Jump to content

Family Guy (Fox)


Xourxoulitsos
 Κοινοποίηση

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας χαρακτήρας απ'το Family Guy?  

176 members have voted

  1. 1. Ποιος είναι ο αγαπημένος σας χαρακτήρας απ'το Family Guy?

    • Peter Griffin
    • Lois Griffin
    • Brian Griffin
    • Chris Griffin
    • Meg Griffin
    • Stewie Griffin
    • Glen Quagmire -Giggety Giggety Goo :lol:-
    • Cleveland Brown
    • Joe Swanson
    • Λοιποι (Adam West, Tricia Takanawa, Death κλπ)


Recommended Posts

Νομιζω οτι μία απο τις πιο ξεκαρδιστικές-politically incorrect-black humor-ανορθοδοξες και στην τελικη μια απο τις καλυτερες τηλεοπτικες σειρες (imho) ever αξιζει το δικο της τοπικ :D

 

Φυσικα μιλάω για το Family Guy, που αν και νομιζα οτι στην Ελλαδα θα ειχε μικρη αναγνωρισιμοτητα, μετα και την προβολη (λιγων δυστυχως επεισοδιων) απο το Μακεδονια TV εγινε γνωστη. Και ετσι με χαρα ειδα κι αλλους σαν εμενα να την περιλαμβανουν στο top 5 των αγαπημενων σειρων τους στο αντιστοιχο topic. Η σειρα ειναι κορυφαια, αλλα το μονο κακο ειναι οτι η σατιρα της επικεντρωνεται στην αμερικανικη showbiz και ετσι πρεπει κανεις να εχει καλη γνωση της (η απλα να ψαχνει στο net :p ) για να "πιασει" ολα τα αστεια. Σ'αυτο θα σας βοηθησει και το εξης πολυ καλο site:http://www.familyguyfiles.com/episodes/search.php?type=Reference

 

Η αληθεια ειναι οτι ανοιγω το θεμα πιο πολυ οχι για να συζηταμε για τις εξελιξεις στην υποθεση (αφου δεν ειναι σειρα σαν το lost η το 24 κλπ) αλλα πιο πολυ για να ενημερωνομαστε για νεα επεισοδια, και διαφορα νεα της σειρας.

 

Χτες προβληθηκε (και ειναι σημερα διαθεσιμο για μας) το επεισοδιο 422 - Sibling Rivalry.

 

Αυτα για την ωρα, αναλογα με την κινηση (που την υπολογιζω απο μικρη ως ελαχιστη :D:p) θα επανελθω!

 

Damn you all! :lol:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 466
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι πολύ ωραία σειρά. Μ αρέσει και μένα πολύ, όχι σαν το Southpark βέβαια, και έχω παρακολουθήσει αρκετά επεισόδια. Μου είχαν δώσει κάτι dvds αλλά μερικά δε δούλευαν. Όταν ελαφρύνει λίγο η γραμμή θα μπούν και αυτά σε σειρά..

Όσο για τη δημοσκόπηση νομίζω πως δεν τίθεται θέμα ότι ο Stewie είναι κορυφαίος!

Link to comment
Share on other sites

Τρελή φάση το Family Guy. Αρχικά είχε δείξει 3 κύκλους και μετά το κόψανε. Αφού είδαν όμως την απήχηση που είχε (reruns, dvd, fan base) το επαναφέρανε στο 2005. Νομίζω ότι είναι η πρώτη animated series για την οποία έχει γίνει κάτι τέτοιο στο FOX.

Ο δημιουργός Seth πλέον κάνει και μια άλλη σειρά το American Dad (το οποίο βέβαια δεν συγκρίνεται με Family Guy). Οι περισσότερες φωνές στο Family Guy

είναι δικές του (stewie, peter, chris, quagmire, cleveland, bryan, mayor west)

Κορυφαίοι είναι Bryan, Stewie και Peter (και ενίοτε Quagmire και Meg).

Τα βασικά ατού της σειράς είναι πάνω απο όλα η ηλιθιότητα του Peter, τα σατανικά σχέδια του Stewie και τα απίστευτα εμβόλιμα "flashbacks".

Στο τελευταίο έριξα πολύ γέλιο στη σκηνή με το φακο επαφής του Sauron!

 

Σύγκριση δεν μπορώ να κάνω με South Park, γιατί το χιούμορ του SP δε το πολυπάω...

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ σειρά απλά Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΗ!!! :D

Θέλει λίγο καιρό να συνηθίσεις το χιούμορ της, αλλά μετά είναι πραγματική απόλαυση. Είμαι Αμερική τώρα και στην αρχή την εβλεπα που και που αλλά δεν ξετρελαινόμουν. Ε, όπως καταλαβαίνετε δεν ισχύει αυτό πια.

 

Χαλαρά η πιο αστεία animated σειρά EVER (ναι αυτό περιλαμβάνει και τους Simpsons). Πιο πολύ γέλιο κατά τη γνώμη μου έχει ο κορυφαίος Stewie και μετά ο κάφρος μπαμπάς Peter kai o Brian. Βέβαια το South Park kai o φοβερός Cartman είναι επίσης φοβεροί αλλά ψηφίζω χαλαρά Family Guy!

Link to comment
Share on other sites

Toν Chris τον κανει ο Seth Green, (ο γιος του Dr Evil στο Austin Powers :D )

 

Eπισης εχει βγει μια ταινια, Stewie Griffin - The Untold Story

 

Για μενα η πιο φοβερη σκηνη ηταν το flashback του Stewie στην πισινα με την Helen Keller :lol:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν κανείς βρει ελληνικούς υπότιτλους για τη σειρά ας το αναφέρει εδώ.. Επειδή δεν τους χρειάζομαι δεν έχω ψάξει και πολύ, αλλά καλό θα ήταν να υπάρχουν.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το Family Guy στηρίζεται αρκετά στη χρήση της αγγλικής για τα αστεία του. Η ελληνική μετάφραση χάνει αρκετά (βλέπε επεισόδια που έδειχνε κάποτε το Μακεδονια TV)
patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα, νομιζω οτι ειναι μια απο τις σειρες που ειναι αδυνατον να μεταφραστουν (χωρις φυσικα να χασουν τα αστεια τους)
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πω πω τη θέμα ανοίξατε, Family Guy.

Όταν το είχα πρωτοδεί έλεγα τη μα*****α είναι :O αλλά τότε έβλεπα Futurama και δεν του έδινα σημασία.

Μετά όμως το πέτυχα στα καλά του και κόλλησα.:cool:

Κορυφαίοι για εμένα Stewie και Brian δένουν τέλεια μεταξύ τους.:wink:

Κορυφαία είναι ακόμα και τα flashback που κάνουν όταν συζητανε κάτι.:D

Κορυφαίοι σαν δεύτεροι ρόλοι ο χάρος (Death) :respect: και ο major Adam West.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά το ξέρω ότι θα χάνει πολλά στη μετάφραση. Ποια κωμική ειδικά σειρά δεν χάνει? Μπορείται να παρακολουθήσετε Friends με υπότιτλους? Γιατί εγώ όχι. Απλά έχω έναν φίλο που θέλει να τα δει και τα αγγλικά του δε φτάνουν σ' αυτό το επίπεδο. Γι αυτό ρώτησα.
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη το σημερινο επεισοδιo South Park

 

Family Guy vs. South Park

 

South Park creators Trey Parker and Matt Stone have expressed their discontent at being put at the same comedic level as Family Guy. When questioned about the meanest thing anyone ever said to them, Stone replied "When people say to me, 'God, you guys have one of the best shows on television. You and Family Guy.' That ****ing hurts so bad", to which Parker agreed: "Very well said. It's such a kick in the balls."

 

"This Week on South Park: Cartoon Wars Cartman and Kyle are at war over the popular cartoon, 'Family Guy.'"

 

"Cartoon Wars" will air on April 5, 2006. Considering the negative statements made by Parker & Stone in the past and their tendency to brutally mock things they hate, it's likely that the bulk of the episode will be devoted to bashing "Family Guy". The official website's synopsis:

 

"Why does Cartman hate "Family Guy" so much? It's all-new episode of "South Park" premiering Wednesday, April 5 at 10:00 P.M. on Comedy Central Cartman and Kyle are at war over the popular cartoon, "Family Guy." Kyle loves "Family Guy" and hates Cartman. The two boys embark upon a mad chase across the country and the fate of "Family Guy" lies with the first boy to reach Hollywood."

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το South Park είναι αρκετά τραβηγμένο απο τα μαλλιά ως προς το χιούμορ του και άθλιο όσο αφορά την τεχνική που χρησιμοποιεί. Εξού και δεν έχω κατορθώσει να παρακολουθήσω παραπάνω απο καμιά δεκαριά επεισόδια και την ταινία. Έχω βέβαια γελάσει με πολλές ατάκες/χαρακτήρες και σεναριακές ιδέες, απλά ως σύνολο δε μου λέει και πολλά.

 

Ωστόσο, υπάρχει όντως κόσμος που το θεωρεί κορυφαίο ή θεωρεί εξίσου κορυφαίες και τις δύο σειρές. Δεν καταλαβαίνω το νόημα να πυροδοτηθεί μια αντιπαράθεση μεταξύ των δύο μέσα σε ένα επεισόδιο SP. Ελπίζω, παρ'όλ'αυτά να είναι κορυφαίο το επεισόδιο και ίσως να του ρίξω μια ματιά :)

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

lol

Αν θυμάμαι καλά είχαν κάνει και ένα επεισόδιο όπου σε κάποιο flashback ο Peter είναι κανονικός ηθοποιός (όχι καρτουν), και φρικάρει...

 

Αυριο επιτέλους έχει νέο επεισόδιο "Deep Throats".

 

Περίληψη:

 

 

"When Meg lands an internship with Mayor West, Brian argues that he's corrupt. Determined to expose his shady ways, Brian and Stewie go undercover and discover that Meg is in deeper than they thought. Meanwhile, a local talent show brings Peter and Lois back to their folk singing days. Unfortunately, they also revert back to their hippie ways and Chris must stage an intervention."

 

 

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε ενα επεισοδιο που δοκιμαζει pot, και λεει οτι του φαινοντουσαν ολα too real :lol:
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φαση ειχε το τελευταιο επεισοδιο, θα μπορουσε και καλυτερα :D

Παντως αυτον τον Tom Cruise τον εχουν τσακισει (και στο South Park)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε xourxou για το thread ;)

 

Family Guy επική σειρά αγαπημένος χαρακτήρας ο Family Guy, Peter :D

 

Αν θέλετε να δείτε πως φτιάχνουν το Family Guy οι συγγραφείς δείτε το χτεσινό επεισόδιο South Park :P:P

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή σειρά είναι η επόμενη που θέλω να κατεβάσω μετα απο futurama :p

 

Αγαπημένος χαρακτήρας ο Stewie Griffin βγάζει τρελό γέλιο :lol:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο επεισόδιο ήταν λίγο μέτριο κατα τη γνώμη μου. Περίμενα καλύτερα και πιο ευρηματικά αστεία δοσμένης της περιγραφής που είχαμε. Απο τα τελευταία επεισόδια πιο πολύ αστείο μου έχει φανεί το Patriot Games, που πέφτει ξύλο μεταξύ Stewie και Bryan...

 

Btw είδα και τα δύο επ. του SP για το Family Guy. Μου φάνηκε ότι το πρώτο είχε πιο πολύ "ενδιαφέρον" απο το δεύτερο, αλλα συνολικά τα επεισόδια ήταν και μη χειρότερα :P . H μοναδική φάση που γέλασα ήταν το

κυνηγητό με τα αργοκίνητα ποδηλατάκια

 

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

lol

Αν θυμάμαι καλά είχαν κάνει και ένα επεισόδιο όπου σε κάποιο flashback ο Peter είναι κανονικός ηθοποιός (όχι καρτουν), και φρικάρει...

Να η επίμαχη φωτογραφία... :lol: :p :rotfl:

 

http://img20.imageshack.us/img20/8813/peterreal2fq.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ λέει ότι μέσα στο χρόνο θα έχουμε ένα Family Guy game (για psp, ps2 και Xbox)...

 

Και εδω έχει ένα πολύ fun flash game (Family Guy Vs American Dad). Lol έχει και fatalities :)

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εχει καινουριο επεισοδιο για μας, 514, Peterotica.

Oπως επισης και καινουριο American Dad :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα είχε. Μου φάνηκε καλύτερο απο το προηγούμενο.

Γ*μ*τη η φάση με τον Jack και τις κούκλες.

Η προετοιμασία του Stewie για του ολυμπιακούς είχε αρκετό γέλιο (ειδικά στη φάση

με τον αυτοσχολιασμό και φυσικά με το γυαλί που του καρφώθηκε

 

Και στο τέλος οι σκέψεις του Peter για τη Lois... :lol:

Αλλά το αρχικό plot έλεγε ότι η δευτερευουσα ιστορία θα ήταν ο συναγωνισμός του Stewie με Chris (που γίνεται ιδιοφυία) για να κατακτήσουν τον κόσμο. Χμ τι απέγινε αυτό;

Επίσης μπορούσαν να κρατήσουν περισσότερο το θέμα με το "Peterotica". Φάνηκε να το εγκαταλείπουν πολύ γρήγορα.

(Τα αστεία με τον Quagmire ήταν για τα μπάζα)

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...