Jump to content

[ROM] CyanogenMod 7


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με μεγάλη μου χαρά είδα μόλις στο xda οτι η CyanogenMod7 βγήκε από alpha και πλέον είναι σε beta.(Δεν το λέει, αλλά έτσι είναι)

 

 

Φαντάζομαι αρκετοί θα σκεφτούν να την φλασάρουν για να δουν τι είναι αυτή η CyanogenMod.

Ενώ λοιπόν όλες σχεδόν οι customs είναι βασισμένες στις επίσημες - η CyanogenMod έχει φτιαχτεί από την αρχή με την βοήθεια του κώδικα της google.(Android Open Source Project)

 

Τι θα πρέπει να ξέρετε;

 

Καταρχάς τα αρνητικά:

 

Ανανέωση: 10 / 10 / 2011

 

 

Δεν δουλεύουν:

 

1. Tv-out.

2. Video call.

3. Οποιοδήποτε widget - εφαρμογή - μυστικός κωδικός της samsung. Επίσης ο tw launcher.

 

Υπολειτουργούν:

 

1. Κάμερα: Έχει βελτιωθεί πολύ αλλά δεν είναι στα επίπεδα των samsung roms.

2. Εγγραφή βίντεο στα 720p: Υπάρχει πρόβλημα που λύνεται μέχρι στιγμής μόνο με μείωση του resolution.

3. Η εφαρμογή βίντεο δεν αναπαράγει αρχεία .mkv και .avi. Προτείνονται είτε ο mobo player είτε ο dice player.

4. Όλες οι εφαρμογές για κλήση - επαφές - ημερολόγιο - μουσική - βίντεο είναι stock android και υπολείπονται και σε εμφάνιση και σε λειτουργικότητα από τις αντίστοιχες εφαρμογές της samsung. Είναι βέβαια θέμα γούστου αλλά μάλλον δεν θα σας αρέσουν. Τις υποκαθιστάτε με εφαρμογές από το market.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H Cyanogenmod7 πιθανότατα θα έχει προβλήματα που πρέπει να λύσετε μόνοι σας, σε καμία απολύτως περίπτωση δεν συνίσταται να φλασάρετε αυτή τη ROM έστω και αν έχετε την παραμικρή αμφιβολία.

ο οδηγός είναι και θα παραμείνει απλά ενας οδηγός οπότε όσα μέλη δεν έχουν διαβάσει τον οδηγό για νέους χρήστες να κοιτάξουν πρώτα εκεί... Δεν συνιστάται να γίνονται πειράματα απο χρήστες που δεν ξέρουν και δεν διαθέτουν λίγο χρόνο να διαβάσουν τους οδηγούς!!!

Στο τέλος της σελίδας του οδηγού του Coolgreek υπάρχει και γλωσσάρι για πιο μεγάλη ευκολία!!!

Disclaimer:

Η διαδικασία είναι ασφαλής, παρόλαυτα αν γίνει κάτι στο κινητό σας δεν φέρω καμία ευθύνη!

Η παρακάτω δουλειά δεν είναι δικιά μου, εγώ απλά γράφω τον οδηγό εγκατάστασης.

Η ομάδα της CM7 έχει αντίστοιχο οδηγό γραμμένο στα αγγλικά εδώ

 

 

 

 

 

Προσοχή η διακασία άλλαξε, διαβάστε ξανά και οι πιο έμπειροι.

 

Προετοιμασία

Πάμε εδώ: http://download.cyanogenmod.com/?device=galaxysmtd

Κατεβάζουμε την τελευταία nightly, όσο μεγαλύτερο νούμερο τόσο το καλύτερο :) Μιας και έχει βγει πιο σταθερή, μπορείτε να την κατεβάσετε εδώ.

 

 

Φυσικά κατεβάζουμε όπωςδήποτε τα gapps από εδώ: http://goo-inside.me/gapps

Τώρα κατεβάζουμε αυτό: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=771769&d=1320432916 (ο speedmod είναι, όσοι τον έχετε ήδη η έχετε CWM πάτε στο Βήμα -1 και σκιπάρετε το βήμα 0)

 

  • -1: Βάζουμε τα cm_galaxysmtd_full-XX.zip / gapps-gb-XXXX.signed.zip χύμα στην εσωτερική μνήμη του κινητού.
     
     
     
  • 0: Φλασάρουμε τον speedmod από Odin χωρίς repartition με auto reboot/F reset time τσεκαρισμένα. Περιμένουμε να ανοίξει το κινητό και μετά το κλείνουμε.
     
     
     
  • 1: Με τα 3 κουμπάκια(όχι από adb η κάτι παρεμφερές!) μπαίνουμε σε recovery mode(CWM θα λέει πάνω)Πρώτα κάνουμε data/factory reset, wipe dalvik cache και wipe cache! Μετά κάνουμε install to cm_galaxysmtd_full-XX.zip και μετά αν είσασταν σε 2.3.3/4/5 πατάτε από το Advanced την επιλογή fix permissions.
     
     
     
  • 2: Reboot το κινητό και hello cyanogenmod7 :) θα κάνει περίπου 5-8 λεπτά να ανοίξει
     
     
     
     
  • 3: Αφού ανοίξει το κινητό το κλείνουμε και το ανοίγουμε πάλι σε recovery (CWM). Εκεί κάνουμε install το gapps-gb-XXXX.signed.zip, και μετά fix permissions από το advanced μενού. Reboot το κινητό.
     
     
     
  • 4 Κάνουμε το αρχικό setup, βάζουμε gmail λογαριασμό! την επιλογή που λέει για τα gapps αγνοήστε την μιας και είναι αδύνατον(βλέπε βήμα 8ο) να τις βρει.
     
     
     
  • 5: Impossible is nothing, android is believing. Κατεβάζουμε Market enabler --> βάζουμε T-mobile(US) --> ανοίγουμε μαρκετ και κατεβάζουμε gmail/youtube/google maps και όποια άλλη googlo-εφαρμογή θέλετε :)

 

 

Προεραιτικά για τους πιο προχωρημένους χρήστες μπορείτε να δείτε το Changelog αλλά και διάφορα modems για να επιλέξετε το καταλληλότερο για εσάς.

Edited by Superuser

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν την βαζω γιατι δεν ειμαι σε φαση πειραματων τελευταια και δεν ειναι για everyday use, αλλα ειναι πολυ καλο νεο!

Ανυπομονω να βγει η ρημαδιασμενη final release να ορμησω, την περιμενω πως και πως αυτην την Rom.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Τα θετικά τώρα!

 

Πολύ ποιο σταθερή από την jvb.

 

ρε Αλεκο, οταν λες πολυ πιο σταθερη απο την jvb και αναφερεις ολα αυτα τα προβληματα στν αρχη τι ακριβως εννοεις??? :lol::lol:

αντε να περιμενουμε αλλο τοσο για την final και αν αυτη θα βγει ποτε

αν δει βγει 100% stable με ολα τα features cm7-miui δεν προκειται να τις εγκαταστησω μονιμα... :(

Edited by saliez
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως είναι καλύτερη σε multitasking, επειδή είναι stock, δηλαδή έχει πάρα πολύ λίγα system apks, και μικρό συνολικό μέγεθος. Δεν φορτώνει αρκετά processes δηλαδή απο μόνο του ποτέ. Το είχα παρατηρήσει κυρίως στο desire μου, εκεί ειδικά με το sense το κινητό είναι αρκετά πιο φορτωμένο, ενώ με τις aosp rom με μέγεθος zip 50-70 mb το κινητό πήγαινε πιο ομαλά, και φυσικά πάντα είχε ram διαθέσιμη >120mb.

Αλλά όντως έχει καλύτερο multitasking, η γενικότερη ταχύτητα δεν έχει μεγάλη διαφορά. Δύσκολα θα την προτιμήσω...

Link to comment
Share on other sites

ρε Αλεκο, οταν λες πολυ πιο σταθερη απο την jvb και αναφερεις ολα αυτα τα προβληματα στν αρχη τι ακριβως εννοεις??? :lol::lol:

 

σε αυτό που λες έχεις δίκιο, αυτό που γράφω είναι πολύ υποκειμενικό... πάω να το αλλάξω.. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφος sallie, τετοια θελουμε να βλεπουμε:) Φυσικα δεν σπευδω να φλασαρω αφου ειμαι ακομα σε φαση δοκιμης με την simply και θελω να ριξω μπετα και τσιμεντα αμεσα. Πλησιαζει παντως η μερα που θα γευτουμε τελικη cyanogen.

 

Ρε γμτ δεν εψηνα λιγο ακομα τη γυναικα να τσιμπησει ενα galaxy να ριχνω πανω οτι μου κατεβει:lol:

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα Αλεξ (@saliez) ελλιωσα με το ποστ σου για την cyanogenmod!!τα μειονεκτηματα δεν ειναι πολλα απλως σας λεω δεν περνει τηλεφωνο δεν στελνει μηνυματα δεν δουλευει καμερα και ραδιοφωνο αλλα ειναι σαν να το εχετε σε λειτουργια πτησης οποτε χαρειτε το ετσι :P
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως γινεται να εχει stable cm7 το htc desire και αλλα κινητα που δεν εχουν παρει ακομα 2.3 και ο γαλαξιας να μην εχει;

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως γινεται να εχει stable cm7 το htc desire και αλλα κινητα που δεν εχουν παρει ακομα 2.3 και ο γαλαξιας να μην εχει;

 

Mαλλον ειναι θεμα του πως θα κουμπωσουν το λειτουργικο στο hardware της συσκευης.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως μου φαινεται δυσκολο να βγει τελικη για τον γαλαξια...δεν ξερω αυτην την εντυπωση εχω..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως γινεται να εχει stable cm7 το htc desire και αλλα κινητα που δεν εχουν παρει ακομα 2.3 και ο γαλαξιας να μην εχει;

 

Καταρχάς το Htc Desire είναι ποιο παλιό από το δικό μας!

Αλλά η αλήθεια είναι οτι οι devs του SGS είναι μεγάλοι κάγκουρες, ακούγαμε την άλλη φορά εγώ και ο suspect21 τον cyanogen σε online radio ο οποίος είπε οτι επειδή οι δικοί μας devs έχουνε κάνει reverse engineering δεν μπορούν να τους βοηθήσουν.

Το reverse engineering τώρα σημαίνει οτι αντί να στήσουν από το 0 την ρομ, στηρίχτηκαν σε ρομ της samsung!

Προσωπικά δεν τρέφω και πολλές ελπίδες, είμαι σίγουρος οτι δεν θα δούμε stable(τουλάχιστον όχι στα επίπεδα που θέλουμε)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως γινεται να εχει stable cm7 το htc desire και αλλα κινητα που δεν εχουν παρει ακομα 2.3 και ο γαλαξιας να μην εχει;

 

Η γνώμη μου είναι ότι ίσως υπάρξει stable CM για τον Γαλαξία, θα αργήσει, απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα συνεχίσουν να προσπαθούν οι devs εάν κολήσουν κάπου, και δεν ξέρεις αν θα πουν εε δεν ....... και πάρουν το Galaxy SII να πειραματιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι ίσως υπάρξει stable CM για τον Γαλαξία, θα αργήσει, απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα συνεχίσουν να προσπαθούν οι devs εάν κολήσουν κάπου, και δεν ξέρεις αν θα πουν εε δεν ....... και πάρουν το Galaxy SII να πειραματιστούν.

 

Εγω παλι στηριζομαι στην αντιθετη συμπεριφορα, να πεισμωσουν δηλαδη και να πουν εχουμε δωσει για ολες τις συσκευες και δεν δωσαμε για την πιο δημοφιλη:lol: Περα απο την πλακα η ελευση του S2 ισως να επηρρεασει αρνητικα την πιθανοτητα να δουμε τελικη, σταθερη cm7. Ειδωμεν...

 

Υ.Γ Κυριλλε, πρωτη φορα παρατηρω οτι εχεις δικια σου ρομ στο xda για το galaxy 3. Συγχαρητηρια φιλε, τετοιες προσπαθειες ειναι αξιολογες και ειδικα οταν προκειται για Ελληνες developers. Χιλια μπραβο, θα προσπαθησω να ψησω το ξαδερφακι μου που εχει galaxy 3 να την φλασαρουμε:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

http://forum.cyanogenmod.com/topic/17020-all-models-cyanogenmod-7-for-samsung-galaxy-s-phones-experimental/page__p__149015#entry149015 τωρα τελευταια κανανε αρκετα σημαντικες βελτιωσεις δειτε το changelog.Μακαρι να δουμε stable! Edited by mitsos1

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

μιας και εγινε ξεχωριστο θεματακι χρηζει και ενας οδηγος

:lol::lol::lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

μιας και εγινε ξεχωριστο θεματακι χρηζει και ενας οδηγος

:lol::lol::lol:

 

Bill ολα θα γινουν σιγα σιγα και θα οργανωθουν καλα τωρα που εχουμε το sub-forum μας:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικο πληκτρολογιο εχει η cm7;

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικο πληκτρολογιο εχει η cm7;

 

κατεβαζεις απο το market ;)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

κατεβαζεις απο το market ;)

 

Οκ suspect21!

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Οκ suspect21!

 

αυτό που είπε ο μπιλλ, εσύ είσαι σίγουρος οτι θες να βάλεις την cyanogenmod7 :lol::lol::lol::lol:

βέβαια πέρα από τα bugs που έχω γράψει δεν έχει κάτι άλλο ποιο τραγικό αλλά δεν είναι και τόσο φιλική αν με πιάνεις :happy:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα οδηγό, για προχωρημένους!

 

Επίσης tweet που διάβασα πριν λίγο:

codeworkx Daniel Hillenbrand

#teamhacksung fix0red cam's on #cm7 for #sgs!!!

 

Ο codeworkx είναι ο βασικός dev της CM7 για τον γαλαξία μας, τώρα τι και πως όταν θα ξέρω ενημερώνω :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Updated...

codeworkx Daniel Hillenbrand

new build of #cm7 for #sgs is out. cam is working fine. but no gtalk video support at the moment.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

το κωλο720p το φτιαξαν??? :rolleyes:

 

Οχι ρε γμτ και ειναι απο τους βασικοτερους λογους που δεν την δοκιμαζω.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...