Jump to content

οθονη ΤFT


ddd13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.

Απο βδομαδα θα παρω ενα νεο pc και θα ηθελα να μεταβω πλεον απο οθονη crt σε tft.

Περα απο τα πλεονεκτηματα της tft που δηλαδη πιανει λιγο χωρο,ειναι πολυ καλη για τα ματια(πολυ σημαντικο για μενα) και που ειναι και χλιδη! εχει ομωςκαι καποια προβληματα.

 

1)Ειναι πιθανο να σου εμφανιστουν καμενα πιξελς

2)Πιθανον να εχεις προβληματα στα παιχνιδια.

 

Βασικα να σας ξεκαθαρισω οτι ειμαι διατεθειμενος να δωσω γυρω στα 500 ευρω-550 για μια 17''

To 1o πιθανο προβλημα σκεφτηκα να το λυσω στοχευοντας σε μια LG που σου την αντικαθιστα απο το 1ο καμενο πιξελ.

Το 2ο ομως δεν ξερω.Την οθονη τη θελω για γενικη χρηση μεσα στο σπιτι.Περισσοτερο για ιντερνετ και για games.Υπαρχει πραγματικα σοβαρο προβλημα με τα παιχνιδια?Διαβασα οτι αν ο χρονος αποκρισης της οθονης ειναι γυρω στα 16msec και κατω το προβλημα ειναι ελαχιστο.Aν μπορειτε βοηθηστε με λιγο γιατι θελω μια TFT.(παντως πολλοι μου προτεινουν μια 19'' CRT παρα TFT) ομως εγω θελω TFT :cry:

 

Το να παρω Sony που μου αρεσει και σε design θα ητνα μεγαλο ρισκο για τα καμενα πιξελς??Εχω μπερδευτει ρε γμτ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα συμφωνήσω με τους πολλούς:

 

Μια ΚΑΛΗ 19" CRT.

 

Όταν σε λίγο καιρό μπορούμε να αγοράζουμε άνετα TFT χωρίς να γινόμαστε καρδιακοί ώσπου να την βάλουμε σπίτι και να πηγαίνουν όλα καλά τότε το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

To καταλαβαινω αυτο που λες ομως εδω τωρα εχω μια 15'' CRT και κουραζομαι παααααρααα πολυ.Επειδη περναω πολλες ωρες στο PC θα αποβλακωθω στο τελος με CRT ποσο μαλλον με 19'' :wacko: :(
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως πήρα μια 17άρα tft που ήταν μέσα στα λέφτα που θες να διαθέσεις (της teac) . ευτυχώς δεν είχα κάνενα πρόβλημα με καμένα Pixel και είναι πολύ ξεκούραστη για τα μάτια!
Link to comment
Share on other sites

Antoni στα παιχνιδια πως σου ανταποκρινεται?Μaλιστα αν τελικα παρω LG

και ενα καμενο πιξελ να εχει θα την αντικαταστησω...

Link to comment
Share on other sites

Οι οθόνες TFT έχουν κάνει άλματα βελτίωσεις τα τελευταία χρόνια. Αν σκεφτεί κανείς, τα πλεονεκτήματα που έχουν, είναι εντελώς λάθος να πάρεις CRT τώρα πια.
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω παίξει ακόμα παιχνίδια. την πέμτη πήρα υπολογιστή/όθονη. μόλις δοκιμάσω σήμερα-αύριο θα στείλω.
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που φοβαμαι ειναι αυτο με τα παιχνιδια φιλε mcde το ghosteffect δηλαδη.Εσυ τι λες?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ddd13 μην το σκέφτεσαι, πάρε οθόνη TFT και δε θα το μετανιώσεις. Η δικιά μου είναι μια Sony HS73 με χρόνο απόκρισης 20ms και δεν έχω κανένα πρόβλημα στα παιχνίδια ή στις ταινίες πόσο μάλλον με 16ms ή 12ms. H στατική εικόνα στις TFT είναι κατά πολύ ανώτερη από αυτή των CRT και ειδικά για σένα που ασχολείσαι πολύ, θα είναι ότι πρέπει αφού είναι και πολύ πιο ξεκούραστες.
Link to comment
Share on other sites

Pantws filos poy agorase prosfata laptop me 15'' TFT trexei to FS 2004,pou kai dyskolo apo pleyras apaithsewn einai,kai synexeia kinhsh deixnei,kai emeine super ikanopoihmenos

Prin liges hmeres kai o aderfos moy phre mia 17'' TFT SAMSUNG kai rixnontas th mia matia emeina mal......s!!!!

Egw exw mia 17'' SONY trinitron E230 LCD,aristh de lew,alla h poiothta se xrwmatikh apikonhsh kai kinhsh ths TFT me exoyn ferei sta prouyra ameshs antikatastashs...

VULPES
Link to comment
Share on other sites

Οκ για ταινιες δε με πειραζει μονο για παιχνιδια με ενδιαφερει αν εχει προβλημα.Αλλα πιστευω οτι αφου θα το συνδυασω και με μια καλη καρτα γραφικων μαλλον ΑΤΙ RADEON 9600 η 9800προ να ειναι οκ.

 

Παντως απο tft ποια να παρω?Εσυ verikets δε το ρισκαρες αρκετα με τα καμενα πιξελς?Γιατι νομιζω η σονυ στην αντικαθιστα μετα απο 7 καμενα.

Σκεφτομαι μια LG μαυρη γιατιδινει εγγυηση απο το 1ο καμενο.Τι λετε?Eχει κανεις LG?

Βεβαια και εμενα αυτη που με ενθουσιαζει σε design ειναι η Sony HS73 αλλα τι λετε να το ρισκαρω με τα πιξελς?Ειναι πολυ ενοχλητικα αν εμφανιστουν?Η σπανια εμφανιζονται?Please πειτε καποια πραγματα γιατι αυριο μεθαυριο θελω να το αγορασω το pc.

Link to comment
Share on other sites

Egw pantws TFT akoma kai na mou xalasei i CTR mou den pernw exw dei akribes TFT kai 8a pw oti mporei arxika na fenonte ta xrwmata kalutera omws den einai,kanoun arketa kkolpakia sta magazia me tis o8ones ;)An ri8mhseis swsta mia CRT eidika me trinitron pou exei pio kala xrwmata gia mena apla den yparxei sigrisei.den alazw me tpt ta xrwmata tis trinitron me opoiasdipote TFTpws na to pw ta xrwmata tous einai pagwmena..,to mauro xrwma stis TFT fenete kseplimeno auto kai mono ftanei!!kanei ghosting toulaxistwn egw to blepw..Omws gia ta matia einai ontws pio kalh an exeis problhma,fysika mporeis na to luseis me eidika gialia i kai filtra extra stis CRT alla auto einai kati pou to apofasizeis esy.Egw 8a sou pw oti gia games kaluteres einai i CTR TELOS!

 

An pantos apofasiseis na pareis TFT na pareis thn LG logo twn pixels giati poles enfanizoun kamena kai akoma estw kai 1 einai polu spastiko...Gia mena akoma h texnologia TFT den einai orimh kai isws den ginei pote kai alaksei texnologia.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

H TFT apo fysh tous fwtizonte apo pisw me as poume ena film foteino kai den mporoun na exoun toso kalh isoropoia xrwmatikh oso ta auto fotizomena pixels twn crt,toulaxistwn auto blew egw,twra pws poloi blepoun kalutera ta xrwmata stis tft...exw thn enypwsei oti ksegelionte apo thn apoikonish kadrou pou exei den kserw pws na to pw gia na to katalabeis..deixnei men ka8arotera san display alla ta xrwmata den einai kalutera.Alpa auth i ka8arotita se mperdeuei opws eixa mperdeuth kai egw stis arxes otan tis eixa dei.Emena as poume me kourazoun pio polu ta games sto forhto mou apo to ghosting pou kanei estw kai mikro.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ddd13 (11 Ιούλ. 2004 , 16:41)

 

Οκ για ταινιες δε με πειραζει μονο για παιχνιδια με ενδιαφερει αν εχει προβλημα.Αλλα πιστευω οτι αφου θα το συνδυασω και με μια καλη καρτα γραφικων μαλλον ΑΤΙ RADEON 9600 η 9800προ να ειναι οκ.

 

Παντως απο tft ποια να παρω?Εσυ verikets δε το ρισκαρες αρκετα με τα καμενα πιξελς?Γιατι νομιζω η σονυ στην αντικαθιστα μετα απο 7 καμενα.

Σκεφτομαι μια LG μαυρη γιατιδινει εγγυηση απο το 1ο καμενο.Τι λετε?Eχει κανεις LG?

Βεβαια και εμενα αυτη που με ενθουσιαζει σε design ειναι η Sony HS73 αλλα τι λετε να το ρισκαρω με τα πιξελς?Ειναι πολυ ενοχλητικα αν εμφανιστουν?Η σπανια εμφανιζονται?Please πειτε καποια πραγματα γιατι αυριο μεθαυριο θελω να το αγορασω το pc.

 

 

Με την Asus 9800XT 256MB (Ati), με την L1720B δεν έχω κάποιο πρόβλημα στις ταινίες ή σε κάποιο παιχνίδι.

 

http://www.lge.com/down/model/eng/IL/IL17/L1720BL/prod/L1720BL_mdl.jpg

 

Response Time : 16 ms

Περισσότερα

(παράδειγμα η οθόνη, γιατί δεν είναι η μόνη που μπορείς να βρεις με καλά χαρακτηριστικά σχετικά με response time κ.λ.π.

 

Από καμμένα pixles δεν... αλλά και να είχε, την δίνεις πίσω έστω και με ένα. 1-2 subpixels πρέπει να υπάρχουν (αλλά δεν φαίνονται - πρέπει να τα ψάξεις για να τα δεις και είναι υπερβολικά μικρά αν σου τύχουν, οπότε δεν πρόκειται να να βλέπεις - εκτός και αν τα ψάχνεις κάθε φορά που ανοίγεις την οθόνη). Στην πορεία μπορείς να αλλάξεις την οθόνη, μετά από 2 χρόνια π.χ. και να ζητήσεις αντικατάσταση, όπου λογικά θα πάρεις τότε, καλύτερο μοντέλο και πιο εξελιγμένο (λέμε τώρα, γιατί για αλλαγή για κάτι τέτοιο για την ώρα, δεν το βλέπω λογικό).

 

Ups να έχεις για να αποφύγεις τις τυχερές στιγμές της ΔΕΗ και να μην πάθει κάτι η οθόνη από διακοπή ρεύματος.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά εγώ είμαι πλήρως ικανοποιημένη με την TFT που αγόρασα. Ούτε ένα καμμένο pixel σε 1,5 χρόνο λειτουργίας, καμία καταπόνηση στα μάτια και να σημειώσω ότι η συγκεκριμένη οθόνη άντεξε αξιοπρεπέστατα 3 διακοπές της ΔΕΗ, καθότι εγώ η άθλια μυαλό δεν έχω βάλει και ακόμη δεν έχω πάρει UPS! :eek: Η οθόνη που έχω είναι LG 15' - Flatron L1510S.

God grant me the serenity to accept the things I cannot change,

courage to change the things I can

and wisdom always to tell the difference.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σου πω για 2 οθόνες στο ίδιο παιχνίδι ένα πρόβλημα (αν θεωρήτε βέβαια...) που έβγαλε.

 

Στην 19΄ tft της viewsonic στο παιχνίδι empire down of the modern world μερικές φορές εμφάνιζε για εκατοστά του δευτερολέπτου την προηγούμενη εικόνα.Αλλά μόνο σε αυτό.Σε κανένα άλλο.

Η οθόνη είναι περισσότερο απο 2 χρόνια και δεν έχει παρουσιάσει κανένα άλλο πρόβλημα (βλέπε καμμένo pixel)

 

Αλλά τώρα πρόσφατα που το ξαναεγκατέστησα στην 19΄ δεν το έβγαλε...

 

 

Το ίδιο παιχνίδι το εγκατέστησα και στην 17΄ tft πάλι viewsonic.Εκεί δεν έβγαλε το πρόβλημα αυτό.

Στην 17΄ έχω βάλει πολύ περισσότερα παιχνίδια απ' ότι στην 19 και δεν έχει κάνει σε κανένα πρόβλημα.Όπως επίσης και δεν έχει εμφανίσει και κανένα καμμένο pixel.

Aυτή είναι γύρω στον 1,5 χρόνο.

 

Θα σου πρότεινα και εσένα viewsonic αλλά το κόστος είναι πολυ μεγαλύτερο απο αυτό που θες...

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μην κολλάς με την LG. Οι περισσότερες εταιρείες πλέον δίνουν εγγύηση 1 καμμένου πιξελ. Η Viewsonic, Philips είναι μερικές απο αυτές.

 

Οπότε έχεις περιθώριο επιλογής. Μιας και έχουν ακουστεί διάφορα για το service και την διαθεσιμότητα ανταλακτικών της LG θα σου πρότεινα κάτι δοκιμασμένο, πχ Phillips. Το service της λειτουργεί άψογα, παρόλο που βρίσκετε στο εξωτερικό, μέσα σε 2 μέρες έχεις καινούργια οθόνη.

Imagine Imposible. We make It Visible.

 

http://www.netmachine.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nikosk (12 Ιούλ. 2004 , 10:01)

 

Μην κολλάς με την LG. Οι περισσότερες εταιρείες πλέον δίνουν εγγύηση 1 καμμένου πιξελ. Η Viewsonic, Philips είναι μερικές απο αυτές.

 

Οπότε έχεις περιθώριο επιλογής. Μιας και έχουν ακουστεί διάφορα για το service και την διαθεσιμότητα ανταλακτικών της LG θα σου πρότεινα κάτι δοκιμασμένο, πχ Phillips. Το service της λειτουργεί άψογα, παρόλο που βρίσκετε στο εξωτερικό, μέσα σε 2 μέρες έχεις καινούργια οθόνη.

 

 

Θα συμφωνησω με αυτο. Ακουγονται πολλα βασικα για τις εταιριες που αναλαμβανουν εδω στην χωρα μας, την αντικατασταση tft οθονων. Τις περισσοτερες φορες, δεν στελνουν νεα οθονη, αλλα μεταχειρισμενη (αν ειναι οκ ομως, τοτε np).

 

Βασικος κανονας παντως ειναι, να υπαρχει ups. Τα 1-2 καμμενα subpixels που εχω, εμφανιστηκαν μετα απο διακοπη ρευματος (ολες οι οθονες εσβησαν με τη μια :cry: ). Ακομα να κοιταξω για ups. Αν καποιος εχει κατι υποψιν του, ας το αναφερει εδω (καποιο Link απο συγκεκριμενο Ελληνικο site για παραγγελεια Online).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια και εμενα αυτη που με ενθουσιαζει σε design ειναι η Sony HS73 αλλα τι λετε να το ρισκαρω με τα πιξελς?Ειναι πολυ ενοχλητικα αν εμφανιστουν?Η σπανια εμφανιζονται?Please πειτε καποια πραγματα γιατι αυριο μεθαυριο θελω να το αγορασω το pc.

Έχει πάρει μάλιστα βραβείο για το design της. :) Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο συγκριτικό Ιουλίου εδώ. Θα σου πρότεινα την Sony SDM-HS73P που είναι αρκετά

αναβαθμισμένη σε σχέση με την HS73 με εξαιρετική εικόνα και χρόνο απόκρισης 16ms. Μην κοιτάς που είναι 7η γιατί μόνο αυτή και η Samsung έχουν άριστη ποιότητας και κειμένου και εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ddd13 (11 Ιούλ. 2004 , 12:29)

 

1)Ειναι πιθανο να σου εμφανιστουν καμενα πιξελς

 

NAI!

ala afto den einai provlima giati exeis 14 meres to dikeoma na tin epistrpseis;)

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ddd13 (11 Ιούλ. 2004 , 12:29)

 

2)Πιθανον να εχεις προβληματα στα παιχνιδια.

 

eksartate apo tim othoni

ego exo mia BENQ FP767 16ms kai den exo kanena provlima

episeis kai i BENQ FP767 12ms den exei provlima

 

to mono pou den exei einai DVI

benq homepage

 

 

an theleis othoni me DVI rikse kamia matia sta ACER

acer homepage

Link to comment
Share on other sites

eizo l550 an thes gia paixnidia
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Το χαμηλό responce time --που κάθε κατασκευαστής το εννοεί διαφορετικά--αλλά και η διαφήμιση για τα καμμένα pixel --που δεν καίγονται εύκολα,πιό εύκολα μειώνεται -καίγεται to backlight--

δεν είναι τα μόνα κριτήρια για επιλογή οθόνης ΤFT .

 

Η πιστότητα χρωμάτων , οι πλούσιες ρυθμίσεις και μικρορυθμίσεις ,η φωτεινότητα του panel ,σε συνδιασμό με την αντίθεση (contrast) που δίνει μια οθόνη από ποιότητα υλικού-κυκλωμάτων ,παιζουν ρόλο,και κατά δεύτερο λόγο η αξιοπιστία και η παράδοση της φίρμας του προιόντος στην αγορά.

 

Για την benq που αναφερθηκε ,παρα το χαμηλό RT ,δίνει ghosting ,γιατί άραγε ,αν ήταν όπως διαφημιζόταν ?

 

http://www.pcmag.com/article2/0,1759,1565961,00.asp

 

Mια προσωπική εκτίμηση από κοντα λοιπόν δεν βλάπτει ,στα κριτήρια που εννοεί καθένας μας, ικανοποιητικά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...