Jump to content

Αγορά νέας οθόνης: TFT 15'' ή CRT 17''?


Sovjohn
 Κοινοποίηση

Ποια Samsung?  

55 members have voted

  1. 1. Ποια Samsung?

    • 15'' TFT
      35
    • 17'' CRT
      14
    • Άλλη επιλογή γύρω στα 300 (+ - 50) €
      5
    • Κάτι άλλο
      1


Recommended Posts

Καλησπέρα,

αν και είναι η δεύτερη φορά που γράφω το topic (ένα βλαμμένο refresh μου έλιωσε το πρώτο μου τεράστιο και πλήρες topic) θα εξηγήσω και πάλι τι συμβαίνει:

 

Τον Σεπτέμβριο (τέλος Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτώβρη για την ακρίβεια) θα αγοράσω μία νέα οθόνη απο Αγγλία για το PC μου...καθώς δεν μπορώ να μεταφέρω την υπάρχουσα οθόνη εκεί πάνω.

 

Το κύριο ζήτημα είναι τι είδους οθόνη να πάρω, καθώς μπορώ με τα ίδια χρήματα (πάνω-κάτω) να πάρω είτε μια πολύ καλή CRT 17'' είτε μία αντίστοιχα πολύ καλή TFT 15''.

 

Παραθέτω λοιπόν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα (εν συντομία, δεν μπορώ να ξαναγράψω όλο το post το τεράστιο πάλι) της κάθε τεχνολογίας, μήπως και βγάλουμε κανένα συμπέρασμα...

 

CRT:

 

+: Υψηλή χρωματική πιστότητα

+: Ανεπηρέαστη απο τις extreme αναλύσεις (π.χ. 1600*1200 για 17'')

+: Άμεση αντικατάσταση σε περίπτωση βλάβης/ελαττώματος

 

-: Μεγάλος όγκος και βάρος, εώς και 6-8 φορές πάνω απο μία αντίστοιχη TFT.

-: Ακτινοβολία από την εκπομπή ηλεκτρονίων, που ακόμα και σε ρυθμό 100 Hz βλάπτει τα μάτια όπως και να χει.

-: Μικρότερη ορατή επιφάνεια (μία καλή 17'' έχει ορατότητα ~15.5'' πάνω κάτω)

 

TFT:

 

+: Μικρός όγκος και βάρος, εύκολη μεταφορά κτλ

+: Καθόλου ακτινοβολία, καθώς δεν υπάρχει εκπομπή ηλεκτρονίων κάπου.

+: Ορατή επιφάνεια ίση με το ονομαστικό μέγεθος. Μία οθόνη 15'' έχει τόση περίπου οπτική επιφάνεια όση και μια αντίστοιχη 17'' CRT.

+: Προσιτή τιμή (πλέον)

 

-: Καλή αλλά όχι τέλεια χρωματική απεικόνιση

-: Προβληματική απεικόνιση σε οποιαδήποτε ανάλυση πλέον της 'προτεινόμενης' που για τις 15'' είναι 1024*768

-: Πολιτική 'ελαττωματικά pixels' από τις εταιρίες η οποία γενικά δυσχεραίνει την αντικατάσταση αν η οθόνη έχει μικροπροβλήματα (λόγω κόστους κατασκευής της οθόνης φυσικά).

 

Κάτι που με προβλημάτισε σημαντικά για να φτάσω σε αυτό το δίλημμα είναι το γεγονός ότι η Sony (που θεωρώ ότι είχε πολύ ποιοτικές προτάσεις στις CRT οθόνες, και η τωρινή μου οθόνη τέτοια είναι) διέκοψε την παραγωγή CRT οθονών στις 31 Μαρτίου 2003, και δεν βρίσκεις ούτε για δείγμα πλέον...Αντίθετα, σε TFT οι προτάσεις όλο και πληθαίνουν, και οι τιμές ομοίως όλο και κατεβαίνουν...

 

Εφόσον λοιπόν η αγαπημένη μου εταιρία διέκοψε την παραγωγή, μιλάμε πλέον για υλοποιήσεις της Samsung, Syncmaster series.

 

Δείτε τα links για την 15'' που προτιμώ (και η οποία έχει διεθνώς αναγνωριστεί ως μία απ τις καλύτερες TFT οθόνες) και μία απο τις 17'' CRT της εταιρίας...

 

Τα specifications του PC μου είναι στην ακόλουθη σελίδα

 

Η χρήση που υπολογίζω να κάνω είναι ~35% παιχνίδια κτλ και ~65% desktop/office...

 

Μετά, ψηφίστε στο poll...Και αιτιολογήστε μου γιατί θα παίρνατε την Χ και όχι την Ψ...

 

Links: Samsung USA TFT site : Model 152T :

 

http://www.samsungusa.com/cgi-bin/nabc/product/b2c_product_detail.jsp?eUser=&prod_id=152T-Silver

 

Samsung USA CRT site: Model 757MB

 

http://www.samsungusa.com/cgi-bin/nabc/product/b2c_product_detail.jsp?eUser=&prod_id=757MB-Ivory

 

Thanks!

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

TFT... Oi CRT psofane... kai mono oti allakse rota h Sony (pou eixe kai toses texnologies - FD Trinitron) nomizw arkei.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πλέον οι οθόνες tft είναι μονόδρομος. Πρώτον γιατί δεν είναι πολύ ακριβές και δεύτερον γιατί έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ συγκριτικά με αυτά που έβλεπες πριν 1-2 χρόνια. Βέβαια επειδή έχω συνηθίσει την crt 17'' και έχει αρχίσει να μην με φτάνει, θα πήγαινα σε tft 17'' αλλά ανεβαίνει πολύ το κόστος. Αν πιστεύεις ότι με μια tft 15'' από πλευράς επιφάνειας θα είσαι εντάξει, αγόρασε την.
Link to comment
Share on other sites

TFT, χωρίς πολύ σκέψη. Έχει τα θετικά, για τα ματάκια μας, που καθημερινά διαπιστώνω, από την οθόνη του Laptop και από χρωματική απόδοση είναι αρκετά καλές όλες, αρκεί να το ψάξεις λίγο και αν είναι, δώσε λίγα χρήματα παραπάνω να πάρεις κάτι για το οποίο δεν θα μετανιώσεις αύριο μεθαύριο.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

TFT xoris deuteri koubenta!!Ego ta Xristiougena pira tin Sony x72 kai den tin allazo me kamia crt!!Katarxin sozeis ta matia sou!!!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια 15άρα TFT Sony. Απόλυτα ευχαριστημένος. Τη συστήνω ανεπιφύλακτα, μην πάρεις CRT...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω Nokia 446PRO CRT 19" και τη δουλεύω στα 1152x864@100Hz.

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν την αλλάζω με καμμία TFT :)

Νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δεις και να δουλέψεις από κοντά και τα 2 και μετά να διαλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ σκέφτομια να πάρω μια 19άρα crt... ρε tft για πάνω από 17' είναι πανάκριβες... (συγγεκριμένο σκέφτομαι μια 19άρα crt που είδα σε μια δοκιμή του ραμ με βραβίο "άριστη αγορά"... λέει?
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς όμως ότι μια 17άρα tft δεν έχει πολύ μεγάλη διαφορά από μια 19άρα crt ουσιαστικά κι αυτό γιατί στις crt το ορατό πλαίσιο είναι αρκετά μικρότερο από αυτό που δηλώνει το 19''. Οπότε θα σου έλεγα να πάρεις μια 17'' tft άλλωστε δεν είναι πάρα πολύ ακριβές πλέον. Επίσης μην έχεις σαν κριτήριο τις δοκιμές που κάνει το ram :whistle:
Link to comment
Share on other sites

1)Αν παρεις CRT 17' αναλυση 1600*1200 θα πετυχαινεις μονο σε χαμηλο refresh rate(περιπου στα 60)

2)Αν δουλευεις σε απλες αφαρμογες και οχι π.χ σε εφαρμογες οπως το Photoshop και το Illustrator παρε την TFT.

3)Αν τρως ολο το απογευμα μπροστα στο pc παρε την ΤFT ανεπιφυλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον fabo114

 

1)Αν παρεις CRT 17' αναλυση 1600*1200 θα πετυχαινεις μονο σε χαμηλο refresh rate(περιπου στα 60)

 

1600x1200 σε 17άρα crt; Βγάζεις τα μάτια σου έτσι :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Morpheus

 

Nothing like a good CRT above 19'.

TFT for tight office, CRT for eye pleasure and joy.

 

 

Η κύρια παράμετρος επιλογής οθόνης δεν είναι η ευχαρίστηση του ματιού αλλά η υγεία του... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω TFT συστήνω ανεπιφύλακτα!!! Ειδικα, η 17αρα CRT εχει διαγώνιο 16,1" και η 15αρα TfT 15" ακριβως. Αυτο για τα ματια ειναι ο λογος που και εγω προτιμησα tft. Καμια σχεση δεν εχουν ματια μετα :D Θα σου προτεινα την Sony X52 (kai oxi s51) που ειναι παρα πολυ φωτεινη :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Panagioths

.... Θα σου προτεινα την Sony X52 που ειναι παρα πολυ φωτεινη ....

 

 

Η Sony X52 (και μερικές 15' Εizo,Viewsonic) ,έχουν εκτός από πλούσια xαρακτηριστικά ,πολλές μικρομετρικές ρυθμίσεις ,οπότε σίγουρα θα βρείς "τι ταιριάζει" στα μάτια σου.....περισσότερο από άλλες του ανταγωνισμού. Mειονέκτημα η υψηλή τιμή >500ε

Link to comment
Share on other sites

H TFT είναι πιο βολικη και πιο καλή για τα μάτια.Από την άλλη με όσα θα πάρεις μια 17αρα ΤΦΤ παίρνεις μια 22αρα crt.Εσύ επιλέγεις!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα την SAMSUNG SYNCMASTER 757DFX FLAT (http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.16803)

Δεν είχα λεφτά για TFT εύχομαι τα ματάκια μου να είναι καλύτερα στην ανάλυση 1024χ768@100Hz από τη στα 84Hz

 

Αυτή που έχω τώρα είναι η Nokia 447ziplus 17’’ όχι flat

Μια CRT πόση σημεία μπορεί να προκαλέσει στο μάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, τον υπολογιστή σου για τι τον έχεις?

Εννοώ, για δουλειά ή πιο usual πράγματα, (βλ. παιχνίδια, ταινίες,καμμιά εργασιά κ.λ.π.)

Φιλικά,

*Imela*

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον imela

 

Να ρωτήσω κάτι, τον υπολογιστή σου για τι τον έχεις?

Εννοώ, για δουλειά ή πιο usual πράγματα, (βλ. παιχνίδια, ταινίες,καμμιά εργασιά κ.λ.π.)

Φιλικά,

*Imela*

 

 

Sorry μόλις είδα το ~35% παιχνίδια και ~65% desktop/office...

Αν θές define: desktop/office

Ευχαριστώ.

*Imela*

Link to comment
Share on other sites

H Syncmaster 757 pou anefere enas filos einai h CRT pou 8a paro an paro CRT (pou exm den vlepo na to kano...to poll edo alla kai allou ta leei ola:P)

 

Otan anafer8hka se desktop/office ennoo:

 

Internet. Office, Word, Excel ktl. Programming tools (sto mellon) opos visual studio.net, c++ ktl ktl. Desktop work (p.x. kazaa, winamp ktl).

 

Kai peristasiaka kanena resize eikonas me tpt fireworks...Den eimai image editor, i suck in designing (os tora), kai genika den polyasxoloumai me grafistika/dhmiourgika programmata.

 

Thanks gia thn (anelpista megalh) antapokrish btw!

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...