Jump to content

Lenovo S650 VIBE


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα ονοματα που εχω στις επαφες με ελληνικα γραμματα δεν μπορω να γραψω το ονομα με περισσοτερα γραμματα απο 5-6.

Ήταν έτσι εξ αρχής ή έγινε στην πορεία; Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα (ROW_S112_javum).

 

O RocketDial Dialer είναι πολύ καλός αλλά δε βλέπω να υποστηρίζει τη διπλή sim στo call log. Εννοώ να φαίνεται από πια σιμ πήρες έναν αριθμό και κυρίως σε πια σιμ σε πήρε... Η μήπως είναι κάποια ρύθμιση που ακόμα δεν έχω βρει... Γιατί κατά τα άλλα τα σπάει...

Edited by DrNick
LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια γνωριζει κανεις εαν το Lenovo s650 κανει print screen και πως;

 

Σε όλα τα Android phone μπορείς να πάρεις screen shot, πατώντας ταυτόχρονα τα κουμπιά κλειδώματος (επάνω) και μείωσης φωνής (πλάγια δεξιά)....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους. το πρωτο μου μηνυμα στο forum :cry:

 

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

αγορασα το s650 για την ανηψια μου και το ειχα 2-3 μερες.

το παραγγειλα 03.04.2014 απο minideal.net και το ειχα στα χερια μου 21 μερες μετα.

ηρθε χαρτακι-ειδοποιηση απο το ταχυδρομειο και πηγα και το παρελαβα 24.03.2014.

διαλεξα αποστολη με singpost και δεν πληρωσα μεταφορικα. τιμη αγορας €114.

ειχα συνεννοηθει με την "kathy" μεσω skype και ηταν πολυ εξυπηρετικη.

επισης με βοηθησε με τη νεα rom (ειχα κανει update και χαθηκαν τα ελληνικα).

 

ειναι σε λευκο χρωμα. χωρις να το ζητησω, εστειλαν μαζι 1 θηκη και 1 ζελατινα οθονης.

η θηκη ειναι απλη και ωραια, χρωμα λευκο (διαφανες) και "φοριεται" στην πισω πλευρα.

το κουτι ηταν κανονικο της lenovo και μεσα υπηρχε επισης ενα σετ ακουστικων για το ραδιοφωνο,

ενα καλωδιο usb, 1 πολυ μικρο φυλλαδιο με οδηγιες (αλλα στα κινεζικα) και πριζακια

(κινεζικο συν μετατροπεας κτλ. αλλα ειναι καπως αβολη η χρηση με τον μετατροπεα,

οποτε αμα θες αγοραζεις απο ελλαδα εναν αλλο -ειναι παμφθηνοι- ή το φορτιζεις μονο με το usb)

 

πολυ ομορφο και αρκετα καλη κατασκευη. δε δειχνει φτηνιαρικο.

φαινεται πολυ λεπτο και φοβασαι μη σου σπασει. ωραια οθονη.

ειμαι ψηλος, εχω μεγαλες παλαμες, εντουτοις το μεγεθος του χρειαζεται

και τα δυο χερια μου για να το χειριστω. το σχημα του δεν προσφερει

το "ασφαλες" κρατημα που σου προσφερουν πχ καποια sony ή το moto g.

το υλικο του πισω μερους αν το πιεσεις με το νυχι, βυθιζεται ελαφρως, αλλα αυτο δεν το λεω

ως αρνητικο, απλως προσπαθω να εξηγησω το ειδος του υλικου και την αισθηση αφης.

 

ζητησα να εχει ελληνικα και οντως ειχε (και πολλες αλλες γλωσσες), ομως σε καποια μενου

εμφανιζονται αγγλικα, αλλα αυτο για καποιον που ξερει λιγα αγγλικα δεν αποτελει προβλημα.

ειχε android 4.2.2 // S650.V11, 2013/09/06 // S650_S119_131014

δεν ηταν rooted (ουτε ζητησα να το κανουν)

 

οταν το ανοιξα (η μπαταρια ηταν φορτισμενη περιπου ως τη μεση) και ενωθηκα μεσω wifi,

μου προτεινε να το κανω update. υποψιαστηκα οτι μπορει να χαθουν τα ελληνικα και το play store.

ρισκαρα, το εκανα update (εκανε download το κινητο περιπου 800MB και μετα επανεκκινηση)

και χαθηκαν οι πολλες γλωσσες. εμειναν τρεις: αγγλικα, κινεζικα και μια αλλη σαν κινεζικη.

χαθηκε και το play store. δοκιμασα αγγλικα αλλα σε διαφορα μενου εμφανιζονταν και αρκετα κινεζικα.

 

ετσι αναγκαστηκα να κανω flash το κινητο και του εβαλα S650_S123_131105.

επανηλθαν τα ελληνικα (και οι αλλες γλωσσες) καθως και το play store.

παρολο που απο το S119 πηγα στο S123, παλι δεν ειναι πληρως εξελληνισμενα τα μενου.

 

((προσθετω αυτη την παραγραφο-σχολιο μετα που διαβασα τα μηνυματα του panosvo και greekn1c πιο κατω:

ελπιζω αν το κινητο εντοπισει καποια στιγμη νεα rom να μην πεταει συνεχεια παραθυρακι για update.

λογικα πρεπει να υπαρχει ρυθμιση για απενεργοποιηση του αυτοματου ελεγχου))

 

στην τιμη περιπου €110 θεωρω το κινητο παρα πολυ καλη ευκαιρια. στο skroutz.gr το πουλανε 250!

δεν κολλαει, ειναι απο τα πιο ομορφα κινητα που εχω δει και ειδικα στην ελλαδα που οι επιλογες

για δικαρτα κινητα δεν ειναι πολλες, αποτελει παρα πολυ καλη και vfm λυση.

δεν εχω ελεγξει το gps οποτε δεν εχω γνωμη για αυτο.

 

επισης βγηκε και το lenovo s660 με 3000mah μπαταρια και τρεχουσα τιμη €149.

εκτιμω συντομα θα πεσει στα €120.

 

ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑ

οσοι εκαναν update και χαθηκαν τα ελληνικα, χρειαζονται 3 πραγματα για να φλασαρουν το κινητο:

τους usb drivers, το flash tool και τη rom. δινω παρακατω links για να τα κατεβασετε.

πρεπει να κατεβασετε και τα 3 αρχεια, να τα εχετε στον ιδιο φακελο (μην αλλαξετε το ονομα τους)

και να ανοιξετε το πρωτο αρχειο. ο υπολογιστης θα καταλαβει οτι βρισκονται και τα αλλα 2 αρχεια εκει

και λαμβανοντας υποψη και τα 3 αρχεια, θα αποσυμπιεσει τα δεδομενα δημιουργωντας εναν κανονικο φακελο.

μεσα στον φακελο γραφω πολυ απλες-ευκολες οδηγιες-βηματα για να φλασαρετε τη συσκευη. συνοπτικα:

εγκαθιστας τους drivers στον υπολογιστη, κανεις επανεκκινηση, τσεκαρεις 3 ρυθμισεις στο προγραμμα flash,

αφαιρεις την μπαταρια και συνδεεις το κινητο στον υπολογιστη με καλωδιο usb, ξεκινα η διαδικασια

και σε λιγοτερο απο 5 λεπτα εχεις νεα rom με ελληνικα και play store.

 

τα links για να κατεβασετε τα αρχεια:

αντιγραψτε τα link και αντικαταστηστε τα ???? με τη λεξη zippyshare (δεν την εμφανιζε το φορουμ).

(στη σελιδα του zippyshare πατηστε στο πορτοκαλι download δεξια)

www15.????.com/v/52791059/file.html

www15.????.com/v/209528/file.html

www15.????.com/v/98363613/file.html

 

οσοι χρησιμοποιησατε τα αρχεια που ανεβασα και τις οδηγιες, επιβεβαιωστε εδω αν πηγαν ολα οκ :dance:

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή παρουσίαση της πρώτης εμπειρίας σου με το κινητό και χρήσιμη περιγραφή των βημάτων.

Νομίζω ότι το πρόβλημα με το χάσιμο των ελληνικών είναι σοβαρό, για πολλούς χρήστες, και δεν ξέρω αν συμβαίνει με τα υπόλοιπα κινητά που rootάρονται.

 

Το ερώτημα που τίθεται, πλέον, είναι εάν αξίζει η διαδικασία του rootαρίσματος ή δεν χρειάζεται για τις περιπτώσεις που δεν θα ασχοληθεί ποτέ ο χρήστης, όπως η γυναίκα μου, για την οποία σκέπτομαι αυτή την αγορά.

 

Σε ότι αφορά στο 660, δεν νομίζω ότι αξίζει το κόπο η διαφορά των 50€ περίπου για τη μεγαλύτερη μπαταρία, τουλάχιστον επί του παρόντος.

Link to comment
Share on other sites

@telefoneri

Συγχαρητήρια για το 1ο σου πόστ. Περικτικότατο και πολύ χρήσιμο.Περιμένω και εγώ το s650 από μέρα σε μέρα οπότε είναι καλό να υπάρχουν οι οδηγίες σε περίπτωση που "γλιστρήσει" το δάχτυλο και κάνουμε update!!

Link to comment
Share on other sites

@panosvo

την κατεβασα απο κινεζικο λινκ. δε θυμαμαι το ονομα.

αν δεν εχω σβησει τα αρχεια απο το λαπτοπ θα δοκιμασω να τα ανεβασω καπου ;)

 

@makap

- δε νομιζω οτι χρειαζεται root-αρισμα...

- ναι, για αυτο και εγω το περιμενω να παει €120 :)

 

@greekn1c

:) ελπιζω να μπορεσω να σας ανεβασω τα αρχεια

η διαδικασια ειναι ευκολη

 

 

edit: δειτε το σχολιο #630 πιο πανω (προσθεσα links)

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στα χαρτιά της Lenovo (http://mobilesupport.lenovo.com/us/en/products/s650_smartphone?tabname=manuals) οτι το SAR είναι:

 

Κεφάλι: 0,427 @ 1g

Σώμα: 0,830 @ 1g \ 0.615 @ 10g

Link to comment
Share on other sites

@panosvo

την κατεβασα απο κινεζικο λινκ. δε θυμαμαι το ονομα.

αν δεν εχω σβησει τα αρχεια απο το λαπτοπ θα δοκιμασω να τα ανεβασω καπου ;)

 

@makap

- δε νομιζω οτι χρειαζεται root-αρισμα...

- ναι, για αυτο και εγω το περιμενω να παει €120 :)

 

@greekn1c

:) ελπιζω να μπορεσω να σας ανεβασω τα αρχεια

η διαδικασια ειναι ευκολη

 

http://www.lenovosj.com/rom/s650/470.html

Αυτή είναι;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή παρουσίαση της πρώτης εμπειρίας σου με το κινητό και χρήσιμη περιγραφή των βημάτων.

Νομίζω ότι το πρόβλημα με το χάσιμο των ελληνικών είναι σοβαρό, για πολλούς χρήστες, και δεν ξέρω αν συμβαίνει με τα υπόλοιπα κινητά που rootάρονται.

 

Το ερώτημα που τίθεται, πλέον, είναι εάν αξίζει η διαδικασία του rootαρίσματος ή δεν χρειάζεται για τις περιπτώσεις που δεν θα ασχοληθεί ποτέ ο χρήστης, όπως η γυναίκα μου, για την οποία σκέπτομαι αυτή την αγορά.

 

Σε ότι αφορά στο 660, δεν νομίζω ότι αξίζει το κόπο η διαφορά των 50€ περίπου για τη μεγαλύτερη μπαταρία, τουλάχιστον επί του παρόντος.

 

Σχετικά με ενημέρωση που βγάζει συχνά η μόνη λύση προς το παρόν για μένα είναι το ροοτ και το ξήλωμα της εφαρμογής system upgrade με το titanium backup

 

Μπορεί να πατήσεις καταλάθος την ενημέρωσης (το έχει στα χέρια του κάποιο παιδί κλπ) και μετά τρέχεις.

 

Και επίσης όταν το κάνεις ροοτ, μπορείς να βάλεις και εφαρμογή adfree.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έχει και ποιό καινούργια, δεν ξέρω εάν έχει Ελληνικά

http://www.lenovosj.com/rom/s650/559.html

Link to comment
Share on other sites

Έχει και ποιό καινούργια, δεν ξέρω εάν έχει Ελληνικά

http://www.lenovosj.com/rom/s650/559.html

 

http://lenovo-forums.ru/topic/3508-lenovo-s650-%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B8/

Η 123 δεν έχει ελληνικά αλλά έχει multilanguage πληκτρολόγιο..

Θα ψάξω και την 126 αν έχει..

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://translate.google.com/translate?hl=el&sl=hu&tl=en&u=http%3A%2F%2Fitcafe.hu%2Ftema%2Flenovo_s650_vibe%2Fhsz_1-1.html&sandbox=1

 

Εδώ ο ούγγρος έχει μαζέψει όλες τις rom εκτός από τις VIBE για τις οποίες κοιτάξτε στο http://www.vibeui.com/xiazai_s650_nk.html

Link to comment
Share on other sites

@yiannism01

η rom στο http://www.lenovosj.com/rom/s650/470.html δε νομιζω να ειναι ιδια με εκεινη που ανεφερα,

διοτι τα μεγεθη των files που γραφω στο δικο μου μηνυμα πιο πανω, διαφερουν.

οταν ειχα κανει τη διαδικασια ειχα προβλημα χωρου στον υπολογιστη μου και τα εγραψα σε ενα χαρτι

που τυγχαινει να εχω μαζι μου και ειμαι σιγουρος για αυτα (οτι δηλαδη ειναι 428MB συμπιεσμενο)

 

edit: δες πιο πανω το σχολιο #630 (προσθεσα links)

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως παιδιά πέρα από μια φορά δεν μου έχει ξανά βγάλει να κάνω update στην rom εκτός αν το σκαλιζω. Χρησιμοποιώ και το apex launcher και έχω κρύψει και την εφαρμογή εντελώς οπότε δεν γίνεται να το πατήσει κάποιος Καταλανός. Από την άλλη το Calender μου βγάζει το update πυκνά συχνά (περιμένω μπας και βγάλουν καμία καινούργια γιατί η υπάρχουσα δεν με βολεύει).
Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια, και στο δικο μου δεν το βγαζει συχνα...δηλαδη εδω και 2 εβδομαδες που το εχω, ζητημα να μου το βγαλε κανα 2 φορες...πιο πολλες φορες μου εβγαζε το contact manager, το οποιο το εκανα και τελειωσε, δεν με επηρρεαζει καθολου...εκανα και το music...

 

για το calendar δεν μου το εχει βγαλει ποτε, ισως γιατι εγκατεστησα χειροκινητα το Lenovo calendar...απο τα ποστς στα προηγουμενα σχολια...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στα χαρτιά της Lenovo (http://mobilesupport.lenovo.com/us/en/products/s650_smartphone?tabname=manuals) οτι το SAR είναι:

 

Κεφάλι: 0,427 @ 1g

Σώμα: 0,830 @ 1g \ 0.615 @ 10g

 

Κι εγώ αυτό είχα στο μυαλό μου (και αυτός ήταν ένα λόγος που το επέλεξα). Το φυλλαδιάκι μέσα στο κουτί είχε μια ευχάριστη έκπληξη: 0,308 W/kg

LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δηλαδη με ολα

Γι αυτο πουλαει σαν ζεστο ψωμι

Το μονο που του λειπει νομιζω ειναι η πυξιδα, αλλα ποιος νοιαζεται

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ρε παιδια εκανα αναβαθμιση της επαφες σε v2.5 και κατι,λοιπον στην μια σιμ βγαζει 697..... Και στην αλλη θελει και το +30697..... Εχω γραψει και ονομα στην μια περιπτωση το βγαζει στην αλλη οχι.
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα μολις το βαζεις στο αυτι σου σβηνει η οθονη και μολις το παρεις αναβει ξανα.Εχει αισθητηρα,proximity sensor,ακριβως διπλα απο το πλεγμα του μικροφωνου,αριστερα οπως κοιτας το τηλεφωνο.Μηπως δεν εχεις ενεργοποιημενη την επιλογη απο τις ρυθμισεις?

 

αν σου ειναι ευκολο μπορεις να με καθοδηγησης με τις ρυθμισεις γιατι μαλον στα αγγλικα δεν τα παω καλα...σ ευχαριστο παντως για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το περιμένω για φίλο, μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνουμε Update και τι όχι ώστε να μην χαθούν τα ελληνικά και να τρέχει το κινητό απροβληματιστα;
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα στο s650 kai s660 το 650 μου αρεσει ποιο πολυ σαν σχεδιο και απο οτι εχω διαβασει δεν εχει ιδιαιτερα θεματακια με προβληματα κτλπ.....Απο την αλλη θεωρω σημαντικο την μπαταρια που εχει το S660 βεβαια ειναι προς το παρον κανα 40ευρω ποιο ακριβο και μη δοκιμασμενο απο χρηστες ...Με κανα μισαωρο το πολυ ομιλια και αν.. 1 ωρα internet παιχνιδια δεν παιζω θα μου βγαζει ανετα την ημερα? ειμαι μεσος χρηστης γενικα
Link to comment
Share on other sites

Άνετα δύο μέρες

Μάλλον θα συμφωνήσω. Μάλλον γιατί η μπαταρία μου βγήκε από την 1η φόρτιση το Σάββατο το πρωί, φλασαρίστηκε η καινούρια ρομ και με αρκετό "σκάλισμα", ρυθμίσεις, δοκιμή εφαρμογών και λίγο τηλ (7-8 δίλεπτες κλήσεις) τώρα είναι στο 25%. Το τηλέφωνο ανοιχτό συνέχεια, το wifi ανοιχτό πάνω από το 70% του χρόνου, αλλά το 3g ιντερνετ ελάχιστα (ίσα για να δω ότι τρέχει αξιοπρεπώς). Όλα όμως είναι σχετικά γιατί ο καθένας κάνει διαφορετική χρήση και επιπλέον και τα παραπάνω που σου λέω αναφέρονται στην πρώτη φόρτιση.

LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

Tελικα το βρηκα φιλε.Πρεπει να γινουν οι επαφες εξαγωγηαπο την σιμ στο τηλεφωνο και μετα να γραψεις τα ονοματα οπως θες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...