Jump to content

Φτιάξτε το δικό σας CWM (ver 6.0.4.4) - updated 23/10/13


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δημιουργείστε το δικό σας CWM recovery με DroidTools

 

Θα χρειαστείτε:

 

Εφόσον δεν σταθήκατε τυχεροί ώστε να βρείτε κάποιο recovery έτοιμο για το κινητό σας τότε μπορείτε να δημιουργήσετε ένα μέσα σε λίγα λεπτά.

Η έκδοση θα είναι λίγο παλιά και καλό θα ήταν να προβείτε μετά σε αλλαγή αυτής αλλά ακόμα και έτσι κερδίζετε πολλά και έχετε την ευκαιρία αργότερα να κάνετε port κάποια νεότερη από άλλο κινητό.

 

 

  1. Θεωρώντας ότι ήδη έχετε κάνει root και άρα έχετε εγκατεστημένους τους drivers, ενεργοποιείστε το USB DEBUGGING από το Developer Options και συνδέστε το κινητό στον υπολογιστή σας.
  2. Ανοίξτε τα Droid Tools και στην καρτέλα phone information θα δείτε τις λεπτομέρειες του τηλεφώνου σας.
  3. Κατευθυνθείτε στην καρτέλα root, backup, recovery
  4. επιλέξτε το To choose the boot.img file
  5. και πατήστε στο κουμπί Recovery and Boot
  6. αυτόματα το πρόγραμμα θα διαβάσει το κινητό σας και θα δημιουργήσει το recovery.img (θα σας ζητηθεί το stock boot.img από την rom που έχετε)
  7. όταν ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία θα ερωτηθείτε εάν θέλετε να γίνει η εγκατάσταση του recovery...

Εάν επιλέξετε ΟΧΙ τότε μπορείτε να εγκαταστήσετε το recovery όπως περιγράφεται ΕΔΩ.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=36529

 

 

Πλέον έχετε εγκαταστήσει custome recovery στο κινητό σας. Όπως είπα και παραπάνω είναι παλιά έκδοση η οποία κάποιες φορές δημιουργούσε corrupted backups. Οπότε προτείνεται να λαμβάνετε περισσότερα του ενός backup εάν αποφασίσετε να παραμείνετε σε αυτή την έκδοση.

 

Έχοντας πλέον ένα λειτουργικό CWM μπορείτε να ακολουθήσετε τον οδηγό σε αυτό το ποστ για να κάνετε πορτ thn COT touch recovery στο δικό σας κινητό. Εάν θέλετε να παραμείνετε σε CWM μπορείτε να κάνετε port την CWM 6.0.3.7 που θα βρείτε στα νήματα του Cubot GT99 ή/και Doogee DG100 ακολουθώντας την διαδικασία στο επόμενο ποστ.

 

Ο οδηγός αυτός είναι μεταφορά από το xda

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργείστε το δικό σας CWM 6.0.4.4

 

Changelog έκδοσης 6.0.4.4

Εκτός από την βάση του cwm που αναβαθμίστηκε σε 6044 (αναλυτικές αλλαγές στο github του clockworkmod recovery), μεγάλες αλλαγές έγιναν στο κώδικα υποστήριξης Mediatek κινητών. Ακόμα διορθώθηκε bug στο οποίο όταν γινόταν restore κάποιο backup που είχε ληφθεί με παλιά έκδοση το cwm επέστρεφε στην παλιά έκδοση του. Τώρα από αυτή την έκδοση δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα και μπορείτε να επαναφέρετε όποιο backup θέλετε χωρίς πρόβλημα στο recovery.

 

Θα χρειαστείτε:

  • εγκατεστημένο και λειτουργικό CWM (δείτε πρώτο ποστ)
  • Auto-port Tool - LINK
  • adb drivers
  • source recovery - LINK

 

Διαδικασία:

  1. Κατεβάστε το porting tool και το recovery που θα χρησιμοποιήσετε ως βάση-source
  2. Αν δεν έχετε εγκατεστημένους τους adb drivers για το κινητό σας κάντε το.
  3. Αποσυμπιέστε το porting tool σε ένα φάκελο
  4. Ενεργοποιείστε το USB Debugging στο κινητό σας και συνδέστε το στον υπολογιστή σας.
  5. Εκτελέστε το Auto Port CWM.exe και ακολουθήστε τις οδηγίες στην οθόνη σας… ουσιαστικά θα δείτε έναν νέο φάκελο με όνομα CWM να δημιουργείται στο ίδιο directory που έχετε και το porting tool. Μέσα εκεί πρέπει να βάλετε το αρχειο του recovery που μόλις κατεβάσατε (πρέπει να το μετονομάσετε σε recovery.img). Και περιμένετε να τελειώσει η διαδικασία.

  6. i). Υπάρχει περίπτωση το tool να σας δώσει μήνυμα ότι δεν είναι εγκατεστημένοι οι adb drivers. Εάν είστε σίγουροι ότι υπάρχουν τότε θα κάνετε ένα τρικ.
    ii). Ανοίξτε τα MTK Droid Tools και πάτε στην καρτέλα root, backup. Recovery. Κάτω δεξιά πατήστε το κουμπί root… μόλις το κουτάκι στα αριστερά γίνει πράσινο πατήστε το κουμπί adb terminal…Υπάρχει περίπτωση να σας ζητηθεί επιβεβαίωση στο κινητό για root δικαιώματα στο ADB shell, όπου εκεί επιλέγετε να δοθούν. Αφήστε τα όπως είναι όλα αυτά και εκτελέστε και πάλι το Auto-port-tool. Αυτή τη φορά θα ολοκληρωθεί κανονικά και στο τέλος θα σας ρωτήσει εάν θέλετε να εγκατασταθεί στο κινητό σας (διαλέξτε ότι θέλετε).
  7. Με το τέλος της όλης διαδικασίας θα δείτε έναν νέο φάκελο PORTED-CWM και μέσα σε αυτόν θα βρείτε το νέο recovery.img που μπορείτε να το εγκαταστήσετε με είτε με flashing είτε με mobileuncle tools.
  8. Αφού δοκιμάσετε την δουλειά σας… ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ την είτε εδώ αλλά πάνω από όλα στο νήμα του κινητού σας.
    Sharing is the point

 

 

credits

yuweng για το port-tool

carliv για το compile της cwm για mediatek

 

 

Επιβεβαιωμένα ports

Edited by athanaso77
update guide
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Updated στην τελευταία έκδοση CWM 6.0.4.4 διορθώνοντας πρόβλημα σε backup που υπήρχε μέχρι τώρα σε όλες τις παλαιότερες εκδόσεις cwm για mediatek κινητά
Link to comment
Share on other sites

Σε Jiayu G4, MIUI v5 (3.10.18), CWM 6.0.2.8 τώρα, λειτουργική

 

Εχω περάσει ADB drivers

ΑΚολουθώ τις οδηγίες, στο βήμα 6 παρουσιάζεται το "θέμα" με τους adb drivers που αναφέρεις, επιχειρώ με MTK Tools, "διαβάζει" το τηλέφωνο, αλλα όταν πατώ το κουμπι ROOT, δεν πρασινίζει το κουτάκι και βγαίνει σφάλμα (ERROR: SU inaccessible)

Fixed permissions on CWM

όταν πατάς το ROOT δες αν έχεις στο κινητό κανένα μήνυμα που ζητά επιβεβαίωση. (σε μένα το έκανε αυτό με την τελευταία έκδοση του SU)

Οντως, κοιτώντας το κινητό, η MIUI ζητούσε επιβεβαιωση, "granted" και δούλεψε!

 

Φτιάχτηκε λοιπόν το "ported" CWM 6.0.4.4 for Jiayu G4, το οποίο είναι άριστο, έχει μεγαλύτερη γραμματοσειρά (ειναι πολύ πιο ευανάγνωστο), εγκαταστάθηκε μέσω MobileUncleTools, δοκιμάστηκε σε backup (το οποίο βγήκε ελάχιστα μεγαλύτερο, 997Mb αντι 996Mb και φτιάχνει και ένα αρχειο .Log παραπάνω)

 

Thanks Aiakos

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Σε Jiayu G4, MIUI v5 (3.10.18), CWM 6.0.2.8 τώρα, λειτουργική

 

Εχω περάσει ADB drivers

ΑΚολουθώ τις οδηγίες, στο βήμα 6 παρουσιάζεται το "θέμα" που αναφέρεις, επιχειρώ με MTK Tools, "διαβάζει" το τηλέφωνο, αλλα όταν πατώ το κουμπι ROOT, δεν πρασινίζει το κουτάκι και βγαίνει σφάλμα (ERROR: SU inaccessible)

Υποψιάζομαι οτι έχει να κάνει με την miui... καμια ιδέα για να ολοκληρώσω?

 

χωρίς τα droid tools.... οταν τρέχεις το port script σου βγάζει μήνυμα για adb drivers?

το τρικ με τα droid tools είναι μόνο όταν βγάζει αυτό το μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς τα droid tools.... οταν τρέχεις το port script σου βγάζει μήνυμα για adb drivers?

το τρικ με τα droid tools είναι μόνο όταν βγάζει αυτό το μηνυμα.

 

Σωστά

Sorry, ADB shell is not working, please recheck

 

 

στο βήμα 6 παρουσιάζεται το "θέμα" με τους adb drivers που αναφέρεις, επιχειρώ με MTK Tools

Το έγραψα ^^^

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ψάξω για το μήνυμα με το SU και θα επανέλθω το απόγευμα (γραφείο τώρα).

 

edit

δοκίμασε να κάνεις fix permissions από cwm και μετά δοκίμασε πάλι

 

-edit 2-

όταν πατάς το ROOT δες αν έχεις στο κινητό κανένα μήνυμα που ζητά επιβεβαίωση. (σε μένα το έκανε αυτό με την τελευταία έκδοση του SU)

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Nope

Fixed permissions on CWM

the same errors (port and MTK Droid tools)

 

SOLVED!!!

Επανέρχομαι...

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

μμμμμ... για δοκίμασε να περάσεις την τελευταία έκδοση του superSU... να βάλει και τα binaries από την αρχή μήπως και δούμε φως
Link to comment
Share on other sites

ΕΤΟΙΜΟΣ!!!

 

Οντως είχε μήνυμα στο τηλέφωνο

 

 

Solved, κράτα μονο το ποστ #4...!

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

τέλεια...

προσθέτω στο δεύτερο ποστ λίνκς από επιβεβαιωμένα ports μήπως χρειαστεί σε κανέναν...

και update στο πρώτο ποστ σχετικά με droid tools

 

Ευχαριστώ asot

Link to comment
Share on other sites

Οπως επιβεβαιώνουν και άλλοι, στο Advanced > λείπει η επιλογή FIX Permissions, την οποία μάλλον ο carliv επελέξε να αφήσει απ' έξω....!

Μπορούμε να βρούμε άλλη version (με το Fix Permissions) για να την "επεξεργαστούμε"?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχω ενημερώσει τον carliv σχετικά και περιμένω απάντηση.

 

Μόλις είχα απάντηση...

Το FIX PERMISSIONS έχει αφαιρεθεί από το clockworkmod εδώ και μερικές εκδόσεις (τσέκαρα και αυτές που είχα κρατημένες από παλιά, 6040 - 6037 - 6036 και ούτε εκεί υπήρχε).

Ο λόγος μή ύπαρξης πλέον είναι ότι το recovery ΔΕΝ θα ρημάξει για κανένα λόγο τα permissions.

βρήκα και σχετικό link από το github https://github.com/CyanogenMod/android_bootable_recovery/commit/96d9f223658fa32a7f354d965b82292f3fc013b2

 

Κάτι παρόμοιο με το wipe battery stats το οποίο εδώ και πολλές εκδόσεις έχει αφαιρεθεί

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Το wipe battery stats δεν είχε νόημα, αλλά κακό δε κάνει.

Το fix permissions από την άλλη, ενδέχεται να σου κάνει και ζημιά, γιατί πιθανολογεί για τα σωστά permissions και αν δε μαντέψει σωστά, θα σου κάνει το τηλέφωνο μπάχαλο.

Link to comment
Share on other sites

τι θέμα είναι ότι οι μάστορες απο το clockworkmod αλλάξανε τον κώδικα... ή μάλλον βελτιώσανε τον κώδικα με αποτέλεσμα το cwm να μην κάνει καμία αλλαγή στα permissions ούτως ώστε να χρειάζεται fix. Φαντάζομαι ότι ήταν ένα βήμα μπροστά για το cwm και όχι κάτι που απλά "έμεινε πίσω" στο παρελθόν.

 

 

-edit-

το παρακάτω μήνυμα φαντάζομαι θα απαντήσει στο γιατί αφαιρέθηκε ή μάλλον γιατί είχε μπει το fix permissions και γιατί έφυγε πλέον

Steve Kondik

Patch Set 2:

Can we just remove fix_permissions already? It's total placebo these days. I wrote it for dealing with the silly things that happen when we used to put apps on SD before Android supported it. Since then, it's been something of a sugar pill that magically fixes all problems without actually doing anything.

 

Koushik Dutta

Patch Set 2:

agreed. that needs to die.

 

Phyto Wardt

Patch Set 2: Code-Review+1

It is the most useless part But, expect tons of spamming like when battery stats were removed +1

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Το wipe battery stats δεν είχε νόημα, αλλά κακό δε κάνει.

Το fix permissions από την άλλη, ενδέχεται να σου κάνει και ζημιά, γιατί πιθανολογεί για τα σωστά permissions και αν δε μαντέψει σωστά, θα σου κάνει το τηλέφωνο μπάχαλο.

 

Ναι αλλα οπως διαπιστώσαμε ήδη κάποιοι, αυτές οι "καταργήσεις" δυσκολεύουν την ζωή μας.. Στο Jiayu G4 (μπορείτε να διαβάσετε στο νήμα) υπάρχουν από παιχνιδια μέχρι αναβαθμίσεις της miui που δεν λειτουργούν με αυτές τις αλλαγές... οπότε δεν ειναι ΟΚ (εμένα μου θυμίζει δυο βήματα μπρος και ένα πίσω...)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε θέλω να υποστηρίξω τις αλλαγές που αποφάσισαν να κάνουν οι devs του clockworkmod αλλά ούτε και να τις κατακρίνω... και σίγουρα δεν μπορώ να κάνω εγώ support για ότι φτιάχνουν. Αναρωτιέμαι όμως πως είναι δυνατόν ένα recovery (όποιο και αν είναι αυτό) να προκαλεί δυσλειτουργία σε ένα παιχνίδι. Όσο για τις miui rom αυτοί δίνουν την 6028 και ίσως κάτι ξερουν για ασυμβατότητες με άλλες recovery. Η παραπάνω 6044 (όπως και οι παλαιότερες 6040 και 6037) έχουν γίνει compile απ'ευθείας από των κώδικα του CM 10.2 Πέρα από τούτο για ότι προκύπτει φυσικά ψάχνω κι εγώ για να βρώ απαντήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα οπως διαπιστώσαμε ήδη κάποιοι, αυτές οι "καταργήσεις" δυσκολεύουν την ζωή μας.. Στο Jiayu G4 (μπορείτε να διαβάσετε στο νήμα) υπάρχουν από παιχνιδια μέχρι αναβαθμίσεις της miui που δεν λειτουργούν με αυτές τις αλλαγές... οπότε δεν ειναι ΟΚ (εμένα μου θυμίζει δυο βήματα μπρος και ένα πίσω...)

 

Με συγχωρείς, αλλά το ότι δε παίζει κάποιο παιχνίδι στη MIUI, είναι πρόβλημα της MIUI.

Το ότι μπορούσε να διορθωθεί μέσω recovery, δεν αναιρεί το γεγονός, ότι είναι bug της rom.

Από κει και πέρα το ότι δυνητικά μπορούσε αυτή η επιλογή να σου κάνει μπάχαλο το τηλέφωνο και να μη μπορεί να κάνει και boot, καλώς έκανε και βγήκε.

To βήμα μπρος πρέπει να το κάνουν οι κινέζοι της MIUI :)

Link to comment
Share on other sites

Το παραδοξο ειναι οτι το παιχνιδι δουλευει μετα απο fix permissions

Αντιστοιχα, η μη αναβαθμιση της miui με το cwm 6044 (ενω γινεται με 6028...) ειναι θεμα για το cwm!

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς, αλλά το ότι δε παίζει κάποιο παιχνίδι στη MIUI, είναι πρόβλημα της MIUI.

Το ότι μπορούσε να διορθωθεί μέσω recovery, δεν αναιρεί το γεγονός, ότι είναι bug της rom.

Από κει και πέρα το ότι δυνητικά μπορούσε αυτή η επιλογή να σου κάνει μπάχαλο το τηλέφωνο και να μη μπορεί να κάνει και boot, καλώς έκανε και βγήκε.

To βήμα μπρος πρέπει να το κάνουν οι κινέζοι της MIUI :)

 

Το παραδοξο ειναι οτι το παιχνιδι δουλευει μετα απο fix permissions

Αντιστοιχα, η μη αναβαθμιση της miui με το cwm 6044 (ενω γινεται με 6028...) ειναι θεμα για το cwm!

 

Μετά από ψάξιμο στο νετ βρήκα ότι οι MIUI ΔΕΝ έχουν εν γέννει υποστήριξη MD5. Το φαινόμενο με το md5 error δεν παρατηρείται μόνο σε εγκατάσταση rom αλλά ακόμα και σε restore κάποιου backup. Σε ένα από τα φορα της muiu κάποιος ανέφερε ως πιθανή λύση την εγκατάσταση κάποιου 3rd party προγράμματος που λύνει το πρόβλημα που έχει η MIUI. Ένα απλό search στον γούγλη θα τα δείξει όλα... μην παίρνετε τον λόγο μου για απόδειξη

Αυτό προς επιβεβαίωση αυτών που είπε ο Στράτος ότι προφανώς οι κινέζοι πρέπει να κάνουν κάποιο βήμα εμπρος.

 

Όσο για το παιχνίδι... θεωρώ απίθανο ένα παιχνίδι να έχει πρόβλημα σε όλους όσους έχουν cwm (από όσους διαθέτουν custom recovery το 80% εάν όχι περισσότερο χρησιμοποιούν cwm)... και να πρέπει να κάνουν fix persmissions. Το παιχνίδι εγκαθίσταται αλλά "πρέπει" να γίνει fix permissions για να παίξει !?!? Εάν δεν έχεις custom recovery ή καλύτερα δεν έχεις cwm ή έχεις νέα έκδοση τί γινεται? όχι ρε παιδιά το μικρό μου μυαλό δεν το χωράει. Συν το φαινόμενο GravityBox που για "κάποιον λόγο" ΔΕΝ παίζει με miui...

αποτέλεσμα για το δικό μου μυαλό... φταίει κάτι που έχει ή είναι στημένη η miui... Δεν θα το ψάξω περισσότερο... δεν με ενδιαφέρει η miui ή οποιαδήποτε custom rom (έτυχε να είναι αυτή τώρα... απλά είναι τυχαίο).

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς σε καμία των περιπτώσεων δε σχετίζεται ένα παιχνίδι ή μια εφαρμογή με το recovery (stock ή custom).

Απλά στην περίπτωση της MIUI τυχαίνει να διορθώνει εγγενή σφάλματα της.

Μόνο που δεν είναι σωστό να διατηρείται κάτι που σε extreme περιπτώσεις μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά σφάλματα, επειδή τυχαίνει να διορθώνει σφάλματα άλλων, που στην τελική είναι υποχρέωση τους να διορθώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα όσα λες... δεν μπορεί να στηρίζεται τίποτα σε ένα απαρχαιωμένο feature κάποιου τρίτου. Για να κλείσει και αυτό το θέμα... ελπίζω οι devs της MIUI να λύσουν τα θέματά τους γιατί από ότι καταλαβαίνω υπάρχουν αρκετοί κάτοχοι τηλεφώνων (επώνυμων και μη) που στηρίζουν τις rom τους. Και όλοι αυτοί οι χρήστες δεν πιστεύω να έχουν άδικο που το κάνουν... μαζί τους κι εγώ, αρκεί να λυθούν κάποια μάλλον glitches
Link to comment
Share on other sites

σε jiayu g3s το εχει δοκιμασει κανεις? μου βγαζει μυνημα "can not pull image"

ξεκιναει κανονικα λεει οτι took root permision succesfully to su binary , συνεχιζει λεει you haev 6589 soc , meat you have emmc partition και μεατ τελος "can not pull image"

to mtk droid tools (v2.4.8 )ειναι ανοιχτο πατησα ροοτ και εγινε πρασινο

εχω κανει εγκατασταση τους τελευταιους adb drivers , δεν βγαζει error γιαυτο, στο κινητο ειναι ενεργοποιημενο το usb debugging

το image που λεειαπο που προσπαθει να το βγαλει και δεν μπορει? στο φακελο cwm που εχει εβαλα το 6.0.4.4.img που εχεις στο λινκ το εκανα μετονομασια σε recovery.img

μηπως φταει το οτι σαν stock image εχω το g4recoveryeng.img απο το es.jiayu?

αυτπο που δινει η ρομ τους οταν παω να το περασω μου βγαζει μυνημα οτι δεν ειναι για το κινητο μου και ετσι δεν το εβαλα

καμια ιδεα? στο τι ενοει για το can not pull image?

πηγα στην σελιδα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1825722&page=3

και κατεβασα τα τελευταια Port tool αλλα το ιδιο δεν αλαξε τιποτα παλι το ιδιο error αρα κανω εγω κατι λαθος με το image αλλα τι?? καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

από τα droid tool αφού γίνει πράσινο το κουτάκι πάτα στο abd shell, θα ανοίξει εάν μαύρο παράθυρο... άστο και αυτό στην άκρη.

τί recovery έχεις τώρα?

Link to comment
Share on other sites

εχω το ο g4recoveryeng.img απο το es.jiayu?

αυτο που δινει το app jiayu απο το σιτε τους

το εχω κανει και αυτο με το adb terminal

μεατ δοκιμασα manual και εκει μου εβγαλε μυνημα οτι δεν ειμαι root ,

οντωσς κοιταξα στο Log toy supersu και ελεγε οτι μεσω adb δεν ειμαι ροοτ και ηθελε το supersu pro για να με κανει ροοτ

αλλαζω app supersu τωρα και θα κοιταξω να βρω crackarismeno to supersu pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...