Jump to content

Android - Συγχρονισμός-μεταφορά δεδομένων (επαφών, ημερολογίων, κλπ)


gassim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[Οδηγός] Συγχρονισμός επαφών τηλεφώνου σε google account

 

Τροποποίηση από την Ομάδα Διαχείρησης myphone.gr

 

------------

 

καλημέρα σε όλους, έχω ένα προβληματάκι και θα ήθελα λίγη βοήθεια.

 

Κάθε φορά που αποθηκεύω μια επαφή στο κινητό μου με ρωτάει αν θελω να την αποθηκευσω στο κινητό ή στο gmail.

Για όλες τις επαφές μου εχω επιλέξει την αποθήκευση στο κινητό.

Ξέρει κάποιος αν αυτό μπορεί να αλλάξει εκ των υστέρων ωστε να γίνει ο συγχρονισμός με τις επαφές μου στο gmail ?

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 425
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά.. Υπάρχει κάπιος τρόπος να παρακάμψουμε το γνωστό πρόβλημα με τις φώτο στις επαφές Gmail; Επειδή στο gmail οι τα avatar-φωτο αποθηκεωονται ως 96χ96 size, με τον συγχρονισμο, στο κινητο φαίνονται χάλια. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό, έστω και προσωρινη μέχρι η google αποφασίσει να μεγαλώσει το μέγεθος που επιτρέπει στις επαφες στο gmail;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ειμαι καινουργιος στο android. Για συγχρονισμο των πολλων επαφων μου στο Outlook 2003 Με το galaxy S τι κανω ??
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους, έχω ένα προβληματάκι και θα ήθελα λίγη βοήθεια.

 

Κάθε φορά που αποθηκεύω μια επαφή στο κινητό μου με ρωτάει αν θελω να την αποθηκευσω στο κινητό ή στο gmail.

Για όλες τις επαφές μου εχω επιλέξει την αποθήκευση στο κινητό.

Ξέρει κάποιος αν αυτό μπορεί να αλλάξει εκ των υστέρων ωστε να γίνει ο συγχρονισμός με τις επαφές μου στο gmail ?

 

Φαντάζομαι δύσκολο αυτό... Μήπως μέσα από το htc sync;

 

καλημερα, ειμαι καινουργιος στο android. Για συγχρονισμο των πολλων επαφων μου στο Outlook 2003 Με το galaxy S τι κανω ??

 

Βάλε το κινητό στο pc, άνοιξε το htc sync, και πες του να κάνει συγχρονισμό με το outlook.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους, έχω ένα προβληματάκι και θα ήθελα λίγη βοήθεια.

 

Κάθε φορά που αποθηκεύω μια επαφή στο κινητό μου με ρωτάει αν θελω να την αποθηκευσω στο κινητό ή στο gmail.

Για όλες τις επαφές μου εχω επιλέξει την αποθήκευση στο κινητό.

Ξέρει κάποιος αν αυτό μπορεί να αλλάξει εκ των υστέρων ωστε να γίνει ο συγχρονισμός με τις επαφές μου στο gmail ?

 

Καλημερα! ναι γινεται..

2 τροποι!

1. τροποποιηση μιας-μιας επαφης και αποθηκευση στο gmail.

2. ψαξτε στο market για εφαρμογες που το κανουν αυτο (search - google contacts). γινεται μαζικη αποθηκευση ολων..

δυστυχως το ειχα κανει πριν 1 χρονο αυτο περιπου γιατι ειχα κανει την ιδια πατατα να αποθηκευονται στο τηλεφωνο και δεν θυμαμαι καν το ονομα της εφαρμογης που ειχα χρησιμοποιησει!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδη και μενα με απασχολησε το θεμα βρηκα ενα link οπου καποιος το αναλυει πολυ ωραια. Απλα ειναι διαφορετικες οψεις και διαλεγεις τι ακριβως θελεις...

http://www.google.com/support/forum/p/gmail/thread?tid=30a6a99f562bbb28&hl=en

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους, έχω ένα προβληματάκι και θα ήθελα λίγη βοήθεια.

 

Κάθε φορά που αποθηκεύω μια επαφή στο κινητό μου με ρωτάει αν θελω να την αποθηκευσω στο κινητό ή στο gmail.

Για όλες τις επαφές μου εχω επιλέξει την αποθήκευση στο κινητό.

Ξέρει κάποιος αν αυτό μπορεί να αλλάξει εκ των υστέρων ωστε να γίνει ο συγχρονισμός με τις επαφές μου στο gmail ?

Συγχρόνισε το κινητό με το Outlook. Κάνε εξαγωγή των επαφών απο το Outlock sto Excel κ μετα κάντο εισαγωγή στο gmail.

Απο εκει μετα θα συγχρονίσει με το κινητό σου αυτό κ θα σου τις περάσει.

Ευκολο, όχι γρήγορο αλλα το κέρδος είναι οτι εχεις back up τις επαφές σου για τα καλά.

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δεν ξέρω αν σας απασχολεί ακόμα το θέμα αλλα μόλις βρήκα την λύση.

Πολύ απλά κάνεις extract τις επαφές σου σε ενα .vcf αρχείο και μετά τις κάνεις import στο site της google. Το έκανα και παλιότερα και είχε πρόβλημα με τις ελληνικές γραμματοσειρές αλλά φαίνεται οτι το διορθώσανε !!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δεν ξέρω αν σας απασχολεί ακόμα το θέμα αλλα μόλις βρήκα την λύση.

Πολύ απλά κάνεις extract τις επαφές σου σε ενα .vcf αρχείο και μετά τις κάνεις import στο site της google. Το έκανα και παλιότερα και είχε πρόβλημα με τις ελληνικές γραμματοσειρές αλλά φαίνεται οτι το διορθώσανε !!

 

Μολις το προσπάθησα αλλα δεν μου εκανε import τα contact pictures :mad: ....

 

Εχει βρεί καποιοσ τρόπος να κάνει import και τα contact pictures?...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα.Εχω στο outlook γυρω στις 200 επαφες.Ενα παλικαρι ειπε να κανουμε extract τις επαφες σε .vcf αρχειο.Δυστυχως δε μπορω να κανω ταυτοχρονα ολες τις επαφες σε .vcf αλλα μονο μια μια.Υπαρχει καποιος τροπος να τις κανω ολες μαζι?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχω στο outlook γυρω στις 200 επαφες.Ενα παλικαρι ειπε να κανουμε extract τις επαφες σε .vcf αρχειο.Δυστυχως δε μπορω να κανω ταυτοχρονα ολες τις επαφες σε .vcf αλλα μονο μια μια.Υπαρχει καποιος τροπος να τις κανω ολες μαζι?

Ολες μαζί γίνονται απο τις ρυθμίσεις του Outlook.

Δεν το έψαξες καλα.

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω θελω το αντιστροφο παιδια...Θελω ολες οι επαφες να αποθηκευτουν στο κινητο .

 

Γινεται ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παίδες βρήκα επιτέλους πως να μεταφέρουμε (επιτέλους) τις παλιές μας επαφές, τις οποίες τις αποθηκεύαμε στην συσκευή, σε λογαριασμό google για να τις έχουμε και online και άμα γίνει κάτι στραβό -χτύπα ξύλο- να τις επαναφέρουμε και να τις κάνουμε και συγχρονισμό με εύκολα βήματα από το κινητό και χωρίς καμία εφαρμογή.

 

Με λίγα λόγια αυτό που θα κάνουμε είναι να εξάγουμε την βάση δεδομένων των τηλεφωνικών επαφών μας και να τις εισάγουμε στην βάση δεδομένων των google επαφών μας.

 

Σημ: Λειτουργώ την official rom του wildfire froyo 2.2 (με το sense UI)

 

Πηγαίνουμε στις επαφές μας (Πρόσωπα δλδ) και σιγουρευόμαστε να είμαστε στην καρτέλα Όλα.

 

Εξαγωγή Βάσης Δεδομένων επαφών του τηλεφώνου/συσκευής.

  1. Μενού-Προβολή
  2. Ξετσεκάρετε όλα τα κουτάκια και επιλεγετε μόνο το Τηλέφωνο
  3. Πατήστε το πίσω επανέρχοντας έτσι στην καρτέλα Όλα βλέποντας πλέον τις επαφές μόνο από το τηλέφωνο.
  4. Μενού-Εισαγωγή/Εξαγωγή και μετά Εξαγωγή σε κάρτα SD.
  5. Στην επόμενη λεζάντα θα επιλέξουμε το Τηλέφωνο.
  6. Θα μας βγάλει ένα μύνημα για επιβαιβέωση εξαγωγής σε ένα αρχείο με κατάληξη .vcf στο οποίο θα πατήσουμε ΟΚ.
  7. Θα βγει μια μπάρα δείχνοντας την μεταφορά (εξαγωγή επαφών) και θα σας πάει πίσω πάλι στην καρτέλα Όλα (βλέποντας ακόμα εμείς τις επαφές του τηλεφώνου/συσκευής).

 

Προσοχή! Ακόμα δεν τελειώσαμε οπότε δεν πειράζουμε τίποτα. Συνεχίζουμε, δεν βγαίνουμε έξω.

 

Εισαγωγή Βάσης Δεδομένων επαφών σε google.

  1. Αφού είμαστε ακόμα στην καρτέλα Όλα βλέποντας τις επαφές του τηλεφώνου/συσκευής (ok το είπαμε αυτό αλλά επιβεβαιώστε το αυτό, ποτε δεν ξες) πατάμε Μενού και μετά Εισαγωγή/Εξαγωγή.
  2. Επιλέγουμε το εισαγωγή από κάρτα SD.
  3. Στο επόμενο πλαίσιο επιλέγουμε το google (προφανώς).
  4. Θα κάνει αυτό δυο ώρες να ψάχνει το αρχείο (μην φοβάστε θα το βρει).
  5. Κλικ στο Εισαγωγή ενός αρχείου Vcard.
  6. Στο επόμενο παραθυράκι θα μας βγάλει το αρχείο που κάναμε πριν εξαγωγή το οποίο μπορείτε και να επιβεβαιώσετε ελέγχοντας την μέρα και την ώρα δλδ 2 λεπτά πριν. (όσοι από εσάς που παλιότερα έχετε κάνει κ άλλα export το αρχείο που θέλουμε θα έχει την μορφή pcsc_pcsc_00000κάτι.vcf το οποίο αναφέρεται σε phone database extraction και όχι σε google ή sim)
  7. Το επιλέγουμε και ΟΚ.
  8. Βλέπουμε την μπάρα μεταφοράς (πράσινη) και τις επαφές μία μία να εισάγονται...
  9. Και τέλος βλέπουμε να είμαστε πάλι στην καρτέλα Όλα με τις επαφές της συσκευής. Μισό δεν τελειώσαμε.

 

Έλεγχος και συγχρονισμός επαφών google.

  1. Μενού-Προβολή και βλέπουμε το κουτάκι του google να είναι και όσα πλέον του τηλεφώνου το οποίο και τσεκάρουμε και ξετσεκάρουμε του τηλεφώνου που είχαμε και πριν και πατάμε πίσω.
  2. Συνδεόμαστε (κάπως) στο internet.
  3. Από την αρχική οθόνη Μενού-Ρυθμίσεις.
  4. Λογαριασμοί & Συγχρονισμός.
  5. κλικ στον λογαριασμό μας google.
  6. κλικ την πρώτη επιλογή Συγχρονισμός εφαρμογής Επαφών (μπορεί να το "τρώει" μετά το Επ)
  7. Μετά το σημαδάκι του συγχρονισμού μπείτε στο gmail σας στην καρτέλα επαφές και voila! Να οι επαφές του τηλεφώνου που μεταφέρθηκαν και στο google.

 

Από εδώ και πέρα προσοχή στην προσθήκη νέας επαφής να επιλέγετε το google στον τύπο επαφής.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειος ο οδηγός!!!!!

Μπράβο φίλε μου....τον έκανα και δούλεψε μια χαρά!!:):)

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ολες μαζί γίνονται απο τις ρυθμίσεις του Outlook.

Δεν το έψαξες καλα.

 

πως γίνεται αυτό; μπορείς να μας πεις τα ''βήματα'' για να το κάνουμε;

 

πως γίνεται αυτό; μπορείς να μας πεις τα ''βήματα'' για να το κάνουμε;

 

EDIT:

τελικά το έκανα σε μορφή CSV αλλά όταν περνάω τις επαφές στο gmail δεν φαίνονται Ελληνικά γράμματα αλλά αλαμπουρνέζικα. Τι πρέπει να κάνω;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τον παραπάνω οδηγό και πέρασα τις επαφές μου στο gmail. Μετά όμως το μετάνιωσα, έσβησα τις επαφές από το gmail, και μετά από έναν συγχρονισμό σβήστηκαν και οι αντίστοιχες επαφές google από το κινητό και επέστρεψα στις επαφές του τηλεφώνου. Το πρόβλημα είναι ότι στο ιστορικό κλήσεων, οι κλήσεις από τις επαφές μου εμφανίζονται πλέον σαν άγνωστοι αριθμοί για να τους προσθέσω. Αν πάω να καλέσω βέβαια έναν τέτοιο άγνωστο αριθμό εμφανίζεται κανονικά η επαφή. Επίσης, ένα άλλο πρόβλημα που εμφανίστηκε είναι ότι ενώ φαίνονται οι φωτογραφίες στις επαφές μου, κατά τις κλήσεις δεν φαίνονται..

Πώς μπορεί να διορθωθεί αυτό; :(

 

Edit: Όλα οκ. Διορθώθηκε με μια εκ νέου εισαγωγή των επαφών στο τηλέφωνο από την vcard.. :)

Edited by efipsom
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω σώσει τις επαφές μου από backup αρχείο τύπου .nbu στα contacts των Vista .

 

Τις βλέπει όλες κανονικότατα με όλα τα πεδία .

 

Όταν ανοίγω το OUTLOOK μπορώ να διαβάσω μόνο τις Αγγλικές και τα νούμερα .

Οι άλλες είναι κινέζικα .

Άλλαξα γραμματοσειρές στο outlook αλλα τίποτα .

 

Κάποια βοήθεια ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια χαρά σε όλους.

 

Αγόρασα χτες το Desire S και έχω την εξής απορία: συγχρονίζω τα contact του κινητού μου μέσω Gmail. Έχω επιλέξει στο κινητό τις εγγραφές μόνο από συγκεκριμένο Group πχ ConMob και όχι όλο το MyContact. Ως εδώ καλά. Μόλις προσθέτω μια επαφή στο κινητό αυτή δεν πηγαίνει στο συγκεκριμένο Group ConMob αλλά εμφανίζεται στην γενική λίστα My contact. Επίσης με το που την σώσω στο κινητό (έχοντας πάντα επιλέξει Τύπος Επαφής: Google) δεν την εμφανίζει στην λίστα όλων των contact ? Με το πρώτο sync την βλέπω απλά στο Google αλλά όχι στο κινητό μου.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι κάνω λάθος ?

Το Όλο είναι Άλλο - www.qwerty.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

κάτοχος HTC Desire και απόλυτα ευχαριστημένος. Αντιμετωπίζω όμως ένα μικρό πρόβλημα με το synchronise με το Gmail λογαριασμό μου. Ας υποθέσουμε ότι φτιάχνω μία επαφή στο κινητό με όνομα ΑΑΑ και τηλέφωνο 555. Κάνω το synchronise και όπως είναι αναμενόμενο μου το βγάζει στις επαφές του gmail. Όλα καλά ως εδώ. Ας υποθέσουμε ότι κάνω επεξεργασία σε αυτήν την επαφή στο gmail και βάζω τηλέφωνο 666 και ταυτόχρονα της κάνω και επεξεργασία στο κινητό και βάζω τηλέφωνο 777. Αν κάνω synchronise τελικά έχω μια επαφή στο κινητό με όνομα ΑΑΑ και τηλέφωνο 666 (η αλλαγή που έκανα μέσω gmail)! Αυτό είναι και το λογικό άλλωστε όπως το βλέπω εγώ. Χρησιμοποιεί σαν σημείο αναφοράς το gmail. Το πρόβλημα είναι ότι αν υποθέσουμε ότι εγω διαγράφω την επαφή από το κινητό και κάνω synchronise, η επαφή εξαφανίζεται ΚΑΙ από τις επαφές του gmail. Τώρα δηλαδή χρησιμοποιεί σαν σημείο αναφοράς το κινητό.

Μήπως ξέρει κανείς αν κάνω κάτι λάθος εγώ ή τελοσπάντων τι ακριβώς γίνεται?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο post.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

κάτοχος HTC Desire και απόλυτα ευχαριστημένος. Αντιμετωπίζω όμως ένα μικρό πρόβλημα με το synchronise με το Gmail λογαριασμό μου. Ας υποθέσουμε ότι φτιάχνω μία επαφή στο κινητό με όνομα ΑΑΑ και τηλέφωνο 555. Κάνω το synchronise και όπως είναι αναμενόμενο μου το βγάζει στις επαφές του gmail. Όλα καλά ως εδώ. Ας υποθέσουμε ότι κάνω επεξεργασία σε αυτήν την επαφή στο gmail και βάζω τηλέφωνο 666 και ταυτόχρονα της κάνω και επεξεργασία στο κινητό και βάζω τηλέφωνο 777. Αν κάνω synchronise τελικά έχω μια επαφή στο κινητό με όνομα ΑΑΑ και τηλέφωνο 666 (η αλλαγή που έκανα μέσω gmail)! Αυτό είναι και το λογικό άλλωστε όπως το βλέπω εγώ. Χρησιμοποιεί σαν σημείο αναφοράς το gmail. Το πρόβλημα είναι ότι αν υποθέσουμε ότι εγω διαγράφω την επαφή από το κινητό και κάνω synchronise, η επαφή εξαφανίζεται ΚΑΙ από τις επαφές του gmail. Τώρα δηλαδή χρησιμοποιεί σαν σημείο αναφοράς το κινητό.

Μήπως ξέρει κανείς αν κάνω κάτι λάθος εγώ ή τελοσπάντων τι ακριβώς γίνεται?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο post.

 

Χρησιμοποιεί σαν σημείο αναφοράς όπως λες το τελευταίο που χρησιμοποίησες, είτε ήταν το gmail είτε το κινητό. Αν σβήσεις κάτι από το κινητό σβήνει από το gmail και αν σβήσεις κάτι από το gmail σβήνει από το κινητό. Λογικό.

 

Το gmail πάντως σου κρατάει backup των επαφών μέχρι και 30 μέρες πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια επαφη απο το κιν σου και πατα συγχρονισμο. Κανε την επεξεργασια απο το gmail στο pc σου και πατα ξανα τον συγχρονισμο στο κιν σου. Κανε μετα κ αλλη επεξεργασια της επαφης απο το κιν σου και ξανα συγχρονισμος. Ελεγξε επειτα το gmail σου. Διεγραψε την απο οπου θες κανοντας υστερα συγχρονισμο και ελεγξε την αντιστοιχα.

Το συστημα παρακολουθει την αληλλουχια γεγονοτων με την σειρα τους οπως γινονται. Αφηνε κανα 2λεπτο διαστημα να ενημερωνεται σωστα για να σε προλαβαινει δλδ. Αμα δεν καταφερεις παλι αυτο που θες μην παραξενευτεις. Και η google ακομα εχει καποια bugs

 

Sent from my HTC Wildfire

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...