Jump to content

ZTE V889S


myrsine22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή με ενδιαφέρει και μένα η αγορά 2ης μπαταρίας αλλά δεν έχω βρει κάποια σε ικανοποιητική τιμή, αν βρεις κάτι ενημέρωσε μας εδώ...

 

η αυθεντικη

η αυθεντικη με βαση φορτισης (θα χρειαστειτε ανταπτορα)

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

backup πως έκανες; Με το Lewa Recovery;

 

Δεν έκανα backup γιατί δεν είχα κάτι να χάσω. Το τηλέφωνο τώρα το δοκιμάζω. Δεν το έχω "φορτώσει" ακόμα. Ήθελα να βεβαιωθώ πρώτα πως όλα είναι εντάξει (πέρασα Ελληνικά, root, repartition, ένταση στο ηχείο κτλ.)

Άσε που δεν ξέρω τι είναι το "Lewa Recovery":confused: Αν μου πεις μπορεί να το κάνω στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει και μένα η αγορά 2ης μπαταρίας αλλά δεν έχω βρει κάποια σε ικανοποιητική τιμή, αν βρεις κάτι ενημέρωσε μας εδώ...

 

Ελπίζω να μην αναγκαστώ να καταφύγω σε τέτοια λύση.

Επίσης παρατήρησα πως φορτίζει πολύ γρήγορα. Το είχα μόλις 10 λεπτά στο ρεύμα και από 10% ανέβηκε στο 40. Μπορώ να υποθέσω πως οφείλεται είτε σε ελλάτωμα της μπαταρίας, είτε σε κακή συνεργασία λογισμικού-υλικού. Τώρα έχει φορτίσει πλήρως και θα το ξαναβγάλω αφού καθαρίσω όλα τα προγράμματα που τρέχουν. Ελπίζω να στρώσει, αλλιώς θα πρέπει να το έχω μονίμως στην πρίζα και να το βγάζω μόνο όταν το παίρνω μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα backup γιατί δεν είχα κάτι να χάσω. Το τηλέφωνο τώρα το δοκιμάζω. Δεν το έχω "φορτώσει" ακόμα. Ήθελα να βεβαιωθώ πρώτα πως όλα είναι εντάξει (πέρασα Ελληνικά, root, repartition, ένταση στο ηχείο κτλ.)

Άσε που δεν ξέρω τι είναι το "Lewa Recovery":confused: Αν μου πεις μπορεί να το κάνω στο μέλλον.

Με την 1η ευκαιρια αγαπητε φιλε,και ενα εχεις την ευγενη καλοσυνγ:pκανεις ενα οδηγο how too,για ολους εμας.

@DaDiRa

Μαλλον για bug της rom το βλεπω,εγω βγαζω ανετα την 1,5 μερα.Βεβαια δεν το τρελενβ=ω στην χρηση,νορμαλ πραματα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

η αυθεντικη

η αυθεντικη με βαση φορτισης (θα χρειαστειτε ανταπτορα)

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ!!! :)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ!!! :)

 

τίποτα να είσαι καλά. μόνο πες μου τι θα παραγγείλεις και όταν παραλάβεις εντυπώσεις γιατί και εγώ ψάχνω ευχαριστώ.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Με την 1η ευκαιρια αγαπητε φιλε,και ενα εχεις την ευγενη καλοσυνγ:pκανεις ενα οδηγο how too,για ολους εμας.

@DaDiRa

Μαλλον για bug της rom το βλεπω,εγω βγαζω ανετα την 1,5 μερα.Βεβαια δεν το τρελενβ=ω στην χρηση,νορμαλ πραματα.

 

Οπότε λογικά θα διορθωθεί αν αλλάξω rom. Το θέμα είναι ότι δεν έχω εμπλακεί με τέτοια πράγματα και ψιλοφοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το Lewa recovery είναι στα κινέζικα αλλά ξέρω πως δουλεύει έχω ανεβάσει και εικόνες. Όποιος έχει περάσει τη multilanguage rom του περάστηκε και το clockworkmod.

Έχω είδη ανεβάσει αναλυτικό οδηγό για play store, root και lewa recovery αν θέλει κάποιος να παραμείνει με stock rom ή δεν το έχει πάρει minideal. Το minideal περνάει τη multilanguage. Καμιά μεγαλύτερη μπαταρία θα βρούμε;

Link to comment
Share on other sites

Ολοι εσεις που εχετε προβλημα με την μπαταρια για δοκιμαστε να την καλιμπραρετε με αυτο το προγραμμα https://play.google.com/store/apps/details?id=be.fpmiguel.batterycalibration
Link to comment
Share on other sites

Ολοι εσεις που εχετε προβλημα με την μπαταρια για δοκιμαστε να την καλιμπραρετε με αυτο το προγραμμα https://play.google.com/store/apps/details?id=be.fpmiguel.batterycalibration

 

Επειδή λέει ότι θέλει να είναι full φορτισμένο για να γίνει, θα το αφήσω για όταν το φροτίσω, όμως λέει ότι θέλει να έχει και root access. Αυτό σήμαίνει ότι πρέπει να είναι rootαρισμένο; Γιατί το δικό μου δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λέει ότι θέλει να είναι full φορτισμένο για να γίνει, θα το αφήσω για όταν το φροτίσω, όμως λέει ότι θέλει να έχει και root access. Αυτό σήμαίνει ότι πρέπει να είναι rootαρισμένο; Γιατί το δικό μου δεν είναι.

 

Πρέπει, ναι.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Με την 1η ευκαιρια αγαπητε φιλε,και ενα εχεις την ευγενη καλοσυνγ:pκανεις ενα οδηγο how too,για ολους εμας.

 

Ναι φίλε μου, ευχαρίστως. Θα το κάνω.

 

Υ.Γ. Εσένα φίλε kostast1 μπορεί να σου ζητήσω και μια χάρη. Θα σου πω σε ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει, ναι.

 

Τότε δεν μπορώ να το κάνω. Δεν πειράζει, όμως γιατί βλέπω ότι σιγά σιγά στρώνει. Πάντως αν έχεις κάποια ανάλογη εφαρμογή που να μην απαιτεί rootαρισμένο τηλέφωνο είναι ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

τίποτα να είσαι καλά. μόνο πες μου τι θα παραγγείλεις και όταν παραλάβεις εντυπώσεις γιατί και εγώ ψάχνω ευχαριστώ.
Θα παραγγείλω αυτή με τον φορτιστή (βολεύει πολύ) και όταν θα έχω νεότερα θα ενημερώσω. ;)
Link to comment
Share on other sites

-------- Εγκατάσταση ROM με Ελληνικά - ROOT ----------------

 

1. Κατεβάζουμε, αποσυμπιέζουμε και τρέχουμε τα drivers για το τηλέφωνο (αν δεν τα έχουμε) από ΕΔΩ

 

2. Ελέγχουμε ότι εγκαταστάθηκαν σωστά και ο Η/Υ αναγνωρίζει τη συσκευή μας

 

3. Κατεβάζουμε τη Rom από ΕΔΩ σε .zip

 

4. Δημιουργούμε στο Η/Υ ένα φάκελο (πχ. [v889s_rom]) και αποσυμπιέζουμε εκεί το αρχείο zip

 

5. Κατεβάζουμε και αποσυμπιέζουμε το sp flash tool από ΕΔΩ. Θα δημιουργήσει ένα φάκελο [sP_Flash_Tool_v3.1244.0.sn85]

 

6. Κάνουμε backup στο τηλέφωνο (αν θέλουμε)

 

7. Σβήνουμε το τηλέφωνο και ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ

 

8. Τρέχουμε το Flash_tool.exe που θα βρούμε στο φάκελο [sP_Flash_Tool_v3.1244.0.sn85]

 

9. Στα δεξιά πατάμε στο [scatter-loading]

 

10. Στο πλαίσιο που μας ανοίγει βρίσκουμε στο φάκελο της Rom που δημιουργήσαμε (πχ. το [v889s_rom]) το αρχείο

[MT6577_Android_scatter_emmc.txt] και πατάμε “Άνοιγμα”

 

11. Πατάμε το κουμπί Download (ή F9) και το πρόγραμμα αρχίζει να φορτώνει. Αν σας ζητήσει κάτι πείτε ΝΑΙ

Υ.Γ. 1 -Εμένα δεν μου ζήτησε κάτι για να πω ΝΑΙ αλλά το γράφω γιατί το έγραφε και ο οδηγός

Υ.Γ. 2 –Εγώ τσέκαρα και την επιλογή [DA DL All With Check Sum] επειδή δεν ξεκίνησε στην αρχή. Ο οδηγός δεν έγραφε να το τσεκάρουμε. Δεν ξέρω ούτε τι κάνει αυτή η επιλογή ούτε αν έκανα καλά ή λάθος. Αν κάποιος ξέρει τι κάνει να μου πει για να το διορθώσουμε τον οδηγό. Εμένα δούλεψε σωστά πάντως όταν το τσέκαρα.

 

12. Συνδέουμε στο Η/Υ το τηλέφωνο ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ

 

13. Αρχίζει να φορτώνει η Rom. Θα πάρει 8-10 λεπτά. Όταν τελειώσει αποσυνδέουμε το τηλέφωνο.

 

14. Βάζουμε τη μπαταρία και ανοίγουμε το τηλέφωνο. Η Rom είναι Multilanguage και στην αρχική οθόνη επιλέγουμε Ελληνικά.

 

15. Είμαστε έτοιμοι με Ελληνικά και το τηλέφωνο έχει γίνει ROOT :)

 

------------------ Repartition ----------------

 

Το έχω γράψει και στο μήνυμα #269# αλλά θα το γράψω και εδώ για να είναι κάπου μαζεμένα.

 

Επειδή το τηλέφωνο έρχεται με 500Mb χώρο για τις εφαρμογές (και 2Gb για τα αρχεία) μπορούμε να το αυξήσουμε από τα 500Mb στα 1Gb ή 2Gb (μικραίνοντας αντίστοιχα το χώρο για τα αρχεία)

Η διαδικασία είναι ίδια με αυτήν που περιγράφεται ΕΔΩ για τα τηλέφωνα με ΜΤ6589. Το σωστό αρχείο για το τηλέφωνο μας (MT6577) είναι αυτό που έχω ανεβάσει εγώ στο post #269#

 

----------------- Αυξηση έντασης για ηχείο μεγάφωνο ---------------

 

Επειδή έχει αναφερθεί χαμηλή ένταση ήχου στο ηχείο (στις κλήσεις) και στο μεγάφωνο (στα ringtone) υπάρχει ΕΔΩ οδηγός για να τα αυξήσουμε με το MTK Engineering Mode για τηλέφωνα που είναι ROOT

Edited by vasilk
Link to comment
Share on other sites

Μου εμφάνισε και άλλο πρόβλημα :(

Εκεί που παίζω μου εμφανίζει πάνω δεξιά σε ένα μικρό κίτρινο πλαίσιο low memmory και το παιχνίδι κλείνει. Το έκανε σήμερα πρώτη φορά και τελευταία έχει αρχίσει να γίνεται συχνό φαινόμενο.

 

Edit: Ότι να' ναι. Έκανα ένα reboot το κινητό, και από 16% μπαταρία που έλεγε ότι είχε τώρα μου βγάζει 26%. Το λογισμικό έχει σίγουρα τρελαθεί. Μου φαίνεται θα καταφύγω σε root, και ας το ρισκάρω.

Edited by DaDiRa
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδιά το Lewa recovery είναι στα κινέζικα αλλά ξέρω πως δουλεύει έχω ανεβάσει και εικόνες. Όποιος έχει περάσει τη multilanguage rom του περάστηκε και το clockworkmod.

Έχω είδη ανεβάσει αναλυτικό οδηγό για play store, root και lewa recovery αν θέλει κάποιος να παραμείνει με stock rom ή δεν το έχει πάρει minideal. Το minideal περνάει τη multilanguage. Καμιά μεγαλύτερη μπαταρία θα βρούμε;

 

Δηλαδή όσοι έχουν πάρει συσκευή από minideal που έχει multilanguage rom, έχει ήδη και CWM; Στη συσκευή που έχω στα χέρια μου δεν ισχύει αυτό. Υπάρχει λύση για CWM Recovery;

 

Σε ενδιαφέρει να ανεβάσεις τον οδηγό σου στο δικό μας My Guides section;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όσοι έχουν πάρει συσκευή από minideal που έχει multilanguage rom, έχει ήδη και CWM; Στη συσκευή που έχω στα χέρια μου δεν ισχύει αυτό. Υπάρχει λύση για CWM Recovery;

 

Σε ενδιαφέρει να ανεβάσεις τον οδηγό σου στο δικό μας My Guides section;

 

Δεν είχα δει ότι έχουμε και Guides section φυσικά και θα το ανεβάσω να υπάρχει και εδώ. :cool:

 

Υπέθεσα ότι εγκατέστησαν τη multilamguage που υπάρχει στο needrom μάλλον έκανα λάθος ή δεν πέρασαν το cwm. Αυτή είναι η rom που έχει το CWM. Σίγουρα θα υπάρχει σχετικά εύκολη λύση για να flasharis ΜΟΝΟ το cwm.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν είχα δει ότι έχουμε και Guides section φυσικά και θα το ανεβάσω να υπάρχει και εδώ. :cool:

 

Επειδή αρχικά δεν έχει οποιοδήποτε μέλος τη δυνατότητα να ανοίγει θέμα εκεί, φτιάξε ένα post εδώ με τον οδηγό και εγώ θα τον μεταφέρω σε ξεχωριστό θέμα εκεί και μετά θα φροντίσω να πάρεις τα σχετικά δικαιώματα να τον κάνεις edit αλλά και να έχεις τη δυνατότητα να φτιάξεις και άλλους οδηγούς (εφόσον σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο φυσικά). Σε πρώτη φάση θα μπει link του οδηγού σου στο πρώτο post του παρόντος θέματος.

 

 

Δοκιμασμένο αυτό;

 

Σίγουρα θα υπάρχει σχετικά εύκολη λύση για να flasharis ΜΟΝΟ το cwm.

 

Υπάρχει, απλά δεν υπάρχει έτοιμο cwm recovery και κάποιος πρέπει να το φτιάξει μιας και εγώ σε mac έχω κάποιους περιορισμούς. Ο οδηγός υπάρχει εδώ για όποιον θέλει να πειραματιστεί.

 

-------- Εγκατάσταση ROM με Ελληνικά - ROOT ----------------

 

Προστέθηκε στο πρώτο post, αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς περαιτέρω με οδηγούς, ισχύει και για εσένα ότι αναφέρω παραπάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκε στο πρώτο post, αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς περαιτέρω με οδηγούς, ισχύει και για εσένα ότι αναφέρω παραπάνω.

 

Σε ευχαριστώ αλλά δεν έχω τα προσόντα-γνώσεις. Αυτό τον οδηγώ το βρήκα σε ένα ξένο site και το έβαλα εδώ για να βοηθήσω αυτούς που σαν και εμένα πήραν το τηλέφωνο χωρίς Root και Ελληνικά. Δεν είναι δική μου "δουλειά". Οι γνώσεις μου είναι πολύ περιορισμένες.

(Είμαι εγώ που πιο πάνω ρωτάω τι είναι το "Lewa recovery" το οποίο ακόμα δεν ξέρω τι είναι)

Πάντως καλό είναι που μπήκε ο οδηγός στην πρώτη σελίδα για να το βρει κάποιος εύκολα. Καλή σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η δημιουργία της recovery είναι εύκολη απλά πρέπει η συσκευή να είναι συνδεδεμένη στον υπολογιστή κατά τη διάρκεια της διαδικασίας (δεν έχω τη συσκευή διαθέσιμη αλλιώς το έκανα εγώ). Πάντως υπάρχει έτοιμη lewa recovery (στα κινέζικα).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ "ZTE V889M MTK6577" απο το to2c με δώρα

Leather Case

Screen Film+ Silicon Case

και μου είπαν ότι θα το κάνουν και root.

τελική τιμή 55.72

 

μια χαρα...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V889S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...