Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι δεν θα εχεις προβλημα απλα παρε ολο τον φακελλο και αν χρειαστει καποια στιγμη να περασεις παλι το backup, μεταφερεις τον φακελο στην καρτα μνημης και κανεις κανονικα την διαδικασια του restore.
:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η r7 έχει ενσωματωμένο το HTC IME το οποίο έχει Ελληνικά. Και παίζει να είναι και το καλύτερο πληκτρολόγιο που υπάρχει. Το επιλέγεις απλώς από τις ρυθμίσεις (και επιλέγεις και τα ελληνικά από εκεί)

 

Έχω βάλει την r8 και στο htc πληκτρολόγιο δεν έχει Ελληνικά? Υπάρχει κάποια λύση ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα εχεις προβλημα απλα παρε ολο τον φακελλο και αν χρειαστει καποια στιγμη να περασεις παλι το backup, μεταφερεις τον φακελο στην καρτα μνημης και κανεις κανονικα την διαδικασια του restore.

 

αυτό σκεφτόμουν και εγώ απλά ήθελα επιβεβαίωση . Σε ευχαριστώ φίλε .

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την r8 και στο htc πληκτρολόγιο δεν έχει Ελληνικά? Υπάρχει κάποια λύση ?

 

Ρυθμισεις->Γλωσσα και πληκτρολογιο->HTC_IME mod->Γλωσσα πληκτρολογιου->Greek

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια help

παω να κανω την αναβαθμηση στα 512

και εκει που γραφω στην γραμμη εντολων

cd Desktop/ZTE

fastboot-windows flash recovery recovery-clockwork-2.5.1.8-blade.img

μου βγαζει wating for device και μενει εκει...

εψαξα κ βρηκα καποιους που αναφεραν το ιδιο προβλημα οτι λειπουν drivers

εβαλα κ απο αυτους.... τι αλλο να κανω...

ειμαι με win 7 64bit

Δοκιμασε να αλλαξεις και θεση στο USB.Δηλαδη αν το βαζεις σε καποια μπροστινη usb δοκιμασε να το βαλεις σε μια απο πισω η το αντιστροφο.Στο λεω γιατι εμενα εκανε το ιδιο οταν το ειχα σε μπροστινο usb και μολις το εβαλα σε καποιο απο πισω δουλεψε με τη μια.Και εγω WIN7 64.
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις->Γλωσσα και πληκτρολογιο->HTC_IME mod->Γλωσσα πληκτρολογιου->Greek

 

Σε ευχαριστώ πολύ ..

 

Επίσης να αναφέρω για όποιον ενδιαφέρεται ότι από stock wind σε r8 η μπαταρία μου κρατάει πάρα πολύ παραπάνω :D

Link to comment
Share on other sites

Η νεα ρομ Japanese Jellyfish RLS 9

για όσους θελουν hotfile, το mediafire με παιδεύει και κατεβάζει πολυ αργα...

 

για να δουμε τι λεει το ρομ-ακι

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κ ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

http://nikolocogr.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Εχω την RLS 9 αλλα δεν μπορω να συνδεδω στο internet (με data connection) με Q-Card (Q Telecom)

 

Καποιος μπορει να μου δωσει της ρυθμισεις?

 

Ευχαριστω

Edited by totalcmdext
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αναφέρω για όποιον ενδιαφέρεται ότι από stock wind σε r8 η μπαταρία μου κρατάει πάρα πολύ παραπάνω :D

 

Μαλλον κατι δεν εχεις κανει καλα! :lol:Να φανταστω παντως οτι δεν εχεις ahb+50% και hw_ui αλλιως θα με τρελανεις τελειως!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την RLS 9 αλλα δεν μπορω να συνδεδω στο internet (με data connection) με Q-Card (Q Telecom)

 

Καποιος μπορει να μου δωσει της ρυθμισεις?

 

Ευχαριστω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3445610&highlight=q+internet+myq#post3445610

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να φτιαξω ενα μινι συνοπτικο οδηγο γιατι ΣΥΝΕΧΕΙΑ γινονται οι ιδιες ερωτησεις και εχει καταντησει κουραστικο για ολους!

 

 

Μου χωριζει τα sms με ελληνικους χαρακτηρες οταν ξεπερναω τους 70 χαρακτηρες τι να κανω?

Για να μπορεις να στελνεις sms με ελληνικους χαρακτηρες και να μην τα χωριζει στους 70 χαρακτηρες αλλα να ειναι κανονικα στους 160 θα βαλεις το handcent sms (θα το βρεις στο android market δωρεαν). Θα πρεπει να απενεργοποιησεις απο το κλασσικο sms application να σε ειδοποιει οταν βαλεις το handcent αλλιως σε καθε sms θα λαμβανεις 2 ενημερωσεις(αυτο θα το κανεις μεσα απο τις τις ρυθμισεις της εφαρμογης "μηνυματα")

 

Δεν εχω ελληνικο πληκτρολογιο, τι να κανω?

Θα κατεβασεις την εφαρμογη HTC IME (υπαρχει και για 2.1 και για 2.2) και μετα θα πας

Ρυθμισεις->Γλωσσα και πληκτρολογιο->HTC_IME mod->Γλωσσα πληκτρολογιου->Greek

 

Πως περναω custom rom?

Δες την πρωτη σελιδα, το πρωτο post, εχει εξαιρετικο οδηγο ο nakis13 και επισης εχει και οδηγιες για πολλα ακομα ερωτηματα

 

Γιατι και πως κανω root?

root κανεις στην συσκευη γιατι υπαρχουν εφαρμογες που χρειαζεται να "πειραζουν" αρχεια του συστηματος για να μπορεσουν να δουλεψουν. Κατεβαζεις το universal Androot 1.6.1 το τρεχεις και πατας στο κουμπι root, θα κανει κανα λεπτο την διαδικασια του και αυτο ηταν(επειτα θα δεις και μια εφαρμογη superuser στην λιστα).

 

Εχω 256 μνημη, πως μπορω να την κανω 512?

 

Γιατι δεν βλεπω τις paid εφαρμογες στο market?

Γιατι στην Ελλαδα δεν της εχουν ενεργοποιησει, παρολα αυτα αν βαλεις το marketenabler(δωρεαν) θα μπορεις να δηλωσεις οτι εισαι απο αλλη χωρα και να τις βλεπεις κανονικα(θελει root)

 

Πως κανω unlock?

http://www.nextgenserver.com/calculator/ ?

 

Service : ZTE

Models : ZTE Orange San Francisco ή

 

Models : ZTE BLUEBELT (για το ελληνικο blade)

 

Μου εμφανιζει ολες τις επαφες μου στο Ζ, γιατι?

Δυστυχως η 2.1 εχει αυτο το bug, για να διορθωθει θα πρεπει να περασεις αλλη rom

 

Θελω να περασω τις εφαρμογες μου στην sd γιατι η μνημη του κινητου δεν μου φτανει, πως μπορω?

Καταρχην θα πρεπει να εχεις 2.2 γιατι δεν υποστηριζει την 2.1.Απο εκει και περα κατεβαζεις το move2sdenabler επιλεγεις external και πατας apply(θελει root) και πλεον στην διαδρομη ρυθμισεις->εφαρμογες->διαχειριση εφαρμογων επιλεγεις ποια εφαρμογη θελεις και την μεταφερεις.

 

Πως μπορω να δω βιντεο avi με υποτιτλους?

Προσωπικα εγω εχω τον vitalplayer και μου παιζει avi με ελληνικους υποτιτλους.Υπαρχει και ο vplayer και ο rockplayer.

 

Τι sar εχει το κινητο?

Συμφωνα με το manual εχει 1,35 W/kg (για το κεφαλι) και το μεγιστο επιτρεπτο ειναι 2 W/kg

 

Υποστηριζει flash player?

οχι δεν υποστηριζει ουτε στην 2.1 ουτε στις custom 2.2

 

Που μπορω να βρω drivers για το zte?

 

Εβαλα μια καινουρια sd γιατι δεν μου αρκουσε η 2gb που δινει, ομως δεν την βλεπει σωστα το κινητο, γιατι?

 

Γιατι μερικες custom rom βγαζουν εξωπραγματικα σκορ στο benchmark?

Γιατι υπηρχε ενα bug με εναν codec. Το κινητο παιζει πανω κατω στο 550, αν λοιπον σου εβγαλε 900 κ.λπ. τοτε εχεις μια απο τις rom που εχουν αυτο το bug

 

Οποτε κανω reboot στο κινητο, χανω τα widget μου, γιατι?

Αυτο συμβαινει γιατι τα εχεις αποθηκευμενα στην sd και οχι στην μνημη του κινητου.Για να μην συμβαινει αυτο, ολα τα widget καλο ειναι να τα εχουμε στην εσωτερικη μνημη

 

Τι ρυθμισεις χρειαζεται να κανω για να εχω mobile internet?

 

 

Ο οδηγος θα εμπλουτιζεται συνεχως...

Σας παρακαλω καντε search, μην γεμιζουμε με ασκοπα post το topic

Edited by navi55
:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Wolf13 αφου εκανες που εκανες τον κοπο γραψε και το Sar καπου ,που στις μισες σελιδες ρωτανε γι'αυτο.. :lol:

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγο ψάξιμο και δοκιμή διαφόρων media players (vplayer, vitalplayer, rockplayer, meridian) κατέληξα στην έκδοση 1.5.5 του rockplayer (η 1.6.1 δε παίζει .avi στο blade), μιας και οι υπόλοιποι players κολλούσαν πολύ περισσότερο σε "βαριά" βίντεο.

 

Επειδή όμως δεν είναι καθόλου πρακτικό να βλέπουμε στο blade βίντεο ανάλυσης και ποιότητας προορισμένων για οθόνη pc, έψαξα να βρω έναν καλό και free converter για να μετατρέπω τα βίντεο σε πιο φιλικό φορμάτ για το κινητό.

Κατέληξα στο handbrake, το οποίο με κατάλληλα settings, δηλαδή ανάλυση 480x272(16:9), codec MPEG-4 1-pass με average bitrate 700kbps(πιθανότατα το οπτικό αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό και με μικρότερο bitrate), ήχο aac@112kbps stereo, φτιάχνει βίντεο που παίζουν τέλεια στο blade και σε harware και σε software mode.

 

Επίσης το handbrake χρησιμοποιούσε όλους τους πυρήνες της cpu μου (intel q6600@3.33ghz) με αποτέλεσμα να ξεπετάει ένα επεισόδιο 45 λεπτών σε λίγο παραπάνω από 1 λεπτό :D

Edited by alex_oz
Link to comment
Share on other sites

παιδια στην RLS9 λεει να κανουμε wipe μονο τα data των προγραμματων που εχουν σχεση με τις επαφες...δλδ αρκει απο το titanium backup να σβησουμε τα δεδομενα αυτων των 3ων εφαρμογων?
Link to comment
Share on other sites

ομοιος και γω ενας κινεζος με 512!! ολ οκ μια χαρα ολα , για νεος android user αλλα τι γινεται με αυτο το 3g , εχει κανα app για να ελεχο το 3g ? πιο πολυ για να μην γινει κανα χρεωμα τρελο! thks!!!

 

και εβγε στα παιδια !!! keep rooting

Link to comment
Share on other sites

ομοιος και γω ενας κινεζος με 512!! ολ οκ μια χαρα ολα , για νεος android user αλλα τι γινεται με αυτο το 3g , εχει κανα app για να ελεχο το 3g ? πιο πολυ για να μην γινει κανα χρεωμα τρελο! thks!!!

 

και εβγε στα παιδια !!! keep rooting

 

γραψε στο market 3g και κατεβασε το 3g watchdog

Link to comment
Share on other sites

Voip δουλεύει κάποιος από σας μέσω 3G;

Σχετικά με ποιότητα κλήσης πως τα πάει;

ΟΡΕ κανείς με VOIP στο BLADE ακούει ;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτιση οταν θελεισ να βαλεις app απο το pc στο κινητο πρεπει να το βαλεις στην καρτα sd σε καποιον φακελο ?
Link to comment
Share on other sites

Παραθετω δυο ερωτηματα μου που δεν απαντηθηκαν. Καποιος αν γνωριζει

 

μου τρεχουν στο παρασκηνιο πολλες εφαρμογες που ουτε καν τις εχω ανοιξει. Facebook, skype, χαρτες και δεν ξερω και γω τι. Εχω ενα task killer που το χρησιμοποιω για να κλεινω μαζικα τις εφαρμογες μονο οταν εγω θελω με widget. Το παταω και μου κλεινει 10-12 εφαρμογες καθε φορα. Σε 5-10 λεπτα ξανα τα ιδια.

 

Δεν μου ρουφαει μπαταρια ετσι;

 

Με jellyfish rls7 και 512ram

 

εγω περασα πριν 3-4 μερες την jellyfish rls7. Μεχρι στιγμης δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα. Το γεμισα με προγραμματα. Σημερα που περασα παιχνιδια, στα περισσοτερα μου κολλαει και σε καποια με πεταει αφου ξεκινησουν. Δοκιμασα το bubble ball, cestos, battle bear και splode (στην εγκατασταση εκαναν reboot), toonwarz, speed forge 3D. Σε ολα με πετουσε εκτος απο το bubble ball που κολλουσε απο το πρωτο λεπτο. Απο την costum Rom περασα μονο το zip της ΡΟΜ. Τιποτα αλλο. Εχω τα 512ΡΑΜ και δεν εχω κανει o/c. Ειναι δυνατον; Ειδικα το bubble ball και cestos δεν ειναι και κανενα απαιτητικό παιχνιδι
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Παραθετω δυο ερωτηματα μου που δεν απαντηθηκαν. Καποιος αν γνωριζει

 

1. Welcome to the android. ΜΗΝ χρησιμοποιείς task killers, αν θες να μάθεις περισσότερα ψάξε να διαβάσεις για την διαχείριση μνήμης στο android. Και όχι δεν ρουφάει μπαταρία. Ισα ισα όταν τα κλείνεις και το αναγκάζεις να τα ξαναφορτώσει τότε ξοδεύεις περισσότερους πόρους.

 

2. Προφανώς κάτι δεν έχει κάτσει καλά στο ρομ σου. Το blade την παλεύει ακόμα και με HD παιχνίδια (Asphalt) .. reinstall ευκαιρία και για upgrade σε RLS9

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε ένα screen off profile με τα λιγότερα mhz που σε αφήνει (122Mhz) για να ελαχιστοποιήσεις την κατανάλωση στην αναμονή.

 

Αυτή πόσο καλά "βεντουζώνει" αυτή? Μου άρεσε που είναι κοντός ο "λαιμός" της..

 

Φίλε Stinger έχω ήδη φτιάξει screen off profile, με 245Mhz min και 320 Mhz max με scaling "powersave".

Δεν έβαλα min 122Mhz, γιατί lag-άρει πολύ όταν δεχτώ κλήση και χρειάζεται 6-7sec για να φανεί στην οθόνη ποιος με καλεί.

Πάντως και με το wipe battery stats που έκανα με εντελώς άδεια μπαταρία, δε θα έλεγα πως παρατήρησα κάποια διαφορά.

Ελπίζω κιόλας να μην έκανα καμία ζημιά στη μπαταρία που το έκανα 2 φορές (RLS7 και RLS8).

 

Όσο για τη βάση Nokia από ebay, βεντουζώνει μια χαρά. Την προτείνω ανεπιφύλακτα. Και είναι αισθητά καλύτερη η ποιότητα κατασκευής από τις υπόλοιπες φτηνιάρικες no-brand.

Το θετικό είναι πως είναι σε πολύ καλη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Stinger έχω ήδη φτιάξει screen off profile, με 245Mhz min και 320 Mhz max με scaling "powersave".

Δεν έβαλα min 122Mhz, γιατί lag-άρει πολύ όταν δεχτώ κλήση και χρειάζεται 6-7sec για να φανεί στην οθόνη ποιος με καλεί.

Πάντως και με το wipe battery stats που έκανα με εντελώς άδεια μπαταρία, δε θα έλεγα πως παρατήρησα κάποια διαφορά.

Ελπίζω κιόλας να μην έκανα καμία ζημιά στη μπαταρία που το έκανα 2 φορές (RLS7 και RLS8).

 

Όσο για τη βάση Nokia από ebay, βεντουζώνει μια χαρά. Την προτείνω ανεπιφύλακτα. Και είναι αισθητά καλύτερη η ποιότητα κατασκευής από τις υπόλοιπες φτηνιάρικες no-brand.

Το θετικό είναι πως είναι σε πολύ καλη τιμή.

 

Δεν έχεις πρόβλημα με το wipe stats, μην αγχώνεσαι εμείς του galaxy συνηθίζαμε να το κάνουμε κάθες 3ις και λίγο :) Περίεργο πάντως εμένα δεν lagarei στην κλήση και το έχω μιν 122 μαξ 122! (με launcherpro αν και δεν νομίζω να παίζει ρόλο).

 

Για την βάση ναι όντως η τιμή σκοτώνει, αφού βεντουζώνει και καλά την παραγγέλνω! (με ενδιαφέρει να έχει καλή βεντούζα γιατί μερικές φορές χρειάζεται να την κουμπώνω και στο μηχανάκι, και όσο να'νε κουνάειιιιιιι :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω Vodafone CU. Στην γραμμη μου εχω ιντερνετ (πριν μερες δουλευα αυτο το νουμερο κανονικα για χρηση ιντερνετ στο Ν8 μου) αλλα απο το ΖΤΕ Blade δεν μπορω να συνδεθω καθολου μεσω της Vodafone.Μπορει κανεις να μου πει τις σχετικες ρυθμισεις που θα πρεπει να ελεγξω αν ολα ειναι οκ;

θελω να βαλω κανα whatchdog προγραμμα για APN και οποτε θελω να το ανοιγω και να το κλεινω...Αλλα δεν καθολου ιντερνετ για να δουλεψω κατι τετοιο :)

_ILiDAN_
Link to comment
Share on other sites

παιδιά η μητέρα μου έχει σύνδεση cosmote και χρεώθηκε 30mb internet. ξέρετε τι λογαριασμός θα μας έρθει στο τέλος του μηνα
Link to comment
Share on other sites

παιδιά η μητέρα μου έχει σύνδεση cosmote και χρεώθηκε 30mb internet. ξέρετε τι λογαριασμός θα μας έρθει στο τέλος του μηνα

/offtopic on

 

πολυ ασχετο το ποστ σου ρε φιλε αλλα θα σου απαντησω επειδη καιγεσαι μαλλον :p

λοιπον υποθετω πως η μαμα σου δεν εχει καποιο προγραμμα για internet αρα ανηκει στο internet on the phone starter, το οποιο δεν εχει παγιο αλλα εχει χρεωση 1.0332 € / ΜΒ. Οποτε χοντρικα μια 30αρα βγηκε η ζημια.. :cool:Παντως με 5ευρω παγιο το μηνα μπορεις να βαλεις το internet on the phone basic καινα εχεις 100mb. Για ηρεμη χρηση μια χαρα ειναι..

 

/off topic off

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...