Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει αλλη ελληνικη ROM εκτος απο αυτη της Voda?

Nokia 7110 -> Sony Ericsson T610 -> Siemens SX1 -> Sony Ericsson T610 -> Sony Ericsson P910i -> Sony Ericsson P1i -> HTC Desire HD -> iPhone 5 -> iPhone 7

 

Samsung Galaxy Tab Gt-P1000 (CyanogenMod 9.1) -> Ipad Air 2 (128GB/4G)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχω κάνει λάθος και το tab κολλάει τόσο πολύ. Εν τω μεταξύ, ενώ δεν υπάρχει καμία εφαρμογή ανοιχτή, η μνήμη που χρησιμοποιείται είναι 288ΜΒ/444ΜΒ! Πως γίνεται αυτό; Τι μπορώ να κάνω για να μην κολλάει;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχω κάνει λάθος και το tab κολλάει τόσο πολύ. Εν τω μεταξύ, ενώ δεν υπάρχει καμία εφαρμογή ανοιχτή, η μνήμη που χρησιμοποιείται είναι 288ΜΒ/444ΜΒ! Πως γίνεται αυτό; Τι μπορώ να κάνω για να μην κολλάει;;;;;

 

Τί εννοείς σου "κολλάει";

Στη περιαγωγή ή στο απλό "ψάξιμο" της συσκευής?

Αν είναι στη περιαγωγή είχε-έχει ένα θέμα και ειδικά με τις "βαριές σελίδες"...

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

καλημερα προς ολους τους φιλους .σκεφτομαι να παρω το ταμπ σαν τηλεφωνο κ θελω κανα 2 ερωτησεις .

1.διαρκεια μπαταριας με μεση χρηση.

2.με το mw 600 bluetooth ακουστικο συνεργαζεται καλα?

κ οτιδηποτε αλλη συμβουλη ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

καλημερα προς ολους τους φιλους .σκεφτομαι να παρω το ταμπ σαν τηλεφωνο κ θελω κανα 2 ερωτησεις .

1.διαρκεια μπαταριας με μεση χρηση.

2.με το mw 600 bluetooth ακουστικο συνεργαζεται καλα?

κ οτιδηποτε αλλη συμβουλη ευπροσδεκτη

 

καλησπερα φιλε

η μπαταρια κραταει πρπ 1-1.5 μερα(με ανοιχτο wifi-3g msn skype και πολυ συχνα google maps.

το ιδιο handsfree εχω κι εγω και δουλευει πολυ καλα χωρις κανενα προβλημα.

εχω σταματησει πλεον να το χρησιμοποιω σαν τηλ λογω μεγεθους.

πιο πολυ βολευει σαν ταμπλετα παρα για τηλεφωνο κατα την γνωμη μου.

αυτα τα ολιγα ελπιζω να βοηθησα

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

καλημερα προς ολους τους φιλους .σκεφτομαι να παρω το ταμπ σαν τηλεφωνο κ θελω κανα 2 ερωτησεις .

1.διαρκεια μπαταριας με μεση χρηση.

2.με το mw 600 bluetooth ακουστικο συνεργαζεται καλα?

κ οτιδηποτε αλλη συμβουλη ευπροσδεκτη

Το χρησιμοποιω σαν τηλεφωνο εδω και ενα χρονο.Ελαχιστα προβληματα ειχα.Ενα πολυεργαλειο καλης ποιοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα με πείτε ηλίθιο και καλά θα κάνετε γιατί και εγώ το ίδιο θα έλεγα :p αλλα έβαλα ένα live wallpaper απο το μάρκετ "crazy colours" και πλέον η αρχική οθόνη πάει αέρας χωρίς κολληματάκια. Στα settings να βάλετε max save κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς σου "κολλάει";

Στη περιαγωγή ή στο απλό "ψάξιμο" της συσκευής?

Αν είναι στη περιαγωγή είχε-έχει ένα θέμα και ειδικά με τις "βαριές σελίδες"...

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

 

Στο ψάξιμο της συσκευής και στο άνοιγμα εφαρμογών. Όταν πατάω clear memory από το ενσωματωμένο "task killer" η κατάσταση βελτιώνεται αλλά παρ'ολα αυτά τα 282ΜΒ τουλάχιστον παραμένουν δεσμευμένα.

 

Προς απάντηση για εντυπώσεις: Εγώ το χρησιμοποιώ πολύ σαν e-reader, είναι πολύ καλό. Για κινητό είναι αρκετά μεγάλο και φαντάζομαι ότι αν το χρησιμοποιείς και για τηλέφωνα δεν θα βγάζεις ούτε μισή μέρα. Εγώ αν το χρησιμοποιώ με wi-fi κτλ, η μπαταρία εξαφανίζεται. Αν θέλεις και βολεύεσαι με τα Bluetooth handsfree ίσως τα καταφέρεις. Έχω και το ΜW 600, το οποίο δεν είναι πραγματικό multipoint και δεν το βρίσκω ιδιαίτερα εύχρηστο, δεν λειτουργεί με τον υπολογιστή μου και με αρκετούς άλλου από ότι διάβασα. Με το κινητό δουλεύει. Με το tab... Δεν είμαι σίγουρος. Σαν ακουστικό δουλεύει καλά, σαν μικρόφωνο τη μια φορά που το χρησιμοποίησα μέσω skype με πούλησε πανηγυρικά. 1,5/3 το ΜW600 κανονικά και με το νόμο.

 

Εγώ θα σου πρότεινα και για τηλέφωνο να πάρεις το note που είναι 5,1 ίντσες νομίζω και έχει και οθόνη Amoled η οποία βελτιώνει την αυτονομία. Και είναι ακόμα πιο μικρό και φορητό. Για διάβασμα βέβαια και ταινίες είναι τέλειο το Galaxy.

Link to comment
Share on other sites

Στο ψάξιμο της συσκευής και στο άνοιγμα εφαρμογών. Όταν πατάω clear memory από το ενσωματωμένο "task killer" η κατάσταση βελτιώνεται αλλά παρ'ολα αυτά τα 282ΜΒ τουλάχιστον παραμένουν δεσμευμένα.

 

Προς απάντηση για εντυπώσεις: Εγώ το χρησιμοποιώ πολύ σαν e-reader, είναι πολύ καλό. Για κινητό είναι αρκετά μεγάλο και φαντάζομαι ότι αν το χρησιμοποιείς και για τηλέφωνα δεν θα βγάζεις ούτε μισή μέρα. Εγώ αν το χρησιμοποιώ με wi-fi κτλ, η μπαταρία εξαφανίζεται. Αν θέλεις και βολεύεσαι με τα Bluetooth handsfree ίσως τα καταφέρεις. Έχω και το ΜW 600, το οποίο δεν είναι πραγματικό multipoint και δεν το βρίσκω ιδιαίτερα εύχρηστο, δεν λειτουργεί με τον υπολογιστή μου και με αρκετούς άλλου από ότι διάβασα. Με το κινητό δουλεύει. Με το tab... Δεν είμαι σίγουρος. Σαν ακουστικό δουλεύει καλά, σαν μικρόφωνο τη μια φορά που το χρησιμοποίησα μέσω skype με πούλησε πανηγυρικά. 1,5/3 το ΜW600 κανονικά και με το νόμο.

 

Εγώ θα σου πρότεινα και για τηλέφωνο να πάρεις το note που είναι 5,1 ίντσες νομίζω και έχει και οθόνη Amoled η οποία βελτιώνει την αυτονομία. Και είναι ακόμα πιο μικρό και φορητό. Για διάβασμα βέβαια και ταινίες είναι τέλειο το Galaxy.

 

Μια μικρή διόρθωση, το note είναι 5.3ίντσες με HD super Amoled. . . ;)

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τελικα το πηρα χθες εχω ενα θεματακι εχει καστομ ρομ 2.3 και θελω να σβησω το gmail του προηγουμενου με διαγραφη η με restore δεν γινεται μου βγαζει το τριγωνο με το ανθρωπακι και μετα επιλογες οπως restore wipe κλπ.με το restore δςν κανει κατι δεν το αφαιρει δηλαδη καμμια ιδεα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τελικα το πηρα χθες εχω ενα θεματακι εχει καστομ ρομ 2.3 και θελω να σβησω το gmail του προηγουμενου με διαγραφη η με restore δεν γινεται μου βγαζει το τριγωνο με το ανθρωπακι και μετα επιλογες οπως restore wipe κλπ.με το restore δςν κανει κατι δεν το αφαιρει δηλαδη καμμια ιδεα.

 

μπηκες μεσα απο recovery να κανεις factory defaults?

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η τελευταία Eλληνική rom (JQ8): http://www.hotfile.com/dl/170093223/2849db3/P1000XWJQ8_P1000EURJQ1_EUR.zip.html και το dbdata.rfs: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=592906&d=1305119870

 

Όποιος τη χρειάζεται, ένα flashάκι με Odin (P1.pit) και είναι έτοιμος. (Με την προϋπόθεση ότι έχει διαβάσει και ξέρει πώς γίνεται αυτό, καθώς και τους κινδύνους).

 

1) Kατεβάζουμε το Odin από δω: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=592917&d=1305120366

2) Bάζουμε το tab σε download mode.

3) Βάζουμε αυτό το pit στο pit, και τo .tar αρχείο της rom στο PDA, τικάρουμε το repartition, και πατάμε start.

4) Mόλις τελειώσει το flash, ξαναβάζουμε αμέσως το tab σε download mode. Πατάμε το reset στο Odin.

5) Bάζουμε το dbdata.tar στο PDA, ΔΕΝ τικάρουμε το repartition, και πατάμε start.

6) Mόλις τελειώσει το flash, βάζουμε το tab σε recovery mode.

7) Kάνουμε wipe cache, και wipe data/factory reset.

8) Reboot, και είμαστε έτοιμοι.

9) Στον dialer, γράφουμε *#272*IMEI# (όπου ΙΜΕΙ ο αριθμός IMEI του tab, (*#06#), και διαλέγουμε το EUR.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: To repartition και το αρχείο pit δεν είναι απαραίτητα αν ερχόμαστε από επίσημη rom της Samsung και όχι από κάποια custom. Από επίσημη rom, αρκεί στο βήμα 3 να βάλουμε το .tar αρχείο στο PDA, και αφήνουμε το pit άδειο και το repartition ξε-τικαρισμένο. Και δεν κάνουμε τα βήματα 4 και 5.

 

Αυτή η rom είναι unbranded, και αν το tab το πήρατε από vodafone θα ξεβονταφονιαστεί (καινούρια λέξη). Και συνεπώς θα χαθεί και η εγγύηση.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο εξαρτημα συνδεσης του P1000 με usb stick?

Ψαχνοντας βρηκα οτι το 7500 εχει κατι τετοιο,αλλα οχι για το 7ιντσο

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ποια είναι η τελευταία επίσημη αναβάθμιση του; (σε συσκευή Vodafone)

 

Sent from ovelix

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ποια είναι η τελευταία επίσημη αναβάθμιση του; (σε συσκευή Vodafone)

 

Sent from ovelix

 

Αυτή: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3768699#post3768699 (BUJP7)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η Κυπριακή ROM της Samsung είναι καλύετερη απο της Vod**** , δεν έχει κολλήματα στον internet explorer είναι λίγο ποιο γρήγορη αλλά έχει αυτό το Pulse που σου τρώει λίγο παραπάνω την μπαταρία , αλλα αν το κάνεις root και το αφαιρέσεις κανένα πρόβλημα και με την μπαταρία. Εγώ το έβγαάλα μέσω του TITANIUM backup και πετάει.Επιπλέον έχει και επιλογές multi csc και το κάνεις EUR και έτσι έχεις πλήρη Ελληνική υποστήριξη. Ευχαριστούμε τον τυχεράκια πάλι που την ξετρούπωσε!
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι θυμηστε μου κάποιο ελληνικό πληκτρολόγιο (να τονιζονται οι λέξεις) και αν με κάποιο μπορούμε να χρησιμοποιούμε σε κάθετη θέση πληκτρολόγιο 3x3 (το κλασσικό των κινητών τηλεφώνων :happy: )

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι θυμηστε μου κάποιο ελληνικό πληκτρολόγιο (να τονιζονται οι λέξεις)...)

 

MultiLing keyboard

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ αγορασα σημερα.το συνδεω στο κιες το αναγνωριζει κανονικα αλλα μου γραφει<Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΜΕΣΩ ΚΙΕΣ>Ξερει κανεις τι συμβαινει παρακαλω.
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ αγορασα σημερα.το συνδεω στο κιες το αναγνωριζει κανονικα αλλα μου γραφει<Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΜΕΣΩ ΚΙΕΣ>Ξερει κανεις τι συμβαινει παρακαλω.

 

Το συνδέεις ασύρματα μήπως;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οχι μεσω κιες.Εαν μπορει καποιος να γραψει αναλυτικα πως μπορουμε να βαλουμε την gingerbread της σαμσουνγκ μεσω odin θα ειμαι ευγνωμων.Και να μας πει απο που την κατεβαζουμε καθως και τα αρχεια που χρειαζονται.Ευχαριστω!!! Edited by iliu_n
Link to comment
Share on other sites

Οχι μεσω κιες.Εαν μπορει καποιος να γραψει αναλυτικα πως μπορουμε να βαλουμε την gingerbread της σαμσουνγκ μεσω odin θα ειμαι ευγνωμων.Και να μας πει απο που την κατεβαζουμε καθως και τα αρχεια που χρειαζονται.Ευχαριστω!!!

 

Aκριβώς στην προηγούμενη σελίδα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3858657#post3858657

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς στην προηγούμενη σελίδα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3858657#post3858657

 

Με unrooted tab και με products sales code στο Kies: COS, αυτό που έκανα εγώ για gingerbread είναι χωρίς να ανακατευθώ με ODIN, έκανα το κολπάκι που έχει αναφερθεί αρκετές φορές της αλλαγής του code απο COS σε CYO δηλαδή πατάμε στον dialer *#272*IMEI# (όπου ΙΜΕΙ ο αριθμός IMEI του tab) και στην λίστα που θα μας βγάλει διαλέγουμε το CYO. Μετά την αλλαγή αυτή και αφού γίνει αυτόματα ενα hard reset του tab, (τα πάντα θα σβηστούν από το tab εκτός της sd μνήμης δλδ.τραγούδια,φωτο κλπ) θα είναι πια φρέσκο για αναβάθμιση μέσω του Kies και μάλιστα με official gingerbread rom με ελληνικά και swype κομπλέ.

Αυτά για όσους δεν θέλουν custom roms και δεν έχουν πειράξει το tab τους. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Με unrooted tab και με products sales code στο Kies: COS, αυτό που έκανα εγώ για gingerbread είναι χωρίς να ανακατευθώ με ODIN, έκανα το κολπάκι που έχει αναφερθεί αρκετές φορές της αλλαγής του code απο COS σε CYO δηλαδή πατάμε στον dialer *#272*IMEI# (όπου ΙΜΕΙ ο αριθμός IMEI του tab) και στην λίστα που θα μας βγάλει διαλέγουμε το CYO. Μετά την αλλαγή αυτή και αφού γίνει αυτόματα ενα hard reset του tab, (τα πάντα θα σβηστούν από το tab εκτός της sd μνήμης δλδ.τραγούδια,φωτο κλπ) θα είναι πια φρέσκο για αναβάθμιση μέσω του Kies και μάλιστα με official gingerbread rom με ελληνικά και swype κομπλέ.

Αυτά για όσους δεν θέλουν custom roms και δεν έχουν πειράξει το tab τους. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Αυτό πιάνει μόνο σ'αυτούς που έχουν rom που κάποτε αντιστοιχούσε σε επίσημη CYO rom. Καλό κόλπο δηλαδή, αλλά δε θα πιάσει στους περισσότερους. Αν ας πούμε έχεις tab από Αγγλία με rom JMI/JMA/JM5, και άλλαξεις το pcode σε CYO, θα κάνεις μια τρύπα στο νερό :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...