Jump to content

TFT ΟΘΟΝΗ ΓΙΑ GAMES ΚΑΙ DVD ΤΑΙΝΙΕΣ ????????????????


Alkis27
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτέλους τί συμβαίνει με τις TFT όσον αφορά τα games και τις ταινίες ? Διαβάζω οτι ΔΕΝ είναι (ακόμα τουλάχιστον) ισάξιες με τις CRT..Ακούω για το "ghost effect" ... Ξεκάθαρα πράγματα : Υπάρχει αυτή τη στιγμή TFT 17" ή 19" ακόμα καλύτερα που να μην παρουσιάζει ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα με νέα games (Doom clones FPS κτλ..) αλλά και DVD ταινίες , δηλαδή να έχει ακριβώς την ίδια ποιότητα ή και καλύτερη στους τομείς αυτούς ?? Αν όχι για ποιό λόγο και ποιό είναι το πρόβλημα ? Προκειται κάτι να αλλάξει στο μέλλον ? Ελπίζω να ενημερωθώ (εγώ και άλλοι πολλοί) από όλους τους "ψαγμένους" στον τομέα αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Οι οθόνες με response time κάτω από 20msec, είναι ιδανικές για gaming. Σε hitachi 17SXW όλα τα doom clones δεν παρουσιάζουν το παραμικρό trailing.

 

Για DVD πάντως οι TFT δεν είναι ότι καλύτερο...

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

den kanoun file mou i crt einai anwteres se apikonish xrwmatwn kai mia kalh crt me kalh geometria, de mporei na sigri8ei me tft kai eidika se dvd einai psilo xalia....o monos logos na pareis TFT einai an exeis mikro xwro gia na baleis thn o8onh i exeis problima me ta matia mia kai einai pio ksekourastes.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος arfi-gorgona (11 Φεβ. 2004 , 03:34)

 

den kanoun file mou i crt einai anwteres se apikonish xrwmatwn kai mia kalh crt me kalh geometria, de mporei na sigri8ei me tft kai eidika se dvd einai psilo xalia....o monos logos na pareis TFT einai an exeis mikro xwro gia na baleis thn o8onh i exeis problima me ta matia mia kai einai pio ksekourastes.

 

 

και δεν εκπεμπουν καθολου ακτινοβολια (καθως βασιζονται σε διαφορετικο τροπο λειτουργιας) κανοντας ασφαλεστερη για τα ματια μας την χρηση Η/Υ!!

 

Εγω παντως που εχω CTX (tft 15") δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα ουτε στα DVD! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ανοίξω άλλο ένα νέο θέμα για LCD-TFT οθόνες.

 

Εχω την Mitsubishi Diamondtron 2045u στις 22 ίντσες σπίτι.

 

Σκεφτόμουν αυτή την TFT LG L2010P που από ότι βλέπω έχει responce time 16ms. Την έχω δει να πάιζει από τιμή γύρω στα 1200 Ευρώ.

 

Ποιά η γνώμη σας? :worry:

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vampyre (11 Φεβ. 2004 , 11:29)

 

Δεν θέλω να ανοίξω άλλο ένα νέο θέμα για LCD-TFT οθόνες.

 

Εχω την Mitsubishi Diamondtron 2045u στις 22 ίντσες σπίτι.

 

Σκεφτόμουν αυτή την TFT LG L2010P που από ότι βλέπω έχει responce time 16ms. Την έχω δει να πάιζει από τιμή γύρω στα 1200 Ευρώ.

 

Ποιά η γνώμη σας? :worry:

 

 

Οποιαδήποτε TFT με response time κάτω απο 20ms είναι σχεδόν ισάξια με τις CRT. Την συγκεκριμένη οθόνη που λες την έχει ενας φίλος στο γραφείο του και όταν την είδα πραγματικά έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Εκπληκτική ποιότητα εικόνας, ποιότητα κατασκευής πέρα απο κάθε σύγκριση και φυσικά μια ταινία που δοκίμασα να δω φαινόταν και έπαιζε άψογα. Παιχνίδια δεν δοκίμασα γιατί ο υπολογιστής ήταν για επαγγελματική χρήση, αλλά έχω την εντύπωση οτι με τόσο μικρό response time δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το μόνο αρνητικό της συγκεκριμένης οθόνης είναι η τιμή της, εγώ δεν θα έδινα με τίποτα τόσα χρήματα για οθόνη. Απο την άλλη όμως, οτι πληρώνεις παίρνεις ;)

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ! Σύμφωνα με αυτό το άρθρο του Tom Pabst (τον οποίο θεωρώ αξιόπιστο), τα 16ms ισχύουν μόνο μέχρι τα 262.000 χρώματα. Με περισσότερα χρώματα γίνεται κάποιου είδους interlacing (αναβοσβήνει 2 διαφορετικά χρώματα για να πετύχει το ζητούμενο) οπότε το response time διπλασιάζεται!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος arfi-gorgona (11 Φεβ. 2004 , 03:34)

 

den kanoun file mou i crt einai anwteres se apikonish xrwmatwn kai mia kalh crt me kalh geometria, de mporei na sigri8ei me tft kai eidika se dvd einai psilo xalia....o monos logos na pareis TFT einai an exeis mikro xwro gia na baleis thn o8onh i exeis problima me ta matia mia kai einai pio ksekourastes.

 

 

Oi CRT ειναι ανωτερες?Σε απεικονιση χρωματων ? Εχεις δει TFT οθονη?

Εγω εχω Samsung 191T εδω και ενα χρονο απολυτα ικανοποιημενος και σε παιχνιδια και σε ταινιες (κανενα ιχνος ghosting). Οσον αφορα τα χρωματα ΚΑΜΙΑ σχεση με CRT!!! Καμια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ερώτηση είναι σαφής.. Υπάρχει κάποιο TFT monitor (17" πχ) που να μην έχει την παραμικρή διαφορά σε απόδοση όσον αφορά games και DVD ταινίες ? Δεν με ενδιαφέρει "σχεδον ισάξια" ή κάτι τέτοιο. Αν περάσω σε TFT θέλω να είμαι σίγουρος οτι η απόδοση-κίνηση-απεικόνιση στα games και τις ταινίες δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά με τις καλές CRT οθόνες.Δε θέλω να κάνω κανέναν απολύτως συμβιβασμό ούτε στην κίνηση (ghost effect και τέτοια) , ούτε στα χρώματα , ούτε πουθενά ! Υπάρχει κάτι τέτοιο ή περιμένουμε να εξελιχθεί η τεχνολογία TFT και ως προς τι ??
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alkis27 (11 Φεβ. 2004 , 13:15)

 

Παιδιά η ερώτηση είναι σαφής.. Υπάρχει κάποιο TFT monitor (17" πχ) που να μην έχει την παραμικρή διαφορά σε απόδοση όσον αφορά games και DVD ταινίες ? Δεν με ενδιαφέρει "σχεδον ισάξια" ή κάτι τέτοιο. Αν περάσω σε TFT θέλω να είμαι σίγουρος οτι η απόδοση-κίνηση-απεικόνιση στα games και τις ταινίες δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά με τις καλές CRT οθόνες.Δε θέλω να κάνω κανέναν απολύτως συμβιβασμό ούτε στην κίνηση (ghost effect και τέτοια) , ούτε στα χρώματα , ούτε πουθενά ! Υπάρχει κάτι τέτοιο ή περιμένουμε να εξελιχθεί η τεχνολογία TFT και ως προς τι ??

 

 

αν ειναι να δωσεις γυρω στα 500-550 ευρω για 17'' δωσε 595 ευρω (μπορει και λιγότερα σε μαγαζί) και παρε αυτη τη 18αρα http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.168201

 

 

πιστεψε με θα πάθεις πλάκα με την ποιότητα της όπως έπαθα κι εγω οταν την ειδα να παιζει και πήγα κατ ευθείαν σε ΑΤΜ για χρήμα :cool:

Μέχρι τοτε έψαχνα σε Sony Eizo και άλλους κολοσούς αλλα μολις την είδα τις ξέχασα με την μια. 'Ασε που δίνει εγγύηση 0 (!) καμμένα πίξελς για 3 χρόνια!!!

 

Απίστευτα χρώματα και απίστευτη ευκρίνεια στα 1280Χ1024

και απο κίνηση τέλεια.ούτε φαντάσματα ούτε τίποτα τέτοια.εκτος αν βλέπεις Θρίλερ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σας προειδοποιώ... Μην ορμήσετε να με φάτε αν πω κακές λεξούλες όπως... [blur=3]τεστ του RAM!![/blur]:p :p :p

 

Για όποιον έχει έστω την περιέργεια να δει ένα φρέσκο τεστ(?), το τρέχον τεύχος (Φεβρ.) έχει 39 οθόνες TFT 17-19''.

 

Το θυμήθηκα τώρα γιατί έπεσε στα χέρια μου αυτό το τεύχος και μου έκανε εντύπωση που έβγαλε τις LG τόσο χαμηλά... Συγκεκριμένα το μοντέλο που προτείνει ο xristos69 (L1811S) πήρε την 37η θέση. Τον σχετικό πίνακα μπορείτε να κατεβάσετε σε xls από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alkis27 (11 Φεβ. 2004 , 11:15)

 

Παιδιά η ερώτηση είναι σαφής.. Υπάρχει κάποιο TFT monitor (17" πχ) που να μην έχει την παραμικρή διαφορά σε απόδοση όσον αφορά games και DVD ταινίες ? Δεν με ενδιαφέρει "σχεδον ισάξια" ή κάτι τέτοιο. Αν περάσω σε TFT θέλω να είμαι σίγουρος οτι η απόδοση-κίνηση-απεικόνιση στα games και τις ταινίες δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά με τις καλές CRT οθόνες.Δε θέλω να κάνω κανέναν απολύτως συμβιβασμό ούτε στην κίνηση (ghost effect και τέτοια) , ούτε στα χρώματα , ούτε πουθενά ! Υπάρχει κάτι τέτοιο ή περιμένουμε να εξελιχθεί η τεχνολογία TFT και ως προς τι ??

 

 

Δεν υπάρχει πουθενά στον πλανήτη που ζούμε οθόνη LCD TFT που να έχει την χρωματική απόδοση που έχει μια καλή CRT οθόνη :!:

Η διαφορά αυτή είναι εμφανέστατη ειδικά στο μαύρο χρώμα.

Η κατάσταση βέβαια αλλάζει όταν αναφερόμαστε σε οθόνες Plasma... ;)

Link to comment
Share on other sites

EGW EXW AFTIN! http://www.monkeyreview.com/reviews/review.php?num=184

 

kompsotexnima! apo ka8e apopsi! oloi menoun me anoixto to stoma, prospa8onatas na doune to klasiko kse8oriasma xromatos pou exoun oi TFT otan tis koitas apo plagia! alla den tous kanei tin xari! opws antidra mia CRT etsi kai i 171p! katapliktiki! stin sinistw anepifilakta! (tin exw apo to kalokairi me 0 dead pixel kai problimata! ;)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alkis27 (11 Φεβ. 2004 , 13:15)

 

Παιδιά η ερώτηση είναι σαφής.. Υπάρχει κάποιο TFT monitor (17" πχ) που να μην έχει την παραμικρή διαφορά σε απόδοση όσον αφορά games και DVD ταινίες ? Δεν με ενδιαφέρει "σχεδον ισάξια" ή κάτι τέτοιο. Αν περάσω σε TFT θέλω να είμαι σίγουρος οτι η απόδοση-κίνηση-απεικόνιση στα games και τις ταινίες δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά με τις καλές CRT οθόνες.Δε θέλω να κάνω κανέναν απολύτως συμβιβασμό ούτε στην κίνηση (ghost effect και τέτοια) , ούτε στα χρώματα , ούτε πουθενά ! Υπάρχει κάτι τέτοιο ή περιμένουμε να εξελιχθεί η τεχνολογία TFT και ως προς τι ??

 

 

 

Noμίζω ότι σου λύθηκε η απορία εδώ :

 

http://www.pctech.gr/viewthread.php?tid=16154

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος piper1926 (11 Φεβ. 2004 , 16:52)

 

Δεν υπάρχει πουθενά στον πλανήτη που ζούμε οθόνη LCD TFT που να έχει την χρωματική απόδοση που έχει μια καλή CRT οθόνη :!:

Η διαφορά αυτή είναι εμφανέστατη ειδικά στο μαύρο χρώμα.

Η κατάσταση βέβαια αλλάζει όταν αναφερόμαστε σε οθόνες Plasma... ;)

 

 

Ανέφερέ μας σχετικά πως το ξέρεις ή.....μάλλον έχεις δεί οθόνη χωρίς ρυθμίσεις Gamma για το μαύρο xρώμα !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xristos69 (11 Φεβ. 2004 , 16:00)

 

αν ειναι να δωσεις γυρω στα 500-550 ευρω για 17'' δωσε 595 ευρω (μπορει και λιγότερα σε μαγαζί) και παρε αυτη τη 18αρα http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.168201

 

 

πιστεψε με θα πάθεις πλάκα με την ποιότητα της όπως έπαθα κι εγω οταν την ειδα να παιζει και πήγα κατ ευθείαν σε ΑΤΜ για χρήμα :cool:

Μέχρι τοτε έψαχνα σε Sony Eizo και άλλους κολοσούς αλλα μολις την είδα τις ξέχασα με την μια. 'Ασε που δίνει εγγύηση 0 (!) καμμένα πίξελς για 3 χρόνια!!!

 

Απίστευτα χρώματα και απίστευτη ευκρίνεια στα 1280Χ1024

και απο κίνηση τέλεια.ούτε φαντάσματα ούτε τίποτα τέτοια.εκτος αν βλέπεις Θρίλερ :lol:

 

 

Mην τα παραλέμε για συνολική σύγκριση με Sony /Eizo που έχουν τα διπλά χρήματα ! -Οσο για τα Ο pixel της LG είναι γνωστό πως τηρείται από την Αlman .....αλλά είναι και γνωστό ότι τα pixel δεν καίγονται πλέον εύκολα ! (Περισσότερα με search εδώ : http://www.pctech.gr/forumdisplay.php?fid=62)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gary Kokkin (12 Φεβ. 2004 , 00:22)

 

Ανέφερέ μας σχετικά πως το ξέρεις ή.....μάλλον έχεις δεί οθόνη χωρίς ρυθμίσεις Gamma για το μαύρο xρώμα !

 

 

Αν έχεις μόνο μια TFT μπροστά σου, τότε πολύ πιθανό να νομίζεις ότι βλέπεις μαύρο. Και αυτό συμβαίνει, γιατί το ανθρώπινο μάτι δεν αντιλαμβάνεται τόσο καλά τα χρώματα, όσο τις διαφορές των χρωματικών αποχρώσεων.

Για να καταλάβεις τη διαφορά, βάλε δίπλα δίπλα μια CRT και μια ΤFT. Δοκίμασε μια φωτογραφία με πολύ μαύρο. Στην μια οθόνη θα βλέπεις μαύρο και στην άλλη γκρι σκούρο.

Ό,τι ρυθμίσεις και να κάνεις στο Gamma Correction και όσα tweaked ICMs να χρησιμοποιήσεις, δεν πρόκειται να δεις μαύρο χρώμα σε οθόνη LCD TFT :!:

Τώρα, αν έχω δει οθόνη χωρίς ρυθμίσεις Gamma... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gary Kokkin (12 Φεβ. 2004 , 02:29)

 

Mην τα παραλέμε για συνολική σύγκριση με Sony /Eizo που έχουν τα διπλά χρήματα ! -Οσο για τα Ο pixel της LG είναι γνωστό πως τηρείται από την Αlman .....αλλά είναι και γνωστό ότι τα pixel δεν καίγονται πλέον εύκολα ! (Περισσότερα με search εδώ : http://www.pctech.gr/forumdisplay.php?fid=62)

 

 

Δεν υποστήριξα οτι οι LG καλυτερες συνολικά απο τις SONY ή ΕΙΖΟ αλλα είπα οτι για τα δικά μου τουλάχιστον μάτια και γούστα η LG που πήρα ήταν ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο κάποια αλλα συγκεκριμένα μοντέλα γνωστών στο χωρο εταιριών που κόστιζαν τα διπλά χρήματα.

Μπορει η EIZO να χρησιμοποιεί καλύτερης ποιότητας ηλεκτρονικά, να έχει και το "όνομα" και όλα αυτα να ανεβάζουν το κόστος.

Η απεικόνιση της LG στα μάτια μου όμως μου άρεσε περισότερο.

Και να μην μιλήσουμε για την σχέση απόδοσης-τιμής οπου LG παίρνει ια μένα 50 με άριστα το 10 κι ας λένε στο RAM ότι θέλουν.Αυτο έλειπε να βάλουν στην πραγματική τους θέση κάποιες μάρκες εμπορικούς κολοσούς.τερμα οι χορηγίες μετα.

Όσο για τα πιξελς παρατηρησα κι εγω μετα απο πολυ προσπάθεια ενα HOT pixel σε κάποιο σημείο που δεν εννοχλεί καθόλου και θα το χρησιμοποιήσω λίγο πριν κλείσει τα 3 χρονάκια η οθόνη για να μου δώσουν καινούρια :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος piper1926 (12 Φεβ. 2004 , 11:09)

 

Αν έχεις μόνο μια TFT μπροστά σου, τότε πολύ πιθανό να νομίζεις ότι βλέπεις μαύρο. Και αυτό συμβαίνει, γιατί το ανθρώπινο μάτι δεν αντιλαμβάνεται τόσο καλά τα χρώματα, όσο τις διαφορές των χρωματικών αποχρώσεων.

Για να καταλάβεις τη διαφορά, βάλε δίπλα δίπλα μια CRT και μια ΤFT. Δοκίμασε μια φωτογραφία με πολύ μαύρο. Στην μια οθόνη θα βλέπεις μαύρο και στην άλλη γκρι σκούρο.

Ό,τι ρυθμίσεις και να κάνεις στο Gamma Correction και όσα tweaked ICMs να χρησιμοποιήσεις, δεν πρόκειται να δεις μαύρο χρώμα σε οθόνη LCD TFT :!:

Τώρα, αν έχω δει οθόνη χωρίς ρυθμίσεις Gamma... :lol:

 

 

 

Αν συγκρίνεις μάπα ΤFT με "κορυφαία" CRT φυσικά βλέπεις διαφορές !

Ολες οι ΤFT (και οι CRT) δεν έχουν πλούσιες μικρομετρικές ρυθμίσεις

 

Διαβασε αυτό το ποστ του Speedex...αφού εσύ λες ξέρεις καλύτερα από επαγγελματία στην πραξη ! (εκτός αν έχει αχρωματοψία και οι πελάτες του το ίδιο)

 

http://www.pctech.gr/viewthread.php?tid=14657

 

 

Ως γνωστόν (από το παραπάνω forum) κατέχω http://www.eizo.com/support/discontinued/crt/t565.asp

και http://www.sony-cp.com/en/products/lcd/x_exceptional/x52/index.html

και είναι εφάμιλες σε όλα ,εκτός από την υγεία των ματιών μου (υπέρ ΤFT rulez !) -Τι καλύτερο από το να βλέπεις κάτι, σαν να διαβάζεις από χαρτί ιλουστρασιον πολυτελείας ,χωρίς ακτινοβολία κλπ - Εσύ μπορεί να βλέπεις ότι θέλεις από χρώματα . Εγώ γιατί δεν βλέπω διαφορές στις συγκεκριμένες ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xristos69 (12 Φεβ. 2004 , 12:28)

 

Δεν υποστήριξα οτι οι LG καλυτερες συνολικά απο τις SONY ή ΕΙΖΟ αλλα είπα οτι για τα δικά μου τουλάχιστον μάτια και γούστα η LG που πήρα ήταν ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο κάποια αλλα συγκεκριμένα μοντέλα γνωστών στο χωρο εταιριών που κόστιζαν τα διπλά χρήματα.

Μπορει η EIZO να χρησιμοποιεί καλύτερης ποιότητας ηλεκτρονικά, να έχει και το "όνομα" και όλα αυτα να ανεβάζουν το κόστος.

Η απεικόνιση της LG στα μάτια μου όμως μου άρεσε περισότερο.

Και να μην μιλήσουμε για την σχέση απόδοσης-τιμής οπου LG παίρνει ια μένα 50 με άριστα το 10 κι ας λένε στο RAM ότι θέλουν.Αυτο έλειπε να βάλουν στην πραγματική τους θέση κάποιες μάρκες εμπορικούς κολοσούς.τερμα οι χορηγίες μετα.

Όσο για τα πιξελς παρατηρησα κι εγω μετα απο πολυ προσπάθεια ενα HOT pixel σε κάποιο σημείο που δεν εννοχλεί καθόλου και θα το χρησιμοποιήσω λίγο πριν κλείσει τα 3 χρονάκια η οθόνη για να μου δώσουν καινούρια :lol: :lol: :lol:

 

 

Δεν είπα ότι σχέση ποιότητας /τιμης υστερεί η LG αλλά σε σχέση με άλλες φίρμες σαν ποιότητα.

 

Για το αν σε 3 έτη σου δώσουν καινούργια ....και δε πληρώσεις κάποια διαφόρά από όσο στην κοστολογήσουν , επειδή θα εχει καταργηθεί το μοντέλο .....αυτό παιζεται ! -Το λέει πουθενά γραπτά αυτό για να σε δεσμεύει ? (άλλες εταρίες δίνουν γραπτά τους όρους εγγύησης)

 

Η Αλμαν που εχει ξεκινήσει την ιστορία με τις εγγυήσεις δεν έιναι ότι καλύτερο από αξιοπιστία αν ψάξεις να δείς σχετικά!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gary Kokkin (12 Φεβ. 2004 , 17:04)

 

Αν συγκρίνεις μάπα ΤFT με "κορυφαία" CRT φυσικά βλέπεις διαφορές !

Ολες οι ΤFT (και οι CRT) δεν έχουν πλούσιες μικρομετρικές ρυθμίσεις

 

Διαβασε αυτό το ποστ του Speedex...αφού εσύ λες ξέρεις καλύτερα από επαγγελματία στην πραξη ! (εκτός αν έχει αχρωματοψία και οι πελάτες του το ίδιο)

 

http://www.pctech.gr/viewthread.php?tid=14657

 

 

Ως γνωστόν (από το παραπάνω forum) κατέχω http://www.eizo.com/support/discontinued/crt/t565.asp

και http://www.sony-cp.com/en/products/lcd/x_exceptional/x52/index.html

και είναι εφάμιλες σε όλα ,εκτός από την υγεία των ματιών μου (υπέρ ΤFT rulez !) -Τι καλύτερο από το να βλέπεις κάτι, σαν να διαβάζεις από χαρτί ιλουστρασιον πολυτελείας ,χωρίς ακτινοβολία κλπ - Εσύ μπορεί να βλέπεις ότι θέλεις από χρώματα . Εγώ γιατί δεν βλέπω διαφορές στις συγκεκριμένες ?

 

 

Επειδή δεν έχω σκοπό να σου αλλάξω γνώμη, θα σου πω το εξής απλό, για να προβληματιστείς.

Αν έχεις δει από κοντά τι οθόνες χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες του είδους (χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν) και μιλάω π.χ. για την ΚΙΝΟ, τότε θα διαπιστώσεις και μόνος σου για ποιο λόγο μιλάω.

Πιστεύεις πως μια εταιρία από τις 2-3 κορυφαίες στο χώρο παραγωγής οπτικοακουστικού υλικού (αν όχι η κορυφαία), κάνει λάθος που χρησιμοποιεί οθόνες CRT (Silicon Graphics, Sony και Eizo) και δεν έχει οθόνες TFT ???

Και πίστεψέ με, δεν είναι η μόνη που χρησιμοποιεί CRT οθόνες :!:

"Τυχαίνει" να γνωρίζω. :rolleyes: :D

 

- Εσύ μπορεί να βλέπεις ότι θέλεις από χρώματα .

 

Λες ? :eek:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν γράφεις αν εχεις δει από κοντά τι ΤΦΤ χρησιμοποιούν οι ίδιοι επαγγελματίες για φωτό , αφού εσύ ξεκίνησες να λές για μη σωστή απεικόνιση χρωμάτων σε φωτό ? (εγώ ανέφερα ήδη κάποιον που πόσταρε σχετικά .) -Μήπως ξεχνάς την Aplle ? ή εσύ βλέπεις ότι θέλεις ή σε βολεύει ?.

 

http://www.apple.com/displays/acd23/

 

Aν ναι, πήγαινε σε διαφημιστικές ή εκδοτικές εταιρίες που χρησιμοποιουν φωτό slides κλπ να δείς !

 

Τι σχέση εξάλλου έχει αυτό που γράφεις σαν απάντηση με την ερώτηση του Thread 17'' TFT ΟΘΟΝΗ ΓΙΑ GAMES ΚΑΙ DVD ΤΑΙΝΙΕΣ ? και μας προτείνεις να πάμε σε πανακριβο καθαρά επαγγέλματικό τομέα Αudio Video?

 

H εταιρία που αναφέρεις είναι ξεπερασμένη ,αφού δεν έχει περάσει ακόμα σε plasma .....Μια βόλτα σε studio δεν βλάπτει ....Oπότε νομίζω τσάπα η διαφήμιση σου ! -Επίσης θα πρότεινα και μια βόλτα σε καταστήματα ηλεκτρικών .Ηδη κυκλοφορούν TV οθόνες ΤFT με παρόμοια χαρακτηριστικά με τις ΤFT για υπολογιστές .Αν δείς διαφορές με CRT ,πες μας να το δούν και άλλοι ! (μόνο που οι πωλησεις τους στις ΕΕ δείχνουν το αντίθετο ....αν δεν υπήρχαν ευχαριστημένοι καταναλωτές)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...