Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παντως να εχουμε υποψιν μας οτι ετσι μπορει και βγαζει γρηγορα και επιτυχημενα τις ρομ...επειδη μαζι του πειραματιζονται χλιαδες χρηστες...το αποτελεσμα θα ειναι τελειο ουτως η αλλως,ηδη εχει σχεδον τελειωσει η ναντ εκδοση του mdj...αλλα μεσα σε 10 μερες εχει γινει αυτο...και σε λιγο θα μπουνε και αλλοι ...ο darkstone εχει πει πς θα βγαλει ας πουμε...υπομονη....και ειδωμεν!

 

Το πετυχημενη ρομ ειναι σχετικο...οπως ειπα ...σε καθε εκδοση..φτιαχνει κατι χαλαει κατι αλλο...

 

Και σου μιλαω τωρα εγω που εχω περασει στο κινητο μου σχεδον ολες του τις εκδοσεις...καθε μερα αλλαζω 2-3 εκδοσεις του MDJay....

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πετυχημενη ρομ ειναι σχετικο...οπως ειπα ...σε καθε εκδοση..φτιαχνει κατι χαλαει κατι αλλο...

 

Και σου μιλαω τωρα εγω που εχω περασει στο κινητο μου σχεδον ολες του τις εκδοσεις...καθε μερα αλλαζω 2-3 εκδοσεις του MDJay....

 

Συμφωνώ κι εγώ!!!

Σχεδόν έχει καταντήσει γελείο. Δεν μπορεί να βγάζει μέσα στην ίδια μέρα δυο και τρεις version για την ίδια ROM. Εμένα μου δίνει την εντύπωση ανθρώπου επιπόλαιου. Να φλασάρω μια ROM σήμερα και μέσα στη μέρα να βλέπω ότι έχει βγάλει άλλες δυο version??????Δεν λέει!!!!!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω παιδία για το clockwork mod ποιο layout partitiοn πρέπει να κατεβάσω?

 

Partition Layouts;

-150MB System-

-250MB System-

-400MB System-

 

Έχω την ευρωπαική έκδοση.

 

Και κάτι ακόμα το a2sd+ αξίζει? Γίνεται μόνο μέσω live cd (GPARTED-LIVE)? Δεν χαλάει την Microsd?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω παιδία για το clockwork mod ποιο layout partitiοn πρέπει να κατεβάσω?

 

Partition Layouts;

-150MB System-

-250MB System-

-400MB System-

 

Έχω την ευρωπαική έκδοση.

 

Και κάτι ακόμα το a2sd+ αξίζει? Γίνεται μόνο μέσω live cd (GPARTED-LIVE)? Δεν χαλάει την Microsd?

 

Αναλογως τι ρομ χρησιμοποιεις..οι περισσοτερες παιζουν χωρις προβλημα με το 150ΜΒ system.

Ασε δε που με την ευρωπαικη εκδοση δεν εισαι για πολλα πολλα..καλυτερα να παιξεις σε λιγα ΜΒ.

 

θεωρητικα το A2SD+ αξιζει , δεν το χω δοκιμασει ομως μιας και προσωπικα δεν εχω θεμα χωρου και ουτε προκειται να φορτωσω 1500 εφαρμογες.

Οποιοδηποτε προγραμμα μπορει να φορμαρει την καρτα σε linux filesystem (ext2/3/4) σου κανει. Το προγραμμα που αναφερεις σιγουρα κανει αυτην την δουλεια..προφανως και αλλα τα οποια δεν εχω ψαξει/γνωριζω.

 

Το gparted ειναι linux προγραμμα...προφανως το κυκλοφορησανε σε livecd.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ!!!

Σχεδόν έχει καταντήσει γελείο. Δεν μπορεί να βγάζει μέσα στην ίδια μέρα δυο και τρεις version για την ίδια ROM. Εμένα μου δίνει την εντύπωση ανθρώπου επιπόλαιου. Να φλασάρω μια ROM σήμερα και μέσα στη μέρα να βλέπω ότι έχει βγάλει άλλες δυο version??????Δεν λέει!!!!!!

 

Το θεμα δεν ειναι οτι τον κατακρινουμε..εννοειται οτι χαιρομαστε και τον ευχαριστουμε για οτι κανει...

 

Αλλα οπως λες και συ ειναι λιγο επιπολαιος...

Ξεκινησε τις NAND εκδοσεις..σε μια φαση εβγαλε σε μια εκδοση και clockworkmod εκδοση , καναμε χαρες ολοι μας...στις επομενες δεν ξαναβγαλε...ο κοσμος ξενερωσε...

ελεγε ο MDJAY ας βγαλει καποιος την clockworkmod εκδοση...

Τωρα στις 2-3 τελευταιες εκδοσεις...βλεπω επισημα και clockworkmod εκδοση...(μπορει να εβαλε καποιον να του τις φτιαχνει...)

Δηλαδη μια ετσι μια γιουβετσι..απο την στιγμη που εχει κοσμο να κρεμεται απο τα...μπιπππ του.....πρεπει να εχει λιγο πιο "σοβαρη" συμπεριφορα...

Στην τελικη ας "μοιρασει" γνωση...να κανουμε και μονοι μας καμμια αλλαγη...να βλεπουμε τι δουλευει τι οχι....να βγαινουν πιο "σωστες" εκδοσεις.

 

Τελοσπαντων ηρθε η ωρα να δοκιμασω το GPS της τελευταιας εκδοση να δουμε τι πιανει :)

 

 

ΥΓ:Κανω τον beta tester σε ενα παλικαρι στο φορουμ που προσπαθει να φτιαξει μια καθαρη gingerbread εκδοση στηριγμενη στην 1.3 του MDjay και ενταξει εχει ακομα θεματακια...αλλα το GPS "κλειδωσε" σε 10 δευτερολεπτα...!!

Αμα διορθωσει 2-3 θεματακια που εχει γυρισα σε αυτην στο καπακι :)

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να πάρω back up

με το ClockworkMod και μου βγάζει

E:failed to find recovery partition to mount at

"recovery"

Can't mount / recovery

E:Can't find misc

 

έχω μέσα Partition Layouts

 

250MB System-

 

τι μπορεί να φταίει ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να πάρω back up

με το ClockworkMod και μου βγάζει

E:failed to find recovery partition to mount at

"recovery"

Can't mount / recovery

E:Can't find misc

 

έχω μέσα Partition Layouts

 

250MB System-

 

τι μπορεί να φταίει ?

 

 

Δεν βοηθας..ποια ρομ εχεις περασμενη?Nand rom ή clockworkmod rom ?

μηπως να ξαναπερναγες το clockworkmod?

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθας..ποια ρομ εχεις περασμενη?Nand rom ή clockworkmod rom ?

μηπως να ξαναπερναγες το clockworkmod?

 

εχω nand rom . για να πάρω back up με το

clockworkmod πρέπει και η ρομ να είναι

clockworkmod ? δεν μπορώ να έχω nand rom

και να πάρω back up με το clockworkmod ?

Edited by gkionis

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

εχω nand rom . για να πάρω back up με το

clockworkmod πρέπει και η ρομ να είναι

clockworkmod ? δεν μπορώ να έχω nand rom

και να πάρω back up με το clockworkmod ?

 

Οταν περνας nand rom "χαλας" την εγκατασταση του clockworkmod

Παρολα αυτα μπορεις να παρεις backup την ρομ απλα θα σου πεταει καποια ακυρα errors , τα οποια αγνοεις και προχωρας κανονικα.

 

Το θεμα ειναι οτι κυκλοφορει "εργαλειακι" που μετατρεπει την nand σε clockworkmod , οποτε δεν υπαρχει λογος να ασχολεισαι με τις nand.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω αντιμετωπιζω ενα αλλο προβλημα:

Ειμαι με την NAND του gauner1986 (απο τις πρωτες) και ειμαι ικανοποιημενος αλλα θελω να δοκιμασω καποιον απο τους καινουριους kernels του MDJ. Δοκιμαζω σε 2 διαφορετικα pc (win7 x64) και δε μπορω με τιποτα να φλασαρω τον πυρηνα.

Αρχικα τρεχοντας το .bat μου λεει οτι το adb.exe δεν αναγνωριζεται σαν αρχειο εσωτερικης δεσμης ενεργειων, αν και ειναι στο φακελο απο οπου τρεχω το bat. Επομενως το παιρνω και το πεταω στο /system32, ξανατρεχω το bat και μου λεει οτι δεν ειναι σωστα εγκατεστημενα καποια dll. Παιρνω και τα dll, τα βαζω στο /system32, προσπαθω να τα κανω register με την εντολη regsvr32.exe αλλα και παλι μου λεει οτι δεν μπορει να τα βρει.

Δοκιμασα να εγκαταστησω και το adb μεσω του SDK Tools αλλα για να εγκατασταθει το τελευταιο ζηταει το JDK απο Java. Κατεβαζω και εγκαθιστω το τελευταιο JDK αλλα και παλι δεν το βλεπει, οποτε και δεν προχωραει στην εγκατασταση του adb.

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να φλασαρω kernel?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά εχω ενα πρόβλημα με την nand που περασα... ολα αποθηκευονται στην μνημη της συσκευης και δεν εχω χωρο μερικα apps μπορω να τα περασω στην sd αλλα τα πιο πολλα αποθηκευονται στην συσκευη.πως μπορω να ελευθερωσω την μνημη τησ συσκευης?ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περίπτωση βλάβης που λύνεται με τους εξής τρόπους

1.βάζεις μια ρομ που υποστηρίζει data.img ή data2ext4(χρειάζεται δεύτερο partition στην sd) και χρησιμοποιεί την sd για εσωτερική μνήμη

2.βάζεις μια ρομ που υποστηρίζει a2sd+ και φτιάχνεις στην sd ένα ext partition το οποίο λειτουργεί ως προέκταση της εσωτερικής μνήμης

3.πηγαίνεις στο titanium backup με την ρομ που έχεις τώρα και μετάς πατάς menu--->batch--->move all apps to sd card και κερδίζεις κάποια mb μιας και ένα μόνο μέρος των εφαρμογών θα μεταφερθεί στο fat32 partition της κάρτας.κάτι τέτοιο όμως πρώτον λύνει εν μέρει το πρόβλημα και δεύτερον υπάρχει περίπτωση αν συνδέσεις τη συσκευή ως αφαιρούμενο δίσκο να σταματήσουν να λειτουργούν οι εφαρμογές.γιαυτό το λόγο θα πρέπει η κάρτα να γίνεται mount στο pc μέσω μιας εφαρμογής όπως το dual mount sd widget ή του multimount που κάνoυν αυτόματα mount την sd και στη συσκευή και στο pc

@ΒillGS

Η ρομ που έβαλες όταν την φλάσαρες είχε μόνο system.img ή και boot.img;

Link to comment
Share on other sites

κατα αρχας παιδια συγνωμη αν επρεπε να το κανω post καπου αλλου εψαξα αλλα δεν βρηκα.

 

εκανα προσφατα αναβαθμιση με την official rom απο το http://www.htc.com και αντιμετωπιζω το εξης, στα μηνυματα στα ελληνικα μολις παει να αλλαξει σειρα αφηνει 5 κενα βαζει 2 φορες το ιδιο γραμμα και γενικοτερα δυσλειτουργει. ξερουμε κατι?

 

ευχαριστω εκ τον προταιρων

 

Παιδιά καλησπέρα.

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με του φίλου παραπάνω, τελικά υπάρχει κάποιο fix για αυτο; Το πρόβλημα εμφανίστηκε μολις εβαλα την τελευταια επίσημη ρομ απο την HTC.

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

 

ΕDIT --- Λάθος πόσταρα, δεν ειδα το android development.

Edited by George_mob

HTC HD2 TyphooN CyanogenMod 7

iPhone4s iPhone 6 iPhone 6sPlus

Huawei P10

Samsung Galaxy S8+

Samsung Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

Εδω το εργαλειακι για μετατροπη των ρομ απο nand -> clockworkmod

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=905961

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο ημουν με ρομ στην sd και συγκεκριμενα την super ram froyo sense .εκανα μια χαζομαρα με την wm rom και λεω εκει που θα ξανακανω hard reset κτλ ας βαλω καμια nand. εβαλα την MDJs_CyanogenMod7_v.2.2_NAND_A2SD+ αλλα επειδη εχω t-mobile δεν ψαχτηκα να βαλω εφαρμογες κτλ στην καρτα μνημης εχω 600+mb στην συσκευη.Προς το παρων ολα φαινεται να πηγαινουν καλα απλα για ελληνικο πληκτρολογιο?εβαλα ενα htc_ime αλλα μου βγαζει force close.

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος εδώ που χρησιμοποιεί SIP σε android με το HD2?
Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο ημουν με ρομ στην sd και συγκεκριμενα την super ram froyo sense .εκανα μια χαζομαρα με την wm rom και λεω εκει που θα ξανακανω hard reset κτλ ας βαλω καμια nand. εβαλα την MDJs_CyanogenMod7_v.2.2_NAND_A2SD+ αλλα επειδη εχω t-mobile δεν ψαχτηκα να βαλω εφαρμογες κτλ στην καρτα μνημης εχω 600+mb στην συσκευη.Προς το παρων ολα φαινεται να πηγαινουν καλα απλα για ελληνικο πληκτρολογιο?εβαλα ενα htc_ime αλλα μου βγαζει force close.

 

Τσεκαρε το GPS , στις τελευταιες 2-3 εκδοσεις εχει θεματακι...

 

για πληκτρολογιο βαλε απο το μαρκετ το greek input method και μετα πηγαινε ρυθμισεις / γλωσσες και ενεργοποιησε το

και μετα σε καποιο σημειο που γραφεις ...πατησε παρατεταμενα το πλαισιο..κανε αλλαγη μεθοδου εισαγωγης και βαλε το ελληνικο πληκτρολογιο.

Edited by mphx
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια Rom!

[12 JAN][uPD!] imilka's HD2Z NAND v1.0 [/data on ext][RMNET/PPP][Kernel:MDJ S10.2]

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=898708

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Καημερα,μηπως μπορει καποιος να δωσει στα Ελληνικα τους διαφορους τροπους εγκαταστασης nand rom και κυριως το πως περνουμε backup;;;Πως φλασαρουμε μαζι με τα λοιπα εργαλεια;;;Να μπει ενας οδηγος στο πρωτο post....Σκεφτομαι να κανω μια αλλαγη αλλα φοβαμαι μηπως μεινω απο κινητο και δεν ειμαστε για τετοια...

ΥΓ.Και πως μεγαλωνουμε τον χωρο για της εφαρμογες σε Ευρωπαικο LEO

:lol::lol:

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Εδω το εργαλειακι για μετατροπη των ρομ απο nand -> clockworkmod

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=905961

 

πες και ακριβώς ποια βήματα πρέπει να

κάνουμε για την μετατροπή γιατί δεν

μπορώ να βγάλω άκρη. αν έχουμε μέσα

στη κάρτα 3-4 nand clockworkmod

μπορούμε ανα πάσα στιγμή να φορτώνουμε

όποια ρομ θέλουμε ? χωρίς να χάνετε από τις

προηγούμενες οι εφαρμογές κ.τ.λ.?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

πες και ακριβώς ποια βήματα πρέπει να

κάνουμε για την μετατροπή γιατί δεν

μπορώ να βγάλω άκρη. αν έχουμε μέσα

στη κάρτα 3-4 nand clockworkmod

μπορούμε ανα πάσα στιγμή να φορτώνουμε

όποια ρομ θέλουμε ? χωρίς να χάνετε από τις

προηγούμενες οι εφαρμογές κ.τ.λ.?

 

Για το εργαλειακι η χρηση του ειναι σχετικα απλη.

 

1.κατεβαζουμε την nand rom και την αποσυμπιεζουμε καπου

2.αποσυμπιεζουμε το εργαλειακι

3.αντιγραφουμε τα αρχεια boot.img και system.img στο φακελο "in" στο εργαλειακι

4.τρεχουμε το runme.cmd

5.στον φακελο που ειναι το runme.cmd θα δημιουργηθει το update.zip

6.το "πεταμε" στην καρτα και το εγκαθιστουμε οπως εγκαθιστουμε καθε clockworkmod rom.

 

 

οσο αφορα στην δευτερη ερωτηση σου , η απαντηση ειναι και ναι και οχι

 

αν εγκαταστησεις μια clockwork rom και πας παλι στο clockworkmod recovery και κανεις "wipe cache" και advanced/wipe delv cache και μετα εγκαταστησεις την επομενη clockworkmod ρομ τοτε δεν χανεις τα δεδομενα σου και τα εγκατεστημενα προγραμματα/παιχνιδια .

Εγω για παραδειγμα που τα εγκαθιστω ολα στην εσωτερικη μνημη , δεν χανω τιποτα , το πολυ πολυ να χρειαστει να ξαναπερασω τις συντομευσεις στην αρχικη οθονη.

Τωρα αν τα εχεις εγκατεστημενα τα προγραμματα/παιχνιδια στην καρτα ή με A2SD+ τοτε δεν ξερω τι μπορει να γινει.

 

Καημερα,μηπως μπορει καποιος να δωσει στα Ελληνικα τους διαφορους τροπους εγκαταστασης nand rom και κυριως το πως περνουμε backup;;;Πως φλασαρουμε μαζι με τα λοιπα εργαλεια;;;Να μπει ενας οδηγος στο πρωτο post....Σκεφτομαι να κανω μια αλλαγη αλλα φοβαμαι μηπως μεινω απο κινητο και δεν ειμαστε για τετοια...

ΥΓ.Και πως μεγαλωνουμε τον χωρο για της εφαρμογες σε Ευρωπαικο LEO

:lol::lol:

 

Φιλε μου θα στα παρω απο την αρχη και περιληπτικα.

 

1.Εγκαθιστας το HSPL 2.08 -- Κλειστο κινητο , παταμε vol down σταθερα και power on μεχρι να δουμε την τρικολορε οθονη .Εχουμε κατεβασει στο πισι μας το HSPL 2.08 , συνδεεις καλωδιο , δεξι κλικ στο εκτελεσιμο αρχειο του "run as administrator" , ακολουθας τα βηματα.

ΠΡΟΣΟΧΗ : στην εγκατασταση του HSPL επιλεγουμε απο ενα μενου που θα μας βγαλει το HPSL 2.08 hpsl και οχι το 2.08.00000

 

2.Εγκαθιστας το MAGLDR 1.11 -- Ακριβως τα ιδια βηματα με το (1) αλλα αυτη την φορα φλασαρουμε το πακετο αυτο.Κανει αυτοματη επανεκκινηση και αν θελουμε να μεταβουμε στο μενου του MAGLDR απλα κραταμε παρατεταμενα το power μεχρι να δουμε το μενου του.

 

Απο δω και περα εχουμε 2 επιλογες : nand rom ή clockworkmod nand rom

 

A)Εγκατασταση nand rom.

 

Περιπτωση απλη , κατεβαζουμε την nand rom της αρεσκειας μας και την αποσυμπιεζουμε καπου στο πισι μας.

Ανοιγουμε το κινητο μας με παρατεταμενο πατημα του power ωστε να μεταβουμε στο μενου του MAGLDR.

Επιλεγουμε με τα vol up/down το μενου 4 (usb flasher) και επιλεγουμε με το κουμπι της κλησης...συνδεουμε usb καλωδιο , δεξι κλικ στο εκτελεσιμο αρχειο της ρομ και "run as administrator" , ακολουθουμε τις οδηγιες , επομενο επομενο και τελος και επανεκιννηση στο κινητο και ξεκιναει η ρομ μας.

Αν θελουμε να περασουμε καποια αλλη nand rom επαναλαμβανουμε τα βηματα.

 

Β)Εγκατασταση clockworkmod rom

 

Κατεβαζουμε το clockworkmod , το αποσυμπιεζουμε καπου στο πισι μας και αντιγραφουμε τα αρχεια που ειναι στο φακελακι "copy_to_sd_root" χυμα στην καρτα και μεταβαινουμε στο κινητο μας στο μενου του MAGLDR οπως περιγραψαμε στην περιπτωση (Α).Επιλεγουμε παλι την επιλογη (4) και φλασαρουμε με τον ιδιο ακριβως τροπο το clockworkmod.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ : ΟΤΑΝ ΦΛΑΣΑΡΟΥΜΕ ΜΙΑ NAND ROM "ΧΑΛΑΜΕ" ΤΟ ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ CLOCKWORKMOD KAI ΤΟΥΜΠΑΛΙΝ.

 

Αφου φλασαρουμε το clockworkmod , μεταβαινουμε παλι στο μενου του MAGLDR και επιλεγουμε την επιλογη 3 (usb mass storage) , συνδεουμε το καλωδιο και πλεον βλεπουμε την καρτα του κινητου στο πισι μας.Αντιγραφουμε την/τις clockwormod roms που θελουμε .

Επιστρεφουμε στο αρχικο μενου του MAGLDR και επιλεγουμε την 1η επιλογη και boot-αρει το clockworkmod.

Το clockworkmod εχει διαφορα μενου απο τα οποια τα πιο σημαντικα ειναι τα εξης

 

1.install zip from sdcard --κανει αυτο που λεει , πας βρισκεις την clockworkmod rom σου που εχεις αντιγραψει στην καρτα και την εγκαθιστας

2.backup and restore -- επισης οτι λεει ...το backup κανει backup τα παντα - ολα ..rom δεδομενα ..τα παντα.

Το restore τα επαναφερει παλι ολα.

Υπαρχει το advanced restore το οποιο επαναφερει συγκεκριμενα τμηματα της ρομ.

3.wipe data/cache -- σβηνει στην ουσια την εγκατασταση της ρομ μας.Αυτο ενδυκνειται πριν απο καθε αλλαγη ρομ αν βλεπουμε οτι δημιουργουνται προβληματα.Χανουμε τα δεδομενα μας με αυτον τον τροπο.

4. wipe cache και advanced/wipe delv cache -- ειναι 2 cache partitions που πρεπει να σβηνουμε πριν απο την αλλαγη καθε ρομ , δεν σβηνει δεδομενα.

 

Τα υπολοιπα μενου δεν ειναι του παροντος να τα αναλυσουμε.

 

Σε μια clockworkmod rom παιρνουμε backup με τον τροπο που αναφεραμε παραπανω .Σε μια nand rom μπορουμε να παρουμε backup με το προγραμμα "Titanium Backup".Δεν το εχω πολυχρησιμοποιησει , αλλα κατα κανονα δουλευει σωστα.Επισης οπως ειπα πριν οταν περναμε μια nand rom "χαλαμε" την εγκατασταση του clockworkmod.

Επειδη ομως στην καρτα παρολο που χει χαλασει η εγκατασταση του υπαρχουν εκεινα τα 2 αρχειακια που αντιγραψαμε κατα την εγκατασταση του clockworkmod , το clockworkmod boot-αρει απλα πεταει καποια μηνυματα λαθους.

Οποτε μπορει καποιος να προσπαθησει να κανει backup μια nand rom απο το clockworkmod.

 

Για καποιον που δεν εχει πολυ χωρο στην εσωτερικη μνημη του κινητου δυο επιλογες υπαρχουν.

 

Ειτε με καποιο προγραμμα (π.χ. App2sd) μεταφερει οτι εγκαθιστα απο την εσωτερικη στην εξωτερικη (μερικα προγραμματα δουλευουν μονο απο την εσωτερικη και δεν θα μπορει να τα μεταφερει).

Ειτε εγκαθιστα καποια ρομ που υποστηριζει A2SD+ , που στην ουσια "κοβουμε" ενα κομματι της καρτας , οσο κρινουμε οτι θελουμε , το διαμορφωνουμε καταλληλα και η ρομ μας το χρησιμοποιει αυτοματα για αποθηκευτικο χωρο.

 

 

Αν στο τελικη καποιος θελει να γυρισει στα windows απλα boot-αρει στην τρικολορε οθονη με τον τροπο που αναφεραμε παραπανω και φλασαρει τα windows του.Θα σβηστει magldr / clockworkmod , και θα παραμεινει το HSPL .Δεν σας απασχολει κατι τετοιο , τα windows δουλευουν κανονικα .

 

Συνοπτικα αυτα :)

 

ΥΓ : Ολα τα προαναφερθεντα προγραμματα υπαρχουν στο xda-developers.com .Με ενα απλο γοογλαρισμα τα βρισκετε πολυ ευκολα.

Edited by Nikos_s3
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Για το ευρωπαϊκό Leo π ριν βάλουμε τον magldr και μετά το hspl φροντίζουμε να εχουμε βάλει ένα ράδιο που υποστηρίζει τα 576mb ram και για γρήγορη επιστροφή στα wm και android sd build, μπορούμε να έχουμε στην κάρτα μια cooked rom και να φλασαρουμε με τη μέθοδο της sd

 

Sent from my Nexus One

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ενας mod το ποστ του mphx να το βαλει καπου στην αρχη του τοπικ σαν reference μια και προσωπικα το βρισκω πολυ επεξηγηματικο.

Και για να μην εχουμε σε καθε σελιδα ερωτηση πως γινεται το flash

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...