Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισκέπτης
@karib η τιμη του blade ειναι ηδη σκανδαλο....το θεωρω απιθανο να πεσει παρακατω. για τον διαδοχο ακομη δεν υπαρχει κατι. Τελικως παραμενω στην 8 μεχρι νεωτερας....πολλα παραπονα για την 9 διαβαζω στο Modaco.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω το εξής πρόβλημα με το Handcent SMS. Όταν βγει το αναδυώμενο μενού που λέει προώθηση κλπ. βγαίνει μαύρο πλαίσιο και τα γράμματα δεν φαίνονται με αποτέλεσμα να μην ξέρω που είναι η κάθε επιλογή... Σας λεέι κάτι??

Θα βαλεις το light theme, θα κλεισεις το προγραμμα και οταν ανοιξει θα ειναι οκ

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Εμενα τα χερια μου ιδρωνουν λιγο παραπανω απο το κανονικο (αγχος κλπ.. :p ) λοιπον οταν το πρωτοπηρα και ηταν ο οθονη γυμνη ειχα μεγαλο προβλημα με την αποκριση, πατουσα και δεν ακουγε με τιποτα, με το screen protector δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα... Οποτε για μενα προσωπικα ειναι must.. Ασε που μιλαμε για 0,76 ευρωλεπτα τα 3 screen protectors (omnia i900) υπαρχει λογος να ρισκαρεις μια χαρακια? :worry: Αν φοβασαι για αντηλια - μειωμενη αποκριση δεν υπαρχει κανενα προβλημα απορω γιατι λες οτι δεν χαιρεσαι το κινητο εχεις δοκιμασει η ετσι ακουσες?? :cool:

 

φυσικά και έχω δοκιμάσει και η αίσθηση δεν είναι ίδια ούτε και η απόκριση του κινητού.

Επίσης φροντίζω να μη το βάζω σε τσέπη με κλειδιά, κατά τα άλλα ένα κινητό είναι καλύτερα να το χαρώ τώρα που είναι καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
φυσικά και έχω δοκιμάσει και η αίσθηση δεν είναι ίδια ούτε και η απόκριση του κινητού.

Επίσης φροντίζω να μη το βάζω σε τσέπη με κλειδιά, κατά τα άλλα ένα κινητό είναι καλύτερα να το χαρώ τώρα που είναι καινούριο.

ΠΟΤΕ μου δεν εχω γρατζουνισει οθονη. Ελαχιστες φορες ειχα στα τηλ μου screen protector. Αποψη μου αν το προσεξεις θα σε προσεξει....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ικανοποιημένος από το RLS9.

Το έβαλα χθες αναβαθμίζοντας το RLS6 που έβαλα με το που το πήρα (αυτό είχε βγει πριν 10 μέρες :p).

Μου φαίνεται αρκετά πιο γρήγορο στη λειτουργία του.

 

Επίσης μου άρεσε το aHome πολύ, έχωσα όλες τις εφαρμογές στις αρχικές οθόνες (που είναι expandable) και έτσι έχω μία σύγχρονη συσκευή με τη λειτουργικότητα του παλιού iphone 3g μου :)

Tonto el que no entienda!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες θελω να αναβαθμησω κ εγω τον κινεζο παω στο σιτε που δινει η πρωτη σελιδα... εδω δλδ

http://android.modaco.com/content/android-news/329049/t-mobile-uk-hacks-its-data-allowance/

αλλα δε βλεπω κατι καπου να κατεβασω την εκδωση...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ικανοποιημένος από το RLS9.

Το έβαλα χθες αναβαθμίζοντας το RLS6 που έβαλα με το που το πήρα (αυτό είχε βγει πριν 10 μέρες ).

Μου φαίνεται αρκετά πιο γρήγορο στη λειτουργία του.

 

Επίσης μου άρεσε το aHome πολύ, έχωσα όλες τις εφαρμογές στις αρχικές οθόνες (που είναι expandable) και έτσι έχω μία σύγχρονη συσκευή με τη λειτουργικότητα του παλιού iphone 3g μου

φιλε μου στειλε μια το σιτε απο εκει που το κατεβασες

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες θελω να αναβαθμησω κ εγω τον κινεζο παω στο σιτε που δινει η πρωτη σελιδα... εδω δλδ

http://android.modaco.com/content/android-news/329049/t-mobile-uk-hacks-its-data-allowance/

αλλα δε βλεπω κατι καπου να κατεβασω την εκδωση...

 

φιλε μου στειλε μια το σιτε απο εκει που το κατεβασες

 

Εδώ είσαι φίλε μου.... ;)

 

====================================

 

Βγήκε καινούργιο cwm....το δοκίμασε κανείς;;;

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μια ακομα απορια που ελπιζω να μην εχει εκφραστει παλι.

Εχω το tolal voice recorder και εχω το εξης προβλημα. Καταγραφει την φωνη αυτουνου που καλω και οχι την δικια μου. Ξερει καποιος κατι?

Ευχαριστω

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

ωραια μια χαρα κ κατεβαζω ποιο απο ολα αυτα? φανταζομαι το rls9 αλλα ποιο απολα?

κ κατι ακομα μπορει να ειναι χαζομαρα μεγαλη το rls9 σημενει 2.2 froyo και το rls8 2.1??? την πεταξα???

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν έχει γίνει κάποια δουλειά να φτιάξει κάποιος rom από κάποια υπάρχουσα της HTC που έχει και Sense UI μέσα; Στο Modaco λίγο που κοίταξα μια λίστα με roms δεν είδα κάτι.
Link to comment
Share on other sites

ωραια μια χαρα κ κατεβαζω ποιο απο ολα αυτα? φανταζομαι το rls9 αλλα ποιο απολα?

κ κατι ακομα μπορει να ειναι χαζομαρα μεγαλη το rls9 σημενει 2.2 froyo και το rls8 2.1??? την πεταξα???

 

Την πέταξες, αλλά είμαστε ψυχάρες και δεν παρεξηγούμε κανέναν εδώ πέρα... :p

Όλες οι Jellyfish από την Rls1 μέχρι και την 9 είναι βασισμένες σε 2.2 (froyo).

 

Κατεβάζεις και φλασάρεις το βασικό αρχεί της ρομ (Japanese_Jellyfish_RLS9.zip) και μετά αφού κάνεις μια εκκίνηση ώστε να τελειώσει η "εγκατάσταση" της ρομ, ξανακλείνεις το κινητό και το ανοίγεις με Clockworkmod, ώστε να περάσεις όποιο patch/addon θελέις!!

 

Συνιστώ τα:

  • Japanese_Jellyfish_RLS9_ahb_overclocked.zip
  • Japanese_Jellyfish_RLS9_hw_ui.zip
  • Japanese_Jellyfish_RLS9_circle_battery.zip

 

Με τα υπόλοιπα δεν έχω παίξει καθόλου.... :p

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

 

Συνιστώ τα:

  • Japanese_Jellyfish_RLS9_ahb_overclocked.zip
  • Japanese_Jellyfish_RLS9_hw_ui.zip
  • Japanese_Jellyfish_RLS9_circle_battery.zip

 

Με τα υπόλοιπα δεν έχω παίξει καθόλου.... :p

 

τι διαφορές έχουν...??? με λίγα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν έχει γίνει κάποια δουλειά να φτιάξει κάποιος rom από κάποια υπάρχουσα της HTC που έχει και Sense UI μέσα; Στο Modaco λίγο που κοίταξα μια λίστα με roms δεν είδα κάτι.

 

αυτό που ζητάς είναι από δύσκολο έως αδύνατο, και για το λόγο αυτό προτιμούν οι ψήστες να ασχοληθούν με βελτιώσεις των roms παρά να προσπαθήσουν να ενσωματώσουν το sense. Άλλοστε, υπάρχουν και εναλλακτικές...

 

Για να κάνεις ένα sense-like home screen, μπορείς να το κάνεις με το ADWLauncher (αν και προσωπικά δεν το προτιμώ και δεν το έχω καν προσπαθήσει να το κάνω sense-like)... δες εδώ. Τελικά θα καταλήξεις κάπως έτσι:

http://img138.imageshack.us/img138/8381/adw1.png

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

διαβασα τον αναλυτικο οδηγο του kogos(http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3475389#post3475389) με τον οποιο γυρναμε το κινητο στην αρχικη του κατασταση οπως ακριβως το πηραμε απο την wind και μετα απο πειραματισμους που εκανα και εγω με custom roms κλπ αποφασισα να γυρισω το κινητο στην αρχικη του κατασταση για να ειμαι μεσα στην εγγυηση και να περιμενω την επισημη αναβαθμιση.

Εχω καποιες αποριες πριν το επιχειρησω και θελω να ειμαι σιγουρος για αυτο ρωταω.

η διαδικασια λοιπον που θα κανω ειναι η εξης:??

1)κατεβαζω stock rom wind απο την υπογραφη του mafiozou

2)μετα παω μεσω CWM και το περναω?? κανω wipe οπως οταν παω να περασω και custom rom?

3)το CWM ομως θελω να το σβησω γιατι οταν πηρα το κινητο δεν το ειχε αρα παραλειπω το 2 βημα και κανω αυτο που λει ο οδηγος:

Για να σβήσεις όμως το CWM εντελώς, και να βάλεις stock, τότε θα πρέπει από το PC να βάλεις στο ίδιο folder το recovery.img, fastboot κ.λ.π. (όπως κάναμε όταν κάναμε install το CWM, αλλά αυτή τη φορά έχεις και το recovery.img). Και γράφεις:

fastboot-windows flash recovery recovery.img??

τα αρχεια που θα χρειαστουν για τη διαδικασια αυτη ειναι η ρομ της wind και αυτο:http://hotfile.com/dl/97940905/6a57f02/ZTE_P729BV1.0.0B02.zip.html??

αν το κανω ομως αυτο η stock rom της wind πως θα περαστει??:O

χρειαζεται τιποτε αλλο μετα απο αυτα τα βηματα?

Edited by jmallen3
Link to comment
Share on other sites

τι διαφορές έχουν...??? με λίγα λόγια.

 

Δεν έχουν διαφορές απλά το κάθε patch προσθέτει κάτι επιπλέον στην rom.Βάση του ονόματος του φαίνεται και η το αντικείμενο που προστίθεται.

Παραθέτω επακριβώς από το νήμα της Jellyfish στο Modaco:

 

* Japanese_Jellyfish_RLS9.zip...................................(for normal Clockwork install) (118.6Mb system)

* Japanese_Jellyfish_RLS9_ahb_overclocked.zip......(50% AHB bus overclocking at speeds above 600MHz addon)

* Japanese_Jellyfish_RLS9_hw_ui.zip........................(Addon to enable hardware accellerated UI)

* Japanese_Jellyfish_RLS9_circle_battery.zip............(Addon to enable circle battery indicator)

* Japanese_Jellyfish_RLS8_deskclock.zip..................(Addon to replace Alarm Clock with Desk Clock)

* Japanese_Jellyfish_RLS8_blueish_kbd.zip..............(Addon to change orange to blue on G-bread kbd)

* Japanese_Jellyfish_RLS9_smartdialer_addon.zip....(Restore Smart Dialer and RLS7 version of Contacts)

* Japanese_Jellyfish_RLS9_group_contacts.zip.........(Restore RLS8 cersion of Contacts and ContactsProvider)

 

To Japanese_Jellyfish_RLS9_image.zip το αγνοώ για την εξής προειδοποίηση...:

 

Changing system partition size to 128Mb and data to 286Mb(FOR ADVANCED USERS ONLY ON THEIR OWN RISK!)

 

NOTE! This also installs a bunch of firmware files from the Hungarian 256->512Mb update. It works fine on my OSF but do NOT blame me if it bricks your phone.You do not NEED to change partition sizes to use the "lite" version. It's just for advanced users who want to get more space for apps in /data. If this sounds confusing, then it's not for you.

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

...Εχω καποιες αποριες πριν το επιχειρησω και θελω να ειμαι σιγουρος για αυτο ρωταω.

η διαδικασια λοιπον που θα κανω ειναι η εξης:??

1)κατεβαζω stock rom wind απο την υπογραφη του mafiozou

2)μετα παω μεσω CWM και το περναω?? κανω wipe οπως οταν παω να περασω και custom rom?

3)το CWM ομως θελω να το σβησω γιατι οταν πηρα το κινητο δεν το ειχε αρα παραλειπω το 2 βημα και κανω αυτο που λει ο οδηγος:

Για να σβήσεις όμως το CWM εντελώς, και να βάλεις stock, τότε θα πρέπει από το PC να βάλεις στο ίδιο folder το recovery.img, fastboot κ.λ.π. (όπως κάναμε όταν κάναμε install το CWM, αλλά αυτή τη φορά έχεις και το recovery.img). Και γράφεις:

fastboot-windows flash recovery recovery.img??

αν το κανω ομως αυτο η stock rom της wind πως θα περαστει??:O

χρειαζεται τιποτε αλλο μετα απο αυτα τα βηματα?

 

1) Σωστός, κατεβάζεις τη stock rom από του mafiozou...

2) Πάλι σωστό... κάνεις ακριβώς τις ίδιες κινήσεις όπως όταν βάζεις custom, αλλά αυτή τη φορά βάζεις με CWM την stock από την υπογραφή του mafiozou... Μέχρι εδώ θα έχεις ένα κινητό που θα έχει την stock ROM πλέον, και το CWM... άρα το μόνο που σου μένει είναι να κάνεις replace το CWM με το stock recovery... και γι'αυτό πας στο βήμα 3 που περιγράφεις.

3) Βάζεις στο ίδιο folder όλα τα σχετικά αρχεία και ξεκινάς το κινητό με +volume και το power (όπως όταν κάναμε εγκατάσταση το CWM) και μετά από το PC πατάς:

 

fastboot-windows flash recovery recovery.img

 

fastboot-windows reboot

 

Το αρχείο του stock recovery θα το βρεις από εδώ, αν δεν το έχεις κατεβάσει ήδη.

Αυτό που θα κάνεις με τον τρόπο αυτό είναι να αντικαταστήσεις ΜΟΝΟ το CWM με το stock recovery partition, και δεν θα πειράξεις καθόλου έτσι το system (το system είναι πλέον stock rom από το προηγούμενο βήμα σου).

 

Φυσικά, στο τέλος, αν πας να ξεκινήσεις το κινητό με το -volume και το power, θα πάρεις ένα ωραιότατο FTM (μπορείς να το κάνεις για δοκιμή, να δεις αν έχουν μπει όλα μια χαρά... αν πάρεις FTM και όχι το CWM, είσαι μια χαρά).

 

Αν αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα, εδώ είμαστε... μην ανησυχείς όμως, δεν μπορείς να το καταστρέψεις το κινητό... ακόμα κι αν κάνεις κάτι λάθος, μπορείς πάντα να περάσεις το CWM πάλι. Αν και να σου πω την αλήθεια, κανείς δεν πρόκειται από την wind να δει πως έχεις εγκατεστημένο το CWM... οπότε και μόνο τη stock rom να βάλεις, και πάλι εντάξει θα είσαι μάλλον.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες και διευκρινισεις φιλε kogos! wipe απο οτι καταλαβα δηλαδη κανω πριν βαλω στη στοκ?
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες και διευκρινισεις φιλε kogos! wipe απο οτι καταλαβα δηλαδη κανω πριν βαλω στη στοκ?

 

Ναι... κάνεις wipe, βάζεις stock, βάζεις recovery.img με fastboot, και είσαι ready

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

 

Να ναι καλα το modaco παιδια.. και τι εγινε? :p Το μονο κακο ισως να ειναι οτι μιας και αργουμε πολυ για την official 2.2 ισως να ερθει ποτε η 2.3 :X (βλεπε se με τα xperia)

Link to comment
Share on other sites

Να ναι καλα το modaco παιδια.. και τι εγινε? :p Το μονο κακο ισως να ειναι οτι μιας και αργουμε πολυ για την official 2.2 ισως να ερθει ποτε η 2.3 :X (βλεπε se με τα xperia)

 

Αυτό ακριβώς!! :D

 

Και να βγει η επίσημη πείτε μου έναν από τους γνωστούς εδώ μέσα που θα την προτιμήσουν έναντι μιας Custom 2.2 από το Modaco.... :cool:

 

PS: Τον Μάρτιο λοιπόν όποιος "λακίσει", θα δει την γλύκα της ignore list μου.... :lol:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...