Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά κι από μενα, νέος χρήστης android και ενθουσιασμένος με το blade!

 

Διαβάζοντας το παρόν thread είδα ότι πολλοί προτείνουν rockplayer για αναπαραγωγή βίντεο. Το εγκατέστησα λοιπόν για να το δοκιμάσω αλλά δε παίζει τα avi μου (xvid). Εβαλα και το meridian player, μια από τα ιδια. Υπάρχει θέμα με τους players αυτούς στο blade; Ή απλώς χρειάζονται κάποια έξτρα codecs;

 

Ps: στο blade τρέχω την jj8 με hw_ui.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

When updating to RLS9 from RLS8 a full wipe is not needed but you must wipe data from the three Contacts related apps and resync your contacts. If unsure, do a full wipe.

 

Ποίες είναι αυτές οι 3 επαφές που πρέπει να κάνουμε wipe?

Δεν τον κατάλαβα τον δημιουργό.

 

Καλώς τα τα παιδιά (Rls9)......:p

 

Και γω το χω απορία αυτό με το Contacts,αλλά υποθέτω Wipe data από Contacts, facebook (?), και κάποιο ακόμη (??)

 

Γειά κι από μενα, νέος χρήστης android και ενθουσιασμένος με το blade!

 

Διαβάζοντας το παρόν thread είδα ότι πολλοί προτείνουν rockplayer για αναπαραγωγή βίντεο. Το εγκατέστησα λοιπόν για να το δοκιμάσω αλλά δε παίζει τα avi μου (xvid). Εβαλα και το meridian player, μια από τα ιδια. Υπάρχει θέμα με τους players αυτούς στο blade; Ή απλώς χρειάζονται κάποια έξτρα codecs;

 

Ps: στο blade τρέχω την jj8 με hw_ui.

 

Δοκίμασε τον vitalplayer είναι πολύ καλός και παίζει και τα avi! ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Εγω χρησιμοποιω τον myphone explorer μεσω wifi για backup - restore επαφων. Επισης εχω παθει πλακα με το applanet....δεν θα επεκταθω παραπανω γιατι δεν ειναι νομιμη εφαρμογη.....να πω μονο οτι εχω κατεβασει πολλες μα πολλες paid εφαρμογες δωρεαν ;) Edited by Kostas_falcon
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα τα παιδιά (Rls9)......:p

 

Και γω το χω απορία αυτό με το Contacts,αλλά υποθέτω Wipe data από Contacts, facebook (?), και κάποιο ακόμη (??)

 

Το τρίτο πρέπει να είναι mail/gmail αλλα πως γίνεται wipe;

Εκτος αν εννοεί delete που είναι εύκολο

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζω την 9 τωρα, ρωτησα ομως πριν απο λιγο και μου απαντησε ο Kallt οτι δεν μπορεσε να "φτιαξει" το θεμα με το handsfree. Οποτε, αφου ειμαι σε 7 ακομα και πρεπει ουτως η αλλως να κανω wipe, με βλεπω να περναω την modaco 11 του Paul για να δω πως συμπεριφερεται η κινεζα. Κανεις με κινεζα μοντελο 11 μπορει να δει απο που ακουγεται ο ηχος κλησης οταν ειναι συνεδεδεμενο το συρματινο handsfree?

Huawei Honor 4X EU

Blackview Zeta (η χειρότερη κάμερα όλων των εποχών!)

Motorola Atrix 4G (cm-11-20151122-UNOFFICIAL-olympus)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι απο modaco αλλα εχει μεσα τους drivers κ το prepare for install το εκανα οπως τα ειπες....

παλι στο ιδιο μενει waiting for device

μπορεις να μου πεις στη γραμμη εντολων ακριβως τι γραφω μηπος δεν κανω κατι εκει σωστα,αν μπορεις σε παρακαλω λεπτομερος....

 

Αν τα windows έχουν όλες τις συσκευές στο device manager κανονικά εγκατεστημένες, τότε έχεις άλλο πρόβλημα... πριν να προχωρήσεις έλεγξε το... πάτα "Start" και στο search box βάλε "devmgmt.msc" για να δεις το device manager. ΑΝ όμως έστω και μία συσκευή όταν έχεις το κινητό συνδεδεμένο με το PC είναι με "?" τότε διάβασε τα παρακάτω:

 

Υπάρχουν και άλλοι drivers που τους έχουμε κάνει rip από το adt (android development tool) και τους είχαμε αναφέρει σε καμιά 50αριά σελίδες πιο πίσω. Οι drivers του modaco είναι πλέον παλιοί...

 

Αλλά, αν θες να μην μπλέξεις με drivers, απλά κατέβασε ένα live cd μιας διανομής Linux (ubuntu κατά προτίμηση) και κάνε όλη την διαδικασία από εκεί. Σε linux δεν θες drivers για να αναγνωρίσει το σύστημα το κινητό... να σου θυμίσω κιόλας πως ουσιαστικά το android είναι linux mobile, και η σχέση του με τη linux φαίνεται αμέσως και στην δομή των αρχείων αλλά και σε όλο το "στήσιμο" του OS.

 

Αν ακόμα θες να το κάνεις από win7 64bit, από εδώ και από εδώ, κατέβασε drivers, και κάντους install χειροκίνητα (ένας από τους 2 drivers θα σου κάνει σίγουρα). Δεν χρειάζεται να κάνεις prepare for install, απλή χειροκίνητη εγκατάσταση. Μάλλον το πρώτο λινκ θα σου λύσει το πρόβλημα.

 

Η εντολή που βάζεις είναι μια χαρά... το waiting for device είναι πρόβλημα με τους drivers και όχι με την εντολή, οπότε μην σε απασχολεί η σύνταξη της εντολής. Αν τελικά επιλέξεις linux, αντί για fastboot-windows, τρέχεις fastboot-linux, και όλα τα άλλα παραμένουν ίδια στη σύνταξη το terminal.

 

Σημείωση πως σε λίγες μέρες θα βγουν και καινούργιοι drivers από adt, αλλά δεν θα προσθέτουν κάτι καινούργιο... μόνο bug fixes θα έχει.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

....Γίνεται να αφαιρεθεί το Clockware Mode απο το κινητό;

Έκανα backup της Stock Rom με CWM όμως έμαθα πως δεν είναι και τόσο σωστό backup και θα ήθελα να κάνω και ένα romdump (όχι πως θέλω ντε και καλά να το κάνω τώρα αλλά σαν καινούριος στα Android θέλω να τα μάθω κι εγώ αυτά :) ... και μετά να φτιάξουμε και μερικά apps :D ).

 

Αν κάνεις τώρα romdump τότε θα έχεις στο recovery.img το CWM. Αν θες να αρχεία του romdump από stock (τα είχα κάνει με stock ΟΛΑ τα partition), τότε θα πρέπει να βγάλεις το CWM... Το είχαμε πει και πιο παλιά, αν θες διάβασε τα παρακάτω post, και αν δεν τα καταφέρεις, εδώ είμαστε. Διάβασε με προσοχή το post 1 γιατί σου δίνει μία ιδέα για το πως είναι firmarισμένο το κινητό. Σε κάποιο από αυτά τα post θα βρεις και τα αρχεία του romdump αν δεν θες να μπεις στην διαδικασία να τα κάνεις μόνος σου, αλλά μιας και είπες πως θες να το κάνεις για την εμπειρία, καλή τύχη... θα δεις πως δεν είναι καθόλου δύσκολο (ούτε και επίφοβο για τη συσκευή). Θα μπορούσα να κάνω quota τα μηνύματα, αλλά θέλω να σε "ταλαιπωρήσω" για να μπορείς να διαβάσεις και τα προηγούμενα ή επόμενα μηνύματα που είναι σχετικά με τα παρακάτω ποστ.

post 1

post 2

post 3

post 4

 

Να θυμάσαι, πως αν θες να κάνεις restore σε stock του system partition με τα αρχεία του romdump, τότε θα πρέπει να κάνεις push τα αρχεία στο κινητό με adb, κάτι το οποίο ΔΕΝ σου το συνιστώ καθόλου γιατί μπορεί τελικά να πάρεις στα χέρια ένα ωραιότατο τούβλο βάρους 130g... άστα αυτά για τους "ψήστες".:):) Με το CWM είναι εξαιρετικά δύσκολο να σου μείνει το κινητό στα χέρια.

 

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε έμπλεξα χειρότερα. Μετά από όλα αυτά, αν καταφέρεις και βρεις τρόπο να φτιάξεις τα scripts για να μετατρέψουμε το tar.gz σε zip ώστε να το χρησιμοποιούμε με CWM, τότε φτιάξε καφέ, άναψε τσιγάρο και στείλε μου την διεύθυνσή σου να έρθω από εκεί να το δω :), γιατί θα είμαστε έτοιμοι για την πρώτη δικιά μας rom... είναι το τελευταίο που μένει, αλλά κανείς από moda ή από xda δεν λέει πως να το κάνω, όλοι μου λένε να τους στείλω τα αρχεία να το κάνουν αυτοί, λες και είναι μεγάλη τιμή να βγάζεις roms... bullocks!

 

Επίσης, το CWM μια χαρά backup κάνει, γιατί λες πως δεν κάνει και τόσο καλό backup???

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Να θυμάσαι, πως αν θες να κάνεις restore σε stock του system partition με τα αρχεία του romdump, τότε θα πρέπει να κάνεις push τα αρχεία στο κινητό με adb, κάτι το οποίο ΔΕΝ σου το συνιστώ καθόλου γιατί μπορεί τελικά να πάρεις στα χέρια ένα ωραιότατο τούβλο βάρους 130g... άστα αυτά για τους "ψήστες".:):) Με το CWM είναι εξαιρετικά δύσκολο να σου μείνει το κινητό στα χέρια.

 

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε έμπλεξα χειρότερα. Μετά από όλα αυτά, αν καταφέρεις και βρεις τρόπο να φτιάξεις τα scripts για να μετατρέψουμε το tar.gz σε zip ώστε να το χρησιμοποιούμε με CWM, τότε φτιάξε καφέ, άναψε τσιγάρο και στείλε μου την διεύθυνσή σου να έρθω από εκεί να το δω :), γιατί θα είμαστε έτοιμοι για την πρώτη δικιά μας rom... είναι το τελευταίο που μένει, αλλά κανείς από moda ή από xda δεν λέει πως να το κάνω, όλοι μου λένε να τους στείλω τα αρχεία να το κάνουν αυτοί, λες και είναι μεγάλη τιμή να βγάζεις roms... bullocks!

 

μεσω adb ειναι πολυ ευκολο και δεν υπαρχει μεγαλος κινδυνος, αλλα ας συμφωνησω μαζι σου προς το παρον

 

για τη μετατροπη απο tar.gz σε .img ριξε μια ματια στο νημα του HTC Magic (αλλα και στο xda στο αντιστοιχο νημα), οπου εκει κανουν παπαδες

δεν ειναι δυσκολο, απλα δεν θυμαμαι πως γινεται

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα την διαδηκασια αναβαθμησεις απο εδω

http://techblog.gr/mobile/zte-blade-512mb-ram-0593/

και στο τελος που πηγα να κανω το restore μου βγηκε μια ασπρη οθονη που λεει FTM

τι εγινε? πρεπει να τα ξανακανω απο την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα την διαδηκασια αναβαθμησεις απο εδω

http://techblog.gr/mobile/zte-blade-512mb-ram-0593/

και στο τελος που πηγα να κανω το restore μου βγηκε μια ασπρη οθονη που λεει FTM

τι εγινε? πρεπει να τα ξανακανω απο την αρχη?

 

Πρέπει να ξαναπεράσεις το Clockworkmod γιατί το patch το έσβησε... ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

μεσω adb ειναι πολυ ευκολο και δεν υπαρχει μεγαλος κινδυνος, αλλα ας συμφωνησω μαζι σου προς το παρον

 

για τη μετατροπη απο tar.gz σε .img ριξε μια ματια στο νημα του HTC Magic (αλλα και στο xda στο αντιστοιχο νημα), οπου εκει κανουν παπαδες

δεν ειναι δυσκολο, απλα δεν θυμαμαι πως γινεται

 

το να κάνεις push αρχεία είναι εύκολο, το να κάνεις ένα λειτουργικό όμως είναι πολύ πιο πολύπλοκο. Για παράδειγμα, όταν αρχίσει κανείς να κάνει push το bin στο blade, το κινητό γίνετε unmount και μόνο με χειροκίνητο remount του system block συνεχίζει (από console εννοώ). Το ίδιο πρόβλημα είχαν και με το nexus στο χda (μάλιστα ούτε καν pull δεν μπορούσαν να κάνουν εκεί, ακόμα χειρότερα δηλαδή), και αναγκάζονταν να κάνουν κάθε φορά ένα γρήγορο remount. Και να σκεφτείς ότι όλο το adt έχει δοκιμαστεί σε nexus από την google. Αν δεν το προλάβεις, Failed to copy.... Read-only file system και Permission denied απανωτά. Δεν λέω ότι είναι δύσκολο, έχεις δίκιο, αλλά φαντάζεσαι τις ερωτήσεις που θα πέσουν για το κάθε βήμα ή για πιθανά προβλήματα που θα παρουσιαστούν;;; Και άντε μετά να καταλάβει κανείς ή να εξηγήσει με pm και post. Για το αν τώρα είναι επίφοβο εξαρτάται από το πόσο προσεχτικός είναι κανείς. Δεν λέω πως θα πέσει και φωτιά να μας κάψει, αλλά όπως και να το κάνεις, βάζεις system files "χύμα" στο κινητό χωρίς να ελέγχετε η ορθότητά τους. Ένα απλό παράδειγμα, δοκίμασε να το κάνεις έχοντας βάλει ένα αρχείο placeholder που έχει μέσα δεδομένα από λάθος στο sd folder και δεν είναι άδειο (όπως πρέπει κανονικά)... τελικά η sd δεν θα λειτουργεί και θα θες restore. Υπάρχει ένα third party addon (στο avd manager το είδα) που υποτίθεται πως ελέγχει πρώτα πριν να κάνει push για να είναι valid όλα τα αρχεία, αλλά ποτέ δεν είχα το χρόνο να το δοκιμάσω.

 

Το thread του magic δεν το είδα, ελπίζω να βρω απαντήσεις από εκεί. Αλλά από οδηγίες από xda έχουμε μεγάλη αποτυχία μέχρι τώρα, και δεν είμαι ο μόνος που το ψάχνω... η μετατροπή όμως που θέλουμε είναι από tar του romdump σε zip,όχι σε img, μαζί με τα metadata του σχετικού folder. Το img το φτιάχνουμε εύκολα αν και το έχουμε κιόλας από το romdump έτοιμο... για το zte πάντα για unsigned roms φυσικά.

 

P.S.: τελικά έχει κανείς κάποιο λινκ με επίσημο mail ή ανακοίνωση της wind πως θα "φάει" το κινητό αναβάθμιση σε froyo???

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

σωστος φιλε μου δεν προλαβα να το ακυρωσω,μετα καταλαβα τι επρεπε να κανω...

περιμενω....

σε καλο δρομο νομιζω οτι ειναι...για ολα αυτα ευχαριστω πολυ ολους...

εριξα πολυ διαβασμα ουτε εξεταστηκη να ηταν

 

μια χαρα...πρεπει να εγινε...

που παω να δω αν ειναι 512?

και μια ακομα ερωτ κατεβαζω παιχνιδια εφαρμογες κτλ κτλ απο androit market πως μπορω να της αποθηκευω στην μεμορυ εξοτερικη...

γιατι φανταζομαι το αντιθετο βαρενουν το συστημα..

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2 ερωτήσεις:

 

1. Κάτι εχει πάθει ο συγχρονισμός και δεν μου συγχρονίζει τις επαφές. Το ημερολόγιο και το gmail τα συγχρονίζει κανονικά αλλά στις επαφές μου βγάζει ενα μνμ που λέει: Το Sync αντιμετωπίζει προβλήματα αυτή τη στιγμή. Θα ειναι διαθέσιμο ξανά σε λίγο. Τι μπορεί να φταίει?

 

2. Έβαλα το Blue Gingerbread Colour Mod και μόλις άνοιξε το κινητό δεν άνοιγαν οι μαμίσιες εφαρμογές (gmail, calendar, camera, κλπ) ξέρει κάποιος γιατί?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...

έχω καταλάβει κάτι λάθος;

 

Εξ ορισμού το κινητό δεν βλέπει και τις δωρεάν και τις επί πληρωμή εφαρμογές από την αγορά ανδροϊδούς (:O)?

 

Γιατί εγώ βλέπω μόνο τις δωρεάν αν και θέλω να κατεβάσω κάποια επί πληρωμή.

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ: 2.1 μαμά

Link to comment
Share on other sites

Οχι βλέπει μονο τις δωρεάν, υπαρχει τροπος βεβαια να δεις και τις επί πληρωμή εφαρμογές!

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

''Likely RLS9 will be the final JJ version. Rumours says a Swedish official 2.2 will be out soon so we may soon have a new base to work from. I'm also doing some AOSP experiments. Just because "it can't be done" won't stop me from trying.''

Αυτό δηλώνει ο δημιουργός της JJ RLS9 άρα πλησιάζουμε στην επίσημη froyo 2.2

που νομίζω είναι η καλύτερη rom για το blade

Samsung j500FN
Link to comment
Share on other sites

εγώ με το launcher pro είχα πρόβλημα. Όσο έτρεχε αυτό, όταν έβαζα το usb στο κινητό, το pc μου δεν έβλεπε την κάρτα μνήμης. Με την αφαίρεσή του λύθηκε. Περίεργο...
Link to comment
Share on other sites

Οχι βλέπει μονο τις δωρεάν, υπαρχει τροπος βεβαια να δεις και τις επί πληρωμή εφαρμογές!

 

Ο οποίος είναι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2 ερωτήσεις:

 

1. Κάτι εχει πάθει ο συγχρονισμός και δεν μου συγχρονίζει τις επαφές. Το ημερολόγιο και το gmail τα συγχρονίζει κανονικά αλλά στις επαφές μου βγάζει ενα μνμ που λέει: Το Sync αντιμετωπίζει προβλήματα αυτή τη στιγμή. Θα ειναι διαθέσιμο ξανά σε λίγο. Τι μπορεί να φταίει?

 

2. Έβαλα το Blue Gingerbread Colour Mod και μόλις άνοιξε το κινητό δεν άνοιγαν οι μαμίσιες εφαρμογές (gmail, calendar, camera, κλπ) ξέρει κάποιος γιατί?

 

Ξαναδοκίμασε αργότερα γιατί μάλλον κάτι πρέπει να παίζει με την google.

Εμένα μου το έκανε χθές το απόγευμα ενώ το βράδυ όλα ΟΚ

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκίμασε αργότερα γιατί μάλλον κάτι πρέπει να παίζει με την google.

Εμένα μου το έκανε χθές το απόγευμα ενώ το βράδυ όλα ΟΚ

 

δεν μου κάνει συγχρονισμό εδώ και μια βδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να βοηθησει καποιος; επειδη δεν εχω η/υ τα κανω ολα απ το κινητο οταν παταω για "αναζητηση σε αυτο το θεμα"μολις βαζω το πρωτο γραμμα κλεινει το πληκτρολογιο. Το κανει και σε σας;2ον. Κατεβασα το z4root.το ανοιγω επιλεγω permanent root και αφου κανει reboot ξανανοιγει κανονικα.και τωρα;εγινε root ; πως μπορω να το δω;

Παιδια παιζει να ηταν ηδη rooted η συσκευη; γιατι ενω ειναι μανισια μολις τρεχω το z4root μου εμφανιζει πληκτρο unroot.

Link to comment
Share on other sites

Ο οποίος είναι;;;;

 

Έχει απαντηθεί μεσα σε αυτο forum, με μια αναζητηση θα το βρεις...

Πρεπει να κανεις root το κινητό για να μπορεί να τρέξει το paid apps και το market enabler!Ψάξε εδω μέσα!

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Έχει απαντηθεί μεσα σε αυτο forum, με μια αναζητηση θα το βρεις...

Πρεπει να κανεις root το κινητό για να μπορεί να τρέξει το paid apps και το market enabler!Ψάξε εδω μέσα!

 

Είδες με κάλυψες με το να μου πεις για τι να ψάξω... Δεν ήξερα καν γιατί ψάχνω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μου τρεχουν στο παρασκηνιο πολλες εφαρμογες που ουτε καν τις εχω ανοιξει. Facebook, skype, χαρτες και δεν ξερω και γω τι. Εχω ενα task killer που το χρησιμοποιω για να κλεινω μαζικα τις εφαρμογες μονο οταν εγω θελω με widget. Το παταω και μου κλεινει 10-12 εφαρμογες καθε φορα. Σε 5-10 λεπτα ξανα τα ιδια.

 

Δεν μου ρουφαει μπαταρια ετσι;

 

Με jellyfish rls7 και 512ram

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή αρχίζει η κάρτα μνήμης μου αρχίζει να τελειώνει αν περάσω το backup του clockwork recovery στο pc για να κερδίσω χώρο θα έχω κάποιο πρόβλημα στο κινήτο ?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...