Jump to content

Skype απο κινητο μηπως συμφερει ?


monographix
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Yπαρχει μηπως περιπτωση μεσω καποιου συμβολαιου (ποιου?) να συμφερει η χρηση Skype απο το κινητο (android?) για επικοινωνια με εξωτερικο σε σχεση με τις συμβατικες κλησεις ? (πχ σε σχεση με το Frog που χρησιμοποιω τωρα) Edited by monographix
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συμφέρει πάρα πολύ.

Γενικώς να έχεις υπ' όψιν σου ότι το skype το επιτρέπουν στο 3G Wind και Cosmote.

Η Wind έχει πολύ μικρή 3G κάλυψη, οπότε διάλεξε ένα πρόγραμμα Cosmote που να βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι εννοεις; δηλαδη αν μπω απο vodafone μεσω 3g δεν θα καυαναλωθουν τα MB μου αλλα θα χρεωθω κατι αλλο; μιλαω για συνδεση voda.

 

Sent from my GT-I5800

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Πόσα kb τρώει 1' στο Skype;

Αυτό μάλλον μόνο κάποιος που το έχει δοκιμάσει και έχει κάνει μέτρηση, μπορεί να πει τι ακριβώς γίνεται...(μάλλον). ;)

 

Τι εννοεις; δηλαδη αν μπω απο vodafone μεσω 3g δεν θα καυαναλωθουν τα MB μου αλλα θα χρεωθω κατι αλλο; μιλαω για συνδεση voda.

 

Sent from my GT-I5800

Εννοεί ότι είναι καλύτερο λόγο μεγαλύτερης ταχύτητας να είσαι συνδεδεμένος σε 3g/hspa για να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα. :happy:

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

WiFi ? Δηλαδη χρειαζεται συσκευη που να εχει wifi ? Kαι πως μπορεις να το χρησιμοποιησεις αυτο όπουδηποτε ? (οχι μονο δηλαδη σε κοντινη αποσταση απο το προσωπικο δικτυο, όπου ετσι και αλλιως μπορεις να μπεις και να μιλησεις απο τον υπολογιστη)

 

εχουμε μηπως κανενα νεο για την καταναλωση kb (φωνητικης μονο επικοινωνιας) του skype ?

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

WiFi ? Δηλαδη χρειαζεται συσκευη που να εχει wifi ? Kαι πως μπορεις να το χρησιμοποιησεις αυτο όπουδηποτε ? (οχι μονο δηλαδη σε κοντινη αποσταση απο το προσωπικο δικτυο, όπου ετσι και αλλιως μπορεις να μπεις και να μιλησεις απο τον υπολογιστη)

Στ λέει για να μην δεις μεγάλη χρήση στα kb.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέριει να μιλάς απεριόριστα σε σταθερά σε όλο τον κόσμο μέσω κινητού android και υπάρχει και ϊντερνετ στο κινητό 3g ή wifi, τότε μπορείς με Voip με 12€ να μιλάς δωρεάν για 3 μήνες και να αρχίσεις να χρεώνεσαι τα 12€ μετά τους 3 μήνες.

Επίσης κινητά στο κόσμο με πολύ χαμηλή χρέωση.

 

Ποιο skype?? :shifty: :shifty:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πιο αναλυτικά μπορείς να πας στο site του 12voip και να διαβάσεις τι προσφέρει.

Παίζει σε Android, Symbian και μέσω PC.

Επίσης και μέσω σταθερού τηλεφώνου λένε αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Παράλληλα βγαίνει ό,τι νούμερο θες εσύ στον άλλο που καλείς και η ποιότητα κλήσης είναι πολύ καλή γενικά.Βέβαια αν χρησιμοποιείς το wi-fi, όσο πιο μακριά βρίσκεσαι από το ρούτερ, τόσο πέφτει η ποιότητα της κλήσης.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

αντι για skype δηλαδη χρησιμοποεις το software αυτο ? και στις δυο περιπτωσεις χρειαζεσαι πρωτα μια λυση ιντερνετ σε κινητο που να καλυπτει αρκετα MB, δηλαδη να κοστιζει . καλα καταλαβα?
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογη εφαρμογή με το skype είναι το viber . Δεν ξέρω τι οικονομία κάνει σε data μιας και εγώ μόνο μέσω wifi το δουλεύω...
Link to comment
Share on other sites

αντι για skype δηλαδη χρησιμοποεις το software αυτο ? και στις δυο περιπτωσεις χρειαζεσαι πρωτα μια λυση ιντερνετ σε κινητο που να καλυπτει αρκετα MB, δηλαδη να κοστιζει . καλα καταλαβα?

 

Όπως οι περισσοτερες εφαρμογές που χρησιμοποιουν ιντερνετ, έτσι και αυτη καλύτερα είναι να την χρησιμοποιεις με wifi.

 

Unleashed from Nook Color on Cm7 Nightly 233 @1.200Mhz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

το wifi oμως ειναι περιοριστικο. Εκει που εχω wifi συνδεση Internet (σπιτι) μπορω να χρησιμoποιησω εται και αλλιως τον υπολογιστη για skype / Voip / Viber, δεν χρειαζομαι το κινητο, ενω αν ειμαι ας πουμε στο γραφειο ή εξω κλπ δεν θα μπορω να εχω προσβαση σε wifi internet οπότε oυτε skype / voip / Viber (αν καταλαβα σωστα πως λειτουργει) Edited by monographix
Link to comment
Share on other sites

FYI έχω ένα πακέτο 1GB και χρησιμοποιώ συχνά skype με το 3G, μια χαρά ποιότητα έχει και δεν μου τρώει πολλά MB. Θα κοιτάξω την επόμενη φορά το counter να δω ακριβώς kb/λεπτό να σου απαντήσω με σιγουριά
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

το wifi oμως ειναι περιοριστικο. Εκει που εχω wifi συνδεση Internet (σπιτι) μπορω να χρησιμoποιησω εται και αλλιως τον υπολογιστη για skype / Voip / Viber, δεν χρειαζομαι το κινητο, ενω αν ειμαι ας πουμε στο γραφειο ή εξω κλπ δεν θα μπορω να εχω προσβαση σε wifi internet οπότε oυτε skype / voip / Viber (αν καταλαβα σωστα πως λειτουργει)

Βασικά για να μιλήσεις με Skype με τον άλλο, πρέπει και ο άλλος να έχει skype.Θες ανοιχτό pc, κλπ. Επιπλέον είναι πολύ πιο ακριβό.

Με αυτό το σύστημα καλείς απευθείας σε σταθερό ή κινητό αλλου και ενώ είσαι στον καναπέ ή στην κουζίνα.

Επίσης, δεν ξέρω πόσες ώρες θες να μιλάς, αλλά τα kb που θα θέλει θα είναι σίγουρα πολύ λίγα, οπότε και με 3G βγαίνεις αν έχεις κάποιο πακέτο δεδομένων.

 

Δεν προσπαθήσω να σε πείσω, απλά σου τονίζω τις σημαντικές διαφορές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

κανεν προβλημα! ισα ισα ευχαριστω για την πληροφορηση ! :) εχω πολλες αποριες μια που με την τηλεφωνια δεν ειμαι πολυ φιλος και εχω αγνοια, και αναγκαζομαι αυτη τη στιγμη να ψαξω λυση στο συγκεκριμενο ζητημα. Πρεπει να μιλαω με Σερβια με συγκεκριμενο ατομο (ξεχασα να το πω αυτο) και εντωμεταξυ απο εκει προς εμενα μεχρι στιγμης εχει βρει σαν συμφεροτερη λυση το skype μεσω κινητου (δεν μπορω δυστυχως να ψαξω τι οικονομικες επιλογες υπαρχουν εκει για επικοινωνια με ελλαδα) ή τελος παντων γενικως ομιλια μεσω internet μεσω κινητου.

 

Τωρα περιμενω να εχω μια ολοκληρωμενη εικονα καταναλωσης kb-mb απο τετοιες εφαρμογες για να δω τι συμφερει απο τα πακετα internet των ote / wind. Kαι θα χρειαστω και μια 3G συσκευη με υποστηριξη skype / voip κλπ (φανταζομαι ανγκαστικα smartphone?) Aν με καλυπτουν 60 mb / μηνα μπορει να κοιταξω τα πακετα συμβολαιου χωρις παγιο + internet time, ή πακέτα τυπου "απεριοριστα" ή απλως να παρω + internet time στην τωρινη μου frog

 

Noμιζα οτι το skype για mobile ειναι δωρεαν οπως στα pc ? ....

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3859549#post3859549

 

60 mb το μηνα φτανουν για μεση φωνητικη χρηση skype ? τι Κb καταναλανωνει το skype φωνητικα σε 3G ?

 

( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=310621 )

 

3MB το λεπτό

άρα μπορείς να μιλήσεις 20 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα και Μέσω Voip.

3 λεπτά συνομιλίας στα 763 Kb.

 

Unleashed from my rooted Desire HD

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1. Η μετρηση αυτη ειναι απο wifi ή 3G , ή δεν εχει διαφορα ? παραπλησια θα ειναι και για skype ?

2. η δωρεαν εκδοση του voip και του skype αρκει για αυτο που θελω?

3. δηλαδη 60 Mb =~ 180 lepta ?

 

Τhanks !!

Link to comment
Share on other sites

Η συνομιλία έγινε μέσω 3g και δεν νομίζω να έχει διαφορά με wifi.

Για Skype αναφέρθηκε πιο πάνω.

 

Unleashed from my rooted Desire HD

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
FYI έχω ένα πακέτο 1GB και χρησιμοποιώ συχνά skype με το 3G, μια χαρά ποιότητα έχει και δεν μου τρώει πολλά MB. Θα κοιτάξω την επόμενη φορά το counter να δω ακριβώς kb/λεπτό να σου απαντήσω με σιγουριά

 

Εχεις δει μηπως και εσυ φωνητική καταναλωση Kb του Skype σε 3G?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...