Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγόρασα σήμερα ένα bluetooth nokia BH-104.

To κινητό το βρήκε αλλά μου το εμφανίζει Disconnected και όταν το επιλέγω και πατάω connect μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

"Your device did not connect with nokia BH-104. The connection failed or the passcode is incorrect."

Στο manual έγραφε ότι αν ζητηθεί password είναι 0000, αλλά δεν μου το ζητάει πουθενά...

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αυτός που έγραψε ότι δεν είναι και τίποτα φοβερό (TeDeV) είμαι εγώ. η διαφορά του 500mhz με το 710mhz είναι αισθητή, και όντως οι εφαρμογές ανοίγουν γρηγορότερα. πολλοί μπορούν να νομίζουν ότι δεν άλλαξε κάτι, βλέποντας ότι το Sense δεν απέκτησε καμία φοβερή διαφορά, αλλά δεν ισχύει μιας και το Sense χρησιμοποιεί τη GPU και όχι την CPU.

Όχι, δεν αναφέρομαι σε σένα (TeDev), αλλά στον BeeGee_Tokyo και στο εξής μήνυμα:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=7192328&postcount=50

 

Αλήθεια, τι πρόβλημα υπάρχει, που ανέφερες σε προηγούμενο μήνυμα;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πραγματοποίηση σύνδεση με το κινητό ?

Δηλαδή : πρέπει να κρατήσεις το κουμπί on του BT ακουστικού για 8 δευτερόλεπτα έτσι ώστε να μπεί σε διαδικασία σύνδεσης και στην συνέχεια από το κινητό σου να βρείς το BT και να προσπαθήσεις να συνδεθείς. Τότε και μόνο τότε θα σου ζήτηση κωδικό σύνδεσης.

Αυτό γίνετε μόνο μια φορά και κατά την πρώτη σύνδεση.

Από εκεί και ύστερα απλά ανοίγεις το ΒΤ ακουστικό και το BT στο κινητό και συνδέετε αυτόματα.

Το έχεις κάνει αυτό και δεν σου ζήτησε κωδικό ?

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε συ γιάννη :) το έχω καιρό το avatar. απλώς το D2 δεν βγαίνει καλά στις φωτογραφίες, και για αυτό έχω το HD2 :lol:

 

 

 

αυτός που έγραψε ότι δεν είναι και τίποτα φοβερό (TeDeV) είμαι εγώ. η διαφορά του 500mhz με το 710mhz είναι αισθητή, και όντως οι εφαρμογές ανοίγουν γρηγορότερα. πολλοί μπορούν να νομίζουν ότι δεν άλλαξε κάτι, βλέποντας ότι το Sense δεν απέκτησε καμία φοβερή διαφορά, αλλά δεν ισχύει μιας και το Sense χρησιμοποιεί τη GPU και όχι την CPU.

Όχι, δεν αναφέρομαι σε εσένα (TeDeV), αλλά στον BeeGee_Tokyo και συγκεκριμένα στο εξής μήνυμα: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=7192328&postcount=50

Αλήθεια, τι πρόβλημα είναι αυτό που ανέφερες;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πραγματοποίηση σύνδεση με το κινητό ?

Δηλαδή : πρέπει να κρατήσεις το κουμπί on του BT ακουστικού για 8 δευτερόλεπτα έτσι ώστε να μπεί σε διαδικασία σύνδεσης και στην συνέχεια από το κινητό σου να βρείς το BT και να προσπαθήσεις να συνδεθείς. Τότε και μόνο τότε θα σου ζήτησει κωδικό σύνδεσης.

Αυτό γίνετε μόνο μια φορά και κατά την πρώτη σύνδεση.

Από εκεί και ύστερα απλά ανοίγεις το ΒΤ ακουστικό και το BT στο κινητό και συνδέετε αυτόματα.

Το έχεις κάνει αυτό και δεν σου ζήτησε κωδικό ?

 

Το έκανα αλλά δεν μου ζήτησε κωδικό και μου το εμφανίζει πάλι στις disconnected συσκευές...

Μου έβγαλε μόνο αυτό το μήνυμα:"Device Added. Your Windows Phone was connected with BH-104."

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με το δικό μου BT ακουστικό (i-tech) εάν δεν συνδεθεί με την πρώτη προσπάθεια δεν υπάρχει περίπτωση να συνδεθεί αν δεν κάνω όλη την διαδικασία από την αρχή και κάνοντας επανεκκίνηση στις συσκευές. Μου έχει τύχει. Αν θες δοκίμασε το (δηλαδή κλίσε και τα δυο άνοιξέ τα και προσπάθησε ξανά αλλά πρώτα άνοιξε το ακουστικό σε κατάσταση αναζήτησης μετά το κινητό σε κατάσταση αναζήτησης και αν δεν το καταφέρεις να το συνδέσεις ... προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ πιο μπορεί να είναι το πρόβλημα.)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από 2-3 restarts κατάφερα να το συνδέσω...:)

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αλήθεια, τι πρόβλημα υπάρχει, που ανέφερες σε προηγούμενο μήνυμα;

 

Αυτές οι εφαρμογές παρουσιάζουν διάφορα θέματα. Αφήστε στους πιο τολμηρούς να βοηθήσουν να λυθούν όλα αυτά πριν προβείτε στις δοκιμές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το μόνο θέμα είναι πως, αν σβήσεις την οθόνη του pda, δεν ανάβει εκτός αν κάνεις soft-reset.

 

για να ανάψει σωστά πρέπει να γυρίζει η ταχύτητα πίσω στην κανονική του τηλεφώνου πριν σβήσει.

 

έχει καταφέρει και το κάνει overclock κάθε φορά που το τηλέφωνο ανάβει, αλλά δεν έχει καταφέρει να το underclock κάθε φορά που το τηλέφωνο σβήνει

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από 2-3 restarts κατάφερα να το συνδέσω...:)

 

Άδικα χάρηκα. Τώρα που πήγα να το ξανασυνδέσω δεν γίνεται...:(

Έκανα restart το κινητό, reset το ΒΤ, πέρασα τον κωδικό στο κινητό και ενώ το βρίσκει κανονικά και εμφανίζει αυτό το μήνυμα ("Device Added. Your Windows Phone was connected with BH-104) δεν συνδέεται...

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι εφαρμογές παρουσιάζουν διάφορα θέματα. Αφήστε στους πιο τολμηρούς να βοηθήσουν να λυθούν όλα αυτά πριν προβείτε στις δοκιμές.

Εντάξει, δεν είπα ότι θα την εγκαταστήσω αμέσως, απλά σε περίπτωση που λυθούν τα προβλήματα, μάλλον θα το επιχειρήσω.

το μόνο θέμα είναι πως, αν σβήσεις την οθόνη του pda, δεν ανάβει εκτός αν κάνεις soft-reset.

 

για να ανάψει σωστά πρέπει να γυρίζει η ταχύτητα πίσω στην κανονική του τηλεφώνου πριν σβήσει.

 

έχει καταφέρει και το κάνει overclock κάθε φορά που το τηλέφωνο ανάβει, αλλά δεν έχει καταφέρει να το underclock κάθε φορά που το τηλέφωνο σβήνει

Αν καταφέρει το underclock, κάθε φορά που θα ανάβεις και θα σβήνεις το κινητό, θα πρέπει να κάνει overclock/underclock;

Κάτι τέτοιο είναι χρονοβόρο και επίσης, έχει επίδραση στη διάρκεια της μπαταρίας;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρει το underclock, κάθε φορά που θα ανάβεις και θα σβήνεις το κινητό, θα πρέπει να κάνει overclock/underclock;

Κάτι τέτοιο είναι χρονοβόρο και επίσης, έχει επίδραση στη διάρκεια της μπαταρίας;

 

όχι γίνεται αμέσως χωρίς να χαλάει τη μπαταρία σε κάποιο σημαντικό επίπεδο

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ούτως ή άλλως το underclocking είναι απαραίτητο. Δεν είναι δυνατόν ο επεξεργαστής να είναι μόνιμα overclocked ακόμα και όταν η συσκευή "κοιμάται".

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τον digitizer από το Diamond 2 μου γιατί στον προηγούμενο έπεσε λίγο νερό και σταμάτησε να λειτουργεί! Αγόρασα έναν από το Ebay. Αφού έκανα όλη τη διαδικασία αφαίρεσης του, που είναι λίγο επίπονη αφού ο digitizer είναι κολλημένος στο πλαίσιο του τηλεφώνου (ευτυχώς με κολλητική ταινία διπλής όψης), τώρα μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Όπου και αν πατήσω, το άγγιγμα το καταλαβαίνει σε άλλο σημείο της οθόνης! Εκανα calibration screen αλλά δεν το δέχεται και με βάζει να το ξανακάνω, update firmware και radio πάλι δεν έλυσε το πρόβλημα. Εχει κανείς καμιά λύση; Thanks.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά εδώ. Κάτι δεν έχει καθίσει σωστά στην εγκατάσταση. Προφανώς δεν είναι softwarικό το θέμα και γιαυτό το calibration δεν κάνει τίποτα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είναι το digitizer, είναι η ταινία σύνδεσης με την πλακέτα που θέλει πολύ προσοχή, είναι η επαφή του digitizer με την οθόνη...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τον digitizer από το Diamond 2 μου γιατί στον προηγούμενο έπεσε λίγο νερό και σταμάτησε να λειτουργεί! Αγόρασα έναν από το Ebay. Αφού έκανα όλη τη διαδικασία αφαίρεσης του, που είναι λίγο επίπονη αφού ο digitizer είναι κολλημένος στο πλαίσιο του τηλεφώνου (ευτυχώς με κολλητική ταινία διπλής όψης), τώρα μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Όπου και αν πατήσω, το άγγιγμα το καταλαβαίνει σε άλλο σημείο της οθόνης! Εκανα calibration screen αλλά δεν το δέχεται και με βάζει να το ξανακάνω, update firmware και radio πάλι δεν έλυσε το πρόβλημα. Εχει κανείς καμιά λύση; Thanks.

 

Ν.

 

 

το ιδιο ακριβος ειχα κι εγω και το ανοιξα παλι για να δω αν εκανα κατι λαθος και προσεξα οτι η μικρη ταινιουλα που πρεπει να συνεσεις απο το digitizer στην οθονη ειχε γυρισει και μπηκε αναποδα, ελενξε το μηπως εχεις το ιδιο προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα αναβάθμιση (2.53.482.4) κι έχω το γνωστό πρόβλημα με τα μηνύματα, 70 γράμματα ή 160 χαρακτήρες και χρέωση σαν 3 αντί για 1.

 

Θέλω να απενεργοποιήσω και το HTC messaging και δοκίμασα με το Zenyee Disable HTC Messaging αλλα τίποτα.

 

Αν έχετε κάποια λύση θα με σώσετε..

 

(υγ. δεν θέλω να κάνω downgrade στην 2.16.482.2)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Μήπως να δοκιμάσεις κάποιο από αυτά;

 

Το καινούργιου του Rhodium μάλλον είναι το πιο κατάλληλο για τη συσκευή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε όποιο κ να δοκίμασα μετά την εγκατάσταση κάνει επανεκίνηση και μετά μαύρη οθόνη...:blink::worry::cry:

 

Με βλέπω να γυρνάω στη προηγούμενη έκδοση τελικά...:(

Link to comment
Share on other sites

Σε όποιο κ να δοκίμασα μετά την εγκατάσταση κάνει επανεκίνηση και μετά μαύρη οθόνη...:blink::worry::cry:

 

Με βλέπω να γυρνάω στη προηγούμενη έκδοση τελικά...:(

 

Δοκίμασε κι αυτό:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=509443

 

Για εναλλαγή threaded-classic sms μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Advanced Configuration Tools.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

 

Έχουμε θέμα και εδώ για το εν λόγω πληκτρολόγιο... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=242312

 

Το ζήτημα είναι βέβαια να κάνουμε αυτό της HTC να δουλέψει σωστά στη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τον digitizer από το Diamond 2 μου γιατί στον προηγούμενο έπεσε λίγο νερό και σταμάτησε να λειτουργεί! Αγόρασα έναν από το Ebay. Αφού έκανα όλη τη διαδικασία αφαίρεσης του, που είναι λίγο επίπονη αφού ο digitizer είναι κολλημένος στο πλαίσιο του τηλεφώνου (ευτυχώς με κολλητική ταινία διπλής όψης), τώρα μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Όπου και αν πατήσω, το άγγιγμα το καταλαβαίνει σε άλλο σημείο της οθόνης! Εκανα calibration screen αλλά δεν το δέχεται και με βάζει να το ξανακάνω, update firmware και radio πάλι δεν έλυσε το πρόβλημα. Εχει κανείς καμιά λύση; Thanks.

 

Ν.

Παιρνω αφορμη για μια συμβουλη σε οσους δεν το ξερουν:

Με το που θα πεσει νερο στο κινητο μας, κατ'ευθειαν, ΜΑ ΚΑΤ'ΕΥΘΕΙΑΝ

βγαζουμε τη μπαταρια. Σε περιπτωση που το νερο ειναι καθαρο (χωρις απορυπαντικα ή λιπη), κατα 99% το εχουμε σωσει.

Στο δικο μου και της γυναικας μου, δεν επεσε νερο αλλα πεσανε ΣΤΟ νερο (σε κουβά) σε διαστημα μιας εβδομαδας. Το HTC μου απλως το σκουπισα, σε μια ωρα

το ανοιξα και δε μου λειτουργουσε το Touch Screen. Ξαναβγαλα τη μπαταρια,

κρυο αερα με το πιστολακι και σε 3' ηταν μια χαρα.

Της γυναικας μου το Sony Ericsson, αφου ηταν εκτος εγγυησης, το ανοιξα, το σκουπισα και με την ευκαιρια καθαρισα και καποιες βρωμιες που ειχε μαζεψει

και ετσι της λυθηκαν και καποια προβληματα που ειχε πιο πριν.

Λειτουργουν 3,5 μηνες τωρα χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η υγρασία που εσωτερικεύεται στην συσκευή αργά ή γρήγορα θα διαβρώσει την πλακέτα με ότι αυτό συνεπάγεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...