Jump to content

Harry Potter: Βιβλία


billyavl
 Κοινοποίηση

Ποιο/α βιβλίο/α Harry Potter σας άρεσαν περισσότερο;  

157 members have voted

  1. 1. Ποιο/α βιβλίο/α Harry Potter σας άρεσαν περισσότερο;

    • Ο ΧΠ και η φιλοσοφική λίθος
    • Ο ΧΠ και η κάμαρα με τα μυστικά
    • Ο ΧΠ και ο αιχμάλωτος του Αζκαμπάν
    • Ο ΧΠ και το Κύπελλο της φωτιάς
    • Ο ΧΠ και το Τάγμα του Φοίνικα
    • Ο ΧΠ και ο ημίαιμος πρίγκιπας
    • Ο ΧΠ και οι κλήροι του θανάτου
    • Διάβασα κάποιο και δε μου άρεσε καθόλου
    • Δεν έχω διαβάσει κανένα και ούτε πρόκειται
    • Δεν έχω διαβάσει κανένα αλλά θα ήθελα να διαβάσω κάποιο


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε σχετικά με τη σειρά βιβλίων Harry Potter τα οποία έχουν λατρέψει μικροί και μεγάλοι. Το άνοιξα για να μη γεμίζουμε το thread με τα βιβλία.

 

Εως τώρα έχουν βγεί 6 βιβλία (και κυκλοφορουν στα ελληνικά, το 6 κυκλοφόρισε πριν λίγο καιρό)

 

Κατα τη γνώμη μου τα βιβλία είναι για όλες τις ηλικίες και βασικά πιστεύω ότι απευθύνονται απο 15-16 και πάνω(εκτος το 1ο και το 2ο).

Ειδικά απο το 3ο και μετα τα βιβλία είναι αρκετά σκοτεινά για ένα μικρό παιδί. Αρα σε αυτό το thread είναι καλοδεχούμενος ο καθένας να εκφέρει τη γνώμη του ασχετα με τη ηλικία του. Εδω εγώ 19 χρονών και τα βιβλία τα διαβάζω μανιωδώς :p Αυτό που θέλω να πω είναι ας αφήσουμε τις προκαταλήψεις με τις ηλικίες.

 

Επίσης τα βιβλία πιστεύω ότι δε πουλάνε εξαιτίας της φήμης τους αλλα γιατί είναι πραγματικά καλογραμένα βιβλία και μπορουν να σε μεταφέρουν σε ένα άλλο κόσμο και να σε κρατήσουν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 743
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Το 4ο βιβλίο είναι σίγουρα κινηματογραφικό αλλα βγήκε λίγο πριν τη πρώτη ταινία νομίζω.

 

Τελικα, βγηκε αρκετα πριν την ταινια, το 2000, ενω η πρωτη ταινια προβληθηκε για πρωτη φορα τον νοεμβριο του 2001. Αρα δεν νομιζω να ειναι κινηματογραφικο για αυτο το λογο...

 

 

Καλα μιλάμέ ακριβώς αυτή ήταν η θεωρία μου για το λόγο που ο Snape σκότωσε τον Snape ! Εδώ που τα λέμε ο διευθυντής δεν ήταν και πολύ σημαντικός στη πλοκή καθώς ήδη είχε καταφέρει να πάρει το Horxure και τα υπόλοιπα τα αναλάμβανε ουσιαστικά ο Harry.

 

Χαιρομαι που συμφωνουμε! :D Αλλα

1) Πως ακριβως λεγεται στα αγγλικα τελικα ο Πεμπτουσιωτης; Horxure ή :confused:

2)

Προφανως δεν εννοεις οτι ο "Snape σκότωσε τον Snape" ετσι; :tease: :stupid:

 

 

 

Βασικά όλο αυτό που λες με τον

Nevil είναι παρατραβηγμένο καθώς στην ουσία ο Voldemort με το να βάλει στόχο τον Harry του μετέδωσε τις δυνάμεις του και τον έκανε ισάξιο του, όπως λέει και η προφητεία.

 

 

 

Οντως, δε λεω οτι ειναι και το πλεον πιθανο...Αλλα δεν σου κανει εντυπωση που υπαρχει στο τεταρτο βιβλιο αυτη η αναφορα; Θα μπορουσε πολυ απλα να ειχε γραψει οτι στην προφητεια μιλουσε συγκεκριμενα για τον Hp, και οτι δεν υπηρχε αλλος πιθανος. Επισης, αν παρατηρησεις σιγα σιγα αρχιζει και εμφανιζεται και περισσοτερο στην ταινια ο Νεβιλ (φυσικα και λογω του ρολου του στο 5ο βιβλιο)... ;) Εγω συνεχιζω να πιστευω οτι και να μην ειναι ο Νεβιλ ο εκλεκτος, στο 7ο θα μας αφησει λιγο σε αγωνια σε σχεση με το θεμα... :) We ll see!

 

 

Μήπως να ανόιξω ένα άλλο θέμα για τα βιβλία Potter γιατί εδώ το θέμα το κουράζουμε με τις αναλύσεις μας ?

 

Θα το εκανα και εγω αλλα μετα ειπα να περιμενω μηπως και κανει split καποιος mod ή θεωρησει σωστο να παραμεινει στις βιβλιοπροτασεις...Anyway, δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα

 

- - - - - - -

Ειμαι 22 και τα βιβλια τα διαβαζω μανιωδως! So; ;) Ο καθενας κρυβει ενα παιδι μεσα του!! Τσελω κι αλλο Harry Potter!! :p

 

EDIT: Α και για τους φανατικους, ενα μικρο εξτρα! Στην ελληνικη και την αγγλικη εκδοση δεν υπηρχαν καποια κομματια διαλογου που υπηρχαν στην αμερικανικη. Αυτα που ελειπαν τα εχω μεταφρασει εγω (οποτε σορρυ για οποιο λαθος!) και ειναι σε bold. Λοιπον: (σελ 600 της ελληνικης εκδοσης)

 

«Δεν μπορείς», αντέτεινε ο Μαλφόι ενώ το χέρι του που

κρατούσε το ραβδί έτρεμε σαν φύλλο. «Κανένας δεν μπορεί να με βοηθήσει. Μου είπε ότι θα με σκοτώσει αν δεν το κάνω. Δεν έχω επιλογή».

 

«Δεν μπορεί να σε σκοτώσει αν είσαι ήδη νεκρός. Έλα με τη σωστή πλευρά, Ντράκο, και θα σε κρύψουμε κάπου που δε θα μπορεί να σε βρει κανείς. Επιπλέον, θα στείλω απόψε μέλη του Φοίνικα στη μητέρα σου, να κρύψουν κι αυτήν. Κανείς δεν θα εκπλήσσονταν αν είχες πεθάνει την προσπάθεια σου να με σκοτώσεις – Συγχώρεσε με, αλλά ο Λόρδος Βόλντερμορτ μάλλον το περιμένει. Ούτε θα εξέπληττε τους Θανατοφάγους το ότι είχαμε συλλάβει και σκοτώσει τη μητέρα σου – Είναι αυτό που θα έκαναν και οι ίδιοι, άλλωστε. Ο πατέρας σου είναι ασφαλής προς το παρόν στο Αζκαμπάν... Όταν έρθει η ώρα, θα προστατέψουμε κι εκείνον.Έλα με τη σωστή πλευρά, Ντράκο... δεν είσαι δολοφόνος...»

 

 

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω διαβάσει τα πέντε και τώρα θα πάρω το 6ο μόλις τελειώσουν τα διαγωνίσματα!Αξίζει τρελά άκουσα.
Link to comment
Share on other sites

jog κατα τη γνώμη μου το 6ο ήταν το καλύτερο απ όλα!
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που συμφωνουμε! :D Αλλα

1) Πως ακριβως λεγεται στα αγγλικα τελικα ο Πεμπτουσιωτης; Horxure ή :confused:

2)

Προφανως δεν εννοεις οτι ο "Snape σκότωσε τον Snape" ετσι; :tease: :stupid:

1) τους Πεμπτουσιαστές -η όπως σκατ* τους λένε στα ελληνικά- στα αγγλικά είναι Horcurxe.

2) Προφανώς δεν το εννοώ. Sorry λάθος μου, ενοούσα τον Νταμπλντορ.

 

 

Οντως, δε λεω οτι ειναι και το πλεον πιθανο...Αλλα δεν σου κανει εντυπωση που υπαρχει στο τεταρτο βιβλιο αυτη η αναφορα; Θα μπορουσε πολυ απλα να ειχε γραψει οτι στην προφητεια μιλουσε συγκεκριμενα για τον Hp, και οτι δεν υπηρχε αλλος πιθανος. Επισης, αν παρατηρησεις σιγα σιγα αρχιζει και εμφανιζεται και περισσοτερο στην ταινια ο Νεβιλ (φυσικα και λογω του ρολου του στο 5ο βιβλιο)... ;) Εγω συνεχιζω να πιστευω οτι και να μην ειναι ο Νεβιλ ο εκλεκτος, στο 7ο θα μας αφησει λιγο σε αγωνια σε σχεση με το θεμα... :) We ll see!

πιστεύω ότι στο επόμενο βιβλίο ο

Nevil θα παίξει ενεργό ρόλο.

 

 

EDIT: Α και για τους φανατικους, ενα μικρο εξτρα! Στην ελληνικη και την αγγλικη εκδοση δεν υπηρχαν καποια κομματια διαλογου που υπηρχαν στην αμερικανικη. Αυτα που ελειπαν τα εχω μεταφρασει εγω (οποτε σορρυ για οποιο λαθος!) και ειναι σε bold. Λοιπον: (σελ 600 της ελληνικης εκδοσης)

 

«Δεν μπορείς», αντέτεινε ο Μαλφόι ενώ το χέρι του που

κρατούσε το ραβδί έτρεμε σαν φύλλο. «Κανένας δεν μπορεί να με βοηθήσει. Μου είπε ότι θα με σκοτώσει αν δεν το κάνω. Δεν έχω επιλογή».

 

«Δεν μπορεί να σε σκοτώσει αν είσαι ήδη νεκρός. Έλα με τη σωστή πλευρά, Ντράκο, και θα σε κρύψουμε κάπου που δε θα μπορεί να σε βρει κανείς. Επιπλέον, θα στείλω απόψε μέλη του Φοίνικα στη μητέρα σου, να κρύψουν κι αυτήν. Κανείς δεν θα εκπλήσσονταν αν είχες πεθάνει την προσπάθεια σου να με σκοτώσεις – Συγχώρεσε με, αλλά ο Λόρδος Βόλντερμορτ μάλλον το περιμένει. Ούτε θα εξέπληττε τους Θανατοφάγους το ότι είχαμε συλλάβει και σκοτώσει τη μητέρα σου – Είναι αυτό που θα έκαναν και οι ίδιοι, άλλωστε. Ο πατέρας σου είναι ασφαλής προς το παρόν στο Αζκαμπάν... Όταν έρθει η ώρα, θα προστατέψουμε κι εκείνον.Έλα με τη σωστή πλευρά, Ντράκο... δεν είσαι δολοφόνος...»

 

Εγώ έχω την αγγλική έκδοση και όλα αυτά τα λέει :confused: βέβαια παίζει να κάνω και λάθος καθώς το 6ο το διάβασα τελευταία φορά τον Αύγουστο. Θα το κοιτάξω απόψε και θα σου πω. Αλλα τη πρώτη φράση που έγραψες τη λέει σίγουρα.

 

Επίσης όπως και εσύ είπες στο άλλο thread και συμφωνώ μαζί σου

o Snape συνεχίζει να είναι με το τάγμα και μάλιστα πιστεύω πως ο Ντράκο θα πάει εναντίον του πατέρα του και θα εισχωρήσει και αυτός στο Τάγμα του Φοίνικα. Και θα είναι και αυτός ως "μυστικός" μέσα στο κύκλο του Voldemort αν και πιστέυω πως αν δε πάει με το τάγμα σίγουρα ο Βόλντεμορτ θα τον σκοτώσει. Κάτι σα witness protection δηλαδη ;)

Link to comment
Share on other sites

Βλέπωντας τις δύο πρώτες κινηματογραφικές ταινίες,μου γεννήθηκε η επιθυμία να διαβάσω το τρίτο και το τέταρτο βιβλίο του Harry Potter.

Τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα,πολύ αξιόλογα.

 

Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα την απαιτούμενη διάθεση για να διαβάσω το πέμπτο βιβλίο της σειράς.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα την απαιτούμενη διάθεση για να διαβάσω το πέμπτο βιβλίο της σειράς.

Οπότε συγνώμη, αλλά μάλλον δεν τα βρήκες τόσο ενδιαφέροντα όσο ισχυρίζεσαι :whistle:

 

Όλοι εμείς οι χαρρυποττεροκαμένοι ανυπομονούσαμε να βγει το επόμενο βιβλίο και, μόλις αυτό γινόταν, το διαβάζαμε μετά μανίας.. και ναι, είμαι 28, τρελαίνομαι για Χάρυ Πόττερ και δε ντρέπομαι να το πω :p

 

 

:!:

Τι λέτε, να ιδρύσουμε το HPAA;

(Harry Potter Anonymous Addicts)

 

"Με λένε freckles και είμαι καλά!" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε συγνώμη, αλλά μάλλον δεν τα βρήκες τόσο ενδιαφέροντα όσο ισχυρίζεσαι :whistle:

Και όμως τα βρήκα :) .

Είναι θέμα διάθεσης.Ψιλοβαριέμαι να διαβάζω τέτοιου είδους βιβλία τον τελευταίο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Τα ποστς που έγιναν με αφορμή το μήνυμα του Baator αφαιρέθηκαν.

 

Παρακαλώ, να μη συνεχιστεί το συγκεκριμένο θέμα με την εικόνα που πόσταρε ο Baator.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλέπωντας τις δύο πρώτες κινηματογραφικές ταινίες,μου γεννήθηκε η επιθυμία να διαβάσω το τρίτο και το τέταρτο βιβλίο του Harry Potter.

Τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα,πολύ αξιόλογα.

 

Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα την απαιτούμενη διάθεση για να διαβάσω το πέμπτο βιβλίο της σειράς.

 

To 1o και το 2ο δε τα έχεις διαβάσει ? Αν ποτέ βρεις την όρεξη και το χρόνο διάβασε τα... ;) Πρόφανώς ήθελες να δεις τη συνέχεια μετά τη 2η ταινία. Καλυτερο ειναι να διαβάσει τα βιβλία. :p

 

Ερώτηση : Η ελληνική έκδοση του 6ου πόσες σελίδες είναι ?

Link to comment
Share on other sites

To 1o και το 2ο δε τα έχεις διαβάσει ? Αν ποτέ βρεις την όρεξη και το χρόνο διάβασε τα... ;) Πρόφανώς ήθελες να δεις τη συνέχεια μετά τη 2η ταινία. Καλυτερο ειναι να διαβάσει τα βιβλία. :p

 

Ερώτηση : Η ελληνική έκδοση του 6ου πόσες σελίδες είναι ?

Sosta ypetheses... :)

 

Efoson gnorizo thn ekseliksh ths istorias apo tis dyo protes tainies,den endiaferomai na diavaso ta vivlia sta opoia vasisthkan.

 

Elpizo toylaxiston na exo diavasei to pempto vivlio mexri na vgei stis kinhmatografikes aithoyses h epomenh tainia toy Harry Potter :D .

Link to comment
Share on other sites

Sosta ypetheses... :)

 

Efoson gnorizo thn ekseliksh ths istorias apo tis dyo protes tainies,den endiaferomai na diavaso ta vivlia sta opoia vasisthkan.

 

Elpizo toylaxiston na exo diavasei to pempto vivlio mexri na vgei stis kinhmatografikes aithoyses h epomenh tainia toy Harry Potter :D .

 

Βασικά γνωρίζεις την εξέλιξη της ιστορίας λίγο στραβά :p Καθώς οι ταινίες έχουν βιάσει τα βιβλία :p Αλλα εγω δε θα σου επιβάλλω να να διαβάσεις τα βιβλία, μια προτρόπή σου έκανα :)

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερεις μέρες έκανα να μπω ίντερνετ, κι ανοίξατε και θέμα HP και κάνατε και τις εικασίες τις ζωής σας... (no offence). Με μερικές συμφωνώ και τις θεωρώ πιθανές, άλλες είναι τραβηγμένες. Σίγουρα όμως το έκτο βιβλίο αφήνει πολλά ερωτήματα και πολλές εναλλακτικές επιλογές ως προς την πλοκή του τελευταίου και φυσικά το τέλος του (αν ο Χάρυ θα ζήσει ή θα πεθάνει μετά την - αναμενόμενη - σύγκρουση με τον Βόλντεμορτ). Σε αυτό που συμφωνώ απόλυτα είναι αυτό που είπε ο billyavl για τον Νέβιλ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερεις μέρες έκανα να μπω ίντερνετ, κι ανοίξατε και θέμα HP και κάνατε και τις εικασίες τις ζωής σας... (no offence). Με μερικές συμφωνώ και τις θεωρώ πιθανές, άλλες είναι τραβηγμένες. Σίγουρα όμως το έκτο βιβλίο αφήνει πολλά ερωτήματα και πολλές εναλλακτικές επιλογές ως προς την πλοκή του τελευταίου και φυσικά το τέλος του (αν ο Χάρυ θα ζήσει ή θα πεθάνει μετά την - αναμενόμενη - σύγκρουση με τον Βόλντεμορτ). Σε αυτό που συμφωνώ απόλυτα είναι αυτό που είπε ο billyavl για τον Νέβιλ.

 

Σε ποιές εικασίες αναφέρεσαι ?:confused:

 

Παρεπιπτόντως χθες το βράδυ πήρα το ελληνικό βιβλίο και ειμαι ήδη στην 120 σελίδα (διαβασα πολύ λίγη ώρα :p)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιές εικασίες αναφέρεσαι ?:confused:

 

Γενικά μιλάω, και εδώ και στο θέμα για τα βιβλία...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε, να ιδρύσουμε το HPAA;

(Harry Potter Anonymous Addicts)

 

"Με λένε freckles και είμαι καλά!"

 

Τι; Δεν εισαι ηδη γραμμενη; :worry: Εγω ειμαι μελος απο το καλοκαιρι! Ειμαι ο PMNEDM και ειμαι καλα! (καλα, γενικως δεν ειμαι και πολυ καλα αλλα... :p )

 

 

Ερώτηση : Η ελληνική έκδοση του 6ου πόσες σελίδες είναι ?

 

Αν και ειδα οτι εσυ ηδη το πηρες το βιβλιο ( :up: ), να ενημερωσω και τους υπολοιπους οτι ειναι 659 σελιδες (χωρις τις διαφημισεις στο τελος)

 

Sosta ypetheses...

 

Efoson gnorizo thn ekseliksh ths istorias apo tis dyo protes tainies,den endiaferomai na diavaso ta vivlia sta opoia vasisthkan.

 

Elpizo toylaxiston na exo diavasei to pempto vivlio mexri na vgei stis kinhmatografikes aithoyses h epomenh tainia toy Harry Potter .

 

Αρα εχεις διορια ως το Νοεμβριο του 2007! Ε ποσο πια να καθυστερησεις; :p

 

Εγω παντως ακολουθησα την εξης "πορεια" σε σχεση με τα χαριποττερικα:

 

Ειδα πρωτα την δευτερη ταινια, μετα την πρωτη, και την τριτη! Αρχισα επειτα να διαβαζω τα βιβλια

επειδη εμαθα οτι πεθαινει καποιος! Ανωμαλια; :lol: ...Ε αφου μου αρεσουν τα αντικομφορμιστικα βιβλια, εγω φταιω;!

, και τα διαβασα ολα - μεχρι το εκτο που δεν ειχε βγει ακομα- μεσα σε ενα μηνα και κατι μερες! :!: Τελος, ειδα την τεταρτη ταινια, και την ιδια μερα (μετα απ οτρεις μερες διαβασμα) τελειωσα το εκτο βιβλιο...

Παρολα αυτα, ουτε βαρεθηκα σε καποιο βιβλιο, ουτε μπερδευτηκα!

 

 

Τέσσερεις μέρες έκανα να μπω ίντερνετ, κι ανοίξατε και θέμα HP και κάνατε και τις εικασίες τις ζωής σας... (no offence). Με μερικές συμφωνώ και τις θεωρώ πιθανές, άλλες είναι τραβηγμένες. Σίγουρα όμως το έκτο βιβλίο αφήνει πολλά ερωτήματα και πολλές εναλλακτικές επιλογές ως προς την πλοκή του τελευταίου και φυσικά το τέλος του (αν ο Χάρυ θα ζήσει ή θα πεθάνει μετά την - αναμενόμενη - σύγκρουση με τον Βόλντεμορτ). Σε αυτό που συμφωνώ απόλυτα είναι αυτό που είπε ο billyavl για τον Νέβιλ.

 

Ε ναι βρε λογικα δεν ειναι και τα δυο; Και να ανοιξουμε θεμα για τα HP (τοσοι φανς υπαρχουν) και να κανουμε εικασιες! Αυτο ειναι το ολο νοημα του να διαβαζεις βιβλια! Nα φανταζεσαι τους χαρακτηρες, να προσπαθεις να μαντεψεις τις αντιδρασεις ή τη μελλουσα πορεια τους, κτλ. Και οντας εικασιες, πολλες απο αυτες δεν μπορουν παρα να μην ειναι αληθεις! Βεβαια, το ποιες ειναι τραβηγμενες και ποιες οχι, θα φανει το 2007 (;) ;)

Προσωπικα παντως, αν μου ελεγες οταν διαβαζα το δευτερο βιβλιο οτι στα επομενα θα πεθαιναν τρια ατομα - ποσο μαλλον οι συγκεκριμενοι δυο - μαλλον πολυ τραβηγμενο θα το χαρακτηριζα! You get the point! :D

 

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ο Dumbledore ζει, ο Snape ειναι καλός και ο Χαρυ στο 7ο πεθαινει...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Ο Dumbledore ζει, ο Snape ειναι καλός και ο Χαρυ στο 7ο πεθαινει...

 

Μου φαίνεται ότι για το τρίτο είναι γενική ιδέα. Όσο περισσότεροι το σκέφτονται τόσο πιο πιθανό είναι...

 

 

Ε ναι βρε λογικα δεν ειναι και τα δυο; Και να ανοιξουμε θεμα για τα HP (τοσοι φανς υπαρχουν) και να κανουμε εικασιες! Αυτο ειναι το ολο νοημα του να διαβαζεις βιβλια! Nα φανταζεσαι τους χαρακτηρες, να προσπαθεις να μαντεψεις τις αντιδρασεις ή τη μελλουσα πορεια τους, κτλ. Και οντας εικασιες, πολλες απο αυτες δεν μπορουν παρα να μην ειναι αληθεις! Βεβαια, το ποιες ειναι τραβηγμενες και ποιες οχι, θα φανει το 2007 ( Προσωπικα παντως, αν μου ελεγες οταν διαβαζα το δευτερο βιβλιο οτι στα επομενα θα πεθαιναν τρια ατομα - ποσο μαλλον οι συγκεκριμενοι δυο - μαλλον πολυ τραβηγμενο θα το χαρακτηριζα! You get the point!

 

Το σίγουρο είναι ότι η Rowling δεν παύει να μας εκπλήσσει. Εν τω μεταξύ η πλάκα είναι πως στην αρχή δεν ήθελα να ακούσω καν για ΧΠ, μέχρι που μου φάνηκε καλός ο τίτλος του τέταρτου. Ξεκίνησα λοιπόν με Κύπελλο της Φωτιάς (και διάβαζα για το παγκόσμιο του κουίντιτς χωρίς να καταλαβαίνω τίποτα), μετά πήγα στο δεύτερο (πάλι λόγω τίτλου), μετά στο πρώτο και μετά στο τρίτο... Φυσικά τα ξαναδιάβασα πριν βγει το πέμπτο, με τη σειρά, όπως διάβασα και το πέμπτο πριν βγει το έκτο. Πάντως, δύο χρόνια πριν την κυκλοφορία του τελευταίου, ήδη λυπάμαι...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

1) τους Πεμπτουσιαστές -η όπως σκατ* τους λένε στα ελληνικά- στα αγγλικά είναι Horcurxe.

2)

 

Εχω την εντυπωση οτι λεγονταν Horcruxes. ;)

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θελω να διαβασω κανενα γιατι δεν θελω να δινω χρηματα στην εκκλησια του σατανα

Symbian OS - the mobile operating system

 

Επισκεφτήτε και γίνετε μέλος στο club μου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θελω να διαβασω κανενα γιατι δεν θελω να δινω χρηματα στην εκκλησια του σατανα

 

:lol: Σοβαρά το λες αυτό ? :X

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι για το τρίτο είναι γενική ιδέα. Όσο περισσότεροι το σκέφτονται τόσο πιο πιθανό είναι...

 

Το εχει πει η ιδια η Rowling σε συνεντευξη της

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θελω να διαβασω κανενα γιατι δεν θελω να δινω χρηματα στην εκκλησια του σατανα

 

ΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ σιξ χάντρεντ σιξτυ σιξ! :tease: :devil:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Το εχει πει η ιδια η Rowling σε συνεντευξη της

 

Δεν το είπε έτσι ακριβώς, το άφησε να εννοηθεί... αλλα το ίδιο είχε κάνει και σε άλλες περιπτώσεις. Όπως πάντα η Rowling θα αιφνιδιάσει τους πάντες με κάτι που δεν το περιμένουμε... ;)

 

ΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ σιξ χάντρεντ σιξτυ σιξ!

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...