Jump to content

Harry Potter Movies


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποιά ταινία του Harry Potter σας άρεσε περισσότερο;  

250 members have voted

  1. 1. Ποιά ταινία του Harry Potter σας άρεσε περισσότερο;

    • Harry Potter and the Philosopher's Stone (2001)
      28
    • Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002)
      22
    • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004)
      32
    • Harry Potter and the Goblet of Fire (2005)
      38
    • Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007)
      31
    • Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009)
      32
    • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010)
      40
    • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)
      1
    • Όλες
      22
    • Καμία
      4


Recommended Posts

Ποια είναι η γνώμη σας για τις κινηματογραφικές ταινίες του Harry Potter;

Ποια σας άρεσε περισσότερο μέχρι στιγμής;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 680
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεχρι στιγμης βρηκα συμπαθητικη την πρωτη,ενω οι αλλες 2(και ειδικα η τριτη) ηταν μετριοτατες...περιμενω να δω & την τεταρτη για να ψηφισω... ;)
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ήταν οι ταινίες και η τρίτη μου άρεσε πιο πολύ απο τις άλλες παρόλο που το είχε "βιάσει" το βιβλίο και μου άρεσε γιατί ήταν πιο σκοτεινή απο τις άλλες (εξαιτίας του Κουαρόν)

 

Περιμένω να δώ τη 4η(την επόμενη Πέμπτη) για να κρίνω πια μου άρεσε απο τις επιλογές της δημοσκόπησης.

Απ'ότι διάβασα χθες η 4η ταινία ακολουθεί πολύ το πνέυμα και το story του βιβλίου και για όσους ξέρουν απο τη συγκεκριμένη σειρά βιβλίων θα γνωρίζουν ότι αυτό δεν είναι πολύ καλό αλλά... τέλειο !

Κατα τη γνώμη μου το 4ο βιβλίο είναι το πιο καλό απο όλα και το πιο καλογραμένο και μάλιστα αν εξαιρέσουμε το μέγεθος του βιβλίου, είναι ιδανικό για ταινία.

Link to comment
Share on other sites

:lol: δε πεθαίνει η Ερμιόνη:p αλλος πεθαίνει αλλα δε σου λέω ποιός :p και αποτι κατάλαβα στη πρώτη ταινία θα δείξουν και το πρώτο κεφάλαιο του βιβλίου με τον Frank Bryce ;)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου άρεσαν όλες.

Με σειρά από την καλύτερη προς τη χειρότερη:

1. Ηarry Potter 3

2. Harry Potter 1

3. Harry Potter 2

 

Το 4 δεν το έχω δει.

Και όταν μου άρεσαν, εννοώ στα πλαίσια του Harry Potter. Όχι ότι ήταν αριστουργήματα αλλά αν μη τι άλλο ήταν ευχάριστες και καθόλου βαρετές.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου άρεσαν όλες.

Με σειρά από την καλύτερη προς τη χειρότερη:

1. Ηarry Potter 3

2. Harry Potter 1

3. Harry Potter 2

 

Το 4 δεν το έχω δει.

Και όταν μου άρεσαν, εννοώ στα πλαίσια του Harry Potter. Όχι ότι ήταν αριστουργήματα αλλά αν μη τι άλλο ήταν ευχάριστες και καθόλου βαρετές.

Συμφωνώ και 'γω αλλά το Ηarry Potter 3 μου άρεσε περισσότερο...

:O

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στο 3ο πεθαίνει ο γεράκος ο καθηγητής :Ρ

 

Πάντως αν και δεν βλέπω τις ταινίες, έχω να πω πως η Emma Watson έχει πολύ καλές προοπτικές ανάπτυξης :Ρ

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στο 3ο πεθαίνει ο γεράκος ο καθηγητής :Ρ

 

Πάντως αν και δεν βλέπω τις ταινίες, έχω να πω πως η Emma Watson έχει πολύ καλές προοπτικές ανάπτυξης :Ρ

Σπόιλερ για το ποιος πεθαίνει. έτσι για να μη λέμε ότι θέλουμε :p:lol:

 

Στο 3ο δε πεθαίνει κανένας, στο 4ο πεθαίνει ενας μαγκλ και ο Σεντρικ Ντίγκορι και στο 5ο ο Σείριος

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσαν όλες!Τωρα περιμενω να δω την 4!
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

έχω να πω πως η Emma Watson έχει πολύ καλές προοπτικές ανάπτυξης :Ρ

 

Πάρα πολυ καλές! :p Ελπίζω να παίζει και στο 7ο! ;)

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Καλα σχεδον κανεις δεν ειδε την ταινια?Στα σινεμα γινεται ενας πανικος! :w00t: Εχουμε & λεμε λοιπον...Καλη ειναι,σιγουρα πολυ καλυτερη απ'τα προηγουμενα 3 της σειρας,ομως μην τρελαινομαστε κιολας...περνας μεν ευχαριστα δυομιση ωρες,αλλα στο τελος σου μενει και παλι η αισθηση του ανεκπληρωτου.Φοβερο το χιουμορ(ειδικα στο χορο :p ),καλη η σκοτεινη ατμοσφαιρα που επεβαλλε ο σκηνοθετης,αλλα το σεναριο λιγο μπαζει...επειδη ΔΕΝ εχω διαβασει κανενα βιβλιο,δε μπορω να πω πως μου λυθηκαν ολες οι αποριες...αντιθετα,οσο η ταινια πλησιαζε προς το τελος της τοσο μου δημιουργουνταν κι αλλες...οι ερμηνειες ικανοποιητικες,με εξαιρεση αυτην του...Χαρι Ποτερ:για αλλη μια φορα ο "μικρος" δεν πειθει,αφου δειχνει σα να βαριεται & το υφος του παραμενει το ιδιο,χαζο & φοβισμενο,σ'ολη τη διαρκεια του φιλμ.Ελπιζω να τον αλλαξουν στη συνεχεια.Τελος,δε μπορω να πω πως ειναι καθαρα παιδικη ταινια,αφου εχει μεχρι και στοιχεια θριλερ...σε καποια σημεια η μεγαλη διαρκεια κουραζει,αλλα γενικα βλεπεται ευχαριστα... ;)
Link to comment
Share on other sites

motorolaV980 said:
to goblet of fire itan fobero i kaliteri apo oles i KALITERH tainia pou EXO dei!!!!!!!!!!!!perimeno me polu agonia to the order of foneix!!!! :rolleyes: :rolleyes:

Πιστεύω πως η τρίτη κινηματογραφική ταινία ήταν λίγο καλύτερη.Πέρασα πιο ευχάριστα παρακολουθώντας την.

 

Dimitris79,το θεωρώ απίθανο να αλλάξει ο πρωταγωνιστής των τεσσάρων πρώτων ταινιών.

 

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά που είδα πρώτα το πρώτο,τώρα θα δω το τρίτο μετά λέω να δω το δεύτερο και τελευταία το τέταρτο λέτε να τα μπερδέψω πολύ τα πράγματα;Δεν θα καταλάβω τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

Dimitris79,το θεωρώ απίθανο να αλλάξει ο πρωταγωνιστής των τεσσάρων πρώτων ταινιών.

Poulaei poly o pitsirikos.

Den yparxei periptwsh na allaxthei. ;)

Link to comment
Share on other sites

Την είδα και 'γω, μου άρεσες περισσότερο από την 3η που μου άρεσε πολύ...

Μου άφησε και 'μένα την αίσθηση του ανεκπληρωτου. Σχετικά με τα βιβλία έχουν κόψει πολλά για να γίνει 2,5 ώρες ταινία και όχι 4 :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Καλα σχεδον κανεις δεν ειδε την ταινια?Στα σινεμα γινεται ενας πανικος! :w00t: Εχουμε & λεμε λοιπον...Καλη ειναι,σιγουρα πολυ καλυτερη απ'τα προηγουμενα 3 της σειρας,ομως μην τρελαινομαστε κιολας...περνας μεν ευχαριστα δυομιση ωρες,αλλα στο τελος σου μενει και παλι η αισθηση του ανεκπληρωτου.Φοβερο το χιουμορ(ειδικα στο χορο :p ),καλη η σκοτεινη ατμοσφαιρα που επεβαλλε ο σκηνοθετης,αλλα το σεναριο λιγο μπαζει...επειδη ΔΕΝ εχω διαβασει κανενα βιβλιο,δε μπορω να πω πως μου λυθηκαν ολες οι αποριες...αντιθετα,οσο η ταινια πλησιαζε προς το τελος της τοσο μου δημιουργουνταν κι αλλες...οι ερμηνειες ικανοποιητικες,με εξαιρεση αυτην του...Χαρι Ποτερ:για αλλη μια φορα ο "μικρος" δεν πειθει,αφου δειχνει σα να βαριεται & το υφος του παραμενει το ιδιο,χαζο & φοβισμενο,σ'ολη τη διαρκεια του φιλμ.Ελπιζω να τον αλλαξουν στη συνεχεια.Τελος,δε μπορω να πω πως ειναι καθαρα παιδικη ταινια,αφου εχει μεχρι και στοιχεια θριλερ...σε καποια σημεια η μεγαλη διαρκεια κουραζει,αλλα γενικα βλεπεται ευχαριστα... ;)

 

Βασικά αυτό το ύφος του φοβισμένου το έχει και στο βιβλίο και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό ;)

 

Ακολουθούν μερικά spoilers του 4ου βιβλίου !!!

 

Ας γράψω τη κριτική μου σαν φαν του βιβλίου:

Η όλη ταινία με απογοήτευσε σεναριακά, η μεταφορά του βιβλίου στη μεγάλη οθόνη δεν ήταν απλώς κακή, αλλα κάκιστη. Είχαν κόψει πάρα πολύ πράμα, που ήταν ιδιαίτερα σημαντικό στη πλοκή της 5ης ταινίας. Ας δουμε τι είχαν κόψει(μόνο όσοι έχουν διαβάσει τα βιβλία θα καταλάβουν):

  1. Δεν έβαλαν τη συνάντηση των θείων του Χάρι με τους Ουέσλι. Η σκηνή θα ήταν τόσο αστεία με τις καραμέλες "Τονόγλωσσα"...
  2. Δεν έβαλαν όλο το στόρυ του ΜΥΞΑ (Μέτωπο Υπερ Ξωτικών Αναξιοπαθούντων, ηλίθιο όνομα ε ? Αυτό το ίδρυσε η Ερμιόνη για να υπερασπιστεί τα ξωτικά τα οποία στην ουσία είναι οι δούλοι των μάγων.) με την Γουινκι και τον Ντόμπι !
  3. Δεν έβαλαν τη σκηνή με τον Χάνγκριντ και τη Μαντάμ Μαξίμ στο παρκάκι το βράδυ του χορού.
  4. Δεν έβαλαν τη σκηνή στο τρένο με την Ερμιόνη που είχε τη Ρίτα Σκίτερ σε ένα βαζάκι και την εκβίαζε πως θα αποκαλύψει σε όλο το κόσμο ότι ήταν παράνομα ζωομάγος αν δε σταματήσει να γράφει κακά πράγματα (ναι, στο 4ο βιβλίο τα παιδιά είναι μεγάλα καθίκια και καθόλου αθώα)
  5. Επίσης που δεν έβαλαν -δεν ανέφεραν καν- το έπαθλο των 1000 γαλέρων ! Το οποίο πρακτικά κέρδισε ο Χάρι αλλα το χάρισε στους δίδυμους Ουέσλι
  6. Δεν ανέφεραν καν ότι ο Υπουργός δε πιστευε τον Χάρι οτι ο Βόλντεμορτ αναγεννήθηκε και τον έβγαλε τρελο και αυτόν και τον Νταμπλντορ και πως ο διευθυντής διέταξε τη δημιουργία του Τάγματος του Φοίνικα. Και επίσης ότι έδωσε αποστολή στον Snape να πάει ως μυστικός στην άλλη πλευρά !

Ειδικά το τελευταίο είναι η βάση για το 5ο βιβλίο !!!!

 

Τι δε μου άρεσε.

Όλη η ιστορία ήταν αρκετά βιαστική και ένιωθες ότι σε μετέφερε απο το ένα γεγονός στο άλλο πάρα πολύ γρήγορα παρόλο που χρονικά στο βιβλίο το ένα γεγονός απήχε απο το άλλο 3-4 μήνες. Επίσης με ένοχλησε πάρα πολύ που εμφάνησαν τον Μπάρτι Κρουτς το Νεότερο τόσο νωρίς, ενω στο βιβλίο εμφανίζεται πρώτη φορά όταν εξασθενεί το πολυχημικό φίλτρο (αν εξαιρέσουμε τη Κιβωτο των Στοχασμών) και στη ταινία των εμφάνησαν στη 1η σκηνή !

 

Τι μου άρεσε.

Ο τρόπος που έδειξαν τις πύλες, είναι ακριβώς όπως το φανταζόμουν. Το ίδιο ακριβώς έχω να πω και για την ένωση των ραβδιών και τη Κιβωτό των Στοχασμών. Η απόδοση του Τρελομάτη Μούντι ήταν καλή. Η όλη ατμόσφαιρα ήταν πάρα πολύ καλή, ακριβώς η ατμόσφαιρα που βγάζει το βιβλίο. Η μουσική ήταν άριστη και τα εφε καταπληκτικά...

 

Βαθμολογία σαν φαν του βιβλίου : 3/10

 

Αν δεν ήμουν φαν: χμμμ... 7/10 γιατί νιώθεις ότι η ταινία δε σε καλύπτει. Σοβαρά, αν δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο δε καταλαβαίνεις τίποτα!

 

Σημ: αν δεν ήμουν φαν του βιβλίου ίσως να έκρινα διαφορετικά αλλα σόρυ δε μπορώ. :p

Link to comment
Share on other sites

[*]Δεν έβαλαν τη σκηνή με τον Χάνγκριντ και τη Μαντάμ Μαξίμ στο παρκάκι το βράδυ του χωρού.

Νομιζω πως αυτο υπηρχε,οχι το βραδυ του χορου αλλα λιγο πιο πριν...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως αυτο υπηρχε,οχι το βραδυ του χορου αλλα λιγο πιο πριν...

Ναι όντως υπήρχε σκηνή μεταξύ τους, αλλα ήταν το βράδυ που ο Χάνγκριντ έδειξε στον Χάρι τους δράκους, εγώ αυτό που λέω είναι διαφορετική σκηνή οπου ο Χάνγκριντ αποκαλύπτει ότι η μητέρα του ήταν γίγαντας και ο πατέρας του ένας απλός μαγος, εκείνο το βράδυ το ακούει αυτό ο Χάρι με τον Ρον και επίσης η Σκιτερ άκουγε κρυφα μεταμορφωμένη παράνομα σε σκαθάρι. Την επόμενη μέρα τον έκανε βούκινο και αυτός κλείστηκε στο σπιτάκι του.

 

Εντάξει δεν απαιτώ να μετέφεραν αυτούσιο το βιβλίο αλλα κάποια στοιχεία που ανέφερα παραπάνω θα ήθελα να μπουν στη ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Παντως το χειροτερο απ'ολα ηταν το κοινο που πηγε να δει την ταινια,καθως στην πλειοψηφια του ηταν ή 15χρονα που εκαναν ολη την ωρα χαβαλε ή υστερικα πιτσιρικια συνοδευομενα απο μαμαδες-μπαμπαδες που,εχοντας μαθει απεξω κι ανακατωτα το βιβλιο,ελεγαν τι θα γινει στην επομενη σκηνη! :mad: :wacko: Φυσικα τα ακουσαν για τα καλα & συμμορφωθηκαν αλλα...οι γονεις τους δε μπορουν να τα μαζεψουν? :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Παντως το χειροτερο απ'ολα ηταν το κοινο που πηγε να δει την ταινια,καθως στην πλειοψηφια του ηταν ή 15χρονα που εκαναν ολη την ωρα χαβαλε ή υστερικα πιτσιρικια συνοδευομενα απο μαμαδες-μπαμπαδες που,εχοντας μαθει απεξω κι ανακατωτα το βιβλιο,ελεγαν τι θα γινει στην επομενη σκηνη! :mad: :wacko: Φυσικα τα ακουσαν για τα καλα & συμμορφωθηκαν αλλα...οι γονεις τους δε μπορουν να τα μαζεψουν? :rolleyes:

 

Εγώ πήγα και νωρίς να το δώ :p και συνάντησα ακριβώς την ίδια κατάσταση. Ενας φίλος μου πήγε στη προβολή των 11 και ήταν άτομα 18+ :lol: Επίσης είχα και τον αδερφό μου σαν πρόσχημα μαζί μου και να δικαιολογήσω τη παρουσία μου εκεί με όλα τα παιδάκια εκεί.:p:lol: Όταν μπήκε ο άλλος στο μπάνιο με το χρυσό αυγό τα κοριτσάκια απο κάτω να στριγκλιζουν σαν τα υστερικά. Αντε να ακούσεις πως έκαναν ότα πέθανε ο άλλος. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...