και από εκεί θα επιλέξετε διαγραφή και θα σβηστεί η εφαρμογή ή το παιχνίδι που θέλετε. Τα θέματα τα σβήνετε από...τα θέματα και αν εμφανίζεται στη διαχείρηση εφαρμογών μπορούμε να το σβήσουμε και από εκεί.

     

     

    [*] Κατέβασα μια εφαρμογή που δεν έχει κάποιο γνωστό αρχείο εγκατάστασης αλλά κάποια *.app, *.aif κλπ., πως θα το περάσω στο κινητό;

     

    Σ’αυτή την εφαρμογή ουσιαστικά έχουν γίνει extract όλα τα αρχεία που περιέχει μέσα η *.sis εφαρμογή και θα πρέπει να φτιάξετε μόνοι σας το φάκελο της εφαρμογής και να βάλετε μέσα τα αρχεία που πρέπει. Ο ιδανικός τρόπος για να γίνει αυτό είναι με card reader όπου θα βάλετε την κάρτα μνήμης σας και θα περάσετε τα αρχεία με ένα απλό copy/paste. Μπορείτε βέβαια με υπέρυθρες, bt ή και με το PC Suite και θα πάρετε τα αρχεία όπως περιγράψαμε παραπάνω και θα τα βάλετε όπου πρέπει. Ο φάκελος πρέπει να έχει το όνομα που έχει το αρχείο *.app, π.χ. \XXX\ αν το *.app ονομάζεται XXX.app.

     

     

    [*] Άνοιξα το συμπιεσμένο φάκελο που βρισκόταν η εφαρμογή που κατέβασα αλλα μεσα βλέπω διάφορα αρχεία, όπως *.class, *.png και φακέλους META-INF. Πως εγκαθίσταται;

     

    Πολύ απλά ανοίξατε μία εφαρμογή java. Αυτό που θα κάνετε, είναι να μετονομάσετε την κατάληξη του συμπιεσμένου αρχείου από *.zip ή *.rar που είναι συνήθως σε *.jar και να κάνετε την εγκατάσταση ή αν είναι ήδη έτσι το όνομα, κάνετε κατευθείαν την εγκατάσταση ως συνήθως.

     

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Για να μπορέσετε να μετονομάσετε το αρχείο θα πρέπει να κάνετε το παρακάτω:

    Control Panel->Folder Options->View->Uncheck την επιλογή Hide the extension of known file types.

    Πίνακας Ελέγχου->Επιλογές Φακέλων->Προβολή->Uncheck την επιλογή Απόκρυψη Επεκτάσεων για γνωστούς τύπους αρχείων.

     

     

    [*] Πάω στο μενού>επιλογές>στοιχεία μνήμης...και μου εμφανίζει ότι δεν έχωσχεδόν τίποτα στη μνήμη τηλεφώνου ή στην κάρτα μνήμης. Γιατί;

     

    Προφανώς η Nokia όταν έφτιαχνε αυτή τη λειτουργία, είχε στο μυαλό της ότι οι περισσότεροι που χρησιμοποιούν s60 κινητά , δε γνωρίζουν τι κινητό έχουν, οπότε οι πληροφορίες της μνήμης που βλέπετε, δεν απεικονίζουν όση πραγματικά χρησιμοποιείται και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε.

     

     

    [*] Έχω ένα πρόβλημα και αποφάσισα να κάνω φορμάτ. Πως όμως γίνεται;

     

    Καταρχήν υπάρχουν 2 είδη φορμάτ, το λεγόμενο soft format και το hard format. Το soft απλώς επαναφέρει τις αρχικές ρυθμίσεις που είχε το κινητό όταν το αγοράσατε. Δεν επηρεάζει τα δεδομένα σας. Το hard σβήνει τα πάντα από τη μνήμη τηλεφώνου και το κάνει από κάθε πλευρά όπως όταν το αγοράσατε. Καλύτερα, αρχικά, και εφόσον είστε σίγουροι ότι θέλετε να κάνετε φορμάτ, να κάνετε soft και ύστερα hard αν δε λυθεί το πρόβλημα. Πάντα να κρατάτε back up των δεδομένων σας πρώτα, είτε μέσα από το κινητό, στο μενού Πρόσθετα>Μνήμη>Επιλογές>Δημιουργία Αντιγράφων Ασφαλείας και επαναφορά πάλι από εκεί, είτε από το PC Suite. Επίσης, να ξέρετε ότι αν το πρόβλημα δημιουργείται από κάποιο αρχείο που δεν έπρεπε να είναι εκεί που είναι στη μνήμη τηλεφώνου, τότε πιθανόν το πρόβλημα που έχετε να επαναφερθεί μαζί με την επαναφορά του back up.

    Soft format γίνεται πατώντας στην οθόνη αναμονής *#7780#.

    Hard format γίνεται πατώντας στην οθόνη αναμονής *#7370#. Επίσης όταν είναι κλειστό το κινητό, πατάτε «3», «*», «πράσινο πλήκτρο κλήσης» και ταυτόχρονα ανοίγετε το κινητό χωρίς να αφήσετε τα πλήκτρα. Δύσκολα πιάνει με την πρώτη, οπότε θέλει υπομονή. Αν σας ζητήσει ρυθμίσεις ώρας και ημερομηνίας, τότε έχει πετύχει.

     

     

    [*] Αν κάνω φορμάτ, που θα ξαναβρώ το λειτουργικό να το περάσω;

     

    Το λειτουργικό βρίσκεται μόνιμα στη μνήμη Rom του κινητού και δεν επηρεάζεται ότι κι αν κάνετε. Το φορμάτ επαναφέρει το λειτουργικό από εκεί και δε χρειάζεται να το περάσετε μόνοι σας.

     

     

    [*] Ότι έχω στην κάρτα μνήμης θα χαθεί με το φορμάτ; Αν όχι, πως κάνω φορμάτ στην κάρτα;

     

    Όχι, το φορμάτ με τους προηγούμενους τρόπους, δε σβήνει τίποτα από την κάρτα μνήμης. Ωστόσο, αν δεν έχετε κάνει back up, τότε πιθανόν κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιούν και αρχεία στη μνήμη τηλεφώνου να μη δουλεύουν και να χρειαστεί να τις ξαναεγκαταστήσετε.

    Για να κάνετε φορμάτ στην κάρτα, απλα πηγαίνετε στο Μενού>Πρόσθετα>Μνήμη>Επιλογές>Μορφοποίηση Κάρτας Μνήμης. Εναλλακτικά, μπορείτε πολύ πιο απλά και γρήγορα να κάνετε φορμάτ βάζοντας την κάρτα σε ένα card reader.

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Για να αποφυγουμε οσο πιο πολυ μπορουμε τις ιδιες ερωτησεις και την ασκοπη δημιουργια νεων θεματων αποφασιστηκε η δημιουργια ενος γενικου FAQ για ολα τα Series 60 κινητα.

 

Το θεμα θα μεινει επισημασμενο και κλειδωμενο και θα ανανεωνεται αναλογα με τις αναγκες.Αν παρατηρησετε καποια ελλειψη/λαθος ή θελετε να προστεθει κατι τοτε επικοινωνειται με καποιον απο τους mods των Series 60.

 

Πλεον πριν κανετε μια ερωτηση ή πριν ανοιξετε ενα νεο thread θα πρεπει να συμβουλευτειτε αυτο το FAQ πρωτα.

 

 

Ευχαριστουμε τον nikoskat για την δημιουργια του FAQ.:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...