Jump to content

Lenovo S650 VIBE


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίδιο θέμα είχα και εγώ στο s820 με το update του su binary και έχω αναφέρει πιο πάνω τι έκανα στη δική μου περίπτωση.

 

Offtopic: maddie, προσπαθώ να σου απαντήσω σε μνμ σου αλλά εχεις απενεργοποιήσει τα μνμτα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια επειδη παιδευτικα και εγω με το root του τηλεφωνου τελικα αυτο που επιασε και εχω supersu δικαιωματα ειναι αυτο πρωτα κατεβαζουμε το UPDATE-SuperSU-v1.94 και το τοποθετουμε στο φακελο download . μετα μεσα απο το upgrade system παμε και επιλεγουμε reboot in recovery μετα επιλεγουμε install το συγκεκριμενο update και μετα κανουμε reboot system και αυτο ηταν ο supersu δουλευει τελεια
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια επειδη παιδευτικα και εγω με το root του τηλεφωνου τελικα αυτο που επιασε και εχω supersu δικαιωματα ειναι αυτο πρωτα κατεβαζουμε το UPDATE-SuperSU-v1.94 και το τοποθετουμε στο φακελο download . μετα μεσα απο το upgrade system παμε και επιλεγουμε reboot in recovery μετα επιλεγουμε install το συγκεκριμενο update και μετα κανουμε reboot system και αυτο ηταν ο supersu δουλευει τελεια

 

Μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις αναλυτικά βήμα βήμα την διαδικασία ώστε να είναι κατανοητό από όλους και να μη γίνει κανένα λάθος? Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις αναλυτικά βήμα βήμα την διαδικασία ώστε να είναι κατανοητό από όλους και να μη γίνει κανένα λάθος? Thanks :)

 

:blink:

 

Ποσο πιο αναλυτικα δηλαδη;

 

1) Αναβουμε την συσκευη

2) Βαζουμε το pin της καρτας sim

3)...

4)...

Link to comment
Share on other sites

:blink:

 

Ποσο πιο αναλυτικα δηλαδη;

 

1) Αναβουμε την συσκευη

2) Βαζουμε το pin της καρτας sim

3)...

4)...

 

Τέλειο :thumbup: το SU Zipαρισμενο η όχι? Στον φάκελο download στην SD η στην εσωτερική?

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Nikchris πριν ήσουν γρήγορος. Αργείς τώρα

Edited by g1zmo
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το μαμισιο multilang ρομ που εχει και τα ελληνικα που το βρισκουμε?

εγραψα στον κινεζο , το phteknet@gmail.com toy to2c.com αλλα δεν απανταει 3 μερες τωρα

 

φυσικα εκανα την αναβαθμιση (που να μην σωσω) και το τηλ εχει μονο αγγλικα και κινεζικα τωρα..

 

ευχαριστω..!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το μαμισιο multilang ρομ που εχει και τα ελληνικα που το βρισκουμε?

εγραψα στον κινεζο , το phteknet@gmail.com toy to2c.com αλλα δεν απανταει 3 μερες τωρα

 

φυσικα εκανα την αναβαθμιση (που να μην σωσω) και το τηλ εχει μονο αγγλικα και κινεζικα τωρα..

 

ευχαριστω..!!

Κανε αυτο και θα είσαι κομπλέ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5300585#post5300585

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Τέλειο :thumbup: το SU Zipαρισμενο η όχι? Στον φάκελο download στην SD η στην εσωτερική?

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Nikchris πριν ήσουν γρήγορος. Αργείς τώρα

 

1) ζιπαρισμενο

2) Οπου θελεις, το διαλεγεις μετα, οπου και να ειναι απο το recovery.

 

Βασικα, ολη η διαδικασια που λεει ο φιλος δεν κανει ρουτ το τηλεφωνο, απλα περναει το supersu app, αν δεν ειναι ήδη ρουταρισμενο ειναι δωρο αδωρο

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς battery calibration;

Φόρτιζα το κινητό ολο το βράδυ και το πρωί το έβγαλα απο την πρίζα.

Έκανα ενα τσιγάρο γύρισα και σε 5 λεπτά μεσα είχε πάει στο 95%.

 

Με το battery calibration τερματίζω 100% στα 4202mv.

 

Αν μπορεί κάποιος να το δει να μου πει πόσο του λέει στα 100%.

Δεν θέλω να κάνετε calibration καλύτερα να διαβάσετε πριν αποφασίσετε να το κάνετε...Το νούμερο στα mv θέλω να μου πείτε στα 100%.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: maddie, προσπαθώ να σου απαντήσω σε μνμ σου αλλά εχεις απενεργοποιήσει τα μνμτα...

 

Καλημέρα " AndreasQTEK " ! Ενεργοποίηση μνμτων ΟΚ .

Edited by Maddie
TΗΙΝΚ :!: " It's Not Illegal Yet "
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς battery calibration;

Φόρτιζα το κινητό ολο το βράδυ και το πρωί το έβγαλα απο την πρίζα.

Έκανα ενα τσιγάρο γύρισα και σε 5 λεπτά μεσα είχε πάει στο 95%.

 

Με το battery calibration τερματίζω 100% στα 4202mv.

 

Αν μπορεί κάποιος να το δει να μου πει πόσο του λέει στα 100%.

Δεν θέλω να κάνετε calibration καλύτερα να διαβάσετε πριν αποφασίσετε να το κάνετε...Το νούμερο στα mv θέλω να μου πείτε στα 100%.

 

Λογικο ειναι αυτο που γραφεις και μου εχει τυχει σε πολλα κινητα.

Μαλλον, οταν το κινητο φτασει στο 100%, ξεφορτιζει μεχρι το 95% και ξαναφορτιζει.

 

Την επομενη φορα, βγαλτο μολις παει στο 99% (οχι βραδυ προφανως) και δες το, νομιζω θα πεφτει φυσιολογικα η μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη εκανα το root με vroot απλα κατεβαζεις το vroot στον υπολογιστη σου συνδεης το τηλεφωνο με το καλωδιο usb το vroot σου αναγνωριζει το τηλεφωνο και σου λεει αν ειναι root η οχι.αν δεν ειναι πατας στο εικονειδιο root και ξεκιναει η διαδικασια μετα σου λεει complete το τηλεφωνο κανει reboot.μετα ομως εχει κατεβει μια κινεζοεφαρμογη διαχειρησης ροοτ οποτε για να βγαλουμε τημ κινεζο εφαρμογη κανουμε την διαδικασεια που ανεφερα πιο πανω ωστε το τηλεφωνο να ειναι ροοτ και να φυγει η κινεζοεφαρμογη
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία (BL210) στο Lenovo S820 νομίζω είναι η ίδια με του Lenovo S650 σωστά ;;;

Ναι, και το S820 έχει την BL210...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και το S820 έχει την BL210...

 

Ωραία, επειδή και εγώ αυτό βλέπω, εάν θέλει κάποιος επιπλέον μπαταρία με 3,5$ ψάχνοντας στο Internet βρήκα αυτό:

http://www.buyincoins.com/item/35216.html

(Απ' αυτό το μαγαζί εχω πάρει 2 φορές μικροπράγματα (πουλάει και κατευθείαν και μέσω ebay) δεν γνωρίζω κάτι άλλο)

Edited by Maddie
TΗΙΝΚ :!: " It's Not Illegal Yet "
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος επιγραμματικά γιατί οι 93 σελίδες μου πέφτουν πολλές:

1) Το κινητό τελικά στο antutu πόσο βγάζει; αλλού το είδα ~17.000 και στο minideal δίνουν ~10.500.

2) Η stock rom σε τι κατάσταση είναι; Είναι καλή ή bloated; έχει κανα bug;

3) Υπάρχει Ευρωπαϊκή official rom όπως και στο S820 (στα Αγγλικά) με OTA updates?

4) S820 ή S650

 

Ευχαριστώ! :D

Edited by VeRDe
Link to comment
Share on other sites

Καλιμπραρισμα μπαταρίας έχει σίγουρα νόημα για οποιον έχει αλλάξει ρομ. Χωρίς αλλαγή ρομ δεν ξέρω αν προσφέρει κάτι άλλα κακό δεν κάνει. Ουσιαστικά αλλάζει το αρχείο που έχουν αποθηκευτεί τα χαρακτηριστικα της χρήσης της. Έτσι δεν παρατηρουνται φαινόμενα όπως αυτό που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω ή ακόμα χειρότερα να πέφτει από το 40% στο 10 μέσα σε 15 λεπτά. Κι εγώ το έκανα την 1 η φορά με εξωτερικό πρόγραμμα, και τη δεύτερη φορά με το power manager που είχε η ρομ που δουλεύω.
LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

στην αρχη εκανα το root με vroot απλα κατεβαζεις το vroot στον υπολογιστη σου συνδεης το τηλεφωνο με το καλωδιο usb το vroot σου αναγνωριζει το τηλεφωνο και σου λεει αν ειναι root η οχι.αν δεν ειναι πατας στο εικονειδιο root και ξεκιναει η διαδικασια μετα σου λεει complete το τηλεφωνο κανει reboot.μετα ομως εχει κατεβει μια κινεζοεφαρμογη διαχειρησης ροοτ οποτε για να βγαλουμε τημ κινεζο εφαρμογη κανουμε την διαδικασεια που ανεφερα πιο πανω ωστε το τηλεφωνο να ειναι ροοτ και να φυγει η κινεζοεφαρμογη

 

Θα κάνω μια προσπάθεια να φτιάξουμε έναν οδηγώ Root με το Vroot για το τηλέφωνό μας.

 

1. Από ΕΔΩ κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε στο PC μας, το πρόγραμμα Vroot.

2. Αφού εγκατασταθεί στο PC, το τρέχουμε και μας εμφανίζει (εικόνα 1).

3. Συνδέουμε το τηλέφωνο με το PC και προσέχουμε να είναι τσεκαρισμένα ( ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ) σύνδεση υπολογιστή με USB : α) Χώρος αποθήκευσης USB και β) Εντοπισμός σφαλμάτων USB.

4. Το πρόγραμμα Vroot. εντοπίζει το τηλέφωνο (εικόνα 2)

5. Πατάμε Root και μετά από λίγο (εικόνα 3)

6. Tο τηλέφωνο κάνει Reboot.

Το τηλέφωνο είναι Root και το βλέπουμε αφού κατεβάσουμε και εγκαταστήσουμε από το Play Store, το root checker, πατάμε Verrify Root και εμφανίζει (εικόνα 4) Όμως Δεν έχει την ρίζα του Surer SU.

 

Όλα όσα περιγράφονται εδώ εκτελέστηκαν βήμα βήμα στο δικό μου τηλέφωνο (S119_131014) το οποίο είναι πλέον Root και με την ρίζα του Surer SU.

Πριν ξεκινήσετε την διαδικασία να είστε σίγουροι ότι την έχετε κατανοήσει και κρατάμε και ένα backup .

 

Η παρακάτω διαδικασία αφορά τα τηλέφωνα που είναι Root με την προαναφερθείσα Rom αλλά δεν έχουν την ρίζα του Surer SU

 

Τα παρακάτω είναι συρραφή προηγούμενων μηνυμάτων των συναδέλφων jimakos19 και DrNick

Τα αρχεία που περνάμε στο τηλέφωνο:

7. Κατεβάζουμε από ΕΔΩ το UPDATE-SuperSU-v1.94.zip και βάζουμε όπως είναι Zip στην external storage\download.

8. Κατέβασε από ΕΔΩ το TWRP_v2.6.3.0_S650_CN.7z

9. Άνοιξέ το και βρες το recovery.img (με την τελευταία έκδοση του winrar ή η εφαρμογή 7zip.)

10. Βάλε το recovery.img στη SD χύμα

11. Βάλε στο κιν το Mobileuncle tools (play store)

12. Τρέξτο και διάλεξε recovery update

13. Διάλεξε το αρχείο recovery.img και επιβεβαίωσε να κάνει reboot σε recovery

14. Ανοίγει το Team win recovery project v2.6.3.0 και πατάμε install.

15. Επιλέγουμε από την external storage\download το UPDATE-SuperSU-v1.94.zip το εγκαθιστούμε και τέλος._

 

Καλή επιτυχία σε όσους το χρειάζονται και το τολμήσουν.

 

Υ.Σ. Θα ήταν παράλειψη μου να μην ευχαριστήσω όλους όσους βοήθησαν και ιδιαίτερα τους:

DrNick, Toumpanovlaxos, Billerr, Ergaleios, jimakos19

Edited by fatbear
Link to comment
Share on other sites

@fatbear αν θες συμπλήρωσε τα επόμενα βήματα από αυτό το post για να ενσωματώσω το δικό σου στο γενικό οδηγό που βρίσκεται στην 1η σελίδα.

@verde:

1. 17.000-18.000 ανάλογα με τη ρομ που έχει περάσει ο καθένας

2. Η στοκ είναι σε καλή κατάσταση χωρίς κινεζιές ή άλλα κολλήματα. Ο launcher της έιναι περίεργος (χάλια για τα γούστα μερικών) όπως και τα μενού των ρυθμίσεων. Οι ΟΤΑ αναβαθμίσεις χάνουν τα ελληνικά και τα gapps και γεμίζουν κινεζιές.

3. Ευρωπαϊκές είναι οι ROW με αναβαθμίσεις ΟΤΑ. Σταθερές αλλά χωρίς ελληνικά.

4. Δεν έχω ψάξει τα του s820, σορρυ :O

LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

3) Υπάρχει Ευρωπαϊκή official rom όπως και στο S820 (στα Αγγλικά) με OTA updates?

4) S820 ή S650

3) Εάν εννοείς ROW (Rest of the World) ROM, ναι υπάρχει και για το S650 αλλά εφόσον δε σε ενοχλούν τα Αγγλικά ιδανική επιλογή είναι η νέα official VIBE UI rom της Lenovo η οποία για μένα είναι ό,τι καλύτερο και μπορείς να επιλέξεις είτε 4.2.2 jelly bean λειτουργικό είτε 4.4.2 kitkat, ανάλογα ποια θα εγκαταστήσεις. Επίσης αναμένεται στο άμεσο μέλλον να γίνουν multilanguage.

4) To S650 έχει 8GB μνήμη, 1.3 επεξεργαστή, 10+ ευρώ φθηνότερο, ελαφρύτερο. Το S820 4GB, 1.2 επεξεργαστή, έχει καλύτερες κάμερες, καλύτερη ανάλυση οθόνης και corning gorilla glass.

Link to comment
Share on other sites

@fatbear αν θες συμπλήρωσε τα επόμενα βήματα από αυτό το post για να ενσωματώσω το δικό σου στο γενικό οδηγό που βρίσκεται στην 1η σελίδα. :O

 

Στον οδηγό του panosvo τον οποίο και ευχαριστώ, έχει βοηθήσει πάρα πολύ, στο έβδομο βήμα (7) μετά την ενημέρωση του SU binary βγάζει ότι ΑΠΕΤΥΧΕ και χάνετε και το Root.

Περιμένουμε από τον jimakos19 να γράψει τα επόμενα βήματα να τα δοκιμάσουμε και θα στα στείλω να τα ενσωματώσεις.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ…!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας από εμένα. Ειμαι

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γειά σας από εμένα. Είμαι κάτοχος του κινητού τον τελευταίο μήνα, και τις τελευταίες μέρες δεν μπορώ να μπω καθόλου στο play store. Γνωρίζετε μήπως τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

3) Εάν εννοείς ROW (Rest of the World) ROM, ναι υπάρχει και για το S650 αλλά εφόσον δε σε ενοχλούν τα Αγγλικά ιδανική επιλογή είναι η νέα official VIBE UI rom της Lenovo η οποία για μένα είναι ό,τι καλύτερο και μπορείς να επιλέξεις είτε 4.2.2 jelly bean λειτουργικό είτε 4.4.2 kitkat, ανάλογα ποια θα εγκαταστήσεις. Επίσης αναμένεται στο άμεσο μέλλον να γίνουν multilanguage.

4) To S650 έχει 8GB μνήμη, 1.3 επεξεργαστή, 10+ ευρώ φθηνότερο, ελαφρύτερο. Το S820 4GB, 1.2 επεξεργαστή, έχει καλύτερες κάμερες, καλύτερη ανάλυση οθόνης και corning gorilla glass.

 

Ευχαριστώ.

 

Η ROW κατά την αναβάθμιση χάνει τα gapps; Και κάτι ακόμα, η VIBE UI έχει επίσης OTA και gapps;

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια προσπάθεια να φτιάξουμε έναν οδηγώ Root με το Vroot για το τηλέφωνό μας.

 

1. Από ΕΔΩ κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε στο PC μας, το πρόγραμμα Vroot.

2. Αφού εγκατασταθεί στο PC, το τρέχουμε και μας εμφανίζει (εικόνα 1).

3. Συνδέουμε το τηλέφωνο με το PC και προσέχουμε να είναι τσεκαρισμένα ( ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ) σύνδεση υπολογιστή με USB : α) Χώρος αποθήκευσης USB και β) Εντοπισμός σφαλμάτων USB.

4. Το πρόγραμμα Vroot. εντοπίζει το τηλέφωνο (εικόνα 2)

5. Πατάμε Root και μετά από λίγο (εικόνα 3)

6. Tο τηλέφωνο κάνει Reboot.

Το τηλέφωνο είναι Root και το βλέπουμε αφού κατεβάσουμε και εγκαταστήσουμε από το Play Store, το root checker, πατάμε Verrify Root και εμφανίζει (εικόνα 4)

Όμως Δεν έχει την ρίζα του Surer SU.

jimakos19, από εδώ και κάτω συμπλήρωσε τα υπόλοιπα και πιο ουσιαστικά βήματα για να ολοκληρωθεί ο οδηγός για Root.

 

παιδια εχετε δικιο σε ολα τα παραπανω απλα εγω δοκιμασα αυτο και πετυχε στο κινητο μου ελπιζω να πετυχει και σε εσας. Μετα απο ολα που περιεγραψε ο φιλος πιο πανω κατεβαζουμε το http://download.chainfire.eu/396/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v1.94.zip?retrieve_file=1 και βαζουμε το αρχειο στο τηλεφωνο μας (εγω το εβαλα στις ληψεις) μετα απο το system upgrade του τηλεφωνου σερνουμε αριστερα την οθονη και εμφανιζονται καποιες επιλογες παταμε την επιλογη toolkit και μετα reboot into recovery αφου μπουμε στο recovery παμε εκει που λεει install και βρισκουμε το σχετικο αρχειο το τρχουμε και κανουμε reboot απο system και αυτο ηταν o supersu λειτουργει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Η ROW κατά την αναβάθμιση χάνει τα gapps; Και κάτι ακόμα, η VIBE UI έχει επίσης OTA και gapps;

Η vibe έχει OTA και τα gapps πρέπει να τα κάνεις εγκατάσταση εσύ, διαδικασία πολύ απλή...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...