Jump to content

Dan Brown Movies (Da Vinci Code, Angels & Demons etc.)


Dimitris79
 Κοινοποίηση

Η γνώμη σας για την ταινία :  

141 members have voted

  1. 1. Η γνώμη σας για την ταινία :

    • Πολύ καλή
      56
    • Καλή
      36
    • Μέτρια
      31
    • Κακή
      18


Recommended Posts

Ειδα σημερα για πρωτη φορα το τρεηλερ της συγκεκριμενης ταινιας ( http://www.imdb.com/title/tt0382625/ ) & πραγματικα εντυπωσιαστηκα!Αν & δεν εχω διαβασει το βιβλιο,το τρεηλερ μου φανηκε ενδιαφερον,με πολυ προσεγμενα πλανα,ατμοσφαιρα & κυριως μουσικη (Χανς Ζιμερ ειναι αυτος...;) ).Περιμενω με ανυπομονησια το Μαιο να βγει στις αιθουσες,αν και αργει ακομα...:worry: :(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φαντάσου πώς το περιμένουμε εμείς που έχουμε διαβάσει και όλα του τα βιβλία..
Link to comment
Share on other sites

Ειδα σημερα για πρωτη φορα το τρεηλερ της συγκεκριμενης ταινιας ( http://www.imdb.com/title/tt0382625/ ) & πραγματικα εντυπωσιαστηκα!Αν & δεν εχω διαβασει το βιβλιο,το τρεηλερ μου φανηκε ενδιαφερον,με πολυ προσεγμενα πλανα,ατμοσφαιρα & κυριως μουσικη (Χανς Ζιμερ ειναι αυτος...;) ).Περιμενω με ανυπομονησια το Μαιο να βγει στις αιθουσες,αν και αργει ακομα...:worry: :(

 

να το διαβάσεις. ΚΑ ιγρηγορα. θα ενθουσιαστείς...

οσο για το τρειλερ, ναι ειναι πολύ επιτυχημένο... Και μου εκανε θετικη εντυπωση η μεγαλη αλλαγη του Τομ Χανκς ωστε να παιξει αυτο το ρολο (αδυνατισμενος και με μακρυ μαλλι... )

:X
Link to comment
Share on other sites

Μετραμε τις μερες αναποδα, τι λες τωρα :p

Η μονη ταινια που θα κλεισω απο νωρις για να παω στην πρεμιερα :yahoo:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μετραμε τις μερες αναποδα, τι λες τωρα :p

Η μονη ταινια που θα κλεισω απο νωρις για να παω στην πρεμιερα :yahoo:

 

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ήταν να γύριζαν σε ταινία και τους Illuminatti αλλά μόνο και μόνο το γεγονός ότι δεν παίζει να τους αφήσουν να γυρίσουν πλάνα στο Βατικανό είναι αποτρεπτικό. Γιατί αλλιώς θα πρέπει να στήσουν ολόκληρο Βατικανό σε στούντιο το οποίο δεν θα είναι και ότι καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

να το διαβάσεις. ΚΑ ιγρηγορα. θα ενθουσιαστείς...

οσο για το τρειλερ, ναι ειναι πολύ επιτυχημένο... Και μου εκανε θετικη εντυπωση η μεγαλη αλλαγη του Τομ Χανκς ωστε να παιξει αυτο το ρολο (αδυνατισμενος και με μακρυ μαλλι... )

 

 

Φαίνεται πάρα πολύ νεώτερος....:shock:

Pigs have flown!

http://olivia.canal13.cl/medios/data/entretencion/musica/0703_live8_m_l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πάρα πολύ νεώτερος....:shock:

 

 

ε ναι...

τώρα ρετούς είναι? κανα λιφτινγκ του τραβηξαν? μακιγιάζ απλώς? δε ξέρω. Πάντως εννοείται οτι επρεπε να φαινεται πολυ νεος μιας και νομίζω αν θυμάμαι καλά ο Λανγκτον ειναι 35- 40 . Κάπου εκει και απο οτι περιγράφει πολύ καλοδιατηρημένος, αθλητικός και ωραίος άντρας (τώρα ωραίο τον Τομ Χανκς... πάντως προσπαθήσανε , δε μπορώ να πώ... )

 

 

:X

:X
Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ήταν να γύριζαν σε ταινία και τους Illuminatti αλλά μόνο και μόνο το γεγονός ότι δεν παίζει να τους αφήσουν να γυρίσουν πλάνα στο Βατικανό είναι αποτρεπτικό. Γιατί αλλιώς θα πρέπει να στήσουν ολόκληρο Βατικανό σε στούντιο το οποίο δεν θα είναι και ότι καλύτερο.

Eδω έχτισαν ολόκληρες πόλεις και μνημεία πιο αναγνωρίσιμα από το βατικανό.

Σε ενα βατικανό και σε μια εκκλησία (Αγ. Πετρος) θα κολλήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο το έχεις διαβάσει προφανώς οπότε θα με καταλάβεις. Τη δυσκολία τη βρίσκω στο ότι όλη η πλοκή ακολουθεί μια συγκεκριμένη διαδρομή μέσα στο Βατικανό η οποία για να αποδοθεί σωστά σε ταινία πρέπει να είναι ακριβής αντιγραφή. Δεν είναι μόνο η εκκλησία.. Σε τόσα κτίρια μπήκαν τα οποία στο βιβλίο περιγράφονται όπως είναι πραγματικά. Γι αυτό το βρίσκω δύσκολο. Όχι απίθανο.
Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο το έχεις διαβάσει προφανώς οπότε θα με καταλάβεις. Τη δυσκολία τη βρίσκω στο ότι όλη η πλοκή ακολουθεί μια συγκεκριμένη διαδρομή μέσα στο Βατικανό η οποία για να αποδοθεί σωστά σε ταινία πρέπει να είναι ακριβής αντιγραφή. Δεν είναι μόνο η εκκλησία.. Σε τόσα κτίρια μπήκαν τα οποία στο βιβλίο περιγράφονται όπως είναι πραγματικά. Γι αυτό το βρίσκω δύσκολο. Όχι απίθανο.

Δεν χρειάζεται να κάνουν πιστη αντιγραφή του εσωτερικού και των διαδρόμων του Βατικανού. Άλλωστε ουτε o Dan Brown έκανε κάτι τέτοιο (και ας λέει οτι λεει στους προλόγους του :rolleyes:).

Aν αρκεστούν στις περιγραφές του βιβλίου για το εσωτερικό και τις κινήσεις των ηρώων μια χαρά αποτελεσμα θα έχουν.

Αλλωστε ειναι χαζό να κάθεσαι με το βιβλιο στο ενα χερι απέναντι από την οθόνη και να κοιτάς αν ο διαδρομος που περπατησε ο Λανγκτον ειναι 20 μέτρα και οχι 30 ή αν η πόρτα της βιβλιοθήκης ηταν τρίτη πόρτα αριστερά και όχι πέμπτη πόρτα δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχναμε ομως και τα εργα τεχνης, τα μοναδικα κτιρια. Και ο Αγιος Πετρος μονο μια απλη εκκλησια δεν ειναι :)

 

Τουλαχιστον στον Κωδικα ειχαν (σχεδον) πληρη προσβαση. Ηταν μια πολυ εξυπνη κινηση του γαλλικου υπουργειου πολιτισμου. Οχι σαν εμας...τελοσπαντων

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και'γω πιστεύω ότι η χρήση του Λούβρου για παράδειγμα προσθέτει πολλά στην ταινία: και αληθοφάνεια, και κύρος, και ατμόσφαιρα, και ότι άλλο μπορεί να σκεφτεί κάποιος.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ακούσει φήμες για το νέο του Dan Brown έτσι;; Λέει πιθανότατα είναι ήδη έτοιμο και δεν το βγάζουν για να το κάνουν μαζί με την ταινία! Έχω ήδη πορωθεί, υπάρχουν λέει στοιχεία ήδη μεσα στο Da Vinci Code γι' αυτό, ακόμα και στο εξώφυλλό του!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα ενα πραγμα μου εκανε εντυπωση στο σινεμα,οταν εδειχνε το τρεηλερ...σχεδον κανεις απ'την παρεα μου αλλα κι απ'τους υπολοιπους,δεν ειχε καταλαβει περι τινος προκειται,αν & οι περισσοτεροι εχουν διαβασει ή εστω ακουσει για το βιβλιο...:blink: τι να πω...με το που ειδα Μυστικους Δειπνους,Τζοκοντες κλπ αμεσως το'πιασα...:p :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε ακριβή μέρα κυκλοφορίας; Ελπίζω τα village να έχουν κανένα δωράκι για εμάς τους τρελλούς που θα κλείσουμε δύο εβδομάδες πριν... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

pantos makari na bgei kalo k na einai pisth antigrafh apto biblio giait 8a einia krima na tus bgei patata!!!sigura aptus protous pu 8a pane na to doun 8a eimai k ego....

 

neotero gia pote bgainei ktl exume>?

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Elpizo h tainia na prokalei ston theath thn idia ypermetrh agonia kai to idio ameioto endiaferon poy prokalei ston anagnosth to analogo vivlio.

 

pragmatika to vivlio htan akrivos etsi..milame dne mporusa na to afhso me tpt....8ymamai arketa bradia parolo pu eimun ptoma ka8omun k diavaza arketa kefalaia monoroufi!!!!

 

pantos k ta alla tu vivlia arketa kala alla oxi toso oso to proto tu....ean k gia mena to illuminati htan by far to kalitero!!!!einai k kala h arxh prin to Davinci!:ninja:

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

se ena apta trailer leei worldwide parusiash 19 maiou...opote logika 8a pianei k thn Ellada!!!;-))))))

 

Άντε, δυό μέρες πριν την γιορτή μου... Τους ευχαριστώ για το δώρο... :lol:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι σας εχω :D

The Da Vinci Code, the second full length trailer :up:

http://www.apple.com/trailers/sony_pictures/da_vinci_code/trailer1/

 

Μα καλα σε ποσα trailers θα βαλουν demo απο το Lux Aeterna.

Toν Jean Reno θα τον προτιμουσα με λιγο παραπανω μουσι (οπως τον ειχαμε συνηθισει)

Κατα τα αλλα.... :w00t:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το είδα την Παρασκευή και συμφωνώ μαζί σου (σε όλα, ακόμα και για το μούσι :p ). Thanks Xourxou! :) :up:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο και το δευτερο trailer.

Ανετα...πρεμιερα. Η δευτερη φορα που θα κλεισω απο νωρις μετα το LOTR 3.

Παντως αυτος ο Reno...δεν θα μπορουσα να φανταστω πιο ταιριαστο ηθοποιο για το ρολο του επιθεωρητη/αστυνομικου. Εχωντας διαβασει το βιβλιο ακριβως ετσι τον φανταζομουν σαν φιγουρα...(ναι εχετε δικιο με λιγο παραπανω μουσι :p )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον σκεφτόμουν λίγο χοντρούλη πάντως..

Για πείτε όμως.. Στη θέση του Tom Hanks ποιός θα προτιμούσατε να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...